Zestig millioen voorwerkverruiming 75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 April 1934 Derde Blad No. 22717 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité •DE STADHUISBOUW. De onderhandelingen, die namens B, en W. door den rechtsgeleerden raadsman der gemeente worden gevoerd over den aankoop van de perceelen, benoodigd voor den bouw van het nieuwe stadhuis, heb ben bereids tot overeenstemming geleid ten aanzien van "het winkelpand Visch- markt nis 20—21, waarin is gevestigd de manufacturenhandel van de firma Gebrs. Griindemann. De eigenares heeft zich bereid verklaard bij minnelijke overeenkomst genoegen te nemen met een bedrag van f. 61.000. voor volledige schadeloosstelling en voor dit bedrag haar eigendom aan de ge meente over te dragen, onder beding, dat het gebouw na de betaling van de koop som nog tot 1 Januari 1935 gratis te harer beschikking blijft. VERHUUR WINKELPERCEEL. Als gegadigde voor de huur van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 21 heeft zich aangemeld de heer M. L. Herreur, alhier. Hij is bereid een huursom te betalen van f. 556.— per jaar, straatbelasting inbegre pen, en kan zich met de bij de gemeente gebruikelijke verhuringsvoorwaarden ver eenigen, waaronder de bepaling, dat de gemeente bevoegd is de huur tusschen- tijds te beëindigen met inachtneming van een termijn van 3 maanden. VERBOUW VROOM EN DREESMANN. De N.V. Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann, alhier, heeft de medewerking der gemeente verzocht, ten einde tot den bouw van een nieuw winkelpand aan de Aalmarkt te kunnen geraken. Het is de bedoeling der N.V., met slooping van haar bestaande perceelen, een nieuw gebouw tusschen de Maars- manssteeg en de Waag te stichten, met gedeeltelijke overbouwing van de Visch- poort. Tegen deze overbouwing, welke zich over een diepte van pl.m. 13 M., gerekend van de Aalmarkt af, zal uitstrekken en die zal komen in de plaats van de be staande drie overbruggingen van de Vischpoort, bestaat geen bezwaar. Aange zien de lichttoetreding tot de Vischpoort door de overbouwing zal verminderen, ware als voorwaarde aan de vergunning te verbinden de bepaling, dat de N.V. zorg draagt, dat het overbouwde gedeelte te allen tijde verlicht worde door een kunst verlichting ten genoegen van B. en W. Voor de overbouwing zal ingevolge de recognitieverordening verschuldigd zijn een recognitie van f. 130.per jaar. Wat betreft de overige punten, waarop de medewerking der gemeente wordt ge vraagd, diene het volgende. In de eerste plaats wenscht de N.V., ter verbinding van de beide onderkelderde gedeelten van haar gebouw ter weers zijden van de Vischpoort, alsmede ten behoeve van den aanleg van leidingen, een tweetal tunnels, elk ter breedte en hoogte van 2.70 M. en ter lengte van 2.50 M., onder de Vischpoort aan te leggen. Naar meening van B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar; de vereischte ondergrond van de Vischpoort ware voor dat doel aan de N.V. te verhuren tegen een prijs van f. 60.per jaar en per tunnel. Het maken van de tunnels brengt mede, dat het riool in de Vischpoort zal moeten worden verlegd; dit zal van gemeente wege moeten geschieden, terwijl de kos ten, geraamd op f. 720.