LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 April 1934 TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. bluschwezen, de opleiding van vakdiensten (waarschuwings- en ontgassingsdiensten) en andere dergelijke maatregelen". De antwoord-nota was onderteekend door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath. De tijd der reizen van ministers is weer aangebroken: Titulescu is te Parijs: Jeftitsj zijn Zuid-Slavische collega, is op weg naar Angora. Te Sofia heeft hij zijn reis even onderbroken. In een gesprek met journalisten zei Jeftitsj, dat zijn bezoek aan Angora niet meer dan een beleefdheidsbezoek is. ter beantwoording van het bezoek van zijn Turkschen collega te Belgrado. Begin Mei hoopt tojj een officieel bezoek te brengen aan de Bulgaarsche regeering Hij hoopt nog steeds, dat Bulgarije en Albanië zich bij het Balkenverdrag zullen aansluiten opdat dit alle landen van Zuid-Oost Europa omvatte en inderdaad een werk tuig des vredes worde. Öp de vraa' of spoedig de diplomatieke betrekkineen tusschen de Kleine Entente en de Sovjet-unie geopend zullen worden, antwoordde de minister, dat het defini tieve besluit nog niet genomen is. Ten slotte zei Jeftitsj. dat Duitschland en Zuidslavië vele gemeenschappelijke be langen hebben en dat de handelsonder handelingen een goeden loop nemen en spoedig afgeloopen zullen zijn Het nieuwe handelsverdrag zal de betrekkingen tus schen beide landen nog versterken. Na een oponthoud van een uur zette Jeftitsj zijn reis voort. De Bulgaarsche premier Moesjanof is te Londen en gaat heden naar Berlijn. De Roemeensche premier Tatarescu komt 1 Mei naar Parijs. De Fransche minister Barthou vertrekt a s. Zaterdag 21 April uit Parijs; Zondag middag arriveert hij te Warschau. Op 24 April reist hij van daar naar Krakau, om den 25sten naar Praag door te reizen. Waarschijnlijk zal hij den 28sten uit Praag vertrekken, zoodat hij in den avond van den 29$ten te Parijs terug zal zijn. In Mei komt hij met den Pool Beek naar Boekarest, waar ook de Griek Maxi- mos en de Turk Tewfik worden verwacht. DUITSCHLAND. Von Papen terug uit Italië Hoofd der geheime politie vervangen. Von Papen is van zijn reis naar Italië teruggekeerd Hij is wel door Mussolini ontvangen doch heeft geen bezoek ge bracht bij den Paus. Dit laatste typeert bijzonder de verhouding tusschen Duitsch land en het Vaticaan. De inspecteur-generaal van de geheime politie, Diehls, die tevens vice-president van politie te Berlijn is. is ontslagen. Als inspecteur der geheime politie, zal hij worden opgevolgd door Himmler. staf chef van de S.S.- die reeds de leiding heeft van de geheele politie buiten Fruisen. Diehls. die een protégé is van generaal Goering. is een jongeman met liberale denkbeelden, die de onder hem gestelde gevangenen, waaronder Torgler en inder tijd de Bulgaarsche communisten, zeer humaan behandelde. Dit optreden had evenwel niet altijd de goedkeuring van zijn collega's en men neemt thans aan. dat dit één van de re denen van zijn ontslag is. De nieuwe inspecteur Himmler daaren tegen is een fanatieke aanhanger van Hitler, die voor geen tegenstand uit den weg gaat. Zijn benoeming als hoofd der Gestapo" met generaal Goering als zijn direeten chef, kan nog tot belangrijke verwikke lingen aanleiding geven. FRANKRIJK. De actie der ambtenaren duurt voort - Trotzki vertrokken - Rond het Stavisky-schandaal. Hoewel de minister van de posterijen strafmaatregelen had aangekondigd, heb ben gisteren toch weer protestbetoogingen der postambtenaren plaats gehad tegen de bezuinigingsmaatregelen der