LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 Maart MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. JECOVITOL TELEGRAMMEN. RESIDENTIE-ORKEST. SOLISTE NOELA COUSIN. Wanneer wij schrijven gaan over het concert van gisteravond, zijn wij nog gansch vervuld van de kloeke daad van dr. Van Anrooy, die ons in kennis bracht met het krachtige „Concerto Grosso" voor strijkorkest en obligaat piano van Ernest Bloch: de oprechte biecht van een door en door gevoelige en muzikale ziel. bij wlen echter ook het verstand zich in gelijke mate gelden laat. Men voelt, dat hij niet anders schrijven kan dan zóó. Géén geforceerd zoeken naar bijzondere ultra-modernismen: hij bracht een superieur geslaagde bewerking op het oud stramien van het „Concerto Grosso", waarvan men de ontwikkelings gang en het schema in het programma heeft kunnen lezen. In ieder opzicht was dit een belang rijk evenement: hoe kernachtig, doorzich tig, varieerend in de strenge rhythmiek en vol van schoonheden in den volstrekt beheerschten vorm (wi) denken aan de uiterst knappe, doorwrochte, spannende fuga tot slot) is dit o.i. geniale opus ge schreven. 't Lijkt ons waarlijk niet te veel gezegd, wanneer wij hier beweren, dat door dit voorname, koene en stijlvolle werk 't hart en 't verstand gelijkelijk di rect gepakt worden. Oud en nieuw zijn hier tot een sterk en oorspronkelijk geheel vereenlgd. Wij vermoeden zoo: men zal er in verschil lend oordeel tegenover staan. Maar wij gelooven, dat Bloch tot de zeer grooten van dezen tijd behoort, wiens sentiment, wiens diepe geest, wiens technisch en con structief vermogen tot de hoorders van het heden en tot hen, die lang nog na ons zullen komen, veel te zeggen heeft. Reeds de Prélude was ons een openba ring ln haar nieuw geluid: een verrassen de afwisseling tusschen klavier en het machtige strijkapparaat, méér nog wel licht de ontroerend-schrijnende Klaag zang in harmonische oplossingen: een treffend hoogtepunt, zonder eenig uiter lijk effectbejag. Na het in pastorale tin ten gehouden derde deel, opvallend ook door de rhythmische vondsten in de rus tieke dansen, werden wij getroffen door de grootsche, in een stuwende climax cul- mineerende 5-stemmlge fuga, die geen twijfel overlaat aan de technische supe rioriteit van dezen meester. De uitvoering van dit met groote in nerlijke overtuiging geschreven werk in den z.g. neo-klassleken stijl, waaruit meer malen ook duidelijk de ziel en het karak ter van 's componisten ras spreekt, heeft aan onze hooggestelde verwachtingen ge heel voldaan. De in Amerika levende Zwltserschen componist zou er pleizier aan beleefd heb ben I Dr. Van Aanrooy en het orkest gaven er een gespannen, klankrijke en ma gistrale vertolking van, suggestief en dui delijk in de uitbeelding der gecompliceer de wisselingen, terwijl Jaap Stotijn, die de klavierpartij speelde, de moeilijkste ac- coord- en octavengrepen volkomen be- heerschte en een volimuneuse kl^nk ont wikkelde tegenover het zwaargeladen or kest. Het belangrijke pianistische element stelde hij in een schoon licht. Dr. Van Anrooy en het orkest hebben er zich van hun knapste zijde in doen kennen: de bijval kon dientengevolge welverdiend zéér groot zijn en tot het opstaan van het orkest nopen. Voor ons persoonlijk moesten na Bloch de „Symphonic Espagnole" van Lalo en Berlioz' scènes uit de Symphonie Drama- tique „Romeo et Juliette" wel wat tegen vallen, welke geslaagde kwaliteiten deze composltie's overigens ook mogen hebben. Brillont en violistlsch uitermate effect vol is deze zich wat veel herhalende Lalo. waarin wij bi] Noëla Cousin echter de elegance en fijnheid, die hier geëischt worden, misten. Zij