—, vooraf door de N.V. ter nadere verrekening in de ge meentekas zullen moeten worden gestort. Hetzelfde geldt voor eventueel noodige wijzigingen in de ter plaatse aanwezige kabels en gasleidingen. Vervolgens acht de N.V. het in verband met haar bouwplan wenschelijk, dat het smallere voorste gedeelte der Visch poort komt te liggen in de as van het breedere achterste gedeelte Daartoe zou het voorste poortgedeelte eenigszins in noordwestelijke richting moeten worden verlegd, terwijl de breedte van dit gedeelte thans op het smalste punt 2.32 M. be dragende overal zou worden gebracht op 2.50 M. Te dien einde heeft de N.V. ver zocht een ruiling van grond met haar aan te gaan, waarbij door haar aan de ge meente met bestemming tot straat wordt afgestaan een strook langs de Noordwes telijke grens der Vischpoort groot 17 M2 en de gemeente aan de N.V. zou overdra gen een strook aan de zuidoostzijde der Vischpoort en daarvan deel uitmakende, groot pl.m. 13 M2. Voorts dient de N.V. aan de gemeente om niet over te dragen een voor straat bestemde smalle strook vóór het gebouw aan de Aalmarkt en een strookje op den hoek van de Maarsmans- steeg, dat door de ontworpen hoekoplos sing eveneens vrij komt en tot straat is bestemd. Deze strookjes, zijn tezamen groot pl.m. 2 M2. In het plan is voorts opgenomen een ge deeltelijke verhooging van het niveau van de Aalmarkt ter plaatse van het ont worpen gebouw, alsmede van het voorste gedeelte der Vischpoort. B. en W. hebben geen bezwaar tegen deze wijziging, mits de kosten daarvan, geraamd op f. 1200.—, te voren door de N.V worden betaald. Ten slotte heeft de N.V. de medewer king der gemeente noodig wat betreft de hoogte van het ontworpen gebouw. Deze toch bedraagt aan de Aalmarkt en de Maarsmanssteeg meer dan het in art. 19 der verordening op het bouwen en sloopen vastgestelde maximum van 15 M„ n.l. van 18.50—19.50 M.; het geprojecteerde toren tje heeft een hoogte van 27 M Ingevolge het bepaalde in het laatste lid van ge noemd art. 19 is voor deze overschrijding van de maximum-hoogte de toestemming van den Raad noodig, welke toestemming naar meening van B. en W„ gelet op de situatie ter plaatse, kan worden verleend. EXPLOITATIE BOUWGROND ROOMBURGERPOLDEK. De heer C. J. van Dorth, alhier, heeft de medewerking van de gemeente inge roepen, om te kunnen geraken tot ex ploitatie van aan hem toebehoorenden bouwgrond aan de Roomburgerlaan. Daar toe is noodig, dat tot straataanleg op het gedeelte der Roomburgerlaan tusschen de Kernstraat en de Fruinstraat wordt over gegaan; hiervan behoort de westelijke helft voor rekening van de gemeente te RECLAME. 9234 MOEDERS, beschermt Uw kinderen tegen griep of influenza. Het groote gevaar voor be smetting, dat den schoolgaanden kinde ren dreigt, kunt U thans met behulp van Karsote Inhalatie-middel zoo gemakkelijk weren. De kinderen zullen het Idee spoe dig begrijpen en ook graag meewerken. Wanneer U eiken morgen 10 druppels Kar sote op hun zakdoekjes sprenkelt, zullen ze overdag meermalen de prettige, fris- sche, antiseptische damp opsnuiven. Zoo doende zullen alle bacteriën van verkoud heid etc., die tot de luchtwegen mochten doordringen, onmiddellijk vernietigd wor den. Karsote is het zekerste en eenvou digste middel, om Uw kinderen voor ver koudheid, griep of influenza te behoeden. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zak formaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine mdat), omzetbelasting inbegrepen. komen, omdat zij eigenaresse is van het aangrenzende sportterrein en ook overi gens aan die zijde geen bouwterrein is gelegen, terwijl de oostelijke helft en de daaraan aansluitende op halve breedte aan te leggen gedeelten zijstraat, ten laste van adressant komen. Deze wijze van verdeeling der straat- kosten is eveneens basis voor de trans actie inzake den grondafstand door adres sant. Bovendien moest er rekening mede worden gehouden, dat bij uitvoering van 't stra tenplan het sportterrein tot aan de aan te leggen straat behoorde te worden uit gebreid. Met inachtneming van een en ander werd omtrent de grondoverdracht op den volgenden voet overeenstemming bereikt. Adressant staat aan de gemeente in eigendom af: a. kosteloos de voor straat bestemde gedeelten; b. eveneens kosteloos de strook grond, behoorende tot