De muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën". LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 April 1934 De Officieren voor den Zeekrijgsraad. SPORT. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 793. Hedenmiddag 3 uur: 755, telegrafisch weerbericht h. Kon. Ned. MeteoroL Inst. te De Bildt. Hoogste stand 766.3 te Marseille. Laagste stand 746.9 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 18 April Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk onweer of regen Iets Jcoeler. - - bdttenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De krachtige westelijke tot zuidweste lijke luchtstroom in de bovenlucht heb ben de vochtigheid snel doen stijgen, jëodit in verband met een klein minimum jat sisteren over ons land trok, reeds on- »ver voorkwam. De algemeene toestand met de naderende depressie ten Westen van Ierland duidt echter nog op zuidoos- I lelijke luchtstroomën in de onderste lagen die de warme lucht uit Duitschland hier heen kan voeren, zoodat opklaringen nog vrij warm weer kunnen brengen, maar je onweerskans sterk, is toegenomen. J Eerst ver in het Westen waait een koude noordelijke luchtstroom, die over eenlge dagen een eind aan de periode van vroege warmte kunnen maken. Vandaag zal het ïooral in Duitschland weer zeer warm worden, het onweert reeds in Noord- Duitschland en in West-Frankrijk. Ten Noorden van Scandinavië is nog hooge j drukking die de koude daar deed stand 1 houden met sneeuw bij Haparanda. De Britsche Eilanden hebben matige zuidc- I lijken wind met zacht weer zonder hooge temperaturen. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 13'/* gr. C. (57 gr. F.). 112 uur 'sonidd.t 20 gr. C. (68 gr. F.). 3 uur nam.: 18 gr. C. (65 gr, F.), HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. V.m. te 5 u. 14 min.; n.m. te 5 u. 32 min. licht op voor fietsers e.a. Dinsdag: 7.80 n.m, tot 4.28 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 11 April: op: 5 u. 55; onder: 23 u. 54. DE WERKLOOSHEID BLIJFT AFNEMEN. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 593.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen ln de week 26 t/m 31 Maart 1934 heeft bedragen 24.8"/o. In de vorige verslagperiode (5 t/m 10 Maart) bedroeg het percentage 25.4; de werkloos heid is dus in den loop van drie weken gedaald met 0.60/o. In de overeenkomstige week van het jaar 1933 bedroeg de werk loosheid 29.4°/». Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 31 Maart 1934 in totaal 355.822 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 339.739 mannen. Hiervan waren werkloos 331.959 personen, waaron der 321.114 mannen. Op 10 Maart 1934 bedroeg het totale aantal Ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 371.047. Hiervan waren werkloos 346.596 personen, waaronder 334.713 mannen. Het aantal In geschreven werkzoekenden is derhalve se dert 10 Maart 1934 gedaald met 15.225, bet aantal werkloozen met 14.637. Op on geveer het overeenkomstige tijdstip, nX °P 25 Maart, stonden het vorig jaar bij 1025 organen ln totaal 376.987 werkzoe kenden, waaronder 343.968 werkloozen. Vergeleken met 25 Maart 1933 is het aan- tal bij de organen der arbeidsbemidde ling ingeschreven personen dus vermin derd met 21.165, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de opgave Per 31 Maart 1934 betrekking heeft op 1064 organen tegenover 1025 per 25 Maart 1933. o DE LONDEN MELBOURNE-RACE. ,Naar wij vernemen is de belangstelling Joor de LondenMelbourne-race, welke in October zal worden gehouden, stijgende. Het aantal passagiers, dat zich voor waardelijk bij de K.L.M. heeft opgegeven js thans reeds 5. Daaronder zijn ook eenige