LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 April 1934 VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. I Wijzigingen. J. Elslnga firma J. H. Dijkhuis. Hoog straat 5, Leiden. Drogisterij, handel in ver giften en bijtende stoffen. Nieuwe eigenaresse mevr. wed. J. G. ElsingaDon. Leiden. „De Deuchtsaeme Waer", Haarlemmer straat 89, handel in vleeschwaren, come stibles, enz. Uittredend eigenaar: S. J. van Egmond, Leiden, dd. 24 Maart 1934. Bouw- en Woningbureau Botermans, Breestraat 17. Leiden. Verhuren en ver- koopen van huizen, bouwterrein, assuran tiën en hypothèken. Door uittreding van den vennoot: W. F. K. Botermans dd. 11 April 1934 is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot J. N. Botermans, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. o Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is aan dr. J. Voogd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdassistent bij de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier en is als zoodanig tijdelijk benoemd W. H. Capel, thans assistent bij dat vak. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. A. D. van Doorn verplaatst van het 2e kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen alhier, naar het le kantoor der directe belastin gen alhier. Het was voor den Algem. Ned. Geh. onth.Bond Afdeeling Leiden, een gewel dige tegenvaller, toen eenigen tijd geleden het geheel-onthouderscafé aan de Mo- riaansteeg door brand werd verwoest. Waar zoo ineens en dan in het centrum der stad een ander vergaderlokaal te vin den? Doch ziet, vlugger dan gedacht was bood zich de gelegenheid aan in het per ceel Nieuwstraat No. 7 bij de Burchtsteeg, dat was vrijgekomen. Een aardig gevel tje een flinke caféruimte beneden met fietsenbergplaats en boven een ruim ver gaderlokaal. Dezer dagen is er voor 't eerst vergaderd en nu de ..Angob" het ge- heele gebouw in exploitatie heeft, wordt hier op deze inderdaad mooien stand van geestverwanten en anderen een druk be zoek verwacht. De afd. Leiden van den A.N.G.O.B. zij succes toegewenscht in haar nieuwe te- buis aan de Nieuwstraat. Niet iedereen zal weten, dat hier te lande bestaat een organisatie van tou ringcar-ondernemers. de „Cebuto". Ten einde aan die instelling meerdere be kendheid te geven en het publiek te laten zien met welk materiaal de reizen worden uitgevoerd, wordt met 16 groote nieuwe reiswagens een zesdaagsche tournée door het westelijk deel van ons land gemaakt, waarbij gisteren een bezoek aan onze stad werd gebracht. De stoet, welke veel be kijks trok. werd begeleid door een pro- pagandawagen. toegerust met een grama- foon-installatie. Toen mej. C. de N. gisteravond eenige inkoopen deed bij Vroom en Dreesmann, miste zij op een gegeven oogenblik haar portemonnaie, die zij even naast zich neer had gelegd. In de portemonnaie bevonden zich enkele guldens. Wij verwijzen naar een advertentie betreffende een feestavond in het wijkge- bouw LevendaaL De samenkomst kan wegens ziekte niet doorgaan. De politie alhier heeft aangehouden den 17-jarigen A. J., uit Den Haag, die zonder voorkennis van zijn ouders in een logement hier ter stede vertoefde. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf heeft op den hoek van Hooglandsche Kerkgracht en Oude Rijn een botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's van Van Gelder's papierhandel en van de Erdal-fabrieken, waardoor laatstgenoemd voertuig ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. UMUIDEN, 12 April. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.950.80; Griet per kist van 50 KG f. 33—15: Tongen per KG. f. 1.10—0.75; Zetschol per kist van 50 KG. f 22.50: Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 192.80; Bot per kist van 50 KG. f. 2.30 1.10; Schar per kist van 50 KG. f. 3.50 1.40; Tongschar per kist van 50 KG. f 23.50 20Roggen per 20 stuks f87Vleeten per stuk f.10.40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 13—2.20; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 28 22 50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.25—21.50; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2518.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 199; Kabeljauw per kist v. 125 KG. f.2411.50; Gullen per kist van 50 KG. f.12—5.20; Lengen per stuk f. 1.500.30; Heilbot per KG. f. 1-250.80; Wijting per kist van 50 KG. f.722.30; Koolvisch per stuk f. 0.10 0 06; Makreel per kist van 50 KG. f. 4.30 —1.10. Aangekomen 7 stoomtrawlers: IJM. 18 met f.1172; IJM. 46 met f.1793; IJM. 73 met f.2627; IJM. 417 met f.1630; IJM. 72 met f.1090: IJM. 103 met f.1060, en de Fransch B. 3035 met f.1574 i restant be somming i: de Deensche kotters E. 541 met f 638: E. 436 met f.343; E. 246 met f.410; E. 390 met f.629; E. 453 met f.464, en de loggers KW. 55 met f.463; KW. 14 met f 374: KW. 147 met f.381; KW. 95 met f 453; KW. 24 met f.479; KW. 4 met f 404' SCH. 341 met f.537. De navolgende schepen zijn Vrijdag 13 April 1934 radiotelegrafisch te berei ken via het kuststation Scheveningen Radio. Baloeran. Chr. Huygens, Costa Rica, Crljnssen. Dempo, Flandria, Gelria, Indra- poera, Joh. van Oldenbamevelt, Joh. de Witt, J. P. Coen, Klipfontein. Korta Agoeng, Kota Baroe. Kota Pinang. Marn. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Tello, Rotterdam (H.AL.) Statendam. Zeelan- dia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken Bij verzending van een radijotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 ct, per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen te Genève en Bazel. Gisteren heeft te Genève een particu liere gedachtenwisseling plaats gevonden tusschen eenige leden van het presidium der Ontwapeningsconferentie. Eden heeft met Massigli en den gearri- veerden Roemeenschen minister van bui- tenlandsche zaken, Titulescu, een bespre king-gehad en eveneens met Wilson. Titulescu heeft de vertegenwoordigers der Kleine Entente Benesj en Fotis ge sproken en zich ook met Boris Stem, den sovjet-afgevaardigde, in verbinding ge steld. Dit laatste wordt in verband gebracht met de erkenning van Sovjet-Rusland door de Kleine Entente. De onderhandelingen moeten reeds ver gevorderd zijn. Men hoopt binnenkort vermoedelijk tij dens het verblijf van Titulescu, te Parijs een overeenkomst te bereiken. De voornaamste hindernis in de Rus sisch -Roemeensche verhouding, de Bess- arabibische kwestie, is verleden jaar uit den weg geruimd bij het afsluiten van het verdrag tot vaststelling van het begrip „aanvallende staat". De Volkenbondscommissie voor de be strijding van den vrouwenhandel heeft haar dertiende zitting beëindigd. Het be langrijkste uit deze zitting is, dat de com missie in een aangenomen resolutie zich ondubbelzinnig heeft uitgesproken ten gunste van een algemeene afschaffing der getolereerde hulzen van ontucht. In vorige jaren verzetten de vertegenwoordigers der landen, waar de reglementeering der pros titutie nog bestaat, o.a. Frankrijk, Italië, Japan en Roemenië, zich tegen zoo'n uit spraak. Te Bazel hebben besprekingen plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers van de buitenlandsche crediteuren op lagen termijn van Duitschland met het doel den weg te bereiden voor de voorge stelde conferentie met de Rijksbank te Berlijn, Vertegenwoordigd waren Engeland, Nederland en Zweden, Zwitserland en de Vereenigde Staten. Er heerschte overeen stemming over het feit, dat de moeilijk heden slechts die betreffende het transfer