regeering. Er werd wederom één uur gestaakt. De auto riteiten hadden echter voorzorgsmaatrege len genomen. Nergens hebben incidenten plaats gehad Het stakingsparool is alge meen opgevolgd. In eenige andere staats bedrijven hadden partieele stakingen plaats, o.a. te Lyon. waar de postbeambten op het hoofdkantoor één uur de te distri- bueeren post lieten liggen en te Rijssel waar de brievenbestellers eveneens een uur „rust namen". De onderwijzers demonstreerden te Parijs. De voormalige Russische volkscommis saris Trotzki, wiens verblijfplaats in een villa te Barbizon, vlak bij Parijs, Zondag werd ontdekt, heeft gistermiddag met zijn Vrouw Barbizon verlaten. Het echtpaar is in een zwarte auto ver trokken. Het is niet bekend, waarheen. Zooals men weet, heeft de Fransche pers, na de ontdekking van den revolutionnair zoo dicht bij Parijs, geweldig alarm ge maakt en met kracht geprotesteerd tegen het feit, dat een Fransche regeering een dergelijke verblijfsvergunning heeft kun nen toestaan. Te oordeelen naar de tot nu toe bereikte resultaten van het onderzoek der nieuwe sporen in de moordzaak-Prince schijnt het, dat de hoop der politie weer teleurgesteld zal worden. Het verhoor van den Zondag gearres teerden Brunau. die beweerd heeft, dat hij industrieal is en aan de Italiaansche grens den moordenaar van Prince heeft neer geschoten, heeft geen grond gegeven aan de veronderstelling, dat deze daad van Brunau, die trouwens nog bewezen moet worden, in eenig verband staat met de zaak-Prince. Men acht het niet uitgesloten, dat Brunau de geheele geschiedenis ver zonnen heeft om interessant te zijn. Het eenige tastbaar resultaat van het verhoor is, dat men heeft vastgesteld, dat Brunau noch industrieel noch garage- eigenaar is, uitsluitend leefde van uitkee- ringen, die het Amerikaansche echtpaar Watson hem verstrekte en verschillende twijfelachtige „zaken" met leden der Pa- rijsche onderwereld heeft gedaan. Churchill doet een aanval op minister Hoare. In het Lagerhuis verwekte het verba zing, toen Churchill ernstige beweringen uitte, volgens welke inbreuk zou zijn ge pleegd op de prerogatieven van het parle ment door zekere procedures van de spe ciale gemengde commissie welke de con stitutioneel hervorming in Indië bestu deert. Churchill beweerde, dat de staatssecre taris voor Indie, Hoare, pressie heeft uit geoefend om hen, die het nauwst zijn be trokken bij de welvaart der katoen industrie, te bewegen een verklaring af te leggen in de vormen, die hij noodzakelijk achtte en dat Lord Derby zich bij Hoare had aangesloten. Ofschoon er geen sprake is van kwaad willigheid. beweert Churchill, dat de on regelmatigheden zoo groot, zoo ernstig zijn, dat zij een flagrante schending zijn der prerogatieven. Hoare verklaarde zich bereid een enquête te aanvaarden, die, zeide hij. gelegenheid zal bieden om weer eens" te bewijzen, dat Churchill opnieuw slechts spijkers op laag water zoekt. Atlee. namens de arbeidersoppositie en MacDonald, voor de regeering. vereenlgden zich met het voorstel van een enquête. De commissie voor de prerogatieven, voorgezeten door MacDonald. omvat ver der Atlee. Baldwin, Austen Chamberlain Lansbury en Herbert Samuel. OOSTENRIJK. Uit de concentratiekampen. Officieel wordt medegedeeld: Gelijk reeds voor Paschen werd gemeld, heeft de bondsregeering rekening gehouden met de ingetreden binnenlandsche politieke kal meering door ontslag van een groot aan tal nat. soc. partijleden uit de concentra tiekampen. Nu deze toestand van rust ook rn de afgeloopen weken niet ernstig ge stoord is, heeft de