Dc moderne jeugd* PALMOLIVE Tegen lediggang onder werkloozen. is natuurlijk! 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 April 1934 Derde Blad No. 22711 Werk als tegenprestatie voor steunverieening. BINNENLAND. _cLe 2Mp dw^Axqd Bij het „Gouden Jubileum" van „Calvé-Delft". DE PROEF WORDT UITGEBREID. De laatste maanden is in de pers meer malen geschreven over een proef, die, in overleg met het departement van Sociale Zaken wordt genomen en welke hierop neerkomt, dat, teneinde den lediggang onder de werkloozen tegen te gaan en aan den anderen kant de gemeenschap althans eenige bate te doen toekomen van de gel den, welke voor werkloozenzorg moeten worden uitgegeven, de gesteunde als tegenprestatie voor hun steun, werk ver richten. Wij hebben ons één dezer dagen tot den minister van Sociale Zaken gewend en dezen gevraagd, of ons ten aanzien van deze aangelegenheid enkele inlichtingen konden worden verstrekt. De minister zeide ons, dat hij besloten heeft ten aan zien van een niet onbelangrijk aantal gemeenten uitbreiding aan deze proef te geven en aan de verschillende gemeente besturen, welke hem hierover hadden ge schreven, mede te deelen,, dat hij bereid is ertoe mede te werken, dat zij, die steun ontvangen, zooveel mogelijk hiervoor aan het werk worden gezet. Bij de toepassing van dit stelsel, een bepaalden vorm van werkverschaffing dus, zullen echter de vol gende regelen in acht genomen dienen te worden. Ie. Voor het verrichten van arbeid voor het steunbedrag komen uitsluitend zij in aanmerking, die in de goedgekeurde steunregeling zijn opgenomen. Echter mag slechts subsidie worden berekend voor hen, die behooren tot de groepen, waarvoor door den minister de regeling is geldig verklaard. 2e. De steunregeling in vollen omvang, ook wat betreft de controle-maatregelen, o.m. het stempelen, blijft tijdens de dagen Waarop geen tegenprestatie wordt gele verd, onverzwakt van kracht. Se. Het bedrag, dat aan de hand van de steunregeling aan de gesteunden, die een tegenprestatie moeten leveren, wordt uit gekeerd, kan b.v. met 10 pCt, worden ver hoogd, als kleine tegemoetkoming in de kosten van slijtage van kleedlj en schoeisel en van de noodige voeding. Wanneer aldus het steunbedrag met 10 pCt. wordt verhoogd en overigens volgens de steunregeling aan een gesteunde f 8 dient te worden uitgekeerd, dan wordt dit bedrag gebracht op f. 8.80. Daarna heeft over het totale bedrag der uitkeering be rekening plaats voor den deeler, welke deeler gelijk is aan het werkverschaffings- loon in de betrokken gemeente en heeft vaststelling plaats van het aantal uren, dat de betrokkene zal kunnen en moeten werken. Wanneer de deeler b.v, 33 is. dan werkt de betrokkene in het beschreven ge val 27 uur. 4e. Indien het wenschelijk is met het oog op het toezicht, perioden te nemen REGELING DER STAATSLOTERIJ. Memorie van Antwoord inzake het ontwerp der heeren Ter Laan en IJzerman. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het voor stel van wet der heeren K. ter Laan en IJzerman tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staats loterij. De voorstellers spreken daarin als hun meening uit, dat er bij de regeermg geen bezwaar zal bestaan tegen de tijdelijke vergrooting van het aantal loten omdat niet de geringste wijziging in het stelsel der Staatsloterij bedoeld wordt. Van een „toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen" is bij dit bescheiden voor stel wel geen sprake. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is van den geweldigen omvang, dien zoo wel de buitenlandsche als de binnenland- sche loterij bedrijven hebben aangenomen kan niet in twijfel verkeeren omtrent de groote behoefte aan loten bij een zeer aan merkelijk gedeelte van het volk. Naast de binnenlandsche z.g. premielee- Hingen, die in waarheid niets anders dan ggewone loterijen zijn, werkten verschil lende buitenlandsche ondernemingen, die jaarlijks tienduizenden vreemde loten in ons land plaatsen. Het is waar, dat op vele plaatsen de ver koop van Staatsloten moeilijkheden ople vert. Deze moeilijkheden zullen verdwijnen bij een betere verdeeling der Staatsloten