w 75ste Jaargang DONDERDAG 5 APRIL 1934 No. 22711 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT;:] EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. I BUITENLAND. Net voornaamste Nieuws van heden. ver aar rolgt n:j Bot allt >ev»[ Pt> LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noortfein'dsplem Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 150-7. Postdtèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden; per 3 maanden f.235; per [weefc f.0J8 Buiten Lelden, waar agaten gevestigd «jn, për wëfe „0.» Franco per post f.2.35 ican Dit nummer bestaat uit VIER bladen tS 1 1 ee ïlllL min ;kkf kc pin ingf ld lat Hl B. BROERS t Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen is gisteren in het Diaconessenhuis alhier in den ouderdom van 58 jaar over leden de heer B. Broers, havenrecher cheur in deze gemeente. Broers was een van de meest bekende en meest geziene leden van het personeel van den Markt- en Havendienst, iemand, die zoowel door het publiek als door zijn superieuren en collega's hoogelijk gewaar deerd werd. Hij kwam op 1 Mei 1900 als brugwachter 2de klasse in tijdelijken gemeentedienst; ontving in November van datzelfde jaar een vaste aanstelling en werd op 1 Mei 1904 benoemd tot brugwachter 1ste klasse. In dezen rang wist hij zich opnieuw zoo danig te onderscheiden, dat hij met In gang van 1 Januari 1913 door B. en W. benoemd werd tot havenrechercheur, welke functie hij tot aan zijn dood met gToote toewijding heeft bekleed. Broers had een hooge opvatting van zijn taak. Plicht ging bij hem boven alles, Maar verre van een strak ambtenaar, was hij een humaan mensch, die door zijn nauwgezette plichtsbetrachting zijn on dergeschikten een voorbeeld was Onverbiddelijk tegenover zichzelf was hij een vriendelijk chef voor zijn personeel en een beminnelijk mensch tegenover het publiek, waarmede hij zoo veelvuldig in aanraking kwam en dat in hem een voor komend en accuraat ambtenaar erkende. De trouwe bezoekers van de diverse Leidsche markten; de houders van koffie tenten, fruit- en bloemenwagens, de schip pers, die geregeld ligplaats in de Leidsche wateren vonden, zij allen rouwen om den onverwachten dood van Broers. Laatstgenoemde categorie toont dit openlijk door van hun vaartuigen de vlag halverwege in het want en een rouw- wimpel te hijschen. Ook van de nieuwe Rijnzichtbrug waait de vlag halfstok. De Markt- en Havendienst heeft een voortreffelijk ambtenaar verloren... Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Maan dag om 11.40 uur op „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. ZILVEREN JUBILEUM. asta'. In aansluiting op ons bericht van gis teren, betreffende het jubileum van den elilt heer G. N. de Ru, die heden 25 jaar werk zaam is bij de firma J. P. Janssen, geves- Kir tigd Langegracht 113, vernemen wij nog het volgende: nar De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote door den bedrijfsleider met een auto van zijn woning gehaald en is daarna bij zijn patroon aan huis ontvan- ideo Een- Deze sprak waardeerende woorden ideo over Plichtsbetrachting en bekwaamheid, waarna hij hem een enveloppe met inhoud overhandigde en zijn vrouw bloemen aan- va! bood. Na nog eenige oogenblikken gezellig samen te zijn geweest, ging de tocht ver der naar de werkplaats, waar de vlag uit gestoken en een hoek versierd was en hij door het personeel bij monde van den ia 1 oudsten collega gehuldigd werd. Ook daar werden waardeerende woorden gesproken en werd hem als huldeblijk aangeboden een fauteuil en schemerlamp, terwijl zijn naa echtgenoote bloemen in ontvangst had te nemen. [aar Nadat nog eenigen tijd in de werkplaats was vertoefd, waar ook nog een foto van v.u den jubilaris en het personeel genomen was, werd hem gelegenheid gegeven, om oaa het verdere van den dag in den huise- lijken kring door te brengen. o out GEVONDEN VOORWERPEN. ivn n t Gedurende de maand Maart 1934. Sleutels en ringen met sleutels, hand schoenen, kinder- en heerenschoenen, gou den ring, kinder- en damestaschjes met