NEDERLAND NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Fraaie 5-2 op de lersche overwinning Voetbal ploeg 7Srie Jaar?ane Maandag 9 April 1934 No. 13 Schitterende eindspurt van Oranje. Het voornaamste Nieuws van heden. Bakhuys en Smit scoorden ieder twee doelpunten en Vente één. (Van onsen redacteur) Met 5—2 won het Nederlandsche voet bal-elftal gisteren te Amsterdam van den Ierschen Vrijstaat. Met 5—2 zegevierde Oranje over een ploeg, die eenige maan den geleden tot de sterksten ter wereld gerekend werd en onze deelneming aan het elndtournooi om het wereldkampioen schap ln Italië is daarmede tot een feit geworden! Niettemin was een deel van de tienduizenden in het stadion gistermid dag tot ruim een kwartier voor het einde teleurgesteld. Niettemin voelde menigeen zich driekwart van den wedstrijd be- bekocht. Niettemin was er bij duizenden meer dan een uur lang een tekort aan waardeering voor het werk der Holland- sche elf. die met inspanning van haar uiterste krachten de lersche profs poogde te bedwingenImmers de roes van de fabelachtige zege over de Belgen bleek nog niet uitgewerkt. Vele bladen mochten gewaarschuwd hebben, andere hadden het trieste vuur der peillooze zelfoverschat ting aangewakkerd en dat moest onaf wendbaar tot een deceptie voeren. Rede lijkerwijs mocht men niet verwachten dat de Oranje-ploeg thans opnieuw spelen zou als tegen de Belgen, maar toen bleek dat inderdaad haar prestaties minder brillant waren dan op elf Maart, toen de kanonnades van het roemruchte voorhoe de-geschut op zich wachten lieten en de pijnlijke dreiging eener naderende neder laag over het Stadion begon te heer- schenin die oogenblikken is menig een onredelijk en onlogisch geworden Hoe vinnig vochten intusschen de Oran je-mannen voor de verwezelijking van wat hun leider, Karei Lotsy, hun tot ideaal had gesteld. Hoe wierpen zij zich telkens weer in het heetst van het ge vecht om de kroon te zetten op drie jaren van gestage training en hoe onverzette lijk bleef hun energie zelfs in die momen ten, waarin de tegenpartij op in wezen wel zeer onverdiende, hoewel regelementair juiste wijze aan een oogenschijnlijk be slissend doelpunt kwam! Holland speelde in den vorm zooals wij haar in vorige jaren zoo dikwijls hebben aangetroffen. Misschien iets beter dan voorheen, maar in ieder geval minder dan in den kamp tegen de Belgen en voor duizenden is dat een désillussie geweest. Voetbal zou ech ter nimmer zoo populair geworden zijn als het thans ls, indien het niet zulk een verrassend karakter bezat. Het laatste kwartier van dezen strijd tegen de Ieren bewees dat! Bakhuys mocht 23 minuten voor het einde de partijen op gelijken voet gebracht hebben, nadat mien in stilte reeds aan een zege der Ieren was gaan gelooven, de groen-gehemde profs waren toch nog in het offensief gebleven en alle aanmoedigingen van het Hollandsche publiek ten spijt zag Oranje zich nog altijd tot een defensieve houding gedwongen tegen het listige en snelle open aanvals- SPel der Ieren.... Totdat opeens de geest der glorie weer over de onzen vaardig werd! Totdat op eens de voorhoede haar vorm hervond van den onvergetelijken elfden Maart. Totdat Mijnders en Wels weer als kanonskogels langs de lijnen stormden, onhoudbaar voor de tegenpartijtotdat het trio: Vente-Bakhuys-Smit, eindelijk weer den julsten snaar van het zuiver onderling begrijpen wisten te bespelen en de man nen van het lersche eiland slechts dee moedig het hoofd te buigen hadden voor een ovennacht, die voor hen welhaast demonisch geleken moet hebben! Zeven minuten brachten drie doelpunten en nog vele andere malen ontkwam het lersche doel niet dan op het nippertje aan door boring bij deze onverwachte en onbe schrijfelijke machtsontplooiing van Oranje <he na zoo langen tijd van gering ver schil bijkans onwerkelijk scheen! Zoo won Holland tenslotte dan toch nog met groote cijfers en die laatste periode kort, maar onzegbaar fel! verdreef als bij tooverslag aller decepties en bracht een geest van toomelooze vreugde binnen de muren van het stadion, waar 39.400 toeschouwers van