Lie Jaargang DONDERDAG 15 MAART 1934 No. 22695 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS D£& ADVERTENTIEN: 3d Cts. per rïgei voor advertentiën uit Lelden en plaatsen vraar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. yj een maximum, aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OS. Bureau Noor3ein3spieBi Telefoonnummer* voor Directie en 'Administratie 2500 Redactie 150-7. Postchèqwe- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. BRIJS DEZER OOUR-ANTffl Voor Lelden per S maanden f.'2t35; per wee* Bulten Lelden, waar agenten gevestigd Zijn, per Wwk Franco per post 1.2.35 portokosten. •w 1. 0.13 0:18 I nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ONZE PLANETARIUM. EXCURSIES. IDE EXCURSIE WEER UITNEMEND GESLAAGD. _leravond was de hemel zwaar be lt, er was geen enkele lichtbron te ont- [ken aan het sombere firmament. En i hebben wij den sterrenhemel in volle tht bewonderd, zooals die er gister- nd was, al bleef zij voor de meeste men en onzichtbaar. Het Planetarium der gsche Courant heeft dank zij onze be- fingen opnieuw aan ruim 150 Lelde- m het wonder van het Heelal getoond, rtegenover de mensch zich zoo klein It. En wederom is met groote belang- ling en met groote bewondering de uit- letting gevolgd, waarin op zeer bevat te doch ook verbijsterende wijze met rs en getallen wordt „gewerkt", die zoo lelijk onze nietigheid doen uitkomen, nee tweede excursie is een even groot ces geworden als de eerste! 'oensdag a.s. volgt de derde en Donder- 29 dezer de vierde. Over de kaartver- 1 voor deze vierde en laatste excursie ten bij tijd en wijle nadere gegevens. STNKLIJKE NEDERL. MAATSCHAPPIJ I0R TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Indrukken uit Sovjet-Rusland. iHeravond hield de afd. Leiden een lengewone vergadering, waarin als per optrad de heer C. Sipkes, te Over- die aan de hand van prachtige ((beelden een voordracht hield over: studiereis door Sovjet-Rusland". |tdat de voorzitter de vele aanwezigen i het bizonder den spreker had wel- pgeheeten, ving deze zijn interessante aan. (jünie van Socialistische Sovjet Repu- de U.S.S.R., zooals Rusland offi- Iheet, heeft een oppervlakte van 20 [on K.M., 160 millioen inwoners en tt een zesde van de aardbol. I oppervlakte graanland is in normale fcudigheden een derde van de wereld. Jive de producten van het gematigde pat worden in de Krim, Kaukasië en pstan, tabak en druiven geteeld. In ■ale omstandigheden zijn er 30 mil- t paarden, d. i. een derde van 't totale '1 van de wereld. Onbegrensde huip on ertsen van magnesium, ijzer, zil- lood, zink, nikkel, kwikzilver, platina, goud en mangaan, steenkool, (ruwe petroleum), asbest, fosfor- nde gesteenten, zouten en hout. Ver- „wit steenkool", de waterkracht, die middel van stuwdammen in electri- energie omgezet kan worden. Voor tering deel zijn deze bronnen aange- o, hoewel de productie sinds het 5 .-Plan sterk gestegen is. Graanpro- e door later te bespreken omstandig- S niet gestegen. Rusland exporteert Ijks voor bijna 250 millioen roebel, eieren, boter, vleesch, kaviaar, wol, dons, cement, asbest, naphta, hennep, plantaardige olicn. wild fflde bloembollen, hoofdzakelijk tul- .rten en santonine. import van Rusland bestaat uit ma les, landbouwwerktuigen, electrotech- _e materialen, kleurstoffen, pharma- "be preparaten, thee, suiker, krui- jPapier, katoen, wol, jute. Rusland is j«ee na de grootste steenkolenprodu- ?P één na de grootste naphta-, een na de gi'ootste koperprodu- ï'jerwijl het de grootste producent van f™uwmachines is. Waarmede niet ge- „r.dht deze groote productie even emisch geschiedt als in de Ver. Staten "Btschland. Het aantal analphabeten m to'; op de teruggebracht. Ji 536 inrichtingen voor hooger on- S j naar Nederlandsche maat- ™den vele bij middelbaar onderwijs «ld worden. De helft der bevolking 1 Rf dllrov-l/^y. Ann nt gedurende den heelen dag of een «van, deel aan onderwijs en cur- 'Jpbbden en midden is bedekt met in