ïngelsehen. Tot dusver is door de Imperial Airways niet met passagiersvliegtuigen ingeschreven, zoodat Engelsohen, die de wis willen medemaken, zich bij de K.L.M. hebben gemeld. VERDUISTERING. P"5°r de rljksveldwacht te Posterholt, werd op last van den Officier van Justi- te Roermond gearresteerd en naar «cermond overgebracht zekere P. B. ge- ;®,n secretaris penningmeester en zaak- van de aftJ. Posterholt van den it "urgschen Land- en Tuinbouwbond ?p'JJor<lt verdacht van verduistering van s». aaltenden guldens, welke hij on- aer zijn beheer had. Wat er met het geld is gebeurd, staat So6 niet vast. DR. COLIJN WAARNEMEND MINISTER VAN ECON. ZAKEN? mr. verschuur moet nog het bed houden. Naar in parlementaire kringen verluidt, zou de minister-president dr. Colljn belast worden met de waarneming ad interim van het beheer van het Departement van Economische Zaken. Het reisplan van den heer Hardeman, te werk gesteld hoofd van de tweede af- deeling van het Departement van Kolo niën, die den minister-president op zijn vliegtocht naar Indlë zou hebben vergezeld, blijft onveranderd. 9 9 Zooals reeds ls gemeld, ls minister Ver schuur gisteravond in zijn woning in Den Haag teruggekeerd. Tengevolge van de langdurige behande ling en van de niersteen-kolieken, welke hij in het Amsterdamsche Ziekenhuis heeft ondergaan, is hij verzwakt. Eerst gister avond tegen 7 uur is het laatste gedeelte van den niersteen verwijderd. Minister Verschuur heeft toen nog eenige uren rust genomen en is omstreeks 9 uur per auto, vergezeld van zijn dokter en zijn echtge- noote, naar Den Haag teruggekeerd. Hij voelt zich thans zeer afgemat en het zal noodlg zijn dat hij nog eenige dagen het bed houdt. Over zijn verdere plannen staat nog niets vast. De doktoren hebben den minister wel verschillende plaatsen aanbevolen, waar hij herstel van zijn geschokte gezondheid zou kunnen vinden, doch een beslissing dienaangaande is nog niet genomen. In elk geval zal het nog eenigen tijd duren alvorens de heer Verschuur een eenigszlns langdurige reis zal kunnen ondernemen. Wat voorts zijn ontslag-aanvrage als Minister van Economische Zaken betreft, zijn wij in staat uit de onmiddellijke om geving van den heer Verschuur het vol gende mede te deelen. De medici hebben mr. Verschuur volle dig herstel in uitzicht gesteld, mits hij eenige maanden een rustkuur onderging. Het spreekt vanzelf dat de heer Ver schuur hier gehoor aan geeft. Hij is ech ter van meening dat dit niet te vereenigen is met een conseientleuse opvatting van zijn taak als minister. Deze arbeid eischt toch in dezen tijd zeker iemand, die zich geheel geven kan en zich zelf niet be hoeft te ontzien. Ook met de oplossing van een interimair ministerschap meende de heer Verschuur zich niet te kunnen ver eenigen. Het zou geruimen tijd duren al vorens zijn plaatsvervanger zich ln de zaken van zijn Departement had inge werkt en het zou naar de opvatting van Minister Verschuur niet ln het belang zijn van het algemeen beleid wanneer hij dan later het beheer van het Departement weer op zich zou nemen. Uitsluitend op grond van deze overwe gingen heeft de heer Verschuur zijn ont slag als Minister verzocht. o volkstuintjes. Een circulaire aan de gemeentebesturen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht in zake volkstuintjes. Daarin zegt de Minister, dat zijn ambt genoot van Economische Zaken, in ver band met de teeltbeperking voor tuinbouw- gewassen, het volgende onder zijn aan dacht heeft gebracht. Verschillende gemeentebesturen stellen gronden, welke voor stadsuitbreiding be stemd zijn, maar als bouwterrein niet on middellijk noodig zijn, beschikbaar voor z.g. „volkstuintjes". Voor