v r y De 60 millioen voor werkverruiming BAYER LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 17 April 1934 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ARBEID IN LOONDIENST DOOR VREEMDELINGEN. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer is verschenen over het wetsontwerp tot regeling van het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen. Bij het afdeelingsonderzoek betuigden verscheidene leden hun instemming daar mede. Deze leden drongen er op aan, dat, indien het ontwerp tot wet mocht worden verheven, onverwijld zou worden overge gaan tot de verwezenlijking van de er in neergelegde voorstellen, naardien naar hun meening te dezer zake meer dan ooit spoed moet worden betracht, Eenige andere leden betreurden de noodzakelijkheid van voorzieningen ter bescherming van de nationale arbeids markt, als welke thans staan getroffen te worden, en welke zij, in abstracte be schouwd, afkeurden, doch tot het nemen waarvan de feitelijke omstandigheden nopen. Tot de feitelijke omstandigheden rekenden zij mede de houding van andere regeeringen ten opzichte van hetzelfde vraagstuk als het wetsontwerp bedoelt te regelen. Als de voornaamste aanleiding tot de indiening beschouwden zij evenwel de toeneming der werkeloosheid hier te lande. Zoo betoogden zij ook, dat de pro paganda, gevoerd voor het gebruik van het. Nederlandsch fabrikaat, in tal van gevallen juist daarom geringe beteekcuis heeft, omdat ten onzent maar al te vaak arbeiders, uit den vreemde afkomstig, het als nationaal product, gekenmerkte arti kel op ons grondgebied hebben vervaar digd. Alleen dan mag. zoo meenden deze leden, van zoodanig fabrikaat worden gesproken, wanneer Nederlandsche wer kers het artikel hebben gewrocht. Enkele leden spraken den wensch uit, dat zou worden gestreefd naar verminde ring van het groot aantal hier te lande werkzame kellners en muzikanten van andere nationaliteit. Denzelfden aandrang oefenden zij, wat betreft het nog grooter aantal Duitsche dienstboden, ten onzent werkzaam. Vele leden spraken de hoop uit, dat de Regeering met verschillende gevallen in zonderheid zou rekenen, opdat er in in- dustrieele kringen geenerlei ongerustheid over die maatregelen meer heerschte. Sommige leden vertrouwden, dat tot toepassing der ontworpen maatregelen pas dan zal worden overgegaan, wanneer zal zijn gebleken, dat geschikte Neder landsche arbeidskrachten beschikbaar en bereid zijn een werk op zich te nemen, trots het feit dat hun een lager loon wordt aangeboden dan waaraan zij gewend wa ren. Zij zouden het op prijs stellen, indien de regeering dienaangaande een bevre digende verklaring wilde afleggen. HET LOT DER OUD-GEPENSIONNEERDEN. Op vragen van mevrouw PothuisSmit. betreffende spoedig verbetering in het lot van een groot aantal oud-gepension- neerden. heeft de heer Oud, Minister van Financiën, het volgende geantwoord: De ondergeteekende weet, dat er onder de oud-gepensionneerden, gelijk onder al len. die van bescheiden inkomsten moeten leven, velen zijn, die het zeer moeilijk hebben. Hij moge echter in herinnering brengen, dat krachtens de wet van 26 Juni 1926 een stichting in het leven is geroepen, die bijslagen op de pensioenen van de daarvoor in aanmerking komende oud-gepensionneerden verstrekt. Bij de regeling van deze bijslagen moet eener zij ds worden rekening gehouden met den moeilijken toestand, waarin 's Rijks fi nanciën verkeeren, anderzijds worden zorg gedragen, dat een juiste verhouding in acht wordt genomen tusschen de in komsten, die de oud-gepensionneerden met inbegrip van den bijslag genieten, en de inkomsten der later gepensionneerden. De ondergeteekende is van oordeel, dat de regelen, die op het stuk van de uit- keeringen door de stichting zijn getrof fen in het algemeen aan redelijke eischen voldoen. De vraag, of wellicht op een en ken onderdeel eenige wijziging kan wor den aangebracht, is bij de Regeering nog in onderzoek. 