EN PRIKSLEE OP WIELEN. kit* Jaargang MAANDAG 12 MAART 1934 No. 22692 pRfflter bestaat alt YIERBMm EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Artikelen van Bekende Figuren uit het Buitenland. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DfiR ADVERTENT1EN I ob, pér regel voor advertentlën uit Lelden ën plaatsen „ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Odere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Ruitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I jan maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van reu 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noortje iniJs plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT?! Voor Lelden per I maanden f.2.35; per week ,/fw.LO.U Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.U Franco per post f. 2.35 portokosten. Ds. D. KUILMAN. het eerst weer opgetreden. -n plechtigen ochtenddienst heelt ds. D. Kuilman, Herv. pred. alhier, viji maanden door een hem over- ongeval, aan ziekbed en woonstee verbonden geweest, zijn herderlijk eer aanvaard, tige Pieterskerk was tot in alle gevuld het leek wel een intrede- toen onder het zingen van Ps. 1, 2 en 8, ds. Kuilman den kansel om, zittende, zijn predikatie uit n. Alvorens spr. tot zijn eigenlijke tie kwam las hij Joh. 19 vrs. 112 te herinneren aan 13 October van ge jaar toen hem op de Breestraat ~rig ongeval overkwam. Naast dank i wil spr. hier danken voor het ■Je medeleven ondervonden van n en ouderen. Kan spr. getuigen, t goed voor hem is geweest te zijn ook heeft hij ondervonden hoe en opstandig een menschenhart rden. Naar aanleiding van een regel gedicht van Beets: „Vraag niet maar zeg waartoe", merkte spr. Joolt de waaroms in zijn hoofd zijn en, maar dat hij getracht heeft ver mogelijk van hem te doen. op de waaroms geen antwoord -artoe's zegt God: Gij zult het na verstaan. Daarom is het ook het dat wij alle lasten en moeiten in and leggen en dat wij de toekomst em overlaten. Dan leeren wij ook L met den Psalmist: God de Heer en leggen wij de geschiedenis uit 1 waarin Christus zoo ergerlijk wordt deld onder het licht van Ps. 97. te twee verzen van dezen Psalm in brengende met de geschiedenis voor Pilatus sprak ds. Kuilman denkingswoord aan het slot waar een bemoedigend en vermanend liet hooren. Aan het einde van dezen werd ds. Kuilman de zegenbede lm 134 toegezongen waarvor hij met el woord dankte. SCHE CHR. BESTURENBOND. Maartnummer van „Ons Schild" tet verslag 1933 van den Leidsehen 'ken Besturenbond. Het volgende n ontleend ledental steeg in 1933 boven ver- T, het aantal afdeelingen vermin met een en bedraagt thans 20. De ribjke ledenaanwas van de afdee- bedroeg 111 personen. Slechts twee "gen hadden ledenverlies te boeken Ned. Chr. Ambtenaarsbond en de er. van Chr. Kantoor- en Handels- en, die tezamen 21 leden verloren, momenteel 2256 leden, bezoek aan de cursusvergaderingen let erg groot. Voor de studieclub m hadden zich 24 personen aange- waarvan hoogstens 16 de vergadering Jen: voor den loopenden cursus zijn ebbers; de taalcursus werd door 21 fn bezocht. bibliotheek omvat thans 1250 boeken; tonen maakten er gebruik van. bureau voor rechtskundig advies ™n bedrag van f. 2435.33. Er werden tossen gevoerd, waarvan 17 werden en. 2 verloren en 9 nog niet afge- tlrca 200 personen wonnen adviezen secretaris, de heer W. Veerman, be- ®ln zeer uitvoerig verslag met een van alles wat de Bond in het nm v laar voor leden heeft ge- hnn geestelijke en stoffelijke be- behartigen. PROF. KLOEKE. Prof. Kloeke. Prof. dr. G. G. Kloeke