den kamp getuige zijn geweest. Er was enthousiasme aan allen kant, er was blijde uitbundigheid. En er was nieuwe stof voor zelfoverschat ting! Een strijd, die aan gematigd Optimisme beantwoordde. Voor wie zich gekoesterd had aan een gematigd optimisme moet de wedstrijd tegen de Ieren aan de verwachtingen be antwoord hebben. Ierland was sterker dan België en waar ons elftal bleef beneden het peil van den vorigen kamp, zag men een strijd tusschen twee vrijwel gelijk waardige krachten, die dan ook tot elf minuten voor het einde volkomen open is gebleven. De eerste helft had een Hol- landsch overwicht te aanschouwen gege ven. Oranje speelde in een hooger tempo met meer saamhoorigheid, meer geest drift, meer doortastendheid en het eene doelpunt van Smit (vier minuten voor de rust) was slechts een zeer matige beloo ning voor het absoluut superieure werk der onzen, die ditmaal echter wat onfor tuinlijk waren en hun schoten meermalen op het nippertje nog weer door een Ier van richting zagen veranderd. Toen bovendien, bijna op het vallen van het rustsignaal, de lersche rechtsbinnen door een weergaloos handig trucje van midvoor Moore in de gelegenheid gesteld werd om Van Male met een hard laag schot te passeeren, was een score verkregen, die met do krachtsver houding in geenerlei opzicht te verge lijken was. Die achterstand in het sterkte- beeld is door de Ieren na de pauze mee- rendeels geneutraliseerd door een offen sief, dat bijna een halfuur heeft aange houden en waarbij de lersche spelkwali- teit die der onzen evenaardde, ja somwij len zelfs te boven ging, wat het veldwerk betrof. In W-formatie trok de groene voor hoede toen voortdurend ten aanval cn het positie-spel werd toen zoo zuiver uit gevoerd en droeg zooveel verrassingen ln zich. dat zelfs onze sterke verdediging aan het weifelen werd gebraicht. Schotvaardig heid bleek gelukkig een factor te zijn. waarop de Ieren slecht waren ingesteld. Is het niet sprekend voor hun onmacht, dat deze beroeps-spelers het, ondanks een zeer langdurig overwicht, niet verder wisten te brengen dan tot een hoogst simpel doelpunt van Moore, ontstaan doordat keeper Van Male den bal te lang vast hield en de lersche midvoor doelwachter en leder over de lijn „tackelde"? Zóó lie ten de gasten hun kans voorbij gaan en toen. plotseling, de orkaan opstak, die onlangs tweemaal drie kwartier tegen dc Belgen gewoed heeft, was er voor de Ieren geen redden meer aan. Holland won. Hol land won verdiend. Maar met 52 wordt toch allerminst een juist beeld gegeven van de krachtsverhouding tusschen ons elftal en dat der Ieren, bij wie de eenige amateur, Jordan, kort voor de pauze we gens een blessure moest worden ver vangen. Een ideaal werd verwezenlijkt. Een Jarenlang gekoesterd Ideaal Is in tusschen tot werkelijkheid geworden. Ne derland heeft zich geplaatst in 't elnd tournooi der „grooten" en aldus de kroon gezet op het werk van haar populalren leider, Karei Lotsy....I Drie Jaar geleden werd in den K.N.V.B. besloten het roer over een anderen boeg te gooien ten einde met vereende krachten en langs nieuwe wegen te pogen het Ne derlandsche voetbal weer tot bloei te brengen. Als voorzitter der Technische Commissie stelde Karei Lotsy zich op de commando-brug. Om hem héén de offi cieren: Mundd, Herberts en Triebei! Man nen, die verstand hadden van de vrijwillig opgenomen taak; mannen, die, van den aanvang af hun gansche plan-de-cam pagne gericht hebben op het werela- tournooi 1934Vastberaden aanvaard den zij de groote reis naar het „ideaal", om zich heen verzamelend een groep trouwe volgelingen, die bereid waren door gestage oefening eigen kracht te verhoo- gen en door imponeerend vlagvertoon in den vreemde Holland's aanzien te ver- hoogen. Er kwamen tijden, dat men den wind in de zeilen kreeg. Parijs werd veroverd en Antwerpen, Kopenhagen en Düssel- dorf Er kwamen tijden van tegenslag, vooral in het eigen gebied, waar meer dan eens het schip van den Nederlandschen voet bal-staat te stranden dreigde on het „fatum van Amsterdam" Er was de eeuwigdurende wisselwerking van goed en