NATIONALE Vicks Hoestbonbons Hercurius Havermout ÉT* LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 Maart 19 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Geen koersverliezen bij een Beleggings-Polis Burgerlijke Stand v. Leiden BUITENLAND. DE N. S. B. Rede van ds. Van Duyl. In een gisteravond ln de Stadsgehoor zaal gehouden vergadering van de Leld- sche N.S.B.-afdeellng trad als spreker op ds. Van Duyl uit Hilversum. Alvorens de verhouding tusschen Chris tendom en Natlonaal-Soclalisme te bespre ken blikte spr. terug op den nationalen rouw, welke Nederland in de afgeloopen week betoonde. Met enkele oogenbllkken stilte herdacht de vergadering staande de nagedachtenis van de overleden Vorstinne. Bij een bespreking van de verhouding tusschen Christendom en Nationaal Socia lisme blijkt, dat belde niet alleen elkander verdragen, maar dat het eerste het laatste oproept. Het alles overtreffende en eeuwige Christendom en de van Italië tot welhaast den Noordpool doordringende idee van het Natlonaal-Soclalisme zijn twee onmisbare kraohten, die elkaar raken en dragen. In het kort schilderde spr. vervolgens het be grip Natlonaal-Soclalisme af tegen den achtergrond van ons huidige democrati sche staatsbestel. De democratie kent slechts het individu, den enkeling en spreekt wel van de rechten van den mensch en zelden wanneer zij het wel doen ls het overgenomen uit de nationaal- soclallstische opvattingen van de plich ten van den mensch. Opbouwend op de stelsels van Rlcardo en Smith is men ln plaats van in het vermeende ideale land gekomen in een warwinkel met 10-tallen partijen. De nationaal-socialistische begin selen plaatsen zich hier recht tegenover, die het levende geheel boven de som der enkelingen stellen; de zedelijke idee van het natlonaal-socialisme ls, dat er leiders van nature zijn en daarnaast groote groe pen van menschen, die in het belang van het geheel zullen moeten gehoorzamen en dienen, niet als slaven maar als vrijen ln goede verstandhouding met hun meerde ren. Het groote, eenparige Nederland, dat Dinsdag in diepe ontroering voor de luid sprekers luisterend, is ontdekt is niet door de N. S. B. gemaakt, maar heeft de N. S. B. noodig om zich te verdedigen tegen de doodsteken van de democratie met de verheerlijking van het „ik" en de rechten van het „ik". Evenals in het nationaal-socialisme ont breekt in het Christendom het „ik" in een andere beteekenls dan het dienende „ik". Een volk kan alleen waarlijk christelijk zijn als het dienen een is, niet meer ge sproken wordt van de rechten, maar uit sluitend van de plichten van het „ik". Als gevolg van de opvatting het ge heel boven de individu zijn de natlo- naal-soclallsten felle bestrijders van den klassestrijd, een uitvloeisel van de uitbui ting tijdens het liberalisme, een reactie op het egoïsme van de werkgevers en den zucht tot zelfbehoud van de werknemers. Van groot belang is de vraag wat de Christelijke partijen tegen den klassestrijd kunnen doen. Onder de Christelijke mi nistries woedde de klassestrijd heviger dan tevoren, hetgeen mogelijk was omdat de Christelijke partijen, door den demo- cratlschen staat te accepteeren tot het heldendom zijn overgegaan. Vanuit de kerk bouwden zij verleng stukken van den godsdienst, welke het Evangelie van Jezus Christus misvormden. Het Nationaal Socialisme zal natuurlijk ook niet het ideale brengen, maar wel de redding uit dezen poel van verderf. Groen van Prlnsterer zag als een pro feet, dat men zich moest stellen tegenover de beginselen van de Fransche revolutie cn stichtte de AH. Partij in welke men thans onder Colljn van links naar rechts rent