Jaargang DINSDAG 13 MAART 1934 No. 22693 PRIJS DER ADVERTENTIEN; IEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Cts, per rëgèl voor advertentiën uit Leiden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Vóór alle re advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën 'uitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I een maximum aantal woorden van 30, volgens postrecht. Voor eventueele opzending van even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 dts. Bureau Noor8eindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 150-7. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leidon per 3 maanden f.2:36; per wdefc .«v,f. 0:18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wëeK 0.-18 Franco per post f. 2.35 portokosten. mmer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERGADERING N GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 19 MAART 1934, des namiddags te 2 uur, ebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). handelen onderwerpen: derzoek van den geloofsbrief van benoemde raadsleden, de heeren Tobé en H. Lombert. 7485 -rstel tot het verleenen van eer- j aan den heer P. A. Wisse als 'zer aan de Jongensschool voor (40) oeming van een lid van de Plaat- hoolcommlssie. (38) oeming van een lid van het Be de Vereeniging tot Bevordering Bouw van Werkmanswoningen te (39) noeming van een hoofd van de aan de Medusastraat B. (41) eadvies op het verzoek van mej. Heuven om eervol ontslag als teres aan de opleidingsschool .0. aan de Langebrug A. (42) -rstel tot verhuring van de voor bewaarschool aan de Van der t aan de Leidsche Afdeeling van nlging de Christelijke Jongeman- reeniging-Padvinders in Neder- (43) rstel tot wijziging van den prijs het bovenhuis Drie October- a aan W. Noppe is verhuurd. (44) borstel tot verpachting van het 't heffing van den weg- en water- nover den Rijnsburgschen Vliet, .leidsche Hek" c.a., aan P. Cig- Oegstgeest. (45) oorstel tot overneming in eigen- onderhoud bij de Gemeente van ellen openbare straat, Sectie K. deel uitmakende van de Ooster- de Oosterdwarsstraat. (46) oorstel: wijziging van de verordening, re nde de voorwaarden voor het be- van het Stedelijk Museum „de nhal", te Leiden; jziging van de verordening, re nde de heffing van gelden voor bezichtigen van 't Stedelijk Mu- „de Lakenhal" te Leiden. (47) 'oorstel tot wijziging van de ver- betreffende de wedden van amb- in dienst der gemeente Leiden. (48) oorstel tot wijziging van de ver- op de Veemarkt. (49) oorste: beschikbaarstelling van gelden het doortrekken van de P. J. "traat naar den Hoogen Rijndijk; overneming in eigendom en on- houd bij de gemeente van een 'k grond en een gedeelte sloot, 1 uitmakende van het perceel Sec- M. No. 1059; t verkoop van een gedeelte bouw- ein bij de P. J. Blokstraat, deel akende van het perceel Sectie No. 850, aan de N.V. „Het Motor- s' te Leiden. (50) Voorstel inzake den aankoop van ende perceelen, begrepen in het ngsplan Lange Bouwelouwen- "ige Paradijssteeg, alsmede de n8 van den termijn van ontrui- Wn eenige in dat plan begrepen "baar verklaarde woningen. (51) Voorstel tot het gebruik maken bevoegdheid om de couponbelas- n laste van de couponhouders te en tot vaststelling van den des- enden begrootingsstaat. (52) Voorstel tot het aangaan van een omst met de N.V. Gekro te Over take de verwerking van afgekeurd vleesch. (53) fraeadvies op het verzoek van A. 111 zake herstelling van gebreken, zijn perceel Morschweg 69 zou- 0 ontstaan door de uitvoering van jswerken. (54) 'tel tot het aangaan van een _™appelijke regeling met gemeen- v 40.000 of meer inwoners ter be- van een doelmatige behandeling hatelijke personeelsaangelegen- (55) Voorstel; aan te nemen het voorstel en zake de wijze van bereke- de oppervlakte, waarnaar ouziekbelasting voor café's enz. a'b«aald; «jjzlging van de verordening op van een belasting op too- Hüied°n'nBen en andere verma- ("'Ibring van de verordening op •ordering van de belasting op ijjg'tooningen en andere ver vaststelling van de ver- agen sub b en c. (56) leadvies op de motie van den «ralen in zake de wijze van 8 door en uitbetaling van de "8 aan door de Gemeentelijke voor Maatschappelijk Hulpbe- georganiseerde werkloo- .