LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 April 1934 Burgerlijke Stand v. Leiden UIT DE RIJNSTREEK. SCHEEPSTIJDINGEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 4-11 APRIL 19 34, 21 h. MT. heer Idenburg zijn voorstel. De bedoeling is. dat de mogelijkheid onder bepaalde voorwaarden open blijft voor vereenlgin- gen in Nieuw Wassenaar en omgeving en dat de gemeente zich zal terugtrekken, zoo dra er een geschikte gelegenheid komt. Aldus gewijzigd wordt het voorstel aange nomen. Na diverse minder belangrijke bespre kingen volgt sluiting. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. J. Dudart en dr., uit Rot terdam, Gravestr. 6 G. Brand en vr. uit Voorschoten, Rijksstraatweg 28 J. p. de Vries Danil en vr., uit Den Haag, Rijksstraatweg 715 E. K. Fabian, uit Berlijn, Zijdeweg 42 J. W. Hillebrand, uit Essen, Zijdeweg 42 B. A. Riege. uit Berlijn, Zijdeweg 42 J. A. Remeijsen en gez„ uit Rotterdam, Rijksstraatweg 249 K. Boon en gez., uit Alphen a. d. Rijn, Papeweg 27 K. Blom en gezin., uit Den Haag, Vijverweg 9 L. G. Hor- tensius en gez., uit Den Haag, Rijksstraat weg 777 J. M. Kampmeinert en gez., uit Den Haag, v. Calcarlaan 38 I. A. C. Lurich, uit Den Haag, v. Calcarlaan 38 P. van der Wouden en vr., uit Rijswijk Z.-H.. Rijksstraatweg 93 W. de Bruijn en gez., uit Den Haag. v. Z. v. N.str. 187 N. van Beelen, uit Katwijk, Havenstraat 9 J. C. van Eeden, uit Den Haag. Nas- saulaan 14 J. Vonk, uit Voorschoten, Rijksstraatweg 189 M. Levy Davidsohn, uit Leiden, L. Kerkdam 74 E. W. Pol zin. uit Den Haag, Zijdeweg 40 B. Uhlenbrock, uit Bottrop. Hoogeweg 2 A. J. W. Schuurman, uit Delft, Gravestr. 10 E. Middendorp, uit Oesgtgeest, Schouwweg 39 M. Bazen, uit Den Haag, Schouwweg 49 M. Alleblas, uit Den Haag. Meijendell 2. Vertrokken: J. G. Wolf naar Den Haag, v. d Veldestraat 25 H. J Baerselman, n. Hilversum. Waldecklaan 31 A. van Malsen, n. Culembórg. Oostersingel 38 H. Sarter, n. Ippendorf J. Brommet, n. Den Haag, Corn, van der Lijnstraat 32 M. Dres, n. Amsterdam. P. Potterstraat 28 Wed. Th. P. v. d. Velde. n. Den Haag. Hoef kade 1254 M. van den Heuvel, n. IJsselsteijn, Achtersloot 69 Th. W. van Mierle, n. Den Haag, N. Haven 180 M. Spaanderman, n. Den Haag, Obrechtstr. 14. C. v. d. VoordeCovaal, n. Den Haag. de la Reyw. 403 G. C. de Hond n. Den Haag, Noorderb.str. 118 J. v. Dop en gez. n. Den Haag, Miguelstraat 109 A. de Graaf en gez. n. Den Haag, Drogers- dijk 1 J. J. Knol, n. Rotterdam, Rozen straat 8 G. Windig n. Amsterdam, Kastanjeweg 12 III. W. Koster en gez., n. Krommenie, Krommeniedijk H 4. Burgerlijke Stand. Geboren: Agnes Cornelia, d. v. A. T. Brama en M. A. Brekelmans Albert, z. v. J. Schouten en A. P. van Strien Christianus Augustinus, z. v. J. L. de Groot en M. J. Groeneveld Fieter, z. v. J. P. Visser en G. E. van Gent. Overleden: Jacobus Andrles van Hespen 40 j.. echtgen. v. J. v. d. Brink Johan Wilhelm Bouman, 52 j„ echtgen. v. W. Komen Leonie Wilhelmina Reeser, 26 j., ongeh. Wilhelmina Helena v. Deur- sen, 74 j. echtg. v. N. W. Looyestijn Karei Lodewijk Franciseus Goelst, 62 j., echtgen. van E. P. A. Dijksen. Getrouwd: J. C. van der Voorst en J. M. Paardekooper. Alhier werd aangehouden en ter