n zwaar verlies voor Nederland kwart voor acht hedenmorgen is ningin Emma rustig ontslapen. BIJ HET HEEMGAAN VAN KONINGIN EMMA e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Maart 1934 Tweede Blad No. 22699 ROND EN OP 'T VOORHOUT. Het voornaamste Nieuws van heden. HET OVERLIJDEN VAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER Majesteit de Koningin-Moeder is, brij Per extra-editie in Leiden en -g bekend hebben gemaakt, heden- te kwart voor acht rustig ont- Aan het sterfbed bevonden zich Wilhelmina, Prinses Juliana en van Waldeck. nacht in het paleis van H. M. de --Moeder was uiterlijk in t doorgebracht. Het paleis lag ge- In het duister: geen lichtschijnsel door de gordijnen heen. Lanzamer- trerd de publieke belangstelling Het voorplein werd geheel ver- de lantaarns werden gedoofd en ees er op, dat de nacht eenige ver zou brengen. De Koningin en de bleven den nacht in het paleis ngen. Ook dr. De Jongh was aan- amerhand begon de dageraad te en nog was er niets wat er op wees, kalmte en rust, welke over 't Voor- zoo spoedig verstoord zou ge minuten voor halfacht werden ijnen opengetrokken en begon het weer te leven. ecies halfacht reed een auto het in op; de vorst van Waldeck stapte ging het paleis binnen. Direct hem aan kwam Prins Hendrik. ~epen de omstanders dat de toe- zorgwekkend was en dat de indruk, men van buiten had gekregen, dat of weinig verandering in den toe- was gekomen, niet juist kon zijn. s immers bekend, dat Prins Hen- het paleis Noordeinde de nadere elingen zou afwachten en zich bij rende berichten dadelijk naar het aan het Voorhout zou spoeden, feit, dat zoowel de vorst van Wal ls Prins Hendrik op dit ongewone n paleize verscheen, gaf het nog he publiek, de wachtende journa- en fotografen dan ook aanleiding vermoeden, dat er een ongunstige g in de ziekte van Hare Majesteit komen, vermoeden werd zekerheid, toen eks tien minuten over halfacht een niqué werd uitgegeven, waarin g werd gemaakt van een rustigen maar dat in het laatste halfuur de d zoodanig verergerd was, dat de de patiënte had opgegeven, elijks was dit bulletin bekend ge- toen Prins Hendrik het Paleis en zich per auto naar het Noord- begaf. Hij had afscheid van Hare it genomen. Bij het ziekbed, dat sterfbed zou worden, vertoefden de "hter, H. M. Koningin Wilhelmina, t van Waldeck en Prinses Juliana, •langstelling van het publiek nam gestadig toe. Enkelen hadden juist radio vernomen, dat de toestand Koningin Emma hopeloos was en de het onderwerp van het ge- Op dit moment ging echter de tijding door de menigte; de Ko- •Moeder is reeds overleden! verslagenheid teekende zich op -laat af. Als een loopend vuurtje ft bericht door Den Haag. Dadelijk vernemen van de droeve mare werd le huizen en gebouwen de vlag half- Mgestoken. -anten verschenen reeds spoedig «a-edities. halfnegen werd door alle radio- i bekend gemaakt, dat Hare Ma- tvas overleden. Alle uitzendingen t toen gestaakt, evenals van de ntrales, zulks op verzoek van de Id [Katiio-raad meldt ons nader dat de uitzendingen morgenochtend hervat worden. bet bulletin van gisteravond, dat 5 maakte van minder hoesten, 'an toenemende zwakte is het over hoor velen plotseling gekomen, te kringen van de hofhouding ver- b "ij echter dat de behandelende bbttr juist het minder hoesten een "S teeken had geacht. De uitput- e™ steeds erger, zoodat de dokter uur hedenmorgen moest constatee rt geen hoop meer was. Toen de t verklaard had, dat het einde niet wt zou zijn werden de verschillende 'an de hofhouding in de gelegen heid afscheid van H.M. de Konin- !