S' "2 hoofdzaak grove den, dezelfde j, Brabant en Gelderland zoo goed ®aar in onze duinen den zeewind ,5lraaSt. In het midden en Zuiden e nn ^raanvelden en steppen. Behalve :W tarwe worden veel mais en zon- tTw ,verbouwd. d»t!e, bestaat uit de volgende r^tatcn, die ten deele weer federa- Heine republieken zijn: Groot- Usbekieen, Ukraine, Transkau- 5, 't-Rusland, Turkmenie. Van de - Tf,'bbbbeken, die tezamen de groo- ormen, zijn belangrijk: Armenië, Abchasie, Kazakstan, Karelie, 8».,,: fhskirië, Kalmukken-gebied en h vel» van de Wolga-Duitschers. --e t» iVan beze republieken is een kh rSL dan de Russische, het Tar- ö?sch 'nisch. of Duitsch naast het v,,,®"1 officieele taal doch beamb- soms het Rn-r--et Het jtj»te"cn-probleem var en t Cn,acn is daarmee - 'c" Stém- ySJ. 'edere Rus die productieven h) den ruimsten zin van ta> doch niet degenen, die leven van rente, handel of anderen in loon dienst hebben. Vanuit de Stads-of dorps- sovjet heeft een getrapte verkiezing plaats tot het Raden-congres. Tusschen de zit tingen hiervan, die 1012 dagen duren, wordt Rusland bestuurd door het Centraal Executief Comité, dat verantwoording schuldig is aan het Raden-congres. Het Centraal Executief Comité kiest den raad van Vólks-Commissarissen, die zoowel uit voerende als wetgevende bevoegdheid heeft en dus de bevoegdheid heeft van onze ministerraad en parlement beide. Slechts aan één politieke partij, de com munistische, is het geoorloofd te bestaan, critiek op de generale lijn, zooals deze door den Raad van Volkscommissarissen uitge stippeld is, of op hun persoon, is verbo den, Uitoefening van godsdienst is vrij, doch godsdienst-onderwijs aan kinderen is verboden. De regeering is officieel anti kerkelijk en financieele steun aan de ker ken, zooals vroeger, heeft opgehouden. Een van de belangrijkste gebeurtenissen is de uitvoering van het 5-jarenplan. Vooral Lenin, Rusland eerste president, die de bolsjewistische revolutie ontketende door in 1917 tijdens de Kerensky-regeering den soldaten vrede en den boeren land te be loven, heeft in veel opzichten aangestuurd op inhaling van den industrieelen achter stand. Het 5-jarenplan is wat de opbouw van nieuwe werken betreft in 4 jaar uitgevoerd, de productie is echter lang niet voldoende gestegen door gebrek aan organisatie-ver- mogen, kader, vakkennis en slechte be diening van machines. Het levenspeil, dat in 1927 gestegen was tot dat van voor den oorlog, is met 50% gedaald inplaats van met 20% gestegen, zooals men ver wachtte. De waarde van het gemiddelde loon van den Russischen arbeider is zeker niet hooger dan f. 10 per week, verge leken met de waarden van den gulden hier te lande. De productie van den landbouw is zeer gedaald na de collectivisatie. Bij de Staatsboerderijen (Kolchosen) is de uit zaai het slechtste, doch ook bij de collec tieve de kolchos is de productie onvol doende. De kolchosniki (collectivisten) zorgen wel goed voor de eene koe. de kip pen en het varken en het stukje land. dat ze zelf mochten houden, doch slecht voor het werk van den kolchos. Het ontbreekt Rusland aan leiders, technici en vak- menschen op ieder gebied. Deze ontvangen een salaris dat 2 tot 5 maal zoo hoog is als dat van gewone arbeiders. Er zijn 16 loonklassen en de vrouw verdient evenveel als de man. Steeds meer wordt er in stuk loon gewerkt. Desondanks kost een tractor in Ruslaad gefabriceerd, viermaal zooveel als in de Ver. Staten, Aan volksopvoeding door bioscoop, too- neel, lezingen, debating-clubs, tentoon stellingen, bibliotheken wordt zeer veel gedaan. Mondain leven, café-chantants en der gelijke zijn totaal verdwenen. Men doet zeer veel aan sport en buitenleven, zwem men en zonnebaden. Op hygiënisch gebied is zeer veel verbeterd. Er zijn vele medici zonder volledige opleiding als bij ons. te vergelijken met den dokter djawa in onze koloniën. Werkeloosheid is er niet. Rusland lijdt aan onder-productie, voedselschaarste, warenhonger en aan onvoldoende prijzen