No. 22689 leventieve Geneeskunde en Tuberculose. PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité LAND- EN TUINBOUW^ Jaargang door J. P. BIJL, van het Instituut voor I preventieve Geneeskunde. .Vervolg van gisteren.) n. de medische wetenschap over Jmetboden. methoden die onbekend in de oorlogsjaren? Ik wil hier ird niet spreken over nieuwe behan- methoden van actieve tuberculose, jjeen over methoden, die uit een t van praeventieve geneeskunde be- 4 nebben. 5 eerste plaats kunnen we dan noe- methoden om de ziekte in het fste begin te herkennen. Als zoo- ni ik willen noemen de bepaling bloedbezinkingssnelheid en de gnostiek. Het onderzoek van „dbezinkingssnelheid kan tegen op zeer eenvoudige wijze bij een lantal personen tegelijk plaats vin- ilen behoett voor dit onderzoek I wn weinig bloed af te tappen, een t die technisch zeer eenvoudig is, den te onderzoeken persoon niet Jste bezwaren oplevert. Met deze me- i dikwijls belanrgijke aanwijzin- tvinden. Van veel grooter beteekenis I de vroege diagnostiek door middel löntgendoorlichting. Spoedig nadat ftgendlagnostlek is ingevoerd heeft t deze methode ook de afwijkingen igtuberculose bestudeerd. Het bleek dat op de Röntgen-folo's dikwijls ineen te zien zijn, die men met per- j auscultatie niet zou kunnen ont- Voor een massa-onderzoek leent ïethode zich evenwel niet; het nemen sikkelen der foto's neemt te veel de kosten zijn te hoog. Het ook als een groote vooruitgang schouwen, toen N.V. Philips een I Röntgentoestel in den handel dat bij eenvoudige doorlichting scherpe beelden geeft, dat een zins geoefend medicus in enkele afwijkingen ontdekt, die anders fcm verborgen zouden zijn gebleven, te transportabele toestellen kan één r dag 60 a 80 personen onderzoeken- men met deze methode een afwlj- mtdekt, dan kan door bloedonder- |door het maken van foto's, door iologisch onderzoek, eventueel door ptle gedurende enkele dagen in een de aard der afwijking nader jcht worden. beteekenis van de Röntgendoorlich- l||kt uit enkele cijfers: In het Zwit- e leger, waar bij de keuring voor de regelmatig doorgelicht wordt, wer- i> deze wijze bij 1% der militieplich- tuberculeuse afwijkingen gevonden. personeel van Philips, alle per- die voor het indienst-lreden irig geneeskundig onderzocht wa- pien bij 3816 doorlichtingen 84 maal iigen in de longen gevonden, bij 58 i deze afwijkingen niet door per- I en auscultatie ontdekt. Kayser. Pe- f en Kattentidt vonden bij doorlich- ran studenten in Jena en München tuberculeuse afwijkingen. behoeft geen betoog, dat dergelijke er toe geleid hebben om bij k-onderzoekingen de doorlichting I meer in het routinewerk op te ne- lln het Nederlandsche leger wordt I tegenwoordig een proef genomen met toelichting van militieplichtigen. Tot iw schijnen de resultaten zeer gun- k öjn. Ook op een aantal consultatie- In voor tuberculose wordt tegen- Tb? regelmatig doorgelicht. Ongetwij- Bllen zoodoende een belangrijk aan ballen van beginnende tuberculose worden. Maar niet genoeg. De :hting moet hoe langer hoe meer voon hulpmiddel worden bij het K-onderzoek, bij keuringen voor be- hgen in overheidsdienst, bij keurin- I voor levensverzekeringsmaatschap- J bij onderzoek van arbeiders in fa- fn en werkplaatsen. keuringen moeten evenwel niet s éénmaal, bij de aanmelding voor beroep, plaatsvinden. Een mensch 1 voortdurend bloot aan gevaren, die iBezondheid bedreigen en zeker niet lamst aan gevaren, die dreigen van den |iïa den tuberkelbacil. Iemand, die op rgeven oogenblik volkomen gezond is, ei Paar jaar later een afwijking ver- die dan nog niet tot subjectieve wordingen aanleiding geeft maar Men paar jaar later zijn de afwijkin- l'ap