DE PRINCE-STAD IN ROUW, Eén in droefheid en leed. plechtige uren op het Voorhout. DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 27 Maart 1934 Losse nummers van ons Blad Eerbiedige aandacht voor het Paleis. (Van onzen Redacteur). was vroeg in den morgen van een dien wij nimmer meer vergeten zul- dat wij per auto naar de Residentie L om getuige te zijn van de plech- j uitvaart van onze geliefde Koningin ma. Een dag van diepen rouw, een dag dien er tot hoogen ernst stemde, al toonde natuur zich daarmee In een wel schril trast. Want zachte lente zonneschijn «le.-straalde de landouwen, die te droo- ie:i lagen onder een puren wolkenloozen rorjaardhemel.... t Viel moeilijk, zich In te denken, dat negenen, die met ons in een lange file Un auto's naar Den Haag trokken, een iatst vaarwel, een laatsten groet gingen rtngen aan een geliefde Doode, Die zoo itzaglljk veel voor het Nederlandsche olk deed.... En tegen half negen lag daar voor ons rt wijdsch Voorhout, waar nog niet veel rukte heerschte: veel minder belangstel- ng bleek hier te zijn, dan wij ons had- rn voorgesteld. De regeling der politie ss voorbeeldig en waarborgde een stren- orde: wèl zagen wij reeds velen op de in aangewezen plaatsen, rustig opge- ïld achter de afzettingen, maar er was rt geenszins een massale menschen- lenigte. Had men zich laten afschrikken Dor het aanvankelijk bericht, dat men ui ganschen dag zou moeten staan of itende men, dat het bij het Palels zóó o! zou worden, dat van het veroveren ju een goede plaats tóch geen sprake du kunnen zijn? Hoe dan ook: de drukte iel ontzaglijk mee, al groeide de men senstroom, naarmate het uur van elven aderde. Toch bleken velen, in de veronderstel- ng. dat in de omgeving van het Palels, [drukte enorm zou zijn, den nacht reeds phet Voorhout doorgebracht te hebben: len zat op stoeltjes of couranten, som- igen hadden periscopen meegenomen, b zoodoende een beter gezicht te heb- m. over de hoofden der militairen heen. Het vak der burgemeesters liep reeds loedlg vol: meerderen waren in ambts- Btuum, anderen in het zwart met den abtsketen om, ook zagen wij enkelen de schilderachtige Zeeuwsche kleeder- scht. Wij zagen o.a. de burgemeesters van sden, Noordwijk, Sassenheim, Woubrug- Lelderdorp, Koudekerk, Waddlnxveen vele anderen uit onze omgeving. Militaire en civiele autoriteiten reden en leder kreeg in volmaakte rust zijn uts toegewezen: in het midden van r'. roote plein vóór het Palels stond de :'d commissaris van 't Sant en deze re - tic het weinige, dat na een zorgvuldige organisatie nog te regelen viel.... T oeschouwers waren zich allen de it van dezen morgen volkomen be- s de stilte was overal opmerkelijk, vis geen enkel hinderlijk geluid dat fnd werkte: men stond daar rustig in '4'. rijen in eerbiedige aandacht en be- feuwlng van het „va-et-vient", dat zich "cebreede lanen afspeelde: het aanrij- i der auto's en rijtuigen. Slechts een ikel zacht gehinnik der paarden verbrak steer van rust, die deze dag tot een uen rouwdag stempelde Kt alle ramen der eerbiedwaardige «ge patriciërshuizen tuurden de be stellenden naar omlaag over het be- teg van hen, die zich langs de wegen uteldenhet was opvallend, hoe allen tb zoo veel mogelijk in het stemmig tart gekleed hadden, hetgeen de ontroe- k? nog versterkte. Maar al heel spoedig kwam er meer kar in de menigte: de militaire cos- »ms gaven afwisseling. Hier een plek ten, daar een plek blauw, maar tóch ®den wij constateeren, hoezeer bij deze "htigheid het accent gelegd was op tnvoud, volkomen in overeenstemming 'et den wensch van Haar, Wier leven Heeds wars van alle uiterlijk effect ge feest is De overal langs de route opgestelde tri bes vulden zich meer en meer, naarmate e Plechtige ure der Uitvaart naderde: «n volgde de inspectie der troepen, afge beld door korte commando's, tot plot- i 1' twee auto's, waarin H.M. de Konin- Prinses Juliana en Prins Hendrik met tvolg gezeten waren, tegen