om dezen eens door haar zelf ver vloekten staatsvorm in stand te houden. Ingeklemd in deze wereld moesten allen, werkgevers en werknemers den klasse strijd aanvaarden en uitvechten. Het Nationaal Socialisme weet zich door het principe niet vèrdienen maar dienen, hier boven te stellen en ls zich er van bewust, dat geen groep zich van het geheel kan afscheiden zonder het geheel en dus ook zichzelf te schaden. Door het samengaan als dienende ele menten van werkgever en werknemer zal in een Nationaal Socialistischen staat een klassestrijd tot 't verleden behooren. Even als het Christendom stelt het Nationaal Socialisme den arbeid in het middelpunt niets bindt den mensch zoo als de ge meenschappelijke arbeid, de hoogere soli dariteit van het Christendom welft zich weer hier overheen. Zijn wij niet allen kinderen van eenen Vader, elk levend in een eigen huis? De voorname plaats, welke den arbeid wordt toegekend, is het levend verband tusschen Nationaal Socialisme. Het ver politiekte Nederland zal nooit in staat zijn den klassestrijd uit ie bannen, want zoo dra 'n partij de macht in handen zou krij gen worden de andere partyen geterrori seerd. Het verzoenen, dat het Nat. Socia lisme bepleit, is het verzoenen dat de diepste beteekenis is van het Evangelie. Overal, waar het optreedt, is het Na tionaal Socialisme plotseling gekomen in een nieuwe gestalte, als een nieuwe geest. Een ieder die een grein nationaal gevoel heeft zal het mogeiyk achten om in oorlogstyd samen te sterven, ongeacht godsdienst of politiek, maar eendrachtig samen leven bepleit het Nationaal Socia lisme eerst ten volle. Tenslotte wees spr. er op dat de N.S.B. zich bewust ls van de noodzakeiykheld van de bescherming van den Christeiy- ken godsdienst voor het in Europa gele gen deel van het Ryk, zulks ln tegenstel ling met den tegenwoordigen staat waar in het den bestuurders aan kracht en ge loof ontbreekt met succes op te treden tegen het steeds verder doordruppelende ongeloof. In den Nationaal-Sociallstischen staat zullen Staat en Kerk volkomen naast elkaar staan, de Kerk zal haar diensten moeten formuleeren, de Staat zal haar beschermen. Omdat wie Nederland zegt, Oranje zegt gaan Nationaal-socialisme en Vorstenhuis samen; de Koningin be noemt en ontslaat den leider en loopt dan niet aan den leiband van Kamers en an- RECLAME- 8487 dere organen van het politieke stelsel van thans. Zy zal dan weer gezien kunnen worden als Koningin by de Oratie Gods en niet by de gTatle van het volk. Öari zal het weer worden zooals het geweest ls, den besten tyd van ons volk; één geheel met aan het hoofd Oranje. Met het declameeren van het 1ste en 7de couplet van het Wilhelmus besloot ds. Van Duyl zyn vaak door enthousiast applaus onderbroken rede. Na de pauze beantwoordde spr uitvoerig de mondeling en schrifteiyk gestelde vragen. o LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANJE- VEREEN1GING. .....alles, wa- hoestbonbon - o verwacht van een modicinaal toebereid mei bestanddeelen van I II^UC slechts 55c p doosjeV H. M. de Koningin-IHoeder herdacht. In den kring van de leden van de Leld- sche Christelijke Oranje-vereesniging is gisteravond in het gebouw „Prediker" de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder door ds. H Thomas in een tref fende rede geëerd. Ds. Thomas las, alvo rens in gebed voor te gaan het gebed van Mozes en wees er in het begin van zyn rede op, dat de verschijning van Koningin Emma naar het vleesch door het Neder- landsche Volk, zoo één van hart en één van zin in driefheid is ten grave gedragen. Ais wy aan Haar terug denken dan moet dank onze droefheid verbannen. Wij eeren