Uitden Leidschen Raad. Nu kunt U de beroemde "AKKERTJES" altijd bij U hebben!" "AKKERTJES" (AKKER-CACHETSI 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 April 1934 Vierde Blad No. 22721 wanl vanaf heden zijn"AKKERTJES"nu ook verkrijgbaar in plalte zéér handige melalen zak-doosjes mei 3 "AKKERTJES" voor Uw vesl-zak voor Uw taschje Dit zakdoosje kost U slechts CT o Nogmaals het Uitbreidingsplan. I De saneering van het complex Bouwelouwesteeg-Paradijssteeg. De subsidie voor Schoolkindervoeding en -Kleeding verhoogd. o RECLAME. ÏJ alt ij d bij de hand komt telkens van pas Glazen buis met 12 "AKKERTJES" kost slechts 52 ct. (Omzetbelasting is inbegrepen) Gij kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. Oe groote verpakking is dus veel voordeeligerl om ze dadelijk le gebruiken legen* Hoofdpijn Kiespijn Spierpijn Zenuwpijn Neuralgie Griep enz. Gemakkelijk en prettig innemen. Ge proeft niets. Veroorzaakt géén maagstoomissen. Helpt direct en is onschadelijk. Volgens recept van Apotheker Dumont 9513 De punten 10—17 worden z. h. st. aan genomen. (Vervolg van gisteren). 18o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen M. J. Poot te Voor schoten, strekkende tot vergoeding van schade wegens vernieling van een gas meter en beschadiging van de zich in zijne woning bevindende en aan de gemeente Leiden toebehoorende electrische toestel len en geleidingen bij een brand ten zijnen huize. (72) Conform besloten na een opmerking van den heer Manders. 19o. Voorstel: a. tot opheffing van het gilde der waagwerkers en tot het treffen van daar mede verband houdende voorzieningen; b. tot intrekking van een verorde- ping en van een drietal raadsbesluiten, op 't sub a bedoeld gilde betrekking hebbende; c. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 27 Juli 1916 (Gemeenteblad No. 15), regelende de heffing van weegioonen en plaatsgelden aan de Gemeentewaag en van weegioonen aan de Vette Varkens- j markt te Leiden. (73) De heer HUURMAN wil de bevoegdheid r inzake aanhouden van personeel niet ge- ven aan den Directeur van den Markt- en Havendienst, doch aan B. en W. Hij I doet een voorstel daartoe. I Wethouder GOSLINGA neemt het voor stel over, a en b worden dan z.h.st. aan genomen en de verordening sub c goed- gekeurd. 20o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 30 September 1929 (Gemeente blad No. 22), houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het gymna sium, de hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus en de hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden; b. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 30 September 1929 (Gemeente blad No. 23,) houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan de kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Leiden en aan de aan die kweek school verbonden afzonderlijke cursussen; tot Intrekking van het Raadsbesluit van 30 Januari 1933 (Ingek. Stukken No. 27) inzake toepassing van een tijdelijke korting op de bezoldiging van het sub a tn b bedoeld onderwijzend personeel. (74) Conform besloten. SANEERING BOUWELOUWESTEEG. 21o. a. Herstemming over het voorstel van den heer Wilbrink, tot aanhouding van het voorstel, vervat in Ingekomen Stukken No. 51, sub c., inzake dagvaarding voor de Arrondissements-Rechtbank van de eigenaren van perceelen, begrepen in I het onteigeningsplan Lange Bouweiouwe- j steeg—Lange Paradijssteeg, die het van- I wege de gemeente gedane bod niet aan- I vaarden, teneinde de onteigening van I hunne perceelen te hooren uitspreken en I het bedrag der schadeloosstelling te hoo- I ren bepalen; b. eventueele voortzetting van de I behandeling van het voorstel, vervat in I Ingekomen Stukken No. 51, sub c. (51) De beraadslagingen worden heropend. Wethouder SPLINTER zegt, dat met 29 bigenaren