°«ter te nemen. 'vrrvolgens Prins Hendrik afscheid had. trokken H.M. de Koningin, In jVan- Wa'deck en Prinses Juliana «e ziekenkamer terug. Zij bleven •8 geruimen tijd na het overlijden, en kalm geschiedde, en keerden naar het Paleis Noordeinde terug, nngin die er zeer slecht uitzag de buiten de Paleizen verzamelde die Haar eerbiedig groette een "Jken glimlach. ngeveer 11 uur verlieten de beide rij H-M- de Koningin- de laatste uren hadden bij- 1 het paleis. vernemen, dat H.M. de Koningin- tot vrijwel het laatste oogenblik "iis ts geweest. Ook toen Prins v ,en de vorst van Waldeck het «traden gaf H.M. een teeken van Dr. de Jongh bleef tot 9 uur Voorhout, bin iv 11 uur is de vofsbto van iwn "bbï aangekomen. Zij werd !L d°°r Prins Hendrik en den t p,i deck. Na een kort oponthoud irbach koordeinde heeft de vorstin het Pi zicl1 met Prinses Juliana eaieis Voorhout begeven om een rister6 brengen nnn haar over- van het 3e regiment bestaande uit kolonel Dumont, ier-vaa re Kruyff, adjudant-onder- hte3?™eldrager Nobel en den outf it SF Elfrink, heeft hedenmorgen la dl een groote krans gebracht, - ïssti^ulg werd afgSgëïëB» Ten teeken van rouw zijn de kamers der Haagsche Rechtbank heden voor een kwar tier geschorst. De Amsterdamsche recht bank hield een plechtige zitting ter her denking van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. De zitting werd gepresi deerd door mr. J. A. van Royen en werd bijgewoond door een groot aantal rechters, leden van het parket en vele advocaten. Ook bij het Gerechtshof had een plechtige herdenking plaats. Op de lijsten van deelneming in de pa leizen aan het Voorhout en het Noordeinde werd druk geteekend. Aan de verschillende departementen zijn ten teeken van rouw de gordijnen neergelaten. De heer en mevr. Colijn behoorden tot de eersten, die van hun belangstelling deden blijken. Voorts kwamen Sir Cecil, president van het Internationale Perma nente Hof van Internationale Justitie, ver schillende rechters in dit Hof, vele gezan ten alsmede luitenant generaal Seyffardt, chef van den generalen staf en tal van andere hooge militairen.de oud-ministers Altingh von Geuzau en Krans, lr. de Vogel, president-curator der Technische Hooge- school. Verschillende gezanten: o.a. de deken van het Corps Diplomatique, de gezant van Zweden, hebben heden een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Bij de Paleizen was voorts zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek. De Residentie gaf blijk van een intens medeleven met het koninklijk gezin, dat nu door zoo'n zwaren slag getroffen is. Ingevolge het besluit van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bios coopbond zullen heden ten teeken van rouw alle bioscopen in Nederland geslo ten zijn. Met het oog op het feit, dat de Ko ninklijke Familie in Den Haag verblijft, heeft het hoofdbestuur besloten de in de Residentie gevestigde bioscopen geduren de 3 dagen, nl. heden, Woensdag en Don derdag a.s. te doen sluiten. Bovendien zullen ook op den dag der begrafenis alle bioscopen in Nederland gesloten zijn. Ook de schouwburgen zijn heden overal gesloten. Te Amsterdam moeten heden alle openbare vermakelijkheden op last van den burgemeester gesloten zijn. In de café's en langs den openbaren weg mag geen muziek worden gemaakt. De Minister van Defensie heeft de vol gende legerorder uitgevaardigd: „In verband met het overlijden van H. M. de Koningin Moeder bepaal ik het vol gende 1. Van alle onder het departement van Defensie ressorteerende gebouwen moet tot en met den dag van de begrafenis da gelijks van zons op- tot zonsondergang de vlag (zonder wimpel) halfstok worden uitgestoken. 