75Jte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Maart 1934 Tweede Blad No. 22705 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden LEIDSCHE SCHOUWBURG. TANDPASTA W BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ROUWDIENST KONINGIN EMMA. EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. In de stampvolle Pieterskerk. In de statige Pieterskerk, welke tot de I laatste plaats bezet was, is gisteravond een plechtige, indrukwekkende rouw dienst gehouden, waarin het verscheiden van Koningin Emma is herdacht. Ds. C. Hartwigsen opende deze samen- 1 komst met gebed, waarna lezing van Ps. 90 volgde. Als volk- en lotgenooten, aldus begon spr., zijn wij hier bijeen. De Heer heeft ons bitterheid aange daan, door één uit ons midden weg te nemen, die ons zoo dierbaar was. De krankheid, die wij hoopten dat van voorbij gaanden aard was, is voor haar een sterfbed geworden. Wij hadden niet gedacht Haar zoo spoedig, na zoo'n kort ziekbed, te moeten missen. God, die Haar tot ons bracht heeft Haar van ons ge nomen. Na in 't kort te hebben herinnerd aan het verscheiden van Koningin Sophie in 1877 teekende spr. het nieuwe huwelijk van den Koning met de jonge Prinses van Waldeck Pyrmont. Niet als een vreemde linge wilde Zij echter zijn in het nieuwe land, waar God Haar geroepen had. Zij wilde één zijn met Haar volk. Toen Zij zich dan ook met de zaken van ons volk inliet, bleek het duidelijk hoe vatbaar Zij hiervoor was. Bijzonder aangetrokken voelde Zij zich tot zwakken, kranken, be- hoeftigen. Het kon niet uitblijven, dat door al deze groote, goede eigenschappen, het oog van het Nederlandsche volk op Haar werd gevestigd. Met groote blijdschap is Zij dan ook ingehaald. Een blijdschap, die zich later omzette in. blijde jubel toen Prinses Wilhelmina werd geboren. Dit Kind was voor het Koningspaar een groote vreugde. In ontroerende teekening schilderde ds. Hartwigsen voorts het regentschap van Koningin Emma, waarbij tevens de taak nog kwam van opvoedster van Haar 10- jarig dochtertje. Haar taak als Regentes heeft Zij op gevat zooals een Oranje, dat dient op te vatten, de grondwet moet gehandhaafd worden en daarvoor heeft Zij zeker ge zorgd. Door de eenheid van ons volk heeft Zij in de acht jaar van Haar regentschap veel tot stand mogen brengen. Vervolgens stond spr. enkele oogenblik- ken stil bij de huldiging van Prinses Wil helmina tot Koningin, hierbij het volle licht latende vallen op het achteruittre den van Koningin Emma. Groote belang stelling bleef Zij echter aan den dag leg gen voor wat van Nederland van belang kon zijn. Bovendien is Zij Haar dochter voorgegaan tot eerbiedbetooning tegen over God. In Koningin Emma is ons veel gegeven, droevig zijn wij nu dan ook gestemd, nu Uij ons is ontvallen. Het gemoed wordt bewogen en daarom rgen wij ook rouwen. Veel was ons in I har geschonken, veel ook is ons in Haar 1 ontnomen. Op Haar ziende met een droeven blik, denken wij er aan, dat God groote dingen door Haar aan het Nederlandsche Volk heeft gedaan. God zij geprezen voorwat Hij ons in Haar gaf. God, de Heere zij met ons, gelijk Hij is geweest met onze Vaderen, ook onder het bestuur van Ko ningin Emma. Hij brenge het Nederland sche Volk terug tot Zijn Woord, dat Ko ningin Emma zoo gaarne diende. Na het zingen van Ps. 99 1 en 2 voer de ds. M. J. Punselie als tweede spreker het woord, die na lezing van Gen. 23 3 en 4, begon met te herinneren hoe het Abraham moeite gekost heeft, afscheid te nemen van Sara. Hij zou missen wat tot nu toe zijn leven had mooi gemaakt, zijn vorstin was heengegaan. Abraham voel de. dat de slag radicaal was, hy moest het stof, dat lang de drager van zijn ge luk was geweest, aan de aarde