ITSEW^hitWIITC^ ANNA UND ELIZABETH. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Maart 1934 Vierde Blad No. 22690 gemengd nieuws. FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Burgerlijke Stand v. Leiden !°e itMATIGHEID bu trekking VAN lotisico? jouden uit den trommel zijn ii,o en eerst later gevonden. meldt: iico, die in de bevoorrechte po- toort, dat zij naast de Staatsloterij de eenige loterijondernemlng ls, nderd haar werkzaamheden kan ls bij de jongste trekking op raari i 1. in het vereenigingsgebouw Haag. naar een pollshouder ons lit een onaangename gebeurtenis "die de draaiende trommel met Idlende en daarin nog niet zeer moet zijn geweest, zou vergeten je klep te sluiten na een der trek- waardoor bij het verder draaien 'iot aantal loten naar buiten zouden jineerd. Men moet zich er toen toe I hebben de loten op te rapen en adere telling of het aantal com- doorgedraaid hebben. Pas bij het jken van de zaal na afloop der zouden de kellners van het ge- lónder het tooneel nog zestien loten V gevonden, die uit de trommel ge- [waren, maar bij het oprapen onop- .ebleven waren. De kellners. die jnens zouden zijn geweest munt uit rondst te slaan, namen een zaak- kemer in den arm, die hen gesterkt ibben in hun plan. 'i de raadsman de directie van Loti- j de hoogte bracht, moet de loterij- Jeming de loten opgeëischt hebben, Ije kellners moeten niet genegen ge- lhjn de stukken zonder meer af te l Later zou de directie van Lotisico, Et voornemen te kennen moet gege- fcbben de zaak bij de politie te zul- igeven, zich geneigd getoond hebben alge vergoeding voor de teruggave ten over te hebben, maar het aan- j volgens de kellners niet hoog ge- ajn geweest, dels was het voorgevallene ter oore ien van een polishouder, die zich be- t]d achtte. Op het oogenblik dat de luit. de trommel rolden, moesten de l van f. 50.000 en van f. 30.000 nóg zoodat de zestien verdwenen loten .gelijk van belang hadden kunnen Ipolishouder reclameerde bij de di van Lotisico: hij vroeg ongeldigver- 5 der trekking of uitkeering van een xjge prijzen. De directie bleek niet i aan een van deze verzoeken te Zij moet geantwoord hebben dat nog in onderzoek was en dat zij fjzen niet aan den vrager kon uitkee- mdat op grond van de gemelde over- g iedere polishouder daar wel aan- J op zou kunnen maken, f polishouder, die bij Lotisico geen lening kon krijgen, wendde zich daar- bt de politie. Deze vond in het ge ile aanleiding over te gaan tot de ar- i van de twee kellners, die verdacht van diefstal. mede kan de zaak evenwel niet als beschouwd worden voor Lotisico RECLAME. want naar ons bleek wordt er gewerkt aan een georganiseerde actie tot schade vergoeding onder de polishouders, die per advertentie zijn opgeroepen. Van deze zijde wil men er civiele actie tegen de loterijmaatschappij instellen op grond der gemelde onregelmatigheid, die ook ter kennis der politie moet zijn ge bracht. De polishouders stellen zich op het standpunt dat de notaris, die de trekking leidde, niet had mogen laten doordraaien, alvorens nageteld was of alle loten aan wezig waren. Zij stellen de vennootschap dus in gebreke en willen daarop hun vor dering baseeren. Intusschen zijn de kell ners reeds voor hun arrestatie door de di rectie van het Vereenigingsgebouw ont slagen. DE CHAUFFEUR REED DOOR. Na twee personen aangereden te hebben. Op den Pettelaarschenweg te Den Bosch heeft gisteravond een ernstige aanrijding plaats gevonden, waarvan twee jonge menschen, het slachtoffer