het gedeelte, waarvan de straatkosten ten laste van de gemeente komen; hiertegenover stelt de gemeente voor den straataanleg kosteloos ter be schikking het genoemde slootgedeelte ge legen aan de voor rekening van den grondexploitant komende zijde; c. tegen een vergoeding van f. 3.per M2 terrein, groot 500 M2.; dit terrein is deels bestemd voor bedoelde uitbrei ding van het sportterrein, deels voor den aanleg van het voor rekening van de ge meente komende westelijke deel der Roomburgerlaan. De heer van Dorth zal voorts wegens kosten van aanleg van het oostelijk ge deelte der Roomburgerlaan c.a. ter nadere verrekening in de gemeentekas storten een bedrag van f. 12.460. De kosten van den ten laste van de ge meente blijvenden straataanleg, met in begrip van die van het maken van een verbinding tusschen de Fruinstraat en de nieuw aan te leggen straat, en die van het maken van een afscheiding langs het sportterrein, zoomede die van eenige voorzieningen, welke in verband met den straataanleg aan het sportterrein moeten worden getroffen, worden geraamd op pl.m. f. 9.000. Verder is voor bovengenoemden grond aankoop een bedrag van f. 1500.ver- eischt, zoodat de gemeente een uitgave heeft te doen van rond f. 10.500.in totaal, welke zij niet van anderen kan terug ontvangen. Daarbij is evenwel in aanmerking te nemen, dat door dezen straataanleg en de bebouwing van het aangrenzend ter rein ter plaatse een belangrijke verbete ring tot stand komt, welke aan de ge- heéle omgeving van het Raamland en dus ook aan de in de nabijheid gelegen ge meentelijke bouwterreinen ten goede komt, terwijl bovendien het gemeentelijk sportterrein niet onbelangrijk wordt ver groot. SANEERINGSPLAN BOUWELOUWENSTEEG. 9 Maart deelden B. en W. betreffende 't saneeringsplan Lange Bouwelouwensteeg —Lange Paradijssteeg mede, dat ten aan zien van een aantal perceelen de onder handelingen met de eigenaren over aan koop nog gaande waren. Bij de door den rechtsgeleerden raads man der gemeente gevoerde onderhande lingen is inmiddels ook overeenstemming bereikt met den heer G. J. Groenewegen en consorten over den aankoop van de perceelen Van der Werffstraat No. 46, Paradijssteeg nis 33, 35 en 39, Bouwelou wensteeg nis 3644 en Paradijssteeg nis 52 en 54. Belanghebbenden zijn bereid bij minnelijke overeenkomst genoegen te nemen met een bedrag van f. 28.500.— voor volledige schadeloosstelling en voor dit bedrag hun voormelde eigendommen aan de gemeente over te dragen, onder voorwaarde, dat zij gedurende een half jaar na de betaling van de koopsom kos teloos gebruik mogen maken van de per ceelen, waarin hun bedrijf van graniet- terrazzo-werkers gevestigd is. De koopsom kan betaald worden uit het bij besluit van 28 November 1932 toegestane crediet voor het saneeringsplan. OM EEN STROOKJE GROND. De heer J. van Hennik verzoekt een strookje grond, gelegen achter een per ceel in de Tiboel Siegenbeekstraat, groot ongeveer 3 M2., van de gemeente te mogen koopen. teneinde voor dat perceel te kun nen voldoen aan artikel 21, 2e lid der Verordening op het Bouwen en Sloopen, waarbij bepaald is, dat de achterzijde van elk gebouw over de volle lengte moet grenzen aan een open ruimte van ten minste 3 Meter diepte. Hij is bereid f. 10. per M2 te betalen. ARMINIO DE MELLO FRANCO t Blijkens hier te lande ontvangen be richt, is gistermorgen te Parijs overleden de gezant van Brazilië bij het Nederland- sche hof, de heer Armlnio de Mello Frenco De overledene is gerulmen tijd ziek ge weest en heeft nog onlangs met het oog op den staat van zijn gezondheid vier maanden in Zwitserland doorgebracht. De heer de Mello Franco was 10 Nov. 1873 geboren te Paracatu in den staat Minos Gereas en In 1906 in den diploma- tleken dienst getreden. Hij werd benoemd tot 