kwart voor het Koninklijk Paleis verlieten en .ater aan het Voorhout voorreden: ^••oos stond de menigte en bracht een ~le hulde aan twee zwaarbeproefde ftuSd"' ln zwart met zware s'ulers Den beklemmend moment was dit: men hoe nu de Rouwdienst een aanvang «len ging en leefde in stilte mee. met troostend woord, dat ds. Weiter spre- en tou Maar eerst volgde nog de auto's met de 'jelljke gasten, die daarbij tegenwoordig R? ten zijn. eerste ontroering deed zich gelden: Jhenigmaal had men de Koninklijke h toejuichen hoe vreemd, hoe be- 'v'-send was het nu deze droeve stilte f? °P,te merken.... Miming stond op aller gezichten te o men wist, dat het groote moment ^ntocht was. L-t groote moment, waarin Koningin ^;",a uitgedragen worden zou naar haar •air t r,ustPlaats voor goed gevoerd van k! 8e"e'd Voorhout, van waaruit Zij het wce van ons Vaderland lange jaren ""ens had meegeleefd I öp brj. dorste rijtuigen reden aanNie- Vr,. j 'nEen korte wijle stonden fin 4€uren van het Paleis brj;> 2acht commando de rijtuigen t v. voort en zouden eerst later door eren bezet worden. Its'JL kwamen in hun prachtige ambts- en thct gouden tressen naar bulten en stelden zich op naast het bordes van het Paleis. Een oogenblik van wachten., de klokken beieren. Men staat in beklommen afwachting en verbeidt het plechtig oogenblik dat het hoofdmoment van dezen morgen worden zal. Een korte wijle en Dan volgde de ontroerend schoone rouwkoets, getrokken door acht paarden, overdekt door de donkerblauwe rouw- kleeden, met zilveren biezen.... Zacht speelde de muziek Grieg's „Ases Tod'', het volgende oogenblik werd onze geliefde koningin Emma uitgedragen.... Dit tafereel gaat nimmer meer uit onze herinnering; roerloos stond hoog en laag, jong en oud tesaam geschaard en volgde het droevig schouwspel; ontroering golfde door de menigte. Een zilveren zonneschijn speelde om de hooge gebouwen in het rond, fel stak daartegen af het zwart van de koets en kronkelden de donkeire silhouetten der aloude takken van 't hooge geboomte.... De schaar van kamerheeren stelde zich naast de koets op en hun schitterende costuums vormden een haag, een wacht van trouw rond Haar, Die onder een bed van bloemen lag bedolven. En daarachter volgden in 'n lange rij de koetsen met de vorstelijke personen; snel, zóó snel dat wij hen nauwelijks herkennen kunnen, gaan zij de rijtuigen binnen. Even onderscheiden wij nog Prins Hendrik en Prins Karei van België, gevolgd door vele andere vorsten uit het buitenland. Het werd een stoet van onvergelijke lijke schoonheid, maar van waarachtigen eenvoud tevens: de kanonschoten dreun den, de klokken beierden, afgewisseld door het zachte hoefgetrappel. Een bloe menweelde als treffend slot: vier rijtui gen schier onzichtbaar door de massa kransen en bouquetten, een hulde van zeldzame pracht. Daarachter sloten zich diverse wapen corpsen van land- en zeemacht aan, even als een klein detachement marechaussee's als officieel besluit. En langzaam zagen wij de Koets en de rijtuigen wegrijden langs de scharen eer biedig zwijgende toeschouwers: kleiner en kleiner werden de figuren van hen, die de stoet volgden, steeds verder van ons werd Koningin Emma weggereden naar Delft toe, zwijgend begroet door duizen den en duizenden trouwe aanhangers van ons Vorstelijk Huls, die op dit moment hun ontroering nauwelijks meester kon den blijven. Wij zagen velen van Koningin Emma's personeel: hoogbejaards gedienstigen, die zachtkens huilden of krampachtig schok kend het voorbijrijden van de Rouwstoet volgden: voor hen, die dag in dag uit met Koningin Emma in nauw contact stonden moet deze Uitvaart wel het schokkendst zijn geweest.... Lang bleef men langs den weg dien de stoet volgde, bijeenstaan: lang nadat wij reeds de Residentie, door volkomen leege straten verlaten hadden.. Dit was de plechtigste en waarachtig ste, Uitvaart, die wij ooit zullen mee maken: treffend, ontroerend, zonder eenl- ge