toever trouwen. Een begraafplaats, als herinne ring aan de lieve doode, wilde Abraham hebben. En zooals Abraham heeft ook het Nederlandsche volk in groote verslagen heid stil gestaan bij den dood van de Koningin-Moeder. Een gansch volk in verschillende geledingen, één in dank, staat stil in groote verslagenheid, nu dat hart stil staat. Het heeft ons volk moeite gekost om afscheid te nemen van zijn doode. Ook wij kunnen niet blijven toeven bij dat stoffelijk overschot. Zal nu dit leven zijn sporen gaan trek ken? Ons volk staat op een recht, een erf- begraafplaats waar wij onze herinnerin gen verankeren kunnen, en waar wij Haar lichtend spoor ons telkens in den geest kunnen roepen. De geschiedschrijver zal dadelijk Haar naam schrijven onder de grooten, die ons Volk heeft gehad. Het Nederlandsche Volk dankt Haar. Maar ook God, Die Haar aan het Neder landsche Volk heeft geschonken. Voort willen wij gaan langs het lich tende spoor door Haar nagelaten. Het yerk van Koningin Emma is niet afge broken al is het Haar uit de handen ge nomen. Haar dienen is de triomf van Haar leven geweest en dat is de zaadkor rel geweest, die Koningin Emma in ons nationale leven heeft gelegd. Koningin Emma, aldus spr. voortgaan de, roept het ons toe, o, mijn volk. alleen door Hem te dienen leert gij dienen. Geve God de Koningin, die bij dit ver scheiden zoo onnoemelijk veel moet mis sen, troost en kracht. Zij verloor in nog Intensieveren zin Haar Koningin, Haar Moeder. Gelukkig echter is het voor Haar te Jeten, zooals Zij dit Haar Volk dan ook bekend maakte, dat God Haar Moeder tot Zich geroepen heeft. Na het uitspreken van deze rede, die evenals de voorgaande, onder doodsche stilte was aangehoord, speelde de orga- $*st. de heer Mens, treurmuziek, waarna nog gezongen werd Gez. 273 6 en 7. De bijeenkomst, die een stemmingsvol ^rakter droeg en o.a. werd bijgewoond S°?wden burgemeester, mr. A. v. d Sande gakhuyzen, den gemeente-secretaris Van wrijen, de wethouders Goslioga, Romijn RECLAME. 8381 Koop geen Aspirin onder den prijs! Denk eraan, dat de prijs waarschijnlijk niet het eenige is, waarmee geknoeid werd. Stel met het oog op een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaal I Eisch de echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje hand om de verpakking I Uitsluitend verkrijgbaar m de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets en oraniezakjes van 2 tabl a 10 ets en Splinter, vele gemeenteraadsleden en Hervormde predikanten, die voor deze ge legenheid in toga waren, de gemeente commissie, de voltallige kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en voorts afgevaardig den van het Leidsch Studentencorps, van de V.V.S.L., van de Jeugdver. Nomateg en enkele groepen padvinders, werd besloten met het staande zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus. DE BENOEMING VAN DR. J. N. BAK HUIZEN VAN DE BRINK. Teleurstelling van confessioneele zijde. In het Hervormd Weekblad ,,De Gerefor meerde Kerk" schrijft dr. J. Ch. Kromsigt een artikel over de benoeming door Minister Marchant van dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink uit Kralingen tot hoogleeraar alhier, als opvolger van wijlen prof. Eekhof. Het volgende is aan artikel van dr. Krom sigt ontleend: Het mocht niet! de vraag onlangs door ons gesteld, of de vacature van Prof. Eakhof door een leerling en geestverwant (dr. G. P. van Itterzon. predikant bij de Haagsche Hervormde Gemeente) vervuld zou mogen worden, is nu beantwoord. Het mocht niet. terwijl de ethischen aan elke universiteit rijkelijker bezetting hebben dan hun positie wettigt. Een dat te meer, omdat dr. Eekhof discipelen heeft ge kweekt, die alleszins bekwaam