speelde ons té stoer, te mannelijk, waardoor de toon soms ruw en krassend was, ondanks 'n groot tech nisch kunnen. Zoo schonk haar v.n. op klank en streek geconcentreerd spel, niet die vreugde voor 't oor mede door meerdere evidente onzuiverheden waar op wij gehoopt hadden. Het orkest was buitengewoon soepel: daarvoor niets dan erkentelijke bewondering. Even waardeerend zij ons oordeel over de uitvoering der typische Berliozfrag- menten; de volledige „Romeo et Juliette" met koren en solt zullen wij wel nimmer hooren, ofschoon het zeker interessant zou zijn er kennis mee te maken. Het or kest kon zijn pracht ten toon spreiden: hier weer de effectvolle klankenrijkdom ln de geraffineerde orkestratie, die als in de „Carnaval Romain" en de „Fantastique' den fantaslevollen en illustratlef-dichter- 1 ijken Berlioz doen kennen. Als opening nam Schumann's graag gehoorde Symphonie No. 4 in d. kl. een eereplaats In: verheven van inspiratie, sterk van geestelijken inhoud, romantisch van sfeer, aantrekkelijk en „aus einem Gusz" gecomponeerd. De spanning, die deze symphonic kenmerkt, werd levendig en frisch volgehouden! De bijval op dezen helaas alweer laat- sten avond in dit seizoen, was voor allen buitengewoon groot: meermalen bracht men staande zijn dank; Noëla Cousin werden bloemen aangeboden. De levendige belangstelling voor de Re sidentie-concerten, die dit jaar weer heerschte, legt wél getuigenis af van de buitengewone behoefte, die bij de muzi kale Leidenaars voor het volgen der pres taties van dit orkest heerscht. Wij bewaren aan dit besluit der reeks uitvoeringen een sterke herinnering en hopen van harte dit waardevolle ensem ble met zijn leider het volgend jaar in onze stad weer te mogen begroeten: De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegraflsche verbinding met het kuststation „Scheveningen Radio." Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica. Dempo. Joh. de Witt, Kota Nopan, Kota Tjandi, Leerdam, Oranla, Oranje Nasau, Poelau Bras, Poelau Roe- blah, Rotterdam, Sibajak, Slamat, Staten dam, Stuyvesant, Zeelandla. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens vla Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord, DE ALGEMEENE TOESTAND. Meeningen der Kleine Entente. Gisteren heeft de Belgische minister Hymans nog verder de rede van de Broque- ville verzwakt. België schijnt weer op retour, geschrikt van de uitwerking in Fransche kringenl Barthou's komst naar Brussel is eenlge dagen uitgesteld! Volgens de berichten uit Praagis de tekst van het ontwerp inzake erkenning der kleine Entente-landen gereed en onmid dellijk Tltulescu, den nog immer zieken toinister van bultenlandsche zaken van Roemenië, ter goedkeuring of wijziging toegezonden Men verwacht dat dezer dagen de Tsjechische minister van bultenlandsche daken, Benesj. voor de parlementaire com missies van Kamer en Senaat ter zake mededeelingen zal doen Reeds heeft zich Benesj zich uitgelaten tegen den „Petit Parislen" correspondent over de kwestie van de restauratie der Habsburgers in Oostenrijk en Hongarije. Dr. Benesj verklaarde in dit verband het volgende: Met Bondskanselier Dollfuss en vice-Kan- selier Pey ben ik van meening, dat de kwestie van het herstel der Monarchie in Oostenrijk een internationale kwestie is, welke overigens niet actueel is. Zij maakt daarom ook geen deel uit van mUn huidige of toekomstige zorgen. Maar gesteld, dat door een .Putsch" of op andere wijze de Habsburgers morgen zouden worden hersteld, dan zou de Tsjeeho-Slowaaksche gezant te Weenen terstond teruggeroepen worden. Ik meen te kunnen zeggen, dat hetzelfde geldt voor den Roemeenschen en Joego- Slavischen gezant. De