2den secretaris van de Zweden, Denemarken, België en Nederland. Van 1914 tot 1916 was hij in Den Haag werkzaam al3 legatiesecretaris en later als zaakgelastigde. In dezelfde hoedanigheid was hij aan de Brazlliaan- sche legatie te Londen verbonden. Hier bleef hij tot 1922, toen zijn benoeming volgde tot minister-resident te Quito. In 1924 werd hij als zoodanig benoemd te Londen. In 1926 werd de heer de Mello Franco benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigde minister. Als zoodanig was hij achtereenvolgens geaccrediteerd bij de regeeringen te Tokio. Peking en Stockholm. In 1932 kwam hij wederom naar Den Haag, thans als gezant geac crediteerd bij ons hof. DE SALARISREGELING VOOR HET PROVINCIALE PERSONEEL IN ZUID-HOLLAND. Bij Kon. besluit is goedkeuring verleend aan het besluit der Staten van Zuid- polland tot herziening van de salarisrege ling voor het provinciale personeel. NEDERLANDSCH—ENGELSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Er zijn schikkingen getroffen voor een voorbereidende bespreking van den En- gelschNederlandsche onderhandelingen. Deze bijeenkomst zal de volgende week te Londen plaats vinden. DIESELTRACTTE AMSTERDAM— AMERSFOORT? De heer F. H. de Meester, voorzitter van de V.V.V. te Bussum, heeft bij de di rectie der Spoorwegen te Utrecht inlich tingen gevraagd omtrent electrificatle van het baanvak AmsterdamAmersfoort. Hem is medegedeeld, dat hiervan is afge zien. doch dat men zal overwegen of bin nenkort Dieseltreinen op dit traject kunnen worden ingevoerd. Vad. DE HOLLANDSCHE MOLEN. Gistermiddag werd te Amsterdam in hel Koloniaal Instituut de jaarvergadering ge. houden van de Vereeniging ,ï>e Holland- sche Molen", waarmede tevens werd ge vierd het 10-jarig bestaan der Vereeni ging. Door den voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven werden welkom geheeten mr. H. P. Marchant, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en mr. P. Vis ser, secretaris-generaal. Spr. dankte voor den grooten steun, welke de Vereeniging steeds van het departement mocht ont vangen. Het jaarverslag van de secretaresse, waarin tal van bijzonderheden voorkomen over behoud en verbetering van molens door het geheele land, werd goedgekeurd. Het financieele verslag werd voor kennis geving aangenomen. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie her kozen. Bij de rondvraag merkte de voor zitter van den Molenaarsbond op, dat de molens gedupeerd worden door de tarwe- wet. Namens de vereeniging „De Zaansche Molen" werd door den voorzitter der ver eeniging de goede samenwerking geprezen tusschen beide vereenigingen en ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan een schilderstuk aangeboden van den heer F. Mars, voorstellende een molen aan de Zaan. Voor dit geschenk zeide de heer van Tienhoven hartelijk dank. Hierna hield de heer ir. E. Middendorp een voor dracht over „Tien jaren strijd voor Molen, behoud". VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. HET N. V. V. IN 1933. Daling van het ledentaL Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenlgingen publiceert in „de Vakbewe ging" van deze maand de ledentallen op 1 Januari 1934. Uit deze cijfers blijkt, dat de daling van het ledental, die na het eerste kwartaal 1933 zich heeft vertoond, is doorgegaan. Op 1 Januari 1933 was het ledental 339.403. De aanwas zette zich door tot April 1933. toen het ledental zijn hoogsten stand bereikte, n.l. 342.027. Daarna kwam de inzinking. Iedere maande daalde het aantal leden en op 1 Januari 1934 waren 324.852 leden inge schreven. Een daling sinds 1 April 1933 van 17.175 leden. Het zwaart werden ge troffen de bonden van overheidsperso neel. De ambtenaren verloren 1442 leden, de Bond van overheidspersoneel, de werk lieden, 