overeenstemming is bereikt, met 19 zijn de onderhandelingen nog gaande, terwijl dit voorstel met 14 een rechterlijke uitspraak beoogt. De onbe woonbaar verklaarde huizen zijn nergens voor geschikt te maken, daarbij gaat het i alleen om den grond, behalve 4 uitzonde- I ringen die dan ook hooger zijn geschat, I n.l. f.7 a f.8 per M2., ruim voldoende, I naar hij met cijfers over vroegere ver- I koopen in die buurt tracht aan te toonen. Spr. hoopt den raad hiermede te hebben I overtuigd. De Verhuurdersbond heeft per adres I gevraagd drie taxateurs, benoemd door I den kantonrechter, een nieuwe taxatie te I laten doen, bij welke taxatie de partijen I zich dan zouden moeten neerleggen. I Slechts 9 van de 14 betrokkenen hebben I daaraan adhaesie betuigd en bovendien, de wet geeft een anderen weg aan. 't Is al dubieus, of de kantonrechter zich daar- I om competent zal achten, maar wil een I der partijen tenslotte de uitspraak toch I Wet erkennen, dan Is daaraan niets te I doen en zal men toch den wettelijk aan- I gegeven weg van onteigening moeten vol- I gen. Daarom ontraadt spr. dit voorstel. I De heer MANDERS zegt, dat de C. v. P. I ba langdurige bespreking tot de overtui- I ging Is gekomen dat de weg van B. en W. I gevolgd moest worden, als de eenlg mo- I gelijke. De heer WILBRINK zegt, dat zijn be- I zwaren grootendeels zijn weggenomen. De I cijfers van publieke verkoop zeggen ech- I ter niet alles, doch spr. zal er nu niet j verder op ingaan. We zullen B. en W. I hebben te volgen. Spr. neemt zijn voorstel I tot aanhouden terug. Conform wordt dan sub c aangenomen. HAMERPUNTEN. j 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling van I gelden voor den bouw van een vaste brug I £Jer de Stadsmolensloot tegenover de I Thorbeckestraat. (75) Conform besloten. I o u°' VooTstel tot beschikbaarstelling van I p'den voor den bouw van een garage met I bovenwoningen ter plaatse van den I ocstaanden toegang naar het politiebureau en van het gesloopte perceel Lange- I »nig 103. (76) Conform besloten. I v,a' y°orstel inzake verhuring van het I perceel Nieuwe Rijn No. 21 aan M. L. Her- I rT "9' Conform besloten. b. Voorstel inzake verkoop aan J. van Hennik te Overschie van een strookje grond, deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M. No. 4912, nabij de Tiboel Siegenbeek- straat. (80) Conform besloten. c. Voorstel inzake het verleenen van medewerking aan de N.V. Leidsche Manu- facturenhandel van Vroom en Dreesmann met betrekking tot den bouw van een nieuw winkelpand aan de Aalmarkt. (81) De heer v. WELZEN meent, dat het aanzien van het Waaggebouw door deze verbouwing in het gedrang komt. De heer MANDERS vestigt er de aan dacht op, dat de plannen toch nog door B. en W. moeten worden goedgekeurd ook op aesthetlsch gebied. Wethouder SPLINTER zegt, dat de kwes tie, door den heer v. Weizen opgeworpen, door B. en W. onder de oogen is gezien. Het gaat natuurlijk om de groote hoogte en toren, doch bezwaarlijk zullen deze factoren niet zijn voor het Waaggebouw, zooals ook erkende architecten verklaar den. Conform wordt dan besloten. d. Voorstel tot het aangaan van een transactie met C. J. van Dorth inzake het ln exploitatie brengen van aan hem toe behoorenden bouwgrond aan de Room burgerlaan en tot beschikbaarstelling van gelden in verband met die transactie. >82) Conform besloten. e. Voorstel tot aankoop van G. J. Groe- newegen en cons, van de perceelen van der Werffstraat No. 46, Paradijssteeg Nis. 33, 35 en 39, BouwelouwensteeNis.36 44 en Paradijssteeg Nis. 52 en 54. (83) Conform besloten. f. Voorstel tot aankoop van de firma Gebr. Gründemann van het perceel Visch markt Nis. 2021 en tot beschikbaarstel ling van de voor dien aankoop benoodig- de gelden. (84) Conform besloten. VERVANGING STADSVERKEER DOOR ELTAX. 