LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 AprQ 1934 WEERBERICHT. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. 20.000 MIJL DOOR DE LUCHT. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 756. telegrafisch weerbericht v. h. Kon. Ned. MeteoroL lust. te De Blldt. Hoogste stand 765.8 te Thorshavn. Laagste stand 745.3 te Hollyhead. Verwachting tot den avond van 13 April: Krachtige tot matige, later wellicht verder afnemende Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Meest half bewolkt. Aanvankelijk nog kans op regen of onweer. Iets kouder des nachts. Overdag ■waarschijnlijk weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8.55 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieuwesluis: „Weest op uw hoede". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De kern van de depressie in het Zuid Westen heeft zich Noordwaarts verplaatst en ligt thans over Wales. Over Noord Spanje, Zuid- en Midden-Frankrijk stijgt de luchtdruk ferm, zoodat ook ten onzent ruiming en toeneming van den wind met eenige regen te wachten is. Over de Azoren daalt de luchtdruk ech ter weer, zoodat deze verandering slechts zeer tijdelijk zal zijn, en reeds morgen de wind weer zal afnemen en krimpen. In Frankrijk bracht de depressie slechts wei nig neerslag, over de Britsche Eilanden werden echter weer groote hoeveelheden afgetapt (Shields 23 m.m.). Rond de depressiekern waait het flink, over Nor- mandië en Brittannië uit West of Zuid west, over Schotland en Noord-Ierland uit Oost. De hooge druk over IJsland is afge nomen, over Scandinavië bleef de lucht druk vrijwel gelijk. Over bijna het geheele gebied steeg de temperatuur, slechts in Zuid-Frankrijk werd eenige daling door invoer van vochtige luchtmassa's van de zee veroorzaakt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.) 12 uur 's mldd.13 gr. C. (56 gr. F.) 3 uur nam.: 12'/: gr. C. (55 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 2 u. 12 min.; nam. të 2 u. 31 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.22 nam. tot 4.39 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 12 April: op: 4 u. 19; onder: 17 u. 26. HOFBERICHT. H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn heden voor een verblijf van enkele dagen van Het Loo per auto in de Residentie aangekomen. Hare Majesteit zal in het Huis Ten Bosch overnachten. o HET DRAMA TE REEUWIJK. Er zijn aanwijzingen, die op misdaad duiden. Over de ontdekking van het lijk van den 24-jarigen E. W., leerling der M.T.S., te Haarlem in de ReeüwijksChe plassen, hadden wij heden een kort onderhoud met burgemeester Lucassen van Reeuwijk. Deze zeide niet de meening te zijn toegedaan dat hier van zelfmoord sprake is. Het zou toch buitengewoon vreemd zijn indien iemand die in Den Haag woont en in Haarlem schoolgaat, naar het meestafge- legen deel der Reeuwijksche plassen gaat om aan 'n dergelijk voornemen uitvoering te geven. Volgens den burgemeester zijn er punten in deze zaak, die in een andere richting wijzen. Het onderzoek te Reeu wijk is evenals dat te Haarlem en Den Haag nog in vollen gang. Door de berich ten in de pers hebben zich personen aan gemeld, die meenen dat zij aanwijzingen kunnen geven. Elke mededeeling wordt natuurlijk nauwkeurig onderzocht. Zoo is het mogelijk, dat W. per fiets naar de plassen is gekomen en daar wordt dan ook naar het rijwiel gedregd. o ZWERTBROEK CONTRA DE V.A.R.A. Te Zaandam heeft een groep van sociaal-democraten een commissie ge vormd ter bescherming van de belangen van hun partijgenoot Zwertbroek, den ontslagen secretaris van de V.A.R.A. Deze groep is niet tevreden met de