dien aard, dat de subjectieve F™ hem naar den medicus doen gaan Keelt een langdurige en kostbare be ding misschien nog de eenige kans "htel. terwijl, waren de afwijkingen tar jaar eerder ontdekt, door een- Is middelen een radicale genezing ™t mogelijk geweest ware. Derge- loïencegtnsen hebben er in Amerika Ijted, dat b.v. levensverzekeringmaat- Wjen een periodieke keuring van hun "Wen hebben ingevoerd. Die maat- Wen doen dat niet uit philantroDle. J? "dnwel in. dat hun eigen finan- ir oi) gebaat worden, wanneer de ver- T®" cr tijdig mee bekend zijn, dat jnondheldstoestand meer zorg ver- f JjW zij denken. Hetzelfde geldt iwsoneel van ondernemingen, van J--P. enz. Niet alleen voor den werk- lE "Woonlijk is het van beteekenis i™a.am in zoo gunstig mogelijke con- L ,.n°Pden, maar ook voor den werk- <u: winst met zijn fabriek tracht te i> het van groot finantieel ee- -t ri? het Personeel .fit" blitft. te houden is een periodiek waarbij uiterst lichte afwij- fj™'» worden, van groote betee- - .Jabrikant. die de belangen van zoowel als de belangen van '?™'ng behartigt, zal dus een onderzoek i. c. met betrekking bev! ïse ^vorderen. -p wotensehan heeft nog een ésmaakt, die wellicht voor de lÜ n's hpeft en waaron nog "t„7.r Pfof Wolff is gewezen. Uit Dit bleek uit lijkopeningen en uit de reac ties van Pirquet. Uit het onderzoek van Pirquet, die een weinig tubercuiine in een krabje van de huid bracht, toch bleek, dat iemand, die nooit een tuberculeuse be smetting heeft gehad, anders reageert dan iemand, die een licht proces heeft doorgemaakt. Dank zij de moderne hygiëne, en in het bijzonder dank zij den strijd tegen de be smetting met tuberculose, is het aantal volwassenen die nooit een tuberculeuse infectie hebben doorgemaakt, tegenwoor dig waarschijnlijk veel grooter dan vroeger. Het Instituut voor Praeventieve Genees kunde stelt dienaangaande thans een uit voerig onderzoek in ons land in, en de voorloopige resultaten wijzen in dezelfde richting als de onderzoekingen van Heim- beck in Noorwegen. Deze onderzoeker vond dat van 457 leerling-verpleegsters in Oslo 53% een negatieve Pirquet vertoon den. Een dergelijke negatieve Pirquet, wijzende dus op de afwezigheid van tu berkelbacillen, is op zichzelf een verblij dend teeken voor den persoon in kwestie. De keerzijde van de medaille is evenwel, dat zoo iemand minder weerstand heeft tegen een eventueele infectie dan degeen, die een licht proces heeft overwonnen en daardoor een zekere mate van immuniteit heeft verkregen. Het bleek aan ook, dat, toen die leerling-verpleegsters door hun beroep aan infectiegevaar blootstonden, zij weinig weerstand hadden: van 216 ver pleegsters met een positieve Pirquet wer den slechts 2 tuberculeus, van 241 met een negatieve niet minder dan 55! De gunstige toestand waarin iemand met een negatieve Pirquet verkeert, verandert dus in een ongunstige, wanneer hij aan infectiegevaar blootstaat. Is het nu moge lijk zoo iemand de voordeelen van een lichte infectie te bezorgen zonder de daar aan verbonden gevaren? Kan men m. a. w. iemand een vaccin toedienen, dat wél een zekere mate van immuniteit geeft, maar niet het gevaar met zich brengt van een actief tuberculeus proces te doen ont staan? Korten tijd na den oorlog publiceerden Calmette en Guérin onderzoekingen, waaruit bleek, dat het hun gelukt was tu berkelbacillen dermate te veranderen, dat deze in staat waren, ingebracht in het lichaam van een gezonde dit te prikkelen tot de vorming van antistoffen, maar niet meer in staat waren klinische ziekteDro- cessen te verwekken. De aldus gewiizigde tub°rkelbacil werd genoemd: B. C. G. Met deze B. C. G. die öf door den mond óf