24o. Voorstel inzake de exploitatie van de twee bestaande autobuslijnen binnen de gemeente door de N.V. Eltax. (77) De heer GROENEVELD heeft eenige be zwaren. Spr. zet tegen over elkaar de loo- nen van. Stadsverkeer en Eltax om te doen uitkomen, hoe weinig bevredigend die der Eltax zijn. Zelfs na de loonsverlaging bij Stadsverkeer, dat den dienst niet kan voortzetten. Een exploitatie door de Eltax zal zijn een Vs uur dienst, hetgeen alles zins onvoldoende ia te oordeelen. En dan de tarieven! Zonder fooien kan het per soneel der Eltax niet bestaan, dat is het publiek bekend. Daardoor zullen de tarie ven hooger zijn, althans in wezen. Spr. ziet daardoor in geen enkel opzicht verbetering, behalve voor de onderneming, die allereerst vraagt voor 't stationneeren van Eltax-wagentjes op goede plaatsen. Over het personeel wordt in de stukken ln 't geheel niet gesproken, al was er toe zicht van B. en W. voor Stadsverkeer, in gesteld op zijn voorstel. Spr. doet nu een zelfde voorstel, verwachtend, dat het ook nu zal worden overgenomen. De heer WILMER heeft geen opbouwend element in de critiek van den heer G. ge hoord, behalve zijn voorstel. Wat er dan wel gebeuren moet, zeide hij niet! Spr. erkent de verslechteringen, door den heer G. genoemd doch ziet als voordeel daartegenover een winst voor de gemeente door intrekken der subsidie, zeker op f. 6 7000 te zetten. Met het voorstel Gr. zal spr. gaarne mee gaan. De heer v. WELZEN oordeelt het voorstel een groote verlichting voor het publiek, vooral in de betrokken wijken. Spr. zou gaarne zelfs groote finantieele offers willen brengen tot handhaving van een behoor- lij'ken dienst. Sp. deelt volkomen de bezwaren tegen de arbeidsvoorwaarden bij de Eltax en spr. steunt het voorstel Groeneveld. De huidige arbeidsvoorwaarden noemt spr. onmensche- lijk. waardoor de veiligheid in 't gevaar komt. Voor welk loon dan nog bovendien! f. 16f. 17 per week. In het voorstel der Ertax ziet spr. als een schijn-voorstel, alleen bedoelend het pu bliek te dwingen gebruik te maken van de Eltax-taxi's. Spr. oordeelt het voorstel van B. en W. onaannemelijk. De heer ELKERBOUT bepleit de wen- schelijkheid van meerdere autobus-lijnen en daarom had hij gaarne gezien, dat met de N.Z.H.T.M. in nader contact was ge treden. Dat lijkt hem beter dan dit Eltax- voorstel. De heer WILBRINK kan wel meegaan met B. en W„ gelet op de besparing. Maar spr. wil waarborgen, dat straks Eltax toch ook geen subsidie zal vragen. De VOORZITTER herinnert er aan dat Stadsverkeer trots verhoogde subsidie zich niet kan handhaven. Twee aanbiedingen kwamen in, van de N.ZH.T.M. en van de Eltax. Hoezeer een regeling met de eerste tal van voordeelen zou bieden, heeft het college daartoe niet kunnen besluiten, gelet op de gestelde eischen dezer Mij. inzake subsidie etc. Het voorstel der Eltax heeft nadeelen, als de Va uur dienst en kleinere bussen, d.w.z. smallere, al wil dit niet zeggen, dat de pas sagiers slechter zitten. Dat smallere is zelfs op de Singels een voordeel. Doch ter tege moetkoming in den '/a uur-dienst drie standplaatsen van Eltax-taxi's. Blijken de bussen te voldoen, dan wil de Eltax boven dien gaarne uitbreiden. Dan de kwestie der arbeidsvoorwaarden. Deze zullen B. en W. regelen als bij Stads verkeer. De loonen blijven echter vrij voor de Eltax, maar zullen bedragen f20 p. w. plus fooien, naar spr. kan verzekeren. Het voorstel-Groeneveld kan z. i. niet aangenomen worden, daar dan de regeling met de Eltax zou vervallen, 't Gaat boven dien nog alleen om de loonen, die echter zullen zijn als aangegeven. Fooien zijn niet verplichtend, doch voor taxis wel redelijk, waar men gaan kan, waarheen men wil, hetgeen niet mogelijk is per bus. De heer GROENEVELD begrijpt niet, waarom nu zijn voorstel niet wordt aan vaard. Wit het college liever struisvogel