inhoud, gymnastiekschoen, rijwielbelas- ting-merken, portemonnaies met inhoud bankbiljetten, zakdoeken met geld, akte- tasschen met inhoud, knot blauwe wol motorbril, regenpijp, eierkist, boodschap- pentasch, geldstuk. Abonnement Ned Spoorwegen, winterjas, broche met foto koperen kraan, halsketting, bermlamp,' kettingslot, pakje met roode stof, jongens- riem, auto buiten- en binnenband, auto nummerplaat, parapluies, vulpen, gordijn stof, leerboekje „Gewijde Geschiedenis", moer (.groot model), pak vetvrij papier] horloges met en zonder ketting, plaat- stroom apparaten en accu, hefboom van een krik, knipmes, veldmuts, dekzeil, zak lantaarn, armband, herinneringskruis. pot lood in kokertje, jongensjas, wieldop van een auto, getuigschrift. Gevonden in de electrische tram: para- pluie, portemonnaies. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdag en Vrijdag, van 1 tot 3 uur namid dag aan het bureau van politie alhier. -o. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. ent ië ti t. t mst SLAGERSPATROONSVER. VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Schelpkalkfabriek en Bouwmaterialen- handel Tegelaar en Zn. in liquidatie. War mond. Het kantoor is verplaatst naar Rapenburg 68, Leiden dd. 4 Dec. 1933. Bij het a.s. 40-jarig bestaan. ,,'t Belooft 10 April een feestdag te wor den voor de slagers in de Leidsche Veste. Dan wordt herdacht hoe in 1894 door en kele slagers het Initiatief werd genomen om een vereenlging op te richten en zich bij den Ned. Slagershond aan te sluiten. Wat was daarvan de oorzaak? Er bestond toen ter tijd aldus lezen wij in het vakblad van den Ned. Slagers- bond nog geen keuring van vee en vleesch te Leiden, maar er vestigde zich een firma, die haar bedrijf onder toezicht van een vee&rts stelde en daarmee veel reclame maakte tot schade van de Leid sche slagers. Direct is toen door enkele heeren het initiatief genomen om een vereeniging in 't leven te roepen en mid dels die vereeniging van het gemeente bestuur gedaan te krijgen dat er een vleeschkeuringsdienst ingesteld werd. Tevens deed zich de behoefte voelen om van het door den Bond ingevoerde Gede poneerd Handelsmerk voor Hollandsch spek gebruik te mogen maken. Verschil lende Rijksinstellingen toch hadden dit merk bij de leverantie van spek verplich tend gesteld, om daardoor te onderkennen wat Hollandsch en wat Amerikaansch spek was. 't Amerikaansche spek was toen een groote concurrent van het Holland- sche. Op deze eerste vergadering, 10 April 1894 gehouden, werd een voorloopig be stuur gekozen bestaande uit de heeren C. J. Leyh, W. L. Chrlstiaansen, G. W. Zand- voort Sr., Fr. van Luyken en J. J. Ta verne. Dit bestuur werd later definitief. Direct is ook besloten bij den Ned. Sla gershond aan te sluiten, zooals blijkt uit het verslag van de „Handelingen en Be vindingen in den Nederlandschen Slagers bond" over de jaren 1891 t/m 1916 van den heer Joh. Heynen, waarin gezegd wordt op blz. 8: „In 1894 is het elftal Bondsafdeelingen tot een veertiental aan gegroeid. In den loop van dit jaar traden n.l. als af deeling toe: „De Leidsche Run der- en Varkensslachtersvereeniging", de Alkmaarsche Slagersvereeniging, de Zut- phensche Spekslagersvereeniging en de nieuw geconstitueerde Varkensslachters vereeniging „Amsterdam". Vanaf de oprichting waren er vier pre sidenten die de leiding der vergaderingen hadden: de zooeven reeds genoemde heer C. J. Leyh, die van 18941901, de heer J. v. d. Steen, die van 19011914, de heer G. Th. Koekenbier, die van 19141930 voor zitters waren, en de heer W. Wijnobel, die van 1930 tot heden de teugels in handen heeft. Van de oprichters uit 1894 zijn nog 5 heeren in leven, n.l. I. Zandvoort, S. H. Wijnobel, J. v. d. Steen en J. Ruygrok, die allen thans rustend slager zijn, terwijl de heer B. Ruygrok nog in 't bedrijf is. De vereeniging heeft altijd actief mee geleefd in de slagersondernemingen. Al 39 jaar heeft men een Herverzekeringsfonds waarvan al dien tijd de heer J. v. d. Steen de administrateur is geweest. Na de splitsing van 1930, toen een aantal R.K. leden uit de vereeniging trad en een eigen vereeniging oprichtte, heeft men ook daar een Herverzekering waar de heer J. v. d. Steen ook administrateur van is. Uit de beide vereenigingen, die altijd zeer nauw samenwerken, zijn een spek- centrale, een varkensassurantie en een gecombineerde afvallen verkoop opgericht. De Leidsche Slagerspatroonsvereeniging viert op 10 April feest. Er zal een receptie worden gehouden in „Zomerzorg", 's middags van 35 uur. 