landen der Kleine Entente zouden zich met alle mogelijke middelen verzetten tegen het herstel der Habsburgers. De Kleine Entente wil liever elke andere oplossing, dan juist deze, daar de heer schappij der Habsburgers nieuw leven zou inblazen aan de gedachte der verdrags herziening. o BELGIE. Nieuwe rede van Hymans. In de Senaatszitting van gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken, Hymans, nogmaals het woord genomen. Hij gaf eenige ophelderingen over zijn eigen rede en die van De Broqueville, waarmede hij blijkbaar de bedoeling had, de oppo sitie te bestrijden, die zich in een deel van de Belgische en Fransche pers had gema nifesteerd. Hijmans bleef in de lijn van de vroegere verklaringen, hoewel hij sterker dan De Broqueville den nadruk legde op overeenstemming met Frankrijk, speciaal ten aanzien van de veiligheidselschen. Hijmans zeide: „De regeering rekent op den gezonden zin van het Belgische volk. Niemand zal gelooven, dat de regeering een herbewapening van Duitschland wil toelaten. De regeering heeft zoo iets nooit gezegd. ZIJ kent het gevaar veel te goed, dat zou ontspruiten aan de schrapping der verdragen. Beigie's bescherming steunt op de overeenstemming met Frankrijk. Enge land en Italië. De regeering streeft er naar, deze over eenstemming veilig te stellen en extra vei ligheidsgaranties te verkrijgen. België heeft steeds geëischt, dat de bewapening van Duitschland binnen de grenzen van Versailles wordt gehouden. De groote mo gendheden hebben echter zelf de begren zing der bewapening veranderd in over eenstemming met de verhoudingen. Als België daarentegen zou protesteeren, zou het alleen staan. Een dergelijk protest zou bovendien schade doen aan de overeen stemming met de mogendheden, waarbij België toch veel belang heeft. België is in nauw contact met de drie mogendheden gebleven. Men heeft getracht te doen ge looven, dat België met Frankrijk van mce- ning verschilde t. a. v. de ontwapening. Dat moet hij tegenspreken. Integendeel, er bestaat volledige overeenstemming tus schen de opvattingen dezer landen. Over eenstemming is er o.a. over de veiligheids maatregelen om de herbewapening van Duitschland binnen voorzichtige grenzen te houden en haar te onderwerpen aan een actieve wederzijdsche controle. De belde landen zijn het er ook over eens. dat bij schending van de verdragen naar sancties moet worden gegrepen, en wel door een solidaire actie ter verhindering van een illegale herbewapening van Duitschland. Voorts heeft Hymans geantwoord op een pleidooi van den socialistischen senator dr. Wauters, die voor de officieele erkenning van de Sovjet-regeering was opgekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken week ook ditmaal van het door hem in genomen standpunt niet af. De regeering, zei hij, zal met de meeste aandacht de ontwikkeling van de economische betrek kingen van den toestand in Sovjet-Rus land volgen. Zij meent evenwel, evenals Nederland en Zwitserland het doen, geen reden aanwezig te zien om tot de offi cieele erkenning van de regeering der Unie van Sovjet-Republieken te besluiten. DUITSCHLAND. „Arbcidsslag 1934" op 21 Maart. Rijksminister Dr. Goebbels heeft in een bijeenkomst voor vertegenwoordigers der industrie aangekondigd, dat de arbeidsslag voor 1934 op 21 Maart zal aanvangen met een „Grosskampftag". In alle deelen van het rijk zullen dan arbeidsprojecten worden ter hand geno men. terwijl Hitier een radioredevoering zal houden. OOSTENRIJK. De regeeringswijziging. Thans verluidt, dat de regeeringswijzi ging al in kannen en kruiken is. Oud minister Bachinger zou de portefeuille van blnnenlandsche zaken van Dollfuss zelf overnemen. De