over het land, maar zij kunnen ook geheel opgeheven worden door te verbieden, dat die z.g. premieleeningen gebruik maken van de trekkingen der Staatsloterij. Zulk een verbod is dringend noodig. De voorstellers merken nog op, dat alle Staatsinstellingen zich hebben aangepast aan de tegenwoordige tijdsomstandighe den. Alleen aan de Staatsloterij is sedert 1885 niets veranderd. Zij wijzen ook op de verhoogde winst van f. 650.000, die, al is deze wetswijziging niet ter vermeerdering van 's Rijks inkomsten voorgesteld, in deze tijden meer dan ooit op prijs mag worden gesteld en die het voordeel heeft van te zijn een geheel vrijwillig opgebrachte be lasting, terwijl er in de tegenwoordige om standigheden reusachtige bedragen naar buitenlandsche loterij -ondernemingen vloeien. CRISIS-UITVOERWET 1931. De uitvoer van kaas naar Italië. van volle dagen, omdat anders wellicht gedeelten van dagen moet worden gear beid, hetgeen soms bezwaren met zich brengt, bestaat daartegen geen bezwaar. 5e. Gedurende de dagen, dat niet gear beid wordt, moet de betrokken arbeider op de gewone, wijze, evenals andere gesteun den, stempelen. 6e. Als aan het einde der week uit een desbetreffende opgaaf van den onder steunde blijkt, dat de inkomsten (uit ar beid verkregen) van zijn gezin over de afgeloopen week b.v. f. 6 hooger zijn ge weest dan over de voorafgaande week, dan zou de uitkeering over de afgeloopen week daardoor feitelijk dienen te worden ver minderd met 2/3 van f. 6. Nu echter de betrokkene voor den steun heeft gewerkt, kan vermindering van den steun over de afgeloopen week niet plaats hebben, doch wordt de korting van f. 4 toegepast op den steun van de volgende week, waardoor de tewerkstelling in die week over een klei ner aantal uren plaats heeft. Het bovenstaande moge met een wille keurig gekozen voorbeeld worden toege licht. De arbeider, die f. 8 80 uitgekeerd zou krijgen, geeft op, dat hij 1 of meer dagen niet gestempeld heeft, dat er naast de f. 8.80 (f.8.en 10 pCt.), nog f.6.uit arbeid is verkregen. Er zou dus op den uit te keeren steun 2/3 van f. 6.— is f4.— in mindering moeten worden gebracht en derhalve, ware geen werk verricht f 8.f 4 is f. 4 steun worden uitgekeerd. Nu echter gewerkt is in de afgeloopen periode, moet de f. 8.80 ten volle worden uitgekeerd, doch vindt de korting van de f.4.in de volgende week plaats. Zijn de inkomsten van het gezin in de week van tewerkstelling echter gedaald, dan kan naar evenredigheid; in overeen stemming met de bepalingen der steun regeling, over de loopende week, de steun worden verhoogd. In deze gevallen heeft immers tewerkstelling over een korter aantal uren plaats gehad, dan waartoe het bedrag, hetwelk aan het einde der week uiteindelijk blijkt te moeten worden uit gekeerd, aanleiding zou geven. 7e. De werken, die als werkverschaf- fings-objecten voor het leveren van pres tatie door de gesteunden zullen worden aangewezen, moeten vooraf via den in specteur worden voorgedragen en door den minister worden goedgekeurd. 8e. Werken, waarvoor, als zijnde nor male onderhoudswerken e.d., gelden op de begrooting zijn uitgetrokken en welke der halve als gewone door de gemeente uit te voeren werkzaamheden moeten worden beschouwd, komen niet in aanmerking om onder de hierbedoelde regeling te vallen. Op onze vraag aan den minister of dus de gemeenten voortaan voor den steun kunnen laten werken, antwoordde de mi nister, dat, indien de gemeenten aan spraak op Rijkssubsidie willen blijven maken, zij zich uiteraard naar de hier gegeven regels zullen dienen te richten. De minister van Economische Zaken heeft, gelet op artikel 3, eerste lid, van het Kon. besluit van 12 Maart tot regeling van den uitvoer naar Italië, het in voornoemd artikel bedoeld tijdvak voor den uitvoer van Edammer- en Goudakaas vastgesteld op het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1934. DE CRISIS TUCHTRECHTSPRAAK. Installatie van de tuchtcolleges. Binnenkort zal de berechting van de overtreding der bepalingen der landbouw crisiswetgeving worden opgedragen aan tuchtcolleges. Deze tuchtcolleges, elf in getal, zullen op centrale