754le Ja/argang DINSDAG 3 APRIL 1934 No. 22709 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. t BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN i 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? f. 0.18 tr Voor Leiden per 3 maanden fr2>35; per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wóek „0>J8 Franco per post f. 2.35 -t portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE*- BLAD. Burgemeester er Wethouders van Lelden brengen te? algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van den door het Dames-Comité der Leidsche Chr, Harmonie-Verg. in het iwijkgebouw „Staslwijk" aan de Heeren straat, alhier, te houden bazar, voor 4 April as. ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling vervat in art. 2, sub b, van de Winkelsluitingswet 1930. S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYT5N, Secretaris. Leiden, 3 April 1934. 8756 Dr. M. D. HORST. Dr. M. D. Horst, directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst al- Ihier, de opvolger van de lijst van den V.D.-Bond als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland In de vacature-J. Kortland, heeft zijn benoemi W aangenomen. JAN DE QUACK 10 JAAR. Wij vertrouwen er velen een genoegen mede te doen door mede te deelen, dat a.s. Donderdag de ook hier ter stede zeer bekende heer Jan de Quack zijn zeventig sten verjaardag hoopt te vieren. De heer de Quack is èn als eere-voorzit- ter der Ver. tot bevordering der Bouw kunst èn als artistiek verzorger van menigen 3 October-optocht reeds vele jarei met onze stad verbonden. Zijn adres is Valtenboschlaan 71, Den Haag.-' ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer Willem v. d. Reyden Jr. den dag waarop hij 25 jaar in betrekking is bi] de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Fabriek van Wollen dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zn., opgericht 1770, als dekenwever. Nadat hij in het privékantoor door de directie was gecomplimenteerd en hem het gebruikelijke cadeau onder couvert was overhandigd, werd hij door het geza menlijk personeel bij monde der verschil lende meesterknechts en oudsten dar af- deelingen, gefeliciteerd en werden hem bloemen en een cadeau ter hand gesteld. Als bijzonderheid dient te worden ver meld, dat de heer Willem v. d. JReyden een nazaat is uit een geslacht, dat. sinds ruim l'lt eeuw in de Leidsche deken-industrie werkzaam is. UITTVOERING VAN „D O S." Een vroolijjje avond met „Filmmaniakken" Zondagavond vond in de concertzaal „Concordia" een alleszins geslaagde uit voering plaats van de Arbeiders-Tooneel- vereeniging „D.O.S.", die met de opvoe ring van „Filmmaniakken", spel van gijn en nonsens door H. Bakker, een buitenge woon succes behaalde. De avond werd ge opend met een woord van welkom door den penningmeester der vereeniging, den heer A. C. van der Woerd, tevens regisseur van het tooneelstuk, die mede de afge vaardigden der zusterverenigingen uit Alphen en Boskoop begroette. Spr. wekte o.a. op „DOS." te blijven steunen en hoopte, dat meerdere donateurs zich zouden opgeven; hun- aantal bedraagt thans 260. ..Filmmaniakken" bleek in elk opzicht aan de verwachtingen van vrolijkheid te beantwoorden. Daar waren vele grappige verwikkelingen en vroclijke scènes, die telkens de lachlust opwekten; voorai Slok. een landlooper, en Zwijntje, een inbreker, die tot Watt en Half-Watt gepromoveerd werden en een werkelijk treffende ge'ijke- nis met deze beroemde lilm-„helden uit beeldden, hadden de lachers op hun hand. Ook de andere „acteurs" en „actrices" zorgden voor den noodigsn humor zoodat een avond van daveren! lachsucces ge waarborgd bleek. Een volle zaal heeft van dit aardige blijspel genoten! De geslaagde avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk, terwijl de muziek van „The Hofenk Band" voor pittige dans muziek zorgde. Gisteravond vond een herhaling plaats, die eveneens velen op aangename wijze heeft beziggehouden! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. N.V. JDe Faam" Maatschap pij van handel in manufacturen en aan verwante artikelen (f.), Vlschmarkt 16/17, Leiden hoofdzetel: Lange Veerstraat. 