't Zal het bestuur dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ook wij wil len nu reeds van deze plaats de hartelijke gelukwenschen uitspreken voor bestuur en leden en wenschen daarbij dat allen het Gouden feest in goede gezondheid mogen beleven". o Men meldt ons nog, dat gisteravond, bij het sluiten van den Bazaar der Leid sche Chr. Harmonievereen., de heer T. S. Goslinga zich op verzoek van het Dames- Comité heeft bereid verklaard het be schermheerschap van genoemde vereeni ging op zich te nemen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de huisviyttentoonstelling der Buurt- ver „Eensgezindheid" hedenavond van 7 10 uur nog geopend blijft. Ten huize van L. C. in de Sophia- straat is gistermiddag door de brandweer een schoorsteenbrandje gebluscht. De Politie alhier heeft drie minder jarige jongens uit Den Haag aangehouden, die uit de ouderlijke woning waren weg- geloopen. Gistermiddag omstreeks half zes is de 4-jarige A. K. onder het spelen nabij de ouderlijke woning aan den Oude Rijn te water geraakt. Zekere Nauta. wonende in de Frans van Mierisstraat sprong gekleed te water en slaagde erin den knaap be houden aan den wal te brengen. De dienstplichtigen der lichting 1930 van het 6de regiment veld-artillerie, af komstig van de onbereden artillerie, komen alhier als volgt voor herhalings oefeningen onder de wapenen: de onder officieren 9, de korporaals en soldaten 16 Augustus. Zij vertrekken 28 Augustus weer met groot verlof. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Midden-Europa. Gisteren is de secretaris van het bureau der Ontwapeningsconferentie Aghnides. te Londen aangekomen, waar hij een onder houd heeft gehad met voorzitter Hender son in verband met de bijeenkomsten van het bureau op 10 April, Het bureau zai den juisten tekst moeten voorbereiden van de Britsohe ontwerp-con- ventie welke verleden jaar Maart is in gediend. Het zou noodzakelijk kunnen wor den geacht ook verder tijd toe te staan voor onderhandelingen langs diplomatieken weg. Het bureau heeft volmacht opnieuw te verdagen, indien de groote mogend heden van meening mochten zijn, dat nog niet het stadium is bereikt, dat in staat zal stellen definitieve beslissingen te nemen. Henderson zal in gezelschap van Aghni des morgen uit Londen naar Parijs ver trekken en hij zal te Parijs een onderhoud hebben op Zaterdag, met minister Bartljou, De delegaties van Oostenrijk en Honga- voeren tot het sluiten van de bij de Romeinsche protocollen vastgestelde eco nomische overeenkomst, zijn te Rome aan gekomen. Van Hongaarsche zijde wordt als onder werp der onderhandelingen aangegeven: 1. vaststelling van den prijs van het graan, dat naar Italië en Oostenrijk zal worden uitgevoerd; 2. vaststelling van de betalingsprocedure; 3. organisatie van het vreemdelingenver keer tusschen de drie staten en 4. de kwestie van de Italiaansche havens aan de Adriatlsche Zee Triëst en Fiume. Men verwacht, dat de economische on derhandelingen een positief resultaat zul len opleveren. Hongarije wenscht, dat het buitenland ongeveer 6.000.000 dubbele cen tenaar graan zal betrekken. De cijfers, welke Italië. Hongarije of Oostenrijk als contingent zullen toegewezen krijgen zullen zich bewegen tusschen twee en drie resp. 1.000.000 dubbele centenaar. FRANKRIJK. De bezuiniging. Doumergue heeft de bezuinigingsveror deningen, die Lebrun ter onderteekening zijn toegezonden, vergezeld doen gaan van een schrijven, waarin de maatregelen gemotiveerd worden. De regeering legt den nadruk op de verklaring, dat de sta biliteit van den financieelen toestand van Frankrijk juist thans