AKKER.CACHETS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 26 Maart 1 DE NOORDWIJKSCHE ZUIDDUINEN EN HET UITBREIDINGSPLAN. SPREEKCEL BUITENLAND. UITEENZETTING DER MIJ. „DE TOEKOMST". Naar aanleiding van een uitnoodiging der N V. Grond-exploltatiemij. „De Toe komst" te Noordwijk, bevonden wij ons Zattrdagmiddag op den hoek van den RembrandtwegOude Zeeweg in die ge meente, teneinde met de Directie dier Maatschappij op haar verzoek een onder zoek in te stellen naar de situatie der Zuidduinen, die bij aanneming van het Uitbreidingsplan, op den duur een wijzi ging künnen ondergaan, zoowel wat be treft het wegennet als de bebouwing. De Mij. „De Toekomst" had een 30-tal uitnoodigingen o.a. aan B. en W. van Noordwijk, de raadsleden, de Commissie voor Vreemdelingenverkeer, de Redactie's van diverse bladen e.a., verzonden. Evenwel: slechts schrijver dezer rege len en nog één belangstellende waren de eenlgen, die behalve de heeren P. F. van Santen en L. A. de Rochefort Dijk, resp. commissaris en directeur der Mij de Toe komst op het afgesproken tijdstip aan wezig waren. De interesse bleek dus minimaal te zijn, wél op merkelijk, daar er, getuige de vele bezwaarschriften enz., voor dit Uit breidingsplan bij velen toch groote be langstelling heerscht. De Directie der N.V. „De Toekomst" verklaarde ons allereerst ook zelf ten zeerste vóór het behoud van „rust" in de Zuidduinen te zijn, welke grootendeels, uitgezonderd de terreinen, die reeds in handen van particulieren overgingen of van het Huis ter Duin zijn, haar in eigen dom toebehooren. Hoewel ook zij zich niet ln elk opzicht met het Uitbreidingsplan vereenigen kan o a. is zij, juist met het oog op het be houd van „rust" sterk gekant tegen de geprojecteerde doortrekking van den Bou levard meende zij ons er op te moeten wijzen, dat talrijke bezwaren van geïn teresseerden, voortspruiten uit gebrek aan plaatselijke kennis der duinterreinen. Daarom had zij voor haar uiteenzetting meerdere belangstelling verwacht. Gedurende een rondgang van eenige uren door de Zuidduinen, heeft zij ons willen aantoonen, dat van een te kleine verkaveling in bouwperceelen in de prac- tijk geen sprake zal kunnen zijn. De mi nimumoppervlakte moet voor de hier en daar voorgestelde derde klasse 510 M2 be dragen, maar verkoop tegen dien maat „harerzijds" zal nimmer mogelijk zijn, in verband met de diepte der te verkoopen terreinen en met de voorgeschreven breedte tusschen de villa's onderling. De Toekomst" zal slechts perceclen kunnen verkoopen met een minimum oppervlakte van 700 1000 M2„ daar zij anders met stukken achtergrond zou blijven zitten, hetgeen voor haar niet rendabel is. Met de open bebouwing zal het volgens haar dus ongetwijfeld zeer meevallen, alhoewel zij ons toegaf, dat de op sommige plaat sen geprojecteerde derde klasse bebou wing, de mogelijkheid opent tot den bouw van twee en drie huizen onder één dak, waar echter ook „De Toekomst" in prin cipe tegen is. Hoewel, aldus „De Toe komst", zulks ook reeds het geval is in villaparken als Marlot enz Anderzijds kan de Maatschappij zich riet vereenigen met de op meerdere ter reinen voorgestelde klasse A bebouwing (minstens 2Ö00 M2 oppervlakte yoor één perceel), daar invoering hiervan voor haar evenmin rendabel is, omdat een 30- jarige practijk haar heeft geleerd, dat zoodanige groote terreinen voor villabouw bestemd voor een woontijd van onge veer twee maanden 'sjaars, absoluut on verkoopbaar zijn. De meest gunstige ver kaveling komt haar dan ook voor in bouw perceelen van plus minus 700 a 1000 M2. Voorts wees men er ons op, dat de aanleg van nieuwe wegen door de haar toebehoorende terreinen in de Zuidduinen per saldo zeer beperkt