bondsregeering de laatste dagen uit het kamp Kaiser-Stein- bruch ruim 100, uit het kamp Woellersdorf ruim 60 nat. soc. ontslagen. Het betreft hier personen, die vrijwillig de verklaring hebben afgelegd zich in de toekomst te zullen onthouden van iedere illegale actie, wier optreden onberispelijk is geweest en wier ontslag ook met het oog op de toestanden in hun woonplaatsen zonder gevaar schijnt te zijn. Wanneer de boven genoemde omstandigheden blijven voortduren, is de bondsregeering voorne mens dergelijke ontslagen ook verder voort te zetten. Volgens geruchten zouden echter in het concentratiekamp Kaiser-Steinbruch, waarin ruim 500 personen, waaronder 390 nat. soc. zitten, de laatste dagen ernstige conflicten zijn ontstaan. Door de houding van een ambtenaar zouden de gevangenen den indruk hebben gekregen, dat er een verandering was ontstaan in den politie- ken toestand zoodat zij spoedige in vrij heidstelling verwachtten. Toen echter de bewakingsdienst In het kamp verscherpt werd. zou algemeen verzet zijn ontstaan, waarbij de bewakers, die vreesden voor uitbreiding der ongeregeldheden, zich ge noodzaakt zouden hebben gezien gebruik te maken van vuurwapens en gummistok, zoodat een aantal opstandigen zou zijn gewond. Verder verluidt, dat in verband met dit alles sedert Zondag j.l. de gevan genen zijn overgegaan tot voedselweige- ring. Bevestigd zijn deze geruchten niet! ROEMENIE. Tatarescu voor de Kamer. Minister-president Tatarescu heeft voor de Kamer geruststellende verklaringen af gelegd over den binnenlandschen politie- ken toestand van het koninkrijk Met nadruk sprak hij de geruchten te gen, volgens welke de positie van zijn ka binet zou zijn geschokt. Integendeel, zeide hij. de positie der regeering wordt, naar mate het regeeringsprogram zijn verwe zenlijking nadert, sterker en vaster. De parlementaire zittingsperiode zal in ieder geval den 28sten April worden ge sloten. Hij zelf zal den lsten Mei een reis naar het buitenland ondernemen. SPANJE. Nieuwe republikeinsche propaganda. De nieuwe links-republikeinsche partij heeft haar eerste zitting gehouden, welke bedoeld is als de aanvang van een heftige propaganda, om in Spanje den geest te doen herleven, welke het volk bezielde de eerste dagen na het uitroepen der repu bliek. Azana. de voormalige minister-presi dent, Marcelino Domingo en Santiago Ca- sares Quiroga, oud-ministers, hielden felle toespraken, om de voorgenomen pro paganda in te leiden. De feesten ter viering van den derden jaardag der republiek zijn intusschen met een militair défilé besloten. Een der te Barcelona Zaterdag ln een botsing met de politie gedoode personen blijkt, te zijn de beruchte Italiaansche anarchist, Bruno Alpinl, bijgenaamd „Le- nin." Twee en dertig jaar oud, was hij in Italië reeds tweemaal ter dood veroor deeld en had hij te Barcelona deel ge nomen aan talrijke gewapende overvallen. DENEMARKEN. De stakingsbeweging verloopt. De havenarbeiders in Aalborg en Esb- jerg hebben met een groote meerderheid besloten het werk te hervatten. Commu nistische propaganda deed echter een aantal werklieden het werk weer neer leggen. In Esbjerg is het tot heftige botsingen gekomen tusschen betoogers en politie, waarbij aan beide kanten gewonden vielen. Tenslotte moest de politie ver sterking uit verschillende deelen der stad roepen In Aarhus zijn 18 demonstranten gearresteerd- die de havenarbeiders wil den belemmeren bij het werk. DE ZAAK-ONNES VAN NIJENRODE. BESLUIT VAN HET GETUIGENVERHOOR Op 24 April requisitoir en pleidooien. Voor den, waarschijnlijk laatsten, dag van het