LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 April 1934 UIT DE OMSTREKEN. HEESCHE KEEL AGENDA. f DE BLOEMENVELDEN GAAN ONTLUIKEN.... Door het mooie weer der laatste dagen hebben de bloembollenvelden goeden voort gang gemaakt. Allerwege komen de Nar- cissenvelden in bloei, terwijl hier en daar ook de hyacinthenvelden zich gaan kleuren o HAARLEMMERMEER. Brand. Gistermiddag werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in een schuur staande achter de woningen bewoond door de ge zinnen Franken en Steenis aan den Spaarnwouderweg bij den IJweg alhier. Het vuur greep door den sterken wind zóó snel om zich heen, dat de schuur weldra in lichtelaaie stond en geheel uit brandde. Eenig gereedschap, een rijwiel en waschgerel gingen hierbij verloren, terwijl ook een geit in de vlamen omkwam. De brandweer slaagde er in de woningen, die veel water schade bekwamen, te behouden. De oorzaak moet vermoedelijk worden toe geschreven aan het spelen met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade. Vergadering van Hoofdingelanden. Te Hoofddorp werd een vergadering ge houden van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, onder leiding van den heer Reinders Folmer die een van groote dankbaarheid en waardeering ge tuigende herdenkingsrede hield in verband band met het overlijden van HM. de Koningin-Moeder. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken, werd door den voorzitter namens het geheele college een woord van welgemeenden dank gebracht aan den heer H. van Dorsten die zich wegens gezondheidsredenen als anderszins genoodzaakt had gezien zjijn functie als Dijkgraaf neer te leggen voor de vele goede en belangrijke diensten door hem als zoodanig in het belang van den Polder bewezen. In zijn plaats werd hierop tot Dijkgraaf benoemd de loco-voorzitter, de heer J. C. Reinders Folmer te Amsterdam. Tot Heemraad werd herbenoemd de heer C. M. Verkuijl. De verkiezing van Hoofd ingelanden wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. Tielen. M. A. Noordam en L. Kranenburg en wegens aftreding van den heer J. Lanser, ingevolge het be paalde bij art. 6 en 12 van het algemeen reglement op de waterschappen in Noord- Holland, werd bepaald op Donderdag 19 April as. Vastgesteld werd het kohier van den Omslag voor 1934. bedragende ongeveer 17530 hektaren, terwijl de omslag was be paald op f. 16 per HA. Aan het dagelij ksch bestuur werd nog machtiging verleend tot het doen uitvoeren vam eenige werken. Het a.s. afscheid T. H. van der Veen. De commissie, die zich gevormd heeft om de schoolkinderen, de oud-leerlingen en anderen in de gelegenheid te stellen op waardige wijze afscheid te kunnen nemen van den heer T. H. v. d. Veen die on geveer 42 jaar als hoofd van de bijzondere school aan den Aalsmeerderweg alhier is werkzaam geweest en zoowel in deze be trekking als op ander terrein vele goede diensten heeft bewezen heeft in een keurig samengesteld programma den gang van het huldigingsfeest vastgesteld. Dit is bepaald op Vrijdag 13 April as. den dag waarop de heer v. d. Veen z'n 65en ver jaardag en pensioengerechtigden leeftijd zal bereiken. De heer v. d. Veen zal alsdan voor 't laatst in de school aanwezig zijn en al daar een paar gezellige uren met de kin deren doorbrengen. Verder zullen de oud leerlingen met het vroegere personeel bij eenkomen om hem te huldigen en dank te brengen voor alles wat hij voor hen persoonlijk en in 't algemeen voor de be langen van het bijzonder onderwijs heeft gedaan. Verder zal er een bijeenkomst worden gehouden van het schoolbestuur en andere genoodigden welke een algemeen karakter zal dragen en waarbij ook aan alle vrienden en bekenden van den heer v. d. Veen gelegenheid zal worden gegeven hem nog eens de hand te komen drukken. Met het oog op de te verwachten groote kerkgebouw aan den Aalsmeerderweg ge bruik gemaakt worden. o