onvermijdelijke voorwaarde is voor het in stand houden van de orde in Frankrijk en zelfs in Europa. Uitgaande van deze overwegin gen is de regeering tot de opvatting ge komen, dat voor het in ovenwicht bren gen van het begrootingsontwerp voor 1934 rond 4 milliard moeten worden opge bracht. Deze kunnen niet door middel van een leening worden verkregen, daar deze mogelijkheid open moet blijven voor ie consolideering van de vlottende schuld, voor militaire werken en voor de econo mische uitrustig. Ook aan het aandraaien van de belastingschroef kan in verband met de reeds drukkende belastingen niet gedacht worden. Als eenige mogelijkheid blijft daarom het verlagen zonder aanzien des persoons van de uitgaven tot op het niveau van de inkomsten. Het schrijven wijst ten slote op de noodzakelijkheid, dat het geheele economische leven door een groot werkverschaffingsprogram en uit voerige belastinghervorming tot opleving moet worden gebracht. In dit verband wordt o.a. vermeld, dat niet minder dan 30 tot 40 milliard francs in Frankrijk op gepot zijn, welk bedrag onvoorwaardelijk weer naar het economische leven moet worden teruggevoerd. Om den beambten, wier salarissen zon der uitzondering met vijf tot tien procent verlaagd worden, een goed voorbeeld te geven, heeft de president der republiek zich bereid verklaard, afstand te doen van 20 pCt. van zijn civiele lijst, terwijl de ministers met een korting van hun sala rissen met 15 procent accoord gaan. Het schijnt, dat de minister-president in overleg met de direct bij deze kwestie betrokken ministers maatregelen wil voor bereiden voor het geval het werkelijk tot een staking in de publieke diensten zou komen. BULGARIJE. De premier op reis. De Bulgaarsche minister-president, te vens minister van buitenlandsche zaken, Moesjanoff, zal, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, den 9den April naar Londen vertrekken. Na het bezoek aan Londen zal de pre mier zich met zijn gevolg naar Parijs be geven. Doel der reis is, de in October van het vorige jaar onderbroken onderhandelin gen weer op te nemen met de buitenland sche crediteuren van den Bulgaarschen Staat, over een nieuwe regeling der voor- en na-oorlog schulden. Na afloop van deze besprekingen zal de Bulgaarsche minister-president, naar met zekerheid, zij het nog niet officieel, ver luidt, ook Berlijn bezoeken en daar een aantal economische kwesties bespreken. Waarschijnlijk zal Moesjanoff op de te rugreis van Berlijn naar Sofia ook eenige dagen in Boedapest verblijven, om den Hongaarschen minister-president. Goem- boes en den minister van buitenlandsche zaken Kauya, die destijds Sofia bezochten een tegenbezoek te brengen. ROEMENIE. Rede van Titulescu. In de Kamer is een groot debat ge voerd over de buitenlandsche politiek. De voormalige premier Maniu vestigde de aandacht van de regeering op de re visionistische richtingen en het werk van den economisohen opbouw in Midden- Europa. De minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, antwoordde daarop met uitvoe rige uiteenzettingen. Met betrekking tot de steeds dringende! worden revisionistische demonstraties van de Hongaarsche regeering verklaarde Ti tulescu: Ik zou een onderscheid willen maken tusschen het Italiaansche en het Hongaarsche revisionisme Het eerste schijnt meer een principieel karakter te hebben en gebaseerd te zijn op de op vatting, dat verdragen niet van eeuwigen duur zijn; het tweede heeft een positief karakter in zooverre, het steunt op den wensch het souvereine gebied van [het huidige Hongarije uit te breiden. Het Ita liaansche revisionisme heeft een algemeen karakter, want Italië heeft tot op dit oogenblik niets voor zichzelf gevraagd. Het tweede is een revisionisme van zuiver egoïstischen aard, want het vormt de uit drukking van eeuwenlang streven. Het revisionisme van de eerste soort schijnt tot dusverre alleen zijn toevlucht te heb ben genomen tot aanmoedigingen door woorden, terwijl de tweede soort een poli tiek beteeken van systematische versto ring van de door de verdragen geschapen