Het aftreden van minister Verschuur KAGIA IS KAMPIOEN. 75sl€ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 April 1934 Derde Blad No. 22721 KERK- EN SCH00LNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. SPORT. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand v. Leiden LAND- EN TUINBOUW. Voor herstel van gezondheid naar Frankrijk. Zooals wij gisteren nog hebben meege deeld heeft de minister van economische zaken, mr. T. J. Verschuur, op medisch advies wegens gezondheidsredenen aan H, M. de Koningin ontheffing uit zijn ambt verzocht. Mr. Verschuur. Timotheus Josephus Verschuur werd op I u Maart 1886 te Utrecht geboren. Hij be- I zocht aldaar het gymnasium en de uni- I versiteit en promoveerde in 1910 in de I rechtswetenschappen. In hetzelfde jaar I werd hij verbonden aan de „Maasbode" I van welk blad hij van 1913 tot 1919 par- I iementair redacteur was. De sociale ar- I beid bleek hem aan te trekken en in 1919 I aanvaardde hij dan ook gaarne een be- noeming tot voorzitter van den Raad van I Arbeid te Breda. Mr. Verschuur, die vele I jaren leider was van de Rijkskieskring- I organisatie Tilburg der R.-K. Staatspartij werd lid van den R.-K. Partijraad en werd I in 1929 benoemd tot Minister van Arbeid, I Handel en Nijverheid in het derde mini sterie Ruys de Beerenbrouck. Bij besluit van 8 Dec. 1931 werd de naam van zijn Departement veranderd in: „Economische Zaken en Arbeid". In Mei 1933 werd hij opnieuw benoemd tot Minister van Econ. Zaken en Arbeid in het tweede ministerie-Colijn. Bij besluit van 8 Juni 1933 werd de naam van zijn Departement opnieuw ge wijzigd in het Ministerie van „Economi sche Zaken". Kon men bij het optreden van minister Verschuur reeds spreken van een econo mische crisis, niemand kon toen nog be- I vroeden welk een omvang deze zou nemen en welke schier bovenmenschelijke eischen als gevolg daarvan aan den mi nister gesteld zouden worden. z In de eerste plaats waren het de han delsbelemmeringen, waarvan Nederland de dupe werd, welke de aandacht van den minister vroegen. De toestand op de binnenlandsche ar beidsmarkt maakte het noodzakelijk, dat ook onzerzijds aan den ongebreidelden invoer in ons land paal en perk werd gesteld. Verschillende contingenteerings- maatregelen moest minister Verschuur nemen om de eerste belangen van onze industrie te beschermen. Daarnaast moest ook op meer directe wijze steun worden verleend. Een groot aantal steunmaatre gelen voor land- en tuinbouw en vele aanverwante bedrijven heeft in den loop van de laatste jaren het departement vpn minister Verschuur verlaten. Ook de scheepvaart vroeg om een steunregeling, evenals de haringvisscherij. Reeds voor 1932 werden bijna 100 wetsontwerpen door dezen minister ingediend. Later namen deze wetsontwerpen nog toe. Op internationaal gebied wist minister Verschuur de clearingovereenkomsten ge sloten te krijgen, waardoor althans eenigs zins aan de moeilijkheden bij het beta lingsverkeer tegemoet gekomen werd. Ook moge niet onvermeld blijven, dat onder zijn bewindsperiode het nieuwe Douane- verdrag met Duitschland gesloten werd. Onder zijn ministerschap kwam verder oa. tot stand: verlenging van de vrijstel ling van vaccinatie, wijziging van de On gevallenwet, de wijzigingen van de Drank wet en Woningwet, wijziging van de Oc- trooiwet, van de Ziektewet, van de Stu wadoorswet, van de Warenwet, de Crisis- invoerwet met reeksen van de daaruit voortvloeiende contingenteeringswetten, de bedrijfsradenwet, de wet tot instelling van den Economischen raad, de Clearing- I "et, de Retorsiewet, de regeling van de mijnwerkerspensioenen, de regeling van de huisindustrie, de groote wetten tot ondersteuning van landbouw, scheepvaart visscherijbedrijf, tuinbouw, boomkweeke- rij. fruitteelt, vrachtverdeeling in de bin nenvaart, de hulp aan de veenkoloniale aardappeltelers, aan de vlastelers, aan de tuinbouwers in West-Friesland, aan de kippenhouders enz. Minister Verschuur verdedigde ook de Arbeidsbemiddelingswet, de Winkelslui tingswet en de landbouwcrlsiswet, terwijl onder hem de eerste landbouw-begroo- ting tot stand kwam en de handelspolitiek een