Haar gedachtenis bovenal als Moe der. Haar huweiyk met den 61-Jarigen Vorst was een overgave, die ons volk voor een nationalen ondergang heeft gered. Het was zoo donker en dreigend geworden aan onzen nationalen horizon toen de Koning zonder troonopvolger alleen bleef staan. Het werd zoo angstig om het hart van ons Volk. Het is wat geweest toen de Prinses geboren werd. Er heerschte byna een dol zinnige vreugde. Uitvoerig stond spr. stil bij de beteekenis van de zeer bijzondere, vrome eenvoudige opvoeding, die Koningin Emma aan Haar kind heeft gegeven, een opvoeding die onuitwischbaar haar stem pel heeft gedrukt op het leven van onze Vorstin. Die opvoeding is van onschatbare beteekenis geweest. Wat heerlijk, dat God zulk een vrouw aan ons volk heeft ge schonken. De zegen, die van Haar uitging als Moeder, kan de eeuwen verduren. Als God de wereld nog een poosje spaart en het Koningshuls voor ons Volk behoudt, dan zal na eeuwen met dankbaarheid aan deze Koningin-Moeder worden gedacht, zy heeft ons hart veroverd En by het na klinken van de doodsklokken die Haar hebben uitgeluid, beloven wy elkander, dat niemand Haar uit die vesting van ons hart zal kunnen verdryven. Uit tal van anecdoten liet spr de milde figuur van de Koningin-Moeder te voor schijn treden. Zy wist, dat het het beste is voor den mensch om voor anderen te leven. Wat zullen de Koningin en de Prin ses Haar missen. Ons gebed rijze voor hen op, dat zy zich vast mogen houden, als ziende den Onzienlijke. Deze dagen hebben ons doen gevoelen de prachtige eenheid, die er onder ons Volk gevonden wordt. Als kinderen ver spreid zyn en de Moeder sterft dan komen zij weer tezamen, dan vormen zy weer één gezin. Zoo ls het ook ln Nederland. Laten wy deze eenheid voeden. Het is meer noo dig dan ooit. En ik zag, aldus zeide spr. tenslotte, de dooden, klein en groot, staande voor God. En de boeken werden geopend en de doo den werden geoordeeld uit hetgeen in de boeken geschreven was. naar hunne wer ken. En ik zag Koningin Emma daarby. Zij droeg de kroon in de hand en een palmtak en zij wilde deze werpen voor den troon Gods en des Lams. En God zeide tot haar: Kom in, gy gezegende des Heeren. Want Ik was hongerig en gy hebt my te eten gegeven. Ik was dorstig en gij hebt mij te drinken gegeven, ik was naakt en gij hebt mij gekleed, ik was krank en gij hebt mij bezocht, ik was in de gevangenis en gy zyt tot mü gekomen. Toen kwam er verwondering op haar gelaat en zy zeide: Heere wanneer heb ik U hongerig gezien en dorstig en naakt en krank en in de ge vangenis? En de Vader zeide: Voor zoo veel gij dat aan mijne minste broederen hebt gedaan, zoo hebt gy dat mij gedaan. Zalig zyn de dooden die in den Heere ster ven. Hun werken volgen met hen. Nadat ds. Thomas voorgegaan was in dankgebed, werd gezongen: „Jezus, Uw verzoenend sterven, is het rustpunt voor myn hart". o DE N. Z. H. T. M. Driemaandeiyksche conferentie van directie en vakbonden. Gistermiddag 2 uur had in het hoofd kantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij te Haarlem plaats de gebruikeiyke driemaandelijksche confe rentie met de afgevaardigden van de drie Vakvereenigingen Het eerst werd ln behandeling genomen de aanstaande pensioenregeling voor de personeelleden der Tweede Noord-Holland- sche Tramweg Maatschappü, die met In gang van 1 December 1932 zyn overgegaan ln den dienst der N. Z. H. T. M. In begin sel werd na ampele besprekingen besloten, dat deze personeelleden zullen worden deelgenoot van het Pensioenfonds der laatstgenoemde Maatschappy onder mede telling van alle N. H. T.