(57). Dr. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. Benoemd tot hoogleeraar in de Kerkgeschiedenis. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Als opvolger van wijlen prof. dr. A. Eek hof is, naar wij gisteren in een gedeelte onzer oplage reeds meldden, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit al hier om onderwijs te geven in de geschie denis van het Christendom en van de leer stellingen van den Christelijken godsdienst benevens in de geschiedenis van het Gere formeerd Protestantisme, dr. J. N. Bakhui zen v. d. Brink, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Jan Nico Bakhuizen v. d. Brink werd ge boren in 1896 te Joure (Fr.). Tot de theo logische studie werd hij voorbereid op 't Gymnasium te Utrecht. Zijn studie vol bracht hij aan de Leidsche Universiteit. Onder de studenten blonk hij uit; profes sor Pijper noemde Eekhof en henr als mannen, die in aanmerking kwamen om hem op te volgen. Zijn academisch proefschrift droeg den titel: „De Oud-Christelijke Monumenten van Ephese. Den 8en Augustus 1920 werd hij beves tigd tot predikant te Nieuw-Dordrecht in Drente, vanwaar hij in 1924 vertrok naar Winterswijk, welke gemeente hij in 1929 verwisselde voor Kralingen. Behalve zijn proefschrift schreef de nieuwe hoogleeraar nog enkele werken. In samenwerking met B. Stegeman zag van zijn hand het licht in de uitgave van de vereeniging „Gelre" een boek getiteld: „Het ambt Breedevoort, tijdens het Anhal- ter Ambtschap" (15621612) en voor en kele maanden deed hij verschijnen „De Romeinsche catacomben en haar fresco's". Verder vertaalde hij een boek van Carl Holl „Ontstaan en wezen van het Chris tendom" dat hij van een inleiding en aan- teekeningen voorzag. Bijdragen zagen van zijn hand voorts het licht in: Stemmen des Tijds"; „Het algemeen weekblad voor Christendom en cultuur" en het Ned. Ar chief voor Kerkgeschiedenis. De nieuwe hoogleeraar behoort tot de ethische richting, zulks in tegenstelling met zijn voorganger die tot de Geref. richting behoorde. Als partijman is hij echter nooit op den voorgrond gekomen en zijn betrekking tot de naast hem staande collega's was steeds goed. Veel meer dan voor strijd voelt hij voor kerkopbouw. Verbetering van de liturgie en het geven van een ruimere plaats aan deze, bij de samenkomsten der gemeente, hebben de liefde van zijn hart. Hij is dan ook lid van den Liturgischen Kring. MILITARL4. Bij Kon besluit zijn benoemd tot reserve-luitenant-kolonel, bij het 4e re giment infanterie, de reserve-majoors F. F. Vervat en W. J. M. Linden, respec tievelijk van het 9e regiment infanterie en van het regiment grenadiers. De 2de ploeg der lichting 1934 van het bereden gedeelte van het 6de regiment veldartillerie, bestemd voor de trein- afdeeling der Ie artillerigbrigade en voor den dienst van treinsoldaat bij haar korps, wordt 4 Juni bij die treinafdeeling voor eerste oefening ingelijfd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand Februari op spaar bankboekjes ingelegd f. 161.672.10 en te rugbetaald f. 115.220.96. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 46.451.14 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 87. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven nominaal f. 6200, en afgeschreven f. 5500. Derhalve meer In- dan afgeschreven f. 700.Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1, DEELNEMERS AAN DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Uit Leiden en omgeving. Tijdens het gisteren door ons gebrachte voorbezoek aan de heden geopende XXXe Jaarbeurs te Utrecht, mochten wij weder de aanwezigheid van diverse firma's uit onze stad en omgeving constateeren, die allen met keurig verzorgde „stands" uit komen. Wij laten hieronder de namen volgen: Fa. H. A. van Berkesteljn, Waddlnxveen, Machinale stoel- en meubelfabriek, rom pen, tafels etc. N.V. Betonfabriek en Technisch Advies bureau „Comic", Waddlnxveen. Beton- vloerconstructies, veestallen enz. N.V. D. en Joh. Boot, Motorenfabriek de Industrie, Alphen aan den Rijn, Diesel motoren. N.V. Technische Handelmlj. Daan en Horrée Leiden, Waterbesparingsapparaat v. closets. N.V. Dakpannenfabriek v.h. Fa. van Rijn en Kloot, Alphen aan den Rijn, Dakpan nen. G. M. L. van Hellenberg Hubar, Wasse naar, Bril met verstelbaar montuur en glazen. N.V. Intern. Handelmij. „Imenexo", Lei den. Kachels, fornuizen, haarden, poets middelen enz. N.V. Electrische Kleiwarenfabriek v/h. Gebr. Oppelaar, Koudekerk a. d. Rijn. C. F. Meerpoel's Adlerimport Leiden, huishoudnaaimachines, speciaal naaima chines voor confectie, tricotage, lederwa ren, schoenfabrieken (overlockmachines) enz. N.V. Stoomtimmerfabrlek „Northgo" Noordwijk, Deuren. G. Okkerse, Waddlnxveen, Mach. Speel goedfabriek. Ligstoelen, kinderstoelen enz. N.V. Oosthoek, Alphen aan den Rijn, dakpannen, betonartikelen enz. M. den Os en Zn., Leiden, Kanteldeuren, stalen apparaten. J. Pen, Voorschoten, Clubfauteuils, cou ches enz. L. Prins. Wassenaar, Reclame-apparaat. J. C. Robertson, Leidschendam, Dweil- persapparaat. Vereeniging van Ned. Schelpfabrikanten Leiden, Schelpkalk enz. N.V. Wernink's Betonmij., Leiden, Beton artikelen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing over het Crematie-vraagstuk. De heer Andries de Rosa uit Amster dam, een der pioniers op het gebied van de crematie, hield gisteravond in het Volksgebouw op uitnoodiging van het Inst. voor Arbeiders-Ontwikkeling te dezer stede een lezing over bovengenoemd on derwerp. Na een korte inleiding van den voor zitter verkreeg de heer de Rosa het woord, er op wijzende, dat de crematie zeer zeker geen oplossing van het sociale probleem kan geven, ofschoon het er wel een onder deel van vormt. Vooral van kerkelijke zijde heeft de crematie-gedachte veel bestrijding onder vonden; een der argumenten, van die zijde aangevoerd, is, dat de lijkverbranding de godsdienst zou ondermijnen en zou ingrij pen in het natuurproces. Spr. zet uitvoerig uiteen, hoe onjuist dit is. De bestrijding van juridische zijde had een steviger basis en van die zijde beriep men zich er op, dat door crematie de eventueele sporen van misdaad uitgewischt worden. Spr. toont aan, dat de formalitei ten, welke bij de crematie vereischt wor den, zoo afdoende zijn, dat in Engeland voor begrafenissen thans dezelfde eischen worden gesteld op dit gebied als voor de crematie. Een tot oordeelen bevoegd des kundige als Pasteur zei destijds, dat ook bij gewone begraving de sporen van vergif tiging na vijf dagen reeds niet meer zijn te onderkennen tengevolge van de opge treden lijkvergiffen. In de aschresten zijn sommige giffen evengoed terug te vinden, dit argument is derhalve grootendeels ontzenuwd. Hier te lande droeg de crematie tot voor eenigen tijd een cachet van welstand, doch door het optreden van de Arb. Ver. v. Lijkverbranding is de crematie binnen Ieders bereik gebracht, hetgeen spr. om standig uiteenzet. Met tal van lichtbeelden verduidelijkte spr. daarna zijn interessante rede, waarbij uitvoerig stilgestaan werd bij de inrichting van het eenige hier te lande bestaande crematorium, n.l. Westerveld. Spr. geeft hiervan verschillende licht beelden en omschrijft tenslotte de werk wijze van de thans ruim 10.000 leden tel lende organisatie voor Arb. Lijkverbran ding. Nadat nog een aantal vragen uit de vergadering door den heer de Rosa waren beantwoord, werd de vergadering met een woord van dank aan den inleider gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma A. J. LankhorstVister, Haven 20 a, Lelden. Manufacturen. Eigenaar: A. J. Lankhorst, Leiden. Wijziging Visscherij maatschappij, voorheen „C. Ouwehand Senior", Duinoord 32, Katwijk aan Zee. Nieuwe Commissarissen: J. Chr. Vunderink, Zeist en C. Ouwehand, Vlissin- gen. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ, Rede van ds. Gravemeijer. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der Hervormd Gereformeerde Staatspartij heeft gisteravond in het gebouw „Reho- both" ds. H. E. Gravemeijer van Amster dam een propaganda rede gehouden over „Gezag en eisch des tijds". De wnd. voorzitter, de heer Minderhoud liet zingen Psalm 97 vers 1, las Romeinen 13 vs 110, ging voor ln gebed en sprak een kort openingswoord, waarna ds. öra- meijer zyn rede aanving. Spr. gaf achtereenvolgens een definitie van de begrippen kracht, macht en gezag en wees op de bestaande punten van overeenkomst en verschil. Krachten vin den wij ln velerlei vorm ln de natuur; macht is door het intellect gebreidelde kracht; gezag omvat beide begrippen, doch heeft bovendien een ethisch element. De geestelijke superioriteit dwingt eerbied en gezag af. Hetzelfde geldt ook op staatkundig terrein, zooals spr. nader uit eenzette. Ook daar beteekfnt- gezag erken ning van de macht, van billijkheid en van recht. Zonder de laatste twee voor waarden ontaardt gezag in tyrannie en alleen heerschappij. In dit verband be handelde spr. de Mohamedaansche leer, welke op de noodlotsgedachte is opge bouwd. En ook de Egyptenaren en Romel. nen waren er reeds van doordrongen, dat de macht, wilde zij stand houden, bekleed diende te worden met gezag. Hetgeen vaag is in het heidendom is klaar ep helder ln het Christendom. Werd ook niet Mozes, de vader der tien geboden, door God bekleed met 't wereld lijk gezag over 't Volk van Israël? Er be staat dus ln de oudheid al een hechte band tusschen priesterdom en koninklijk gezag. De overheid ontleent haar gezag niet alleen aan haar macht, doch zij is recht streeks van Godswege tot die taak ge roepen. God zelf heeft aan de overheid het zwaard in handen gegeven, doch niet om er naar eigen goeddunken over te beschik ken. Neen, ter bescherming van het goede en ter verdelging van het kwade. En niet de overheid zal beslissen, wat recht en wat onrecht is, maar zij zal zulks vragen aan God en Zijne wetten ten uit voer brengen. Waar de macht aan gezag verliest, ont staat revolutie. Het volk kan slechts eer bied hebben voor een overheid, welke, overtuigd van eigen zwakheid, haar kracht zoekt in God. De bijbelvertaling na de Reformatie was voor ons volk van onzeg- baargrooten, samenbindenden zegen. De historie heeft geleerd van welken invloed de democratie is geweest op het geestelijk peil van het volk. (Fransche revolutie, het huidige Rusland). De démocratie leidt tot corruptie (Frankrijk en Amerika) en voert onher roepelijk tot de alleen heerschappij (Duitschland en Italië). Van dit laatste zijn ook hier ter lande de symptomen waarneembaar. Men vraagt overal om gezag, ook de H.G.S. Doch wij willen allereerst een overheid die zich zelf ootmoedig buigt vooi het recht des Allerhoogsten, die boven alles erkent de autoriteit van het Woord Gods. Bij het woord des Heeren is ons volk groot geworden en daarom roepen wij op om terug te keeren tot Hem, die ons ge slagen heeft en zich af te wenden van de Goden van den tegenwoordigen tijd. Democratie en Katholicisme verliezen over de geheele wereld aan macht en in omvang. Alleen in het eigen land dringt Rome steeds naar voren en worden steed3 meer openbare ambten aan katholieken toevertrouwd. Het goud stroomt jaarlijks in millioenen naar de kloosterkassen, maar ondanks alle oppositie laat een nieuwe regeling van het bijzonder onder wijs op zich wachten. Tenslotte wekte spr. op om tegen deze machten protest aan te teekenen en .het gezag van Gods Woord op den voorgrond te stellen. Na het zingen van Psalm 68 16 en 17 was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. VER. VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Gisteravond heeft de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand een propaganda-avond ge houden in de bovenzalen van het café Restaurant „In den Vergulden Turk". De heer van Appel opende deze vergade ring met een woord van dank tot de aan wezigen voor hun komst. Lijkt het in dezen crisistijd misschien niet wenschelijk om een dergelijken avond, waaraan een feestelijk