ophef. Allen, die haar meegemaakt hebben, weten het: Koningin Emma heeft ons verlaten, maar de herinnering aan dit heengaan is van ziilk een schoonheid, dat zij, hóe oud wij ook mogen worden, nooit meer Uitgewischt kan worden. zijn behalve aan on» Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 Joh HOGER VORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A M v d. VOOREN, H. Rijnd 106 Kiosk Prinsessekade. (Van een onzer redacteuren). Een Koningin wordt uitgedragen van daag en heel het volk maakt zich op om te getuigen van zijn deemoed en zijn blij vende aanhankelijkheid. De dag is schoon en lieflijk, gelijk het wezen van de Verstorvene. Uit den wazlgen morgen rees de Dageraad in wondere pracht als om nog meer cachet te geven aan dezen dag van waarlijk natlonalen rouw. Nu kleppen de klokken hun metalen galm over de stad en het volk bij vele duizenden naar Delft gekomen voélt diep de sfeer van weemoed, die over de Prlncestad wordt uitgedragen. In elnde- looze rijen rukt het de straten uit achter de omfloerste vaandels naar de buiten wijken, waar vooral de Rijksweg aan on telbare mannen en vrouwen een uitste kende gelegenheid biedt om den stoet te zien passeeren en een laatsten eerbiedigen groet te brengen aan Haar, Die ons allen zoo lang tot een lichtend voorbeeld was Meer nog dan in vreugde schijnt de natie in leed te worden saamgebonden, want was ooit onze eenheid grooter, onze wijze van denken en doen meer vereenzel vigd dan in deze periode van oneindig leed en algemeene droefenis? Zag men ooit zooveel nationaal eerbetoon, zooveel oranje? Zooveel vlaggen Het Hollandsche volk is een nuchter volk, maar in het tot uiting brengen zijner innerlijke roerselen is het In deze dagen van onbeschreven grootheid! Toen de dauw nog over de velden lag en een ijslaag nog de polderslooten dekte, waren zij gekomen, vanochtend: per trein, per tram. per auto! En broederlijk sloten zij zioh allen aanéén in het oude stedeke, waar Koningin Emma ter ruste zou wor den gelegd, de nuchtere stedeling, de kop pige Fries, de leutige Brabander, de trot- sehe Zeeuw, al die anderen uit iedere windstreek van ons land, zij betrokken tezaam hun wachtplaats: één van zin, één van denken, één in den onwrikbaren trouw aan het Oranjehuis en aan de grijze Vor stinne, wier herinnering bij velen stellig nimmer zal vervagen.... Nu kleppen dus de klokken hun wee moedig lied, ter gelegenheid van Koningin Emma's Uitvaart. En al heel vroeg in den morgen dwalen wij door Delft om er onze indrukken op te doen. De treinen zijn vol, vele extra-treinen gaan ons voor of volgen, doch de eerste aanblik'der stad is minder imponeerend dan wij ons hadden voorge steld. Wel trekken enorme deputaties van het stationsgebouw naar den nieuwen Rijksweg, doch in de stad zelf is het nog rustig en slechts hier en daar zien wij zit plaatsen op de tribunes Ingenomen. De eerste belangstelling blijkt zich in hoofdzaak op het marktplein te hebben geconcentreerd. Al om 7 uur zitten zij daar vele rijen dik rondom de houten hek ken. Het middenterrein moet men vrij houden en velen hebben al lange uren van wachten achter den rug. Zij toch stonden er al op den laten Maandagavond en het nachtwaken was koud en nat en einde loos! Klapstoeltjes hadden zij meegebracht en koffers met thermosflesschen en etens waren en met kaart en andere gezel schapsspelen werden de uren gekort. Wel onzegbaar diep moeten deze men- schen getroffen zijn door het heengaan onzer Konlngsvrouwe en wel onwrikbaar hun wensch om de uitvaart van zeer nabij te aanschouwen, ten einde er een onuit- wischbaren Indruk van te krijgen voor hun verdere leven.... Het stadsbeeld van Delft is overigens wel gëheel gewijzigd. De anders zoo stille ingetogenheid is vervormd, misvormd zelfs! Op de oude grachtjes met hun fijn geteekende boogbruggetjes, staan nu de tribunes, dicht aanééngerijd, de droome- rige, oude heerenhuizen zijn verhuld achter een aaneengesloten