commissie van onderzoek door het partijbestuur aan gewezen en cischt een onpartijdige com missie, waarvan drie leden door de V.A.R.A. ie benoemen en drie door Zwertbroek met een niet soeiaai-^emocraat als voorzitter. Voorzitter van deze groep is de heer C. Bakker, oud-voorzitter van de afdee- Zaandam der S.D.A.P. GEZONDHEIDSTOESTAND MINISTER VERSCHUUR. Ten aanzien van den gezondheids toestand van minister Verschuur verne men wij dat deze Zaterdag as. het Maria- pavlljoen te Amsterdam zal verlaten. De behandelend geneesheer heeft den minis ter den raad gegeven voorioopig eenige vacanfle te nemen, alvorens de werkzaam heden te hervatten. o BRAND. In het gebouw De Weichsel Guterstraat 57 te Amsterdam, waar een groot aantal kleine industrieel zaken zijn gevestigd, ontstond hedenmorgen omstreeks 8 uur brand bij de N.V. Massa-artikelen voor heen Leo Wijnbergh. Deze firma ls gevestigd op de tweede verdieping van het gebouw en het vuur was ontstaan in de zoogenaamde ver- koperlngskamer. Een vonk schijnt gevallen te zijn in afval en plotseling stond het vertrek in lichterlaaie. De meesterknecht van de firma ontdekte den brand. Toen de brandweer den aan/val op het vuur begon hadden reeds de vlammen door een lucht koker zich meegedeeld aan derde ver dieping. Met twee stralen op een motor spuit was de brandweer het vuur echter spoedig meester. Het vertrek waar de brand ontstond, was uitgebrand en op het daarboven gelegen gedeelte was slechts weinig schade aangericht. o OVERVAL TE WINTERSWIJK. Politieke motieven? Gisteravond omstreeks 11 uur drongen vier personen de woning binnen van een zekeren K, grint-winkelier in de buurt schap Meddo onder Winterswijk. K. lag te bed en werd door de Indringers wak ker gemaakt. Zij elschten van hem de plaats kan te wijzen waar zijn schrijfma chine stond, terwijl zij naar vlugschriften zochten van communistische strekking welke K. in zijn bezit zou hebben met het doel deze over de grens te brengen. K. beweerde, dat zijn schrijfmachine niet bij hem was, doch bij een partijge noot in Winterswijk K. is communist waarop de indringers het huis door zochten. Zij vertrokken tenslotte met me deneming van pamfletten en voorts van een bedrag van f. 53, dat zij hadden ge vonden. Een persoon keerde terug en heeft K. op ongenadige manier afgeran seld. De politie heeft nog gisteravond een onderzoek Ingesteld en geconstateerd kon worden, dat men hier vermoedelijk met Duitschers te doen had. K. heeft name lijk kunnen vaststellen, dat alle vier Duitsch spraken, terwijl zij ook wat hun kleeding betreft op Duitschers geleken. Het onderzoek met een politiehond wees uit, dat de vier indringers zeer waar schijnlijk zich hebben verwijderd in de richting van de Duitsche grens. De wo ning van K. ligt op ongeveer 1 kilometer van de grens. K. heeft zich moeten laten verbinden, doch zijn toestand ls niet ern stig. Van de daders heeft men tot nu toe niets kunnen ontdekken. o NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HET LEGIOEN VAN EER. Onder voorzitterschap van luitenant- generaal b. d. H. L. van Oordt werd in Hotel „Victoria" te Den Haag de jaarver gadering gehouden van leden der Neder- landsche Vereenlging van het Legioen van Eer. Het bleek, dat het ledental tot 71 ls gestegen. Bij acclamatie werd op voorstel van het bestuur, mr. D. Fock, Minister van Staat, oud-gouverneur-generaal van Nederl.