getuigenverhoor in de zaak-Onnes van Nijenrode, is de belangstelling weer vrij groot. Het is vandaag de acht-en-twintigste zittingmaar het einde is nu ten minste in zicht. De kwestie, waarover Zaterdag lang en breed is gedebatteerd, wordt weer naar voren gebracht. Verdachte Onnes zou via zijn accountant zestien jaar geleden aan zijn boekhouder opdracht hebben gegeven in de boeken te knoeien. Er zou inkt over een boeking moeten worden geworpen en na wegradeeren zou dan een ander cijfer moeten worden ingevuld. De accountant Hoogeweg, die Zaterdag niet was gedagvaard, is thans opgeroepen en komt voor het hekje. Hij toont zich zeer verontwaardigd over de verklaring van den boekhouder. „Het ls absoluut uitgesloten, dat hij de opdracht tot deze knoeierij zou hebben gegeven. In mijn carrière als accountant is zooiets vol slagen onmogelijk", zegt getuige. „Ik ben 50 jaar en ik heb geen enkele aanleiding om voor iemand m'n oogen neer te slaan. Het is evenmin mogelijk, dat de opdracht in zijn tegenwoordigheid ls gegeven, steeds sta ik er op, dat een openhartige en eer lijke boekhouding wordt overgelegd. Officier: „Dus boekhouder de Koning legt een meineed af?" Getuige: ,,'t Zijn praatjes, die hij mis schien zelf gelooft Getuige De Koning (die ook voor het hekje is geroepen)„Ik heb over die ziak toch juridisch advies ingewonnen en er een tientje voor betaald!" Mr. Muller Massis: „Die jurist, die dat advies gegeven zou hebben, is dood Verd. Onnes (tot get. Hoogeweg): „Was ik niet steeds zeer bang voor mijn naam. deed ik niet steeds alles om deze onbe vlekt te houden?" Getuige Hoogeweg: „Ongetwijfeld. U was een optimist, maar eerlijk!" Verd.: „Hebt U ooit iets slechts van me gehoord?" Getuige: „Nooit". Verd.: „Hebt U me er ooit op betrapt, dat ik zaken deed. die niet door den beugel kenden?" Getuige: „Neen, onze controle was zeer scherp en er is nooit iets verkeerds naar voren gekomen." Getuige De Koning (tot get Hoogeweg): „Hebt U den indruk gekregen, dat tk een praatjesmaker en onbetrouwbaar was". Getuige Hoogeweg: „Ik heb U altijd ge zien. als iemand, die de menschen niet recht in 't gezicht keek en er was in Uw boekhouding dikwijls achterstand. D3n wordt getuige Wijnstroom binnen geroepen. Hij is van 1903 af bij Onnes in dienst geweest. Met get. worden verschillende aan gelegenheden betreffende de zaken van Onnes besproken. Voijjens get. was de aard van Onnes' zaken zeer fatsoenlijk; alles ging zeer correct toe. Verdachte was zeer bang zijn goeden naam te verliezen. Hij wilde vooral niet voor speculant door gaan. Eens had hij aangedrongen op het instellen van een eere-raad. Het getuigenverhoor ls hiermede offi cieel ten einde. Verd. Onnes verzoekt het woord en zegt dat de officier tijdens de zitting eens heeft gezegd hem te kijk te zullen zetten. Hier van is zeer weinig overgebleven door de verklaringen van de getuigen a decharge In den breede gaat verdachte dan in op zijn werkzaamheden voor den bloei van de Amterdamsche haven. Met nog vijf andere Amsterdamsche kooplieden heeft verdachte de Kon. Holl. Lloyd aan lading geholpen, hoewel dit aan de betrokken kooplieden een verlies opleverde van een half millioen. Het betrof de verscheping van koffie, „Dat is misschien geen goede daad. maar het is niet de daad van iemand die oplichting pleegt" zegt verdachte ont roerd. Nog eens zet de heer Onnes uiteen waarom hij zich heeft laten bang maken door de chantage-pogingen van Koning. Verd. meende door 7 a 8 000 gulden alle onaangename praatjes en dreigementen den kop in te drukken. Nogmaals zegt verdachte dat