HILLEGOM. De gemeente-banken weer geplaatst. De gemeente heeft de bekende witte zit banken weer geplaatst in de plantsoenen. Nabij de Hoofdstraat staat een der twee banken die door de V.V.V. Hillegom zijn aangeboden De naam der vereeniglng is op deze banken geschilderd. Gouden Huwelijksfeest. Door het echtpaar Scharp-Schlppers is gisteren het 50-jarig huwelijk herdacht en gevierd onder veel belangstelling. De tra- ditioneele versiering ontbrak natuurlijk niet. evenmin de tradltioneele serenade van de harmonie. Groote en ongewone drukte heerschte in den avond in de omgeving van de woning nabij de Beekkade. o KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Geref. Knapenver. „Samuel". In Irene had de eerste jaarvergadering plaats in bijzijn van ds. Ingwersen; mevr. Ingwersen, die de gezongen liederen op de piano begeleidde en vele ouders der kna pen De leiders*de heeren A. de Groot en L. Dompeling, hebben in dit afgeloopen vereenlgingsjaar al hun krachten besteed om de vereeniglng te doen groeien en bloeien. De voorzitter, de heer A de Groot, liet zingen Ps. 103 t 9, ging voor in gebed en las 1 Sam. 3. Deze sprak een welkomst woord alereerst tot de ouders. Gij hebt het met ons begrepen, aldus spr., dat wij onze 12 tot 16 jarigen, als de school hen begint los te laten en de J.V. hen nog niet opne men kan. niet mogen vrij laten, maar hen in verenigingsverband nauwer en blijvend in aanraking behooren te brengen met RECLAME- 8833 Vlug en un> ganum var* holpen met ZE HELPEN COED - ZE SMAKEN GOED God en Zijn openbaring. Niet het minst in onze dagen! Onze rijpende Jeugd staat in een toekomst zóó gauw en zóó duister als misschien nooit te voren. De wegen naar het groote leven worden haast overal door hekken afgesloten en voorzien van bordjes ..geen toegang voor de komende genera tie". Waarop dit voor onze jonge menschen moet uitloopen weet God alleen. Maar als God zelf niet ingrijpt, dan dreigt voor 't groeiende geslacht een ramp van onge kende afmetingen. Harder en dringender dan ooit is dan ook steun en leiding in de nog onvaste levensgang van onze op groeiende jongens noodig. Wanneer in de economische ellende het vaste fundament der Christelijke, der Geref. beginselen ontbreekt, dan is de toekomst hopeloos. Alleen een geslacht, dat houvast gevonden heeft in Gods Woord en Wet, zal de menschheid voeren kunnen door de ellende naar. laten wij hopen, een betere toekomst. Spr. zette daarna uitvoert uiteen, waarom hier een knapenvereenlging niet ontbre ken mocht. Hij heettte ook de knapen wel kom en ging het ontstaan der vereeniging na, toen een jaar geleden een zestal er op uittrok om leiders te zoeken. Dat zestal heeft een mooi werk verricht, maar nu moet volgehouden worden. Jullie kozen voor onze vereeniging den naam Samuël, wat beteekent „van den Heere gebeden" een Gods geschenk dus! Zien wij zoo onze vereeniging? Doen we dan ook als de jonge Samuel, die naar Gods stem eerbiedig luis terde „Spreek, want uw knecht hoort". Met die woorden gaf Samuel zich gewillig aan God over tot Zijn dienst. Nadat eenige coupletten van het Bonds lied gezongen waren las de secretaris Jan Minnee het Jaarverslag voor. Zondag 9 April 1933, aldus spr. werd de Knapenver. opgericht. Op den eersten vergadering wa ren 26 leden aanwezig, nu bedraagt het ledental 44. Den 12den November werd de bibliotheek opengesteld; mevr. Hoogstra tenSchoch gaf daarvoor een 15-tal boe ken ten geschenke. De vergaderingen wer den herhaaldelijk door den heer Kleinhout bezocht en ook door de heeren Poot, Mie ras en Timmers. Na verloop van tijd bleek echter, dat de vergadering te groot werd, zoodat er tot splitsing in twee afdeelingen moest worden overgegaan. In het geheel werden 38 vergaderingen gehouden. In het afgeloopen jaar werd een prijs vraag uitgeschreven voor een te leveren opstel. De eerste prijs werd verkregen door Joh. Diepenhorst. De bekroonde opstellen werden voorgelezen, waarna besprekingen volgde. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f. 177.37 en de uitgaven f. 72.72. De heer Dompeling knoopte aan dat verslag nog vast het denkbeeld om uit de ouders een commissie te benoemen, om bij eventueele ontstelte nis der leiders, In het leiderschap te kun nen voorzien. De avond werd verder nog aangenaam met voordrachten-wed strijden zang ehz. doorgebracht. Aan mevr. Ing wersen en den voorzitter A. de Groot wer den bloemenmanden aangeboden en aan den leider L. Dompeling een kistje sigaren namens de knapenvereeniging als dank voor hun werkzaamheden in het belang der vereen, verricht. Ds. Ingwersen sprak een pakkend slotwoord, waarna met dank zegging werd geëindigd. De brug over de Bnitensluizen. Wegens verzakking ls een gedeelte van de brug over de Buitensluizen van het Uit wateringskanaal van Rijnland afgebroken, zoodat zij daardoor bijna onbegaanbaar is. Er is slechts een pad opengebleven, waarop 2 personen elkander nauwelijks kunnen passeeren. Daar deze overgang in het bad seizoen druk wordt bewandeld getuige de duizenden die dan het Noorder stille strand bezoeken zou het te betreuren zijn, als in Juli en Augustus as. de oude toestand nog niet hersteld mocht zijn. De vorderingen van het werk geschieden in een tempo, hetwelk groote vrees doet koes teren, dat as. zomer het verkeer nog niet op normale wijze kan plaats hebben, daar met zeer weinig personeel gearbeid wordt. Van verschillende zijden bereiken ons klachten, zoowel van schelpenvisschers als anderen, die de vraag stellen of in dezen tijd met zijn vele werkloozen niet meer arbeiders aangesteld kunnen worden, zoo dat het werk gereed zal zijn als het bad seizoen begint. LISSE. De groote Landstormavond. In vervolg op ons bericht van gisteren inzake den Landstormavond melden wij nog dat deze reeds Vrijdag a.s. in het groote gebouw van H.B.G. zal warden gehouden. De bijeenkomst zal ook worden bijgewoond door luit.-generaal Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommlssle. Een zestal vooraan staande personen zullen het woord voe ren. Verder zullen mooie films worden ver toond en de avond wordt afgewisseld door muziek. Met ingang van a s. Zaterdag zullen geen bons voor brandstoffentoeslag meer worden verstrekt aan werkloozen. o OEGSTGEEST. Loop der bevolking. Gevestigd: G. Wilmar geb. v. d. Meer, Rijnzichtweg 46 van Ned. O. Indië J. H. Nuijt, empl. Kon. L.M.I.J., W. Juffermans- straat 27 van Den Haag W. A ,C. Ha verkamp en gez., accountant, Emmalaan 78 van Leiden M. Th. Schalten, ver pleegster, de Kempenaerstr. 74 van Den Haag A. H. M. W. Th. Regout, Rhijn- geesterstraatweg 32 van Maastricht D. J. Ciggaar, bloemistkn., Haarlemmertrek vaart 23 van Sassenheim B. Boevé, win kelier, de Kempenaerstr. 71 van Zegwaart A. M. Slrks, geb. de Bock, W. de Zwijger laan 9 van Voorschoten A. Pasveer, db., Bpaargarenstraat 38 van Alkemade 3. Overduljn en vr., Regentesselaan 40 van Rotterdam. Vertrokken: C. M. Ooijendijk, db., van HaarL trekvrt 15 naar Zoeterwoude, Noordbuurt E. 158 A. A. Onderwater, db„ van Rijnzichtweg 18 naar Lelden, Rijnsburgerweg 92 A. Santing, db., van W. Duivenvoordestr. 15 naar Staphorst, Tuindorp G. van Dijken, aannemer, van Duivenvoordestr. 15 naar Stauhorst, Tuin dorp T. Moolenburgh, verpleegster, van Oranjelaan 10 naar Leiden, Rijnsburger weg 10 J. Th. H. Wijnstroom geb. Bos baan, van Nassaulaan 51 naar Ede, Benne- kom H. M. van de Graaf en vr„ ambt. Voogdijraad A'dam. van Emmalaan 9 naar Heemstede, Rijnstraat 19 J. Brants, cand. notaris, van Jullanalaan 9 naar Haarlem, Bosch en Vaartstr. 