door onderhuidsche inspuiting in het lichaam gebracht wordt, zijn sedert de pu blicaties van Calmette en Guérin duizen den pasgeboren kinderen en ook jonge die ren geimmuniseerd. De resultaten zijn nog niet van dien aard, dat zij tot een een stemmig oordeel over de waarde der me thode Calmette Guérin hebben geleid. Prikkelend tot verder onderzoek zijn zij zeker. Aanvankelijk werd de B. C. G. alleen gebruikt om pasgeborenen, die nog niet geïnfecteerd waren, maar in hun omge ving aan besmettingsgevaar zouden bloot staan, te immuniseeren. Sedert evenwel gebleken is, dat tegenwoordig ook talrijke volwassenen niet langs natuurlijken weg geimmuniserd zijn, doet zich de vraag voor of bij dergelijke personen de behandeling met B. C. G. niet tot immuniteit zou voeren Heimbeck in Oslo heeft de verpleegsters, die met een negatieve Pirquet in zijn zie kenhuis kwamen met het vaccin van Cal metteGuérin ingesooten. Ook zijn resul taten waren dermate bemoedigend, dat tegenwoordig b.v. in sommige sanatoria de jonge verpleegsters, indien zij een nega tieve Pirquet vertoonen. met B.C.G. be handeld worden. Zoo zien wij, dat waar aan den eenen kant de dreigende sociale nooden een ver meerderd tuberculosegevaar met zich bren gen, aan den anderen kant de praeven tieve geneeskunde tegenwoordig over me thodes beschikt om dit gevaar met nieuwe middelpn te bestrijden. De tuberculose is een volksziekte, een ziekte, die niet alleen voor het individu een bron van veel lijden en ellende beteekent, maar die ook uit een oosDunt van volkskracht van het grootste gewi"ht is. Iedereen, dip b°'-»ug heeft hij een krachtig en gezond volk, de Over heid. zoowel als de fabrikant. wiens suc ces voor een deel afhankelnk is van het nraestatievermogen van zijn personeel, moet vooral in deze tiiden. medewerken om met de nipuwste middelen de tuber culose te bestriidpn. Uit een ooaount van praevent'e komt thans vooral het periodiek onderzoek met pöntgendoorlieht'ne enz. in aanmerking, terwiil de immimtsatie met B C G. wellicht, nog vele beloften voor de toekomst inhoudt. RECLAME, 7191 «ifflde onderzoekingen is enkele an iörpn geleden gebleken, dat tü# volwassenen een lichte tu- ®iectie hebben doorgemaakt. EINDE VAN CHRONISCHE VERKOUDHEID. spoedige verlichting door karsote inhalatie-middel. „Zes jaar lang had ik eiken winter hoofd- verkoudheden. Het begon met neus-ver- koudheid. Mijn hoofd werd verstopt, ik had tranende oogen en suizingen in de ooren, steeds weer vastzittend slijm achter in neus en keel, terwijl vaak mijn maag erdoor van streek raakte. Ik probeerde allerlei middelen, maar zonder gevolg. Vorig jaar probeerde ik eens Karsote en dit heeft alles gedaan, wat die andere mid delen niet konden. Het heeft hoofdpijnen en oorsuizingen verdreven en alle slijm uit neus, keel en borst is verdwenen." T. F. W. te N. Sprenkelt slechts wat Kar sote op Uw zakdoek en adem dit goed in. De frissche. anti septische Karsote-damp vult Uw ademhalings-orga- nen met een atmos feer, waarin bacteriën van verkoudheid on mogelijk kunnen be staan. Spoedig zal het vastzittend slijm ach ter uit de keel los komen, oorsuizingen houder, op, het pijnlijke ademhalen wordt verzaoht. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogls- i ten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), I omzetbelasting inbegrepen. 