burgerwacht zou daaren tegen onder rechtstreeksch bevel van Doll, fuss komen. Prins Starhemberg zou als minister zonder portefeuille in de regee ring worden opgenomen Naar Dultsch voorbeeld zou een ministerie van volks- propaganda ingesteld worden aan welks hoofd Steidle zou komen te staan. Officieele bevestiging ontbreekt echte r| FRANKRIJK. Het Stavisky-schandaal. Bij verschillende banken te Parijs is gisteren een onderzoek ingesteld naar chèques van Stavisky. Men heeft inder daad 403 cheques gevonden. De ontvan gers zijn naar het schijnt geen figuren, die een groote rol gespeeld hebben. De vroegere directeur der Bank van Leening te Orléans, Desbrosses, is in ver band met de zaak Stavisky door den rechter van instructie te Bayonne ver hoord en in arrest gesteld. Hij is opge sloten in de gevangenis te Bayonne. Op bevel van den rechter van instructie te Parijs is tegen Henri Voix, die Sta visky bij zijn vlucht vergezeld heeft en die daarna 45 dagen in voorloopige hechtenis heeft gezeten, opnieuw eeli bevel tot inhechtenisneming gelast. Hij wordt beschuldigd van bedrog en heling. ENGELAND. Luchtvaartdebat in bet Lagerhuis. Labour-overwinnlng in den Londenschen graaf schapsraad. In het Lagerhuis hebben gistermiddag de met spanning verwachte debatten over de luchtbewapening plaats gehad. „De tijd is gekomen, dat wij ons niet langer kunnen veroorloven, het feit over het hoofd te zien, dat weliswaar alle naties van ontwapening spreken, maar dat zij bijna alle, anders dan wij, haar luchtbewapening in sterke mate verhoogen. Wanneer andere naties niet tot onzen bewapeningsstand willen afdalen, dan vordert de veiligheid van het Britsche rijk, dat wij aanbouwen om den stand der andere naties te bereiken." Deze verklaring vormde het kernpunt van een groote rede, waarmede de onder staatssecretaris voor de luchtmacht, Sir Philip Sassoon, in het Lagerhuis de reeds gepubliceerde voorloopige ramingen voor de luchtmacht indiende. Hij zette in details uiteen, dat de nominale verhooging der Engelsche luchtstrijdkrachten welis waar vier eskaders zou bedragen, dat de versterking inderdaad echter zes eskaders bedraagt. Sassoon legde er den nadruk op, dat bovendien de noodzakelijkheid van verdere maatregelen blijft bestaan. De wereld is inzake de ontwapeningskwestie op een kritiek punt gekomen. De hoop op een bevredigende overeenstemming op de ontwapeningsconferentie is niet vervuld. De gevaren, die een ongecontroleerde wed loop in de luchtbewapening onvermijdelijk ten gevolge zou hebben, zijn ontzettend. In dit verband wees Sassoon op de van Eng. zijde gedane voorstellen tot ontwapening in de lucht. Hij noemde verder de mogend heden, die haar luchtstrijdkrachten ver sterken. „Wij kunen ons niet veroorloven, aldus Sassoon een positie van voort durende inferioriteit in te nemen. Wij hebben duidelijk gemaakt, dat Engeland, zoolang er luchtstrijdkrachten bestaan, pariteit in de lucht moet bezitten, hoe ook deze pariteit wordt bereikt. „Sassoon ver klaarde verder, dat dit geenszins betee- kent, dat Engeland op eenigerlei wijze zijn geloof aan de voordeelen van algemeene luchtontwapening heeft verloren. Enge land blijft bij zijn ontwapeningsmemoran dum en heeft niet het plan, in het huidige stadium een bouwprogramma uit te wer ken. dat het sein voor een aigemeenen wedloop in luchtbewapening zou kunnen zijn. Sassoon verklaarde nog, dat in eenlge andere landen de ontwikkeling van de handelsluchtvaart bevorderd wordt door den wensch, een reserve van vliegtuigen en personeel te scheppen, die bruikbaar is voor militaire doeleinden. In tegenstelling daarmede is het Engelsche ministerie van luchtvaart er steeds voor