PALMOLIVE Als jong meisje reeds charmant' „.de 2eep der LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 5 Maart SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. FRANKRIJK. Rondom de schandalen Vlootbouw. De wijze, waarop de souchestrooken van de door Stavisky uitgedeelde chèques in handen van de politie zijn gekomen, is in overeenstemming met de wijze, waarop het schandaal Stavlsky zich tot dusver heeft ontwikkeld. De correspondent van de „Times'' te Parijs weet er het volgende van te vertellen: Den 22sten Januari was een Inspecteur van den algemeenen veiligheidsdienst, Bony gcheeten, na een administratief on derzoek ln zijn ambt geschorst en voor een raad van tucht gedaagd, voor welken hij Donderdag J1. moest verschijnen. De in specteur had van zijn gedwongen vacantie een goed gebruik gemaakt. Toen hij Donderdag voor den raad van tucht verscheen, deelde hij den leden daar van mede, dat hij ln contact was met een man, die de ontbrekende souchestrooken yan Stavlsky's chèques ln bezit had. De raad, die vervolgens uitmaakte, dat de tegen Bony uitgebrachte klacht geen steek hield, herstelde hem ln actieven dienst en machtigde hem, stappen te doen om de strooken te bemachtigen. De in specteur maakte dienovereenkomstig een afspraak met den man, die de chèque- strooken in bezit had, voor een ontmoe ting in Bony's huis, des avonds om half tien. Sarraut, de minister van binnenland- sche zaken, werd op de hoogte gebracht en besloot, in overleg met den minister van justitie, twee polltle-speurders, een rechter van instructie en Gomlen, den nieuwen chef van het parket van de Seine, naar het huls van den inspecteur te zenden. Deze vier ambtenaren bleven in een aangren zende kamer, terwijl Bony den bezitter van de souche-strooken, die een vriend had meegebracht, ontving. Het eind van het lied was, dat de man de strooken afstond en vertelde, dat hij die had ontvangen van Romagninon, Stavlsky's secretaris, nadat ze door vele handen, ook door die van me vrouw Stavlsky waren gegaan. Reeds hebben weer verscheidene arres taties plaats gehad. De Parijsche rechter van Instructie heeft zich genoodzaakt ge zien, den advocaat Giboud-Ribaud, die vToeger ln het ministerie van financiën werkzaam was, te arresteeren wegens me deplichtigheid aan bedrog en heling. Deze man geldt als een der handlangers van Stavisky, die tot taak had, de door den zwendel verkregen bedragen onder de helpers te verdeelen. Bij hem zijn 50 sou ches van cheques en een aantal andere ge wichtige documenten ln beslag genomen. In totaal heeft Guibaud-Ribaud 720.000 francs van Stavlsky ontvangen. De Weensche kunstenares Rita Georg Is door den rechter van instructie verhoord. Zij verzet zich tegen de beschuldiging, dat zij spionnagediensten voor Stavisky zou hebben verricht, en verklaart, dat zij hem gedurende haar verblijf in Parijs slechts éénmaal heeft gezien, zonder te weten, welke rol hij speelde. Men verwacht thans opheldering in deze zwendel-afaire, waarbij ook hooggeplaat- sten niet zullen worden ontzien. Cheron verklaarde, dat het land onveilig wordt gemaakt door een bende misdadi gers, die voor niets terugdeinzen bij het voltrekken van hun misdaden. „De „Fi garo" meent, dat de justitie op het punt staat deze bende te ontmaskeren. De on derzoekingen hebben naar de overzijde van den Rijn geleid. ZU wijzen hier naar een persoon, die nauw, doch geheim, betrokken was bij de jongste politieke gebeurtenissen in Duitschland. „Heeft het onderzoek niet uitgewezen, dat deze persoon van Stavlsky een „bon Bayonne" heeft gekocht voor 20 millioen franc, terwijl hij wist, dat deze valsch was? Heeft deze persoon verder niet ge- elscht, dat deze 20 millioen gebruikt wer den voor een