1 TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEE-FONDS. De 14 sprekers, die Dinsdag over de Zulderzee-begrooting het woord voerden, waren blijkbaar nog niet voldoende ge weest. Er kwamen er gisteren nog 6 bij, zoo dat één vijfde deel der Kamer bij deze begrooting heeft geredevoerd. Men zal ons ten goede houden, indien wij dit laatste zestal nu maar laten schieten en ons bepalen tot de redevoe ring van den minister van waterstaat, om te zien welke zakelijke mededeelingen hij had te doen. De minister is begonnen met de ver zekering, dat het inderdaad de bedoeling der regeering is met de verdere inpolde ring van de Zuiderzee door te gaan. Trouwens, de minister-president heeft onlangs in de Eerste Kamer dit reeds doen uitkomen bij de aankondiging van het ontwerp inzake 't 60-millloen-crediet. Indien er zoo zei minister Kalff nu ver der een memorie-post voorkoopt op deze begrooting, dan is dit om van de Kamer een principieele uitspraak te vragen. De minister heeft enkele der aan gevoerde bezwaren onder het oog gezien, maar zy zyn, volgens hem, niet overwe gend. Het geld zal, zoo vertrouwt de regee ring, op de geldmarkt wel te vinden zyn. En deze inpoldering zal aan 3000 arbeiders werk verschaffen; in de toekomst aan nog meer. De minister heeft in een door vele cyfers toegelicht betoog doen uit komen, dat het werk ook met het oog op de kosten en de productiviteit van den grond kan worden aangevat en dat boven dien de door de ontginning te winnen gronden van groot belang zijn met het oog op het geboorte-overschot in den land bouw Velen zullen er in de toekomst een bestaan kunnen vinden. De minister heeft voorts nog allerlei inlichtingen gegeven met betrekking tot het in cultuur en in bestuur brengen van de reeds gewonnen gronden. Een proef met staatsexploitatie zal misschien ge nomen worden, doch zal niet beslissen over den blüvenden exploitatie-vorm. Aan particulieren zullen thans echter nog geen gTonden worden uitgegeven. Ook met betrekking tot de Zuiderzee- steunwet heeft de minister allerlei inlich tingen gegeven. Aan rechtvaardige klach ten beloofde hü tegemoet te zullen komen, maar tot wyziging van de wet is hij thans niet bereid. Er werd nog even gerepliceerd en daarna heeft de Kamer de Zuiderzee-begrootlng zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Ook de memorie-post voor de verdere inpoldering van de Zuiderzee werd goed gekeurd: de heer Lovink verklaarde niet daartegen te zullen stemmen, maar wel later tegen den eigeniyken post. Intus- schen heeft de Kamer dan nu toch de beginsel-uitspraak gedaan, welke de mi nister verlangde. EERSTE KAMER. begrooting van sociale zaken. Alvorens Minister Slotcmaker de Bruine aan het woord kwam hebben nog enkele afgevaardigden gesproken. De heer Knottenbelt hield een vrij uit voerige rede, waarin hy de taak en de po sitie der Regeering behandelde met be trekking tot de internationale vraagstuk ken op het gebied van den arbeid, en ver schillende wenken, gaf inzake allerlei so ciale maatregelen. Ook vroeg hij dezen Minister, aan de Staten-Generaal weer ge- gegevens over te leggen inzake de bestry- ding der werkloosheid Tegen verlaging (vermindering) van het woningtype heeft de lieer Wibaut zich met kracht verzet. Verbetering van de woning zeide hy is het begin van elke ver betering der cultuur, en vooral waar de woningen zooveel jaren moeten meegaan, zou hy achteruitgang van het type zeer betreuren. Mevr. PothuisSmits is opge komen tegen het systematisch vervangen van jongens door meisjes in werkplaatsen en fabrieken en de heer Nivard hield een pleidooi voor bevordering der ontwikke ling van werkloozen. De heer van der Hoeven brak een lans voor de sociaal-zwaksten, die recht hebben op hulp. De heer Janssen gaf eenige wen ken met betrekking tot de strafmaatre gelen inzake overtreding der Arbeidswet. En de heer de Bruyn, tenslotte waar schuwde tegen afbraak" en besprak de noodzakelykheid van maatregelen op ver schillend gebied. De Minister van Sociale Zaken heeft