zijn en niet ter zake van de betalings- capaciteït. Er werd van gedachten ge wisseld over de juiste methoden om den toestand het hoofd te bieden. De ver tegenwoordigers hebben eveneens niet- officieele besprekingen gevoerd met dr. Schacht en aangezien voldoende voort gang is bereikt met het oog op de schep ping van een basis voor de conferentie, werd besloten deze tegen einde April bijeen te roepen. De vertegenwoordigers zijn uit Bazel vertrokken. Het contact tusschen alle be trokkenen zal evenwel verder worden ge handhaafd. •o- DUITSCHLAND. De dynamietaanslag Unter den Linden. De politie-president van Berlijn publi ceert een mededeeling over het tot nu toe gevoerde onderzoek inzake den dyna mietaanslag. welke op 21 Maart j.l. Unter den Linden is gepleegd. Vast staat, dat de in een oude krant gewikkelde handgra naat van de vierde verdieping of van het dak van een zich in aanbouw bevindend huis op den hoek van Unter den Linden No. 75/6 en Neue Wilhelmstrasse is -ge worpen, doch niet gemunt was op een bepaald persoon. Onder de dringende verdenking de hand granaat te hebben geworpen, is gear resteerd de schilder Erwin Schulze uit Berlijn-Charlottenburg, Schulze is op het oogenblik, dat de aanslag plaats had. in het gebouw Unter den Linden 76 geweest in gezelschap van zekeren Willi Noack. Schulze, die van 1920 tot 1923 Rijksweer- soldaat is geweest, werd wegens inbreuk op de discipline en wegens bedreiging van een superieur uit den dienst ontslagen en tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In 1928 of 1929 was hij lid van den Rooden Frontstrijdersbond en min stens tot het najaar 1932 lid der K. P. D. Later zou hij niet meer aan communisme hebben gedaan. o ZWITSERLAND. Schulthess over den binnenlandschen toestand. Namens de Zwitsersche regeering heeft de leider van het eedgenootschappelijke departement van economische zaken, bondsraad Schulthess den officieelen dag der Zwitsersche messe benut om eenige principieele verklaringen af te leggen. Ook in deze moeilijke tijden kan er geen sprake van zijn de democratie overboord te werpen. Nopens de Zwitsersche handelspolitiek reide de minister: het principe der meest- begunstiging treed op den achtergrond en wordt vervangen door het principe der reciprociteit. Ook wij moeten eischen dat de staten, van welke wij koopkrachtige cliënten zijn, ons overeenkomstige tegen prestaties doen. De Zwitsersche handelsbalans van 1933 is ongeveer 200 millioen gunstiger dan die van 1932 en de resultaten der eerste drie maanden van het loopende jaar recht vaardigen de hoop, dat een verdere verbe tering zal intreden. Wat de Duitsche transfer betreft, aldus Schulthess, wij begrijpen, dat een land. dat zich m de positie van Duitschland be vindt, zijn verplichtingen slechts kan na komen door levering van waren. Wij zijn en waren steeds bereid overeenkomstige koopen te doen. Onze handelsbalans met Duitschland over 1933 wijst een overschot aan van de waarde van onzen invoer op die van onzen uitvoer van 323,6 millioen franken, dus een bedrag dat Duitschland veroorlooft een aanzienlijk bedrag voor het vreemdelingenverkeer beschikbaar te stel len en zijn verplichtingen ten volle na te komen. Ook dan blijft Duitschland nog een aanzienlijk overschot over. ENGELAND. Nieuwe anti-Duitsche vragen in 't ver schiet - Singapore wordt een complete vesting. De conservatief Boothby zal Maandag den Minister van Buitenlandsche Zaken opnieuw vragen stellen over de verhoogde cijfers der Duitsche begrooting. Het liberale lid Mander zal de aandacht der regeering vestigen op de aanbiedin gen der Duitsche regeering voor den bouw van oorlogsschepen voor de Braziliaansche marine en vragen, welke actie zal worden ondernomen met het oog