het beter ware geweest indien hij den Koninklijken weg had be wandeld en onmiddellijk naar de politie was gegaan toen Koning met zijn chan tage begon. Verdachte protesteerde er dan nog eens tegen dat zooveel verdachten als hoofdgetuigen worden gehoord. For meel mag dit in orde zijn, doch moreel is dit onjuist. Aan mr Muller Massis heb ik een lijstje van 15 verklaringen onder eede afgelegd, overhandigd, die allemaal on waar zijn. Met dergelijke verklaringen moet straks de officier zijn requisitoir op bouwen tegen een man die steeds fatsoen lijk heeft geleefd. Hierna werd de zitting geschorst tot Dinsdagmorgen 24 April 10 uur. Dan zal de officier van justitie zijn requisitoir houden en zal de verdediging worden voortgezet. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt wenscht spoedige verdaging van het Congres. Het schijnt, dat Roosevelt den leiders van de Democraten verzocht heeft, zich te haasten met het afdoen van de loopende zaken, opdat het Congres zoo spoedig mo gelijk verdaagd kan worden. Roosevelt zou zelfs bereid zijn enkele belangrijke wettelijke maatregelen op te offeren, indien het Congres dan met half Mei of even later verdaagd kan worden. Roosevelt verklaarde, dat hij onmiddel lijk een wetsontwerp tot federale hulp zal indienen, waarbij wordt voorzien in de uitgave van 1500 millioen dollar. President Roosevelt heeft een presiden tieel besluit uitgevaardigd, hetwelk behelst, dat slechts die firma's, welke bijdragen aan de kosten, verbonden aan de tenuit voerlegging der codebepalingen voor nij verheid en handel, het recht zullen hebben het embleem van den Blauwen Adelaar te voeren. Hoewel het besluit niet letterlijk voorschrijft dat betalingen onder dit hoofd dienen te worden gedaan door alle firma's die vallen onder elke code, krijgt de regee ring er toch een middel door in handen, om controle uit te oefenen over de wijze, waarop de betrokken bedrijven meebetalen aan de kosten der regeeringsmaatregelen voor de toepassing der codes. DE ONTWAPENING. PARIJS, 17 April. (Reuter) Volgens het blad „Oeuvre" is de Fransche nota van antwoord aan Engeland Inzake de ontwapening zoo goed ala gereed. De commissie van onderzoek, bestaande uit den minister van oorlog, van marine, van luchtvaart, de ministers van staat Herriot en Tardieu, de generaals Weygand en Gamelin, admiraal Durand-Viel en andere hooge ambtenaren van de Quai d'Orsay heeft Zaterdag de militaire bijzon derheden bestudeerd. De „Excelsior" zegt. dat dit antwoord niet het laatste woord in de onderhande lingen is. De nota is slechts een etappe en zet geenszins een streep onder de be sprekingen betreffende waarborgen en sancties. De Fransche regeering zal de volgende voorwaarden stellen voor de werkelijke erkennmg van een defensieve bewapening van Duitschland: 1. Handhaving der huidige Fransche strijdkrachten. 2. Frankrijk mag van 1934 tot 1939, de Jaren waarin het aantal recruten minder zal zijn als gevolg van het geringer aan tal geboorten in de oorlogsjaren, den diensttijd verlengen, om de leemten aan te vullen. 3. Frankrijk mag het oude materiaal vernieuwen, overeenkomstig het niveau van het nieuwe materiaal, waarmee het Duitsche leger zal worden uitgerust. trotzky moet frankrijk verlaten. PARUS. 