be schikking van de politie gesteld een zekere S. uit Velzen als verdacht van oplichting. Na door de politie gehoord te zijn, werd hij op transport gesteld en overgegeven aan den commissaris van politie te Haarlem. V. alhier deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel uit een schuur aan den Schouwweg. o ZOETERWOUDE. De Werkloosheid. Gedurende de maand Maart werden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 100 personen als werkzoekend ingeschre ven. Door bemiddeling van den agent wer den 8 personen geplaatst; 28 werden afge schreven, zoodat op het einde der maand nog 64 werkzoekenden stonden inge schreven. De Gemeenteraad. In de vacature Noordman is tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard dé heer Th. C. Berg, Zuidbuurt. o ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika d. van G. Hoogér- werf en M. A. Duikersloot. In de Geref. Kerk werd een film ver toond over het huidige Rusland door den heer Stork uit Soest die een en anJder nader verklaarde. Er was veel belang stelling. De collecte voor het plaatselijk crisis- comité heeft f. 20 opgebracht. GEBOREN: Gerardus Johannes, z. van G. A. Schoonwater en J. v. d. Hoeven Geer- truida Elisabeth Maria, d. van P. Veelen- turf en G. Prins Cornells Johannes Ja cobus, z. van B. Boon en Th. M. Franse Jacobus, z. van H. Kroeze en W. Ravegs- bergen Zeeger, z. van P. de Jong en H. Taffijn Leonardus Pieter Antonius, z. van A. G. M. v. Noord en C. Verhaar Neeltje Johanna, d. van J. v. Tol en M. Matze. ONDERTROUWD. C. J. Zwetsloot jm. 27 j. en A. F. Kienjet jd. 22 j. J. F. Raaphorst jm. 24 j. en J. v. Dorp jd. 21 j. GEHUWD. J. A. Faas jm. en T. J .Otte jd. W. Harland jm. en K. C. Zwetsloot jd. A. J. Schreuder jm. en M. E. Houps jd. W. P. F. Vinkesteijn jm. en M. H. Stouten jd. J. Wagemaker jm. en W. J. Boon jd. W. v. d. Wijngaard jm. en E. J. Ohlench jd. OVERLEDEN. M. Laven d. 20 J. G. v. Vliet z. 6 w. H. Olieman d. 4 j. M Blansjaar ongeh. VI-..68 j. A. C. M. Kleijn d. 4 j. H, P. Ede ongeh. vr. 70 j. J. Brugmans m. 81 jaar. ALPHEN. Bazar „Con Amora". Door de chr. zangver. „Con Amora" in wijk Hoorn was een bazar georganiseerd in het wijkgebouw „Jonathan". In tegen woordigheid van genoodigden werd deze geopend door ds. Schoneveld, die op de schoone gave van den zang wees en op wekte, het werk van het ijverig bestuur te steunen omdat deze bazar alleszins aan het beoogde doel zal mogen voldoen. Alles was keurig geexposeerd. Een groot aantal stands met huishoudelijke en andere voor werpen alsmede een fraaie collectie hand werken bood voor elk wat wils. Tevens waren op den bazar de bekende attracties aanwezig. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, zoon van G. van Eijk en J. W. Tromp Adrlanus Hendrikus, zoon van H. C. Peek en H. van Gils Cornells, zoon van T. Raaphorst en S. E. van Egmond Geertrulda Neeltje, doch ter van J. van Tiggelen en J. P. Bijl Emmarensia, dochter van KI. van Egmond en G. Vonk Jana, dochter van J. ter Wal en B. van der Lee Jeanetta Maria dochter van G. van der Mik en J. Tuin man Elisabeth Wilhelmina, dochter van Th. H. Grobben en E. W. van Capel. Overleden: Geertrulda Catharlna Maria Overes, oud 36 jaren