2198 en de Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel, die als seml- overheidspersoneel-organisatie kan wor den beschouwd, 1724 leden. Verder ver loren de bouwvakarbeiders 590; diamant bewerkers 199; fabrieksarbeiders 408; me- taalbewterkers 1100; meubelmakers en behangers 101; mijnwerkers 114; parti culiere chaufeurs 121; schilders 271; si garenmakers 203; stucadoors 215 en de textielarbeiders 982 leden. Ook de socialistische arbeidersomroep, de Vara, had volgens de jaarcijfers, die wij in enkele bladen van vakbonden von den, in 1933 met ledenverliezen te kam pen, Het ledental daalde van 139.508 tot 129.039. Er was dus een ledenverlies van 10.769, terwijl bovendien ongeveer 500 do nateurs hun bijdragen opzegden. „Vad." DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" is op de thuisreis van Cairo in Athene aangekomen. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening van een crediet van 60 mil lioen voor werkverruiming. Daaraan is het volgende ontleend: Onverdeelde instemming met teleurstelling vermengd. De strekking van het ontwerp vond on verdeelde instemming. Intusschen gaven verscheidene leden uiting aan hun teleur stelling, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel der Staten- Generaal is onderworpen. Reeds in de re- geeringsverklaring, afgelegd in de verga dering der Tweede Kamer van 31 Mei 1933 werd te kennen gegeven, dat het vraag stuk der werkloosheid de volle aandacht van het Kabinet had. En het is eerst thans welhaast een jaar na het optreden van het Kabinet dat een voorstel tot be strijding van de werkloosheid wordt aan hangig gemaakt. Eenige der hier aan het woord zijnde leden meenden, dat hier plaats is voor de opmerking, dat gedurende den tijd, welke het huidige Kabinet aan het bewind is, een voortgaande verarming van het Nederlandsche volk heeft plaats gehad. Deze verarming is nog in de hand ge werkt door de politiek, welke ten aanzien van de gemeenten is gevolgd, die door hoogere organen in de uitvoering van door haar opgevatte openbare werken zijn be lemmerd. Men denke o.a. aan Rotterdam, waar een besluit van den Raad tot den aanleg van een tunnel onder de rivier niet kon worden uitgevoerd omdat het door Gedeput. Staten niet werd goedgekeurd en waar als gevolg van den aandrang der regeering de bouw van een nieuw zieken huis is stopgezet, terwijl reeds voor onge veer f. 1.000.000 was verwerkt, welk bedrag nu waarschijnlijk voor het grootste deel als verloren moet worden beschouwd. Bedenkingen tegen de regeeringsmethode. Bij sommige leden ontmoette de me thode, welke de regeering bij haar pogin gen tot werkverruiming volgt, bedenking. Het thans ontworpen plan heeft mede ten doel, het verkrijgen van een sluitend budget te bevorderen. Juister ware het echter naar het inzicht der hierbedoelde leden geweest indien de werkverruiming eerst ware ondernomen nadat het budget sluitend zou zijn gemaakt. Van andere zijde werd hiertegen opgemerkt, dat de thans voorgestelde werkverruiming binnen het raam van de bestaande budgetaire mogelijkheden valt. Eenige leden achtten een nadere uiteen zetting gewenscht met betrekking tot den omvang der werkloosheid, welke door de regeering als uitgangspunt van haar be schouwingen werd genomen. Heeft werd in dit verband gevraagd de regeering bij haar becijfering ook rekening gehou den met het niet onbelangrijke aantal Nederlandsche arbeiders, dat vroeger In het buitenland, in 't bijzonder in Duitsch- land. werk vond en dat zonder twijfel voor het grootste deel thans werkloos is? Deze leden vestigden de aandacht op de wenschelijkheid der samenstelling van een volledig beschrijvend overzicht van om vang en oorzaken der werkloosheid. Eerst met zulk een overzicht als grondslag kan men aard en volgorde der