uit Hamburg, die dezer dagen als opvolger van wijlen prof. dr. J. H. Kern is benoemd tot hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Leidsche universiteit. AFSCHEID VAN ZENDELING W. SMIT. In de Marekerk. In de goed gevulde Marekerk werd gis terenochtend een bijzondere dienst ge houden. Nadat dr. Riemens een predikatie had gehouden naar aanleiding van Joh. 19 5 ..Zie de mensch" beklom de heer W. Smit die binnenkort naar Deli als zendeling zal worden uitgezonden, den kansel om een kort afscheidswoord te spreken. Aan leiding hiertoe was o.a. het feit, dat de heer Smit een half jaar gewerkt heeft in de wijken van dr. Locher en dr. Riemens. Spr. begon zijn toespraak met het lezen van een gedeelte uit Lucas 17 waar door de discipelen aan Jezus gevraagd wordt: Heer. vermeerder ons geloof. Op ontroe rende wijze gewaagde spr. dan van zijn bevinding hier ter stede en hoe bij hem bij huisbezoek menigmaal de vraag is opgekomen, gezien het ongeloof hier, of het nog zin had om naar de heidenlanden te gaan. Denkende echter aan het ant woord door Christus aan Zijne discipelen gegeven, waarin duidelijk uitkomt, dat wij een waarachtig geloof zullen moeten bezitten, gaat spr., vertrouwende op God, in dat geloof tot de heidenen. Ondanks de geweldige onkerkelijkheid, die ons uit de laatste statistiek is duidelijk geworden, meent spr., dat wij met te meer ijver moeten doorgaan het Evangelie te verkondigen. Voorts gewaagde spr. van de voor hem prettige samenwerking met de H.J.O., die hij aanraadt om te volharden in het werk om de predikanten te helpen in het wijk- werk. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat hij gaat uit volle overtuiging in de weten schap dat God de uitkomst in handen heeft. Aan het einde van den dienst werd zendeling Smit Ps. 121 4 toegezongen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebroeders van der Meer, Expeditiebedrijf, Leidscheweg 135a, Voor schoten. De zaak Is verplaatst naar Mid delweg 31, Leiden. PRO PATRIA. Het Bestuur van de Studentenver. „Pro Patria" heeft zich als volgt samengesteld: C. H. Hanegraaff, Praeses; W. Th. C. van Doorn, Ab-actis: H. J. H. T. Modder man, Quaestor; D. Bruins, Commissaris I; C. J. v. Schelle, Commissaris II. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is tijdelijk benoemd tot hoofdassistent bij de histologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden dr. P. J. Gail- lard. JUBILEUM MEJUFFROUW TH. v. ECK. Een hartelijke huldiging. van de heeren H. Reekers en J. A. Kneetemann (Oegstgeest). Het onS pnll5lee °P wielen is reeds aangevraagd, terwijl het eerste exemplaar Jaarbeurs Je Utrecht geëxposeerd zal worden, In de stemmig versierde zaal van het V.C.F.-huis, Gerecht 10, vierde gisteren de vooral in vrijzinnig-godsdienstige krin gen zeer bekende Mejuffrouw Daatje van Eek een zeldzaam jubileum. Het was n.l. met Kerstmis j.l. de 50ste keer, dat zij, opgewekt als altijd het Kerst feest leidde van de Zondagsschool van den Ned. Protestanten Bond, afd. Leiden. Door ziekte na Kerstmis was deze huldi ging tot gisteren uitgesteld. Verschillende personen hebben deze ge legenheid aangegrepen om haar te zeggen hoezeer haar werk aan den geestelijken opbouw van het jonge kind ook ver bui ten Leiden gewaardeerd werd en wordt. Voor het hoofdbestuur en het gewest Zuid-HollandUtrecht der Ned. Ver. voor Vrijz, Zondagsscholen sprak ds. Cramer uit Gouda een warm woord, voorafgegaan door een hartelijk speechje van Mejuffr. Kuenen, die uit naam van velen een handtaschje met inhoud aanbood, te ge bruiken