op de verschillende redevoeringen geant woord. Omtrent enkele dubieuse punten met betrekking tot de Arbeidswet is hy met zyn ambtgenoot van justitie in over leg, evenals over de klachten inzake te slappe straffen voor overtredingen. Aan de belangen der noodiydende kunstenaars wydt de Minister zyn aandacht. Inzake de Bedryfsradenwet heeft de Minister ver klaard, dat deze niet kan worden gebruikt om tot een economische organisatie van het bedrijfsleven te komen; zy heeft een eigen bestemming. De Minister heeft verzekerd, dat hy voortdurend zyn aandacht gevestigd houdt op de internationale arbeidsverhoudingen, waarvan ook voor Nederland zoo veel af hangt. Ook over de werkloosheid heeft de Minister opnieuw gesproken, en met ver melding van verschillende cyfers, die hy „verbijsterend" noemde, deed hy zien hoe ontzagiyk veel er reeds voor de werkloozen gedaan is. In verband hiermee betuigde de Minister zyn sympathie met de hou ding van die werkgevers, die meisjes ver vangen door jongens want voor de laat ste is de werkloosheid veel zwaarder te dragen, terwijl de meisjes nog wel in het huishouden terecht kunnen. De Minister deelde mede niet te kunnen overgaan tot invoering van een 40-urige werkweek en evenmin, in de huidige omstandigheden, tot bindend-verklaring van collectieve contracten. Normaal werk mag niet naar de werkverschaffing worden gebracht; dit zou een verkeerde oolitiek zijn .Intusschen zal de Regeering inzake het verschaffen van werk al het mogelyke doen. In het reeds aangekondigde Dlan van de 60 mil- lioen voor werkverschaffing zal ook aan arbeid voor de ieucdlge werkloozen worden gedacht. Wat den steun aangaat, als de ioonen dalen moet ook de steun vermin- DE ZAAK-ABRAHAMS- Amsterdam benoemt een commissie van onderzoek. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad kwam aan de orde een voorstel onderteekend door alle partyen, met uitzondering der communisten, luidende: De Raad, gelet op de dagblad-publicaties over en naar aanleiding van de verhouding van dr. Abrahams tydens zyn wethouder schap der gemeente, tot de vereenlglng „Trein 8.28"; Overwegende dat by hetgeen in die pu blicaties is gesteld, zoowel gemeenteiyke als sociale belangen ten nauwste zyn be trokken; besluit tot de vorming van een commis sie van acht leden uit zyn midden, welke tot taak heeft, een onderzoek in den ruim- sten zin in te stellen naar den feiteiyken gang van zaken en diens gevolgen, zoo mede naar de verantwoordeiykheid voor een en ander. Het was de bedoeling uit iedere partij een afgevaardigde in de commissie zitting te doen hebben. De communisten wilden hieraan echter niet meewerken en kwamen met een motie van afkeuring ten aanzien van de houding van dr. Abrahams. De heer Ketelaar (V.D.l zeide het in be handeling zynde voorstel met volle over tuiging te hebben onderteekend. Hy wenschte echter eenige opmerkingen te maken van emstigen aard. Het is hem niet ontgaan dat om den penningmeester van het Hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Klnderherstellings- en Vacantiekolonies en daardoor ook om dat Genootschap zelf een sfeer van wantrou wen en achterklap heerscht, die nadeelig voor het genootschap werkt en die spre kers naam als eerhjk man in gevaar brengt Spr. zette dan zün positie als penning meester van dat genootschap uiteen. Sedert 1906 is spr. penningmeester. De boekhouding werd gevoerd by spreker door een boekhouder in de avonduren. Voor vergoeding van gebruik van kamers, vuur en licht ontving spr. f. 2400. Toen een boekhouder in vollen dienst kwam en de boekhouding werd verplaatst heeft spr. voorgesteld zyn tegemoetkoming te ver minderen. Deze werd toen vastgesteld op