bouwsel van hout en rouwfloers en halfstok hangen de vlaggen, die dikwijls samengebonden zijn om het uitzicht op de stoet niet te benemen Delft is Delft niet meer, zij is beroofd van haar eigen wezen; haar antieke praal en pracht zijn ten offer gevallen aan de publieke belangstelling, die pas tusschen 9 en 10 uur indrukwekkend be gint te worden. De tribunes worden dich ter en dichter bezet, compacte menschen- massa's puilen de ramen uit en steeds meer rijen soharen zich aan de overzijde van de oude Delft, waar men een vrij uitzicht heeft op de stad en achter de zwart ge schilderde hekken, die alle zijstraten af sluiten, welke ultlhonden op die der te volgen route Niettemin is de opinie gewettigd dat duizenden zich uit vrees voor overweldi gende drukte hebben laten terughouden van een bezoek aan Delft want de kaar ten met „plaatsen te huur" blijven beves tigd aan alle kanten en zelfs op het Marktplein dalen de prijzen voor een goede plaats tot f. 2.50! De klokken blijven luiden op de voor name Groote Markt, zoo spoedig ter weers zijden afgesloten; over de nieuwe Kerk en Stadhuis, schijnen hun klanken te rit selen en te rulschen om de ranke toren spits, die hoog oprijzende boven het stads beeld zijn punt scherp te boren schijnt in de paarlmoeren luchten. Om 7 uur vanmorgen stonden wij daar al op het plein in het midden waarvan Hugo de Greit's standbeeld als het ware de aandacht trekt en gevangen houdt. Lange ladders zijn geplaatst voor 't kerk gebouw en sterke mannenhanden verwij deren het omhulsel, dat nu met een groote purperen krans met strik en parel grijze tinten werd getooid. Recht er tegenover: het Stadhuis, voor beeld van schitterende bouwkunst uit voorbije tijden. Boven den ingang een baldakijn in wit en zwart, gelijk een dia deem, dat bijdraagt tot verhooging der voorname schoonheid van stad en om geving en de plechtige sfeer van deze dezen rouwdag verhoogt, In den parelenden dag wandelen wij langs de straten dezer stad, waar eens de Vader des Vaderlands voor zijn volk heeft gestreden en geleden en waar hij den dood vond. Tegen 10 uur heeft de politie de voute ontruimd, militairen nemen de afzetting waar en de meeste zitplaatsen zijn inge nomen; al bleef de vraag aanzienlijk be neden het aanbod. Langs de straten branden de omfloerste lantaarns, onzicht baar bijna alle 'n schuchter maantje dat door wolkendek te geuren tracht. Bij de Oude Kerk (met de achterzijde aan de Oude Delft) zijn vele kerkbanken ge plaatst rondom het bedehuls en eenige honderden kerkvoogden, notabelen en an dere kerkelijke autoriteiten vinden er een schitterende zitplaats, waar zij rustig hun krantje lezen en zich koesteren in de verkwikkende zon. Een 10-tal vlschvrouwen in hun karak teristieke kleedij is gezeten op de visch- hal. waar gisteren neg veiling gehouden werd, terwijl de Waag (nabij het markt plein! blijkt te zijn ingericht als ambu lance van het Roode Kruis. Tusschen het publiek roeren zich de verkoopers van oranje-en-zwarte speldjes strikjes en lintjes en kooplieden met klap stoeltjes en sinaasappelkisten vinden op dezen dag een ongekend goed bestaan. Een element van groote Interesse voor de tienduizenden kijkers vormt de komst der Genoodlgden voor de Kerk. Tegen 10 uur rijden de eerste auto's voor en een uur lang duurt deze stroom bijkans onaf gebroken. Dwars over de markt rijden de fraaie wagens om dan, na voor den kerk ingang gestopt te hebben, langs het kerk gebouw de parkeérterrelnen te bereiken. Het is een uitzonderlijk schouwspel; alle autoriteiten (de hoogst geplaatste in den lande! in groot tenue, getooid met steken en pluimen en ordeteekenen. Fel speelt de zon op die wonderlijke kleurenweelde, waar het vooral de mannen zijn, die de aandacht trekken. IO'/j uur Militairen en politie springen in de houding. Hoeden gaan af. De Regee ring komt! In de voorste auto Dr. Colijn met echtgenoote Daarachter alle andere leden van den Ministerraad. Zij