politiek voeren, voorziende dat het de loo nen der Eltax niet zal kunnen verdedigen? Spr. handhaaft zijn voorstel, dan doet de Eltax het maar niet. Z. i. moet de ge meente geld over hebben voor goede ver bindingen en voor subsidie zal met een ander wel tot een regeling zijn te komen. Zou b.v. geen stadstram zijn in te leggen op de bestaande lijnen van de N.Z.H.T.M. en H.T.M. naar Tuinstadwijk en Haven, in overleg met deze Mijen? Z. i. geeft de Eltax niets, neemt zij alleen, zij het dan niet van de gemeente doch van haar concurrenten, die zij wil uitscha kelen. De heer MEYNEN wijst op het voordeel der gemeente door vervallen der subsidie, terwijl de verbindingen toch worden voort gezet. Spr. zal daarom meegaan met B. en W. Spr. vraagt nog of de Eltax ook de regeling van Stadsverkeer met de N. Z. H. T. M. overneemt? De heer WILMER oordeelt de plannen van den heer Groeneveld als de regeling met de Eltax niet doorgaat, een slag in de lucht. Spr. zal daarom de voorgestelde re geling aanvaarden, trots de bezwaren. Het voorstel-Groeneveld zal spr. blijven steu nen, van oordeel, dat de Eltax zich niet blijvend zal blijven verzetten tegen deze redelijke voorwaarden, temeer, waar over dienst- en rusttijden het college toch zal worden gekend. De heer ELKERBOUT meent, dat, waar het een proef van een jaar geldt, dan ver der kan worden gezien. Spr. zal het voor stel-Groeneveld steunen. De heer BOSMAN kan zich vereenigen met toezicht op de dienstvoorwaarden, in het belang van 't publiek, doch niet op de loonen. Spr. wijst er nog op, hoe deze dienst nooit loonend is geweest! De VOORZITTER zegt, dat met subsidie- verleening meer eischen zijn te stellen dan zonder. Van struisvogelpolitiek is geen sprake, daar ronduit wordt gezegd wat wel en wat niet wordt gecontracteerd. Dat de Eltax alleen neemt, is een on juiste wijze van beoordeeling. Een aan nemer dan, die voor de gemeente werkt enz.? Door de Eltax is met de N.Z.H.T.M. nog niet onderhandeld, kon zij nog niet, waar zij de concessie nog niet had. Mis schien kan dat nog. Loonen is heel iets anders dan dienst voorwaarden en spr. twijfelt ernstig of de Eltax controle daarop zal aanvaarden. Het college wil in dit geval de verantwoorde lijkheid daarvoor niet dragen. De heer KOOLE vernam, dat de bus chauffeurs ook slechts 20 pCt. der ont vangsten zouden verdienen en dat levert lang geen f.20 op. Het voorstel-Groeneveld wordt aange nomen met 19—16 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Van Tol, Eikerbout, Vos, Wilmer, Tobé, Lombert, v. Weizen, Manders. Het voorstel van B. en W. wordt dan z. h. st. aanvaard. NOG EENS HET UITBREIDINGSPLAN. 25o. Praeadvies op de voorstellen en moties, ingediend bij de vaststelling van het plan van uitbreiding voor deze ge meente in de raadsvergadering van 6 November 1933. (73) De heer SCHüLLER verdedigt hierbij zijn beide voorstellen, luidende: le. Ondergeteekende stelt voor, te be sluiten de uitbouwen voor slaapkamers in den kap. niet te doen plaats heben door het maken van een gedeelte plat dak, maar door de achterzijde der woningen af te dekken door een dak iet een hel ling van 35 graden. 2o. Ondergeteekende stelt voor, te be sluiten de voorgestelde 14°'o woningen met een goothoogte van 5 M., niet in minde ring te doen brengen van het percentage eengezinswoningen met een goothoogte van 3,54.5 maar van het percentage onder- en bovenwoningen. Ter wille van de mogelijkheid van goed- koopere woningen voor arbeiders zal hij gedeeltelijk met B. en W. meegaan, doch deze amendementen oordeelt spr. nood zakelijk, anders kon de arbeiderswoning bouw wel eens fataal worden in de toe komst. Zeer uitvoerig licht hij beide voor stellen toe, speciaal een warm pleidooi le verend voor eengezinswoningen. Hierna 5.40 uur schorsing. AVONDZITTING. De heer GROENEVELD