2. In de kazernes en in andere tot huis vesting of verblijf van militairen aange wezen inrichtingen van de Koninkl. Land macht worden tot en met den dag der begrafenis geen signalen voor den huis- houdelijken dienst geblazen of geslagen. 3. Hoofdstuk XV van het reglement op de garnizoensplaatsen waarvan art. 119 bij legerorder 1934 No. 77 is gewijzigd is van toepassing tot en met 20 Juni 1934. Ik draag den garnizoens-commandan- ten, alsmede den hoofden van niet in gar nizoensplaatsen gevestigde militaire dien sten, ieder hunner voorzoover hun be treffend, op onverwijld order te doen stel len op de uitvoering van 't vorenstaande. Voor de Zeemacht is een overeenkom stige order uitgegeven. Overal in het land is van de officieele gebouwen de vlag halfstok geheschen, ter wijl taliooze particulieren dit voorbeeld hebben gevolgd. In de havens van Rot terdam en Amsterdam wordt door alle schepen halfstok gevlagd. Ook in Rotter dam zijn hedenavond alle openbare ver makelijkheden gesloten. In verband met de a.s. begrafenisplech tigheid in de Nieuwe Kerk te Delft, heeft de vorst van Waldeck, broeder van wijlen H. M. de Koningin Moeder, hedenmorgen een bezoek gebracht aan den kleinen grafkelder in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft. De vorst was vergezeld van den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. Van Karnebeek, den Delftschen bur gemeester, mr. G. van Baren en eenige hofautoriteiten. Zoowel in het koor der kerk als in het hoofdschip worden voor bereidingen getroffen in verband met de bijzondere eischen gedurende de komen de dagen. De toegang tot den grooten grafkelder wordt verborgen door een plankier, dat zal worden weggebroken. Voorts zullen de stoelen uit het koor der kerk worden genomen en zal ook het hooge tusschenschot, dat in verband met de restauratie-werkzaamheden tusschen het transept en het schip was aange bracht, verdwijnen. Het hoofdschip der kerk is juist het middelpunt der restauratie-werkzaamhe- nde. Het staat vol steigers. Er zal nu van den hoofdingang, aan de Markt gelegen, naar het transept een doorgang van rouw floers ter hoogte van ongeveer 5 meter worden aangebracht, die het steigerwerk voor het oog zal verbergen. De stoet zal zoodoende de Nieuwe Kerk via den hoofdingang kunnen betreden en zich via het schip naar het achterste ge deelte der kerk kunnen begeven. Men de verder onder taatstc Be- fichtejL,'' MEN IS GESLAGEN (Van onzen Redacteur). Als een schok trof vanmorgen iedereen het bericht van het heengaan van onze lieve Koningin Emma, waarvan oud en jong, rijk en arm, niets dan goeds zeggen kan, zooals mij op het Voorhout een een voudig mannetje in het oor fluisterde... Hij zei 't héél zacht, want de stilte voor 't Paleis was opvallend. Honderden en honderden stonden daar tesaam ge schaard, in eerbiedige aandacht starend naar het bekende paleisje, met zijn stem- migen gevel en verguld balcon, waar nu de witte gordijnen neergelaten zijn. Een zware druk hangt over de gansche omgeving, waar zoo dikwijls het gerucht van feestrumoer heerschte, waar vroolijk vlaggen wapperden bij Koninklijke ver jaardagen of opening der Staten-Gene- raal. Nu hangen er óók véél vlaggen, maar halfstok, ten teeken van diepen rouw. Onze lieve Koningin Emma is immers niet meer Begrijpen wij dat woord wel goed? Nooit meer Haar vriendelijk gelaat te zien voor een der