Anthonlus v. Veen, oud 40 j., echtgenoot van Wilhelmina van Klaveren Nicolaas Delfos, oud 51 jaren, echtgenoot van Cornelia van Heljst Meinsje van der Koolj, oud 76 jaren, we duwe van Arend van den Berg Geertje Spek, oud 69 jaren, echtgenoote van An- dries van Leeuwen Hermlna Helj, oud 62 jaren, weduwe van Johannes Helsbot, Jacobus Westmaas, oud 72 jaren, echtge noot van Pietertje Schellingerhout. Gehuwd: Petrus Willebrordus Putters, oud 23 Jaren en Johanna Badje van 't Wout, oud 26 jaren. Loop der Bevolking. Ingekomen van: Oegstgeest, Cornelia Muljs, onderwijzeres, Hooftstr. 158; Eind hoven, Evert C. v. Oort, kleermaker, Tous- saintstr. 2; Medemblik, Evert Brouwer en gezin, grondwerker, Hooftstr. 44. Vertrokken naar: Rietveld, Nieuwerbrug 140, Gerardus van Harselaar, veehouders- knecht, Vlnkebuurt 66 Heemstede, Esch- doornlaan 12, Cornells A. Janmaat, tim merman, Raadhuisstr. 267; Zwammerdam, B 14, Hendrika Witte, dienstbode, Ridder- buurt 1; Nieuwer-Amstel, Thorbeckeweg 7 Maartje de Jong, dienstb., Hortenslastr. 33 Hazerswoude A 253, Johanna Mesman, dienstb., Bruggestr. 12; Boskoop, Rozen- laail 21, Petronella Touw, dienstb., Gouw- sluisweg 61; Stompwijk, Leldschendam bij C. v. Rijn, Johanna C. Goedemondt, dienst bode, Leliestr. 6; Boskoop, Biezen 63, Jo hannes A. L. M. Korver en gezin, zonder beroep, Oranjestr. 35; Hillegom, Hooftstr. 214, Theodorus A. M. Korver, kleermaker, Oranjestr. 35; Woubrugge, Arm- en Wees huis, Simon Schellingerhout. zonder be roep, Raadhuisstr. 44; Amsterdam, van Eeghenstr, Cornelia A. de Boer, onderwijze res, Raadhuisstr. 44; Woubrugge, Pieter Brunt, veehouderskn., Hooftstr. 106; Am sterdam, O. Z. Voorburgwal 175, Frida Schultz, dienstb., Willemstr. 22. 1 Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Onder leiding van den voorzitter, den heer B. Lemkes, hield de Coöp. Boeren leenbank in het Nut haar algemeene ver plichte jaarlijksche ledenvergadering. Na opening volgde voorlezing en vaststelling der notulen. De kassier, de heer J. P. Liefhebber, bracht zijn keurig verzorgd jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen Waren in het vorig jaar de omzetten teruggeloopen, thans mogen wij wederom op een gestadigen vooruitgang wijzen. Dit geeft ons eenige hoop op de toekomst, ge zien het feit, dat eenerzijds meerdere be drijvigheid valt waar te nemen, anderzijds onze relaties zich nog steeds uitbreiden. Een belangrijke toeneming is te consta- teeren bij 1932 van onze creditgelden belegd bi) de spaarbank. Deze vooruit gang bedraagt bijna f. 56.000. Rekening- courantgelden bleven ongeveer op gelijk peil. Voorzoover nieuwe credieten werden verleend, moesten wij In verband met de tijdsomstandighden de uiterste voorzich tigheid in acht nemen. Op het einde van het boekjaar bedroeg de liquiditeit (direct beschikbare middelen) ruim f. 190.000, of wel bijna 20% van de aan de instelling vertrouwde creditgelden. deposito's op termijn inbegrepen. Van banktechnische zijde bekeken, is een dergelijke liquiditeits positie, vooral thans, volkomen juist te noemen, doch uit een oogpunt van ren tabiliteit heeft het bestuur naar midde len moeten uitzien om het winstcijfer, wat ontegenzeggelijk