zijn om zijn profetenmantel te dragen (dr. van Itterzon wordt zelfs genoemd de liefste leerling van Prof. dr. Eekhof). Hier openbaart zich anti-confessionalisme. Na de revolutie heette de regeering in godsdienstig opzicht neutraal, confessieloos. Daarom moest het geheele openbare leven ook confessieloos zijn, bijzonder de openbare onderwijs inrichtingen van de laagste tot de hoogste. In den doleantietijd werd de confessioneele Prof. Kleyn benoemd. Zoo'n benoeming bleef echter zonder uitzondering. Het anti- confessionalisme toont nog gedurig zijn macht. Ethisch schijnt nu de voorkeur te hebben, zooals vroeger modern. Gerefor meerd-anti-revolutionair kan ook nog wel, maar het parool schijnt te blijven niet- confessioneel. Evenals de niet-liberalen vroeger, zoo gelden nu de confessioneelen als zoodanig voor onwetenschappelijk, al zijn er mannen als Prof Kleyn en Eekhof en anderen om dezen regel te weerspre ken LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Jaarverslag over 1933. Aan bovengenoemd verslag is het volgen de ontleend. Het bestuur bleef ongewijzigd. Het ledental verminderde met 69 en' be draagt thans 5266 waarvan 216 vrouwen en 417 jeugdleden De algemeene toestand is nog steeds zorgelijk. In Januari 1933 hadden de bij de Be- stuurdersbond aangesloten afdeelingen te zamen 2039 werklooze leden (38 procent). Dit aantal verminderde geleidelijk tot 1256 in Juli om daarna weer te stijgen tot 1771 in December 1933 (33Vt procent). Het totaal aantal werkloosheidsdagen bij onze aangesloten afdeelingen bedroeg niet minder dan 415.235. Dit cijfer geeft wel een ontstellend beeld van het tekort aan werk gelegenheid. Buitengewoon groote bedragen werden uitgekeerd door werkloozenkassen en als steun aan uitgetrokkenen. Aan de werklooze leden onzer afdeelin gen werd in 1933 in totaal uit de werk loozenkassen uitgekeerd f. 181.052.79 (in 1932 f. 233.630.89). De gemeentelijke steunverleening keerde aan onze leden uit 481.546.30 (in 1932 f 397.824.04» De totale uitkeeringen alleen aan de leden der moderne vakvereenigingen be droegen derhalve f. 662.599.09. Verschillende pogingen werden in het werk gesteld om verbetering te brengen in de steunregeling, waarvan enkele met suc ces werden bekroond. De ontwikkelings- en ontspanningsavon den en -cursussen konden zich in een groote belangstelling verheugen terwijl ook het bezoek aan de demonstraties en pro- pagania-avonden goed was te noemen. KON. VER. LITTERIS SACRUM. Een schitterend resultaat! Aan den in dit seizoen te Haarlem ge houden internationalen tooneelwedstrijd uitgeschreven door de Haarlemsche Too- neelvereeniging „Jacob van Lennep", nam, zooals reeds eerder gemeld, de Leid- sche Kon. Tooneelvereeniging „Litteris Sacrum" deel met de opvoering van „Mejonkvrouwe De la Seiglière". Wij vernemen thans, dat „Litteris" op niet minder dan acht prijzen beslag leg de, nl. de eerste prijs voor de beste op voering, 4 eereprijzen, 3 personeele prij zen (toegekend aan mevrouw Hageman en de heeren De Wilde en Wisse). Waarlijk een schitterend resultaat voor den regisseur, den heer Hageman en zijn vereeniging, waarmede wij deze kra nige dilettanten, die zich tot zulk een hoogte hebben opgewerkt, van ganscher harte gelukwenscheal. PROPAGANDA-AVOND DER AJ.C. Rede van den heer Klaas Toornstra. De afdeeling Leiden der Arbeiders Jeugd-Centrale hield gisteravond in de groote Stadszaal, welke nagenoeg geheel bezet was, een propaganda-avond, waarin de heer Koos Vorrink, voorzitter van het hoofdbestuur der AJ.C. en der Soc. Jeugd Internationale en toekomstig voorzitter der S.D.A.P. een rede zou houden. De afdeelingsvoorzitter, Jo van der Stal, deelde in zijn openingswoord mede, dat de spreker