21 I. M. Piwarz, db., van Rhijngeesterstraatweg 159 naar Leiden, Tesselschadestraat .14. Burgerlijke Stand. Geboren. Johanna, d. van A. Mooten en M. Knotter Johanna Wilhelmina, d. van P. Heeren en J. van Zanten. Overleden: G. J. van der Poel 10 Jaar (overleden te Leiden) C. van der Werf 95 jaar. o SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodoras Joseph Maria, zn. van L. P. Geerlings en M. J. Simons; Jo hanna Hendrika Theresia, dr. van L. Ver- degaal en M. C. H. J. Woudenberg; Elly Anneke, dr. van C. Diepeveen en A. C. Duursma; Petrus Jacobus Johannes, zn. van H. W. Braun en Th. E. Busscher. Ondertrouwd: H. Franken 37 j. en C. P. de Groot 29 j.; H. Schalk 25 j. en M. van der Heiden 24 j. Loop der bevolking. Ingekomen: J. C. Ie Clercq, Hoofdstr. 48. van Haarlem. Vertrokken: D. Breijer en gezin, Bijdorp- straat 33. naar Voorhout; K. L. M. Mar tin, Fl. Schoutenstr. 13, naar Amsterdam. Jammerlijk verdronken. Gistermiddag is het 3'/!-jarig zoontje van den heer W. v. d. Voorif, wonende aan de Kastanjelaan, in de Oost-Haven te water geraakt en jammerlijk verdron ken Hoewel de kleine spoedig weer op het droge was, mocht het den doktoren Domisse, Hueber en Zijerveld, die ruim 2 uur daartoe pogingen aanwendden, niet gelukken, de levensgeesten op te wekken. GEMEENTERAAD. Een korte zitting De heer Schram tot gemeente-opzichter benoemd Uit gebreide rondvraag De verkoop van de Kooi. In de gisteravond gehouden raadsver gadering was de heer van Zonneveld af wezig. De notulen werden goedgekeurd. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de beslissing over het raadsbesluit tot verkoop der v.m. Openbare School aan de Chr. Fröbelschool is verdaagd. De heer v. Breda informeerde of er reeds overieg is gepleegd met .het bestuur. Hem ls ter oore gekomen, dat het bestuur er niet op ingaat. De voorzitter: neen er is nog geen over leg gepleegd, daar het besluit nog aiiet was goedgekeurd. De heeren Speelman en Wannaar spre ken hierover hun bevreemding uit. Wij hebben toch wel verkocht en gekocht be houdens goedkeuring van Ged. Staten. Dit was hier toch ook het geval. De voorzitter: „het zal nu geschieden". Aan de R,K. Hooger Burgerschool te Leiden wordt evenals vorige jaren een sub sidie verleend. Vaststelling aanvullende Instructie ge meenteopzichter. Deze wordt onveranderd vastgesteld. Bepaling jaarwedde tijdelijk gemeente- opzichter. B. en W. hebben een oproeping gedaan tegen een jaarwedde van f. 1600. Er waren ruim 280 sollicitanten. De heer Bisschops heeft zich vroeger verzet tegen schrapping vam het salaris van den secretaris der schoonheidscom missie. welke door den gemeente-opzichter werd vervuld, daar het als een Olijk van minder waardeering kon worden opgevat. Bij den nieuwen functionaris heeft hij geen bezwaar tegen schrapping, al acht hij be looning wel gewenscht. In verband hier mede wordt bepaald, dat de f. 100 die vol gens punt 5 in de bezoldiging zijn begre pen, boven het salaris zullen worden be taald. Benoeming tijdelijk gemeente-opzichter. Benoemd wordt met 9 van de 10 st. de heer G. Schram te Berlikum (Fr.) en 1 op den heer J. Overdljk te Huizum. De be noemde zal a.s. Maandag in functie treden. Benoeming agent arbeidsbemiddeling en correspondent werkloosheidsverzekering. Benoemd wordt de heer G. Schram. Wijziging begrooting 1933 en idem 1934. Deze worden goedgekeurd. Bevestiging beschikking reistegemoet- koming kinderen naar de openbare lagere school te Llsse. Ged. Staten schrijven dat dit door den raad nader behoort te worden vastgesteld. In de vergadering van 22 Dec. werd be sloten dat de regeling aan B. en W. zou worden overgelaten. Het besluit, zooals dit door B. en W. genomen is. wordt nu goed gekeurd. De heer Speelman leest een antwoord op een vraag in „de Gemeentestem" voor, waaruit blijkt, dat de raad al zou hij het willen doen, geen vergoeding mag veriee- nen. indien de kinderen binnen de be paalden afstand wonen. Rondvraag. De heer Speelman wenscht inzake de verkoop van de Kool iets op te merken. Men zegt dat het gemeentebestuur hier tekort is geschoten. Dit is niet