werden. De 22-jarige mej. Van B. en de 21-jarige v. E. hepen op den Pettelaarschenweg te wandelen, toen zij onverwacht door een auto werden aangereden. Zij werden tegen den grond gesmakt en hevig bloedend opgenomen. In zorgwekkenden toestand zijn beide slachtoffers naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. De chauffeur van de auto, zekere S. uit Sint Michielsgestel, was na de aanrijding doorgereden, doch men heeft hem in zijn woonplaats kunnen aanhouden. Hij be weerde met een boomtak in aanraking te zijn geweest. De auto. die aan de voorziide eenigszins beschadigd was, is in beslag genomen. S. is naar Den Bosch overge bracht. VERDRONKEN. Tusschen Zwartsluis en Genemuiden is de 21-jarige zoon van schipper Veldman uit Kampen bij het overslaan van het fok zeil overboord geslagen in in het Zwarte- water verdronken. Het lijk is nog niet ge vonden. BRAND. Gistermiddag te 5 uur is brand uitge broken in de matrassenfabriek „Union" van de firma Kok te Drachten. De brand schijnt ontstaan te zijn op de electrlsche wolverwarmingsafdeehng. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het personeel, groot 35 man, in allerijl het drie verdie pingen hooge gebouw moest verlaten. De vlammen vonden gretig voedsel in het aanwezige zeer brandbare materiaal, zoo dat binnen weinig oogenblikken het pand in lichterlaaie stond. De brandweer van Drachten was spoedig met twee motorspuiten aanwezig. Twee bij de fabriek gelegen woonhuizen liepen ge vaar door het vuur te worden aangetast en de eerste taak gold dan ook deze huizen voor het vernielend element te sparen. Van de fabriek zelf kon niets gered wor den. De schade wordt geraamd op eenige tienduizenden guldens, doch wordt door verzekering gedekt. Het personeel zal waarschijnlijk op een andere fabriek van dezelfde firma, in deze omgeving, werk kunnen krijgen. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Drunen heeft eergisteren even na vijf uur een droevig ongeval plaats gehad, dat den landbouwer R. de Gouw het leven heeft gekost. Na afloop van de werkzaamheden op de zandafgraving onder Drunen, vanwaar het zand voor ophooging naar Den Bosch wordt vervoerd, reed de machinist van een zandtrein met groote vaart op dit terrein tegen eenige stilstaande wagens van de zandtrein. waarbij hij bemerkte dat iets ongewoons geschiedde. Toen hij ging kij ken vond hij tusschen de zandwagens de landbouwer De Gouw met verbrijzeld hoofd De landbouwer was op den grond gevallen en overreden. Vermoedelijk heeft hij de locomotief niet gehoord toen hij tusschen de wagens bezig was het zand weg te scheppen, teneinde het verstuiven ervan naar zijn land te voorkomen. De man moet op slag dood zijn geweest. De ongelukkige laat een weduwe en vier kinderen achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERVAARDIGERS VAN VALSCHE PASSEN GEARRESTEERD. Te Warschau en in eenige Poolsche pro vinciesteden heeft de politie een honderd tal huiszoekingen bij verschillende perso nen gedaan, waarbij men een groep per sonen op het spoor kwam, die valsche paspoorten vervaardigden. Een aantal hunner kon gearresteerd worden. PRINS SIGVARD GETROUWD. Het huwelijk van den Zweedschen prins Sigvard is gisteren te Londen voltrokken. De bereden politie had groote moeite om de menigte in bedwang te houden, die voor het bureau van den burgerlijken stand zich had verzameld om van de aan komst van het bruidspaar getuige te zijn, dat met veie bloemen en lulde bijvalsbetui gingen werd begroet. EIGENAARDIGE