van de export-artikelen. Daarna volgden lichtbeelden van Char- kov. de hoofdstad van de Ukraine, een kliniek, tractorenfabriek. cultuurpark, wol kenkrabbers, enz. De Dnjeprostroj is een geweldige stuw dam in de Dnjepr, 58 M. hoog! De Krim gaf veel landschapssehoon te zien, prach tige kerkjes, parken, kweekerijen en verge zichten over de zee. Het klimaat is daar mild. Spr. werkte 4 dagen op een Botani- schen tuin en leerde het leven aldaar van velerlei kanten kennen. Bewonderens waardig is het vele werk. dat verzet wordt onder levensomstandigheden, die we hier onvoldoende zullen noemen. Spr, besloot met den wensch uit te spreken, dat West- en Oost-Europa elkaar spoedig mogen vinden. Rusland is ons op cultureel gebied reeds voorbij gestreefd, op materieel gebied zou het van onzen overvloed kunnen profitee- ren terwijl wij, zonder risico voor de vele mislukkingen, profiteeren van de succes sen, die men aldaar weet te boeken. TOONEELVER. „OEFENING BAART KUNST". Uitvoering voor werkloozen. Een zeer groot aantal werkloozen. dat de zaal van ..Concordia" nagenoeg geheel vulde, is gisteravond getuige geweest van de uitvoering, welke „O BK." na het succesvol optreden in eigen kring tot hun genoegen had georganiseerd. De voorzitter der feestcommissie, de heer de Vroede, sprak een kort welkomstwoord, waarna aanstonds een begin werd gemaakt met de uitvoering van het drama „Het lied van Moeder" waarover wij reeds on langs schreven. Het stuk genoot ook thans weer de aan dachtige belangstelling van de geheele zaal, hetgeen zich na het einde van elk bedrijf openbaarde in een dankbaar applaus. Gé Hofenk en zijn band verleenden voor dezen avond muzikale medewerking en droegen het hunne bij tot het welslagen ervan. OB.K heeft door deze uitvoering vele werkloozen de moeilijkheden van het dagelijksch leven een oogenblik doen ver geten. Den wakkeren dilettanten komt daarvoor een woord van hulde en dank toe, VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De fim der Lichtfabrieken. Gisteravond opende de presidente me vrouw T. KranenburgSiemens de bij eenkomst en heette allen hartelijk wel kom, inzonderheid den heer v. d. Meer, vertegenwoordiger der Sted. Lichtfabrie ken, die bereid gevonden was de film der bedrijven te vertoonen. Eenige jaren geleden was door de Afd. een excursie gehouden naar de lichtfa brieken en moesten velen tot de erken ning komen, niet veel van die veel om vattende werkzaamheden begrepen te heb ben; het bestuur waardeert het daarom te meer, dat de heer v. d. Meer ons nog maals in het bedrijf wil rondleiden met behulp van de film. De heer v. d. M. deelt mede, dat hij de aanwezigen eerst wil brengen naar de gasfabriek, daarna ter afwisseling een andere film zal geven, om te besluiten met de electriciteitsfabriek. Alzoo eerst naar de koolgasfabriek op de Langegracht, waar spr. ons een keu rig overzicht gaf van de werkzaamheden en de prachtige machines in werking liet zien voor het transport der kolen en het verkrijgen van gas uit die kolen. De gasverwarming van kerken en scho len gaf spr. daarbij aan om te besluiten met een kookdemonstratie in de toonza len aan de Hooigracht. De film buiten de bedrijven bracht ons verschillende mooie voorstellingen op het doek. Het hoogovenbedrijf te Velsen, de oesterput te Ierseke, de speedboat op onze bekende Kagermeren, de Elfstedentocht en de hardrijderij voor dames, het ijs- kruien bij Emmerik enz. en den brand van het Stadhuis. In de pauze zal ieder het prettig ge vonden hebben om onder het genot van een kopje thee eens te kunnen napraten over het genotene; met toestemming van de leidster mej. Driessen werd besloten de iipleesoefening dezen avond maar over te slaan; want het was al vrij laat ge worden en de fim van de electriciteitsfa briek stond nog op het program. Na de pauze ving de heer v. d. M. aan met de mededeeling, dat hij ons niet naar de fabriek zelf wilde oiengen, maar een film wilde toonen. waarmede hij bewees, dat men