andere richting in sloeg. Na de ontbinding van de Tweede Ka mer wees mr. Verschuur 'n aanbod van een professoraat in het Staatsrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen af. omdat hij gekozen was tot lid der Eerste Kamer en hij beide functies niet veree- nigbaar achtte. Vervolgens liet hij zich «mor persoonlijken aandrang van dr. Co- lijn bewegen weer de functie van minister van Economische Zaken op zich te ne- .men, zulks ondanks medische waarschu wingen. En dat die waarschuwingen te recht waren is thans gebleken. Minister Verschuur had last van niersteenen en is drie weken onder behandeling van dr. A. Geesink te Amsterdam' geweest. Deze neeft weten te bewerkstelligen dat een operatie niet noodig was. Gisteravond kon Verschuur het ziekenhuis verlaten en is hij naar Den Haag teruggekeerd. ^bt moet hij echter neerleggen om (Frankrijk) herstel van gezond heid te zoeken. Wat de bladen zeggen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft o.a. over den afgetreden minister: Welke bezwaren men in sommige op zichten ook tegen zijn beleid moge heb ben gehad, niet ontkend kan worden, dat hij in het debat een groote beheersching van de stof aan slagvaardigheid paarde en dat in het bijzonder in zijn credit moet worden geschreven, dat hij zich taai verzet heeft tegen den aandrang in zijn eigen partij (dè R.K. Staatspartijnaar een zgn. actieve, d.w.z. protectonistische handels politiek. Deze wordt nog in de dezer dagen verschenen memorie van antwoord inzake het invoerrechtenontwerp, waaronder ook zijn handteekenlng staat, opnieuw afge wezen en men herinnert zich hoe hij nog zeer onlangs in de Eerste Kamer krachtig van repliek diende, toen uit den kring van zijn partijgenooten getracht werd de re geering tot andere gedachten te bewegen. De „Maasbode" zegt o.m. het volgende: Als minister van het uitgebreidste depar tement ontwikkelde hij een werkzaamheid, welke door weinig bewindslieden in ons land werd geëvenaard. Ofschoon hij uit het sociale leven voort kwam, als voorzitter van een Raad van Arbeid, heeft hij ook het economische be leid op zeer verdienstelijke wijze gevoerd. Dat zal iedereen moeten erkennen. In regeeringskringen mochten we groote sympathie voor zijn persoon ontmoeten. In den omgang met zijn hooge collega's wer den zijn geestige opmerkingen, zijn steeds goed gehumeurd zijn, zijn blijmoedig dra gen van de zware regeeringszorgen steeds op hoogen prijs gesteld. Hij was dan ook zeer gezien in het kabinet en men ziet hem thans noode vertrekken. Zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel is voor hem klaarblijkelijk een beletsel ge weest om er in te berusten dat zijn depar tement nog gedurende geruimen tijd ad interim zou moeten worden geleid. In parlementaire kringen werd naast zijn groote bekwaamheid als een zeer belang rijk feit in het optreden van Minister Ver schuur beschouwd, dat hij zonder ooit lid van Kamer te zijn geweest, van het begin af aan zoo precies geweten heeft, hoe hij met de Kamer moest gaan. Van het eerste oogenblik af heeft hij dat goed gedaan. Die „feeling" voor wat hij te doen en te laten had, is in zooverre te verklaren dat hij ja renlang Kameroverzichtschrijver is ge weest. Dat was voor het contact met het parlement een uitstekende voorbereiding. In de 5 jaar, dat hij minister was, heeft mr. Verschuur ontzaggelijk veel werk ver richt, waarvoor hij het respect heeft afge dwongen van iedereen, ook van hen, die het in politicus niet met hem eens waren. Eerst heeft hij het dubbele departement van sociale en economische zaken geleid. Later is „arbeid" er afgegaan, maar toen kreeg hij er „landbouw" bij. Het belang rijkste daarbij was echter, dat hij juist in den tijd wat de economische politiek be treft, het roer heelemaal moest omgooien. Van den vrijhandelskoers, welke tot dan toe was gevolgd, moest naar bescherming van landbouw, handel en industrie worden overgegaan. Zoo een geheel andere richting uitgaan is een geweldig ding, ook voor een minister persoonlijk. Bij al die moeilijk heden, die hij kranig heeft opgelost, heeft het hem intusschen toch ook aan critiek niet ontbroken. In