zoover deze een beperkte oppervlakte b,v. 3 are niet te boven gaan, bestaat daartegen niet het minste bezwaar, aangezien deze tuinar- beid voor de betrokken personen, in den regel arbeiders, een aangename bezigheid is, terwijl zij tevens op die wijze in hun behoeften aan aardappelen en groenten, de laatste dikwijls ook voor inmaak, kun nen voorzien. Sommige gemeenten zijn in dat opzicht wat vrijgeviger door in het bijzonder ten behoeve van werkloozen betrekkelijk groote perceelen beschikbaar te stellen. Dit opent de mogelijkheid, dat den tuin ders concurrentie, wellicht zelfs deloyale concurrentie wordt aangedaan, en kan oorzaak zijn, dat het doel der noodzake lijk geachte teeltbeperking van tuinbouw- gewassen niet wordt bereikt. Immers indien deze „volkstuintjes" zóó groot worden dat de opbrengst grooter is dan voor eigen gebruik, wordt het meer dere op de markt gebracht. In verband met het bovenstaande ver zoekt de Minister de gemeentebesturen de uitgifte van gronden voor volkstuintjes te beperken tot 3 Are per gezin. o BRAND. In den afgeloopen naeht te ongeveer vier uur werd de brandweer te Amster dam gealarmeerd voor een brand in de Jonge Roelensteeg 2a, een perceel in de eerste rechter zijstraat van de Kalver- straat, waarin gevestigd is het café-rest. „Sans Souci" van den Pool Koscinski. Spoedig sloegen de vlammen fel uit het brandend perceel. De eigenaar, die met zijn familie, waar onder twee jonge kinderen, de bovenver dieping bewoonde, was reeds uit de wo ning gevlucht en bij buren In huis opge nomen. Met twee stralen wist de brand weer het vuur te bedwingen, doch zij kon niet voorkomen, dat het café-restaurant geheel uitbrandde. Ook het plafond had ernstig van het vuur te lijden, doch het gelukte de brandweer de bovenverdieping voor brandschade te behoeden. In een uitbouw van het café aan de achterzijde, waar zich een glazen koekoek bevond, wa ren de stijlen van de draadglasramen door gebrand, doch de ramen waren des on danks op hun plaats gebleven. De aflei ding, welke nu eenige jaren geleden is ge maakt tusschen de ruimte welke een uit gang heeft aan de Jonge Roelensteeg en het perceel in de Kalverstraat, waartoe deze ruimte oorspronkelijk behoorde vroeger was hier gevestigd het café-rest. bedrijf van de „Oude Graaf" was in tact gebleven, zoodat de bontzaak „Mai- son Moderne" en de showroom van de Citroen, die thans ln het voorgedeelte aan de Kalverstraat gevestigd zijn, geen schade beliepen. De oorzaak van den brand is onbekend, uit het onderzoek van de brandweer is gebleken, dat de brand begonnen is achter de toonbank in het café-restaurant. De eigenaar van het café-restaurant ls voor een bedrag van f. 6000 op beurspolis verzekerd. SOERABAJA, 17 April. (Aneta). Om trent het slot van de zitting van gisteren Wordt nog het volgende medegedeeld. Nadat was voorgelezen de verklaring van den korporaal-machinist M. Dooye- weerd, hetgeen geen nieuws opleverde, was aan de beurt het verhoor van den seinersmaat Slendenbroek. Hierin wordt verklaard, dat controle op het radio-seinen alleen afdoend is indien onafgebroken een betrouwbaar persoon in de radio-hut aan wezig is. Getuige deelt mede dat de luitenant ter zee der derde klasse Baron De Vos van Steenwijk de radio-hut binnentrad en tegen den daar werkzamen getuige zeide: „Schei uit". Daarna schreef Baron De Vos van Steenwijk telegrammen voor den Commandant der Zeemacht in Ned.-Indië en den Commandant der Zeemacht in Ned.