op het feit, dat op grond van de artikelen 170 en 192 zulks een schending van het Verdrag van Versailles beteekent. Clifton Brown zal den minister van Handel vragen of hij met het oog op het feit, dat Duitschland weigert zijn leenin gen terug te betalen, hoewel het tegelij kertijd groote bedragen uitgeeft voor her bewapening, stappen zal ondernemen om een invoerverbod af te kondigen voor alle naar Engeland gezonden Duitsche waren, totdat Duitschland zijn hoogere bewape ningsuitgaven weer vermindert. Davies (liberaal) vroeg ln het Hooger- huls aan het gouvernement te verklaren of het bereid zou zijn de formatie van een internationale politiemacht ln overweging te nemen onder toezicht van den Volken bond, gezien de grootere veiligheid en be tere handhaving van de wereldorde welke hieruit zou voortvloeien. Davies beveelt de samenstelling van een dergelijke macht zeer aan. Ponsonby (Labour) zeide, dat de practi- sche moeilijkheden van Davies' voorstel hem onoverkomelijk toeschenen. Cecil verklaarde, dat de Staten overeen moesten komen om afstand te doen van de nationale luchtmacht en dat men een internationale controle op de civiele luchtmacht zou moeten hebben'. Stanhope, de ondersecretaris van Bui tenlandsche Zaken, antwoordde o.a. dat de wereld nog ver verwijderd is van den in ternationalen geest, welke voorstellen tot het vormen van een internationale strijd macht mogelijk zou maken, en dat de re geering dientengevolge het voorstel van Davies niet kan aanvaarden. Stanhope merkte in zijn antwoord verder op, dat Engeland door het verdrag van Locarno duidelijk gebonden is. krachtens hetwelk het in zekere omstandigheden een macht zou moeten verschaffen om ln de situatie te voorzien. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de Britsche regeering haar oor spronkelijk voornemen, de verdediging van Singapore geheel aan de vloot over te laten thans heeft opgegeven en integendeel de haven wil omringen met een cordon van forten en batterijen, waardoor zij prac- tisch onneembaar wordt. Zoo zullen bij de batterijen van Changi. die den havenin gang beschermen, drie groote 45-centi- meter-kanonnen, de zwaarste ter wereld, gemonteerd worden. Deze monsters zijn van grootere capaciteit dan welk geschut ook van een aanvallende vloot. De vuur monden zijn bijna 20 meter lang. wegen 150 ton en de granaten wegen elk reeds 1.6 ton. Bovendien zullen op alle andere geschikte punten van het eiland batterijen van 33,75 centimeter geschut worden opge steld. Het aantal van deze kanonnen wordt niet bekend gemaakt, doch moet aanzienlijk 2ijn. Ook de luchtverdediging van Singapore wordt aanzienlijk uitgebreid. De drie thans aanwezige eskaders worden zeker met drie vermeerderd, waaronder een eskader vlieg- booten, bestemd voor aanvallen op vijande lijke schepen. Deze zgn, torpedovlieg- booten kunnen reeds op een afstand van eenige honderden kilometers van Singa pore in actie treden. Tijdens de jongste vlootmanoeuvres deed een dergelijk torpe do-eskader een aanval op één der grootste Engelsche slagschepen, dat zoo goed als weerloos was, terwijl het eskader 6 voltref fers wist te maken, wat ln werkelijkheid voldoende is om de drijvende vesting vol ledig te vernietigen. Van groote beteekenls is ook één der jongste Engelsche uitvindingen, waarom trent reeds publicaties zijn gedaan, de .Predictor", die met buitengewone nauw keurigheid hoogte en snelheid van een vliegtuig bepaalt en de juiste richting der afweerbatterijen ln een minimum van tijd aangeeft. Voor de bediening zijn zes man noodig en bijna onmiddellijk kan het vuur geopend worden met bij de eerste schoten reeds groote trefzekerheid. Bij proefnemingen met een Predictor" maakte men bij een op 5500 meter