tot zijn leedwezen verhinderd was zijn aangekondigde rede uit te spre ken; in zijn plaats werd de heer Klaas Toornstra, lid van het hoofdbestuur der A.J.C.daartoe bereid gevonden. De heer Toornstra zeide, dat deze avond een onderdeel vormt van de actie, welke gedurende de maand Maart over het ge heele land wordt gevoerd onder de jong socialisten, overal daar. waar het socia lisme is doorgedrongen Spr. zette vervolgens het doel der socia listische jeugd-beweging uiteen, dat zijn hoogtepunt vindt in de stelling, dat de AJ.C. beoogt de algemeene ontwikkeling en opvoeding van hapr leden. Het pro gramma van hedenavond geeft van de wijze, waarop de A.J.C. dit doel tracht te bereiken, slechts een onvolledig beeld. Immers de hier gedemonstreerde zang, dans, declamatie en leekenspelen behoo- ren in wezen niet thuis op de planken van een tooneel, doch in de ontspannings- poozen van den dagelijkschen arbeid der A.J.C., welke gericht is op ontplooiing der sluimerende levenskrachten in ieder jong menschenkind, tot een zelfstandige, vrije persoonlijkheid. Jeugdbeweging is ondenkbaar zonder het groote democratische levensbeginsel van ieder individu om van zijn leven te maken, wat er van te maken valt en tezamen een betere maatschappij te vor men dan waartoe het huidige geslacht in staat bleek. Wij willen onze jongens en meisjes op voeden tot een betere samenleving, hen vormen tot goede leden van de strijdende arbeidersklasse. Het is niet onze schuld, aldus spr., dat wij hen op zoo jeugdigen leeftijd reeds betrekken in de levens moeilijkheden maar die van de maat schappelijke verhoudingen, welke ook kin deren betrekt jn het productieproces, waarin zij tot dezelfde prestaties worden gedwongen als hun volwassen mede- menschen. Het jonge kind leert niet alleen al vroeg te beseffen wat werken betee- kent; helaas ervaart het ook tot eigen schade, wat werkloosheid beduidt. De jeugdbeweging is evenmin te schei den van den wil tot de liefde voor de vrijheid. Onze jeugd kan zich naar eigen aanleg en ambitie ontplooien, zich uit leven in blije vroolijkheid. Hoeveel vol keren in Europa zijn er, waar de klauwen van het geweld deze vrijheden hebben weggevaagd. Spr. wekte met kracht op met hand en tand deze levensvreugde vast te houden; het zijn de glanspunten in onze jeugd, waaraan wij later altijd in dankbare her innering zullen terugdenken. Aan het slot van zijn rede deed de heer Toornstra een beroep op alle ouderen en jongeren om eendrachtig naast elkander te strijden voor een betere en gelukkiger maatschappij en menschheid; een samen leving bovenal, waarin plaats in voor vrij heid (applaus).- ao Het verdere gedeelte van het program ma werd op aantrekkelijke wijze verzorgd door leden der Leidsche A.J.C. en Roode Valken, waarbij zang, dans. declamatie en leekenspel elkaar in goedgekozen num mers en volgorde afwisselden. Vooral de geschiedenis van het levende standbeeld oogstte daverenden bijval en was dan ook een der glanspunten van den ook overi gens welgeslaagden avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Indisch recht, de heeren P. S. van der Lely (Haarlem) en G. L. Sirks (Den Haag)doctoraal examen Indisch recht de heer O. Sastroamidjojo (Leiden); can- didaatsexamen wis. en natuurkunde (let ter A) mej. C. L. M. Engelkamp (Rot terdam) idem letter J) de heer R. J. H. Praken (Den Haag)candidaatsexamen Chineesch-Japansche taal de heer C. C. Krieger (Leiden). Ons bericht in ons blad van gisteren omtrent het afscheid van 't Hoofd der Openbare Jongensschool voor UL.O., den heer P. A. Hibma, eischt eenige aanvul ling. Van de leerlingen neemt de heer Hibma afscheid in 't schoolgebouw, van de ouders op Donderdagavond a.s. om 8 