opgekomen, dat de Engelsche civiele luchtvaartmaatschap pij haar operaties op een handelsgrondslag baseert en zoo spoedig mogelijk voor zich zelf zal kunnen zorgen. De woordvoerder der Labour-oppositle, Attlee, oefende critiek op de verhooging der voorloopige ramingen voor luchtvaart, vloot en landleger, terwijl de ontwape ningsconferentie nog In leven is. Hij ver weet de regeering, dat zij niet is ingegaan op het Fransche voorstel tot lnternationa- liseering der civiele luchtvaart en ver klaarde, dat de Labourpartij tegen de voorloopige ramingen zou stemmen. Daarentegen betoogde het conservatieve Lagerhuislid Huest, dat de Britsche lucht strijdkrachten volkomen onvoldoende zijn voor de bescherming van het land. Duitsch land heeft het plan, zoo snel mogelijk te herbewapenen en Oostenrijk te annexee- ren. Het is volkomen duidelijk, dat Italië dan zal ingrijpen. Dat zou zeer vergaande internationale verwikkelingen ten gevolge hebben. In Frankrijk zal er misschien over zes weken een dictatuur bestaan. Engeland kan daarom bij zijn berekeningen over de internationale verdediging Frankrijk niet in dezelfde categorie brengen als 5 jaar geleden. Men weet verder, dat Duitschland meer dan 1000 civiele vliegtuigen bezit. Deze toestellen kunnen zeer gemakkelijk veranderd worden in militaire vliegtuigen. RECLAME. 7266 Geen beter middel onl aan te sterken dan JECOVITOLl Geijkt op vitaminen-gehalte door een Nederlandsch Professor. Deza zui* vere natuurlyke levertraan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyL 125 internat.) eenheden Vitamine U. Twain zegen voor Uw gezondheid! Tezamen i een GEIJKTE LEVERTRAAN Si; Apofh»kerj «n Drogisten 6 I -.75 o F' IROCAOES'STHJEMAN 4 ►HARJéACIA Het aantal Duitsche piloten schijnt bijna niet te berekenen te zijn. Churchill aelde, dat het zeker ls, dat de bemoeiingen der regeering tot het tot stand brengen van een gedeeltelijke ont wapening in Europa vruchteloos zijn ge weest. Het is niet de schuld van Eden, dat zijn reis geen resultaten heeft gehad. En geland mag voor de veiligheid van zijn eilanden niet afhankelijk zijn van Frank rijk. Baldwin keerde zich tegen de opvatting, dat de Europeesche reis van Eden 'n vergis sing is geweest. Dat kan geen oogenblik worden beweerd. Baldwin heeft nog geens zins de hoop op het tot stand komen van een conventie opgegeven, die de gelijkge rechtigdheid in de lucht zou waarborgen, wat naar zijn meening een eerste ver- eischt is tot vermijding van be- staande gevaren. Hij is niet bereid, toe te geven, dat de regeering binnen enkele we ken verklaren moet, dat zij groote som men voor de bewapening moet uitgeven. Indien echter alle bemoeiingen zouden mislukken aldus riep Baldwin onder grooten bijval uit dan zal iedere Engel sche regeering, en de nationale regeering nog meer dan een andere, er voor zorgen, dat Engeland in de lucht niet langer in ferieur is aan de landen, die zich in het bereik der Engelsche kust bevinden. De handelsonderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk zullen a.s. Woensdag te Londen beginnen. De Engelsche regeering heeft een nota van Parijs ontvangen, waarin gevraagd wordt of deze datum de Engelsche regee ring schikt. Deze nota is bevestigend beantwoord. De Fransohe delegatie zal bestaan uit den minister van handel Lamoureux Delabaume van het ministerie van bui tenlandsche zaken, Bonnefoncraponne en Philippi van het ministerie van handel en Lesage van het ministerie van land bouw. De Engelsche delegatie zal zijn samengesteld uit leden van het ministerie van bultenlandsche zaken, dat van han del, van landbouw enz. Gisteren hadden de verkiezingen plaats voor den Londenschen Graafschapsraad. De