slecht, die de basis van sportieve successen zoo onberekenbaar cn wankel doet zijn. Maar ieder jaar, wanneer de rekening werd opgemaakt, was er toch een voor- deelig saldo, dat grooter werd naarmate de voetbalnatie meer daadwerkelijke belang stelling toonde en dat dan nu uiteindelijk in de reis naar Rome is omgezet! Daarvoor zij een woord van warme en eerbiedige hulde gebracht, óók aan de spelers, die zich zoovele opoffering en in spanning hebben getroost, maar toch vóór alles aan Lotsy en z'n staf die door hun talentvollen kijk op het spel en op den geest van ons volk den grooten stoot gegeven hebben tot het gis teren verworven succes! De dank der spelers. Lotsy in het bijzonder moet men dank baar zijn. Zijn verdiensten voor het Neder landsche voetbal zijn enorm en het is voor ons het mooiste oogenblik van den middag geweest toen gistermiddag, direct na afloop elf uitgelaten Oranje-spelers toestormden op hun in het veld geloopen leider om hem. onder oorverdoovend applaus van het pu bliek. in triomf naar de kleedkamers te dragen. Het teekende de waardeering voor Lotsy's immer enthousiaste leiding, het teekende de sterke onderlinge saamhoorig heid en den voortreffelijken geest, die zich in den kring onzer internationale verte genwoordigers heeft baan gebroken! Het doel nog niet bereikt. Holland gaat nu naar Italië, maar het voorloopig bereikte doel mag en zal niet nopen tot rust. Want niet. alleen heeft men thans de taak tegen den tijd van het eind- tournooi, dat is in de tweede helft van Mei, de training onzer ploeg op haar hoogte punt te brengen, daarnaast juister ge zegd: daarvóór! geldt de opdracht om te trachten ook tegen België een zoo goed mogelijk figuur te maken om te bewerk stelligen dat Nederland gerangschikt wordt bij de acht ..sterksten", die voor de eerste ronde „geplaatst" zullen worden, d.w.z.: zoodanig verdeeld worden dat zij elkaar in die eerste ronde niet ontmoeten. Opstelling der elftallen: NEDERLAND VAN MALE WEBER VAN RUN PELLIKAAN ANDERIESSEN VAN HEEL WELS VENTE BAKHUYS SMIT MIJNDERS MEEHAN JORDAN KENDRICK MOORE SQUIRES KENNEDY CHATTON O'REILLY BYRNE GASKINS FOLEY IERLAND Van Male of Keyzer? Men zegt in sportkringen dat men een winnend elftal nooit veranderen moet en menigmaal wordt daaraan de hand ge houden, hoofdzakelijk ter wille van den goeden geest en het goede onderlinge be grijpen. Toch vragen we ons af of het niet verstandig ware, met het oog op de zeer zware taak, die de Oranje-ploeg wacht in Italië, om tegen de Belgen een proefne ming te doen met een anderen doelman! Het is trouwens de eenige wijziging waar van eventueel sprake zou kunnen zijn. Voor de rest immers heeft onze ploeg zich kranig gehouden al vlotte het (natuurlijk) niet zoo overweldigend als tegen de Belgen Het is, afgezien van alles, een bijzondere prestatie om met 52 van Ierland te win nen, cn deze uitslag zal ongetwijfeld niet nalaten in het buitenland den noodigen indruk te verwekken! De zwakke plek in dit elftal was echter de doelman. Dat was evenzoo het geval tegen België, maar wij meenden dat het sportief was Van Male toen nog een kans te geven, vooral ook omdat hij indertijd te Antwerpen zoo voor treffelijk had gespeeld. De Keuze-Commis sie bleek van hetzelfde gevoelen en stelde den Feyenoord-man opnieuw op, maqr voor zijn her-examen moet Van Male als gezakt worden beschouwd. De lange Rot terdammer is niet als vorige maal de dupe geworden van misverstanden in onze achterhoede. Hij bleef niettemin weifelend in z'n optreden, miste het resolute dat 't kenmerk van lederen internationalen doelman moet zijn (hoe ver stak de lersche keeper in dit opzicht boven hem uit!) en gaf aan de Ieren als het ware een doel punt cadeau door zich, met den bal in de handen, over de lijn te laten duwen, ter wijl er alle gelegenheid tot wegwerken was! Wellicht zal er bij menigeen ook twijfel bestaan over de vraag of het eerste doelpunt (een schot van Squires na mooi aangeven van Moore) niet eveneens houd baar ware geweest. Daarover willen we Van Male echter niet hard vallen. Het schot was zeer hard en laag en volkomen