orde. Beide soorten van revisionisme zijn naar spr.'s meening onaannemelijk. Maar de Italiaansche demonstraties ten gunste van een herziening, hoe pijnlijk zij voor de meeing van Roemenië ook zijn, kunnen de hartelijke betrekkingen tusschen Roe menië en Italië niet verstoren en Roe menië verliest de hoop niet dat de over eenstemmig der belangen eens tot 'n ge lijkheid v. politieke standpunten zal leiden Met betrekking tot het Hongaarsche revisionisme stond spreker op het stand punt, dat het doel van deze uitlatingen de demoraliseering van de betrokken landen is en verklaarde dat dit doel niet bereikt zou worden. De landen van de Kleine Entente zijn er zich van bewust, dat hun grenzen door een drievoudig pantser worden beschermd, nl. een pantser van juridischen. moreelen en politieken aard. Titulescu behandelde vervolgens de voorwaarden, waaronder de vredesverdragen eventueel een herziening op grond van artikel 19 van het Volken bondspact zouden toelaten en bestreed, dat dit artikel toegepast zou kunnen wor den op de territoriale clausules. Maar zelfs wanneer dit zoo zou zijn, is gelijk heid van stemmen noodzakelijk. Dat be- teekent, dat alleen de parlementen der betreffende staten souverein kunnen be slissen over de gebiedsdeelen van hun landen. Titulescu zeide vervolgens dank aan Frankrijk voor de verzekeringen, die het de Kleine Entente gegeven heeft naar aanleidingen van de onderteekening van het Viermogedhedenpact.. Titulescu besprak vervolgens de poli tieke garanties voor de Roemeensche grenzen, behandelde de bondgenootschap pen met Polen en de Kleine Entente en gaf toelichtingen op de fundamenteele gedachten van het nieuwe Balkanpact. Door dit laatste zijn de goede betrekkingen der onderteekenende staten met Bulgarije op geenerlei wijze veranderd. Het Balkan pact is een stuk werk van reëele politiek. Verder, sprak Titulescu over het in Londen onderteekende verdrag met de Sovjet- Unie, dat Roemenië veroorlooft de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tus schen de beide landen met vertrouwen tegemoet te zien. Voortgaande zette Titulescu de oorzaken uiteen, die den toestand in Midden-Europa zoo moeilijk maken. De grootste moeilijk heid is gelegen is de meeningsverschillen tusschen de groote mogendheden met be trekking tot Oostenrijk. De Anschluss wordt door Italië, Frankrijk en de Kleine Entente afgewezen. De vereeniging van Oostenrijk met Hongarije is voor Duitsch- land en de Kleine Entente ondragelijk. Een vereeniging van Oostenrijk, Hongarije en de Kleine Entente roept den tegenstand van Duitschland en Italië te voorschijn. Bij een zoodanigen toestand is de eenig mogelijke oplossing, de instandhouding van den status quo met garanties voor de politieke onafhankelijkheid van Oosten rijk benevens een waarborg voor Duitsch land, dat Oostenrijk niet in een politiek of economisch systeem zal treden, dat tegen Duitschland gekeerd zal zijn. Kunst matige oplossingen moeten worden ver meden. Midden-Europa mag niet verdeeld worden in elkander bestrijdende staten. De onderhandelingen van Stresa en dë gedachten van het Italiaansche memoran dum van September 1933 zouden kunnen dienen tot basis voor nuttige onderhan delingen Roemenië is bereid in economi sche samenwersing met de landen van Midden-Europa te treden onder voor waarde, dat de kwestie der Roemeensche grenzen bulten spel wordt gelaten. Roe menië ondersteunt met al zijn krachten het plan-Tardieu en ziet met spijt, dat men dit voor het oogenblik heeft mekten ter zijde stellen. Een gelijkwaardige op lossing moet echter gezocht worden. Er zijn twee elkaar bestrijdende systemen, waartusschen Roemenië moet kiezen: economische overeenkomsten, die de grenzen zouden „vergeestelijken" en her ziening en de terugkeer tot het strenge souvereiniteitsbegrip van voor den oorlog. Roemenië is vast besloten nooit dien twee den weg te gaan, welke tot den oorlog zou leiden. BINNENLAND. De minister van sociale zaken wil uit breiding geven aan de proef met werk verschaffing als tegenprestatie voor steun verleening. (3e