hierdoor beïnvloed wordt, eenigermate te compenseeren In verband hiermede is de rente-vergoeding voor crediteuren per 1 Januari 1934 terug gebracht. De deposito-afdeeling gaf per 31 December 1933 een saldo aan van f. 269.328,71, t.o. f. 236.306,05 van het vorige boekjaar, alzoo een vermeerdering van f. 33.022.66. De gedeponeerde gelden in rekening-courant liepen iets terug en ga ven een saldo van f. 102.181,10 t.o. 1932 met f. 112.434,37, ongeveer f. 10.000 min der. Dit saldo is echter in dit boekjaar niet onbelangrijk toegenomen. Over het geheel was door crediteuren bij de bank per 31 December 1933 belegd f. 967.175,07, In 1932 f. 921.760,20, alzoo een meer inge legd kapitaal van f. 45.414,87. De uitstaande credieten liepen terug van f. 840.443,27 per 31 December 1932 tot f. 802.856,57 per ultimo December 1933. Dus met pl.m. 38 mille. In verband met de tijdsomstandigheden acht men het gewenscht nog eenige beperking voor de biteuren in rekening-courant toe te pas sen. Uit de overgelegde balans blijkt dat de netto winst bedraagt f. 4493,65 of slechts f. 102,29 lager dan in 1932. Van verliezen op effecten is dit jaar geen sprake. De reserve voor effecten maakt thans 125 van het effectenbezit uit. De gemaakte winst werd bestemd: f. 4000 voor afschrijving op kantoorgebouw en f. 493,65 storting stichting pensioenfonds. De rekening kantoorgebouw met safe inrichting komt na deze afschrijving nog in de boeken voor voor f 23.000. De reserve bedraagt: gew. reserve f. 36.240,91: effec ten reserve f. 13.604.85, totaal f. 49.845,76. Dit bedrag maakt thans ruim 6% uit van het uitstaand crediet De omzet over 1933 bedraagt f. 5.058.675,85 of. f. 215.599.50 meer dan in 1932- -in tegenstelling met 1931 toen de omzet 9 ton ten achter bleef. Het aantal kasposten bedroeg 10727 t.o. 8943 in 1932, vermeerdering 1784. Uitgereikt werden aan nieuwe cliënten i 72 spaarbankboekjes, 8 deposito-boekjes 1 en 2 rekening-courant-boekjes terwijl nog diverse rekeningen zonder boekje werden geopend. Het aantal leden bedraagt thans 338 t.o. 332 in 1932 Inlagen ln de spaar bank f. 1.224.607,25 of f. 2240,97 meer dan ln 1932. De rekening-courant geeft een vermeerdering aan bij 1932 aan ontvang sten f. 126.701.86. uitgaven f. 196.480,14, vooruitgang f. 323.182, terwijl in 1932 ver geleken bij 1931 een teruggang te con- stateeren viel van 5 ton. Per 31 December werden geadministreerd 1708 rekeningen t.o. 1854 ln 1932. In rekening-courant werd aan nieuwe credieten verstrekt f 6000. Het effectenbezit, bestaande uit bekende fondsen geeft een bedrag aan van f. 114000. Op de balans is als aankoop- waarde aangehouden f. 112.655. Het be stuur is thans bezig alle verleende credie ten nauwkeurig te onderzoeken, vooral wat betreft de geboden zekerheden. In verband hiermede moest in enkele gevallen op ver sterking van het onderpand worden aan gedrongen, waaraan steeds kon worden voldaan. Tot opzeggingen of executies behoefde men niet over te gaan, doch hoewel men t.o. debiteuren gaarne cle ment optreedt, mag men niet al te lank moedig zijn, gelet op de verplichting om de crediteuren steeds 100% hunner aan de instelling toevertrouwde gelden te garandeeren. Verliezen op