vensters? Het is zoo moeilijk dat te innen want Koningin Emma en het Voorhout waren in een lange reeks van jaren één ondeelbaar be grip geworden: men kon toch immers ieder oogenblik Haar ietwat gebogen ge stalte, steunend op een stokje hier voor bij zien gaan Men groette Haar eerbiedig. Zij groette ons terug en 't was al charme en lief lijkheid, die van Haar uitging. Zij was de verpersoonlijking van wat wij ons als ideaal eener „lieve oude dame" voor oogen houden; iemand, wien het leven de zorgen niet gespaard had. Die weet dat dit leven ook anderen zorgen brengt en zoo tot mild begrijpen van het leed in staat bleek, 't Was zoo goed en zoo vertrouwd Haar in de nabijheid te weten en nu plotseling.is Zij niet meer. Wij weten, dat Zij daar achter de witte gordijnen ligt opgebaard; 't is een triest gevoel, dat overheerscht bij allen, die hier staan in diep en oprecht medeleven met dit droef verscheiden. Niet uit „sensatielust", 0, neen! Zij zijn bijeengekomen om vanuit de verte afscheid te nemen van Haar, die het stempel van waardigheid en vertrouwen legde, op dit nu onder een egaalgrijzen wolkenhemel liggend Voorhout, dat zélf ontroerd lijkt, nu het zijn voornaamste bewoonster zal moeten missen En rond ons zien wij niets dan strakke gezichten. De blijheid over de aanvankelijk gun stiger berichten is verdwenen, men staat geslagen en kijkt verstoord, wanneer even ergens een té luid geroep van den „extra- editie"-verkooper de rust verbreekt. 't Is betrekkelijk nog vroeg in den mor gen, als ook wij ons onder de belangstel lenden scharen. Nog lkng niet overal is het droef bericht doorgedrongen, maar steeds meer belangstellenden komen aan, ook zij, die uit hoofde hunner functie hier moeten zijn of in de regeling der begra fenisplechtigheid betrokken zullen wor den 't Wordt al spoedig een komen en gaan van hen, die de registers willen teekenen. Wij zien de grijze figuur van den oud hofprediker ds. Welter, die slechts even binnenblijft, wij zien vertegenwoordigers van het „corps diplomatique", wij zien een enkel bloemstuk binnendragen weldra zullen 't er velen zijn en wij weten, dat dit goed is: een macht van bloemen moge Haar omgeven, die zélf als een „bloem" door het leven ging en nu geknakt ter neer ligt Er is niet veel te zien op dit Voorhout, 't Leven van allen dag herneemt zijn loop vol proza: maar 't is, alsof allen, die hier hun werk moeten doen, stiller en ingeto gener hun dagelijkschen gang gaan. Gècn belgerinkel, géén autogetoeter, géén vaart, geen tempo: de gedachten van allen ver wijlen hier één oogenblik bij het doods bed van Haar, wier leven slechts „liefde en goedheid" was, Die in waarheid de trouwe Raadsvrouwe werd van Haar. Die ons land in zulke zware tijden moet re- geeren En dan plotseling zien wij Koningin Wilhelmina, die wel zéér bijzonder door dit smartelijk verlies getroffen is: de Ko ninklijke auto rijdt voor; een trilling van medeleven gaat door de haag van hen, wien het vergund is dezen morgen van smart voor het Koninklijk Huis, voor het gansche land, van dichtbij mee te leven, 't Is slechts één ondeelbaar oogenblik: hoe snel is Zij de auto ingetreden, ge volgd door Prinses Juliana en den vorst van Waldeck, die allen bij het ziekbed toefden en tot wie dit treffend heengaan, met zijn vele veranderingen, eerst lang zamerhand zal doordringen De menschen staan als marmeren beel den; géén roep. géén klank weerklinkt, wanneer de auto langzaam ons voorbij rijdt en Prinses Juliana even vriendelijk knikt naar hen, waarvan zij het innig