naar eigen goedvinden. Namens de ouders der kinderen sprak de heer Riedel; voor het afdeelingsbestuur van den Ned. Prot. Bond dr. Boonacker; voor de Vrijz. Kinderkerk de heer v. Sermondt; voor het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" de heer Dirkzwager, terwijl mej. v. Maanen namens de vereeniging van Vrijz. Hervormden de rij sloot Planten en bloemen enz. werden de jubilaresse aangeboden. De kinderen zon gen opgewekt een voor deze gelegenheid gemaakt vers, geaccompagneerd door Mejuffrouw Meerburg, hetwelk niet naliet indruk te maken. Mej. v. Eek dankte ten slotte geroerd voor de vele en gpede woorden, herinne rend aan den steun, dien zij in haar leven van Prof. Oord en de dames Simon Tho mas en Wolters ontvangen had, terwijl zij ook niet vergat de hulp van haar tegen woordige helpers, die zij in de hulde be trok. Maar bovenal meende zij te mogen zeggen hoe een hoogere macht haar leven leidde en haar de kracht gaf verder te werken in het belang van de jeugd. De kinderen en vele ouderen ontvingen toen nog een mooi aandenken, van de handteekening van mej. van Eek voor zien. Jongeren zoowel als ouderen namen daarna met een handdruk afscheid van haar, die deze huldiging zoo zeer had ver diend HERVORMDE JONGEREN-ORGANISATIE Karaktervorming door Zelfopvoeding. Zaterdag j.l. hield de heer A. van der Baan zijn laatste lezing voor de Hervormde Jongeren-Organisatie over „Karaktervor ming door Zelfopvoeding". Na in zijn vorige inleidingen den sleutel tot zelfkennis ge geven te hebben, behandelde spr. nu de mogelijkheid tot karakterverandering. Van het grootste beiang is daarbij de houding, waarin de mensch tot het lijden staat. Onze ikzucht mag ons niet op de vlucht jagen voor het leed; dit is noodzakelijk voor onze vorming en moet ons tot levens rijpheid voeren. Telkens wanneer wij in een andere levensperiode overgaan, moeten wij iets loslaten, en worden er dus onvermijde lijk wonden geslagen. Doch de slakken der ikzucht blijven in de smeltkroes achter en onze persoonlijkheid komt gelouterd te voorschijn. Dan sluit de smart ons niet af voor verdere ontwikkeling, doch brengt zij juist nader tot de zakelijke houding, waar op de zelfopvoeding, ja, iedere opvoe ding gericht is. In dit louteringsproces kunnen wij ver schillende stadia onderscheiden. Allereerst komt het inzicht, dat er tusschen ikzucht en lijden nauw verband bestaat en speciaal dat wij ons moeten afvragen, waaraan het bij onszelf schort. Wij moeten niet altijd de schuld aan anderen geven zelfs als ook zij niet vrijuit kunnen gaan, komen we niets verder met hen te becritiseeren en zelf rustig door te gaan. Ook bij on schuldig lijden zijn we verantwoordelijk voor de houding, die we er tegenover in nemen; wij moeten steeds in ons eigen karakter naar de oorzaken zoeken van onze teleurstellingen en het uitblijven van re sultaten op onze goede bedoelingen. Van zelf volgt hierop de bekentenis van onze schuld aan anderen en gaan wij trachten in onze omgeving meer zakelijkheid uit te stralen. Worden wij dan teneergedrukt door de gedachte aan alle verloren jaren, aan iedere onbenutte gelegenheid, dan moeten wij nog een schrede verder doen, en zelfs het verleden moedig aanvaarden om ook de toekomst met vertrouwen tege moet te kunnen gaan. Zeker, we hebben het recht daarvoor plannen te maken, doch voorop moet staan de gedachte, dat het niet aan ons ligt den levensgang on herroepelijk vast te stellen. Terwijl ten- slotte in de' aanvaarding van da taak van Wij zijn zoo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op