gaan niet naar de Kerk, doch betre den de stoep van het stadhuis om daar voorloopig te toeven. Ook de Raad van State, voorzitter en leden der Kamerdeputaties, Oud-Gouver neur-Generaal Idenburg en verschillende oud-ministers voegen zich daar bij het gezelschap. Rondom verdringt zich de ge weldige menschenmassade tallooze rijen langs de hekken, op de tribunes en voor de ramen en bij honderden op de daken, waar halsbrekende toeren worden onder nomen om het evenwicht te bewaren. Op het plein wordt even de reeks van auto's onderbroken door den Brandwagen, die voorafgegaan en gevolgd door de motorbrigade der Politie over het plein dreunt en zich naai' de Kerk begeeft. Op alle gebeurlijkheden dient men voorbereid te zijn. De klokken zwijgen dan en er is slechts het geruisch van fluisterende stemmen op het plein en het zachte gezoem der auto's. Tegen 11 uur komt ook daaraan een einde. Het afgezette middenterrein wordt vrij en alleen een paar vrachtauto's be geven zich er over heen om zand te strooien. Alle genoodigden zijn in de kerk, behalve eenige zeer hooge autoriteiten, die voor den ingang mogen wandelen, en be halve het gezelschap in het Stadhuis. Dan wijst de klok het 11e uur van dezen dag! De saluutbatterij van de Haagsche Veldartillerie begint haar mlnuutschoten te lossen en over heel de stad galmt op hetzelfde moment de bronzen stem van de Bourdon, de groote klok der Oude Kerk, die nu voor het eerst na Jaren weer luiden gaat ten teeken dat een lid van het Oranjehuls ten grave gedragen wordt. Stil en in onszelf gekeerd turen wij dan over het plein (waar de orde voortreffelijk bewaard wordt) en naar het bouwwerk (schepping van Hendrick de Keyser) dat nu bijna 3'/i eeuw de Oranjes tot een laat ste rustplaats heeft gediend. Witte duiven wieken om zijn blanke spits, zwenken en wenken in de strak blauwe lucht en op het plein hupt een groepje donker getinte duiven nijver pik kend rond temidden van eenige generaals uniformen. Onbevreesd en nieuwsgierig zijn de teere diertjes op dezen dag, sym bool van vrede en eensgezindheid, van een Volk in Rouw! De stoet is al gerulmen tijd onderweg. Twaalf slagen schallen van de toren en op datzelfde moment openen zich de deuren van het Huls der Gemeente. De Regeering betreedt het marktplein en met haar de Raad van State de oud-ministers en Kamerleden, onvergelijkelijk schoon in aanblik welk een weelde van kleuren welk een prachtig vertoon van uniformen gedragen door mannen, die de Hoogsten en de Besten ln den lande vormen. Het beeld wisselt snel. Van de zijde der Kerk klinken commando's en ln kwieken pas betreden de militairen het plein ter vorming van afzetting en eerewacht. Voor de kerk de mariniers, voor het Stadhuis de koloniale reserve, daartusschen langs de lengtezijden leerlingen van scholen voor verlofsofficieren enz Bevelen schallen, officieren inspecteeren de gelederen en stram en onbewegelijk staan de militairen (bajonet op het geweer of karabijn» rond de Groote Markt die voor heel Nederland het centrum is van de plechtigheid, welke ln de bijzetting van het stoffelijk overschot haar hoogtepunt zal vinden. Langzaam verstrijkt de tijd Wachten duurt lang en de stilte heerscht over de Markt, slechts verstoord door de stem van den radioreporter, die luide uit de openstaande ramen der omringende wo ningen opklinkt. Het ls kwart over één. In eens komt er beweging. Een voor ons onzichtbaar teeken verkondigt de komst der Vorstin. „Geeft acht" commandeeren de officie ren. en „Presenteert het geweer!" Lijven en gezichten verstrakken. En ter wijl aller aandacht gespannen ls, rijden twee motorbrigades het plein op, gevolgd door eenige hofauto's. Dan, langzaam rijdende langs de afzetting, langs de ge- heele lengtezijde der markt, komen de Koninklijke auto's, de gordijnen neerge laten, voorop de Koninklijke standaard, wapperend ln den lentewind. Vlak voor den kerkingang rijden de wagens. De marinekapel zet zacht het