punten van ons land worden gevestigd. In hooaer beroep zal een centraal college uitspraak doen. De voorzitter en leden-secretarissen dezer colleges zijn thans geinstalleerd. We gens ongesteldheid van den minister van economische zaken geschiedde de instal latie door den secretaris-generaal, mr. dr. A. A. van Rhijn. SPreker bracht den dank der regeering over, dat de uitgenoodigden zich bereid hadden verklaard het ambt van tuchtrechter op zich te nemen. Tot nu toe aldus spreker geschiedde de berech ting van de overtredingen dikwiils door de besturen der crisis-instellingen voor ieder der producten. Deze hebben evenwel in hoofdzaak een uitvoerende taak, waarmede zij bovendien reeds zwaar ziin belast, zoo dat een rechtsprekende taak hen minder ligt. De tuchtcolleges zullen zijn samen gesteld uit twee juristen en een niet-jurist, kenner van den landbouw. Naar spreker's meening is hiermede een gelukkige com binatie van juridische en technische des kundigheid verkregen. Voorts wordt be reikt dat één college over de voorschriften voor alle crisisproducten oordeelt, terwijl op dit oogenblik even zooveel colleges als crisisproducten aanwezig zijn. waardoor de eenheid der crisisrechtsoraak schade lijdt. Tenslotte zeide spreker dat in verband met den crisisnood, waarin wij verkeeren, van leder individu mag worden verlangd, dat hij de eis-hen der gemeenschap zwaar laat wegen. Ais het schip in nood verkeert, kan de kapitein den opvarenden niet zoo veel vrijheid toestaan als wanneer de vaart rustig is. Bi.i het uitoefenen van de tucht rechtspraak moet naar spreker's meening meer de gerechtigheid dan de vrijheid van het individu leidraad zijn. De aanwezigen bleven vervolgens bijeen onder leiding van mr. dr. A. Slotemaker, oud-viee-president van het gerechtshof te Amsterdam, teneinde omtrent den gang der rechtspraak nader van gedachten te wisselen. PROEFTOCHT VAN DE ALMKERK. Gisteren vond van IJmulden naar Hoek van Holland een geslaagde officieele proef tocht plaats van het motorschip „Alm- kerk", het tweede van een viertal sche pen, dat in opdracht van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te den Haag gebouwd werd op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam, terwijl de com plete voortstuwingsinstallatie, alsmede de verdere installaties aan boord door de machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hen gelo werden geleverd, een werk dus, dat voor Nederlandsche rekening ook geheel door de Nederlandsche industrie werd uit gevoerd. Er waren zeer vele gasten aas boord. DE NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN IN BELGIË Wijzigingen in de uitrusting van buitenlandsche auto's en rijwielen nog niet noodig. Het blijkt, dat hier te lande in adver tenties van belanghebbende firma's, vooral in de grensstreken, de automobilisten en wielrijders worden aangespoord, met het oog op de nieuwe verkeersvoorschriften in België, wijzigingen in de uitrusting van hun auto of rijwiel aan te brengen. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land vestigt er daarom de aandacht op, dat nog niet is vastgesteld, wanneer de nieuwe Belgische verkeersvoorschriften in werking zullen treden en dat bovendien de artikelen, handelend over de verlichting van motorrijtuigen en over den verplich ten ruitenwisscher niet van toepassing zullen zijn op buitenlandsche motorvoer tuigen, welke toegelaten worden krachtens het internationaal verdrag van 24 April 1926. Nederlandsche wagens behoeven dus geen wijzigingen aan te brengen. Voorts is nog niet bekend, of het verplichte achter licht voor rijwielen ook aan buitenland sche wielrijders voorgeschreven zal wor den; in ieder geval echter treedt dit artikel cok voor Belgische wielrijders, de eerste zes maanden zeker nog niet in werking, zoodat men voorloopig kan afwachten wat ten aanzien van buitenlanders beslist zal worden. o GOUVERNEUR K. M. A. Naar in militaire kringen verluidt zal generaal-majoor C. J. H. van der Harst, gouverneur der Koninklijke militaire aca demie te Breda. 