f. 1200. Spreker meende dat een bestuurslid een zekere tegemoetkoming mag ontvan gen. Verschillende departementen waren daarvan op de hoogte. De zaak zal spreker opnieuw in het hoofdbestuur van het ge nootschap brengen. Onder deze omstan digheden vroeg spreker niet benoemd te worden in de commissie. De heer Romme wyzigde thans zyn voorstel, in dien zin dat de commissie uit 6 leden zou bestaan, waarna de beraad slagingen werden gesloten Het voorstel werd aangenomen met 36 tegen 6 stem men. Het voorstel der CP. werd verworpen met 35 tegen 7 stemmen. Overgegaan werd thans tot het benoe men van de leden der onderzoekcommissie. Tot leden werden benoemd de heeren Romme, Woltles, Carels, Ter Haar, De Miranda en Weiss. Deze leden namen de benoeming aan. zonderlinge beweringen. Inzake de NederlandschBelgische betrekkingen. De Belgische senator Segers, die reeds vroeger gepoogd heeft de verhouding tus- schen Nederland en België te vertroebelen, heeft gisteren in den Belgischen Senaat als rapporteur de kwestie NederlandBel gië besproken, na daarover reeds een uit voerig rapport te hebben uitgebracht. Een Belgisch blad ais „Het Laatste Nieuws" had, naar aanleiding van dat rapport vastgesteld, dat het wemelde van onjuist heden en scheeve voorstellingen en dat het bestond uit prikkelend en zelfs kwetsend proza, waarvan men het drukken ondien stig zal beschouwen. Alsof de heer Segers daarmede nog niet voldoende aan de kaak was gesteld heeft hy gisteren in den Senaat beweerd dat in 1918 tusschen Duitschland en Nederland een overeen komst is getroffen, waarby Duitschland het recht bekwam de Limburgsche spoor wegen voor militaire doeleinden te ge bruiken. Dit contract heette alleen te die nen voor vervoer van hooi en stroo, doch de heer Segers bleek te weten dat het ook den doorvoer van munitie behelsde! Ne derland heeft daarmede de Belgische neu traliteit opgeheven, zeide hy! Tot zoover de heer Segers, wiens fantas tische verhaal wy den lezer niet hebben willen onthouden om een indruk te geven van het gehalte der actie, welke in België nog steeds van zekere züde wordt gevoerd tegen ons land. Het is overigens gelukkig dat de Belgen in groote meerderheid ver standiger zyn dan de heer Segers. Van zyn beweringen in rapport en redevoering wordt dan ook vrijwel nergens nota geno men! Hetgeen de waarde zijncr argumen ten demonstreert! contingenteering ongesmolten dierlijk vet. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de verlenging by K. B. van 29 December 1933 van de contingenteering van onge- smolten dieriyk vet voor den duur van een laar door de wet wordt bekrachtigd. de postvluchten. De .Pelikaan" vloog gisteren van Jodh- pur naar Calcutta. De „Kwartel" is op thuisreis van Cairo naar Athene gevlogen. deren, maar voor de groote gezinnen en de lage ioonen zal naar verzachting wor den gestreefd. Merkwaardig was de mede- deeling van den Minister, dat, toen in Rotterdam ruim 2700 werkloozen werden opgeroepen voor de werkverschaffing, er slechts ruim 1800 veschenen. De Kamer heeft de begrooting van So ciale Zaken aangenomen. HAGENAAR. RECLAME evenredige vrachtverdeeling. Commissie van advies ingesteld De minister van economische zaken heeft ingesteld een commissie van advies voor de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart. welke tot taak heeft: a. het geven van advies met betrekking tot de uitvoering van genoemde wet; b. het be vorderen van het onderlinge contact tus schen de bevrachtingscommissies. In de commissie zyn benoemd: tot voorzitter dezer commissie de heer J. Peterson voorzitter van de bevrachtings commissie te Rotterdam; tot leden dc heeren C. P. van Bokkum. secretaris van de bevrachtingscommissie te Groningen; A. J. H. van Deursen. lid van de bevrach tingscommissie te Rotterdam; ir. van Heyst. voorzitter van de bevrachtings commissie te Utrecht; ir. F. 