pers-campagne, welke werd geleid door twee journalisten, die thans ln hechtenis zijn?" Aldus vraagt dit blad. Nadat klachten waren ingekomen is huls- zoeking gehouden ln het gebouw van de „Banque Syndicale prlvée d'études et par ticipations flnancières". De administrateur is gevangen genomen. Het bedrag van de verduisterde gelden moet 4 millioen frank beloopen. De Fransche minister van Financiën, Germain Martin, verklaarde in een inter view met de Excelsior: Het zou dwaas zijn ons te laten neer drukken door de financieele schandalen. Zij schrijven zonder twijfel een gebieden den plicht voor aan de regeering, welke zich er niet aan zal onttrekken. Er zal vol komen recht geschieden. Maar de zedelijke zuivering moet niet als voorwendsel dienen voor de verlenging der malaise, die schade lijk zou zijn voor het welslagen der finan cieele saneering Het is noodzakelijk het vertrouwen te herstellen, dat even onmisbaar is voor het crediet van den staat als voor de hervat ting ran het zakenleven. Het parlement heeft dit begrepen. Het heeft in recordtijd de begrooting aangenomen en aan de re geering de middelen gegeven om de open bare financiën te herstellen. Alle ministers zijn aan het werk, zij zijn bezig een grootsch plan van bezuinigingen en belastinghervormingen op te maken, waardoor het mogelijk zal zijn de begroo ting op peil te brengen zonder verzwaring van belastingen. Voor het succes van dit plan Is de medewerking van alle burgers onmisbaar, want zij hebben allen evenveel belang bi) het behoud van het stoffelijk en geestelijk erfdeel van Frankrijk. De wet zal aan de regeering toestaan om in het buitenland op te treden, om de aanvallen af te slaan tegen de stevigheid van onze munt ln het binnenland de spaarders ge rust te stellen het crediet te herstellen en den ruilhandel te bevorderen. Dit is niet het werk van één dag of een man Het is een werk van alle dagen en alle menschen. die gezonde financien wil len. een gezonde munt en een gezonde economie. De minister van marine heeft bevestigd, dat hij bij de Kamer een wetsontwerp heeft ingediend, dat machtiging bevat voor de voortzetting van het vlootbouwprogramma. dat in 1933 was onderbroken. Het program ma voor 1934 bevat o.a. het op stapel zet ten van een nieuw schip der klasse ..Dun- kerque". Men blijft binnen de door de vlootverdragen gestelde grenzen en bedoelt slechts vervanging van eenige oude v'oot- eenheden. SPANJE. Nieuw kabinet Lerroux. Lerroux heeft een nieuw kabinet ge vormd, waarin slechts vier nieuwe minis ters. Minister van binnenlandsche zaken wordt Salanza Alonso, die, evenals Mada- rloga, de Spaansche gezant te Parijs, die onderwijs krijgt, tot de rechts-racidale groepen van Gil Robles behoort. Het tweede kabinet Lerroux zal, uit hoofde van deze benoemingen, een zwaren strijd ln de Cortez, maar meer nog ln het land hebben te doorstaan. GRIEKENLAND. Een zeelieden-staking. De bond van zeelleden ln Griekenland heeft besloten een staking af te kondigen om den eisch der zeelleden voor loons- verhooging kracht bij te zetten. De reeders hebben verklaard, dat het onmogelijk is de loonen te verhoogen, in verband met de daling der vrachtprijzen. De staking heeft de goedkeuring van het Grieksche Verbond van Vakvereenigingen, dat naar de Internationale Transport Arbeiders Federatie in Amsterdam getelegrafeerd heeft voor steun. De Grieksche regeering staat op het standpunt, dat het geschil rechtstreeks geregeld moet worden tusschen de reeders en de zeelleden. Zij heeft aan de reeders medegedeeld, dat zij niet kan toestaan, dat de Grieksche scheepvaart wordt stop gezet. De Grieksche zeelieden in Engelsche Argentijnsche en Italiaansche havens, hebben het werk reeds neergelegd. CHINA. Bloedige