verrassend, voor de backs zoowel als voor den doelman! Dat dus buiten beschou wing gelaten lijkt ons, als geheel, het op treden van keeper Van Male niet van dien aard dat het verdere proefnemingen (ver moedelijk met Keyzer van Ajax) zou uit sluiten. Een uitstekende HoUandsche ploeg. Was er hier derhalve nog altijd een zwakke plek in onze verdediging, overigens had deze beduidend aan kracht gewonnen door het weer opstellen van Weber als rechtsback. Van het eerste oogenblik af trad de Hagenaar op den voorgrond: krachtig ingrijpend, tactisch het juiste moment kiezend, forsch, lenig en taai met een goed begrip van positie-spel. Hij, voor al, is het geweest die het phenomeen Moore voortdurend op non-actief stelde en altijd weer ingreep, zoodra de handige lersche midvoor nu eindelijk eens dacht een goede scoring-kans te krijgen. Ons elftal bestaat uit spelers met eerzucht en speciaal bij Weber weet de menschen-ken- ner Lotsy die factor uit te buiten. Was het niet indertijd bij de laatste training voor den wedstrijd tegen Duitschland, dat Lotsy den komende kamp besprekende, zich tot Weber wendende, opmerkte: „En wat jou betreft. Maup. het spijt me kerel, maar jij zult tegen Hoffmann een ondankbare taak hebben. Weet je dat hij de beste linksbinnen van Europa genoemd wordt?"' Waarop Weber, fel opbruisend, repliceerde: „De beste linksbinnen van Europa? Prach tig! Dat zal hij na dezen wedstrijd niet. meer zijn!" Wellicht herinnert ge u nog. lezer, dat Weber dien dag beter speelde dan ooit te voren en dat de beroemde Hoffmann tegen hem volkomen kansloos is geweest Zóó is Weber, zóó zijn trouwens alle spelers onzer ploeg en op die eerzucht weet Lotsy de schitterende resultaten te bou wen, die ons thans naar Rome hebben ge voerd. In de verdediging was ook van Run prachtig op dreef gisteren en het is in hoofdzaak aan het kranige duo Weber Van Run te danken, dat er vrijwel geen schot van beteekenis op ons doel is gelost! De halfiinie, met Pellikaan ais uitblinker, vormde een hechten ruggegraat, die uit stekend was in de verdediging en dikwijls ook als steun der voorhoede fraai werk deed, vooral voor de rust. Gedurende de tweede helft noopte het aanhoudend of fensief der Ieren tot een teruggetrokken houding en een tijdlang werd toen het aanvals-quintet wel wat heel veel aan zichzelf overgelaten. Ei- kwam een open terrein-gedeelte, waar de Ieren hun aan vallen konden voorbereiden en met het verstrijken van den tijd deed dat de onrust in onze combinatie toenemen. Het plaat sen werd onzuiverder, midhalf Anderies- sen scheen uitgespeeldEén fortuinlijk oogenblik en Ierland had de score op 3—1 in haar voordeeil gebracht! Hetgeen dan vermoedelijk de beslissing zou hebben be- teekend. Fortuna's hulp kwam echter niet de onproductiviteit der lersche voorhoede aanvullen en een dribbel van Mijnders en een prachtige omhaal van Bakhuys leid den toen in de 22ste minuut tot een doel punt, dat niet enkel de partijen op ge lijken voet bracht, maar ook voor het moreel der onzen van onschatbare waarde is geweest! Al bleef Ierland-dan aanvallen, het was alsof onze tegenstand weer ener gieker werd, alsof geleidelijk de ban van het lersche overwicht gebroken werd En toen in de 34ste minuut na de pauze Bakhuys met een onhoudbaren kopbal het sein gaf voor den beslissenden stormaan val was opeens het volle verband in ons elftal hersteld. Door met 5—2 van Ierland te winnen plaatste het Nederlandsch voetbal-elftal zlcli in het eindtournooi om het wereld kampioenschap. De jaarvergadering van den Nederl. Cricketbond. Twee Nederlandsche hockey-overwin- ningen; de heeren wonnen met 21 van Frankrijk; de dames met dezelfde cijfers van West-Duitschland. De combinatie sioot volkomen, er was een snelheid van denken en doen als stond er een geheel frissche ploeg binnen de lijnen, er was volledig contact tusschen en in de linies, en een drieback-systeem der Ieren ten spijt maakte onze stormlinie zooveel openingen in de vijandelijke de fensie als zij wilde. In totaal scoorden Bakhuys en Smit in dezen wedstrijd ieder tweemaal, terwijl Vente