medeleven speurt -., 't Is tien minuten voor tien: het belangrijkste moment voor de wachtenden, die één oogenblik nu zwij gend en met het hoofd ontbloot, een stroom van medevoelen doen overslaan, naar de twee Hooge Vrouwen, aan wie het Leven nu zulke zware uren schenkt Wij volgen de auto naar het Koninklijk Paleis: ook daar hetzelfde beeld. Een stille menschenmenigte staat er in groot begrijpen, als geldt dit heengaan een ge liefd familielid. Het Paleis toont slechts gesloten vensters, daarachter het wit gor dijnendoek: ook hier de vlag halfstok en velen treden binnen of gaan iulst heen Wij merken hier op straat niets, van al hetgeen nu geregeld en besproken worden moet.Wij zien slechts de ontroering, die op het gezicht van het „Volk" te lezen staat, en die is groot. Eén in gedachten stonden allen treu rend bijeen: een zwaar verlies was over hen gekomen. De regen begon tegen twaalf uur troosteloos te vallen: 't was alsof de natuur de sfeer van droefheid niet wilde breken door een vroolijke zonne straal. En met de herinnering aan een droeven morgen waarop hoog en laag rouwde over Eéne, die ons allen dierbaar was, verlieten wij de Residentie, waar alle rumoer ver stomd is. Vereend door smart in diepen rouw Bij 't heengaan van de Hooge Vrouw, Staat Holland, zij aan zij geschaard Om Haar, die stil ligt opgebaard. De Moeder vein het Landsgezin Ging Eeuw'ge rust en vrede in. Hoe waar hoe eerlijk ons verdriet, Om Haar, die 't kostbaar leven liet! Zij had ons hart de sympathie Van héél ons volk! Van ieder die Aanschouwen mocht dat lief gezicht Doorstraald, bezield, van vrieryJ'lijk licht. Haar smalle handen, blank en sterk Hoe nobel deden zij haar werk! Hoe stevig snoerden zij den band Van Vorsttot Volktot Vaderland. Die hooge, moederlijke geest! Hoe is hij 't land tot steun geweest. Hoe heeft Haar woord, Haar wijze raad Ons lot bestierd, beschut, gebaat! Een stormvlaag heeft Haar weggerukt. De Emmabloem werd wreed geplukt. De teed're kelk van Hollands gaard, Boog het geknakte hoofd ter aard. Wij staam'len diep ontroerd Uw naam. We vouwen stil de handen saam. In droeve aandacht vrome bêe O LandesmoederRust in vree! E. H.v. M.- BINNENLAND H. M. DE KONINGIN-MOEDER IS HEDENOCHTEND TE KWART VOOR ACHT OVERLEDEN. (Ie en 2e Blad). Het 60-millioen-plan; instelling van een werkfonds te verwachten (Binnenland. 4e Blad De secretaris van de VARA, de heer Zwertbroek, heeft ontslag genomen. (Bin nenland, 4e Blad). De fraude in Den Haag (Gemengd 4e Blad). BUITENLAND Ontstemming over de rede van Mussolini in Frankrijk en Kleine Entente (Buitenl, 3e Blad). Processen in Zuid-Slavie en Roemenie begonnen (Buitenl. 3e Blad). De stakingen in Spanje (Buitenl. 36 Blad). DE SLEUTELSTAD IN ROUW. Hoezeer H. M. de Koningin-Moeder do liefde van het Nederlandsche Volk bezat, kwam wel heel duidelijk hedenmorgeiï tot uiting toen de eerste geruchten over Haar overlijden door de stad de rondo deden. Van alle zijden werden wij opgebeld en met ontroering kennis genomen van onze helaas bevestigende berichten. Op straat vormden zich overal groepjes van menschen. die de droevige mare druk bespraken en een halfuur na het bekend worden van de onheilstijding hadden reeds vele burgers ten teeken van rouw: de vlag halfstok uitgestoken. Bijzonder treffend was dit op de Bree- straat, waar de winkeliers een Bloemen- week hebben georganiseerd en voor die gelegenheid ook een vlaggentooi hebben aangebracht. En spontaan, zonder dat daarvoor eenige aanwijzing was gegeven, liet de eene winkelier na den anderen