een serie artikelen van bekende buitenlandsche politici en mannen van bcteekenis op allerlei gebied. Heden beginnen wij met een artikel van den bekenden Engelschen leider sir Samuel. DE DIRECTIE. het heden het geheim ligt tot herstel van vroeger ontstane breuken Wanneer we gaan zien. dat opvoeding een zaak van geloof is in dien zin, dat zij erop gericht moet zijn zichzelf overbodig te maken en tot zelfopvoeding te leiden, en alles dus weer terug te voeren is tot onze eigen persoonlijke verhouding tot God, dan roepen we uit: „maar hoe kunnen menschen zich ooit van hun ikzucht be vrijden?" Gelukkig behoeven we dat ook niet in eigen kracht te doen en staan we niet alleen in onzen strijd. Zeker, de psy chologische wetenschap is een kostbaar hulpmiddel om een helder licht op onze belemmeringen te doen vallen en ze uit den weg te ruimen, doch op zichzelf brengt zij niet de verbetering aan. Bij de verande ring van karakter houdt het intellect op en komt het wonder; dat is een zaak van Genade alleen. Dan komt Christus tot ons met Zijn belofte: „Zoo wie zijn leven zal verliezen, die zal het behouden" en gaan wij de heerlijke waarheid ervaren van het ..niet meer zichzelven leven, doch slechts Christus den Heer". MILITARIA. De opperwachtmeester-administrateur J. v. d. Berg van het 6e regiment veld artillerie, aanvankelijk bestemd voor het korps Rijdende Artillerie te Arnhem wordt tot een nader te bepalen tijdstip geplaatst bij het 7e Regiment Veld-Artil- lerie te Bergen-op-Zoom. De wachtmeester B. T. Buunk van het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier wordt heden 12 Maart teruggeplaatst bij het korps Rijdende Artillerie te Arnhem. De wachtmeester H. Heetveld aanvan kelijk bestemd voor het 6e Regiment Veld- Artillerie alhier, wordt geplaatst vanaf heden bij het 4e regiment Veld-Artillerie te Ede. De wachtmeester F. D. Molmans van het 8e Regiment Veld-Artillerie te Ede wordt vanaf heden overgeplaatst bij het 6e regi ment Veld-Artillerie alhier. De wachtmeester A. Nuijten van het 7e regiment Veld-Artillerie te Bergen op Zoom wordt eveneens vanaf heden over geplaatst bij het 6e regiment Veld-Artil lerie alhier. De sergeant-majoor G. Kuikhoven van het 6e regiment Veld-Artillerie alhier, wordt met ingang van heden overge plaatst naar Den Haag met bestemming magazijnbeheerder der 2e klasse bij de Commissie voor Proefneming. „ORANJE-GARDE". De Oranje-Garde had Zaterdagavond een propaganda-avond georganiseerd in het Wijkgebouw Rehoboth. De vergade ring welke onder leiding stond van den heer Wulffraat, werd geopend door ds. De Meyere, die een openingswoord sprak naar aanleiding van Lucas 23 112, om te besluiten met een opwekking zich aan te sluiten bij de Oranje-Garde. Deze aansluiting moet echter, aldus spr. als een heilige ernst beschouwd worden. Dit brengt met zich mede, dat men misschien wel eens bespot zal worden, doch wil men naar Gods geboden handelen, dan heeft men dit er wel voor over. Om Christus wil, aldus spr., moet men smaad verdra gen. Na dit openingswoord werd het eer ste couplet van het Wilhelmus gezongen. Nu volgde een der referaten, n.l. „Een drievoudig snoer, God, Nederland, Oranje". Na dit referaat werden enkele liederen gezongen en verkreeg de heer Th. Bee kenkamp het woord, die het onderwerp behandelde „Militairisme in verband met de Oranje Garde". Spr. liet hierin spe ciaal uitkomen, dat de Oranje-Garde geenszins een militairistische organisatie ls, doch slechts de militaire orde wil aan nemen, om behoorlijk te kunnen mede werken aan défilé's