verdedigt nader zijn motie om geen bouwblokken te pro jecteeren van meer dan 100 M. lengte tegen het afwijzend praeadvies van B. en W. De heer WILBRINK is erkentelijk, dat B. en W. voor een deel zijn tegemoet ge komen aan door hem e.a, geopperde be zwaren. Verbaasd is spr. echter over het weinige perspectief van de heer Schriller voor de toekomst. Daarover ontspint zich een debat met den heer Schriller, die ont kent gezegd te hebben, wat de heer Wil brink hem toeschrijft. Spr. richt zich dan tegen de mot.ie-Groeneveld. De heer MANDERS is eveneens B. en W. erkentelijk, gelijk vorige sprekers en keert zich tegen de voorstellen Schriller. Hij verdedigt nogmaals zijn voorstel om te trachten met den heer C. C. v. d. Bosch, tot een minnelijke schikking te komen, doch waar deze zaak toch aan de orde komt, neemt hij het terug. Wethouder SPLINTER nrerkt op, dat de heer Schriller een oud pleidooi nog eens herhaalde, doch hij zal daarop niet terug komen, zijn houding is bekend, Spr. be strijdt beide voorstellen van den heer Schriller, als ongewenscht en duurder maken van den bouw. Ook de motie-Kooistra betreffende een goothoogte van 4 M. voor eengezinswo ningen ontraadt spr. evenals de motie- Groeneveld. Geprojecteerde straten van 200 M. lengte zijn bovendien zeer zeld zaam. De heer KOOISTRA verdedigt alsnog zijn motie in het belang van betere slaapkamers bij arbeiderswoningen. Zeer uitvoerig repliceert de heer SCHÜLLER ter verdediging van zijn voor stellen. Rechts is voldaan, dus kan zwij gen, spr. niet, al dringt de VOORZITTER op uiterste kortheid aan. Voorts repliceeren nog de heeren MANDERS en GROENEVELD. De VOORZITTER meent, dat als de raad prijs stelt op afdoening der overige agenda groote kortheid noodzakelijk is. Hierop dupliceert kort de WETHOUDER. De heer SCHÜLLER tripliceert kort. De mottüe-Kooistra wordt verworpen met 1916 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Tol, Eikerbout, Vos, Lombert en v. Weizen. Het voorstel-Groeneveld wordt ver worpen met 2312 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Het voorstel-SchülIer betreffende goot hoogte wordt verworpen met 2213 st. Voor de S.D.AP. en de heeren Vos en van Weizen. Het voorstel-SchüRer betreffende uit bouw slaapkamers wordt verworpen met 2015 stemmen. Voor de S-D.AP. en de heeren v. Tol, Eikerbout. Vos en v. Weizen, MOTIE VAN STRALEN. 26. Praeadvies op de motie van den heer van Stralen inzake de wijze van aanmel ding door en uitbetaling van de onder steuning aan door de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunde georganiseerde werkloozen. (57); De heer VAN STRALEN ls zeer teleur gesteld door dit praeadvies. Hij begrijpt de bezwaren niet tegen steun van M.H, aan georganiseerden via de organisaties, hetgeen in vele andere plaatsen wel ge schiedt. Zijn idee leeft in alle organisaties onverschillig van welke richting. Ook M.H. heeft tot zijn spijt een afwijzend oordeel gegeven met groote meerderheid. Te meer klemt zijn motie, waar velen niet door eigen schuld bij M.H. terecht komen doch door toevallige omstandigheden, menschen met gevoel van eigenwaarde. Spr. somt eenige categorieën op. Spr. gelooft, dat destijds zijn motie zon zijn aangenomen, wanneer de heer Wilmer de stemming niet had voorkomen. Mevr. BRAGGAAR spreekt zich als min. derheid van M.H. uit voor de motie van Stralen. De verwerping is h.i. ook in strijd met de gedachte van het reorganisatie rapport van M.H. Het werk van M.H., toch reeds zoo groeiend, zou er boven dien door worden verlicht. De heer v. TOL verklaart destijds het oog te hebben gehad op tegen werkloos heid verzekerde oude georganiseerden, niet op anderen en daarvoor is gezorgd. De heer DE REEDE zegt op het stand punt te staan, dat waar overheidsgeld

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13