1 November e.k. den mi litairen dienst met pensioen verlaten en als zoodanig worden opgevolgd door luite nant-kolonel der cavalerie H. C. G. baron van Lawick, commandant van het regi ment wielrijders te 's-Hertogenbosch. N. R. Crt. o- BOND VAN MINDER MARINEPERSONEEL Gisteren heeft het Gerechtshof te Am sterdam het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd, waarbij aan den Bond van minder marinepersoneel de rechtsper soonlijkheid was ontnomen. EEN CIRCULAIRE, DIE WERD INGETROKKEN. Op vragen van den heer Teulings be treffende een door den inspecteur der directe belastingen te Oss, dd. 22 Maart j.l. aan verschillende rechtspersonen rond gezonden circulaire, waarbij inlichtingen worden verzocht in verband m. d. wet tot heffing van een couponbelasting, heeft de minister van Financiën o.m. geantwoord, dat de verzending van de bedoelde circu laire te zijner kennis is gekomen. Hij heeft toen terstond opdracht doen geven de ver dere verzending van deze circulaire in afwachting van een nader onderzoek, in hoeverre de inspecteur tot het stellen van de bedoelde vragen bevoegd moest worden geacht te staken. Geen enkele wetsbepaling geeft den in specteur het recht het gedane verzoek om inlichtingen te doen. Te dezen opzichte heeft hij uitsluitend het recht boeken- inzage te vorderen overenkomstig de be palingen van art. 22 der wet op de coupon belasting. Den inspecteur te Oss is gelast de in de vragen bedoelde circulaire in te trekken en de ontvangen of nog te ontvangen ant woorden aan de inzenders terug te zenden, zonder dat daarvan afschrift wordt gehou den. Van de op deze wijze verkregen inlich tingen zal door de belastingsadministratie geen gebruik worden gemaakt. WETHOUDER VAN AMSTERDAM. De heer J. ter Haar is benoemd tot wet houder van Amsterdam. Hij krijgt het beheer over de Handelsinrichtingen. REV. SOC. PARTIJ. Te Amsterdam hield de Rev. Soc. Partij haar derde congres. Met slechts twee uit zonderingen waren alle afdeelingen ver tegenwoordigd. Aan de bespreking van het beleid van P. B., redactie van het partij blad „De Baanbreker" en van vertegen woordigers in publieke lichamen, werd door verschillende afgevaardigden deel genomen. Uit den aard der zaak kwam hierbij de met negatief resultaat geëin digde fusieonderhandelingen tusschen R.S.P. en O.S.P. ter sprake. Het congres keurde met algemeene stemmen het ge voerde beleid goed, verklaarde zich voor de tot stand koming van fusie, wanneer in de verdere ontwikkeling de politieke voorwaarden aanwezig zouden blijken. Met algemeene stemmen werd de begin selverklaring aangenomen, die de vrucht was van de fusieonderhandelingen tus schen Rev. Soc. Partij en O. S. P.; stellin gen over de politieken toestand en een afzonderlijke resolutie ten gunste van het eenheidsfront vonden den algemeenen bij val van het congres. Een nieuw huishou delijk reglement werd vastgesteld. Aan het partijbestuur werd opgedragen een boek- en brochurehandel van de partij in het leven te roePen. De verkiezing voor het Partijbestuur had tot resultaat, dat H. Sneevliet, F. Bosman en G. Dijkstra bij enkele candidaatstelling als voorzitter, secretaris en penningmeester werden her kozen; verder werden tot partijbestuurders benoemd: E. Bouwman. W. F. Dolleman, Th v. Driesten, T. de Haan Zwagerman, A. Kootstra. A. Langkemper A. Menist, J. Molenkamp, J. Roebers, W. Smid. L. Woudt Bouman en S. Zwart. Tot leden van de redactie van de Baanbreker werden F. Bos man, E. Bouwman, W. F. Dolleman, A. Langkemper en H. Sneevliet benoemd. Het congres bekrachtigde de provisori sche aansluiting van de Partij bi.i de Intern Comm. Liga. Ten behoeve van het Partij orgaan werd een afzonderlijk Persfonds in het leven geroepen. RECLAME. 