de vlag tot halverwege den stok zakken. De openbare gemeente- en rijksgebou wen volgden dit voorbeeld en op het oogenblik. dat wij dit schrijven, circa 12 uur, leggen de drukbe vlagde straten een stil, doch roerend getuigenis af van de droefheid, welke alom in onze stad heerscht. Verschillende vereenigingen berichtten ons, dat onder deze omstandigheden hun uitvoering, bazaar of feestavond geen doorgang vindt. Wij ontvingen een dergelijke opgave betreffende den bazaar ten bate van het Leidsch Diereriasyl, welke hedenavond in de Stadszaal zou worden geopend, doch thans eenigen tijd wordt uitgesteld; even als het liefdadigheidsconcert der „Ver- eenigde Zangers" van hedenavond; den ontspanningsavond der Chr. Werkloozen, de feestavond der Oranje-Garde en de laatste Volksbijeenkomst, welke morgen avond zouden worden gegeven, en de uit reiking der Mobilisatiekruisen van Don derdagavond. De bioscopen zullen ingevolge het be sluit van het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond hedenavond alle gesloten zijn, terwijl de burgemeester als hoofd der politie tot nader aankondiging het maken van muziek op de openbare straat zoomede in café's e. d. verboden heeft. In de middaguren verkondigde somber klokgelui van verscheidene kerken den dood van onze geliefde Vorstin. Ook in de omliggende gemeenten hing van alle kerken en openbare gebouwen de vlag halfstok en werden geen muziek- vergunningen verstrekt. Het gemeentebestuur gaf telegrafisch van zijn deelneming blijk, terwijl de navol gende telegrammen van rouwbeklag wer den verzonden: De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniglng in het hart getroffen door het verscheiden van Uwe Majesteits Edele Moeder betuigt Uwe Majesteit en Haar Huis haar harte lijke deelneming in het zoo droevig ver lies van Haar die het Nederlandsche volk op 't dankbaarst erkent als een der liefe lijkste schatten aan Vorstenhuis en Vader land geschonken. Onze groote liefde doet ons vurig bidden dat God de Heere Uwe Majesteit en de Haren moge vertroosten als een moeder haar kind troost. w.g. Ds. H. THOMAS, voorzitter. L. BOEKKOOI, secretaris. De Ver. „Koninginnedag" formuleerde haar condolantie-betuiging aldus: Smartelijk getroffen door overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, ge denkend de groote liefde een vereering voor overledene in alle lagen van ons volk, geven wij Uwe Majesteit en Haar gezin de verzekering van ons oprecht leed en ons medeleven bij dit onherstelbare verlies en wenschen wij Haar kracht toe bij deze zware beproeving. Bestuur Ver. „Koninginnedag" w.g. LABRIJN, voorzitter. STEENHAUER, secretaris. Door de Vereeniging „Dennenheuvel" afd. Leiden werd onderstaand telegram verzonden: Koninklijke Familie 's-Gravenhage. De Afdeeling Leiden van de Herstel lingsoorden en Sanatoria Vereeniging „Denneheuvel" betuigt innige deelneming met het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. (w.g.) JOH. BROUWER, voorzitter. F. W. KOONING, secretaris, Prins Hendrikstraat 10. Mej. B. C. M. V. HALDEREN, penningmeesteresse. Het Bestuur van de afd. Leiden van den Vrijzl. Dem. Bond heeft hedenmorgen het volgende telegram verzonden: Koninklijke Familie 's-Gravenhage. Afdeeling Leiden Vrijz. Dem. Bond be tuigt innige deelneming bij het nog zoo plotseling verscheiden van onze geëer biedigde Koningin-?'■ridqr, (w.g.) Prof. Mr. R. KRANENBURG, voo-zitter. Mevr. E. C. ALINGS-v. MELS, penningmeesteresse. J. DE REN, Cobetstraat 70, secretaris.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5