-In- dië, drager van het Grootkruis der Orde, benoemd tot voorzitter der Vereenlging, welke titel sedert het overlijden van mr. Th. Heemskerk niet meer was gevoerd Nadat de voorzitter den secretaris penningmeester, die de functie van den naar Italië vertrokken secretaris mr. L. J. Plemp van Duiveland en van wijlen mr. Van Wijngaarden, in leven penningmeester overnam, bedankt had voor zijn zorgvul dige werkzaamheid, werd de vergadering gesloten. o DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.30 uur is het K.L.M.- vliegtuig de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers maken de reis mede, t.w. één passagier voor Mar seille, één voor Rome, één voor Bangkok en één voor Palembang. Te Bagdad komt één passagier aan boord voor Bushir, te Mersamatruh één voor Cairo en te Bangkok één voor Medan. Verder vervoert het vliegtuig 316,268 K G. post; 42,900 K.G. pakketpost en 127,400 K G. lading. De „Kwartel" (thuisreis) vloog heden van Singapore naar Bangkok. De „Rljstvogel" (uitreis) legde heden het traject CalcuttaBangkok af. ONTPLOFFING IN HOTEL „COSMOPOLITE" TE AMSTERDAM. Belangrijke schade aangericht. Een ontzettende knal schrikte heden de omgeving van de Regulierbreestraat te Amsterdam op. In het hotel „Cosmopo lite" bleek een ontploffing te hebben plaats gehad, waardoor alle ruiten aan voor- en achterzijde sprongen. In het hotel zelf was het een chaos; tafels en stoelen waren omver gesmeten. De brand weer neemt aan, dat de kelder, waarin zich de ketel van de centrale verwarming be vindt, zich met gassen heeft gevuld; de ontploffing veroorzaakte de vernieling. GEBLOKKEERDE VORDERINGEN. De Regeerings-Persdienst verzoekt op name van het volgende: Men wordt er aan herinnerd, dat de termijn voor inzending der ingevulde vragenlijsten voor de enquête naar ge blokkeerde vorderingen op den 17en April a.s. afloopt. Wie nog opgave wenscht te verstrekken, houde dus hiermede reke ning. Gelijk bekend, zijn nog formulieren ver krijgbaar ten Departemente van Econo mische Zaken, Bezuidenhout 30, te Den Haag. gezagvoerder scholte vertelt over de reis van de havik. De Havik is weer thuis. Gezagvoerder J. B. Scholte, eens Geysendorffer's tweede stuurman op het vliegtuig, waarmede de heer Van Lear Black de wereld door kruiste, heeft nogmaals een groote toe- ristenrels gelukkig volbracht. Het gezel schap bestond uit Mrs. Corrigan en haar drie gasten Mrs. Fraser, de markies De Talleyrand de Périgord en burggraaf De la Rochefoucauld en de kamenier van mrs. Corrigan. Het mag zeker wel vermeld worden: het reisschema is op den minuut af gevolgd. Hier laten we het reisverhaal van den gezagvoerder volgen: „Den 12den December kwamen de pas sagiers aan boord en we vertrokken van Parijs. Tot Singapore hebben we de In- dië-route gevolgd en zijn daarna naar Medan overgestoken. Hier heeft het gezel schap een tocht dwars door Sumatra ge maakt van Medan naar Padang. Toen per boot naar Batavia. Java in alle rich tingen per auto doorkruist. Vervolgens heeft Mrs. Corrigan een boot van de Kon. Paketvaart Mij. gecharterd en een tocht naar Borneo, de Molukken, Nleuw-Gulnea en Bali gemaakt, die vier weken duurde. Jammer, dat er buiten Java practisch ge sproken geen vliegvelden bestaan, anders zou het gezelschap zeker per Havik ge gaan zijn. Op Bali drie weken gebleven; er zijn daar twee vliegvelden, bij Boeleleng ln het Noorden en in het Zuiden bij Den Passar. Terug vlogen we Bali—Singapore Bangkok. Daar een paar dagen gebleven. Toen BangkokPnom Penh, de hoofdstad van Cambodsja. Een prachtig land om over te vliegen, met al die monumenten, ruïnen en pagoden. In Cambodsja heerscht, in naam tenminste, een koning. We hebben zijn paleis gezien; de audiën tiezaal met zilveren tegels, waar een gouden Boeddha staat met een grooten diamant midden op 't voorhoofd. Bij half officieele ontvangsten, dus als de koning de kroon niet