-dlenstjaren bovert 24 jaar, doch met dien verstande, dat zij aanspraak zullen kunnen maken op een zeker percentage van de pensioenultkee- ringen der N. Z. H. De baten, die thans aanwezig zyn ten gunste van die oud- N. H. T.-ers, zullen alsdan gestort worden in het Pensioenfonds N. Z. H. Aan de hand van opnieuw te maken wiskundige bereke ningen zal door de Directie een nader voorstel omtrent de hoegrootheid van vo renbedoeld percentage worden gedaan. Bij het waarnemen van een hooger be zoldigde betrekking wordt thans volgens 't Reglement Dlenstvoorwaarden eene ver goeding gegeven, indien dat waarnemen heeft plaats gehad langer dan 14 achter eenvolgende dagen, óf gedurende 14 dagen of meer in een tydvak van 30 achtereen volgende geheele dagen. Ter vereenvoudi ging van de administratie, die het gevolg is van die reglementaire bepaling, wordt besloten, om voortaan onder die belde ge noemde tydvakken te verstaan het waar nemen gedurende 14 dagen ln een kalen dermaand. Het verzoek van het werkplaatspersoneel om één verlofdag te mogen versnipperen in gedeelten, met een minimum van 1 uur. achtte de Directie niet voor inwilliging vatbaar in verband met den administra tieven rompslomp, die van inwilliging van het verzoek het gevolg zoude zyn, te min der, omdat gebleken was, dat op andere wyzen aan eventueele dergeiyke wenschen RECLAME. der „Nationale" van het personeel wordt tegemoet geko men. De verhooging met 50 pet. van de ver goedingen, welke aan het hulppersoneel wordt toegekend, by het verrichten van werkzaamheden op Zon- en feestdagen, zal niet meer worden toegepast, doch daar tegenover zullen de vergoedingen, die thans voor de werkdagen worden toege kend, met 5 cent worden verhoogd, zoodat voortaan eenvormige vergoedingen zullen worden betaald. Tenslotte deelde de directeur mede, dat het noodzakeiyk was gebleken, om de toe kenning van verlof in Waterland eeniger- mate te reglementeeren. Het jaar wordt daartoe verdeeld in 3 tydvakkenzomer voor- en nazomer winter; eveneens wordt het personeel verdeeld in 3 catego- rieén. Elke categorie krijgt om beurten een der genoemde tijdvakken toegewezen met dien verstande, dat onderlinge ruiling is toegelaten, tenzy het dienstbelang zich daartegen verzet. o VEREEN VOOR .CHRISTELIJKE JEUGDHULP." 9de jaarverslag. Aan bovengenoemd jaarverslag is het vol gende ontleend: Het jaar 1933 is voor deze Toevlucht zeer moeiiyk geweest. Ziekte van de directrice, ziekte van kinderen, moeiiykheden met onhandelbare verpleegden, moeiiykheden met en verwisseling van personeel dit alles bracht vele zorgen mede. De doktoren Timmermans en Munk, en apotheker Blanken verleenden weder be langeloos hun zeer gewaardeerde hulp. Velen toonden door giften in geld of in natura, voor ons werk te voelen. In het afgeloopen jaar verzorgden wij 32 kinderen met 4350 verpleegdagen, en 14 volwassenen met 1019 verpleegdagen. terwyi in het Acad. Ziekenhuis 41 meisjes werden be zocht, waarvan sommigen in de Toevlucht werden opgenomen, de anderen op andere wijze voortgeholpen. Een buitengewone gift stelde ons in staat de grootste twee jongens enkele we ken naar een vacantiekolonie te zenden. De flnancieele moeilijkheden bhjven groot, nu menigeen ons niet meer zoo steunen kan als vroeger, terwyl te verwachten is, dat ook de verpleeggelden niet ten volle zullen worden betaald, nu veler verdien sten minder worden. Hoewel dit onze zor gen verzwaart, gevoelen wij geen vrijheid, hulp. die beslist noodig blykt, te weigeren, omdat het verpleeggeld niet geheel kan worden getaald. Ondanks de financieele bezwaren nemen de plannen voor nieuw bouw vaster vorm aan; tydens het gesuk kel in het verloopen jaar bleek opnieuw, hoe