's Jacob, voorzitter van de bevrachtingscommissie te Amsterdam; dr. H. A. Marcus, voorzit ter van de bevrachtingscommissie te Haarlem; tot lid en secretaris de heer S. de Hoo, ambtenaar aan het departe ment van economische zaken. drogistenbonden. Te s-Hertogenbosch had een vergade ring plaats van de besturen van de drie drogistenbonden in Nederland. Besloten werd aan den minister van economische zaken te verzoeken, het daar heen te leiden, dat vanwege de Regeering aan de examen-commissie uit de drie bonden, die zich belasten met het geven van vakonderwüs voor drogisten, een ge committeerde toegevoegd wordt. De weinig bemoedigende economische toestand in het droglstbedrijf, welke slechte gang van zaken grootendeels te witten is aan de vermindering van de koookrachfc van het publiek eenerzüds en anderzüds aan het te veel van drogistzaken, was aanleiding, dat regeeringsmaatregelen ge vraagd werden terzake van een verbod van vestiging voor hen, die niet op het dro- gistgebied vakkundig onderlegd zün. De wenschelijkheid zal aan de regeering te kennen gegeven worden, dat, mocht be sloten worden tot het herzien van de wet oo de Artseniihereidkunde van 1865, by die wyziging zal worden opgenomen, dat de drogist, evenals voor 1865, wetteUJke be voegdheid zal verkrygen. Medegedeeld werd, dat aan 22 cursussen, verspreid over het eeheele land, les wordt: gegeven in het onderwijs voor drogisten, v/elke cursussen in stand gehouden worden, geheel zonder subsidie van Regeering, Pro vinciën of Gemeenten. /ERSPREIDE BERICHTEN. Naar de „Msb." verneemt, is tot di recteur van het R.-K. centraal Hanze- bureau in het bisdom Haarlem te 's-Gra- venhage benoemd de heer J. Bakker, als opvolger van mr. F. Bach, die met ingang van 1 Maart belast is met de functie van directeur van het Nationaal Hanzebureau. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maandag 12 Maart niet plaats hebben. steun aan de aardappelteelt. f. 0,30 per 100 K.G. bij uitvoer van consumptie-aardappelen. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbou wers van aardappelen, aan de Stichting Nederl. Aardappelcentrale te 's Graven- hage aangesloten exporteurs van aard appelen, een bedrag van ten hoogste f. 0,30 per 100 K.G. wordt vergoed uit het Landbouw-Crisisfonds by uitvoer van partyen consumptie-aardappelen: a. indien en voorzoover vallende in de maat van 35 tot 60 millimeter en met een maximum-lengte 8 c.M. b. voorzoover de uitvoer plaats heeft gehad na 1 December 1933. doch voor 1 Juli 1934 en naar landen buiten Europa; c. tegen overlegging van een vanwege de voornoemde stichting als deugdelijk erkend bewijsstuk van uitvoer; d. indien, in de gevallen, waarin de ver scheping naar het land van bestemming geschiedt in een buiten het Rijk in Europa gelegen plaats, de verpakking der partijen voldoet aan de door de voornoemde stich ting te stellen voorwaarden: e. indien en voorzoover ten genoegen van de voornoemde stichting is aangetoond dat de verhouding tusschen de prijzen op de buitenlandsche en op de binnenland- sche markt ten tUde van het afsluiten dei- betreffende transacties deze vergoeding wettigt. Voorts is bepaald, dat de krachtens deze beschikking uit te keeren vergoedingen zullen werden verstrekt uit de saldi van voornoemde stichtine. als vertegenwoor digster van het Landbouw-Crisisfonds tot een maximum van f. 10.000 in het totaal en onder nadere by beschikking va6t te stellen verrekening.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9