de Kamer mocht men hem, ofschoon hij wel eens sarcastisch kon zijn, wel graag hooren. Men had den indruk met een eer lijk en buitengewoon bekwaam man te doen te hebben. Het parlement stelde daarom vertrouwen in hem en hij heeft er in de Kamers dan ook alles dóór gekregen. Zijn departement had hij goed in han den en van de zaken, waar het om ging, was hij steeds verbazend goed op de hoogte. Aldus de indruk in parlementaire krin gen. Men is er algemeen van overtuigd, dat het in de huidige omstandigheden buiten gewoon moeilijk zal zijn een geschikten op volger van minister Verschuur te vinden. Het ..Hbld." zegt o.m.: Minister Verschuur droeg in dit crisis- Kabinet, waar elke portefeuille, een ge weldige verantwoordelijk beteekent, één der allerzwaarste lasten. Want de bijna dictatoriale bevoegdheden, die de Kamer hem in opeenvolgende crisis-wetten ver leend had, beduidden niet alleen een sinds de ooriogsjaren ongekende administra tieve rompslomp, maar vereisehten bo venal een heldere, doordringende blik en een vaste, onwrikbare greep om alle dra den van dit ontzaggelijk gedifferentieerde regeer-beleid in één hand te houden. In het voor buitenstaanders één ingewikkeld labyrinth schijnend complex der crisis- bemoeienissen, waarvan immers het steeds uitgebreider gebouw steen voor steen door hem zelf was opgetrokken, wist hij niet alleen volledig den weg, maar kon hij ook tijdens de Kamerdebatten met enkele welgekozen volzinnen de ingewik kelde zaken tot eenvoudigsten vorm her leiden. Bij de tallooze hulp-aanvragen moest de minister als een „opper-hande- laar" besluiten nemen, die noodzakelijker wijs nooit alle betrokken partijen bevre digen konden. Zijn bewind heeft zich gekenmerkt door een sterk ingrijpen van de overheid in het economisch leven, zoowel op industrieel als op landbouwgebied. De crisis die Ne derland noopte zijn traditioneele vrijhan delspolitiek op te schorten- waarmede het sterk en welvarend geworden is, en tot voor kort zelfs in de crisisomstandigheden zijn veerkracht en innerlijke gezondheid beter wist te bewaren dan de meeste andere landen, dwong tot het gebruik van wapens als clearing en retorsiewetten. tot contingenteering en tot landbouwcrisiswet De handelsactivisten wilden echter meer, wilden dat de regeering, nu ze een maal den weg der protectie noodgedwon gen betreden had, geheel overstag ging en als normaal apparaat zou beschouwen wat minister Verschuur een noodzakelijk kwaad noemde. Pijnlijk voor den minister was het dat hij juist van zijn eigen ge- PREDIKBEURTEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. Van MandersloostraatWoensdagnam. 71/4 uur. de heer Schoonerbeek van Lunteren. LISSE Geref. Gem.: Hedennam, 8 uur, ds. Hey- koop van Utrecht. NED HERV. KERK. Bedankt: Voor Eexta W. F. Dankbaar te Kuinre. Voor Brouwershaven M. A. Beek cand. te Rotterdam. Aangenomen: Naar Anlo M. A. Beek, cand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Lollum H. J. Pillen, cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Bedum P. Prins te De venter Voor Nieuw Loosdrecht, W. Schouten te Westbroek (U) Voor Hui zen (N.H.) H. Steen te Andijk. Aangenomen: Naar Helpman (Gron.) E. T. v. d. Born te Oud-Loosdrecht. Naar Oldekerk (Gron.) J. v. d. Sluis, cand. te Amsterdam-Oost. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort W. Heerma te Aalsmeer en J. Tamminga te Harderwijk. JUBILEA. Morgen vieren de Ned. Herv. predikanten ds. G. Grootjans te Vlaardingen en ds. A. W. Huiskamp te Moerssen-Valkenburg (L.) hun zilveren ambtsjubileum. DROEVE ERVARING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest postrekening No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: In het begin der maand waren, mede dank zij eenige collecten, die op het Faaschfeest gehouden werden, de inkom sten voor het Zendingswerk niet geheel onbevredigend. Er waren zelfs een paar dagen, dat de inkomsten de behoeften van dien dag er is iederen dag ongeveer f. 2700 noodig voor den arbeid dekten. Helaas is deze opleving weer al te snel verdwenen. En er komt reeds eenige dagen lang slechts vijf a zeshonderd gulden in. Wij vragen ons steeds vruchteloos af, waaraan dit toch ligt? Ook deze maand is voor de helft voorbij. De inkomsten bedra gen iets meer dan f. 20.000 van de f. 80.000, die er ook deze maand noodig zijn voor de behoeften van dit jaar. Aan inhalen van een deel van het groote tekort van verleden jaar denken wij nog niet eens. Het Pinksterfeest komt langzamerhand weer naderbij. De voorbereidingen daar voor zijn reeds 'UWÈ ter hand genomen. Maai' de gemeente moge bedenken, dat er ook in deze weken tusschen Paschen en Pinksteren dagelijks f. 2700 noodig is. RECLAME. 