ondoelmatig wy gehuisvest zijn. Door de vriendelyke bemiddeling van den heer W. Fontein konden wij tegen niet hoogen prijs een stuk grond kooPen, gunstig ge legen aan den buitenkant der stad. Geslaagd voor het alhier afgenomen examen apothekers-assistente mej. W. Mak (Schiedam.) De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn„ ls verhinderd Zaterdag a.s. spreekuur te houden. C. Veltema, alhier is geslaagd voor 't eindexamen der Rljkstulnbouwschool te Lisse. In ons verslag van het afscheid van den heer P. A. Hibma hebben wij den heer Kriest abusieveiyk betiteld als oud-hoofd; dit is onjuist. De heer Kriest istot vreugde van allen, de hem kennen, nog steeds in functie als hoofd der Opleidingsschool aan de Aalmarkt. RECLAME. 6879 VlUOKOKEND cenl per fondspak CENIG NEDERLANDSCH FABRIKAAT.' GEBOREN: Francina, D. van J. v. d. Vlist en M. Roosen Cornelia, D. van D. Beutick en C. v. Kampen Geertruida, D. van R. H. Groeneveld en E. J v. Bendegem Maria Johanna, D, van W. Zitman en M. Later- veer Mattheus Hendrikus, Z. van M. W. van zyi en E. H. Ottes Catharina Ge- rardlna, D. van P. J. Bergers en E. J. Bouter. ONDERTROUWD. A. J. v. Kruyssen jm. 27 j. en M. C. Prins jd. 28 j. GEHUWD. W. Honders jm. en G. E. Doove jd. H. P. Klöckner jm. en G. M. A. Egert jd. M P. Ouwerkerk jm. en J. Heyink jd J. C. Rysbergen jm. en C. J. de Haas jd. S. Swanenburg jm. en E. M. Piwarz jd. G. van Zonneveld jm. en G. de Gunst jd. D. G. de Jongh jm. en A. L. Faas jd. OVERLEDEN. J, v. Helden—De Cler, Wede. 72 j. E C. Grimbergen—Schoenmaker, Vr. 37 j. C. Vink, M. 60 j. J. C. Bouwman, Z. 9 j. M. C. v. d. Haven, Dr. 9 j. W. C. Zwaan, Z. 21 j. W. H. Hellema-Schaper 37r. 27 j. C. G. Martyn, M. 71 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. In een onderhoud, dat gistermiddag plaats vond tusschen den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken Sir John Simon en den president der Ontwape ningsconferentie Henderson, werd gecon stateerd, dat geen reden bestaat wyzi- ging te brengen in de regelingen, inzake het byeenkomen van het bureau der ont wapeningsconferentie. De conferentie zal dus definitief op 10 April plaats vinden. De noodige Instructies zyn direct nadat dit besluit gevallen was, naar Genève ge telefoneerd. Aan het onderhoud tusschen Simon en Henderson nam ook captain Eden deel. Henderson zal zich onmiddellük in ver binding stellen met de verschillende re geeringen om haar vóór de byeenkomst van het bureau der conferentie volledig op de hoogte te stellen van den vooruit gang die gemaakt is by de verzoenings pogingen tusscben het Duitsche en het Fransche standpunt. Het bureau zal dan dadeiyk kunnen besluiten of de algemee- ne commissie zonder uitstel byeen zal ko men, of op een tijdstip dat geschikter is in verband met de diplomatieke pogin gen van verzoening. Het rapport van den Franschen gezant te Londen, Corbln, over zyn onderhoud met Sir John Simon, is op den Quai d'Or- say aangekomen. Tusschen de Engelsche en de Fransche opvatting, zoo verklaart men in Fran sche kringen valt een overeenstemming te constateeren, in zooverre Frankrijk genoegen neemt met de Britsche waar borgen voor de uitvoering van de voor genomen ontwapeningsovereenkomst. De Engelsche regeering heeft verklaard dat de verplichtingen, welke voor Groot- Bnttannië uit de veiligheidsgaranties zou den voortvloeien, geen onbegrensde draag wijdte zouden mogen hebben. Ook op dit punt is een toenadering tusschen beide opvattingen te constateeren. Frankrijk gaat met deze geografische begrenzing accoord. De een jaar geleden door Paul Boncour te Genève uiteengezette opvatting om trent de drie concentrische