DWANG-METHODE. Toen de eigenaars van een fabriek te Relnica (Tsjecho-Slowakije) weigerden aan de arbeiders een hooger loon toe te kennen, klom één der leiders van de arbei ders in een hoogen fabrieksschoorsteen en weigerde omlaag te komen, tenzij de loo- nen zouden worden verhoogd. Drie dagen achtereen bleef de man in zijn gevaarlijke positie. De eigenaars wil ligden tenslotte de looneischen der arbei ders in. Vijf man klommen toen eveneens in den schoorsteen om het goede nieuws aan hun kameraad mede te deelen. Zij troffen hem aan in een toestand van volkomen uitput ting en hij moest omlaag gedragen worden. DIMITROFF VOOR DE GELUIDSFILM. De „Sojoeskino" is begonnen met de vervaardiging van een film, waarin de drie Bulgaarsche beklaagden in het rijksdag brandproces, Dimitroff, Taneff en Popoff belangrijke rollen zullen spelen. In deze film zal tevens gebruik worden gemaakt van de journaalopnamen, die tijdens het proces te Leipzig door de ver schillende geluidsfilmondernemingen zijn gemaakt. Men hoopt, dat de film in het begin van Mei voor vertooning gereed zal zijn. o HET MIJNONGELUK BIJ BEUTHEN. Naar het bestuur van het mijnwerkers- ziekenhuis te Beuthen meedeelt, is de mijnwerker Kubat uit Miechowltz, die enkele uren na het ongeluk in de Karsten Centrum-mijn levend was geborgen, over leden. Inwendige kwetsuren moeten de ooi-zaak zijn van dit overlijden. Het reddingswerk op de Karsten Cen trum-mijn wordt onafgebroken voortgezet. Men was gistermiddag nog ongeveer 10 M. verwijderd van de ingesloten arbei ders. met wie men sinds Woensdag door klopteekens in contact is. o HEVIGE ONTPLOFFINGEN. In het dynamiet-depot van de „Hercules Powder Company" in Kenvil (New-Jersey) heeft een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. Het Noordelijk deel van New-Jersey schudde, alsof een geweldige aardbeving het teisterde. Vier personen werden door de ontplof fing gedood. De schade is zeer groot. Naai- uit Tsjangtsja wordt gemeld, is in de stad Tsjangstjin (China) een kruit magazijn geëxplodeerd. Tot dusver zijn 28 dooden geborgen. o TEGEN JOODSCHE FILMEN. Gisteravond is in het Capitol am Zoo" te Berlijn de in Engeland vervaardigde film „Catharina de Groote", waarin de hoofdrol gespeeld wordt door „de Jood- sche actrice ..Elisabeth Bergner en die bovendien nog geregisseerd is door den „Joodschen regisseur" Paul Czinner, die tezamen -met zijn vrouw, Elisabeth Berg ner, verleden jaar geëmigreerd is, voor de eerste maal in Duitschland vertoond. Het publiek nam tegen de film een bui tengewoon scherp afkeurende houding aan en protesteerde levendig tegen de opvoering. RECLAME. 7270 10 JAREN LANG nOOFDPIJN. Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbrakingen en men zeide mil. dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht: Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds enkele maanden in het eerste kopje thee Kruschen Salts in en kan U mededeelen, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. V. L„ Den Haag. Hoofdpijnen en dergelijke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid, zenuwachtigheid enz., vinden meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende werking der inwendige organen. De voedselresten worden niet volledig uit het lichaam ver wijderd en schadelijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en den geheelen gezondheidstoestand ondermijnen. De verschillende zouten in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregeld en vol