36, Haarlem. Uittredend beheerend filiaal Leiden: W. L. Verhulst. Leiden. J. van Iterson Oude Singel 190, Leiden, timmerbedrijf en aannemersbedrijf. Bij voeging uitgeoefend bedrijf: makelaar, ■taxateur, expert. DE PAASCHDRUKTE. „Naar buiten" was het parool. Het stralende voorjaarsweer, dat bijna aan den zomer deed denken heeft de menschen Zondag en in nog grootere mate gisteren uit hun huizen gejaagd en met volle teugen van de herlevende natuur doen genieten. Per tram. trein of autobus; per auto, fiets of te voet, naar buiten trok iedereen, die houdt van het licht, de lucht, de zon. de zee. de duinen, de bosschen en de men schen, die onze aarde bevolken; kortom .iedereen, die houdt van het leven. Sommigen gingen er alleen op uit; an deren in gezelschap van een vriend en soms ook wel van een vriendin; weer an deren verkozen het familieverband .terwijl nóg anderen hun instinct als kuddedier volgden en er in groepen, varieerende van 5 tot 50 op uit trokken. Door aller eendrachtige uit-huizigheid heerschte overal langs den weg een ge zellige drukte; op de groote verkeerswegen gleed de eene auto na de andere voorbij; glundere autobezitters toonden den volke vol trots de stroomlijn van hun nieuwen wagen; fietsbellen rinkelden bij tientallen en probeerden tevergeefs het doordrin gend getingel van den IJsco-man te over stemmen; de fietsers zelf keken blij om zich heen; zetten van tijd tot tijd hun pet of hoed af en wischten zich het zweet van het voorhoofd .dat de heerlijke lentezon daar teweeg gebracht had. Maar wanneer men eens wilde uitblazen, bleek het toch raadzaam zich een plaatsje in de zon uit te zoeken, want daarbuiten was het toch nog een beetje kil en de wind verraderlijk koud. De karretjes, nauwelijks ontdaan van het winterstof en met de vetklodders nog tusschen de spaken werden tegen een boom geplaatst, de be rijders strekten zich behaaglijk uit in den grasberm of in een beschutte duinpan en verkwikten zich aan de meegebrachte bo terhammetjes met kaas, vleesch en wat verder des comestibles handelaars is. Overal vroolijke gezichten en blij ge snap; overal levensvreugde en tevreden heid. 't Waren dagen uit duizenden en velen zijn vanmorgen met de herinnering aan een waarlijk Paasch feest weer aan den dagelijkschen arbeid gegaan. De drukte bij de Spoorwegen. Ook bij de spoorwegen is het bijzonder druk geweest. Vooral gisteren waren de treinen zóó vol als het in geen jaren geweest was. Zaterdag was het in Utrecht zóó erg dat politie buiten het station den stroom reizigers bij de in- en uitgangen unoest regelen en op de perrons heerschte weer de ouderwetsche drukte als vroeger bij feestdagen het geval was. Niettegen staande de vele vóór- en volgtreinen waren de treinen overbezet. Opmerkelijk groot was het aantal gezelschappen dat dit jaar van de treinen gebruik maakte. Voor een gezelschap van 1100 kinderen was van Amsterdam naar Naarden-Bussum een extra-trein ingelegd evenals van Roosen daal naar Den Haag voor 850 Belgische toeristen, die aan ons land een bezoek brachten. Ook op 't baanvak Leiden Utrecht was het dit jaar bijzonder druk, zoodat de versterkingen van twee en meer rijtuigen niet overbodig waren. In het algemeen waren de treinen goed op tijd, alleen de laatste trein uit Utrecht kwam door het wachten op aansluitingen ruim een half uur te laat aan het station alhier aan. Voor de reizigers van Haarlem en Amsterdam, die daardoor de aansluiting alhier misten werd een extra-nachttrein naar Haarlem en Amsterdam ingelegd. Van de vacantiekaarten is een druk ge bruik gemaakt. o LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Maart 1934) ingelegd f. 498 043,11 en terugbetaald f. 476 282.79; 134 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 140 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.382 inleggers, inclu sief 1431 deelnemers aan den afhaaldienst bedroeg einde Maart 1934 f. 8.764.279,89. In 5993 posten is in deze maand door den afhaaldienst f. 16.844 ontvangen. SPECIALITEITEN-VOORSTELLING. Een goed bezette Stadsgehoorzaal heeft gisteravond met klimmende belangstelling gekeken naar hetgeen de Haarlemsche impressario Jac. Smits in zijn speciali- tPiten-voorstelling bood. Ais grootste attractie stond op het pro gramma de naam vermeld