samenzijn was ver bonden te organiseeren, dit had ten doel meer contact te verkrijgen tusschen de leden der vereeniging. Waar in algemeene vergaderingen alleen de heeren tegenwoordig zijn. was deze avond daar. om met de echtgenooten. die meestal mede een werkzaam aandeel in het middenstandsleven hebben, kennis te maken. De avond werd gevuld door de medewer king van den heer C Spaanderman, die voor de humor zorgde afgewisseld door den heer B A. Devilé. die de aanwezigen op frappante goocheltoeren verraste terwijl de heer M. van Well er met vroolijke piano muziek de gezellige stemming wist in te houden. Aldus werd het voor alle aanwezigen een prettige avond. I BINNENLAND Dr. J, N. Bakhuizen v. d. Brink benoemfl tot hoogleeraar in dc kerkgeschiedenis aan dc Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, 1ste Blad). Drievoudig jubileum bij de Philips- fabrieken te Eindhoven (Binnenland, 3dë Blad). Dc XXXste Utrechtsche Jaarbeurs; record-aantal deelnemers! (3de Blad). Het conflict in het maatkleedingbedrijf verdere onderhandelingen van geen nut. (Binnenland, 3de Blad). Belgische pers-stemmen over den voet balwedstrijd NederlandBelgië (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. Sir John Simon over de Ontwapening. (Tel., 1ste Blad). De conferentie van drie te Rome (Bui tenland, 1ste Blad). Groote rede van den Zuid-Slavischen minister van buitenl. zaken (Buitenland, lste Blad). De Zwitsersche minister Haeberlin afge treden als gevolg van de verwerping bij referendum van de wet op de orde (Bui tenland, lste Blad). Ontbinding der organisaties van vrijheid strijders in Estland (Buitenland, le Blad) De ramp der Japansche torpedoboot. (Tel., lste Blad). HET NATIONAAL CABARET. Het Nationaal Cabaret met Fientje de la Mar, Joh. Kaart Jr. en Jan van Ees heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal een op een hoog peil staanden cabaret-avond ge geven. Sketches, zang, conference en mu ziek volgden elkaar m snel tempo op en het een was al beter dan het ander. In samenwerking met Joh. Kaart Jr. die wel een zeer groot aandeel had in het succes en Jan van Ees bracht Fientje de la Mar leven in de schetsjes, waarvan vooral de scène „Jans en de Schele op de Brasem" uit de film „pe Jantjes" vermeld dient te worden. Voor en na de pauze leverde zij 't bewijs van haar expressieve zangkunst nog niets verloren te hebben; hoe leutig klinkt haar Amsterdamsch en hoe treffend beeldt zij met een enkel gebaar het weemoedige uit! Niet alleen door zijn conférence, maar ook door zijn spel had Joh. Kaart jr. zooals gezegd een zeer groot aandeel in het succes; vooral zijn typeering van den voorzitter der buurtvereeniging „Naar Bui ten" oogstte grooten bijval. Jan van Ees droeg aan het succes van het gezelschap het zijne bij, terwijl de bescheiden Han Beuker op voortreffelijke wijze Fientje ac compagneerde en als entra-acte muziek een uitstekende Lucienne Boyer-potpourri speelde; Ada Dassy tenslotte toonde zich haar bijnaam van de Hollandsche Raie da Costa waardig. De eenige schaduwzijde van dezen ge slaagden avond was de geringe belang stelling. OUDERAVOND KINDERKERK „NATHANAEL". Vanwege de kinderkerk „Nathanael", onderafdeellng van den Chr. Nat. Werk mansbond werd gisteren in de geheel ge vulde zaal van „Nathanael" een ouder avond gehouden De 2de voorzitter, de heer Eikerbout, liet zingen Psalm 19 5, ging voor in gebed, las Efese 2 6 en sprak daarna een wel komstwoord. Nadat nog gezongen was Gezang 189 4, hield de lste secretaris, de heer P. van der Reyden, een referaat over den arbeid in de Kinderkerk, dat met groote aandacht ge volgd werd. Na het zingen van Gezang 120 14, wekte de secretaris op tot deelneming in het jubileumfonds, waarvoor zich 16 nieuwe contribuanten opgaven. De verdere avond werd gevuld met zang, dans, een linten- spel en een tableau. Tot besluit van den alleszins geslaagden avond werd gezongen Gezang 180 1, waarna de adviseur, de heer A. van Ros malen voorging in dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1