8827 Zij toont zich niet anders dan zij is, en kent geen gekunsteldheid! Uit den aard der zaak gebruikt de Jeugd van onzen tijd dan ook de zeep die uit natuurlijke schoonheids-oliën, zonder bijvoeging van eenig dierlijk vet, is samengesteld: Palmolive zeep. Het is de olijfolie die deze zeep haar zachtgroene kleur verleent, en u dat heerlijke, overvloedige schuim geeft waardoor zelfs de kleinste poriën van uw huid 'grondig worden gereinigd. Pas tweemaal daags onze 2 minu ten behandeling toe: 's morgens en 's avonds gezicht en hals gedurende twee minuten flink masseeren met het rijke, fluweelzachte schuim van Palmolive zeep en warm water. Daarna afspoelen, eerst met warm, dan met koud water. Dit is de een voudigste methode en de meest doeltreffende! om uw teint frisch en aantrekkelijk te houden. BELANGRIJKE INDUSTRIE BESTAAT ZATERDAG 50 JAREN. Zaterdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat deze vermaarde Oliefabriek door den Delftschen industrieel, wijlen den heer J. C. van Marken werd opgericht onder den naam van „Nederlandsche Oliefabriek". In 1884 begonnen met een fabriekje, dat zich over 1 'It H.A. uitstrekte, breidde zich het gebouwencomplex gestadig uit en beslaat nu 10 H.A. Men stoomt Delft binnen en ziet onmid dellijk de hooge „silo's": machtige, vier kante contouren, waarvan 's avonds vele electrische lichtjes uitstralen. Moeilijke en voorspoedige tijden maakte de fabriek in den loop dezer 50 jaren door. De huidige directie, onder de energieke leiding van dr. A. C. Waller voert op het oogenblik een krachtigen strijd tegen de gevolgen van het lamleggen van den in ternationalen handel, als hooge invoer rechten, contingenteeringen, valutadepre ciatie, die de export in de laatste drie jaren een gevoeligen knak toebrachten, waardoor het personeelaantal in dien tijd van 1200 man tot 400 terugliep. Het is begrijpelijk, dat zij zich in zulke omstan digheden niet gedrongen gevoelt, het Gouden Jubileum onder grootsch feestbe toon te vieren, gelijk zulks 10 jaar geleden bij het 40-jarig bestaan nog het geval kon zijn... Slechts op een receptie, welke a.s. Zaterdagmiddag te half drie in de fraaie hal van het fabrieksgebouw plaats vindt, zal men gelegenheid vinden zijn erkentelijkheid te betuigen aan de be- stuurderen, die ook in dezen tijd het hoofd boven water trachten te houden en nog vele Nederlandsche arbeiders een goed bestaan verschaffen. Ter gelegenheid van het komende jubi leum had men ons uitgenoodigd een kijkje in de fabriek te komen nemen: daarbij heeft dr. Waller een historisch overzicht uitgesproken. Omstreeks 1880 werd hier, vooral uit Frankrijk veel olie ingevoerd voor de toen tot ontwikkeling komende kunstboter- industrie. Deze olie werd daar geslagen uit grondnoten van de Fransche kolonie Senegambië. De aandacht van den heer van Marken werd toen gevestigd op de stichting eener fabriek hier te lande. In 1883 werd het kapitaal gefourneerd: 8 April d.a.v. kon men met het bedrijf beginnen. Aanvan kelijk had de industrie met vele moeilijk heden te kampen: immers het gold hier het in gang zetten van een in ons vaderland totaal onbekend bedrijf waarvan Neder landsche ingenieurs en arbeiders geen er varing hadden. Ondanks velerlei tegen slagen 17 Augustus 1884 brandde de fabriek totaal af werd moedig volge houden en tenslotte slaagde men er in, den verbruikers van de voortreffelijkheid van het product te overtuigen. Belangrijke geschiedkundige feiten zijn nog o.a. het overgaan van de Nederlandsche Oliefabriek in de nieuwe N V. Fransch-Hollandsche Oliefabrieken Calvé Delft op 1 Jan. 1898, de groote uitbreiding in 1912, het jaar waarin de band werd gelegd voor de olie industrie tusschen Nederland en Indië. Sindsdien werd naast grondnoten. een tweede grondstof, de uit Indië komende copra in bewerking genomen. Talloos waren de moeilijkheden tijdens den wereldoorlog: aan het buitenland verloren afzetgebied moest, evenals nu, op vaderlandschen bodem herwonnen worden. Teneinde het verbruik van buitenland sche veekoeken door Nederlandsche pro ducten te vervangen, werd een diepgaande studie gemaakt van de artikelen vee- en pluimveevoeder: de boeren kennen deze door en door alsmede de vele mengingen welke door dr ir. Kooy worden samenge steld: men weet, dat het vee er wél bij vaart! Een klein bedrijf groeide in een halve eeuw tot grooten omvang uit: nu het vrij handelsbeginsel in vrijwel alle landen werd losgelaten, worden dit bedrijf de zorgen niet bespaard. Maar zoodra de opleving weerkeert, zullen de Calvé producten spoe dig ook in het buitenland weer aftrefc vinden, met als gevolg grootere welvaart voor honderden en honderden