tegenwoordig geen week. ja zelfs geen dag. meer buiten electriciteit kan. Het echtpaar dat met ee:i vriend de wed denschap aanging het in hun gezin ge makkelijk een week buiten electriciteit te kunnen stellen, was 't na nog geen 24 uur zoo moeilijk gevallen, dat de heer des huizes spoedig naar zijn vriend loopt om de stoppen terug te halen en te bekennen dat hij en zijn vrouw de weddenschap lee- lijk verloren hebben. Men denkt, er niet bij, doch met de tram. de auto, de tele foon, het licht, enz. alles wat zoo „dood gewoon" lijkt, overal komt electriciteit bij te pas. Het daverend applaus na elke film heeft den heer v. d. M. wel bewezen, hoe hij de aanwezigen had geboeid. Door ziekte in haar gezin was de pres. reeds vertrokken en door griep van de eene of drukke werkzaamheden van den ander waren ook andere bestuursleden af wezig. waardoor de secretaresse nu een woord van hartelijken dank namens het bestuur en alle aanwezigen bracht aan den heer v. d. M., die ons zoo'n kostelij- ken avond had bezorgd. Hiermeds sloot de secr. den avond; het was hoog tijd, want het was reeds elf uur geworden. FILMLIGA LEIDEN. In de zevende voorstelling zou gister middag in het Luxor-theater het de vorige week aangekondigde Tsjechische pro gramma vertoond worden; zou, want de films waren nog aan de grens! In de plaats hiervan werd nu gedraaid de film „Het leven en lijden van een Heilige" (Jeanne d'Arc). Dr. Fr. Kalisoda, die het Tsjechische programma zou hebben inge leid, deed nu verschillende interessante mededeelingen over filmkunst. De film „Jeanne d'Arc" gaf ons een beeld wel wat te zeer gedreven in de richting van de tendencieuze overdrijving van het proces, dat tegen deze Fransche heldin is gevoerd en meer in het bijzonder van den laatsten dag. Door een uitnemende keuze der typen en een meesterlijke fotografie heeft deze volkomen stomme film een on gekende uitbeeldingskracht gekregen. Wanneer ooit een close-up gerechtvaar digd is, dan is het in deze film, die ge heele scènes geeft, welke niets anders zijn dan aaneengeschakelde close-ups. Door de buitengewone keuze der typen en de uit nemende belichting spreekt echter elk portret en het zien maar niet hooren spreken voelden wij geen oogenblik als een gemis aan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gerardus Brinks, Haarlemmerstraat 139. Leiden; kantoor-, school-, schrijf- en teekenbehoeften. Eigenaar G. Brinks. Leiden. Wijziging: Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duinwater Maatschappij", Stationsweg 12, Leiden. Uittredend commissaris mr. H. F. A. Donders. Leiden. Uittr. comm. T. S. Goslinga. Leiden. Nieuwe comm.-voorz. T. S. Goslinga Leiden Nieuwe comm. Th. M. W. Bergers Leiden; M H. de Reede, Leiden en M. G. Verwey, Leiden. De heer N. C. F. van Ginkel, Leiden, is gedel. com missaris. m SCHOOL ZUIDSINGEL B. Ouderavond. In het Gymastieklokaal van School Zuidsingel werd gisteravond een druk bezochte Ouderavond van School B ge houden. De voorzitter, de heer A. van der Hoogt die voor het eerst de leiding had, opende met een kort en hartelijk woord van wel kom aan de meer dan honderd ouders, die van hun belangstelling blijk hadden gegeven, iets wat spreker, die sinds een half jaar hier de functie van hoofd be kleedt, met blijdschap vervulde. Onmiddelijk na de opening stelden de leerlingen der vierde' klasse zich op, ten einde onder leiding van den heer Swier- stra een aantal liederen te zingen van zeer gevarieerd karakter, die nog al in den smaak schenen te vallen. Als nu volgde de pauze, een onmisbaar programmapunt, daar tijdens dezen rust tijd de ouders in de gelegenheid werden gesteld met het personeel der school te spreken over de belangen van hun kin deren. De tractatie is een eveneens niet te onderschatten bezigheid tijdens de pauze, om den geest van gemoedelijkheid en vriendelijkheid te bevorderen. Na de pauze las de secretaris, de heer Van der Hoeven de uitvoerige notulen der vorige vergadering, die onder dankzeg