1 DE VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K.NAC. Slechts 35,74 pCt direct goedgekeurd. De resultaten van de veiligheidslaan van de K.N.A.C. te Amsterdam zijn, dat 35.74 pCt. van de auto's bij eerste keuring aan de gestelde eischen heeft beantwoord. Het totaal aantal goedgekeurde auto's na eerste keuring bedroeg 974. 682 wagens werden eerst „bewinpeld" nadat de gecon stateerde gebreken waren hersteld. 1069 automobielen werden afgewezen, 't Totaal aantal gekeurde wagens bedroeg 2725. Na revisie en herkeuring steeg het goed gekeurde percentage tot 60,84. zoodat op het einde der week van het totale aanval wagens, dat zich aan de „beproeving" op de veiligheidslaan had onderworpen 39,16°'i> nog zonder brevet van Veiligheid door de Amsterdamsche straten reed. Uit de administratie heeft men precies kunnen nagaan, waar de gebreken van de gekeurde wagens zaten. Een belangrijk aantal auto's is op slechte remmen ge strand i520). Groot was ook het aantal automobielen, waarbij iets aan het kop lampenstelsel haperde .636 fouten werden geconstateerd bij brandpunt, stand, vel of gedimd licht. Ook de wielsporing was op lange na niet bij alle auto's perfect in orde. Van niet minder dan 549 wagens deugde de sporing niet. Voorts waren niet in orde: 32 rempedalen. 9 handremmen; 79 banden; 3 stuurwielspe lingen; 8 richtingaanwijzers; 6 achteruit kijkspiegels; 19 claxons; 20 ruitenwis- schers; 120 stoplichten; 27 nummerver- llchtingen; 9 stadslampen. Daar men mag aannemen, dat het mee- rendeel van de automobilisten, welke zich aan de proeven heeft onderworpen, er van doordrongen was, dat hun auto behoorlijk in orde diende te zijn, zijn bovenstaande cijfers wel sprekend. Het meerendeel van de autorijders, waar van de wagens werden afgekeurd, was zich van de vastgestelde gebreken niet be wust. DE K.N.A.C. EN DE LUCHTRACE LONDEN—MELBOURNE. Het bestuur van de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club heeft besloten geen voorstellen aan de as. ledenvergade ring te doen tot het steunen van even- tueele deelneming van den „Postjager" aan den vlucht LondenMelbourne. STOPZETTING VAN HET INBLIKKEN? Verlies 56 cents per blik; afzet daalt. Naar de „Vee- en Vleeschhandel ver neemt, zal het inblikken van opruimings koeien waarschijnlijk gedurende eenige maanden worden stopgezet; de beesten zullen voor een deel worden ingevroren. In October-December 1933, dus in drie maanden tljds, zijn, blijkens officleele ge gevens, geslacht 70.790 „regeeringskoeien" (oprulmingsvee), die tezamen opleverden ruim 13 millioen blikken vleesch a 1 KG. De gemiddelde koopprijs der koeien be droeg f. 127, dus in totaal rond f. 9 mil lioen; daarbij is nog gekomen f.3 millioen onkosten, in totaal dus f. 12 millioen, zoo dat een bus, waarvoor de werkloozen 35 cents betalen en waarvoor de rundveecen trale 30 cents ontvangt, tegen de 90 cents heeft gekost. Er zit dus op een bus 55 a 60 cents „ver lies" (officieel 56 cents». Verder is bekend, dat er op 27 Januari reeds 9 millioen blikken vleesch in voor raad waren, waarvoor nog geen afzet was. Vooral den laatsten tijd schijnt de verkoop der bussen te zijn gaan dalen. Behalve de 70.790 ingeblikte koeien zijn er in genoemde drie maanden nog 2049 ingevroren .uitgevoerd en vernietigd; in totaal is op het opgeruimde vee een verlies geleden van 8millioen gulden, waar tegenover stond een opbrengst van f.4,3 millioen uit de