komen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klachten zullen spoedig en voor goed verdwenen zijn. En al gauw zult U het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralenden levenslust, onvermoei bare energie en onverstoorbare opge wektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. GEBOREN: Frans. z. van J. J. Mulder en J. Staf- feleu Catharina, d. van H. Montanje en C. Mieloo. ONDERTROUWD. J. A. Faas jm. 30 j. en T. J. Otte jd. 21 j. J. v. Hooidonk Jm. 26 j. en J. C. Hoogervorst jd. 24 j. A. E. Habraken jm. 23 j. en M. E. Momberg Jd. 23 J. OVERLEDEN. E. de Jong—v. d. Zwart vr. 87 j. P. Til. v. d. Veldt z. 8 mnd. J. v. Vliefe wedn. 78 j. J. Bekooij m. 62 j. HOE LUBITSCH WERKT. rustige energie het geheim van zijn succes. groote beroemdheid zooals filmster- Greta Garbo, Mariene Dietrich e.a. a, valt zelden ten deel aan een film- Kar. Een van de weinigen, die zich Hbezit van een Soortgelijk aureool kan '«sen is Ernst Lubltsch, waardoor hij tast opwekt van vele Amerikaan- resisseurs. Meer zij hem eens aan het werk zien, bin op hoe rustig alles onder zijn lei- Saat - weinig drukte, weinig woor- en stukje voor stukje komen de op- "n keurig voor elkaar. En zij vragen wat er toch in dezen kiemen, zacht- enden vreemdeling is. dat hij zooveel jjn spelers weet te halen! ten zij hem langer konden gadeslaan femiddelde bezoeker daarvoor ge- '™d krijgt, zouden zij opmerken welk tiutengewoon vitaliteit hij bezit en een energie er van hem uitgaat, die nnielijk wordt overgebracht door zijn 'In blik heeft dezelfde uitwerking als en uit jen mond van een veldheer. 1 "u niet zoo onbewogen is als het *u«. kan men ook afleiden uit de waarop hij zijn kauwgom bekauwt, u«:op hy aan zijn geweldige sigaren v waarvan hij er 15 a 20 per dag rookt, «n de opnamen schijnt hij geen be- Mn rust te hebben. Als hij niet heen mT' loopt zit hij op een stoel zonder a on praat wat met spelers of Ü1 zÜn geest bezig met de oker vraagstukken van de volgende Pk toestellen en de spelers geheel r2 Jun voor de nieuwe opname, geeft kr,.Iaatete instructies aan de spelers, >i( '5 Hogelijk en zonder teveel pressie wfenen. Het is zijn theorie dat de J ,01n indien hij althans als ieder F' Si naar, een zekere eigendunk t: lk 2lch zelf zegt: ..Dat is niet zoo L p oat kan ik eieenlijk nog wel P,j J dan zonder uitzondering slaagt F 'Ü,jn 00b 1b, geheel zooals Lubitsch is de regisseur weer op zijn R>tiS tttten. met voorbijzien van de k-'j s'oel, die voor hem is klaar- W ,s «i'vend en met een heerschersblik t .„'"«aar de scène aan. t kh n eoed l00Dt een scheeve u e hi-Sir ïi'n ®elaat en vertoonen zich ,iCIitimpeltjes naast zijn oogen. Als de zaken echter niet naar den zin gaan, bijt hij krachtig op zijn kauwgom, of trekt onheilspellend aan zijn zwarte sigaar tot alles tenslotte volgens zijn bedoeling is verbeterd. Als hii eindelijk tevreden is. laat hij niet het traditioneele „Cut!" (Stop) hooren, maar knipt krachtig met zijn vin gers. Geboren en opgevoed in Europa, gebruikt hij geen „slang", noch het tech nische jargon waaruit de vocabulaire van den doorsnee-regisseur voor het grootste deel bestaat. Zijn laatste product is. „Design for Li ving" met Frederic March, Gary Cooper en Miriam Hopkins, welke film in Holland uit komt onder den naam .Diefde Engros" en hij verwacht hiervan weer groot succes. Want hij heeft vertrouwen in het thema, in Noël Coward's oorspronkelijke stuk, in het scenario den Ben Hecht ervan maakte en inzichzelf. Maar het is niet een vertrouwen gebaseerd