van den groo- ten „kleinen man", Louis Davids, die dan ook werkelijk voor het voetlicht verscheen, doch alleen maar om te zeggen, dat hij wegens een keelaandoening onmogelijk kon zingen. Aan Alex de Haas was de ondankbare taak opgedragen hem te vervangen en hfj heeft dat gedaan op een wijze, die hem stormenderhand het publiek voor zich deed winnen Wij voor ons zouden zelfs zeggen, dat wij hem den voorkeur gaven bovenmaar neen. dat zou onaardig klinken tegenover den kleinen kunstenaar, die waarschijnlijk zelf ook liever op het tooneel had gestaan dan ernaast. Pauline Hervé zong verder haar liedjes met brio en succes, miss Lievermore en partner demonstreerden hun kunnen aan het hoogrek, terwijl de Brogardi's zich deden kennen als voortreffelijke equili bristen. Zoo werd het, dank zij aller gezamen lijke medewerking, een genoeglijke avond, welke een succes was voor de executanten en een plezierig slot van prachtige Paasoh- dagen voor de toeschouwers. DE ALGEMEENE TOESTAND. Minister-bezoeken. In overleg met de Poolsehe en Tsjecho- Slowaaksche regeering is de reis van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Barthou, naar Warschau en Praag thans definitief als volgt vastgesteld. Barthou verlaat Parijs op 21 April. Van 22 tot 24 April blijft hij in Warschau, be geeft zich van daar naar Krakau en reist op 25 April des avonds verder naar Praag, waar hij op 26 April aankomt. Op 26 April verlaat Barthou weder de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad, om op 29 April in Parijs aan te komen. 15 April, dus tevoren, komt de Roemeen- sche minister Titulescu naar Parijs. Ankara verwacht bezoek van den mi nister van buitenlandsche zaken van Zuid-Slavië, Griekenland en Roemenië. Volgens een der bladen zal de Turksche minister van buitenlandsche zaken zijn drie ambtgenooten tot Adrianopel bege leiden, waar dan een laatste bespreking over het pact van den Balkan zal plaats vinden. Sedert Bulgarije heeft besloten niet tot dit pact toe te treden, is Adria nopel als voorpost van het Europeesche gebied van Turksche zijde in hooger aan zien. o ENGELAND. Een batig saldo over 't afgeloopen jaar. Het begrootingsjaar, dat Zaterdagnacht eindigde, is afgesloten met een overschot van 31.148.000 pond sterling op een bedrag van 724.567.000 inkomsten en 693.319.000 uitgaven, met inbegrip van het amortisa tiefonds en de betalingen aan Amerika. De ramingen waren 698.800.000 en 697.500.000. Er is dus 42 millioen bespaard op de uitgaven, maar daarin vallfen en kele buitenkansjes. De raming voor de inkomstenbelasting van 228.750.000 pond is vrijwel op den kop af bereikt. De op centen hebben met 52'/s millioen de ra ming met l1/: millioen overtroffen. De successierechten hebben 10.5 millioen meer dan de raming opgebracht, wat in hoofdzaak aan een grooten post te dan ken is. Invoerrechten en accijnzen heb ben de raming verre overtroffen; zij be liepen 286 millioen tegen een raming van 269 millioen. De posterijen bleven met 13.100.000 pond l'/s millioen boven de ra ming. De kosten van den kapitaaldienst zijn 213 millioen geweest in plaats van de geraamde 224 millioen, zoodat er 31/4 millioen overschoot voor betaling aan de Ver. Staten en 7 3/4 millioen voor het amortisatiefonds. De vlottende schuld is van 310.455 000 gestegen tot 844.750.000, maar daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat 200 millioen is bestemd voor het fonds tot stabilisatie van den wissel koers, waarvoor deviezen enz zijn aange kocht, zoodat de vlottende schuld eigen lijk 164 3/4 millioen gedaald is. CUBA. Den gouden standaard verlaten. Cuba heeft feitelijk den gouden stand aard prijsgegeven door de intrekking van de wet op de stabilisatie van het geldwe zen op een goud- en zilverbasis, waarbij de zilverprijs was vastgesteld op een zes tiende van dien van het goud. Het koopen van zilver in de Vereenigde Staten, waartoe tegelijkertijd Is besloten, wordt beschouwd als een voorteeken dat in de toekomst de Cubaansche valuta de fluctuaties van den Amertkaanschen dol lar zal volgen. Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht dat de eerst volgende vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 16 April a.s. Het bestuur der Leidsche Geitenfok- vereeniging bericht ons. dat voor de a.s. groote tentoonstelling reeds vele medail les en geldprijzen beschikbaar gesteld zijn. De jeugdafdeeling van de Ver. tot Bevordering der Bouwkunst staat niet open voor jongelui van 1018 jaar, zooals abusievelijk is vermeld, doch van 1618 jaar. Voor het vervoer van vee, zal, in gaande Dinsdag 3 April a.s., iedeien Dins dag van Groningen een vee-sneltrein, via Zwolle, Amersfoort, Utrecht, Woerden, Alphen aan den Rijn naar Leiden loopen. De trein wordt met dezelfde snelheid als een gewone trein vervoerd. De trein, die om 15.31 u. uit Groningen vertrekt, is reeds om 21.41 uur in Leiden, zoodat vee, dat 's namiddags in Groningen geladen wordt nog 's avonds in Lelden is. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 26 Maart 57 57 Dinsdag 27 Maart 30 30 Woensdag 28 Maart 59 59 Donderdag 29 Maart 59 59 Vrijdag 30 Maart 49 49 Zaterdag 31 Maart 58 58 TURKIJE. Insull wordt uitgeleverd. De Odyssee van Samuel Insull schijnt ten einde: hij is door de Turksche politie gearresteerd en de regeering besliste tot zijn uitlevering. Het feit, dat de „Meotis" voor reparaties te Istanboel 24 uur moet verblijven, is hem noodlottig geworden! Samuel Insull. De Turksche nationale vergadering heeft gisteren het uitleveringsverdrag met de V. S. geratificeerd en daarmede den weg geeffend voor de uitlevering van Samuel Insull. Reeds is de Amerikaan naar de gevan genis overgebracht. Hij had bij zijn trans port tranen in de oogen. De beide advocaten van Samuel Insull zijn uit Athene te Istanboel aangekomen. Zij zouden in principe besloten hebben de zaak-Insull aanhangig te maken bij het Permanente Hof voor Internationale Ju stitie te 's-Gravenhage, aangezien de „Meotis" door de Turksche regeering zou zijn gemolesteerd. o BULGARIJE. Naar kabinetswijziging? Aan het einde van de debatten in de Kamer, over de begrooting van het mini sterie van Buitenl. Zaken, hield de mi nister-president, Muschanow. een rede, waarin hij de buitenlandsche politiek van Bulgarije uitvoerig uiteenzette. Hij verklaarde met nadruk, dat het doel van die politiek de vrede is en de vriend schap met alle andere volkeren, in het bijzonder met de nabuurstaten. Verder verklaarde Muschanow, dat Bulgarije den Volkenbond trouw is. In verband met het kort geleden ge sloten Balkanpact zeide hij, dat Bulgarije hieraan niet heeft kunnen deelnemen. Het pact is eigenlijk overbodig, de vrede op den Balkan, welke overigens door niemand wordt bedreigd, kon op eenvoudiger wijze worden nagestreefd. Een vriendschappe lijke regeling van de vraagstukken, welke nog tusschen de Balkan-landen hangende zijn, zou eveneens veel hebben bijgedragen tot de bevestiging van den vrede op den Balkan. Het non-agressiepact, dat Bulgarije heeft voorgesteld, zou den vrede volledig hebben gegarandeerd, temeer daar alle Balkanstaten onderteekenaars van het Kellogg-pact zijn. Tegen den minister van de spoorwegen is een interpellatie ingediend, wélke dreigt uit te loopen op een demissie van het ka binet, welke reeds eenige malen heeft ge dreigd. Algemeen is men van oordeel, dat de interpellatie den gehaten minister van de spoorwegen Kosturkoff ten val zal bren gen, waarop minister-president Muscha now tot een wijziging in de regeering zal moeten overgaan. SPANJE. Voortdurende onlusten. De stakende werklieden van gas- en waterleiding hebben tijdens de Paasch- dagen te Barcelona eenige daden van sabotage gepleegd, speciaal op den Twee den Paaschdag. De stakers hebben in de buizen der waterleiding gas laten stroomen, waardoor ontploffingen ontstonden. Alleen aan de oplettendheid van het plaatsvervangend technisch personeel is het te danken, dat ongelukken uitbleven. Toch heeft Barcelona den geheelen Tweeden Paaschdag zonder water gezeten. Ook zijn weer eenige overvallen gepleegd, waardoor een portier van een bank het leven heeft verloren. De staking der metaalbewerkers te Madrid duurt nog voort. Reparaties aan auto's en machines kunnen niet worden uitgevoerd. De wederinvoering van de doodstraf in Spanje heeft aanleiding gegeven tot be toogingen van extremisten, waarbij ook verscheidene ruiten van de Duitsche Uebersee-Bank werden