daartoe bestemde crisis heffing op rundvleesch. zoodat er in die drie maanden ongeveer f. 4.2 millioen on gedekt verlies is geleden bij de rundvee opruiming. o GEVAARLIJK BEDROG MET NARCISSEN. Dr. Te Hennepe schrijft aan de „N.R.Ct": Zou ik misschien langs dezen weg de lezers en liefst alle bezoekers van de bol lenvelden mogen waarschuwen voor een uiterst schandelijke oplichterij, waaraan zij blootstaan bij het koopen van narcissen. Er blijken groene en oranje narcissen verkocht te worden, z.g. „zoo van het veld gesneden". Het zijn interessante kleuren en men moet ze duur betalen! Ze zijn echter met de een of andere kleurstof doordrenkt, op het oogenblik haalde ik uit drie soorten reeds een sterke oranje- roode, een groene en een blauwe kleur stof. In de auto's wordt de bekleeding er door bedorven,damesjaponnen worden even. zeer bedorven, evenals thuis allerlei voor werpen waarop men de bloemen even legt. De kleurstof lekt n.l. uit de stelen, zooals mij bleek. Verder lijkt het mij een hoogst gevaarlijke truc ten opzichte van de tal rijke buitenlanders, die thans de bollen- vellen zullen bezoeken en thuis gekomen den indruk zullen krijgen, dat zij door de bolienkweekers ernstig bedrogen'zijn. Mij dunkt, dat moet den naam der Holland- sche bloemen zeer schaden. DE HEER P. TH. H. M. DOBBELMANN ERNSTIG ZIEK. De heer P. Th. H. M. Dobbelmann te Nijmegen, oud-lid van de Eerste Kamer, is ernstig ziek. Zaterdag zijn hem de laat ste heilige sacramenten toegediend. Gis teren was zijn toestand zeer zorgwek kend. (Vad.) o DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" (uitreis) is uit Bagdad vertrokken en te Djask aangekomen. De „Kwartel" (thuisreis) is uit Djask vertrokken en te Bagdad aangekomen. VERBODEN GESCHRIFTEN. De minister van Defensie heeft in de lijst van verboden geschriften doen op nemen alle geschriften van B. de Ligt. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren vierde het lid van den Raad van State, jhr. dr. L. van Bronkhorst Sand- berg, te 's-Gravenhage, zijn zestigsten verjaardag. Het bestuur van de stichting „Bio- Vacantieoord" deelt mede, dat de Paasch- collecte, welke ten bate der Stichting in 185 bioscooptheaters is gehouden, in totaal heeft opgebracht: f. 28.406.89. Het overzicht van de Rijksmiddelen vermeldt voor de directe belastingen aan zuiver bedrag der kohieren per ulto Maart f. 38,959.305 tegen f. 43.763.947 verleden jaar Opbrengst der overige middelen in Maart (incl. de nieuwe omzet- en couponbelastin gen) f. 26.045.181. tegen f.26.165.756 ver leden jaar zonder die belastingen. De gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Vrijdag 20 dezer niet plaats hebben. DE LEIDSCHE HOUT. Door trouw bezoeker van de Leidsche Hout wordt aan de betreffende autoriteiten beleefd verzocht te overwegen: le. de kleine grasvlakten, gelegen buiten het groote grasveld, richting Poelgeest en Warmonderweg voor het publiek toegan kelijk te stellen. Daar er geen verbods bepaling te lezen is, meent men thans dat men er zich in het gras mag neervleien, kinderen mag laten spelen, enz. Sommige surveilleerende agenten staan dit toe, door anderen wordt men weggejaagd. 