afstand, op een hoogte van 1700 meter en met een snelheid van 310 KM. per uur vliegend toestel niet minder dan 29 treffers. Bovendien be schikt de Engelsche luchtmacht over een onlangs door de Whitehead-fabrieken uit gevonden torpedo, die het risico voor vlieg tuigen bij het torpedo-werpen uit de lucht aanzienlijk vermindert, aangezien de vlieg tuigen daartoe niet, zooals tot nog toe. tot dicht boven het water moeten dalen, doch de torpedo reeds op groote hoogte kunnen werpen, zonder dat deze bij het neerkomen op het water van richting verandert. Tenslotte heeft Sir Robert Hadfleld op de jaarvergadering van de Hadfleld Ltd. Staal- en Wapenfabrieken medegedeeld, dat de firma een pantsergranaat heeft geconstrueerd, die een ton weegt en een kaliber van 37.5 centimeter heeft. Deze granaat slaat met gemak door een mo derne hardstalen pantserplaat van 40 cen timeter dikte en kan dan nog een baan van 14 K.M. afleggen. Lord Tyrell, die aftreedt als Engelsch ambassadeur te Parijs, ontving van presi dent Lebrun de zeldzame onderscheiding van het grootlint van het legioen van eer, als bewijs dat Frankrljks dankbaar heid voor zijn diensten bij de pogingen tot inniger Fransch-Brltsche samenwer king. Tyrell keert Maandag a.s. naar Londen terug. Zijn opvolger, sir George Clerk, zal den 2den Mei zijn post aanvaarden. Lord Tyrell heeft besloten den laatsten dag van zijn verblijf in Frankrijk een be zoek te brengen aan het kerkhof van Bethune, waar een zijner zoons die in den wereldoorlog gesneuveld is, begraven ligt. -o- DE ECONOMISCHE CRISIS EN DE JEUGD. GENÈVE, 12 April. (V.D.). Het Interna tionaal Arbeidsbureau heeft een rapport uitgewerkt voor de Volkenbondscommissie voor Jeugdbescherming, waaruit duidelijk de droevige gevolgen van de economische wereldcrisis in het bijzonder voor de jeugd blijken. Ook de voortdurende werkloosheid van jongeren heeft een noodlottigen in vloed. Het Internationaal Arbeidsbureau con stateert. dat de crisis bijna overal een zoo danige daling van den levensstandaard heeft veroorzaakt, dat millloenen kinderen ondervoed zijn en gevaar loopen in abnor male hygiënische omstandigheden op te groeien. Daarbij komt tevens de moreele invloed van de crisis op de kinderen uit Wier spelen, schoolopstellen enz. dikwijls de in het gezin heerschende nood en zorg tot uiting komt. o BESCHERMING TEGEN REVOLUTIONAIRE ACTIE. NEW DELHI, 12 April. (Reuter). Na een levendig debat heeft de wetgevende vergadering met 57 tegen 28 stemmen in derde lezing het wetsontwerp aange nomen, waarbij de Britsch-Indische staten beschermd zullen worden tegen revolu tionaire bedrijvigheid, uit het bulten die Staten gelegen deel van Brltsch-Indië gevoerd. o ONTPLOFFING IN VUURWERKFABRIEK. ALMERIA. 12 April. (Reuter). In een vuurwerk-fabriek heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor vijf arbeiders wer den gedood en vier ernstig gewond. o EEN BOEK VAN PRESIDENT ROOSEVELT. NEW-YORK, 12 April. (V.D.). Heden versdhijnt een nieuw boek van den Presi dent der Amerik. republiek, Franklin D. Roosevelt, „On our Way", waarin hij een overzicht geeft van zijn werkzaamheden gedurende het eerste jaar op het Witte Huis. De eerste oplaag van het boek ver schijnt in 35000 exemplaren. o MINISTER HAYASHI HANDHAAFT ZIJN ONTSLAGAANVRAGE. TOKIO, 12 April (V.D.). Ondanks het vereoek van Minister-President. Saito handhaaft de Minister van Oorlog Hayashi zijn ontslagaanvraag, die hij heeft inge diend wegens de door zijn jongeren broer gepleegde fraude, waarvoor hij zich. naar hij zegt, mede verantwoordelijk voelt. De geruchten, die in dit verband mel ding maken van het aftreden van het ge- heele kabinet, worden van welingelichte zijde beslist tegengesproken. FRANKRIJK. Het