kringen, waar door de op de afzonderiyke landen rus tende verplichtingen van den geografi- schen afstand afhankelyk gemaakt wer den, behoudt haar geldigheid. Rest dus alleen nog de kwestie betref fende het wezen van de waarborgen voor de uitvoering van de voorgenomen ont wapeningsovereenkomst. In afwachting van een Engelsch voor stel in aansluiting op de besprekingen van het Britsche kabinet bereidt men op het Fransche ministerie van buitenland sche zaken een antwoord voor. Men be studeert het garantie- en sanctiesysteem, dat volgens Fransche opvatting de voor waarde zyn moet voor een volledige uit voering van een eventueele ontwapenings overeenkomst. DUITSCHLAND. Nieuwe regeling der Stahlhelm. Tusschen den chef van den staf der S.A., Ernst Roehm, en den leider van den Stahl- helmbond van frontsoldaten, Franz Seldte, is de volgende overeenkomst getroffen, welke den leider en door diens bemidde ling den heer rijkspresident ter goedkeu ring en afkondiging is voorgelegd. De Stahlhelm. bond van frontsoldaten, reorganiseert zich, nadat door de natio naal-socialistische verheffing een deel zyner doelstellingen cn taken is vervuld, tot N.S.D.F.B Stahlhelm. Ter erkenning van de verdiensten, welke de Stahlhelmbond van frontsoldaten zich heeft verworven by de voorbereiding der nationaal-socialistische revolutie, wordt zijn stichter en leider, Franz Seldte, op voorstel van den leider door den ryks- president benoemd tot bondsleider van den nationaal-socialistischen Duitschen front- slrijdersbond (Stahlhelm). Het lidmaatschap van den N.S.D.F.B. staat open voor de oude leden van den Stahlhelm, zoomede voor lederen Duit schen soldaat, bulten den actieven dienst, die wil medewerken aan den opbouw van den nationaal-socialistischen staat. Leden der S. A. mogen leden van den N.S.D.F.B. zijn. De dienst der S. A. gaat evenwel steeds voor. Het is verboden ge- ïyktydig leider te zijn van S.A en N.S.D.F.B Onafhankeiyk van het lidmaatschap van S.A. en party wordt ieder lid van de N.S.D.F.B. gewaardeerd als volksgenoot met geiyke plichten en rechten in den na tionaal-socialistischen staat. Weersport en weerpolltiek behooren niet tot de taak van den N.S.F.D.B. De N.S.D.F.BStahlhelm, krijgt een nieuw insigne waarin het hakenkruis met de symbolen van den Stahlhelm is ver- eenigd. o ZUID-AMERIKA. Paraguay meldt groote overwinning. In een offlcleele mededeellng van het ministerie van Oorlog van Paraguay wordt medegedeeld, dat by een aanval der troe pen van Paraguay op de Canadatarya- stelllng in den Gran Chaco 950 Bolivianen zijn gevangen genomen. Het 18e Boliviaan- sche infanteriereglment en een eskader cavalerie zoomede de negende Boliviaan- sche divisie zyn in de pan gehakt. Volgens de gevangen genomen Bolivianen heeft de kolonel van het 18e regiment infanterie, Bavia, zelfmoord gepleegd. FRANKRIJK. Rond het Stavisky-schandaal. De parlementaire commissie van oud zoek naar de Stavisky-schandalen, tot Vrijdag 9 April verdaagd zal worde heeft gistermiddag Chiappe gehoord. Vooral is gevraagd naar de maatrege die door hem zyn genomen. Met groo klem heeft Chiappe het optreden v zyn ondergeschikten verdedigd. Voorts deelde hy mede, Dubany, d gearresteerden leider van het blad Volonté" reeds als jeugdvriend gewJ scliuwd te hebben tegen Stavisky. La heeft Dubany hem bekend, dat d- waarschuwingen niet ongemotiveerd ren. Over een vraag, of Chiappe la" vriendschappeiyken weg ook anderen g waarschuwd had, wilde hy zich niet ui laten. „Ik zal me wel hoeden, zoo zei Chiappe, anderen te schaden". Hlr leidt men af, dat hy inderdaad ook an ren inlichtingen heeft verstrekt. Naar mate het onderzoek