-Indlë en den Commandant der Ma rine te Soerabaja, welke getuige over seinde. Deze telegrammen bevatten het nieuws omtrent de muiterij. Hjj riep tever geefs Soerabaja en Batavia op, waarna de telegrammen werden verzonden op de lange golf. Voorts werd via Schevsningen. geseind, terwijl ook gepoogd werd de „Aldebaran" op te roepen, hetgeen mis lukte. Terwijl hij seinde zag getuige ln den spiegel korporaal Boshart de radio-hut binnenkomen. Deze haalde uit zijn achter zak een pistool. Hij sprak niet, doch ver volgde Baron de Vos van Steenwijk door met hem mee te draaien, zoodat laatstge noemde gedwongen werd de hut te ver laten. Getuige zag geen pistool in de hand van Baron de Vos van Steenwijk. Voorlezing van de verklaringen van an der radio-personeel bevestigt dit, met uit zondering van het feit dat een gesprek zou zijn gevoerd tusschen Baron de Vos van Steenwijk en korporaal Boshart, waarbij korporaal Boshart Baron de Vos van Steenwijk verzocht de radiohut te verlaten. Boshart zou volgens getuige-ver- klaringen gezegd hebben: „De bemanning is de baas, het is beter het pistool in den zak te steken". Korporaal Boshart hield het pistool ter hoogte van de heup, horizontaal gericht op Baron de Vos van Steenwijk. De verklaring van den Indisch stoker olieman J, Hendrik herinnert aan de be lofte van den heer van Boven, dat de officieren zich zouden onthouden van het gebruiken van geweld, hetgeen Hendrik niet vertrouwde, weshalve schildwachten werden uitgezet. De korporaal-machinist Forrer weigerde voor de muiters te werken. Hij prefereerde naar het achteruit te gaan, doch na een gesprek met den heer van Boven is hij opnieuw naar het vooruit gegaan, ten einde zoo noodig aan, de officieren rap port uit te brengen. Hij werd echter door de muiters gewantrouwd. De stemming in de rechtzaal is dusda nig verveeld dat een verklaring van een kleermaker, die zich uit angst ln het closet opsloot, niet de minste hilariteit wekte, doch een glimlach verschijnt op veler ge zicht als de verdere voorlezing aan het licht brengt dat de kleermaker Broere niet bereid was om aan de muiterij deel te nemen, weswege de leider der muiters op merkte: „Nou kameraad, stap dan maar af", waarmede bedoeld werd dat hij buiten boord moest stappen, waarop Broere, het portret van zijn moeder en van zijn zoon grijpend, zich achteruitloopend verwij- De verklaring eindigt met de mededee- ling dat naai' het inzien van den kleerma ker de officieren onverdiend voor den Krijgsraad zijn geroepen. De korporaal der mariniers Van Seis typeert o.a. de verhouding tussohen de Europeanen en Inlanders. De Europeesche muiters werden practisch gesproken be waakt. De stemming tijdens den voort gang van de muiterij verergerde dusdanig dat getuige bang was „een dier kerels naar den strot te vliegen". Een lange reeks van onbelangrijke ver klaringen van muiters van minderen rang volgt. Al deze verklaringen moeten wordên voorgelezen, aangezien zij beklaagde den luitenant ter zee der eerste klasse Fels tij dens den tijd dat deze verpleegd werd niet zijn voorgehouden. De verklaring van den gezagvoerder van de „Aldebaran", den heer Ham. wordt voorgelezen. Deze verklaring was nog geen der beklaagden voorgehouden. Zij geeft een beantwoording van de gebruikelijke vragen terzake van de aanwezigheid van artilleristische hulp en beschrijft de ont moeting tusschen de heeren Ham en Fels aan boord van de „Aldebaran", waar de heer Fels zenuwachtig het sloependek op en neer liep, spelend met een parabellum. Tenslotte werd de heer Fels naar een hut geleid, waar hem onder een voorwendsel de parabellum werd afgenomen. Later werd de heer Fels onder geleide naar den wal gebracht, naar den commandant van de „De Zeven Provinciën". De tijd van 11 uur tot 11.15 werd een goede tijd geacht voor de overrompeling van de muiters door de officieren en on derofficieren met klewang en karabijn. Deze daagden echter niet op. Een nadere inzage van de verklaring van den getulge-deskundige, den luite nant ter zee der eerste klasse jhr. H. A. van Foreest, bevestigt hetgeen daarom trent reeds werd gemeld. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat de handgra naat een bij uitstek geschikt wapen voor muiters is, daar een handgranaat door de koekoeken naar beneden kan worden ge worpen. Handgranaten kunnen fataal zyn doch vermoedelijk ware de muiters hui verig voor het gebruik hiervan. Een bespreking van den commandant met de officieren was naar het oordeel van getuige overbodig en sorteerde in het geheel geen effect. Terzake van de over rompeling der muiters had getuige het idee, na de toezegging van kolonel Behrens dat men goedschiks of kwaadschiks over een half uur aan boord van de „De Zeven Provinciën" zou zijn. doch kolonel Beh rens veranderde te 11.30 van inzicht. Hij kon geen troepen afstaan, wel wapens, die ondanks het aandringen door getuige bij den kapitein-adjudant Vogelsang eerst te 3.30 beschikbaar waren. Deze wapens wa- rens zoodanig onder vet dat zij eerst na een grondigen schoonmaak bruikbaar wa ren. De kans om de ..De Zeven Provin ciën" met de langszij komende „Alde baran" te overrompelen was toen ver keken. Dat in Koeta Radja vijf uur noodig waren om 40 man te voorzien van bruik bare handwapenen acht getuige onaan nemelijk. De Aldebaran" was klaar, de sloepen waren gestreken, het anker was gelicht, de lichten waren gedoofd, het schip werd gaande gehouden om ons te ontvangen en langszij de „De Zeven Pro vinciën" te varen. De gezaghebber van de „Aldebaran" was ten hoogste verwonderd over het feit dat niemand opdaagde. Aan de verklaring omtrent een moge lijke moreele verzwakking van de muiters door te dringen tot de „De Zeven Pro vinciën" vermoedelijk tot de brug en de machinekamer, kan nog worden toege voegd, dat bezetting van de machineka mer mogelijk was, evenals het onklaar maken van de hoofdmachines. Hedenmorgen werd de zitting van den Zeekrijgsraad voortgezet. Zij ving aan met de voorlezing van de verhooren van beklaagden. De heer Fels deelde aan den officier- commissaris mede, dat de commandant en de eerste officier van de „De Zeven Pro vinciën" „zonder iets te zeggen" naar den wal waren gegaan. Beklaagde ontving het bericht omtrent de muiterij-plannen van den luitenant ter zee Reynierse, die door den eersten offi cier van wal naar boord was gezonden, doch beklaagde vatte de mededeeling als een mop op, daar anders de officieren im mers naar boord zouden zijn gekomen. Daarop volgde de waarschuwing van den heer Van Boven in de hut van beklaagde dat de bemanning aan de geweerrekken morrelde. Het feit dat het laden van de pistolen zoo lang duurde maakte beklaagde zeer opgewonden. Het is de indruk van beklaagde dat de muiters de communicatie met den wal wilden verhinderen, weshalve hij na het strijken van de vlet op het laatste moment besloot zelf mede te gaan, daar hij gewa pend was en de roeiers kon dwingen naar den wal te gaan. Vervolgens wordt voorgelezen een me morie van beklaagde, den luitenant ter zee der eerste klasse Fels, waarin wordt ge zegd, dat zijn superieuren vroeger reeds als hun oordeel te kennen hadden gegeven dat beklaagde een eerlijk, braaf man was, doch nerveus, onbekwaam en dat hij zijn uiterlijk niet mee had, hetgeen voor be- klaagde's moreel fnuikend was. In 1932 had hij persoonlijk misère gehad. Hieraan wordt toegevoegd dat het geen wonder was dat hij in den nacht van de muiterij radeloos was. „Hoe kon men verwachten dat ik zou optreden als leider var. een gewapend verzet, ik die ongeschikt werd bevonden voor het commando over een