is. Men maakt zich hiervan al te schrikbarende voorstellin gen, eensdeels door onbekendheid met het plan, anderdeels door het feit, dat meer dere reeds bestaande wegen, als „nieuw" op het Uitbreidingsplan zijn aangegeven, daar deze nog niet op de bestaande ka dastrale kaart voorkomen. Als „nieuwe wegen" zijn echter in hoofdzaak slechts geprojecteerd althans door haar ter reinen een weg, voerende van Rem brandtweg te beginnen even voorbij het knooppunt Rembrandtweg-Beethovenweg weer naar Rembrandtweg terug, uitko mende ongeveer ter hoogte van Pension Roozen, achter villa Schalkduin om, en de Parallelboulevard. De eerste, welke zij voor de exploitatie liarer terreinen ten eenenmale doelloos acht. wil zij laten vervallen en zij heeft daarvoor in haar bezwaarschrift een weg voorgesteld, leidende van den Rembrandt weg, te beginnen vóór villa „De Duin doorn;' en uitkomende aan den Beethoven- weg ten Noorden van villa Liguster. Hier door wordt verkregen, dat eventueel in de toekomst een hooge heuvelrug be bouwd wordt met villa-perceelen van minstens 700 1000 M2. Tegen den eventueelen aanleg van den Parallelboulevard, gedeeltelijk voerende door haar terreinen, heeft ook zij be zwaar: is daaraan echter niet te ontko men, dan zou de Maatschappij deze liever aangelegd zien onmiddellijk achter de huizen aan den Zuid Boulevard (gelijk in Ostende en Blankenberghe), opdat de be woners hun auto's dan direct vanuit de achterzijde hunner villa's kunnen berei ken Met den aanleg van den Parallelbou levard beoogt men immers op den duur het drukke autoverkeer op den bestaan- den Zuid-Boulevard zoo veel mogelijk te weren. Voorts komt de Toekomst op tegen het feit, dat de ontwerper den bestaanden Beethovenweg, de reeds belangrijke ver binding tusschen Noordwijk-Birmen en den Zuid-Boulevard, waarvan de breedte nu 14 a 15 M. bedraagt en die h. i. zonder bezwaar tot 20 M. verruimd zou kunnen worden, wil versmallen tot 8 M. en voor het laatste gedeelte een parallelweg heeft ontworpen ter breedte van 15 Mwelke weg volgens haar volkomen nutteloos is. Al met al concludeerde De Toekomst, dat bij verdere bebouwing, welke toch ook nu reeds in gelijkmatig tempo plaats vindt wij constateerden den bouw van enkele nieuwe villa's in de Zuid- RECLAME- 8306 Voelt Ge U rillerig en on prettig, zoo echt grieperig Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's mor gens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers I Onover troffen bij rheumatiek, spier- Pijn, spit, zenuwpijn, enz. er 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voorlaan uitsluitend t Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-Belasting. DE ROUW VOOR H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Van diverse zijden bereiken •ns be richten in onderstaanden geest: In de oproep van 21 Maart aan de burgerij werd verzocht om alles na te laten, hetgeen niet in overeenstemming is te achten met den rouw van het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder. en tóch speelden j.l. Zaterdag de draai orgels er lustig op los. Waar blijft de consequentie? Ware het niet mogelijk geweest den belanghebbenden op andere wijze hun wekelijksche inkomsten te verzekeren, hetzij door steun van particulieren of van gemeentewege? „DOE MEER ELECTRISCH"! „Opmerker" wijst op bovenstaande raad, gegeven door de Sted. Lichtfabrieken tij dens de BloemenweekBreestraat. Hij geeft in overweging dit o.a toe te passen op de geringe straatverlichting van de Koornbrugsteeg, waar het drukke verkeer dit zeker eischt. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandscke Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestriidt gij de werkloosheid. duinen de rust waarlijk niet noemens waard verstoord zal worden, temeer ook omdat, naar men ons zeide volgens art 6 der Bouwverordening de mogelijk heid geopend blijft, dat de villa's niet langs één bepaalde lijn verrijzen zullen, zoodat van stedelijke stratenaanleg geen sprake behoeft te zijn en dus het lande lijke karakter behouden kan blijven. Slechts zij aldus onze zegslieden die allen verderen villabouw in de Zuid duinen uit den booze achten, behoeven zich over het plan ongerust te maken. Stopzetting van bouw is echter een on mogelijkheid, daar zulks voor Noordwijk's ontwikkeling absolute stilstand zou betee- kenen. Ook zónder Uitbreidingsplan dat nu eenmaal voor de komende jaren wet telijk voorgeschreven is gaat immers de bouw al regelmatig door en het nieuwe ontwerp zal daarin althans voor wat betreft de terreinen der Toekomst en vol gens het inzicht dier Maatschappij geen verontrustende wijziging brengen, evenwel met inachtneming van haar voorstellen. Onze gastheeren betoonden zich dank baar voor het feit, dat zij ons hun stand punt konden kenbaar maken en betreur den het in hooge mate, dat geen der op posanten, die dikwijls h. i. zonder vol doende kennis van zaken tegen het ont werp te keer gaan, van de gelegenheid gebruik gemaakt had, om de zienswijze van De Toekomst, die bij verderen bouw natuurlijk belang heeft, maar wilde aan toonen. dat het in het geheel niet zoo onrustbarend zal worden, als men zich voorstelt, te leeren kennen. Ten overvloede wees men er ons nog op, dat liefhebbers van geheel ongerept natuurschoon dit altijd kunnen vinden in de duinen naar Katwijk, die tegen een luttele betaling toegankelijk zijn. Noot van de Redactie. Wij hebben aan „De Toekomst" gelegen heid gegeven haar standpunt uiteen te zetten. Dat is haar goed recht. Het ver heugde ons te hooren, dat ook zij voor het behoud van rust in de Zuidduinen is. Dit is. gelijk men uit ons artikel van 10 Maart heeft kunnen lezen, de primaire factor, die wij voor het algemeen belang van Noordwijk als badplaats noodzakelijk achten. Bij „De Toekomst" spreekt natuurlijk het persoonlijk belang, hetgeen haar geenszins kwalijk te nemen is. Zij moet haar terreinen (plus minus 20 H.A. is nog in haar bezit) trachten te verkoopen, zoo als zij dit reeds sinds jaren deed en zoekt uit dien hoofde naar een voor hare exploi tatie zoo gunstig mogelijke verkaveling, wil dus een compromis zoeken tusschen de h.i. eenerzijds te kleine, anderzijds te royaal geprojecteerde verdeeling. Indien het inderdaad mocht blijken, dat het door haar voorgestelde de rust niet zal schaden, dan zouden ook wij ons daar mee kunnen vereen'gen. Het gaat ons louter om het algemeen belanghet zal er voor den Raad om moe ten gaan, alle persoonlijke groote en kleine belangen zooveel moeelijk in overeenstem ming te brengen met dat algemeen belang. Dat men in deze buitengewoon moeilijke opgave zal mogen slagen, is onze hart grondige wensch. DUITSCHLAND. Rede van den Minister van Financiën. De rijksminister van financiën Graaf Schwerin von Krosigk heeft in de univer siteit te Muenster een lezing gehouden over „openbare financiën en economie." De minister begon met een terugblik te werpen op de afgeloopen jaren en zeide, dat door „het wonder van de ren- tenmark, tien jaar geleden, aan de war boel op monetair gebied een eind was ge maakt. Hij zeide niet te weten, wlen de verdienste hiervan toekwam, of den in middels overleden Helfferich, of den toen- maligen minister van financiën, dr. Lu ther, of den toenmaligen Rijksvaluta- commissaris dr. Schacht. Hierop volgde echter een schijncon- junctuur, omdat de grondslag niet goed was. Een werkelijke begrootings-conjunc- tuurpolitlek had gevoerd dienen te