draagt, ligt hij in die zaal op een soort divan met als hoofddeksel een zwart kaasbolletje, met een garnituur opzij van diamanten, een daarvan is zoo groot ais een kippenei. Boven op den bol staat een platina helmpje. Van Pnom Penh naar Saigon, hoofd stad van Indo China. Daarna Saigon- Hué, hoofdstad van Annam. Toevallig trouwde juist de keizer. De huwelijksfees ten duurden een paar weken. Wij maakten net den dag van het eigenlijke huwelijk mee, waarop de bruid, die in een paleis tegenover dat van den keizer woonde, naar het keizerlijk paleis ging. Zij reed op een schitterend opgetuigden olifant, met een heel gevolg op olifanten er achter. Alles blonk van goud en edelsteeenen, er werd een pracht en praal tentoon gespreid, die onbeschrijflijk is. Hué-Angkor was het volgende traject. Naar die tempelruïne in Noord-Cambodsja Angkor Vat, vlakbij de ruinen van Angkor Tom, de hoofdstad van het sinds eeuwen verdwenen Khmer rijk. De tempel is over weldigend grootsch: een muur beschermt het tempelterrein, dat 2200 M. lang en 1600 M breed is. De tempel is gebouwd van vulkanische steenblokken, die zonder ce ment nauw aan elkaar sluiten. Vijf pa gode torens staan erop, van enorme hoogte Er zijn kolossale muurversieringen. Terug over Rangoon. Bezoek aan de Gouden Pagode, Ehwe Dagon. Op bloote voeten, met pleisters beschermd tegen ongerechtigheden, klommen wij langs de rijk gebeeldhouwde trappen naar het ter ras, waar de Pagode staat, met duizend kleine pagoden er omheen. Zij is van enorme omvang en hoogte, geheel met gouden platen bedekt, maar heel eenvou dig van vorm en zeer Indrukwekkend. Rangoon-Calcutta-Allahabad. Daarna weken wij van de gewone route af en vlo gen over Agra en Delhi. Agra en de Taj Mahal! Het grafmonument, dat Shah Jenan liet bouwen voor zijn lievelings vrouw Mumtaz Mahal Begun. Delhi met het fort Akbar en de graf tombe van AkbarDe onderkoning ontving de passagiers van de Havik. De „Havik" vloog verder de gewone rou te terug. 9 April in Parijs, waar de passa giers van boord gingen, 10 April op Schip hol. o CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE TE LOSSER. Door de drie samenwerkende textiel arbeiders organisaties is aan de N.V. L. van Heek en Zn. te Losser een ultimatum ge zonden waarin wordt gevraagd: le herziening van de loonen in verschil lende afdeelingen; 2e het treffen van maatregelen, waar door de arbeiders ln staat zijn zelf hun loon te berekenen en 3e het toekennen van vergoeding bij stagnatie in het bedrijf. Wordt voor Zaterdag 28 April zoo meldt het schrijven verder geen over eenstemming verkregen, dan zullen de ar beiders Maandag 30 April hun arbeid niet hervatten. o CHAUFFEUR ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. .Hedenmorgen ls de 23-jarige chauffeur Smits uit Nuth toen hij bij de Nieuwe Stoomdakpannenfabriek te Echt (L.) zijn auto, geladen met kolen, deed kippen, met zijn hoofd onder het omkantelende gedeelte terecht gekomen. De ongelukkige werd op slag gedood. o DROEVIG VERDRINKINGSGEVAL TE LEIDSCHENDAM. Te Leidschendam is de ca. 55-jarige vrouw C. A., geb. S., wonende aldaar, op jammerlijke wijze in een sloot geraakt en in den modder gestikt. Haar kinderen gingen, toen zij wegbleef op onderzoek uit en vonden hun moeder voorover in de sloot liggend, de levens geesten waren toen reeds geweken. De bewoners van het naast den sloot staande huis hadden wel een schreeuw gehoord, doch daarop geen acht geslagen. Het. tragische voor de kinderen is wel het feit. dat ook de vader in een ziekenhuis verpleegd wordt. Daar misdaad uitgesloten wordt geacht, is het lijk naar de woning yervoerd. STAKENDE