kleinen mijnenveger met 25 man equipage" De memorie recapituleert vroegere zenuwstoornissen van beklaagde en deelt mede dat hem de telegrammen van den commandant der Zeemacht niet bekend waren, zoodat hij „argeloos en onwetend aan boord ls achtergebleven". Als beklaagde het flauwste vermoeden had gehad van hetgeen te gebeuren stond zou hij den eersten officier verzocht heb ben „mij niet alleen te laten". Beklaagde was de geheele reis reeds ge deprimeerd en nerveus door zijn plaatsing aan boord van de „De Zeven Provinciën. Deze plaatsing was voor hem een harde klap, zoodat slechts een aanleiding noodig was voor een uitbarsting. De memorie besluit: „Ik heb steeds mijn best gedaan ten koste van mijn zenuw gestel doeh nu heeft een totale instorting plaatsgehad. Ik ben nu niets meer waard". (Wordt vervolgd). EEN INSLUIPER TE ROTTERDAM. Gisteren heeft een insluiper kans ge zien om uit een kantoorpand aan de Ge dempte Veerhaven te Rotterdam, een blikken trommel bevattend 300 aandeelen van f. 1000, kantoorboeken, acten en 4 testamenten uit een kluis weg te nemen, zonder dat hij door het personeel werd bemerkt. De politie stelt een onderzoek in. DE SCHIETPARTIJ IN DE RAAMSTRAAT TE DEN HAAG. De vermoedelijke dader van de schiet partij in een café in de Raamstraat te Den Haag, j.l. Vrijdagmiddag gepleegd, wiens opsporing door de politie was ver zocht. heeft zich heden uit eigen beweging aan het Hoofdbureau van Politie aange meld. 0 WIELRENNEN. SWIFT. De A en B klassers hebben een 70 KM. teamrace gereden. Na vergadering der sportcommissie is de uitslag als volgt vastgesteld 1. J. Rietbroek en A. v. Egmond, 2 u. 3 m. 57 s. C. v. Amsterdam en J. Dubbelaar die ook deel uitmaakten van dit team konden zich niet plaatsen. J. c! Ruiten, Chr. Vink en J. v. Wezel behaalden de 2e plaats met een tijd van 2 u. 4 m. 45 s. De 3e plaats werd behaald door C. Gros en Ph. de Roode met een tijd van 2 u. 6 m. 17 s.; A. Strijk, die als 3e man meereed, ls niet geplaatst. De 4e plaats behaalden J. Schuller en J, Poel in 2 u. 14 m. 24 s.; W. Kaapaan ert T. v. d. Wilk zijn de niet geplaatsten ln dit team. De C klassers reden 20 KM. op tijd met sis uitslag W. de Roode 37 m. 34 s.; G. Kuhn 37 m'. 43 s.: J. Bosman 38 m. 19 s.; A. Romijn 41 m. 56 s.; A. Lodewijks 43 m. 54 s. C. Bol en M. Verwoerdt zijn beide door pech uitgevallen. 0 9 Zondag nemen een 40-tal Swift-ledert en donateurs deel aan de 5 steden-rit van de W. V. 's-Gravenhage. Deze wedstrijd ls opgenomen ln de Swift maandcompetltie, Tot Donderdagavond kan er voor deze 5 stedenrit, die in het bijzonder voor toe risten is. worden ingeschreven bij den heer J. v. Meizen, N. Beestenmarkt 13. AMSTERDAM, 17 April. Heden werd een aanvang gemaakt met den handel in de nieuwe staatsleenlng, daar de toewijzing bekend is geworden. Hoewel de inschrijving ten volle is toege wezen was het aanbod gering. De eerste koers zette zich boven pari (100 1/16), doch later vond een kleine reactie plaats (99 7/8). i Het is een bevredigende ontwikkeling, dat ons Staatscrediet ten goede zal komen. Ind. leeningen en Ned. Staatsleenlngen aan den vasten kant. Duitsche obligatiën wa ren echter flauw, speciaal de Younglee- ning, welke tot 36 pCt. daalden vóór een lichte handel Intrad. Op de aandeelenmarkt heerschte een ongeanimeerde stemming. Onder Invloed van de reactie in Wall Street stelden de noteeringen zich wat lager met minimale omzetten. Van industrleele fondsen lagen Kunstzijde zoowel Aku's als Amerikanen iets lager. Unilevers waren weinig veranderd terwijl Philips ruim één pet. verloren. Rubbers waren gedrukt als gevolg van de prijs» reactie van 't product. A'dam, Rubbers 2 pet. lager Tabakken