wor den, en daartoe heeft slechts een mijner voorgangers, n.l. minister von Schlieben, een poging gedaan. De economische toestanden konden pas verbeteren, nadat Hitier de regeering in handen had genomen, en daarmede het vertrouwen in de politieke stabiliteit den grondslag gevormd had voor een opwaart sche economische ontwikkeling. Begin vo rig jaar wees de begrooting voor de werk- loozenzorg een tekort aan van 750 mil- lioen mark. Dit bedrag is thans gedaald tot 200 millioen, door de vermindering van het aantal werkloozen. Het gros der Duitsche gemeenten kan voor de eerste maal voor 1934 weer een sluitende en gezonde begrooting opstellen. De openbare werkverschaffing was abso luut noodzakelijk, doch mag slechts die nen als overgangstijdperk, Deze werkver schaffing is niet kunstmatig, want zij is op het oogenblik noodig en gerechtvaar digd. Maar wie betaalt dit alles? Het geld voor de betaling der werkverschaffing komt niet uit de loopende begrooting en niet uit de belastingen, doch uit de z.g. „Vorbelastung" van de komende jaren. Omdat wij geen reserves hebben uit den goeden tijd, moeten wij zoolang de reser ves nemen uit de toekomst. Wanneer iemand beweert, dat hierin een gevaar ligt voor de valuta, dan begrijpt hij de zaak niet of wil ze niet begrijpen. De minister wees op het dit jaar be gonnen program der autowegen en op de door het kabinet aangenomen wet tot versterking van de koopkracht. Dit jaar staat de belastinghervorming op het pro gram der regeering. De minister besprak vervolgens nog Duitschland's betrekkin gen tot het buitenland en de daling van den uitvoer. Amerika zal moeten inzien, zoo zeide hij, dat het op den duur een koek niet tweemaal kan eten, n.l. niet te gelijker tijd als crediteur en als exporteur. Van een van beiden moet het afzien. De politie-president van Berlijn heeft bekend gemaakt, dat de oorspronkelijk op 5000 mk. vastgestelde belooning voor ontdekking van de daders van den bom aanslag op 21 Maart in de straat Unter den Linden, tot 30.000 mark verhoogd is. Dit bedrag zal eventueel voor verdeeling pondspondsgewijze in aanmerking komen. Wegens het voortzetten van de orga nisatie „Reichsbanner Schwarzrot-gold" zijn te Bremen 48 personen gearresteerd. Na maandenlange observaties werd on- omstootelljk vastgesteld, dat deze perso nen zich aaneengesloten hadden om den verboden „Reichsbanner" met behulp van de meest geraffineerde vermommings middelen opnieuw te organiseeren. Tengevolge van het onverwachte in grijpen der Bremensche politie is men er in geslaagd, omvangrijk belastend mate riaal in beslag te nemen. O.a. werden op ruiende geschriften uit het buitenland, geheime adressen, militaire uitrustings stukken, uniformen en wapens gevonden. ENGELAND. Redevoeringen van de Valera en O'Duffy Zoowel de Valera als O'Duffy, de leider der blauwhemden hebben tijdens het weekend redevoeringen gehouden. O'Duffy voerde het woord in Ennis, graafschap Clare, waar hij verklaarde, dat de Valera rechtstreeks op weg was naar de dicta tuur. De Valera aldus O'Duffy vreest verkiezingen aangezien hij den moed ver loren heeft tegenover de krachten van woestelingen, die hij niet kan beheerschen. De afschaffing van het hooggerechtshof zal nu ook wel spoedig komen. De Valera hield een redevoering in Mul- lingar, graafschap Westmeath, waar hij verklaarde, dat de senaat verdwijnen moest en dat misschien niets daarvoor in de plaats zou worden gebracht. Algemeene verkiezingen kunnen in de naaste toe komst niet plaats vinden, aangezien dat burgeroorlog zou beteekenen. Er is een poging ontdekt om door het losmaken van schroeven een trein te doen derailleeren, die blauwhemden naar Ennis vervoerde. In verband