uur in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt). De bijeenkomst op Woensdag om 12 uur in de beperkte ruimte van de constitorie- kamer van de Doopsgezinde Kerk is be stemd voor autoriteiten, personeel en col lega's. De Wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. GEBOREN: Hendrik, zn. van J. J. W, v. Went en P. J. Rietbergen Abraham, zn. van A. G. v. Lunsen en I. v. Houten Job Gerardus, zn. van C. Duivenvoorden en W. C. v. Schie Johannes Guillaume, zn. v. G. Dolmans en J. H. Rummel Catharina Helena, dr. van J. C. v. Leeuwen en A. G. Straathof Catharina Aldegonda, dr. van J. G. J. Ver- hey v. Wijk en C. Roem Dirk Jan Hen- dricus, zn. van H. Prins en M. Munnik Hendrik, zn. van W Ju en M. Hoogewoning Rients, zn. van J. Bakker en N. J. Semeyn Jametje, dr. van J. H. Tel jein- en J. v. Oosten. GEHUWD. A. E. Habraken jm. en M. E. Momberg jd. OVERLEDEN. W. D. SimonisBezie, wede. 75 j. K. W. P. Krom, m., 53 j. G. J. v. d. Poel, zn. 10 j. N. C. v .d. Tuin, dr. l»/i j. J. C. v. d. Wijngaard—Galjaard, wede. 86 j. C. Schouten, zn., 24 j. M. Serlier—Chris- tiaanse, vr., 75 j. K. Muyzert—v. d. Sluis YT, 66 i. N.V. AMSTERDAMSCHE TOONEELVER. Circus Knie, een circus- geschiedenis in 4 bedrijven van Carl Zuckmayer. Wat van een op zich zelf vrij matig gegeven gemaakt kan worden door een nauw sluitend gezelschap als dat van van Dalsum. dat zich geeft met al het kunst- bloed. waarover het maar beschikt, het wordt in Circus Knie weer eens bewezen. Het tooneelstuk is immers van een melo dramatische tendenz, dat men er soms van zou rillen wanneer het spel niet ervoor zorgde, dat het niet zoover kan komen. Melo-dramatisch op ouderwetsche wijze, van tevoren iedere wending, die zich zal voordoen, gemakkelijk te raden gevend, nu en dan zelfs gekunsteld, zoo zouden wij Circus Knie willen kwalificeeren. Het geeft den zielestrijd van den circusdirec teur Knie en zijn dochter Katharina. Hard ploeterend en zwoegend weet Knie zijn eeuwenoud circus overeind te houden, zij het met kunst, en vliegwerk en soms half. leege magen zijner medewerkers. Aan de voortzetting van zijn levenswerk hangt iedere vezel van zijn ziel Dan verlaat zijn dochter het circus, dat haar tegen staat om het aan te leggen met een rijken heereboer, die haar natuurlijk wil trou wen. Vol ongeduld wacht Knie haar terug keer af, overtuigd dat zijn bloed niet kan afdwalen, dat het circus ook in wezen haar leven vult. Inderdaad komt zij terug om haar huwelijk aan te kondigen. Voelt Knie het of voelt hij het niet? In ieder geval hoort hij het niet meer uit haar mond, want als zij eindelijk be sluit haar plannen, die hem den genade- stoot zouden geven te vertellen, is hij reeds zacht ingeslapen. Ontredderd blijft het circus achter doch dan ontwaakt in haar het, trots haar eigen idee sluimerend circus-bloed Knie en zij zal voortaan als leidster op treden, brekend haar verloving met den heereboer. Overtuigend is alles geenszins, maar van Dalsum en de zijnen spelen er over heen. zij het toch ietwat geforceerd in melo-dramatische richting. Zelfs van Dal- sum als directeur Knie was het soms nog even te machtig, om er geheel overheen te komen. Frappant krachtig was Char lotte Kohier als Katharina. Welk een dramatische visie weet zij aan deze rol te geven! Zij overwint iedere hinderpaal, iedere zwakte in het trots alles hier en daar rammelende stuk. Hoe goed was als geheel het circus- milieu getroffen met de armoedige wagens, de armieterige piste! Men proefde op het tooneel de circusgeur. Zuiver getypeerd was deze omgeving van harde werkers onder leiding van den man, die opgaat in zijn metierZonder uitzondering slo ten zich allen daarbij aan, speciaal de clown van Jules Verstraete de oude Bibo van Anna Sablairolles en de koorddanser van Cruys Voorbergh. Uit den toon viel de heereboer van Ph. la Chapelle, die te naturalistisch ruw- bonkig werd gehouden in deze sfeer, die zwaar naar het melo-drama neigde, mede door het chargeeren van enkele bijfiguren als de commissaris van politie van van Warmelo en de deurwaarder van Ben Groenier. Een goed bezet huis heeft de executan ten hartelijk toegejuicht. RECLAME. 