bestrijdings middelen vaststellen en die middelen met kans op succes ter hand nemen. Het door de regeering gemaakte onder scheid tusschen normale en crisiswerk loosheid achtten verscheidene leden niet te handhaven. Practisch is er niet anders dan één groote werkloosheid. In dit licht bezien dient het effect van de bij het ontwerp voorziene werkverruiming niet te worden overschat. Het beschikbare bedrag zal voldoende zijn om gedurende een jaar 30.000 man werk te verschaffen. Dit is niet onbelangrijk. Gezien den grooten om vang der werkloosheid is het echter even min overwegend. Vermindering van vaste lasten bepleit. Verscheidene leden, die met de regee- ring een ruw ingrijpen in bestaande pri vaatrechtelijke verhoudingen ongewenscht achtten, gaven als hun meening te ken nen, dat bij een poging tot herstel van den economischen toestand die verhou dingen toch in menig opzicht niet onaan getast zullen kunnen blijven. In t' bijzon der wezen zij er daarbij op, dat bij hand having van den gouden standaard niet zal zijn te ontkomen aan het treffen van maatregelen ter verlichting van de vaste lasten, bestaande uit rente van hypothe caire schulden, welke op een groot aantal eigendommen drukken. Andere leden ver zetten zich tegen wettelijke aantasting van de hypotheekrente. In dit verband werd ook de vraag ge steld, wanneer de in de Troonrede aan gekondigde voorzieningen op het gebied van het executierecht zijn te verwach ten. Gaarne zou men vernemen, of plannen tot vermindering van kapitaallasten aan wezig zijn. De loondaling. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat bij de regeering schijnt te bestaan, de uitvoering van de te ondernemen werken dienstbaar te ma ken aan een geforceerde algemeene loon daling. Op dit terrein zijn als gevolg van een geordende samenwerking tusschen werkgevers en werknemers normregelin gen ontstaan in den vorm van collectieve arbeidscontracten. In plaats van het initi atief te nemen tot bindendverklaring daarvan gaat de regeering ze thans uit hollen. Te meer afkeuring verdient naar de meening der hier aan het woord zijnde leden, het door hen bestreden voornemen, nu andere door de regeering getroffen maatregelen de kosten van het levens onderhoud niet onaanzienlijk doen stij gen. Tegen deze zienswijze kwamen vele andere leden in verzet. Met de regeering meenden deze leden, dat het tot stand komen van een algemeen lager levenspeil noodzakelijk is. Beter dan verdere loonsverlagingen zou den verscheidene leden verkorting van den werktijd achten. Verscheidene leden achtten een nadere uiteenzetting van het inzicht der regee ring inzake de te verwachten loondaling dringend noodig. Verschillende andere wenschen. Ter vermindering van de lasten van den middenstand werd het treffen van maat regelen tot verlaging van de winkelhuren bepleit. Ook achtte men het tegengaan van de moordende onderlinge concurrentie tusschen de verschillende middenstands- bedrijven noodzakelijk. Een aantal leden vestigde opnieuw de aandacht op de omstandigheid, dat voor land- en tuinbouw zeer veel is gedaan, wat voor de industrie en scheepvaart is nagelaten. Naar het oordeel van verscheidene le den streefde de regeering tot dusver in onvoldoende mate naar stelselmatige be vordering van de Nederlandsche industrie. Andere leden gaven uiting aan twijfel of in het algemeen de handelspolitiek wel een zóó groote plaats in het economisch beleid der regeering inneemt, als op dit oogen- blik geboden is. Verscheidene leden spraken het vertrou wen uit, dat het nieuw opgerichte „Werk fonds" op den duur niet zal leiden tot de instelling van een fonds met een buiten de Rijksbegrooting gehouden eigen budget. Op zichzelf kon men zich algemeen met de instelling van het hier bedoelde fonds