Blad). Regeling der Staatsloterij (Binnenland 3e Blad). Om het wereldkampioenschap schaken; Aljechin won de tweede partij. (Sport, 3e Blad). Bij het gouden jubileum van Calvé- Delft; een belangrijke industrie. (3e Blad). De zaak-Onnes van Nijenrode; vervol ging wegens meineed van rechercheur Van Cooten? (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Nieuwe, nu economische besprekingen te Rome. (Buitenl., le Blad). De Roemeensche minister Titulescu over het buitenL beleid. (Buitenl., le Blad). Verlenging der non-agressie-verdragen tusschen sovjet-Rusland en de Randsta ten. (Buitenl., le Blad). De Fransche bezuinigingsmaatregelen en de actie daartegen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Nieuwe actie in Spanje. (Tel., le Blad), RUSLAND. Rede van Litwinof bij verlenging non-agressie-verdragen. Officieel wordt medegedeeld, dat in de conferentiezaal van het commissariaat voor buitenlandsche zaken te Moskou de plechtige onderteekening van de protocol len betreffende verlenging van de niet- aanvals- en arbitrage pacten tusschen Rusland eenerzijds en Estland, Letland en Lithauen anderzijds heeft plaats gehad. Na de onderteekening van het protocol, waarin het pact verlengd wordt tot 1945, richtte de commissaris van buitenlandsche zaken een toespraak tot de gezanten van de randstaten, waarin hij er o.a. op wees, dat de pacten eerst over l'/i jaar zouden afloopen. „De voor den vervaldatum betaalde wis sel getuigt van goeden wil en van een overmaat aan vredelievendheid bij de regeeringen. Wij hadden de gedachte pac ten zonder termijn voor te stellen. De af wezigheid van een termijn echter is abstract en wij vreesden, dat een dergelijk voorstel slechts declaratief zou kunnen werken, terwijl wij concrete feiten willen hebben. In ieder geval moet de wereld zien, dat ons voorstel niet te voorschijn is geroepen door een toevallige conjunctuur, maar dat het de uitdrukking is van onze vredes politiek." Litwinof ging vervolgens in op den poli tieken toestand in Europa en verklaarde: „Door het conflict tusschen naburige landen als resultaat van het overgaan van gebiedsdeelen van den eenen staat naar den anderen en tengevolge van de onte vredenheid over de bestaande verdragen is in Europa onrust ontstaan. De Sovjet staat kent dergelijke conflicten niet. Hij heeft geen revisie gevraagd van de be staande verdragen en is ook niet voor nemens dat te doen. De Sovjetstaat, waaraan nationalisme, rassenvooroordee- ien en andere vreemd zijn, ziet zijn taak niet in verovering en expansie en de eer van zijn volk niet in de opvoeding in militairen geest en bloeddorst, maar in het ideaal vap den opbouw van een socia listische maatschappij. De radenbond heeft bij oproepen tot versterking en be houd van den vrede steeds met ja geant woord. De bij de onderteekening van het protocol van heden betrokken staten geven de garantie ook voor de toekomst, dat zij tezamen met den radenbond en in harmonie met hem bij dergelijke interna tionale pacificatie-acties steeds bereid zullen zijn met ja te antwoorden." TURKIJE. Handelsverdrag met Italië. De economische onderhandelingen, die sedert eenigen tijd tusschen Turkije en Italië werden gevoerd, zijn thans tot een resultaat gekomen. Gisteren is door den Italiaanschen ambassadeur aan den eenen kant en aan den anderen kant door den secretaris-generaal van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken en den directeur-generaal van het ministerie van handel een handels- en clearingsver- drag gesloten en onderteekend. Het ver drag zal 20 April van kracht worden. OOSTENRIJK. Officieele maatregelen. De voormalige minister dr. Schmitz is thans officieel benoemd tot burgemeester van Weenen. Als commissaris bestuurt dr. Schmitz de gemeente Weenen reeds se dert 12 Februari. Voorts zijn thans ook officieel de ge vluchte soc -dem. leiders als Bauer en Deutsch en tevens een communist en 10 Nazis van het burgerrecht vervallen ver klaard, waartoe zooals bekend is, maan den geleden al is besloten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1