2e. uit de slooten in de Hout in het na jaar bij de verplichte schoonmaak zoodanig het kroos te laten verwijderen dat deze slooten gedurende den winter voor het schaatsenrijden door kinderen gebruikt kunnen worden. Juist die smalle slooten (vooral tusschen Warmonderweg en Pias vijver) bieden voor beginnelingen in de ïjssport zulke mooie beschutte hoekjes. HET DRAMA TE REEUWIJK. Een auto des nachts op den dijk gezien. Inzake het drama te Reeuwijk wordt ge meld, dat de machinist R. B. van 't stoom gemaal in den polder Vettenbroek aan de politie te Reeuwijk heeft meegedeeld, dat hij in den winter 's Maandagsnachts om halfvier in welke maand kon hij zich echter niet herinneren op den Laixdijk een auto heeft gezien, die voorbij de brug reed, waar het lijk van den jongeman W. is gevonden. De auto reed naai' den Dwarsweg, is daar gekeerd en is toen teruggegaan naai de brug. Daar heeft de bestuurder de lichten gedoofd, terwijl ter plaatse de auto geruimen tijd is blijven staan. De machi nist B, meende, dat het de dokter of de dierenarts was, waarom hij verder geen aandacht aan het geval had geschonken. Hij dacht dat de dokter of de dierenarts bij N. v. d. Smit geweest was. De politie, die hierop bij Smit informaties heeft in gewonnen. verklaarde, dat hij in den afge- loopen winter noch van den dokter, noch van den dierenarts, noch van iemand an ders in den afgeloopen winter 's nachts bezoek had gehad. Voorts is aan de politie meegedeeld, dat begin November 's nachts om halftwee twee peersonen bij J„ wonende op den Ouden Weg kwamen, die verklaarden vis- schers te zijn, doch ze hadden geen visch- gerei bij zich. Ze beweerden den weg te zijn kwijt geraakt en vroegen J. hun den weg naai- Bodegraven te wijzen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Amersfoort is het 2-jarig zoontje van de familie De Rader, wonende aan den Oude Soesterweg, in aanraking ge komen met den electrischen stroom van een stofzuiger, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje op slag werd gedood. VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half zes is te Apeldoorn het 7-jarig zoontje van den heer v. d. D„ die in gezelschap van eenige vriendjes aan het visschen was, aan den kant van het ApeldoornscheDierensche kanaal voorover in het water gevallen. Zekere G. Abdag, sprong zonder zich een oogenblik te bedenken te water en wist de drenkeling al spoedig op het droge te bren gen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. o WOORDENWISSELING MET NOODLOTTIG GEVOLG. Nieuwsgierig meisje door revolverschot getroffen. Gisteravond omstreeks negen uur werd te Holt-Blerik (L.) de 20-jarige Bertha Teeuwen door een revolverschot, afge vuurd door P. L„ in het onderlijf ge troffen. Te ongeveer 9 uur stonden op het kleine plein te Holt-Blerik een twintigtal werk- looze jongelui te praten voor het café van den heer M. Teeuwen aldaar toen de on geveer 26-jarige schilder P. L. eveneens uit Holt-Blerik het troepje naderde. En kele van de jongelui hadden verleden week de fiets van L. vernield. Met' de woorden: „Als jullie nog eens mijn fiets moeten hebben", kwam L. op de jonge mannen toe. Er ontstond een korte woor denwisseling, waardoor de 20-jarige B. T. uit de woning naar buiten kwam om te zien, wat er gaande was. L. had zich in middels van het troepje verwijderd. Eens klaps trok hij een revolver en schoot op de jongelui. Het meisje, dat ongeveer een meter van de jongens afstond kreeg het schot in het onderlijf. Een der jongelui wierp zich on middellijk op den dader en trachtte dezen den revolver te ontrukken. Tijdens de wor steling ging het tweede schot af dat ge lukkig niemand raakte. L. zag kans zich los te rukken en vlucht te weg. Later heeft men hem in de schuur zijner ouderlijke woning gevonden en werd hij aan de politie overgeleverd. De jongeman lijdt reeds geruimen tijd aan overspanning. Het getroffen meisje is naar het R.