ging werden gearresteerd. Vervolgens las de heer Van der Hoeven het jaarver slag van de Oudercommissie, waaruit wij even noteeren, dat de Oudercommlssie het verloopen jaar 9 maal bijeen is ge weest terwijl er twee ouderavonden wer den gehouden, terwijl ook het St. Nico- laasfeest voor de gecombineerde boven- en benedenschool geheel door de Com missie werd georganiseerd. Een woord van hulde mag alzoo aan deze zeer actieve menschen niet worden onthouden. Aan het jaarverslag knoopte de secre taris nog een warm pleidooi voor het Schoolfonds vast, waaruit de Commissie verschillende uitgaven voor het St. Nico- laasfeest e. d. put. Hierna was het woord aan den voorzit ter, den heer A. van der Hoogt voor het houden van een causerie over verschil lende practische dingen die ten slotte alle het belang van het kind beoogen. Gedurende het halfjaar, dat spreker als hoofd aan deze school verbonden is, heeft hij verschillende ervaringen opgedaan die hij hier even wil bespreken, wat zeer ze ker van nut kan zijn voor de toekomst. Spreker herinnert aan het Kon. Besluilt betreffende de instelling der Oudercom missies, en speciaal aan Art. 4, waarin wordt opgewekt, dat de Ouderavonden een schakel moeten vormen tusschen ouders en onderwijzers. De Oudercommissies en de Ouderavon den zijn ingesteld, om een goede verhou ding te scheppen tusschen de verschillen de opvoeders van het kind. Welnu, die goede verhouding bestond al, toen spre ker hier kwam. En de goede verhouding, de genoeglijke samenwerking met de Oudercommissie en met de ouders heeft hij gedurende dit half jaar persoonlijk ondervonden. Toch grijpt z.i. de bedoeling van Atr. 4 nog dieper. De kinderen ont vangen hun eerste opvoeding in huis van de ouders. Daarna gaan zij soms naar de fröbelschool. Doch het eerste en gewich tige moment in het leven der kinderen is, als zij naar de „groote" school gaan. Voor de kinderen is dit hoogst gewichtig, doch niet minder voor de ouders, want zij moeten een deel van hun opvoedings taak nu aan vreemden afstaan. En als die vreemden, het personeel der school, dat deel in de opvoedingstaak goed zal vervullen, dan moet het liefde voor de zaak bezitten. Wie dit werk niet met lief de en toewijding kan doen, kieze liever een anderen werkkring. Wij moeten op voeden. Doch men verwacht met reden van ons, dat de kinderen ook wat leeren. Spreker toont door verschillende voorbeel den aan, hoe moeilijk vooral het aanvan kelijk onderwijs is en brengt een warm saluut aan de beide onderwijzeressen, die juist hun taak zoo voortreffelijk vervul len Zonder twijfel wordt dit door de ouders gewaardeerd, zooals heel het per soneel wordt gewaardeerd. Toch kan de verhouding nog beter worden. Spreker roept vervolgens de medewerking van alle ouders in bij het werk der Oudercommissie b.v. bij het St Nicolaas- feest. dat het vorige jaar uitstekend ver liep. dank zij al de moeite die de leden der commissie en de hoofden der beide scholen zich hadden getroost. Doch wanneer allen hun hulp verleenen aan het Schoolfonds, zal dit alles nog veel beter tot zijn recht kunnen komen. Vervolgens vestigt spr. de aandacht op eenige ordemaatregelen, die van den kant der ouders kunnen worden genomen en waarvan ten slotte het kind profijt heeft. Te laat komen, wegblijven uit school zon der bericht, netheid in huis met biblio theekboeken. zijn dingen die door de ouders kunnen worden voorkomen of be vorderd. Een hartig woord wordt nog ge wijd aan het onrustbarend kwaad van het snoepen waar niets vóór en alles tegen te zeggen is. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat er door ruim 400 kinderen in één ja ar tijds van f. 1000 tot f. 1500 wordt ver snoept. In verband hiermee herinnert spr. nog eens aan het schoolfonds. En eindelijk uitspreken nog den wensch, dat wij onze eischen in alle opzichten hoog moeten stellen in 't belang der Openbare School. Bij de rondvraag kwamen nog enkele practische wenschelijkheden ter sprake. Hierna sluiting. BINNENLAND. Wijziging der winkelsluitingswet; de A.