waren aangeboden en 3 pet. lager. Suikerwaarden kwamen lager. H. V. A.'g stelden zich ongeveer 2 pCt. lager. Scheep vaarten waren flauw. Ned. Scheepvaart- Unies daalden tot 41 pCt. Redjangs liepen vrij sterk terug tot 139Vi pCt. Olie waarden konden zloïi evenmin' handhaven. Koninklijke zagen zich ruim I pCt. ontgaan. In navolging van Wallstreet .waren Amerik. fondsen gedrukt. wisselkoersen. Engeland 7.62 (7.6M1; Duitschland 58.17: (58.30); Frankrijk 9.7 1/4 (9.75); België 34,51'/s (84.52'/i): Zwitserland 47.80 (47.85)] Denemarken 34.05 (34.05): Zweden 39.30 (39.20): Noorwegen 38.30 (38.20); New- York 1.47 3/4 (1.47 3/4). Prolongatie 13/4 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen vart gisteren. LEIDEN, 16 April. Roode kool f. 4—7.60. Savoye kool f. 7.5011. Pieterselie f. 2,10 —3.40. Prei f. 0.70—2.60. Radijs f. 1.40—3. Kropsalade f. 1—6,30. Selderie t. 0.50—1 p. 100 stuks. Kroten, gek. f. 36. Witloof f. 2 —15. Postelein f 15—21. Spinazie f. 3-^4. Uien f.l—1.90. Wortelen f.3—7.20. p, 100 Kilogram, LEIDEN, 17 April Vette varkens- markt. Aangevoerd 340 stuks, 326 zware en 14 lichte. Zware f. 0.370.36, lichte 0.33 0.32 per KG. levend gewicht. Handel matig. BODEGRAVEN, 17 April. Kaasmarkt Aanvoer 146 wagens. 6124 stuks; 55116 K.G. Ie soort met R.M. 1821'/i et. 2e soort met R.M. 15—17. Handel matig. HAZERSWOUDE, 16 April Aanvoer 14828 eieren. Prijs kipeieren f. 2.10—2.60 Eendeneieren f, 1.80—2.15 per 100 stuks. TER-AAR, 16 April. Centrale Veiling - Spinazie 9—25 et.; sla f. 0.706.20; vellen 14—27 et.; radijs f. 1.40—2; postelein 18— 20 ct.; bloemkool 1933 et.: snijbooneri per pond 58 ct.: peulen per pond 4860 ct.;] prei f. 2.10; peterselie f.3; witlof 11-12 ct. ROELOFARENDSVEEN, 16 April. - Spi nazie 48 ct.; postelein 12 ct. per Kilo;' sla f. 0.503.10 per 100 krop; aardbeien 41—51 cent per doosje; peulen f. 6.50 per 10 pond. ROTTERDAM. 17 April. Veemarkt, Aan voer totaal 6066. 200 paarden, 2 veulens, 1998 kalveren. 262 schapen en lammeren, 6 varkens, 2396 magere en 780 vette run deren, 21 biggen. 251 vette en 125 gras- kalveren, 5 bokken en geiten. Vette koelen 5458, 4852, 2842, vette ossen 5054, 44—48, 36—40, stieren 48—52, 4446, 38— 40, vette kalveren 9095, 7075. 5060, schapen 44, 39, 34, lammeren 46. 41, 35, graskalveren 48, 44, 39, nuchtere kalveren 21. 16. slachtpaarden 43, 38, 34, schapen 22, 15, 10, lammeren 19, 12, 10, nuchtere slachtkalveren 7. 5. 3.50, nuchte fokkalveren 20. 14, 10, biggen 8, 6. slachtpaarden 140, 105 80, werkpaarden 180, 125, 80, hitten 90 70, 60, stieren 240, 180, 140, kalfkoeien 255, 205, 155, melkkoeien 250, 200, 150, vaarzen 130, 105, 85, pinken 95. 70, 50, gras- kalveren 60, 40, 28, biggen per week 1.20 —1.10. WESTLAND, Middenprijs van de bij 'den Bond Westland aangesloten veilingen van 16 April. Aardbeien 1.404.10; druiven 33.50 per kg.; andijvie 3075 ct. per bak; asperges 3940 ct. per bos; bloemkool le soort f. 16 31; 2e soort f,3.12.50 per 100; doperw ten 3536 ct. per kg.; eieren 2.30—2.90 per 100; dubbele boonen 1.101.40 per kg.: kelen f. 0.501.50 per 100 bos; peen f. 8—11 per 100 bos; peterselie 2.903.10 per 100 bos; postelein 12—20 ct. per kg.; prei f. 1 2.80; radijs f. 0.903,50; rhabarber f.2. 4.90 per 100 bos; seldery f. 11.20 sla f. 2— 6.50 per 100; snijboonen f. 0.801.05 per 100; spinazie 10—30 ct. per bak; stoof peren 16 ct. per kg.; uien 4—8 ct.; witlof 3—7 ct. per kg. ZOETERWOUDE, 16 April Eierenvei- ling. Aanvoer 7056 stuks. Kipeieren 2.30— 2.60; Eendeneieren 2.102.40 per 100 st. Kaas 1629 ct. per pond; Kippen 5070 ct. per stuk; duiven 10 ct.; konijnen 0.24 1.15 per stuk. 3—1 i

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3