Wilhelmus in (ln z'n oude toonzetting) en in deze Indrukwekkende stonde, bij het lulden der klokken betreedt de Koningin (in dig- pen rouw gekleed), gevolgd door de Prin ses van Erbach en Prinses Juliana het kerkgebouw. Heel even houdt onze Koningin Zich op voor den Ingang met een dieoe nijging dankend voor het eerbetoon. Dan ver dwijnt het Gezelschap in den tunnel, en commando's verkondigen het afpresentee- ren der eerewacht. Een ontroerend moment, dat kort was, maar pakkend is voorbij. Een dochter is het Bedehuis binnengegaan, waar Haar Moeder zal worden begraven. Een kleindochter staat gereed om mede aan de geliefde Grootmoeder de laatste eer te bewijzen. En voor het eerst cp de zen dag toonen de duizenden zich zicht baar nerveus. Hoeden blijven nog lang in de hand, de zakdoeken komen voor den dag. De weemoed dezer plechtige uitvaart houdt het publiek nog ln haar greep ge vangen! Heel kort maar duurt het zoo pijnlijk wachten, want veel vroeger dan werd verwacht is de rouwstoet ln de Prlncestad. Om kwart voor twee is zij op de Nleuw- straat. De troepen nemen de houding aan en onder het eindeloos gelul der klokken verschijnen reeds de eerste bereden mili tairen op het plein. Muziek weerklinkt van de Kon. Militaire Kapel, die zich opstelt terzijde van het standbeeld van Grotius en langzaam, heel langzaam trekt de stoet over (Je Markt, om vlak voor den Ingang der kerk te pas seeren. Voorop de soldaten in het grijze veld- tenue, moeizaam gaand ln traag begrafe nistempo, doch kranig en met opgerichte hoofden. Zij zijn zich bewust van de be- teekenis van dezen gang, deze honderd soldaten in de rouwstoet. Recht turen zij voor zich uit. Onberis pelijk is hun pas. zuiver gericht in het ge lid. Het is een boelende kleurenpracht. En merkwaardig bij al deze drukte, bij dit voortdurend af- en aanrijden van troepen en wapens, huppelen nog steeds een 50-tal duiven rond het plein, rustig trippend en huppend, zoo vreedzaam dat vele paarden den doorgang versperd zien en voor deze vogelkunst van koers veran deren. De stoet gaat voort en om 3 minuten over 2 komt de lijkwagen, met 8 paarden bespanning, in den gezichtskring der massa rondomme. Weer speelt de Marinekapel het „Wil helmus" en met innerlijke bewogenheid kijken wij toe, hoe de kroon der overleden Vorstinne wordt binnengedragen langs Koningin en Prinses, die vanuit het voor portaal der Kerk de droeve werkzaam heden gadeslaan. Bloemen, kransen en kelken dekken de baar met felle en zachte glans en met onzegbaren eerbied wordt de doode naar Haar rustplaats gedragen. Diep treffend is de stilte van het pu bliek. Niemand spreekt, niemand beweegt zich. Slechts een stomme groet wordt ge bracht, een groet van oneindig leed en van deernis. De Vrouwe ging voorbij zon der Wl» men zich het Vaderland nauwe lijks voorstellen kan, haar lieve stem verstomde ln het masker van den dood en op de zachte klanken van het Wilhel mus dragen zij Haar te gader uit. De har ten kloppen en zijn één rythme van stil verdriet. Dan is voor ons bulten voorloopig de rust gekomen. Militairen staan op de plaats rust, de muziek zwijgt, wij. en tien duizenden met ons die daar in de Prlnce stad deze uitvaart hebben bijgewoond, zul len dit klokgelui echter nog heel lang hooren. De Konlngsvrouwe ls nu begraven. In het praalgraf waar ook Haar overleden echtgenoot ls bijgezet, en dat Zij zoo dik wijls bezocht, ls het stoffelijk hulsel der Koningin-Moeder thans bijgezet 12 minuten over drie verrichtte de mi nister van justitie met zijn secretaris generaal de laatste daad: het verzegelen der kist ln de grafgewelven. Maar nog lange jaren zal men in de herinnering die kleppende klokken blijven beluisteren. Ons volk heeft dien metalen stem ver staan. Het klemde bij dit verscheiden de handen tezaam, het beet de tanden opeen om zijn ontroering te bedwingen en het weet dat het nooit vergeten zal....!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3