aftredende raad bestond uit 83 Con servatieven, 25 Labour-afgevaardigden en 6 Liberalen. De Graafschapsraad wordt voor drie jaar gekozen. De partieele uitslag voor den raad toont een groot succes aan voor Labour. Gekozen zijn volgens de laatste telling: 61 Labour-afgevaardigden en 37 Conservatieven. Geen Liberalen zijn ge kozen. Nog 26 uitslagen zijn onbekend. Labour verwerft in ieder geval een meer derheid! ZUID-SLA VIE. Verdediging van den minister van verkeer. De Zuid-Slavische minister van verkeer, die, zooals men weet, ervan beschuldigd wordt den staat door twijfelachtige con tracten met drie Fransche firma's be treffende leveringen van spoorwegmate riaal voor 50 millioen mark te hebben be nadeeld, heeft een groote rede gehouden, waarin hij zich tegen het hem ten laste gelegde verdedigde. Zijn rede werd door de regeerlngspartij met grooten bijval ontvangen, doch maakte op de openbare meening slechts zeer wei nig indruk. In het parlement meldden zich een veertigtal sprekers aan, die de stelling wenschten te nemen ten opzichte van het hoofdstuk „verkeerswezen" van de begroo ting. Als een der eersten becritiseerde de afgevaardigde Welitsjkowitsj de rede van den minister en verklaarde, dat het er niet om ging, of de contracten met de Fransche firma's in formeel opzicht on aanvechtbaar waren, doch alleen daarom, of de staat benadeeld was of niet. „Ik verneem", aldus riep spr. uit, „dat in het cheque-boek van Stavisky de namen van vijf Zuid-Slaven voorkomen, die allen bij ons vooraanstaande posities innemen". (Interrupties: „Neen, er komen acht Zuid, Slaven ln het cheque-bciek voorl"). „Meiï ziet dus, dat Stavisky zijn hand ook naar onzen staat uitgestrekt heeft en dat zijn agenten door bemiddeling van den afge vaardigde Boyer, die de eerste verdragen met het ministerie van verkeer afsloot, bij ons een vruchtbaar arbeidsveld vonden. De vroegere minister van verkeer, Sta- nitsj, die de eerste was, welke beschuldi gingen tegen minister Radiwojewitsj heeft geuit, heeft verklaard, dat hij zijn be schuldigingen handhaaft". Minister-president Oesoenowltsj greep hierop in de debatten in en verzette zich ertegen, dat de verhandeling in een strijd van technische deskundigen zou ontaar den. Hij dementeerde energiek, dat de staat schade zou hebben geleden en ver plichtte de afgevaardigden over dit onder werp te staken. De begrooting werd aan genomen. o VEREENIGDE STATEN. Duitsch protest wegens beleediging van Hitier. De Duitsche ambassadeur Luther is gis teren op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken gekomen, om te protesteeren tegen een bespotting van Hitier. Den vorigen avond had een massabij eenkomst plaats gehad in Madison Square Gardens te New-York, waarbij een spot proces was geënsceneerd tegen Hitier, die schuldig bevonden werd aan „misdrijven gericht tegen de beschaving". De onder-minister van buitenlandsche zaken, Phillips, verklaarde, dat hij zich niet in deze zaak kon mengen. Geen lid van de Amerikaansche regee ring, noch eenige verantwoordelijke gou- vernements-ambtenaar was ook maar eenigermate bij deze comedie tietrokken geweest. Luther had reeds tevoren op het depar tement van buitenlandsche zaken gepro testeerd, toen n.l. aangekondigd werd, dat deze procescomedie opgevoerd zou worden. Er waren twintig aanklagers ln dit proces van „De beschaving contra het Hltleriaansche regiem", waaronder Al Smith, de Katholieke oud-gouverneur van den staat (Jew-York, La Guardia, de bur gemeester van New-York, en Samuel Sea- bury, de bekende rechter, die indertijd belast was met het onderzoek naar eenige groote knoeierijen in New-York. RECLAME. Probeert U ze morgen DE