9520 C. P. B. te A. Bij nadere berekening blijkt ons, dat het stuk land 233.70 vierk. Met-er groot is. Mej. W. T. te A. a. d. R. Spuiten met flit. Beter is te laten maken een lucht dichte etalagekast. loofs- en partijgenooten tegenstand on dervond; in de Eerste Kamer was het de heer Blomjous die zijn economische poli tiek veroordeelde, in de Tweede Kamer dr. Kortenhorst die hem aanviel en die in de RK. Werkgever zijn befaamde aanval op 's ministers beleid deed, welke eindigde met de woorden: ,,Er gaapt een kloof tusschen het katho lieke volk en minister Verschuur, die niet te overbruggen schijnt." De vrijhandelaar Verschuur heeft zich tegen deze aanvallen verdedigd en betoogd dat hij uit practische overwegingen, in het belang van den Nederlandschen uitvoer handel. weloverwogen voorzichtigheid be trachtte bij het toepassen van zijn crisis bevoegdheden en niet ruwweg van leer trok in „primitieven dadendrang", gelijk hij het in zijn verweer tegen den heer Blomjous ietwat ironisch noemde. Een voorzichtigheid voortspruitend uit de over- uitging. dat het behouden van export mogelijkheden voor de werkgelegenheid in Nederland even belangrijk is als het handhaven van den binnenlandschen af zet van landbouw en industrie. Dr. Colijn niet naar Indië. Naar wij vernemen zal in verband met het aftreden van minister Verschuur de voorgenomen reis naar Indië van den minister-president, dr. Colijn niet door gaan. Kagia is kampioen geworden van de 3e klasse A van den L.V.B. Op onze foto het Kagia-elftal. Achterste rij van links naar rechts: M. Tulen. J. Diederiks (res.), G. v. Ameele, C. Dekker, J. Tromp, A. v. d. Meer. Midden: M. Jansen, C. Paarde* kooper. H. Duivenvoorde. Voor: H. Tulen, G. van Duin, A. Diederiks. VOETBAL. VAN DER MEULEN NEET BESCHIKBAAR. Voor de wedstrijden te Rome. De heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de technische commissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond, deelt in ver band met een gesprek, dat hij gisteren met dr. A. Y. van der Meulen heeft gehad, mede, dat deze hem thans definitief heeft medegedeeld, tot zijn groot leedwezen on mogelijk een invitatie om met het Neder- landsch elftal naar Italië te gaan, te kun nen aanvaarden. o SPEELT KEIZER NIET MEE? In verband met een buitenlandsche zakenreis zal, naar het- Volk meldt, Keizer naar alle waarschijnlijkheid morgenavond niet in het Zwaluwen-elftal uitkomen tegen Stoke City. Zijn plaats zal dan wor den ingenomen door den reserve-doelman Veer.endaal (Naaldwijk). TERLAAK—A.S.C. Voor de promotie- en degradatie-compe titie 4e klasse wordt Zondag op het V.U.C. terrein in Den Haag gespeeld de wedstrijd TerlaakA.S.C. o WEDSTRIJDEN TE NIEUWKOOP. Te Nieuwkoop werden twee wedstrijden gespeeld. D.V.O. II speelde tegen A.V.B. II uit Aarlanderveen, welke kamp eindigde 6—3 voor Aarlanderveen. In de 2e match speelde D.V.O. I tegen Adolf Kolping II uit Langeraar, uitslag 33. ZEILEN. DE H.I.S.W.A. TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen is de Hiswa-tentoon- stelling welke Zondag is geëindigd door 19.500 personen bezocht. Vorig jaar be droeg het aantal bezoekers 18.000. Ter vergelijking, hoe groot de belang stelling was, diene dat de watersportten- toonstelling welke eenige weken geleden te Berlijn is gehouden, door 45.000 perso nen werd bezocht. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL COMPETITIE. Uitslagen van deze week. Zaterdagmiddag-competitie Klasse I: Zuiderkwartier IOosterkwar tier I 61 ionder protest van Oosterkw.); Fluks IVWesterkwartier 51. Klasse II: Oosterkwartier IIZuider kwartier III 160; Noorderkwartier n Zuiderkwartier II 110. Zondag-competitie Klasse I: Algemeen IOosterkwartier II 43; Algemeen IINoorderkwartier I 0-7. Overzicht. Over het geheel genomen zijn de eerste competitie-wedstrijden naar wensch ver- loopen. Alleen de eerste klasse der Zater- dagmiddag-afdeeling bracht den competi tie-leider wat meer werk. Oosterkwartier teekende protest aan tegen den wedstrijd tegen Zuiderkwartier, welk protest echter wel niet veel aan de stand van zaken zal veranderen. En ook bij den wedstrijd Fluks IVWesterkwartier moeten onregelmatig heden, zijn voorgekomen, hetgeen te be treuren valt. De recordscore had plaats in de 2e klasse waar Oosterkwartier II met 160 van Zui derkwartier m won. Ook Noorderkw. II bleek er echter zin in te hebben. Voor de Zondag-competitie won Algem. I met een oneven goal van Oosterkw. II. ter wijl de reserve's van de kantoorbedienden met 70 in Noorderkw. hun meerdere moesten erkennen. Men verzocht ons tevens mede te deelen, dat de ploeg die als no. laatst in haar afdeeling eindigt, automatisch het volgend seizoen een klasse lager uit zal moeten komen. o AMINO (LISSE.) Dl .oribalclub Animo (Lisse) speelde haar bersten competitie-wedstrijd tegen H.U.S. (Noordwijk) en won met 61. ZWEEFVLIEGEN. LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB. Op een morgen in de kleine Stadszaal te houden propaganda-avond van de Leidsche Zweefvliegclub zullen spreken de heeren Van Neyenhoff, bekend door zijn „overlandvluchten" en Slot, de con structeur van den Postjager. DAMMEN. SIMULTAAN-AVOND „KATWIJKSCHE DAM- EN SCHAAKCLUB". Door het bestuur der Katwijksche Dam» en Schaakclub is een simultaan-avond ge organiseerd. Morgenavond zal voor de leden als simultaanspeler optreden de heer C. de Nie van 's-Gravenhage, zoowel voor dammen als voor schaken. Het belooft voor de jonge club een interessante en leerzame avond te worden! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.); Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE ONTEIGENINGEN. Geachte Redactie, De heer De Cler heeft mij niet goed be grepen: Ik heb mij niet tot den Kanton^ rechter gewend om definitief te vragen of hij krachtens art. 43 Rechterlijke Orga nisatie wil optreden in de onderhavige gevallen, maar alleen met de vraag of, stel dat de Gemeente en de eigenaren van de te onteigenen perceelen zich gezamenlijk in dien zin tot hem zouden wenden, zijn antwoord bevestigend zou zijn. Als de Kantonrechter hierop uitsluitsel wil geven, weten wij tenminste of deze weg al dan niet te bewandelen is. Voor goed begrip deel ik nog mede. dat ik dezen weg alleen bewandelbaar acht voor de eenvoudige ont eigeningsgevallen van de saneering aan de Bouwelouwesteeg. Voor meer ingewik kelde gevallen aldaar en groote onteige ningen meen ik dat de weg, door den wetgever voorgeschreven, de juiste is, spe ciaal ook door de alsdan nog altijd open staande cassatiemogelijkheid. NORD THOMSON. GEBOREN: Gijsbert Teunis, z. van W. Hoek en M. v. d. Luijt Gerardus Lambertus Quirinus, z. van L. W. Turk en J. M. Koelewijn Antonius Hendrik, z. van A. C. P. M. v. Gils en G. Stuiver Theodora Catharina, d. van J. W. Borst en M. A. Meeuwenoord Martinus, z. van C. v. d. Starren en H. Poelwijk Hendrika Johanna, d. van J. A. v. d. Bijl en H. M. Nijman Johanna Cor nelia, d. van J. C. Verkerk en J. Boelé Adriana Elisabeth, d. van A. Maarsen en J. J. Maarsen Wouter Gerardus, z. van J. Kulk en C. E. v. Rijswijk Hendrik Fre- derik, z. van H. W. v. Oosten en W. Simonis. o GEHUWD. C. Dekker jm. en G. Zaalberg jd. o OVERLEDEN. M. Bloemendaalv. d. Horst wede. 85 j. P. C. Reijken—Doesburg Smits wede. 92 j. S. M. VerdegaalLigtvoet vr. 39 j. P. F. Cuvelier zn. 16 j. INVOER NIET HOUTVORMENDE SIERGEWASSEN. Vaststelling percentage op 25 pCt. De Minister van Economische Zaken heeft het percentage, waarvoor alsnog ver gunning zal worden verstrekt voor den in voer van niet-houtvormende siergewassen, alsmede van azalea indica en hortensia vastgesteld op 25 pCt. van de hoeveelheid, waarop ten hoogste door de importeurs aanspraak kan worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9