hiermede zijn zes arrestaties verricht. RUSLAND. Misstanden op de sporen. In een decreet laakt de Sovjet-regee ring de misstanden, die bestaan in het spoorwegbedrijf der Sovjet-unie. In het decreet wordt gezegd: „slordigheid, ver kwisting en gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel moeten ophouden en de dlcl- pline moet hersteld worden, zoowel in hoogere als in lagere regionen. De hoofd schuld dragen de leden der communisti sche partij, die ofschoon ze het goede voorbeeld moesten geven, opvallen door hun slechte dicipline. Deze saboteurs en vijanden van de Sovjet-Unie zullen hun straf niet ontgaan". Het decreet is geteekend door Molotof namens den raad van volkscommissaris sen, en door Stalin, namens het Centraal Pognité dear partij. FRANKRIJK. Doumergue voor de radio - Het Stavisky- schandaal. Minister-president Doumergue heeft Zaterdagavond een rede voor de radio ge houden, welke door alle Fransche zenders verspreid werd. Hij deed daarin een be roep op de eensgezindheid van het land en zei, dat hij de teruggetrokkenheid, waarin hij leefde, verwisseld had met het minister-presidentschap omdat men den burgeroorlog voorspeld had, wanneer hij de regeering niet zou aanvaarden. De burgeroorlog is iets verschrikkelijks en brengt het gevaar van nog ernstiger ge beurtenissen mede, nl. van een vreemde invasie. Het is de taak van mijn regeering, aldus Doumergue, om een ontspanning teweeg te brengen, de schuldigen te vervolgen en te bestraffen en de moreele gezondma king tot stand te brengen. Dat beteekent wettelijke hervormingen. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van het in evenwicht brengen van de begrooting, ver zekering van de stabiliteit der valuta en beveiliging van de spaarders door vermin dering van de uitgaven, besloot de mi nister-president zijn rede met een verwij zing naar den slag aan de Marne. Van daag, zei hij, moeten wij een nieuwen slag aan de Marne winnen om den financieelen toestand van Frankrijk krachtig te maken en alle andere moeilijkheden te overwin nen. Dat zal gelukken als Frankrijk eens gezind blijft. De wereld slaat Frankrijk gade. Zij zal kunnen vaststellen, dat Frankrijk opnieuw zichzelf gered heeft. De socialistische „Populaire" publiceert een document, dat onder het opschrift „Geheim" door den commandant van het tweede militaire district te Amiens aan een aantal industrieelen zou zijn toege zonden, en wel voornamelijk aan indus trieelen, die zich met de vervaardiging van oorlogsmateriaal bezig houden. In de circulaire worden de industrieelen verzocht, den commandant voor 30 Maart a.s. mede te deelen, met welke cliënten en leveranciers zij in elk geval in telefo nische verbinding moeten blijven en met wie telegrafische verbinding niet vol doende zou zijn. In dringende gevallen zouden deze industrieelen hun gesprekken altijd over het bureau van den comman dant kunnen voeren. Men had de opgave noodig om een lijst te kunnen aanleggen van industrieelen, die in geval van poli tieke spanning of mobilisatie het recht zouden hebben bepaalde telefonische ver bindingen in stand te mogen houden. In geval een geadresseerde de circulaire niet beantwoordt, zal den betrokkene in tijd van spanning elke telefonische verbinding verboden worden. De „Populaire" wijst zelf alle garantie voor de echtheid van het stuk af, doch wijst erop, dat de bron, waaruit zij haar publicatie put, absoluut betrouwbaar is. Het blad werpt de vraag op, of er in Frankrijk een toestand van zoodanig ge vaar kan ontstaan, dat een dergelijke maatregel erdoor gerechtvaardigd wordt. Het blad is van meening, dat de circulaire minder op internationale spanningen dan op binnenlandsche politieke spanning be