VERDEDIGERS IN HET ONNES-PROCES. rechercheur van cooten trekt z n verklaring terug. Vervolging wegens meineed teruggenomen. Vóór de ochtendzitting van het Onnes van Nljenrode-proces zijn de advocaten in de verwante strafzaken bijeengekomen. Zij achtten het resultaat van het onderhoud, dat de deken, mr. Worst met den president mr. de Vries had niet bevredigend, zoodat zij hebben besloten de zitting niet te zullen bijwonen aleer een bevredigende oplos sing ls gevonden voor de ordekwestie. Zij zullen zich opnieuw in verbinding met den deken stellen. De Utrechtsche rechercheurs. Als te «ven voor half elf de zitting is geopend, heeft ook mr. J. de Vrieze ln de voorste verdedigingsbank plaats genomen. Hij treedt op als raadsman voor de twee Utrechtsche rechercheurs. De president drukt er zijn verwondering over uit. dat mr. de Vrieze als verdediger aanwezig is, daar z.l. de rechercheurs nog geen ver dachten zijn. „De officier", aldus de presi dent „kan nog doen wat hij wil", Mr. de Vrieze beroept zich op art. 27 Wetboek van Strafvordering. „Als ver dachte wordt vóór dat de vervolging is aangevangen, aangemerkt, degene te wiens aanzien uit feiten of omstandigheden een redelijk vermoeden van schuld aan eenig strafbaar feit voortvloeit. De president leest de verklaring van Van Cooten voor. die voor het getuigenhekje is geroepen. Bleyenburg moet naar de wacht kamer gaan. Als de president zijn verklaring over het gebeurde in het Huis van Bewaring voor leest zegt Van Cooten Meneer de presi dent, om tactische redenen en veiligheids halve wensch ik dat deel van m'n ver klaring terug te nemen. Pres.: „Welke „tactische" redenen?" Getuige Cooten: „Een mensch kan zich vergissen, ik kan me vergissen en Johan- knegt en Manda N. kunnen zich vergissen. Pres.: „U hebt Uw verklaringen van dat z.g. contact tusschen Johanknegt en zijn secretaresse steeds op dezelfde wijze afge legd en U bent steeds met meer bijzonder heden gekomen. Mr. de Vrieze vraagt de rechtbank dan een beslissing te geven op het door hem aangevoerde art. 27 Wetb. v. Strafrecht, op grond waarvan pl. meent reeds thans als raadsman te kunnen optreden. De rechtbank gaat dan in raadskamer. Na een kwartier komt de rechtbank weer binnen. Een beslissing inzake het verzoek van mr. de Vrieze wordt nog niet gegeven, maar eerst wordt Bleyenburg binnengeroepen. Vervolging wegens meineed teruggenomen. De President deelt dan mee, dat het overeenkomstig artikel 293 W. v. Strafr. door de rechtbank gegeven bevel tot on derzoek naar de meineed van de recher cheurs, door de rechtbank wordt ingetrok ken op grond van bezwaren van juridi- schen aard. „Het staat den Officier vrij, alsnog een vervolging tegen de beide rechercheurs ln te stellen", zegt de Presi dent dan nog. „U kunt nu wel naar huis gaan". De Officier mr. van Dullemen leest dan een brief voor van den Utrechtschen hoofdcommissaris van politie, waarin deze mededeelt, dat de politie-fotograaf Gar- nler van 417 April in Berlijn is geweest. Op 20 April deed hij echter weer dienst. Hierdoor ls het dus mogelijk geworden, dat Johanknegt hem in dien tijd inder daad op het bureau heeft gezien. Voorts is er een verzoek binnengekomen van Goudstikker om de schilderijen vrij te geven. Van mr. Beets heeft de Officier een brief ontvangen, waarin deze protesteert tegen de indertijd door Goudstikker afge legde verklaringen. Voorgelezen wordt dan de verklaring door mevrouw Onnes in het vooronder zoek afgelegd. Ook leest de griffier een brief voor van Mees Gerritsen, waarin hij nog eens en kele punten nader toelicht. Veel nieuws schrijft hij niet. Het blijkt dan. dat op 6 April