17 April (V.D.) De kabinetszit ting van hedenmorgen heeft besloten de verblijfsvergunning voor Leo Trotzky, die ipdertijd is verleend doo: den toenmaligen minister van binneni. zaken Chautemps, in te trekken, aangezien Trotzki de toe zegging zich neutraal te zullen gedragen, niet heeft gehouden. Men zal hem verzoe ken uit Frankrijk te vertrekken Volgens sommigen zou men voornemens zijn hem over de grens te zetten. DE OUD-STRIJDERS TOCH IN VERZET. PARIJS, 17 April. (Reuter) Het bestuur der conferentie van oud-strijders heeft een communiqué gepubliceerd, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de korting van 3 proc. op de pensioenen reeds van 6 April in werking treedt. Verklaard wordt, dat de nationale raad eind Juni weer zal bijeenkomen, ter bespreking van een actie tot hervorming van de regeering en dat hij evt. alle ver antwoordelijkheden zal aanvaarden. stakingen in amerika. NEW-YORK, 17 April. (Reuter). De si tuatie in de stakingsbeweging heeft zic'n weer toegespitst, als gevolg van het feit, dat ook de metaalbewerkers in Alabama het werk willen neerleggen. De afgeloopen' dagen zijn reeds te Glo- versville in den staat New-York 3000 hand schoen-makers, te Dasbury in Connecti cut eenige duizenden hoeden-makers en in eenige mijngebieden verscheidene dui zenden mijnwerkers in staking gegaan. Bovendien zijn heden 50.000 kleerma kers in het dames-modebedrijf van den arbeid uitgesloten. het luchtpostverkeer in amerika. WASHINGTON. 17 April (VD.). Presi dent Roosevelt heeft gisteren het Congres verzocht een speciale Commissie in te stellen ter bestudeering van de geheele kwestie van het luchtpostverkeer en in het volgende zittingsjaar verslag uit te bestaande of aanhangige wetgevende maatregelen inzake het luchtpostverkeer te schrappen en de particuliere lucht vaartondernemingen in de gelegenheid te stellen tot het aangaan van tijdelijke contracten, waarvoor binnenkort door het departement, der posterijen een inschril- zal worden opengesteld, zoodat verwacht wordt, dat binnen een maand de luchtpost weer door de particuliere luchtvaartmaat schappijen zal worden vervoerd. moord opgehelderd. BOEKAREST, 17 April. (Reuter) De dader van de twee maanden geleden ge pleegde moord op den afgevaardigde Popowitsj ls thans gevonden. Het blijkt te zijn een 16-Jarig gymnasiast Dimecoe, zoon van een rechterlijk ambte naar. o terechtgesteld. BERLIJN, 17 April. (Reuter) Heden morgen om 6 uur zijn de z.g. B.V.G.-roovers (Berliner Verkehrs-Gesellschaft), de 22- jarige Hildebrandt, de 24-jarige Hoheisel, de 24-jarige Krebs en de 31-jarige Achten- hagen, op het binnenplein van de straf gevangenis Ploetzensee door den scherp rechter uit Maagdenburg met den bijl terechtgesteld. Zij waren op 6 Juli 1933 wegens gemeen- schappelijken moord en roof ter dood veroordeeld. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ls in de commissie, in 1934 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt NI, NIII, de aanteekening op de akte NIH. Nb. Nc, No en Np, alsnog benoemd tot lid dr. E. C. Wiersma. conservator van het Kamerlingh Onnes laboratorium der rijksuniversiteit alhier. LEGER-MUTATIES. Bij K. B. zijn benoemd: A. met Ingang van 1 Mei 1934: bij den Generalen Staf, a. tot kolonel de luitenants-kolonels jhr. J. T. Alting von Geusau en P. W. Best, beiden van den Generalen Staf, onder scheidenlijk directeur van de Hoogere Krijgsschool en commandant van de lucht vaart-af deeling; b. tot luitenant-kolonel de majoors N. T. Carstens,, L. J. Schmidt en H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, allen van den Ge neralen Staf, onderscheidenlijk toege voegd aan den chef van den Generalen Staf, chef van den Staf der Vesting Hol land en chef van den Staf van het Hoofd- kwartier van het Veldleger. B. bij het wapen der Infanterie, a. met ingang van 1 Mei 1934: tot kolonel, commandant van de Ilde in- lanterie-brigade de luitenant-kolonel