naar de schillende Stavisky-zaken voortgang vl" blykt ook steeds meer, hoezeer de co" tie in practiseh ieder departement van Fransche regeering is doorgedrongen. Thans is, naar de „Daily Express" v, haar specialen correspondent te Pa- verneemt, aan het licht gekomen, Stavisky, behalve als politie-spion, ook verrader van landsgeheimen is werk geweest. lederen dag opnieuw komen er tal feiten aan het licht, waaruit blijkt, de doode „financier" lid ls geweest r een internationale spionnenbende, wel overal in Frankryk haar vertakkin" had. Verschillende talons van door lr uitgeschreven cheques bewyzen, hoe d dit kwaad zich in de Fransche staa organisatie ingevreten heeft. Frankrijk is tot de ontdekking gekorn dat het nog maar heel weinig mill of maritieme geheimen heeft overgeto den. Alle plannen van de strikt geheim houden versterkingen langs de Oostr zyn by voorbeeld op het oogenblik Ink den van Duitschland. Voorts is bekend geworden, dat bijzonderheden betreffende een ut Fransch oorlogsschip voor den prijs honderdduizend pond sterling aan buitenlandsche mogendheid waren kocht, voordat zelfs de kiel van hetï' was gelegd. Een ander geheim, dat aan het bul' land is verkocht, is het mechanisme een machinegeweer, dat een grooter tal schoten per minuut kan lossen eenig ander dergelijk wapen. Een bijl dere eigenschap van dit machinegev was, dat het door het losdraaien vant enkele schroef in zeven stukken kon den verdeeld, zoodat het uiterst kelijk vervoerd kon worden. Er behoeft slechts weinig twUfel o te bestaan, dat Stavisky slechts een i was van deze reusachtige splonnenor nisatie, welke zich niet alleen bezig hit met het verrichten van spionnage-v voor een bepaalde of voor verschillen naties, doch ook met het uitvoeren r misdaden, die groote geldelyke voordee afwierpen. Naar men tot nog toe heeft kun" vaststellen, ontving de „financier" soonlyk slechts één tiende van het bedri dat verdiend werd met de onderneming waarvoor hy de plannen had uitgewer Het is thans, aldus besluit de M Express", de taak van de Fransche po' tie, om te ontdekken, wie de werkelij leiders zyn van deze organisatie, we over onbegrensde geldmiddelen moet schikken, daar haar verschillende °Pe ties uiterst voordeelig zyn geweest. De rechter van instructie heeft een V vel tot in hechtenisneming ultgevaara tegen den vroegeren vice-consul Frankryk te Sofia, Geraldi, wegens pc. tot omkooping. Aangezien de huidigew biyfplaats van den beschuldigde onbeke is, wordt een onderzoek ingesteld. ENGELAND. Vraag over Oostenrijk. In het Lagerhuis heeft een afgeval digde den Britschen minister van Buiten landsche Zaken gevraagd of hij de mes lijkheld overweegt de geheele kwestie o huidige internationale moeilijkheden Oostenrijk ter volgende zitting ?an Volkenbondsraad ter sprake te bren, en te streven naar de regeling er vanowj den Volkenbond op grond van art. John Simon antwoordde hierop, L Britsche regeering een dergelijken niet overweegt, hoewel zulks naar wj meening misschien wel gewenscht Is. up verdere vraag of het niet wenscheHJu zyn de vraag voor den Volkenbond re handelen, aangezien de toestand van tenrijk niet alleen Italië en DulSfltej betreft, doch onder zekere omstandie» 3 den wereldvrede in gevaar zou k» jg brengen, antwoordde Simon, dag., eerst de voorwaarden van art. .„«in studeeren om te kunnen vaststel'™, „j kwesties on grond van dit artikel aa Volkenbond kunnen worden voorge'" ZUID-SLA VIE. Ter dood veroordeeld. De drie personen, die beschuldig den op 22 Dec, 1933 te hebben F «r koning Alexander te vermoorden 1 dood veroordeeld. J-!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2