j.l. in specteur Posthuma een verhoor heeft af genomen aan den koffiemakelaar Viruly, wonende in de Groote Club. Deze beschul digt Onnes in zijn verklaring, die door den griffier wordt voorgelezen, ervan een minder behoorlijke wijze van zakendoen tegenover hem te hebben toegepast. Verdachte Onnes geeft van het. bedoelde geval, dat zich reeds in 1912 afspeelde, de verklaring. De verdediging verzoekt dan voorlezing van een brief van het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel, van welke vereeniging Onnes jarenlang vice- voorzitter was. In dezen brief worden zeer gunstige verklaringen over verdachte afgelegd, met waardeering wordt zijn werk voor de vereeniging gememoreerd. De Officier doet op zijn beurt weer voorlezing van enkele verklaringen, die minder gunstig voor Onnes zijn. Deze biedt aan, door getuigenbewijs verschil lende onnauwkeurigheden in de verkla ringen aan te toonen. Een groot aantal brieven met sympa thiebetuigingen voor Onnes is bij de ver dediging binnengekomen, zij zijn overge legd aan de rechtbank en de griffier leest er een deel van voor. Er zijn ook brieven bij, waarin uiting wordt gegeven aan be vreemding over de wijze, waarop in het proces tegen Koning wordt opgetreden. De verdachte merkt daarbij op: „Ja, de grondwet zou eigenlijk veranderd moeten worden, 't Is niet langer: „de Koning is onschendbaar, maar: Koning is on schendbaar!" (Wordt vervolgd). Aneta-Holland meldt: Te Amsterdam is heden overleden de gepensioneerde hoofd-ingenieur bij de Staatspoor- en Tramwegen in Nederl.- Indië de heer E. J. C. van Zuylen. Geslaagd te Den Haag voor het examen van den Nederlandschen Mode vakbond. diploma C leerares, mej. F. G. Wiersma te Wassenaar. De Leeuwarder botemoteering is heden opgesteld op 43 et, per K.G. UIT NED. OOST-INDIE. JOURNALISTIEK. BANDOENG, 12 April. (Aneta). Mr. Dr. A. Goote, oud-voorzitter van den Suikerbond, is benoemd tot hoofdredacteur van het A. I. D. De Preangerbode. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. MENADO, 12 April (Aneta). Een Inland- sche vrouw en twee kinderen zijn bij het houtsprokkelen op den Goenoeng Potong, kampong Slndoelang, door den bliksem getroffen De kinderen werden op slag gedood, de moeder werd met brandwon den naar het hospitaal vervoerd. o BANDJIRS. DJOCJAKARTA, 12 April (Aneta). Door den zwaren regenval in den afgeloopen nacht bandjirren verschillende kali's. De N.I.S.-verbindingen Solo-Djocja zijn ver broken. Het water is later gezakt. Het treinverkeer Djocja-Solo is hersteld. Door den doorbraak van den dijk van Kali Siemplng hoogerop heeft zich ten nieuwe Kali gevormd, welk een weg neemt dwars over den grooten weg DjocjaSolo. Kampongs zijn overstroomd. AMSTERDAM, 12 April. Verdeelde markt. Kunstzijde-aandeelen, Industr. fondsen en Redjangs gedrukt. Cultuurfondsen prijshoudend. Mijnen ver deeld Amerik. fondsen ongeanimeerd. Duitsche obligaties vaster. Ned. Staats obligaties goed prijshoudend. Het resultaat van de Ned. Conversie- leening waarop heden de inschrijving openstond, vormde heden algemeene be langstelling. In verband met de enorme bedragen die er bij zijn betrokken, was het niet mogelijk een definitief oordeel te vellen. Men meende echter van een suc ces te mogen spreken. De stemming voor Ned. Staatsfondsen was goed. De koersen stelden zich meerendeels iets hooger. Duitsche obligaties waren goed gedis poneerd in verband met de verklaring uit Bazel dat de crediteuren hebben besloten in verband met de resultaten de voorbe reidende besprekingen voort te zetten. Youngleening steeg tot 39%. Van de Industr. fondsen traden Kunstzijde aan- deelen op den voorgrond. De vraag had de overhand. Aku's verbeterden tot 46%, terwijl ook de Amerikaansche soorten gunstig ge stemd waren. Unilevers waren gedrukt, daar de jaar verslagen van het concern iets tegenvielen. Philips golden 1'/!