Stavisky-schandaal. De Stavisky-commissie heeft gisteren verschillende ambtenaren gehoord van het ministerie van arbeid. Een hunner verklaarde inzake het telefoongesprek vanuit het bureau van Dalimier, waarin opdracht gegeven werd tot opstellen van een aanbevelingsschrijven voor de bons van Bayonne, dat hij meende zich te her inneren, dat de kabinetschef van Dali mier dezen telefonischen opdracht had gegeven. Ook Pressard is door de commissie ge hoord. De oud-procureur der republiek gaf uiteenzettingen over zijn opteden als chef van het parket van de Seine, waarbij hij verzekerde nooit gefaald te hebben in plicht noch eer. Hij protesteerde tegen de beschuldigingen tegen hem uitgesproken betreffende beroepsovertredingen, welke aanleiding gegeven hebben aan een ge deelte van de pers om hem in verband te brengen met de moordzaak-Prince, tegen wien hij geen vijandige gevoelens gekoes terd had. doch voor wien hij integendeel sympathie had gevoe'd Pressard legde er den nadruk op. dat Prince hem nooit het rapport had doen toekomen, waarop Les- couvé toespelingen had gemaakt en dus ook niet ln het bezit was geweest van het beruchte rapport tegen Stavlsky. Pres sard ontkende formeel Prince te hebben geschreven de zaak op te houden. Hij ver wondert er zich over. dat Lescouvé twij felt aan zijn karakter en gezag, terwijl hij hem toch delicate ODdrachten heeft verstrekt. Verder zette Pressard uiteen, dat op hem nooit eenigen druk was uit geoefend en dat hij persoonlijk ook nooit Is tusschenbeide gekomen om de hangende zaken uitgesteld te krijgen Heden zal Pressard wederom gehoord worden. De commissie zal verder een aan tal magistraten hooren. die getuigenis over Pressard zullen afleggen. Bij een botsing tusschen leden der royalistische Action Francaise en socia listen ln het district Pas de Calais werd een socialist gedood, terwijl 20 personen werden gewond De politie sloot ten slotte de zaal, waarin zich de Royalisten bevon den, af en onderzocht de aanwezigen aan den lijve naar wapens. Op de leden wer den geen wapens gevonden, maar in de zaal lagen 5 revolvers en 10 ploerten- dooders. De ambtenaren van het Parijsche hoofd telegraafkantoor hebben, zooals ook reeds Maandag en Dinsdag, gistermiddag bij het overgeven van den dienst een kwar tier het werk stopgezet en intusschen de Internationale gezongen. Te Lyon hebben de postbeambten een uur lang het werk neergelegd. o OOSTENRIJK. Nieuw verbod van bladen. Woensdag is er huiszoeking gehouden in het gebouw van 't blad Oesterreichi- scher Beobachter te Weenen De middag- éditie van 't blad werd verboden. Later op den dag ls het geheele redactieperso- neel gearresteerd. Het blad behoort aan Prins Josla van Coburg toe. Deze maat regelen en verder de inbeslagneming van de Wiener Neueste Nachrichten en de af zetting van professor Autorium te Wee nen, worden in verband gebracht met de conferentie van de veiligheidsdirecteuren der Bondslanden, welke Dinsdag en Woensdag onder leiding van den vice- kanselier heeft plaats gehad. DE REDDING DER TSJELJOESKIN- BEMANNING. MOSKOU, 12 April. (Reuter). De leider van de reddingsexpeditie van de beman ning van de Tsjeljoeskin heeft een rap port gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de schipbreukelingen op het ijs veel te lijden hebben van den ijsgang, waardoor, zooals reeds bekend, telkens deelen van het kamp werden verwoest. Verder heeft de bemanning aan niets gebrek, de discipline is voorbeeldig. Zooals reeds gemeld, is het grootste deel van de schipbreukelingen naar Wankaram gebracht door de drie vliegers Slepneff, Molokoff en Kamanin. Indien het weer gunstig blijft hoopt men heden de laat sten te redden. Misschien zal prof. Schmidt in een zie kenhuis van