enz. De avond werd afgewisseld met muziek door het strijkje „Symphonia" onder leiding van den heer J. Plu, en declamatie door enkele gar disten. Deze bijeenkomst welke een zeer gezellig verloop had, werd met een kort woord door ds, Thomas gesloten. BINNENLAND. Dr. Colijn over Koloniale aangelegenheden (3e Blad.) De zaak-Onnes van Nyenrode; Koning en Witbraad nog op vrije voeten. (Recht zaken, 3e Blad.) Weer tal van branden te Oss. (Gemengd1 3e Blad BUITENLAND. Sir Samuel over opleving in Engeland. (3e Blad.) De Hongaarsche premier is naar Rome vertrokken. (Buitenland, le Blad.) De onrust in Spanje. (Buitenl., le Blad.) Een Japansche torpedoboot gekenterd. Vermoedelijk 80 slachtoffers. (Tel. le Bi.), R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Jaarverslag over 1933. Aan het jaarverslag over 1933 van bovengenoemde school, afdee'ing der Zita- Vereeniging, is het volgende ontleend: De school werd bezocht: van 1 Januari 1 Sept. 1933 door 659 leerl.; van 1 Sept. 31 Dec. 1933 door 749 leerl. Totaal dus 1408 leerlingen. In den loop van het jaar verlieten de school met diploma 22 huishoudkundigen (2 alleen praktisch gedeelte) 5 hulp in de huishouding: 9 lingerie- en costuumnaaien; 6 costuumnaisters; 1 coupeuse; 11 voor den 2-jarigen dagvoorbereidenden cursus; 16 voor den 2-jarigen middagvoorberei- denden curus; 9 voor den 3-jarigen middagcursus; 6 voor den 4-jarigen middagcursus; 8 voor den 3-jarigen volledigen avond cursus; 17 voor den 2-jarigen avondcursus costu- mière. De noodzakelijke rijksbezuinigingen lie ten niet toe. dat meer klassen gevormd werden, tenzij de ontvangsten aan schoolgelden de uitgaven der nieuwe klassen dekten. Het aantal leerlingen per klasse werd daarom ook zoo hoog mogelijk opgevoerd. Met ingang van 1 September 1933 werd een door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorgeschre ven schoolgeldregeling ingevoerd, welke voor de lagere opleidingen progressief is. Ofschoon door deze progressieve regeling in totaal geen hoogere ontvangsten voor onze school vekregen worden, moet toch toegejuicht worden, dat in deze regeling tegemoet gekomen wordt, zoowel aan het groote gezin ais aan de gezinnen met kleine inkomens. De uitgaven bedroegen f. 114.933,89'/t; da ontvangsten f. 55.493,71, zoodat er een te kort is van f. 59.40,18"/!. Hiervan te ontvangen: 70 °/o Rijkssubsidie f. 41.608,13 30Gemeentesubsidie 17.832,05'/i Totaal f. 59.440,18'/t Aan Rijkssubsidie f. 41.608,13 Reeds ontvangen 36.000. Nog te ontvangen 5608,13 Aan Gemeentesubsidie f. 17.832,05'/» Reeds ontvangen 20.246. Te veel ontvangen f. 2413,94'/» Nog te ontvangen Rijkssubs. f. 5608,13 Te veel ontvangen Gem.subs. 2413,94'/» Saldo reken, en verantwoord, f. 3194,18'/» De cursus van den R.-K. Huishoud- en Industriecursus te Den Haag, een afdee- ling der Vakschool, werd van Januari tot September bezocht door 19 leerlingen, van September tot December door 22 leerlin gen. De R.-K. Nijverheidsonderwijscursus voor Meisjes te Oegstgeest, eveneens een afdeeling der school, werd gedurende eerstgenoemd tijdvak bezocht door 35 en in het tweede tijdvak door 39 leerlingen. Het bouwen van vijf woningen aan de P. C. Blokstraat alhier, is bij onders- handsche aanbesteding opgedragen aan Gebr. v. Wijk, aannemers te Alphen aan den Rijn. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Datum Dagen personen kind. Tot, 5 Mrt. Maandag 61 61 6 Mrt. Dinsdag 62 62 7 Mrt. Woensdag 63 63 8 Mrt. Donderdag 64 64 9 Mrt. Vrijdag 65 65 10 Mrt Zaterdag 61 61

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1