8384 voor Uw tanden! DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog eens het Balkan-pact. Heden brengt de Fransche minister van buitenl. zaken Barthou een bezoek aan Brussel om te onderhandelen met Hy- mans. In de Italiaansche dagbladen wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het Bal kanpact een geheime clausule voorkomt, die bepaalt, dat de Dodekanesos, welke thans in bezit is van Italië, weer onder Grieksch bewind moet komen. De Griek- sche legatie heeft reeds een desbetreffend dementi gepubliceerd, doch de Italiaan sche bladen wijzen er met nadruk op, dat de eenige manier om iedere ongerustheid in dit opzicht weg te nemen bestaat in het publiceeren van den tekst van het pact. ZWITSERLAND. Verordening tegen beleediging van buitcn- landscbe staatslieden en instellingen. De Zwitsersche bondsraad heelt een verordening uitgevaardigd tegen beschim ping en beleediging van buitenlandsche staatslieden en instellingen. De verordening, die onmiddellijk inwer king treedt, bepaalt dat persorganen, die door ernstige overtredingen de goede be trekkingen tusschen Zwitserland en an dere staten in gevaar brengen, een waar schuwing krijgen. Wanneer met deze waarschuwing geen rekening wordt ge houden, wordt 't verschijnen voor bepaal den tijd verboden. De bondsraad doet een beroep op de kantons om drukwerken, afbeeldingen en soortgelijke voorstellingen, die de goede betrekkingen van Zwitserland tot and»-' staten in gevaar zoudüTi bunnen brengen uit te sluiten van verkoop of tentoonstel ling, dergelijke geschriften of afbeeldin gen voorloopig in beslag te nemen en op te zenden aan den procureur-generaal, die den bondsraad definitieve inbeslagneming kan verzoeken. Het zelfde gelde voor uit het buitenland geïmporteerde geschrften met dezelfde tendenz. BINNENLAND. PLECHTIGE BIJZETTING VAN HJH. DE KONINGIN-MOEDER. (Ie Blad). 173e Vergadering van Bloembollencultuur (3e Blad). Vrijspraak inzake de doodelijkc aanrij ding met de Blauwe Tram te Den Haag. (Rechtzaken, 2e Blad). BUITENLAND. De oud-president van den Oranje-Vrij staat Reitz is overleden. (Tel., 2e Blad). Rond het Stavisky-schandaal. (Buitenl., 2e Blad). Starhemberg wordt vice-kanselicr in Oostenrijk. (Buitenl., 2e Blad). FRANKRIJK. Rond het Stavisky-schandaal. De parlementaire commissie van onder zoek naar de Februari-onlusten heeft een resolutie aangenomen, waarin een beroep op de regeering wordt gedaan onmiddellijk de noodlge wettelijke of politioneele maat regelen te nemen om bewapening in be paalde vereeniglngen onmogelijk te maken. Bij de moeder van Halnnaux, heeft een. huiszoeking plaats gehad, waarbij een koffer in beslag is genomen. Hainnaux, alias Jo-Jo, heeft zich, zooals bekend, nadat hij korten tijd verdwenen was, vrij willig bij de politie aangemeld. Volgens „ie Journal" heeft het onderzoek van zijn bagage aangetoond, dat hij een reis naar Engeland heeft gemaakt. De rechter van Instructie heeft in ver band met den moord op rechter Prince mevrouw Romagnlno opnieuw aan een uit voerig verhoor onderworpen, ten einde verschillende verklaringen, die zij vroeger heeft afgelegd, nader te toetsen. De vroegere generaal Bardi de Fourtou werd eveneens door den rechter vani instructie gehoord. De Fourtou speelde in