op het geloof in zijn gelukkig gesternte. Hij dankt dat vertrou wen aan studie en groote deskundigheid. EEN UFA-FILM OVER HET ONTSTAAN VAN DE GELUIDSFILM. Door de cultuur-afdeeling van de UFA werd een korte film vervaardigd onder den titel: „Toen men begon te filmen". Het manuscript werd geschreven door den filmpionier Oscar Messter en de regie berust in handen van Dr. Martin Rikli en Wilhelm Prager, onder productieleiding van Di'. N. Kaufmann. Deze interessante film toont o.a. den voorlooper van het bioscoop-apparaat en hoe de eerste films door middel van 24-foto-apparaten, die naast elkaar waren opgesteld, werden op genomen. Men mag dit een historische film noemen, waarin de werkzaamheden van Edison, de gebroeders Lumière, Skladanowsky, Messter en anderen tot het bereiken van de tegenwoordige resultaten in een duidelijk licht worden gesteld. De eerste opnamen van geluidsfilms zijn in deze film verwerkt. Zelfs de eerste film van Edison, die door middel van perforatie door het apparaat werd voortbewogen en uit 1891 stamt, zal het publiek weer worden vertoond. De eerste primitieve geluidsfilm uit 1903 krijgt men te zien en te hooren. Men heeft daartoe de origineele gramo- foonplaten van 1903 op den modernen geluidsfilm-band van 1934 overgebracht. Binnen enkele weken zal deze film, waar mee de UFA een voor het filmwezen be langrijke cultuurfilm heeft samengesteld, ook ln Nederland vertoond worden. DE TOILETZORGEN VAN EEN JONGEMAN. De heeren der schepping beweren altijd, zoo vertelt Renate Müller, dat wij vrouwen nooit raad weten met onze kleeren, dat wij ons onpractisch kleeden en dat wij in 't algemeen veel te veel drukte maken van onze garderobe. Zijzelf daarentegen Doch van nu af kan geen man mij meer iets wijsmaken (tenminste wat de kwestie van de kleeding betreft). Bijna twee maanden lang had ik zelf het genoegen een man te zijn. Ik heb geworsteld met. boordeknoopjes en rok-overhemden, ik heb urenlang voor den spiegel gestaan om den strik van een das goed te krijgen, ik heb geleden en meer kleerenzorgen gehad dan ooit anders met mijn heele kleeren- kast. Laat geen man ooit meer tegen mij beginnen over onze onpractische garde robe! Ik ben maar blij, dat ik niet tot het sterke geslacht behoor en mij niet met al die onmogelijke dingen behoef op te houden. De film „Victor en Victoria" was het tooneel, waar ik mij weken lang als man had te gedragen. Het eerste pak, waarin ik mij moest hijschen, was dat van Her mann Thlmig. Die is echter wat massiever van bouw dan ik en zoo voelde ik mij in dit costuum nog tamelijk op mijn gemak. Doch wij hadden helaas geen tijd meer om de „gebruiksaanwijzing" van een heeren- costuum te bespreken. En zoo stond ik plotseling voor de deur van een heeren kleedkamer en moest mij hulpeloos en alleen in het hol van den leeuw begeven. (De kwestie is n.l. dat ik inval voor mijn collega Thimig, als hij een engagement heeft als dames-imitator, op een avond, dat hij heesch is). Hij dirigeert mij dus in de kleedkamer en daar moet ik mij ver- kleeden. Om mij heen alleen artisten, angstig sterke, krachtige menschen, die zich verkleeden. Heimelijk loerde ik naar hen, om te kijken hoe men dat doet. En wat zag ik? Een van de athleten grijpt naar zijn boord en trekt met één nik zijn plastron, boord en een ijzeren das uit. Nóg een ruk en hij houdt de manchet ten in de hand, die aan een touwtje over zijn schouder bengelen. Ik poogde kramp achtig hetzelfde te doen. Helaas, tever geefs. Ik vond mijzelf