debiteuren werden ook dit jaar niet geleden. Ten slotte wordt aangedrongen op aller mede werking. opdat wanneer beter tijden aan breken. zal blijken dat de Coöp. Boeren leenbank van Alphen zich veilig door de branding dezer wereldcrisis heeft voort bewogen. Daarnaast den wensch uitspre kende dat men met Gods hulp weer 'n tijd perk zal mogen beleven van welvaart en bloei, waartoe ongetwijfeld de Instelling der Boerenleenbank kan bijdragen om tot verlevendiging van zaken te komen. Na bespreking van dit jaarVerslag volgde vaststelling van de rekening en balans over het afgeloopen jaar, nadat door jhr. G. J. Stoop namens de finan- cieele commissie een gunstig verslag was uitgebracht. In de hierop volgende bestuursverkiezing werd het aftredend bestuurslid, de heer B. Lemkes en het aftredend lid van den raad van toezicht, de heer W. J. ISpreij, beiden herkozen. Hierna volgde sluiting. Aangehouden. Door de politie werden zekere V. en B. aangehouden, de laatste werd van zijn bed gelicht als verdacht van diefstal met insluiping, gepleegd in de woning van den bejaarden blinden V. in de Vinke- buurt. Tijdens diens afwezigheid werd uit zijn woning een bedrag van pl.m. f. 35 a f 40 ontvreemd. V., die aanvankelijk ont kende, heeft later bekend. B., een oude bekende van de politie, die binnenkort nog meer straf zal hebben te ondergaan, zal op transport worden gesteld. Het ont vreemde geld bleek reeds weg, zoodat de heeren het er blijkbaar eens van hadden genomen. Door een 100-tal kinderen van de R.K. school werd onder leiding van het personeel van de R.K. U.L.O.-school een uitvoering gegeven ten bate van het R.K. Crisis Comité. Benevens de verschillende mooie zangstukjes en zangspelen werd door de kinderen, een aardig tooneelstukje opgevoerd. De tafereeltjes vielen zeer in den smaak, terwijl ook de costumeerlng uitstekend verzorgd bleek. Dinsdag 10 April a s. zal in onze ge meente een algemeene keuring van trek honden en hondenkarren worden gehou den op een terrein nabij de ziekenlnrich- ting a. d. Schoolstraat. •o- ALKEMADE. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wed. C. van der Luit-van Yperen, van Haarlemmermeer; G. H. Kennis van 's Gravenhage; Wed. M. Wes- selman-Hoogenboom; J. L. van der Togt en gezin, van Voorhout; S. M. A. Turk, van Leimuiden; A. J. Klein, van Ter Aar; C. A. M. Speet, van Leiden; C. E. Bax, van Leiden; J. Vermeulen, van 's Herto genbosch; A. Maienfisch en echtgen., van Delft. Vertrokken: H. Oerlemans en echtgen. naar Leimuiden; C. Michel, naar Rotter dam;.!. E. Sdhrama, naar Alphen a. d. Rijn; W. L. Meijer en gezin naar 's Gra venhage; C. van Rijn, naar Amsterdam; J. A. Strijk, naar Alphen aan den Rijn; D. Klees en gezin, naar Haarlem; M. J. van Scheijndel, naar Boxtel; W. van Beek, naar Haarlemmermeer; H. A. M. van den Bosch, naar Hilversum; M. H. van der Meer en gezin naar 's Gravenhage; F. Minnema, naar Leimuiden; A. W. J. Otte, naar Sassenheim; A. Pasveer, naar Oegst geest; M. C. Vosseberg naar Vinkeveen. O- BOSKOOP. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag a.s. wordt de Zondags dienst waargenomen door dr. P. du Buy. De verbreeding der Zuidkade. Waar de Ged. Staten bericht hebben gezonden geen subsidie te zullen verieenen voor de verbreeding der Zuidkade achten B. en W. het blijkens hun mededeeling aan den Raad wenschelijk dit werk voor- loopig te laten rusten. „Plaatselijk Nut". De vereeniging „Plaatselijk Nut" hield ln hotel Klaassën een openbare vergade ring. Na een hartelijk welkom en een inlei ding van den voorzitter werd het woord verleend aan mr. A. W. Kamp van Den Haag. Deze wist de vergadering met een serie voordrachten zoowel ernstige als lui mige den geheelen avond te boeien en er terdege de lachlust in te houden. ■o- KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Aaltje, d. v.J Gerrit Schellin- gerhaut en van Maria Vermeer. RECLAME- HOE GRIEP TE VOORKOMEN. Nieuwe ontdekking maakt dit gemakkelijk. Bij eerste teekenen van snuiven of niezen sprenkelt U eenige druppels Karsote (het nieuwe wetenschappelijke inhalatie-mid del) op Uw zakdoek en snuift de aange name dampen flink op. Onmiddellijk wor den nu Uw ademhalings-organen tot in de verste uithoeken gevuld met een atmos feer, waarin, de bacteriën van griep of verkoudheid onmogelijk kunnen bestaan. De Heer G. B. te B„ een huisvader, schreef ons; „Wij zijn allen erg met Karsote in genomen. We nemen het altijd op onzen zakdoek en het heeft ons dezen winter prachtig vrijgehouden van griep of ver koudheid." Laboratorium-proeven hebben bewezen, dat Karsote de bacteriën van griep, ver koudheid, catarrh enz. in minder dan tien minuten geheel vernietigt. Karsote is ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f.0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzet belasting inbegrepen. 8820 Loop der bevolking. Gevestigd: van Oegstgeest: Hlilegonda G. Kaspers; van Alphen a. d. Rijn: Cor nells P. Walraven. Vertrokken: naaf Leiden. Hendrik van der Voorst; naar Gouderak, Trijntje Schel- iingerhout; naar 's-Gravenhage, Antoi nette H. Haspers; naar Leiden, Cornelisje Horstman; naar Alphen a. d. Rijn, Petro nella Touw; naar Hazerswoude, Jacob de Wit en gezin; naar Amsterdam, Pieter Kalshoven; naar Alphen a. d. Rijn, Cas- paris T. IJdo en Heeltje Krijgsma; naar Leiden, Margaretha Mourlts: naar Doe- tinchem, Johanna H, van de Meene; naar Alphen a. d. Rijn, Hendrikus Randewijk; naar Hazerswoude, Jan Dirk van Omme- ring en gezin; naar Aarlanderveen, Wil lem M. de Regt en gezin. o LEIDERDORP. De Bazar van de Chr. Muziekver. „Devote". Gistermiddag is de bazar van ..Devote" door den burgemeester officieel geopend. Deze verklaarde in een geestige speech met veel genoegen de uitnoodiging tot opening te hebben aangenomen. Hij me moreerde de moeilijkheden, waarin „De vote" ten gevolge van de algemeene ma laise was geraakt, en vond het een gelukkig denkbeeld om door een aantrek- kelijken bazar de financiën weer gezond te maken. Spr. wenschte „Devote" hiermede veel succes. Tijdens een kijkje op de verschillende stands bleek ons dat er veel moois en nut tigs te koop is. Er zijn bovendien verschil lende attracties. Van deze is vooral „De Goudmijn" zeer interessant. o ZWAMMERDAM. De Nutsbewaarschool gesloten. De Nutsbewaarschool is thans officieel gesloten. Het bestuur der school, bestaande uit mej. ds. Gunther en de heeren C. F. Blok, C. A. A. Dullemond en F. Schreuder Sr. was bij de sluiting met verschillende ouders van leerlingen aanwezig. De heer Dullemond sprak namens be stuur en ouders woorden van dank en waardeering tot het vertrekkende hoofd mevr. J. L. H. BeunderManders, onder wier leiding de school tot bloei is gekomen. Als blijk van waardeering werd haar, zoowel als haar helpster, mej. C. v. Dijk een cadeau aangeboden. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, 4 April van Rotterdam naar Bagnoli. ROZENBURG, 2 April van Lorient te Castro Urdiales. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, 4 April van Amsterdam te Rotterdam. ROTT. LLOYD. KOTA BAROE, 4 April van Londen te Rotterdam. KON. NED. STOOMB. MIJ. COLOMBIA. 3 April van Kingston naar Puerto Limon. HEBE, 4 April van Amsterdam naar Kopenhagen. AGAMEMNON, 4 April van Amsterdam n. Hamburg. VENUS, 4 April nzn. 4.30 u. van Hamburg naar Amsterdam. BERENICE, 4 April van Danzig n. Stettin. VESTA, 4 April van Carthagena naar Alicante. SIMON BOLTVAR, thuisreis, 4 April v.m. 1 uur te Havre; wordt 6 April v.m. tus- schen 10-11 uur te Amsterdam verw. ORPHEUS. 3 April van Stettin naar Amsterdam. COTTICA, thuisreis, 4 April van Lissabon. EUTERPE. 4 April van Amsterdam te Bordeaux. TIBERFUS, 4 April V. Genua te AJexandne PLUTO, 4 April van Odense n. Gothenburg KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA, 4 April van Amsterdam n, Buenos Aires. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. BENGALEN, 2 April van San Francisco ri, Calcutta. o DIVERSE STOOMVAARTBEKICHTEN. JONGE ELISABETH, Rotterdam n. Algiers pass. 3 April Finisterre. MAASSTROOM, 1 April van Amsterdam te Bristol. REGINA, 3 April van Newcastle n. Craster. THEANO, 3 April van Dublin te Belfast. M Ster Vd 3* grootte, of kkü« Ster 2' grootte. Stcr*/d 1' gr. Tib Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Vd Industrieelco igendom onder No. e 4 2 2 2 ©EEBSIEKN? ©V01IE HMN 3 LAATSTE KNARHER ^MTEUVEMAAN ZUID VENUS MAÊS© JUPrTED satuims© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te negen uur Middelbare Tijd, gelijk aan 9 h 50 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt van het ZZW naar het NNO, door de sterrenbeelden Groote hond, Wagenman, Perseus, Cassiopeia en Zwaan, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 42 gr. tot 53 gr.; de dagboog de tijd dat zij boven den ho rizont staat), van krap 13 uur tot bijna 15 uur. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 7 April; N.M.: 13 April; E.K.: 21 April: V.M.: 29 April; het bovenstaande kaartje Is echter nog maanloos, wijl dit hemellicht des avonds om 9 uur in deze periode nog niet op ls. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 4.1) is morgenster in den Waterman; den I6en April bereikt zij haar grootste elongatie (afstand aan den hemel) van de zon. Slecht waarneem baar deze maand. Mars (m 1.4) ls onzichtbaar. Jupiter (m 2.0) ls 's avonds om 9 uur juist even boven den Oostelijken ho rizont; hij is den geheelen nacht zicht baar. Interessant is het, deze maand zijn beweging ten opzichte van Spica waar te nemen. Saturnus (m 1.1) is morgenster in den Steenbok. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7