% lager. Ned. Ford eveneens wat lager, waarna een herstel in trad. Van de Petroleums lagen Kon. Olies nauwelijks prijshoudend. Amerik. soorten boden weerstand. Tabakken prijshoudend. Accoutieken trokken fractioneel aan. Suikerwaarden lagen vast in verband met de stijging van het product. H.V.A.'s stegen 1%. Redjangs gedrukt en daalden 3Vï% waarna eenig herstel intrad. Amerik. fondsen kalm. De koersen kwamen hier en daar iets beneden de vorige slotkoersen. WISSELKOERSEN. Engeland 7.63 (7.631/:). Duitschland 58.37 (58.31). Frankrijk 9.75'/i (9.75'/!). België 34.59 (34.59). Zwitserland 47.86 (47.85). Denemarken 34.10 (34.10). Zweden 39.37'/! (39.35). Noorwegen 38.35 (38.35). N.-York 1.47 11/16 (1.47 3/4). Prolongatie 2 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 11 Apil. Melkveiling „Leiden". Week 15 April t/m 21 April. Consumptie- melk 1ste klas f. 5.25; 2e klas f.5; 3e klas f. 4.75. Industriemelk van f. 3.20 tot f. 3.40. Prijs over melk voor industrie doeleinden noteering Combinatie-Federatie, week 8 tot 14 April f. 3.15. Noteering Coóp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. .Leiden en Om streken". Roode Kool per 100 stuks f. 6.108.40; Pieterselie f. 2.10—5.70; Prei f. 0.80—2.50; Radijs f. 1—2.20; Kropsalade f. 3.60—4.60; Selderie f. 0.50—1.20; Kroten gek. per 100 kilo f.6; Witloof f. 1—15; Boeren Kool f. 1.40—3.70; Postelein f. 14—26; Spinazie f.3—5; Uien f. 1—3.20; Wortelen f. 4.40— 8.70; Andijvie per kist 3570 cents. BARNEVELD. 12 April. Eierenmarkt. - Aangevoerd 2.160.000 eieren. Prijs f. 2.20— 3.00 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 12 April. Aangevoerd 1884 stuks. 39 Slachtvarkensvette 1718 ct. p.p, levend met 2% korting; Londensche 13—14 ct. pp., levend met 2% korting; Gelder- sche biggen 10—12; 443 Magere varkens 16—22; 985 Biggen 6—9; 8 Runderen 150 225; 298 Nuchtere Kalveren 34.50; 11 Bokken en Geiten 2—6. Handel matig. Algemeene markt: 228 partijen kaas:' le kwal. met R.M. 18—21: 2e kwal. met R.M. 1517. Handel matig. 910 ponden boter: Goeboter 7075: Weiboter 6065. Handel matig. 140.850 eieren: Kippeneieren 1,902,40; Eendeneieren 2,002,25. Han del matig. Coöp. Zuid-Holl Eierveiling. Aanvoer 152.700 kippeneieren: 56/58 K.G. f. 2.10— 2.20: 58/60 K.G. f. 2,20—2.30; 60/62 K.G. f. 2.30—2,40; 62/68 K.G. f 2.40—2,60:' Bruine 58/70 K.G. f. 2,10—3.00; Kleine eieren f. 2.00—2,10. 3500 Eendeneieren: f. 1,90—2.50. VOORSCHOTEN, 11 April. Kippeneieren f.22.70 per 100; Eendeneieren f. 2.20— 2.30 per 100; Ganzeneieren 67 cent per stuk; Kippen f. 0.55—1.10 per stuk; Konij nen f. 0.70—0.95 per stuk; Duiven f. 0.20— 0.24 per stuk. WADDINXVEEN, 11 April. Aanvoer eierenveiling 5346 eieren. Prijs der kip eieren f. 1.902.40; eendeieren f. 1.85—2.25 per 100 stuks. WESTLAND Middenprijs van de bij den Bond West- land aangesloten veilingen van 11 April. Aaardappelen 5370 cent; aardbeien f. 0.80—2.50; andijvie 2071 ct. per bak; bloemkool f. 1627 per 100; boerenkool 48 ct. per kist; eieren f. 2.202.90 per 100: kelen f. 0.501.50: peen f.617.50 per 100 bos; peterselie f. 13.90 per 100 bos; poste lein 17—24 ct. per kg.; prei f. 1—2.80 per 100 bos: radijs f. 0 852.80; rabarber f. 2— 4.70; seldery f. 0.701.55 per 100 bos; sla f. 0 656.90 per 100 krop; spinazie 26 ct., zuring 3040 ct. per bak; stoofperen 20 ct. per kg.; witlof 2—10 ct. per kg. 3-1 J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3