straatgevechten te Kasjgar. Aanslag op den Japanschen gezant. Volgens berichten is het in de stad Kasjgar tot buitengewoon ernstige en bloedige straatgevechten tusschen opstan delingen en regeeringstroepen gekomen. De stad biedt een toonbeeld van ver woesting. Bij de gevechten zouden 130 per sonen gedood zijn, terwijl eenzelfde aan tal gewond werd. Volgens een later bericht hebben de op standelingen ook een aanval gedaan op het Britsche Consulaat. Vier Engelsche on derdanen, die zich in dit gebouw ophiel den, werden betrekkelijk ernstig gewond. Een beambte van het consulaat, een Chi nees, werd gedood. Bij een herdenkingsplechtigheid te Sjanghai voor de gevallen Japansche sol daten en matrozen, waaraan werd deelge nomen door tal van militaire autoriteiten onder leiding van den gezant Ariosji, heeft een onbekende Koreaan een bom gewor pen, welke gelukkig niet is ontploft. De Japansche militaire politie zette direct een achtervolging in, welke leidde tot de ar restatie van den dader, die volgens de autoriteiten lid is van een Koreaansche organisatie van terroristen. Tal van per sonen zijn gearresteerd. De militaire poli tie ls de meening toegedaan, dat de bom aanslag gericht is geweest tegen den per soon van Ariosji. LETLAND. Twee Russische militaire vliegtuigen geland Twee Sovjet-Russische militaire vlieg tuigen landden nabij de vesting Duenaburg Voor de landing kruisten de toestellen eenige malen boven Duenaburg. Bij de lan ding werden beide vliegtuigen iets bescha digd, doch de Inzittenden, 4 sovjet-Russi sche militaire vliegers bleven ongedeerd. Zij werden terstond gearresteerd en naar de te Duenaburg gevestigde afdeeling van de Letlandsche politieke politie overge bracht. Zij verklaarden uit den koers te zijn geraakt tijdens een vlucht van Moskou naar Smolensk, tengevolge van de ongun stige weersgesteldheid, waarna zij tenslotte wegens gebrek aan benzine hadden moeten dalen. De toestellen behooren tot de nieuwste soort sovjet-Russische verken ningsvliegtuigen. beide uitgerust met ma chinegeweren. De vliegers worden aan een nauwkeurig verhoor onderworpen en de machines worden door Letlandsche mili tairen bewaakt. Men neemt aan, dat het sovjet-Russische gezantschap stappen zal ondernemen tot uitlevering der piloten. ZUID-SLA VIE. Het spoorwegschandaal in het parlement. In de Zuid-Slavische Skoepsjtina is het opnieuw tot opgewonden tooneelen ge komen naar aanleiding van het z.g. spoor wegschandaal. Een afgevaardigde consta teerde op grond van berichten in Fran sche bladen, dat de Fransche ondernemer Boyer, die van den Zuid-Slavischen minis ter van verkeer een bestelling voor de spoorwegen van 28 millioen frank had gekregen, betrokken is bij het schandaal- Stavisky. De afgevaardigde noemde ook het bedrag, dat Boyer van Stavisky zou hebben gekregen, nl. een millioen frank. Onder luid rumoer verklaarde de minis ter van verkeer Radiwojewitsj, dat hij later zou antwoorden op deze aantijging. Bij deze woorden ontstond zooveel lawaai, dat de voorzitter de zitting voor 10 minu ten moest schorsen. Na heropening elschte de gewezen minister van verkeer Stanitsj, dat Radiwojewitsj zich dadelijk zou ver antwoorden. Aangezien hij al vijf jaar zijn ambt waarneemt moest hij, volgens spr., de cijfers wel zóo in zijn hoofd heb ben, dat hij dadelijk kon antwoorden. Onder nieuw lawaai is daarop de beant woording door den minister echter toch uitgesteld. HOCKEY. LEIDEN HI—H. H. IJ. C. III 2—3. In het begin is Leiden in de meerder heid, Direct na de aanvangsbully breekt de mid-voor van Leiden door en scoort met een mooi hard schot (1—0). Nu komt H.H.IJ.C. opzetten en weet spoedig haar achterstand in te halen (1—J). Na eenigen tijd breekt weer de Leldsche voorhoede door