-K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer naar omstandigheden vrij goed. (Msb.) TRAGISCHE VERGISSING. De douanebeambte D. uit Elten bij 's-Heerenberg, die gisteren laat van dienst thuis kwam vergiste zich in de deur van zijn huis en belde bij zijn buurman den commies L. aan. L.. die meende met inbre kers te doen te hebben .loste een schot door de deur van zijn huis en trof D. in den buik. D.. vader van drie kinderen, is eenige uren later overleden, „Msb." o MOORDAANSLAG IN DE GRENSSTREEK. In den nacht van Zondag op Maandag is de 25-jarige arbeider M. Daarr.en, woon achtig te Capellen (België) op den Calmpthoutschenweg aangevallen door den 16-jarigen L. L.. woonachtig te Putte (Nederland). L. bracht zijn slachtoffer met een scheermes verschillende sneden in den hals toe. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Cappen overge bracht, waar D. nog in den loop van den nacht tengevolge van veel bloedverlies aan de gevolgen der bekomen verwondin gen is overleden. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld. De motieven voor dezen moord zouden gelegen zijn in het feit, dat de familieverhoudingen minder gunstig waren. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Op verschillende plaatsen in Frankrijk hebben Zondag en gisteren hevige bosch- branden gewoed. In de buurt van Rouaan zijn 60 HA. Bosch een prooi der vlammen geworden. Ook in de buurt van Chateau- Thierry is een aanzienlijke uitgestrektheid bosch benevens een houtzagerij door het vuur verwoest Troepen helpen aan het blusschingswerk mede. De aangerichte schade bedraagt ver scheidene millioenen. o Aanpassing van het bedrijfsleven. o Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het wetsont werp inzake het crediet van 60 millioen voor werkverruiming. De regeering komt daarin met beslistheid op tegen de voor stelling als zouden in het thans aanhangig gemaakte wetsvoorstel plannen zijn beli chaamd, welke reeds een jaar tevoren in uitzicht zouden zijn gesteld. De regeering haalt daarbij de regeeringsverklarlng van 31 Mei 1933 aan. Ook werpt de regeering van zich het verwijt van eenige leden als zou de voortgaande verarming van het Nederlandsche volk in de hand worden ge werkt door de politiek, welke ten aanzien van de gemeenten is gevolgd. Als voorbeeld ter illustratie van deze door de overheid in de hand gewerkte verarming werd gewezen op de gemeente Rotterdam, die in haar voornemen om een tunnel onder de rivier te bouwen zou zijn verhinderd door Ged. Staten en op aandrang der regeering den bouw van een nieuw ziekenhuis heeft moe ten stopzetten. De regeering wijst erop, dat de genoemde werken niet zijn stopgezet door Gedep. Staten of de regeering, maar- door de omstandigheid, dat de gemeente Rotterdam niet bij machte was zich de daarvoor vereischte bedragen te verschaf fen. Het is dus niet zoo, dat de volksrijk dom vermindert omdat het tunnelplan niet wordt uitgevoerd, maar juist andersom. Hieruit blijkt tevens, dat het geneesmiddel niet moet worden gezocht in een forceeren van de uitvoering van werken, waarvoor het geld niet beschikbaar is in welk ge val de volksrijkdom nog sneller zou afne men, maar In een zoodanige versobering van de volkshuishouding, dat door bespa ring de middelen worden verkregen, welke voor uitvoering van deze werken noodig zijn. De regeering merkt verder op. dat zij met haar ontwerp niet uitsluitend beoogt door uitvoering van een aantal openbare werken de werkloosheid tijdelijk te doen verminderen, maar tevens de aanpassing van het geheele bedrijfsleven aan de ge wijzigde internationale omstandigheden te bevorderen en daarmede ook het herstel van het budgetaire evenwicht in de hand te werken. De regeering is uiteraard van meening, dat verlaging der productiekosten niet uit sluitend moet worden verkregen door loonsverlaging, maar zooveel mogelijk ook door vermindering der vaste lasten. Dat zij naar vermogen in deze richting werkzaam is, bewijst