Alaska opgenomen moeten worden. COMMUNISTEN OP CUBA GEARRESTEERD. HAVANA, 12 April. (Reuter). De poli tie heeft hier drie Sovjet-Russen gear resteerd, die een communistische school hebben opgericht, waar reeds 500 kinderen les kregen. MOORDENAARS GEARRESTEERD. SEATTLE (Washington), 12 April (Reu ter). In verband met den moord in de viEa van den millionadr Lieder, waarbij zes menschen op beestachtige wijze zijn vermoord, zijn vijf mannen en drie vrou wen gearresteerd. o WEER EEN ONTVLUCHTING. INNSBRUCK, 12 April. (Reuter). Een nationaal-socialist, die wegens het werpen van eenige papieren bommen tot zes maanden kerker was veroordeeld, is uit de gevangenis ontvlucht. Men vermoedt, dat hij naaT Beleren is ontkomen. o WILDE STAKING IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 12 April. (Reuter)Te middernacht is een wilde staking van de Deensche matrozen en stokers op de koop vaardij begonnen. Men moet evenwel nog afwachten, wat de zeelieden doen, die momenteel nog op zee zijn, temeer aan gezien de stakers niet door de vakbonden worden geholpen. Bij het vertrek van de Bornholmer boot verzamelden zich eenige honderden com munisten, die „Rood Front" riepen en de internationale aanhieven, omdat de be manning van dit schip niet aan de staking wilde deelnemen. VOETBAL. TSJECHO-SLOWAKIJEPOLEN GAAT NIET DOOR. Wegens politieke motieven. Naar gemeld wordt heeft Polen den re turn-wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije voor de voorronde der wereldkampioen schappen, welke Zondag a.s. te Praag zou plaats vinden, afgeseind. Volgens een mededeeling in het regeeringsgezinde blad „Express Poranny" ligt de oorzaak van het niet doorgaan van dezen belang rijken wedstrijd ln het feit, dat het hier een protest beteekent van de Poolsche sportwereld tegen de anti-Poolsche poli tiek van Tsjecho-Slowakije. In verband hiermede zullen waarschijnlijk ook andere sportieve gebeurtenissen welke zijn vast gesteld, nu voorloopig geen doorgang vin den, en door de Polen worden afgezegd. Intusschen zal Tsjecho Slowakije nu wel geklasseerd worden voor het eindtoumooi, daar zij den eersten wedstrijd tegen Polen met 21 heeft gewonnen. o 6e R VA—BAKKERSGEZELLEN. Gistermiddag speelde op het Leidsche Boys-terrein 6e R V A. tegen Leidsche Bak kersgezellen. De veld had een nieuwe opstelling en leidde al met de rust met 60. Na de rust bleef ze in den meerder heid en het einde kwam met een 74 overwinning voor 6e R.V.A. Scheidsrechter Hillebrand leidde correct. o WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE VAN CLEVELAND. Piet van Kempen op de vierde plaats. De Zesdaagsche van Cleveland ls geëin digd met een overwinning van Peden— Zach, die in totaal 3845.268 kilometer af legden en 949 punten behaalden. Op de tweede plaats eindigden Letourneur en Lepagne met 751 punten. Op 2 ronden achterstand lagen RitterThomas met 252 punten. Plet van Kempen, die een koppel vormde met Bartell eindigde op de vierde plaats met 5 ronden achterstand en 648 punten. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD 400 METER VRIJE SLAG. Bij wedstrijden te Washington verbe terde de bekende Amerikaansche zwemmer Jack Medica het wereldrecord 400 meter vrije slag, dat tot nu toe op naam stond van den Japansehen zwemmer Makino (met 4 minuten 46,4 seconden) tot 4 min. 43.2 seconden. Het Europeesch record staat op naam van den Franschman Jean Taris met een tijd van 4 minuten 47 seconden. o SCHERMEN. OM DEN GIJSBERTI WISSELBEKER. De personeele wedstrijd op sabel om den Gijsberti-wisselbeker wordt gehouden op Zondag 22 April te halfelf voormiddag in het Nutsgebouw alhier. Inschrijving te richten tot mr. Beer, Oude Vest 33a. 2—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2