trekking heeft en dat de militaire auto riteiten in overleg met den minister van oorlog voornemens zouden zijn, in dit ge val zelf de macht in handen te nemen. Men vraagt zich af, wat er dan van de democratische vrijheden terecht zou ko men. De socialistische partij zal wanneer de Kamer weer bijeenkomt deze kwestie aan de orde stellen. In tegenwoordigheid van het parket is te Chamonix de kist met het stoffelijk overschot van Stavisky opgegraven. De kist is naar Parijs overgebracht. De algemeene veiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat de Fransche com missaris Peudepiece een deel der juwee- len, welke Stavisky en zijn handlangers uit de bank van leening te Bayonne heb ben laten verdwijnen, te Londen heeft teruggevonden. Zij vertegenwoordigden een waarde van tien millioen francs en waren te Londen voor achtduizend pond beleend. De eerste beleening had plaats in Sep tember 1933. De Fransche politie heeft zekere inlich tingen verkregen, waardoor het mogelijk was, de personen te identificeeren, die de juweelen beleend hebben. Het is wettelijk niet mogelijk deze ju weelen in beslag te nemen. Zij zullen aan vankelijk slechts geïdentificeerd worden, waarop langs diplomatieken weg stappen zullen worden gedaan, om hen terug te krijgen. Of men hierin slagen zal, is ech ter onzeker. De ontdekking van de juweelen heeft te Londen groot opzien gewekt. De juweelen waren door boden uit Parijs gebracht. Zij bestaan grootendeels uit diamanten sie raden, waaronder eenige zeer fraaie stee- nen ter waarde van verscheidene duizen den ponden. De firma, bij wie de juweelen gevonden zijn, had hen tot nog toe niet ten verkoop uitgestald. De steenen blijven bij haar in bewaring. Maarschalk Pétain, de minister van oor log, heeft officieel bekend gemaakt, dat generaal Bardi Defourtou uit het leger is ontslagen, omdat hij gecompromitteerd is in verband met de Stavisky-affaire. Dè in verband met het Stavlsky-schan- daal gezochte handlanger Hainnaux, die bekend stond onder den bijnaam „Jo met de witte haren", heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld, nadat hij er Zaterdag ondanks een sterke politie-bewaking in geslaagd was, uit zijn hotel te ontkomen. Hainnaux had kort geleden den inspecteur van politie Bonny een deel der Stavisky- checques in handen gespeeld. Men be weert echter, dat hij een gedeelte zelf heeft gehouden om daarmee op eenige vooraanstaande personen chantage te plegen. De conferentie van oud-strijders en oorlogs-slachtoffers. die zich tot dusverre buiten iedere politiek gehouden had, is thans te voorschijn gekomen met een eigen politiek program. Dit program bevat om.: vrouwenkies recht, ontbinding van de Kamer en uit schrijving van nieuwe verkiezingen; de oud-strijders zullen steeds in hun eigen schap van oudstrijders moeten optreden en er voor waken zich op sleeptouw te laten nemen door een of andere politieke partij; zij zijn krachtige voorstanders van het republikeinsch regiem en vastbesloten de vrijheden, die daarvan de basis vormen te verdedigen; zij eischen herstel in den staat van fiscale rechtvaardigheid, ver laging van de kosten van levensonderhoud krachtig optreden tegen corruptie, volle dig licht in de thans hangende sctu affaires; zij zijn verder tegenstaX herbewapening van de landen rii verdrag werden ontwapend en'ote van de noodzakelijkheid van conu* bewapeningen; verder is de kelijkheid van Oostenrijk een nr- punt. o BELGIE. Koningin Elisabeth ongesteld. Naar „Sunday Expresse" meldt zond te Brussel alarmeerende geruchten i over den gezondheidstoestand W» koningin-moeder Elisabeth. Haar sew- heeft thans officieel medegedeeld koningin Elisabeth een ernstl°e zé crisis gehad heeft