vreeselijk onman nelijk, terwijl ik mijn das met de hand ontknoopte en constateerde, dat zoowel mijn plastron als mijn manchetten aan het overhemd vastzaten. Zulke twijfelingen kon ik mij echter alleen maar in het be gin van de film permitteeren, want later werd ik een handige jongeman, wien zulke kleinigheden natuurlijk geen zorg meer baren. Doch eer ik zoover was. De meest ontzettende problemen doken voor mij op! Het moeilijkste is: hoe steekt een man zijn handen in zijn zakken? Slaat hij zijn panden van zijn jasje terug of schuift hij ze alleen opzij omhoog; staan de ellebogen uit naar den kant of komt de hand van achteren af in den zak? Dagenlang be spiedde ik alle in het atelier aanwezige mannen en deed ze dadelijk na. Doch helaas, ieder had zijn eigen manier om zalig te worden. Eindelijk meende ik 't ge vonden te hebben. Doodeenvoudig: het el van Columbus! Ik verklaarde, dat ik ge- Hierboven Hertha Thiele en Dorothea Wieck in de veelbesproken film .Anna und Elizabeth", welke deze week hier vertoond wordt. reed was voor de opnamen. Doch wat moest ik thans weer zien! Schünzel, de regisseur, verborg zijn handen op een ge heel andere manier in zijn zakken. Ik-was de vertwijfeling nabij. En het kostte heel wat moeite, eer ik de zaak eindelijk onder de knie had. Dan was er nog één ding, dat ik on danks al mijn oefeningen bij de opname steeds weer verkeerd deed: het dichtknool pen van mijn jasje Steeds weer greep ik uit gewoonte naar den rechterkant, om die naar links toe te knoopen. En ik zal nooit begrijpen, waarom mannen van links naar rechts knoopen. Een ander groot probleem vormde de juiste plaats van den zakdoek en de sigarettenkoker. Waar ik het ook stopte, in mijn achterzak of mijn borstzak, het étui veroorzaakte altijd bobbels in het costuum en wekten den indruk van in deze rol ongeoor loofde vrouwelijke vormen. Doch het allerverschrikkelijkste was het rok-overhemd. Dit afschuwelijke, karton achtige toestel, prikte, klemde en stak zoo hevig in mijn vleesch, dat ik meende het niet langer te kunnen verdragen. Met handen en voeten heb ik mij verweerd en gesmeekt om een verandering ln het manuscript, maar er was niets aan te veranderen. Ik schikte mij m mijn lot en snoerde mijn keel dicht met een stijven boord; na de opnamen had ik een stufc- geschrijnden hals en mijn lichaam voelde alsof ik gevochten had. Eigenlijk moest ik na al deze ervaringen medelijden hebben met de arme mannen, doch het eenige wat ik kan zeggen is: Het is hun eigen domme schuld, dat zij zich zóó iets laten welgevallen! DE NIEUWSTE CIJFERS OVER FILMINKOMENS. Reeds meerdere malen heeft men getal len gepubliceerd over de inkomens van bekende filmkunstenaars. Thans heeft Samuel Goldwyn, die op dit gebied zeer bevoegd mag heeten, een lijst opgesteld, waarop de salarissen van vijftien der meest bekende filmsterren volgens grootte zijn gerangschikt. Bovenaan staat Greta Garbo zij verdient wekelijks bijna f. 13.000, waar bij het jaar op 40 filmweken wordt gere kend Haar jaarlijksch inkomen bedraagt dus meer dan f. 500 000 Will Rogers brengt het tot bijna f. 11 000 per week. en zijn sala ris verschilt weinig met dat van Maurice Chevalier, John Barrymore blijft f. 1500 per week onder dit niveau en Norma Shearer en Ann Harding sleepen wekelijks f. 9000 in de wacht. Wallace Beery brengt het nog net tot f.7500, terwijl Joan Craw ford het met f. 8000 en Clark Gable hee „slechts" met 1,3800 moet doen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13