bij deze fabriek 'betrokken landgenooten. Een rondgang door het gebouw, heeft ons ervan overtuigd, dat het woord: „Calvé is kwaliteitsfabriek" geen leuze is! Er heerscht nog steeds een tot verheugenis stemmende bedrijvigheid: het is immers nu de periode van „sla-eten" en er is dus veel olie noodig! Daar liggen aan den wal in enorme schuiten de uit Fransch-Senegal en wel speciaal uit Ruflsque in schil aan gevoerde olienoten, in het Latijn „Arachis hypogaea" in Hollandsche huis- tuin of keukentaal omgezet, meer bekend als „apenoot" De beste soort komt uit West Afrika: het spreekt vanzelf, dat Calvé Delft deze noten dus van daar betrekt! En zoo volgen wij, onder leiding van dr. A. C. Waller het gansche procédé van noot tot olie: wij zien het zuigen van de nootjes naar de enorme silo's, het zuiveren van zand en andere ongerechtigheden, het pellen, ontbliezen. het malen en hydrau lisch persen, totdat eindelijk de olie er uit vloeit en het ingewikkelde proces van het fdltreeren volgt. Dan staan tenslotte de flesschen met het bekende fonkelend gouden smeerseltje in de brandheldere flesschen voor ons te parelen! Dit alles is natuurlijk veel ge compliceerder, dan dat wij het hier in enkele woorden zeggen. Het viel ons wel speciaal op, hoe zeer bij dit alles het hoofdaccent op de hygiëne ligt: zooals sinds 50 jaren slechts de allerfijnste kwa liteit nootjes ter wereld uitgezocht werd, om de meest perfecte soort olie te verkrij gen, zoo wordt bij geen der bereidingen door ook maar één arbeider het product met de handen aangeraakt, teneinde het zuiverst denkbare eindresultaat te berei ken. Vooral konden wij dit constateeren in de afdeeling, waar de gefiltreerde olie machinaal in de reeds machinaal gerei nigde flesschen stroomt: kolossale, ver nuftig uitgedachte machines zorgen voor de sluiting, als voor de verpakking der be kende witte coprah-vet-blokken in tablet- vorm. die na de persing en het verwijde ren van de cocossmaak, in metalen bakjes van vloeibaren tot verharden toestand zijn overgegaan. Het is in meerdere afdeelingen een ge raas en een gestamp van velerlei ingewik kelde machines, dat hooren en zien ver gaat, speciaal daar, waar de veekoeken- fabricatie plaats vindt. Men kent de uit stekende kwaliteit van dit eiwithoudend voer: koeien, varkens, biggen en kippen eten resp. de koeken, het meel en het „Tok-Tok" met graagte: de voedingswaar de staat borg voor een overvloedige melk productie Het is hier 'n voortdurend zoeken naar de beste mengsels, die de boer in bepaalde streken en in bepaalde tijden voor de bij - voedering der dieren noodig heeft! Een tocht door de fabrieken neemt eenige uren in beslag. Doch waar wij ook kwamen, overal viel ons op, hoezeer alles gericht is op het leveren van de beste waren aan den afnemer. Een groot na tionaal belang is bij deze industrie be trokken: het is dus alleszins begrijpelijk dat de Directie ons, in verband met het komend Jubileum, een kijkje wilde gunnen achter de schermen van haar fabrieks- tooneel, overtuigd als zij is, dat geen ge heimen, die haar roem kunnen benadee- len, daar verborgen liggen. Al haar aan dacht moet nu, noodgedwongen geconcen treerd zijn, op den binnenlandschen afzet van haar producten. Moge het publiek dit in dezen tijd ter harte nemen, tot heil van zichzelf, van de onderneming, waarop wij als Nederlander trotsch kunnen zijn, tot heil van de arbeiders, voor wie de sociale voorzieningen, dank zij het veelgeroemde werk van wijlen den heer van Marken, bij dit belangrijke bedrijf voortreffelijk zijn. Want wat rond deze fabriek aan instellin gen op het gebied van onderwijs, zieken zorg, sparen, ondersteuning en ontspan ning werd opgericht, kan men aan een ieder tot voorbeeld stellen. Men denke slechts aan het beroemde Agnetapark! Voor Calvé Delft, waarvan de Directie den journalisten een lunch aanbood, waar in wij de kwaliteit der producten proef ondervindelijk leerden kennen, hopen wij op een spoedige herleving van den inter nationalen handel: dat is de beste wensch, die wij ons bij haar gouden jubileum kun nen denken!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9