één doelpunt voor zijn rekening nam. Het spreekt vanzelf dat men bij een dergelijk resultaat hoogst tevreden moet zijn over het werk onzer voorhoede. Wie daarover per saldo nog niet tot voldoening is gestemd kan slechts het slachtoffer zijn geworden van den gevaarlijken overwinningsroes, die het ge volg is geweest van den 93 uitslag tegen België. Tegen de sterke lersche verdediging, waarin speciaal rechtsback Gaskins actief was. heeft onze aanval het heel moeilijk gehad. Zij kreeg weinig schietkansen, be houdens dan in dat laatste kwartier, en kwam het niettemin zoover, dan wisten de uitstekend koppende Ieren toch nog her haaldelijk het leer van richting te doen veranderen, waardoor het buiten den doel- mond belandde. Zoo geweldig als op elf Maart lukte het trouwens, bij sterker te genspel, in ons voorhoede-spel lang niet en eenige harde schoten gingen nu naast of over. Wie nog niet overtuigd was en de oogen open hield, moet gistermiddag begrepen hebben dat het Nederlandsch elftal thans meer z'n normalen vorm be naderd heeft dan vier weken geleden. De meeste gevaarlijke aanvallen zijn nu van rechts gekomen, waar Wels zeer actief was en aan Vente goeden steun had. Schitte rend waren die voorzetten van den klei nen Oranje-man, die linksbuiten Mijnders belangrijk overtrof. De Dordtenaar was wat weifelend aanvankelijk, maar kwam er langzamerhand beter in en in de slot periode waren zijn stormloopen onweer staanbaar. Bij het trio: Vente-Smit-Bak- huys was ook nu nauwelijks eenig verschil te constateeren. Smit kwam nog al eens terug om de verdediging te helpen, maar meestal was hij tijdig genoeg in den aan val om den schakel aan te vullen. Zij speelden allen een vlotten, pittigen wed strijd. durfden te schieten, begrepen elkaar en hebben tot het einde gezwoegd met een weldadig enthousiasme om de overwinning zoo groot mogelijk te maken! Eventueel met een anderen doelman moet dit elftal in staat zijn om ons land bij de wereldkampioenschappen op waardige wijze te vertegenwoordigen. Het heeft recht op aller vertrouwen! Teleurstelling voor de Ieren. Voor de Ieren is de ontmoeting te Am sterdam een diepe teleurstelling geworden. Tot ver na de rust lag de kans op de over winning als het ware voor het grijpen en tot een kwartier voor het einde vermoedde niemand dat het slot een zoo -groote ler sche nederlaag brengen zou! Ierland is thans nog niet definitief uitgeschakeld. Wint Nedeland namelijk ook van België- dan hebben Ieren en Belgen elk één punt en zal 't doelgemiddelde moeten beslissen wie van hen - met Nederland - naar Italië mag gaan. Voorloopig is er bij de Ieren echter weinig reden tot optimisme. Hun spel heeft trouwens geen overweldigenden indruk gemaakt. Het was voor de rust vrij simpel; er werd slecht geplaatst en van een éénheid was geen sprake. Daarin was in de tweede helft belangrijke verbetering gekomen. De sterke verdediging stuwde de ploeg ten aanval, zelfs de spil gewoon lijk als derde back fungeerenöe kwam mee optrekken en met open aanvallen drong de lersche voorhoede toen tot ver ln de Oranje-defensie. Talrijk zijn de voor zetten geweest van Meehan en Kennedy in dat eerste halfuur na de pauze, doch het midden-trio der voorhoede was te weinig schotvaardig om veel te presteeren. Mid voor Moore bepaalde zich in zijn ver voor uit-geschoven positie meestal tot- toekijken (de bewaking door Weber gaf hem vrijwel geen kans om te ontsnappen!), terwijl de binnenspelers gewoonlijk te ver achteraan kwamen om tijdig te kunnen ingrijpen. In„ tusschen: eere de overwonnenen, die on middellijk na het eindsignaal op onze spelers toeliepen en ze allen de hand gaven om ze geluk te wenschen met hun overwinning. Dat beroeps-spel en sportivi teit geen van elkaar gescheiden begrippen behoeven te zijn werd gistermiddag' be wezen! Het wedstrijd verloop. De enorme publieke interesse voor dezen wedstrijd had den KK.V3. er tOc gebracht tribunes te laten bouwen achter de beide doelen. Ondanks het vooraf gepubliceerde verzoek waren de houders van die plaats-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13