o.a. de dezer dagen tot stand gekomen conversie op groote schaal van de Nederlandsche staatsschuld, In haar onderzoek naar de maatregelen, die op het stuk van het executierecht moe ten worden getroffen, heeft de regeering ook het vraagstuk van het dwangaccoord buiten faillissement betrokken. Een ont werp tot wijziging der Faillissementswet op dit punt bevindt zich in vergevorderden staat van voorbereiding. Ook de regeering is van oordeel, dat ver beteringen in de organisatie van het be drijfsleven door de verschillende bedrijfs takken zelf tot stand zullen moeten worden gebracht al zal de Overheid daarbij even tueel de helpende hand moeten bieden. Indien doelmatige reorganisatie, door een groote meerderheid gewenscht, dreigt af te stuiten op het verzet eener kleine minderheid, zal het zeker ernstige over weging verdienen of hier ingrijpen van overheidswege niet gewenscht moet wor den geoordeeld. Door de hypotheekbanken is de ver eischte medewerking toegezegd ter ver krijging van bouwcrediet voor goedkoopere woningbouw tegen een in verhouding tot de rente der pandbrieven zoo laag mogelijk berekenden rentevoet. Bleef het wetsontwerp beperkt tot kunst matige werkverruiming, dan zou het nut slechts van tijdelijken aard zijn. Ook de ervaringen in het buitenland hebben geleerd, dat een kunstmatige werkverrui ming op zichzelf geen blijvende verbetering in den toestand brengt. Integendeel, nadat het crediet zou zijn uitgeput, zou de werk loosheid in verscherpte mate optreden, daar een groot aantal bedrijven zich op dezen vorm van staatshulp zou hebben in gesteld en na het eindigen daarvan in een gevaarlijke depressie zou terugvallen. Daar om is van een plan als het onderhavige al leen dan een blijvend nut tot vermindering van de werkloosheid te verwachten, in dien het tevens wordt gebruikt om op zoo ruime schaal als mogelijk is een aanpas sing van het bedrijfsleven te verkrijgen aan het internationale peil der productie kosten. Het gaat er meestal niet om welk loon redelijk, maar welk loon economisch mogelijk is. Er is daarbij geen sprake van, dat de regeering bepaalde loonen dwingend wil opleggen of collectieve contracten zou willen „uithollen". Aan een verbetering van den économi- schen voorlichtingsdienst is de regeering reeds geruimen tijd werkzaam. Het zwaar, tepunt ligt hierbij in een geleidelijke reor ganisatie van het Dep. van Economische Zaken en in een verbetering in de consu laire berichtgeving. De regeering zal tot verlaging van huren medewerken door in samenwerking met de gemeenten zoowel den bouw van goedkoope arbeiderswoningen te bevorderen, als hu ren van bestaande woningen, waarvoor Rijk en gemeente samen, dan wel de ge meente alleen het risico loopt, te veriagen. Met de besturen der twee grootste gemeen ten is de regeering ter zake bereids in on derhandeling. Wat den nieuwbouw betreft, zal deze samenwerking tusschen het Rijk en de gemeente verkregen moeten worden, door dat van Rijkswege een nieuwe tweede hy potheekregeling in het leven wordt geroe pen, terwijl de gemeente geschikt bouwter rein zal moeten leveren tegen aanneme lijke prijzen en ook op ander gebied tot verlaging der kosten zal moeten meewer ken. Wat de bestaande woningen betreft, zal de huurverlaging voor bepaalde complexen verkregen moeten worden, doordat het Rijk zich verbindt mede te werken tot renteverlaging voor de verleende voor schotten en voorts om met de gemeente samen het reëele exploitatieverlies te dra gen. Dat aan de scheepvaartondernemingeD uitsluitend credieten zouden zijn verstrekt tegen 5 pet. is minder juist. Het aangevraagde bedrag van 60 mil lioen is te zien als een eerste credietaan- vrage