het geval. Op verzoek van den voorzitter heeft hij met van Haastrecht een onderhoud gehad, waarbij hij f. 30.000 voor de Kooi vroeg. Toen hij zeide dat dit te veel was, vroeg de hooiboer wat hij bood. De Kooi ls door deskundigen gewaardeerd op f. 10.000 en dat heeft hij geboden. Besloten is toen den verkoop af te wachten. Wanneer de gemeente de Kool voor dat gevraagde bedrag gekocht had. waren de kosten, daar niet alles rendabel was te maken jaarlijks f. 1250 geweest. Het is goed dat een en ander bekend gemaakt wordt. De voorzitter: de taxatie van den heer Speelman was geheel juist vergeleken met I die van B. en W. De heer Speelman merkt op. dat er ge klaagd wordt door automobilisten over de Oude Postbrug. Dit is evenwel onjuist, zoo als hij zelf geconstateerd heêft. De voorzitter: de brug wordt verbreed. Het werk is al aanbesteed. De heer Speelman wil voorts het publiek rechts laten loopen ter voorkoming van ongelukken. Hij wil geen dwang, doch zachten drang. De voorzitter: de bepaling is hier reeds, doch de toepassing is zeer moeilijk wat spr. aantoont, vooral des Zondags, bij het aan- en uitgaan der kerken. Wij zullen het even wel overwegen De heer v. Breda vestigt de aandacht op de samenscholingen op de trottoirs. Hierop zal gelet worden. De heer Dannijs wil bi) „Westend" een lantaarn verplaatsen. Hierover zal in B. en W. gesproken worden. Weth. Bader zegt. dat nu „prestatie voor steun" is ingevoerd. De organisaties ver zoeken den werktijd van 76 te stellen. Hiertoe wordt besloten. Hierna geheime zitting. Gevonden: zakmesje, zwart kinder schoentje, „Roneo"-autosleuteltJe, zilveren rozenkrans, tabakspijp, zak met Honlng's Maiskutenbrokken. gele kinderrozenkrans, heerenportemonnaie inhoudende eenig geld en 2 rekeningen, belastlngmerk 1933/1934, zilveren rozenkrans in étui, bruine porte- monnaie inhoudende 3 gaspenningen en 2 cent, zwarte lederen motorhandschoen, nappa bruine heerenhandschoen, zilveren heerenhorloge. Inlichtingen bij de politie. Het aantal werkloozen bedraagt 259, waarvan 167 gehuwden. Dit ls 6 minder dan vorig jaar. o WARMOND. De Werkloosheid. Het aantal werkloozen in deze gemeente blijft stationnair en heeft over de afgeloo pen maand gemiddeld 70 bedragen. Over de eerste drie maanden is aan steun uit gekeerd een bedrag van f. 2365.63, hetgeen belangrijk hooger is dan over de eerste drie maanden van het vorige jaar De werkloozen behooren hoofdzakelijk tot de ■bouwvak-, land- en tuinbouwarbeiders. De Bevolking. Volgens mededeeiing van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage was de stand der bevolking in deze gemeente op 1 Januari van dit jaar 3024 zielen. In 1933 werden geboren 80 kinde ren en vestigden zich 266 personen, ter wijl overleden zijn 28 personen en vertrok ken 243 personen. BIJ de keuring voor trekhonden wer den alle honden goedgekeurd. De keuring geschiedde door den gemeente-veldwach ter N. v. d. Krogt. Naar wij vernemen ls het aantal leden van den B. V. L. alhier, gestegen van 21 tot 94. Men hoopt spoedig de 100 te passeeren. o WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Nieuwe bouwverordening Wijziging der Alg. Politieverordening De kwestie der Sportparken Het bewaarschoolonderwijs De Raad vergaderde; afwezig de heer van Leijenhorst. Een adres van de Vereen. Wassenaar Vooruit betreffende de stich ting van een nieuwe begraafplaats werd ter afdoening in handen van B. en W. ge steld. Adressen van den Bond voor Lood gieters- en Fitterspatroons, betreffende invoering van de regeling voor de erken ning van Gasfitters; van het Comité tot stichting van een overdekte Bad- en Zweminrichting en de N.V. „De Sport fondsen" betreffende de door de gemeente te stellen garantie en een adres van jhr. mr. A. M. C. Sandberg, betreffende stich ting van een sportpark worden om advies in handen van B. en W. gesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten de v.m. bewaarschool aan het Plein koste loos in gebruik te geven aan het Comité voor de werkloozenbezigheld. Besloten werd een subsidie van f. 75.toe te kennen in de kosten van een tuinbouwcursus, welke geëxploiteerd wordt door de Tuinbouwver. Wassenaar en Omstreken en de afd. van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Op voorstel van B. en W. werd besloten enkele artikelen der bouwverordening te wijzigen. Volgt voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening. De voorzitter wees erop. dat dit voorstel het resultaat is van de werkzaamheden van de door den Raad benoemde Commissie ad hoe en de vertegenwoordiger van organisaties en ver- eenigingen, die bij dit onderwerp belang hebben. Hij bracht hen een woord van warme hulde voor hun arbeid. Dr. Iden- burg sluit zich aan bij de hulde door den voorzitter en de Commissie gebracht. Hij had nog een enkel bezwaar, en dit betrof den bouw van garages, op terreinen die reeds bouwrijp zijn. In de nieuwe verorde ning zijn de eischen verzwaard. Dit acht hij op zichzelf niet onjuist maar het is niet rechtvaardig deze verzwaarde eischen ook op te leggen aan hen. die reeds grond kochten en zich betalingen hebben ge troost voor aanleg en onderhoud van we gen. Hij zou willen vragen deze menschen tegemoet te komen. De voorzitter wijst erop, dat de bouw van garages voorheen ter beslissing was gelaten aan B. en W. Er is dus geen sprake van. dat er menschen zijn, die op grond van de wiiziging der bouwverordening tegemoetkoming kunnen vragen. Na discussie handhaaft de heer Idenburg zijn voorstel, dat echter niet wordt gesteund, waarna de verordening wordt vastgesteld. Volgt voorstel tot wijziging van de alg. politieverordening. Door B. en W. is een bepaling voorgesteld, welke voor het op richten, wijzigen of uitbreiden van be staande sPort- en feestparken. wielerbanen kunstijsbanen, bad- en zwemgelegenheden speelterreinen en dergelijke vergunning van den Raad eischt, Mr. Kiewiet de Jonge vraagt of hierbij het adres van mr. Sand berg wordt behandeld. De Voorz. antwoordt ontkennend. Mr. Kiewiet de Jonge meent uit de stukken te hebben opgemaakt, dat dit voorstel is ingegeven door het adres van jhr. Sandberg, om een sportpark te mogen stichten Als het de bedoeling is deze aanvraag hier door om hals te bren gen, meent hij, dat het voorstel een on- HEDEN. Papengracht 18: Fancy-fair Ned. Chr. Padvindersver. afd. Leiden. Vrijdag. Papengracht 18: Fancy-fair Ned. Chr. Padvindersver. afd. Lelden. Stadszaal: Vijfde Volksbijeenkomst te 8 uur nam. Zaterdag. Burchtzaal: Uitvoering van „Donar" 8 uur nam. N.V. Stoom- Zeep-, Eau de Cologne en Parfumerlefabriek v.h. Sanders en Co. Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders. 2.15 uur nam. Papengracht 18: Fancy-fair Ned. Chr. Padvindersver. afd. Lelden. DAGELIJKS. Den Haag (Scala): „Is dat niet net van Colette?", 8 uur, 's Zondags ook te 2 uur nam. De Ploeg (Breestraat 3): Tentoonstel ling van werken door Huub Gerretsen. (Tot 24 April). Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Jan van Herwijnen. 104 uur. 's Zon dags 12'/i4 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Mein Madel 1st eine Verkauferin". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater. Breestraat. 8 uur nam. „Wij zijn gezworen kameraden". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorloo- pende voorstelling. „Het geheim van de blauwe kamer". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Cavalcade". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 3 tot en met Zondag 8 April a.s. waargenomen door apotheek:: M. Boekwijt. Vischmarkt 8, telefoon 552. juist karakter heeft. De voorzitter wijst erop dat B. en W. de laatste jaren over- stroomd worden met plannen voor sport terreinen, zwembaden, ijspaleizen, wieler banen enz. Zij, die deze Instellingen wil len exploiteeren komen bij B. en W. vragen of er bezwaren tegen bestaan en bij den Burgemeester of er uit politioneel oogpunt bedenkingen zijn. Als 'B. en W. dan be zwaren hebben, ziet men ervan af. Vraagt men hoe het met de financiën staat, dan zegt men. dat deze geen rol spelen. B en W. hebben gemeend, dat het ten hoogste tijd is, om bepalingen te ontwerpen. Het is heusch geen gelegenheidswetgeving, zoo- als de heer Kiewiet de Jonge denkt. Dc heer Kiewiet de Jonge vindt het toch op vallend dat juist nu dit voorstel komt Dr. 3 Verloop acht het gewenscht. dat, waar hier behoefte is aan verschillende soorten sport en vermaak, terreinen worden aan- gewezen. De heer Idenburg ontwikkelt be zwaren tegen opname van de woorden „en dergelijke". Hij meent, dat elke soort in stelling met name moet worden genoemd, waarmede dr. Kiewit de Jonge het eens is. De voorzitter zegt, dat men nieuwe in stelling welke zullen opduiken dan niet onder de bepaling kan begrijpen. Het. ls juist de bedoeling minder gewenschte din- I gen te weren, om daardoor het rustige voorname karakter van de gemeente te behouden. Spr. gelooft, dat een zeer groot 3 deel der ingezetenen in deze achter B. en 5 W. staat. Als het huidige bestuur geen perken zou stellen aan dergelijke inrich tingen, zou het nageslacht met recht reden hebben naar ons met steenen te werpen. Na discussie wordt besloten de woorden „en dergelijke" te schrappen, waarna het 9 voorstel wordt aangenomen. Een voorstel van B en W. om na 1 Sept. wanneer de boventallige leerkracht aan de U.L.O.-school voor rekening der ge meente zal komen, deze voorloopig tot 1 1 Januari 1935 te handhaven, wordt goed- 1 gekeurd. Aan de R.K. H B S. te Leiden wordt een subsidie toegekend van f. 239.72 voor leer lingen uit deze gemeente. Dan komt weder aan de orde het voor stel tot herziening der subsidievoorwaar den voor het bewaarschoolonderwijs Het aantal leerlingen, dat een school moet tel len, wordt gehandhaafd op 60. Echter wordt een groeiperiode van 3 laren aange nomen; waarin het aantal lager mag zijn, mits het niet daalt beneden 40, terwijl het in de volgende 5 jaren éénmaal mag dalen tot 50. Op dit voorstel is een amendement 1 ingekomen van jhr. von Weiier, om de re geling niet van toepassing te verklaren op scholen, welke na 1 Januari 1934 worden opgericht. De heer Boender wijst erop, dat sommige wijken snel kunnen groeien, en dat het dan noodzakelijk zal zijn een kleuterschool te stichten. Daarom is hij tegen het amendement von Weiier. De heer Schaiekamp meent ook, dat het niet aan- fl gaat een dergelijke exclusieve bepaling op te nemen. Mr. Kiewiet de Jonge meent, dat de 6 kleuterscholen voldoende in de be- hoefte voorzien en dat thans het oogenblik is gekomen, om naar de financiën te kijken De heer Idenburg acht het huidige aantal ook voldoende. Spr. heeft aanvankelijk een dergelijk voorstel gedaan, maar het weer ingetrokken, omdat hij de mogelijkheid voorzag, dat anderen zouden Drofiteeren van de gunstige bepalingen voor een groei- 4 periode gesteld Hij is tegen het voorstel von Weller op grond van het feit,, dat daardoor het beginsel der financieele ge lijkstelling in het gedrang komt. De heer Wildt Meijboom meent, dat er genoeg ge- daan is voor het kleuteronderwijs. Dit kost 1 f. 25000.—. Als men dit bedrag vergelijkt met het bedrag van Middelbaar en Hooger Onderwijs besteed, dat f. 14000.— kost. is 'n er wel een schrille tegenstelling. Na discus- '3 sle wordt het amendement von Weller 1 verworpen met 10 tegen 4 st. en het voor- j stel van B. en W. aangenomen. Hierna is aan de orde een voorstel van dr. Idenburg om de gymnastieklokalen tegen vergoeding in gebruik te geven aan J particulieren, vereenigingen en kerkge- I nootschappen. Het voorstel van B. en W. luidt afwijzend. Na discussie wijzigt de a-a

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6