vereenigen. De aandacht werd gevestigd op de wenschelijkheid, dat bij de plannen tot werkverruiming een eerste plaats wordt gegeven aan de metaalindustrie, eensdeels wegens het loon-intensieve karakter van dit bedrijf, anderdeels wijl het dringend gewenscht is den goodwill, welke in de geschooldheid van de arbeiders in deze branche is gelegen, te behouden. Een groot aantal gewenschte werk- objecten werd nog genoemd. Verscheidene leden meenden het ont werp aldus te moeten begrijpen, dat daar bij voor een aantal weken een eerste termijn wordt aangevraagd. Het had hen onaangenaam getroffen, dat dit geschiedt zonder dat medegedeeld wordt, hoeveel ieder werk in zijn geheel zal kosten. Bij de thans gevolgde wijze van doen tast de Volksvertegenwoordiging in het duister omtrent datgene waartoe men zich bindt. CONGRES VAN HET N.V.V. Het vraagstuk der werkloosheid. Het N.V.V, hield gisteren te Amsterdam een buitengewoon congres ter bespreking van het werkloosheidsvraagstuk en de houding van de regeering ten opzichte hiervan. De volgende resolutie werd aangenomen: Het Congres van het Nederlandsche Ver bond van Vakvereenigingen. gehouden op 11 April te Amsterdam. Overwegende dat de wijzigingen in de steunregeling voor Twente voor een groot deel der werkloozen een vermindering van de steun-uitkeering ten gevolge hebben, Kennis genomen hebbende van het be richt van het Correspondentie-Bureau be treffende een te houden conferentie van den Minister van Sociale Zaken met ver tegenwoordigers van de vier groote ge meentebesturen op Vrijdag a.s., inzake wij ziging van de steunregeling in verband met den financieelen toestand van Rijk en Gemeenten. Protesteert a. tegen alle maatregelen, die verminde ring den steunuitkeeringen ten gevolge hebben. b. tegen de loonsverlagingen in de werk verschaffingen. welke de Regeering den laatsten tijd toepast, waardoor deze loonen in vele gevallen ontoereikend zijn in het eenvoudigste levensonderhoud te voorzien, c. tegen het streven om in z.g. „contra prestatie" te laten werken. Het Congres dringt er daarom bil de Regeering ten sterkste op aan: a. geen verdere verlaging van de steun uitkeeringen toe te passen, de ingevoerde verlaging van de steunnormen ongedaan te maken en de percentages, genoemd in de artikelen 8 en 19 der steunregeling te ver- hoogen. b. de laagste loonen in de werkverschaf fingen te verhoogen en geen verdere loons verlagingen in de werkverschaffingen voor te schrijven. c. de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60-millioe- nen-plan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collectieve contracten. d. bij de werkverschaffingen en werkver ruiming op ruime schaal ook jeugdige, werklooze arbeiders te werk te stellen en voor zoover dit niet mogelijk is. deze jeug dige werkloozen financieelen steun te ver- leenen. GEWESTELIJKE ARBEIDERS- DEMONSTRATIE TE ENSCHEDE VERBODEN. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Enschedé een gewestelijke demonstratie van S.D.A.P. en N.V.V., die Zaterdag a.s. in die gemeente zou worden gehouden, verboden. De demonstratie was georganiseerd als protest tegen de steun verlaging. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is bij het Departement van Sociale Zaken bevorderd: te rekenen van 1 Januari 1934 tot directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Ir. R. A. Verwey, thans administrateur met den persoonlijken titel van directeur van genoemden dienst. Bij K. B. is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot directeur van het In formatiebureau van de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis de heer H. G. van Viersen, gepensionneerd kolonel der artillerie van het Nederlandsch-Indische leger te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9