voor „werkverruiming". Slaagt óezé eerste poging, dan zullen, naarmate de om standigheden het noodig maken en de lee- ningscapaciteit het gedoogt, verdere cre- dietaanvragen voor dit doel worden ge daan. DE KUNSTDIEFSTAL TE GENT. Door de Belgische justitie is in verband met den diefstal van het zijpaneel van de Aanbidding van het Lam te Gent opspo ring verzocht van een donkergekleurde auto, die in den nacht van 10 April eeni- gen tijd op de Kasteellaan te Gent heeft gestaan. De bestuurder was een man van rijzige gestalte, ongeveer 30 a 35 jaar oud. In den wagen bevond zich ook nog een vrouw. Voorbijgangers hebben bemerkt, dat de autobestuurder een voorwerp van groote afmetingen in een deken wikkel de. Dezelfde auto is nog omstreeks één uur 's nachts buiten de stad op de Ant- werpsche baan gezien. De wagen reed in de richting van Antwerpen. Naar aanleiding van denzelfden diefstal heeft het Kamerlid Piérard aan den mi nister van onderwijs en schoone kunsten de vraag gesteld of voor de Aanbidding van het Lam in de St. Baafskerk naar zijn meening wel voldoende zorg wordt gedragen en of het geen aanbeveling zou verdienen het meesterwerk van de Gebr. van Eyck naar een museum over te bren gen. (Vad.) VALSCHE BANKBILJETTEN. Na een onderzoek, dat verscheidene weken in beslag heeft genomen, is de ge heime politie te New York er in geslaagd, voor een bedrag van 400.000 pond sterling aan valsche bankbiljetten op te sporen. Tien personen zijn. in verband met deze zaak, reeds gearesteerd, terwijl binnenkort nog een aantal arrestaties verwacht wordt. Door de politie zijn bovendien nog in beslag genomen een aantal valsche loterij briefjes en kaartjes voor het bijwonen van baseball-wedstrijden, welke de bende even eens vervaardigde. De leden van de bende, die haar hoofdkwartier in Brooklijn heeft, stond juist op het punt, om te vertrekken, toen zij door de politie werden overvallen. De zaak is aan het licht gekomen door de aanhouding van een vrouw, die trachtte nagemaakte biljetten te wisselen. Onder de gearresteerde personen bevindt zich een organist, die naar men beweert, voor een bedrag van 1.250 dollar aan valsche bil jetten achter zijn orgel in de kerk in Scranton (Penn) zou hebben verborgen, voorts een Russische tolk die in dienst is geweest van ex-president Hoover en een redacteur van een buitenlandsch blad, dat in New York wordt uitgegeven. Men gelooft, dat voor een bedrag van 45.000 dollar aan nagemaakte biljetten in een veld te Riverhead (Long Island) ver stopt zijn. Een troen werklieden is er heen gezonden, om den bodem te onderzoeken. RECLAME- 9519 Wanneer U left koopt, dan onderzoekt U en over tuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij $en geneesmiddel minder zorgvuldig te werk gaan Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 fabl. 10 Ou SPORTVLIEGTÜIG NEERGESTORT. Gisteren is het sportvliegtuig D 2930. nabij Weissensee, bij Berlijn, te pletter gevallen. Het vliegtuig maakte een proef vlucht. De piloot kwam om het leven. EEN GEHEIM VAN DE ZEE OPGEHELDERD. Naar de „Tag" meldt, is het raadsel be treffende het lot van het Deensche school schip „Kopenhagen", dat sedert het mid den van het jaar 1929 met zijn beman ning van 60 koppen vermist werd, thans opgehelderd. De kapitein van de Finsche bark „Law- nill" heeft verscheidene honderden zee mijlen ten Zuiden van de groote Austra lische bocht wrakstukken gevonden, wel ke afkomstig zijn van de „Kopenhagen'. De deskundigen zijn van meening, dat het schip in den mist op een ijsberg ge* loopen en terstond gezonken is. De „Kopenhagen" was het grootste zei'" schip ter wereld,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10