verschillende Stavisky-ondernemingen een leidende rol. Toen na het verhoor een aantal foto grafen op de binnenplaats van het Paleis van Justitie Blitzhcht-opnamen wilden maken wierp zich De Fourtou in een aan val van woede op een dezer fotografen en sloeg hem met een vuistslag neer. Het slachtoffer was een oorlogsinvalide. De woedende generaal werd door bewa kers van het Paleis van Justitie terstond gearresteerd. Het politle-onderzoek inzake de belee ning van de Stavisky-juweelen ln Londen is in vollen gang. Maandag slaagde de politie erin de ge heimzinnige Engelsche danseres op te sporen, die met de beleening ln verband wordt gebracht. Zij ontpopte zich als Miss Celia Nono, die vroeger in het Parijsche variété van Stavisky optrad en thans ver bonden is aan 't Londensche café Anglais. Miss Nono, die drie en twintig jaar oud is, zou met den secretaris van Stavisky, Romagnlno in relatie gestaan hebben. Toen Nono door een Journalist gevraagd werd, of zij den secretaris gekend heeft en de juweelen beleend heeft, weigerde zij een antwoord te geven. De Fransche juweelen-cxpert Seror heeft inmiddels in Londen de in de bank van leening van Sutten gevonden juweelen ter waarde van 7000 pond onderzocht en foto's daarvan naar Parijs gezonden. Thans wordt ook nagegaan, of zich nog meer juweelen van Stavisky in Engeland bevinden. o OOSTENRIJK. Starhemberg Vice-Kanselicr. De sedert geruimen tijd gevoerde ver trouwelijke besprekingen over de samen voeging der Oostenrijksche weerformaties zijn thans zoo ver gevorderd, dat publica tie der definitieve regeling binnen enkele dagen verwacht kan worden. Naar verluidt zou de overeenkomst tus schen bondskanselier Dollfuss, den bonds- leider der Heimwehren Starhemberg en den secretaris-generaal van het Vader- landsche Front, Stepan, zonder deelne ming van vice-kanselier Fey, ongeveer de volgende regeling inhouden: Alle afweer-organisaties, de Heimwehren de Stormscharen. de Vrijheidsbond en de Christelijk-Duitsche Turnorganisaties, wor den samengevoegd tot een „weerfront" en in het Vaderlandsche Front opgenomen. Leider van het Weerfront wordt de bonds- leider Starhemberg. Het geheele Vaderlandsche Front komt onder bondskanselier Dollfuss te staan Vice-kanselier Fey en de leider der Stormscharen, de minister van onderwijs dr Schuschnlgg, hebben geen zitting in dé leiding der afweerformaties. De afzonder lijke organisaties blijven als onder-organi saties binnen het kader van het Weerfront voortbestaan, doch worden gereorgani- saerd. Het Weerfront zal een zelfstandige organisatie blijven en niet in de grond wet worden opgenomen, doch doordat het direct onder leiding van den bondskanse lier staat, ter beschikking van de regee ring zijn. Het geheele Vaderlandsche Front wordt tot een Oostenrijksche staatsbeweging verklaard. Het aantal leden zal stelselma tig verminderd worden, zoodat men aan neemt, dat het Weerfront ln de toekomst 30 40 duizend man zal omvatten. Ten aanzien van de financiën hoopt men een regeling in den zin der regeeringswen- schen te kunnen treffen. Na Paschen zal Starhemberg vice-kan selier worden, terwijl de tegenwoordige vice-kanselier Fey dan tweede vice-kan selier wordt Naar de „Reichspost" meldt, heeft kar dinaal Innitzer de Katholieke jeugdbon den ter bescherming van de vaderland sche belangen vereenigd in het „Oester- reichische Jungfront". Tot leider van het front is door den kardinaal de op het gebied van het maat schappelijk Jeugdwerk welbekende Jeugd leider Hans Scheffel benoemd. Het „Oesterreichische Jungfront" ver tegenwoordigt thans de belangen der Katholieke jeugd op vaderlandsch en Blastebuiggrlijl: gebied,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5