KERKSTRIJD IN DUITSCtt BERLIJN, 9 Maart. (V. D.) Kerk-beweglng ln de Dultsch-P sche kerk breidt zich den laats van het Rijnland en Pommeren u de provincie Berlijn-Brandenburz Gisteren is in deze provincie eenj Evangelische Synode" gevormd gl conferentie te Dahlem, de gemeeiill Dr. Nlemöller, leider van den Noo van Oppositioneele Geestelijken. Na een dienst in de kerk van I vond een conferentie plaats van delegeerden, die practisch alle L tricten van de provincie vertegenwa den. Onder hen bevonden zich coil Luthersche en Gereformeerde en I nistische vertegenwoordigers. J districtssynodes waren aanvankelj vormd in het Rijnland en Wel doch in dit gedeelte van Duitschlai juist onlangs de wettelijke bevoegd voor een dergelijk lichaam ingetB zoodat besloten werd tot vorr een Vrije Synode „in" dus nietl Berlijn-Brandenburg. Niettemin hes omvang en aanhang van deze i kerkelijke kringen groote indrgj maakt. Na een langdurige discussie i synode een „Evangelische Confes waarin de leerstellingen en t van de Duitsche Christenen, die iil met het woord Gods de tegeoTi rassen-idiologie aanvaarden als e:l de openbaring, werden vereogf concessie verwerpt eveneens de oa der Duitsche christenen, dat Jerjs( tus slechts de Meester is van bare en niet eveneens van de zij kerk, terwijl eveneens de „hek! Christus" e.a. concepties der r Christenen werden verworpen. Alle resoluties die door de RijnlaB Synode op 4 Februari jl. werden a men, waarin het tegenwoordige tische bewind van Rijksbisschop 1 als „Paapsch" wordt verworpen i beroep wordt gedaan op alle geestd en kerkelijke gemeenten om niet hoorzamen aan verordeningen met Gods woord, werden eveneeni de Vrije Synode BerUjn-Brand^ aangenomen. o DE ONTWAPENING. GENEVE, 9 Maart. (Reuter) - nève zijn hedenmiddag tegelijk voornaamste hoofdsteden de doem betreffende de jongste ontwapi besprekingen gepubliceerd. Het pres der ontwapeningsconferentie zal 1° bijeenkomen. RONDOM HET STAVISKY- SCHANDAAL. PARIJS ,9 Maart. (Reuter). Ra] Hubert, de advocaat van Statj secretaris, Romagnino, wierp zich I morgen in de Seine van de „Pont] ferino", dicht bij zijn huis. Een agew de rivierpolitie haalde hem eenlge o" blikken later levend uit het water. Nader wordt nog gemeld dat u aan vervolgingswaanzin leed en L eerder de hulp van de politie heenl dig gehad. Woensdag heeft hij nop onderhoud van vier uren gehad mg rechter van instructie, die het gevai vlsky onderzoekt. Hubert is naar een nabij Parlt® torium gebracht, waarvan de naam ter niet bekend wordt gemaakt. MOORDAANSLAG OP JAPASSCB INDUSTRIEEL. TOKIO, 9 Maart. (Reuter). Op H panschen industrieel Sanji Mutó ui denmorgen te Kamakura een slag gepleegd. Muto werd n|er° pf en ernstig gewond. De dader daarna zelfmoord. M Muto was vertegenwoordiger pansche werkgevers op de eerste ui tionale arbeidsconferentie te Gene had ook een politieke pa/tu op», genaamd „Corporatie der Indus» TOKIO, 9 Maart. (Reuter). OmVV'J moordaanslag op den Indus» wordt uit Kamakura semeld, „.J verscheidene kogels werd dat de doktoren voor zijn jewn Een kamerdienaar, die Nu~„_.n en zijn meester wilde bescherm gedood. Het schijnt, dat p°u|' ven den dader hebben gedre was lid van het parlement y" vooraanstaande plaats in de u i Hij zou schandalen aan M» .UI ben gebracht bij de fusie, ™®Lsir|eP langs in de Japansche staalino voltroken. MISLUKTE ROOFOVERV^ RICHMOND (Virginia), MïJ'uJ ter). Gisteren hebben e®"n pelt* auto's gezeten bandieten eve r stad een vrachtauto aangeno Federal Reserve Bank. dol Zij schoten den chaufMJL, vluchtten met den inhoud yju auto. Deze bevatte echter s'«y en ongeldig gemaakte chMu

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2