-R. Kamerfractie tegen Zondagsverkoop; automatenwet spoedig te wachten (Bin nenland, 3de Blad). Druk bezoek op de Jaarbeurs (Binnen land, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (2de Blad). Merkwaardige draadversperring te Hil- lcgom; kwestie tusschen Provincie en Bouwondernemer (3de Blad). Het proces-Onnes van Nijenrode; voort gezet verhoor van Johanknegt. (Recht zaken, le Blad) De aanrijding op den Waalsdorperweg te Den Haag, waarbij een artillerist door de blauwe tram gedood werd. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. De conferentie van drie te Rome (Bui tenland, 3de Blad). Ontwapeningsdebat in het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, 3de Blad). Prins Sixtus van Bourbon Parma over leden (Buitenland, 3de Blad). Ernstige dynamiet-ontploffing in San Salvador. Meer dan 100 slachtoffers (Bui- tenl. Gemengd 3e Blad en Tel. le Blad). CHR. GEREF. JONGELINGSVEREEN. Lezing van ds. IV. F. Lam an. Voor de Chr. Ger. J. V. Spreuken 22 6 alhier trad in de Chr. Ger. Kerk op ds. W. F. Laman van Middelharnis met het on derwerp „Amos, de tegenspreker". Spr. begon met een teekening te geven van onzen tijd welke liet zien, dat de kerk des Heeren in 't algemeen in valsche lijde lijkheid ter nederligt. Vervolgens toekende spr. wie Amos was, vanwaar hij was en zijn lastbrief, dien hij in de woestijn van Zijn Zender ontving. Zijn taak volvoerde hij om te getuigen tegen priester en volk. De zonde van het volk was de kalverdienst, geïmporteerd door Jerobeam I en voortgezet door Jero- beam II. De zonde van Israël greep Amos' ziel aan; zij deed hem weenen en strijden. Weenen, omdat hij zich met zijn volk één gevoelde en omdat het zijn volk kwalijk zou gaan indien het op dezen weg voort ging. Strijden door tegen te spreken zoowel negatief als positief. Ds. Laman ging voorts na welke de kal verdienst van dezen tijd Is? De mensch-vergoding. Het egoïsme Is uitgegroeid tot ego-cultus. De bakermat ligt in de Aufklarung, de z.g.n. verlichting. Alle terreinen heeft de mensch voor zich veroverd om daarmede den strijd tegen God te strijden. Het gebied van de kerk blijft helaas niet bespaard. Waar zijn de Amossen in dezen tijd, die getuigen en het opnemen voor de eere Gods. Nadat gezongen was Ps. 866 en 8 stond spr. stil bij Amos' woord: „Wee den genis ten te Sion en den zekeren op den berg van Samarië". Ten slotte werd gezongen Ps. 33 10 waarna ds. Laman deze goedbezochte ver gadering met dankzegging sloot. LEIDSCHE MECCANOCLUB. Gistermiddag hield de Leidsche Meccano Club een bijeenkomst. De leden hadden thuis een model gemaakt en dit nu mee gebracht. Er waren 13 modellen, welke Ingedeeld werden in 4 afdeelingen of groepen. Hierna werden de modellen onderzocht, en met de andere modellen van die afdee- ling vergeleken. Wanneer niet gemakke lijk uit te maken was, welk model het best was, werd er gestemd. Hier volgt de uitslag: Afdeeling I. T. Moosman, open auto, le prijs, na stemming. Afdeeling n. P. Barentse, vrachtauto, Ie prijs; F, Teljeur, kraan, 2e prijs; J. Witsènberg, vrachtauto, 2e prijs (na stemming). Afdeeling III. W. Uittenhout, two-teater, le prijs; J. v. d. Heuvel, touring-car, 2e prijs, Cna stemming); M. v. Schageh, limousine. 3a prijs (na stemming). Afdeeling IV. H. Holswllder. model van een gemeen telijke vuilnisauto, geheel volgens het origineel werkend, le prijs; C. Starre, mooi werkende zand-auto, prachtig model. Er was geen 2e prijs, dus deze mededin ger moest teleurgesteld worden. Na dezen wedstrijd sloot de voorzitter de bijeenkomst. MUZIEKCONCOURS 6c R. V. A. Het bestuur van bovengenoemde mu- ziekvereeniging deelt ons mede, dat voor het ter gelegenheid van het eerste lustrum te houden muziekconcours op Hemelvaartsdag en 2den Pinksterdag door HM de Koningin-Moeder een bronzen eeremedaille beschikbaar is ge steld, welke als eereprijs zal worden bestemd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1