door 'skonings en wachte dood en het nog maanden duren, vóór H.M. geheel en al van schrik hersteld kan zijn. OOSTENRIJK. De nieuwe grondwet. Op grond van inlichtingen van v«r staande zijde, publiceeren de „Relc en de „Wiener Zeitung" eenige hoofd ken van de nieuwe Oostenrijksche l wet. Er zouden raadgevende organen en eigenlijk wetgevend orgaan, nj. de Br dag worden opgericht. De wetsvoor' der regeeriirg worden eerst voorgelegd de raadgevende organen, welker zit niet publiek zijn. Deze organen zijn: een Staatsraad Bondsraad voor het Onderwijs, een B- raad voor handel en industrie en een" voor de Oostenrijksche landen. Op grond van de instemming d lichamen werkt de regeering definitieve wetsontwerp uit, dat ■uit afgevaardigden van deze vier org bestaanden Bondsdag ter goed- of af ring, zonder mogelijkheid van amende" wordt voorgelegd. GRIEKENLAND. Stakingswee. Een te Athene uitgebroken autob king dreigt, tengevolge van 'n sympa staking der trammannen, tot een meene verkeersstaking uit te groeien. Tusschen de stakers en de politie k het reeds tot ernstige botsingen, va- talrijke personen werden gewond. Er hebben verscheiden arres' plaats gehad. SPANJE. Amnestie. De minister van justitie heeft ia Cortes het door den ministerraad g keurde amnestie-wetsontwerp vooig-' Bij dit wetsontwerp wordt amnesfe leend voor vele politieke misdaden,1 voor 3 December 1933. In de stad Ribera de Arriba zijn stadhuis en het politiebureau dooi troep woedende burgers bestormd en den grond toe plat gebrand. De woede der bevollting was onts door het weder in dienst nemen i onpopulairen gemeentesecretaris. De gouverneur van Oviedo, vergezeld een afdeeling politiemannen, snelde stond te hulp en na eenigen tijd si men er in, de orde te herstellen. Niet minder dan 32 personen waaio de burgemeester en eenige wethou werden gearresteerd. JAPAN. Fascistische dreiging? Naar de meening van de leiders beide traditloneele partijen in den dag, de Seiyuki (conservatieven) en Kinseito (liberalen), die de coalltle-r ring van burggraaf Saito steunen. Japan bedreigd met een fascistisch u- torschap, adt heimelijk gesteund door leden van het parlement. Een groep opstandige parlement»^ heeft onlangs een sensationeelen geopend op verscheidene in het I zittende ministers en andere regeen personen. De leider van .deze bev Kazumi Okamoto, is ten gevolge hie uit de Seiyuki-partij gezet en wordt moedelijk ook als lid van den Landdas royeerd. Okamoto beweert o.a., dat een plaatst regeeringspersoon in verba™ den verkoop van houtrechten steekpe gen heeft aangenomen. De koen kunstzijde-aandeelen werd omlaag drukt, zoodat het individu Meruit deel behaalde ten koste van de aan houders. Eenige ministers en ongeveer van het lagerhuis hebben geld,3™t men, zegt hij verder, in verband effecten-transactie. Deze beweringen zoo verklaren de v leiders, verbergen slechts een f»c. comDlot: Okamoto kan ze niet die bui met b' complot; Okamoto kan ze i zen staven. Inmiddels worden al degenen den Landdag staan en verdacht verbinding te hebben gestaan Nakajima, die onlangs als min», handel is afgetreden, wegens de tes uitgeoefende critiek, tot het doe maakt van de aanvallen der rest ren. Zij eischen ook het aftre" baron Seinosuke Goh, voorzitter v. K. en fabrieken te Tokio, onw relatie staat met de „Banchos pohtieke reorganisatie, die de j tegenhanger genoemd wordt van Yorksche Tammany Hall". VEREENIGDE STATEN Overeenkomst ln auto-confl'ct fcit*1 Te elfder ure, toen de sta.^ies?'. geheele auto-bedrijf der V< reeds onvermijdelijk leek, konuw-j raai Johnson gisteravond jsm b feitelijke overeenstemming w»8* partijen was bereikt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 12