en zij weet nog eenmaal te scoren. (21). H.H.IJ.C. haalt echlers poedig haar achterstand in door de rechtsbuiten (22)Spoedig na de rust scoort H.H. IJ.C. nogmaals (23). Belde partijen zijn nu vrijwel uitgespeeld. Vooral de Leld sche voorhoede toont weinig initiatief meer. Het einde komt dus met 32 voor H.H.IJ.C. IH. De leiding was goed. VOETBAL WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. De te Boskoop gespeelde wedstrijd tus schen Boskoopsche Boys II en Dilettant I eindigde met een overwinning van Dilet tant met 03. De wedstrijd Bosk. Boys VOlympia V eindigde met een overwinning voor de Boys met 40. KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN OOSTERKW ARTIER. De einduitslagen zijn als volgt: Winnaars: Oosterkwartier HZuider kwartier n 10; Verliezers: Noorderkwar tier IWesterkwartier I 20; Winnaars: Oosterkwartier IZuiderkwartier I 31. De prijzen zijn als volgt toegewezen: Afdeeling A: Oosterkwartier I le prijs. Zuiderkwartier I 2e prijs; Noorderkwar tier I 3e prijs; Westerkwartier I 4e prijs. Afdeeling B: Oosterkwartier II le prijs; Zuiderkwartier II 2e prijs; Noorderkwar tier n 3e prijs. Verder heeft Oosterkwartier I een extra prijs voor mooi spel en Noorderkwartier n. Dit werd beslist door een jury bestaande uit drie leden van Fluks. Van de oudere groepen van Oosterkwar tier valt nog het volgende te melden: Oosterkwartier I (ouderen)Algemeene I 81 (rust 31); Oosterkwartier II (id.) Algemeene II 1—1 (rust 11). Deze wedstrijden werden gespeeld op de Sportterreinen aan de Zijl. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gif Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Alpherat; Baloeran: Chr. Huygens; Crijnssen; Dempo; Joh. de Witt; Kota Nopan; Kota Pinang; Kota Tjandi; Mam. v. St. Aldegonde; Leerdam; Ora- nia; Oranje Nassau: Foelau Roebiah; Randfontein; Rietfontein: Statendam; Stuyvesant; Venezuela; Volendam; Zee- landia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cents per woord. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt één jaar president. De staatsschuld. De Amerikaansche bladen wijden vele woorden aan het feit, dat Roosevelt één jaar President is. De meeste bladen weerspiegelen het groote vertrouwen, dat de bevolking in onverminderde mate in Roosevelt heeft, en wijzen op den moed, dien de president be zit, om niet slechts groote economische en monetaire experimenten te ondernemen, maar ook met kracht op te treden tegen egoïstische werkgevers en politici, die on der het vroegere regiem probeerden zich ten koste van de staatskas te verrijken. Bijzonder gewaardeerd wordt het vasthou den van den president aan de Nira, en zijn aankondiging, dat de controle op de ondernemerswinst zal worden verscherpt en dat verdere sociale maatregelen ten behoeve van de arbeiders zullen worden genomen. De republikeinsche bladen verwijten den president een dictoriaal Ingrijpen in het economisch gebeuren en ongeoorloofde dollar-devaluatie. „Het hoofdkenmerk van mijn eerste regeeringsjaar was een buitengewone alge meene toeneming van het belang, dat het volk stelt in de regeering, zeide Roosevelt in een toespraak tot de studenten der Amerikaansche Universiteit te Washington. „De nieuwe politiek is niet tijdelijk; zij heeft ten doel om de diepere oorzaken weg te nemen van het onmiddellijke kwaad en van tal van andere kwalen, waaronder het politieke lichaam lijdt." Roosevelt voegde er aan toe, dat de regeering goed getrainde ambtenaren noodig heeft, die tevens onbaatzuchtig zijn en ruim van geest, hetgeen verkregen kan worden zonder een nationale bureaucratie op te richten, die ons nationaal leven en ons regeerlngsstelsel zou overheerschen. De Amerikaansche staatsschuld is tot boven de 26 milliard