ingeslagen. Te Granada zijn negen anarchistische leiders door een zelfgegraven gang uit de gevangenis ontkomen. Overigens zijn de Paaschdagen, afgezien van enkele bran den, zonder incidenten verloopen. Zoo werd bij La Coruna een dorpskerk in brand gestoken. Een nieuwe partij der links-republikei nen, onder leiding van den oud-premier Azana, beschikt in het parlement slechts over ongeveer 15 stemmen. BINNENLAND. Het Paaschcongres der S.D.A.P.; koers wijziging door aanneming van de resolu tie inzake democratie en ontwapening (3e Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; de ten laste legging der officieren (Uit Ned. Oost-Indië, 2e Blad). Vele ernstige verkeersongelukken gedu rende de Paaschdagen (Gemengd, 3de BI. en Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Ministerieele reizen in 't verschiet (Bui tenland, le Blad). Het overschot der Engelsche begrooting (Buitenland, le Blad). Insull is gearresteerd en zal aan Ame. rika worden uitgeleverd (Buitenl., le BI.) OOSTENRIJK. Vonnis in een grensincident. De Heimwehrsoldaat Strele, die indertijd den Duitsche Rijksweersoldaat Schuh- macher heeft doodgeschoten, is veroor deeld tot twee maanden streng arrest, echter met een proeftijd van twee jaar. In de motiveering van het vonnis staat dat Strele onder de gegeven omstandigheden eigenlijk niet had mogen schieten, maar dat zijn zenuwachtige gespannenheid in dien tijd voldoende reden tot verzachting van de straf geeft. Het O. M. verklaarde in hooger beroep te zullen gaan. Men zal zich de geruchtmakende affaire-Schuh- macher herinneren. Op 23 November 1933 werd op de Beiersch-Oostenrijksche grens een Dultsch soldaat doodgeschoten op Duitsch grondgebied door een Oostenrijk- sche grenspatrouilie. o FRANKRIJK. De Stavisky-affaire. De „Matin" meldt, dat de persoon, be kend onder den naam Angelo, die aan in specteur Bony Inlichtingen verstrekte, welke leidden tot de arrestatie van Baron de Lussats, den bandiet Spirito en den be- ruchten gangster Carbone, sedert eenige dagen verdwenen is. Men vreest dat hij uit wraak ontvoerd en wellicht om het leven gebracht is o ROEMENIE. Het Duca-moordproces. In het proces inzake den moord op wij len den Roemeenschen minister-president Duca is het getuigenverhoor beëindigd. Daarna volgde het requisitoir van den militairen vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie, generaal Petrovices- co. die in een uitvoerig betoog de metho des der IJzeren Garde gispte, die geleid hebben tot den aanslag. Hij eischte tegen de drie personen die den aanslag gepleegd hebben, levenslangen dwangarbeid of, in dien verzachtende omstandigheden in aanmerking worden genomen, in ieder ge val een langdurigen dwangarbeid. Tegen de vier auctores intellectuales van den moord, o.w. den leider der IJzeren Garde, Codreanu, en generaal Cantacuzene, als mede tegen acht en veertig andere aan geklaagden, eischte hij gevangenissstraf- fen van een tot tien jaar. De uitspraak zal waarschijnlijk Don derdag plaats hebben. CHINA. Spoorwegdirecteuren gearresteerd. Op bevel van maarschalk Tsjang Kai SJek zijn verscheidene directeuren van de spoorlijn Moekden-Peking beschuldigd van hoogverraad, tegenover de Chineesche centrale regeering, in arrest gesteld. o JAPAN. Complot verzwegen Gezanten ontboden. Er is een samenzwering ontdekt, welke gericht was tegen de levens van de raad gevers van keizer Hirohito met het doel het parlementaire regiem ten val te bren gen ten gunste van een dictatuur van rechts. De censuur had de publicatie van dit feit, dat vier maanden geleden heeft plaats gehad, tot nu toe tegengehouden. De moorden zouden hebben moeten plaatsvinden op 24 Nov ember 1.1., waarna een algemeen oproer tegen het huidige regiem zou volgen. Zeventien samenzweer ders zijn indertijd gearresteerd, doch in- tusschen zijn negen hunner in vrijheid ge steld. De overige acht zullen worden ver volgd. De samenzweerders waren lid van de nieuwe reactionnaire fascistisch ge oriënteerde groep, welke bekend is als na tionalistische partij. Achtereenvolgens zullen de gezanten te Peking, Washington. Parijs, Istanboul en Rome naar Tokio komen, om rapport uit te brengen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1