P. Clerk, commandant van het 19de regiment infanterie; b. met ingang van 2 Mei 1934: tot kolonel, commandant van de brigade Grenadiers en Jagers (lste Infanteriebri gade) de luitenant-kolonel J. H. Fruit van Hertog, commandant van de School voor reserve-officieren der Infanterie; c. met ingang van 1 Mei 1934: tot luitenant-kolonel, commandant van het 19de regiment infanterie, de majoor S. H. Smits van het 2de regiment infanterie; d. met ingang van 2 Mei 1934: lo. tot majoor, commandant van de School voor reserve-officieren der infan terie, de kapitein J. K. Lammerts. adju dant van den staf der vnde infanterie brigade; 2e. tot majoor bij het 2de regiment In fanterie de kapitein G. Land van den staf der infanterie. C. met ingang van 1 Mei 1934: bij het wapen der cavalerie tot majoor, directeur van de Rijschool de ritmeester D. A. Camerllng Helmolt, instructeur bij de Rijschool. E. met ingang van 1 Mei 1934, bij het wapen der artillerie: a. tot kolonel, commandant van de lilde artillerie-brigade de lult.-kolonel J. P. de Man van den staf der artillerie, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie: b. tot luitenant-kolonel, onderscheiden lijk commandant van het 4de en het 2d» regiment veld-artilierie. de majoors H. C, de Man en A. G. Lagerwelj, respectievelijk van het 8ste en het 2de regiment veld artillerie; c. tot majoor, onderscheidenlijk bij het 8ste regiment veldartillerie en de Commis sie van proefneming de kapiteins Jhr. H. Laman Trip en E. C. de Haan, respectieve lijk van het 6de regiment veld-artillerie en lid van de commissie van proefneming: d. tot kapitein bij de luchtvaart-afdee- ling de eerste luitenant I. A. Aler, vlieger bij de luchtvaart-afdeeling. F. met ingang van 1 Mei 1934: bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen: a. tot kolonel, commandant in het 2ae genie-commandement de luit.-kolonei W. N Becking van het regiment genietroepen; b. tot luitenant-kolonel de majoor C. W. van Dooden van dien staf: c. tot majoor de kapitein F. H. van der Staaij van dien staf; G. met ingang van 1 Mei 1934: toegekend de titulaire rang van kolonel aan den adjudant van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, den luitenantkolonel jnr. W. Laman Trip van den Grooten Staf. rechtstreeksche kaasverkoop door landbouwers. De commissie van overleg der drie Ned. Middenstandbonden heeft verschillende klachten ontvangen over het feit, dat landbouwers de door hen geproduceerde kaas rechtstreeks aan particulieren ver- koopen met uitsluiting van den tusschen handel. Vanzelfsprekend wordt deze tus- schenhandel hiermede ernstig geschaad, wijl de kaas buiten hen om tegen belang rijk lageren prijs wordt aangeboden. De landbouwers worden tot dezen recht- streekschen kaasverkoop tegen lage prijzen in staat gesteld door de ondersteuning, die zij krachtens de Crisis-Zuivelwet ont vangen. De Middentandsbonden zijn van mee ning, dat hier van een euvel mag worden gesproken en hebben den Minister van Economische Zaken daarom verzocht maatregelen tegen dit euvel te nemen door aan de steunverleening aan den landbouw en de veeteelt de voorwaarde te verbinden, dat de gesteunden niet gaan treden op het terrein van den handel. o tegen een boom gereden. Gisteravond om half tien ls de zeer- eerw. heer Th. a. Derkinderen, rector van Huize Gerra te Haaren (N.-B.) en aal moezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom 's-Hertogenbosch, te Hees tijdens hevig noodweer met zijn auto te gen een boom gereden en op slag gedood. 2—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2