dollar gestegen. Daarmee is haast de recordstand van 26.6 milliard bereikt, die onmiddellijk na den oorlog bestond. Het tekort op de begroo ting in Februari bedraagt 425 millioen. RECLAME- En als zij verstandig is, zal zij diezelffe charme bezitten wanneer zij tot vrouw (i opgegroeid. Het is slechts noodig, dat cj haar frissche, aantrekkelijke teint behou' door regelmatige verzorging met een vet- zachtende zeep. Hiervoor is Palmolive, de zeep der Je bij uitnemendheid geschikt. De groote hoe veelheden olijf- en palmoliën, die in elk s Palmolive verwerkt worden, zijn van oa. schatbare waarde als natuurlijke sclr heidsmiddelen. Masseer dus eiken dag, 's-morgens eo 's-avonds, gelaat en hals twee minuten met het fluweelzachte, overvloedige schuim vaa onze zeep en warm water. Daarna af. spoelen: eerst met warm, dan met kond water. Deze eenvoudige methode hou Uw teint jeugdig en frisch cent. DE TOESTAND IN DE DUITSCHE KERK. BERLIJN, 5 Maart (V.-D.) Meer en meer krijgt men den indruk, dat het con flict in de Duitsche Evangelische kerk, zich ontwikkelt ten gunste van den Rijksbis schop Dr. Muller, wiens autocratische macht het verzet der oppositioneele gees telijken schijnt te hebben gebroken. De aangekondigde verklaring, die naar men verwachtte, een verzoenenden toon zou doen hooren, is niet afgekondigd, doch inplaats daarvan heeft de Rijksbisschop een uitdagende redevoering gehouden in een groote vergadering van Duitsche Chris tenen, gevolg door een verordening ln zijn Junctie Van staatsbisschop van Pruisen, waarbij de Oud-Pruisische eenheidskerk wordt samengevoegd met de Duitsche Evangelische kerk. Het kerkministerie, heeft bovendien per 2 Maart j.l. een kerk wet uitgevaardigd, waarbij het beheer over de Pruisische kerk overgaat naar de Rijks kerk. Het resultaat hiervan zal waarschijn lijk zijn, dat de laatste oppositiegroepen in de Duitsche kerk verdwijnen. Bovendien worden tal van bestaande regelingen in autocratischen zin gewijzigd. De Bond van Oppositioneele geestelijken in het Rijnland en in Westfalen, heeft een circulaire aan al zijn leden gezonden, waar in zij werden opgewekt in den dienst van gisteren gebeden te zeggen, voor de gees telijken, die voor hun geloof lijden. In ver schillende kerken is dit dan ook geschied, o.a. in de kerk te Dahlem, waar de be kende leider der oppositie Dr. Niemöller, In strijd met alle uitgevaardigde verorde ningen. doch gesteund door zijn gemeente, wederom den dienst leidde. De Bisschop van Hamburg. Dr. Schafel, een man van gematigde richting en tegen stander van het. extremisme der Duitsche Christenen, heeft onder druk van boven af. besloten zijn ontslag te nemen, welk voorbeeld door verschillende onder hem staande geestelijken is gevolgd. COSTES IN VEILIGHEID. MUENSTER, 5 Maart (DEB). De Fran sche Oceaanvlieger Costes. die sedert Za terdag op een vlucht van Le Bourget naar Kopenhagen werd vermist, is in den afge- loopen nacht veilig op het vliegveld te Muenster geland. MUNSTER, 5 Maart. (V. D.) Omtrent zijn landing te Munster deelde de Fran sche vlieger Costes den aanwezigen jour nalisten mede. dat hij Zaterdag vair Le Bourget was vertrokken, om naar Kopen hagen te vliegen. Toen hij tegen 5 uur 's middags ter hoogte van Rheine in Westfalen in een dichten mist raakte, besloot hij, aangezien hij de omgeving niet kende en hij met een slechts één- motorig vliegtuig vloog, te landen. Hij volgde het Dortmund-Eems-kanaal en daalde vlot op het vliegveld te Munster. Door de daar aanwezige luchtpolitie werd hij hartelijk ontvangen en alle falicitei- ten werden hem verleend. Per auto werd hij naar hotel Fürstenhof gebracht, waar hij zijn intrek nam, zonder zich een oogenblik ervan bewust te zijn, dat men hem vermistte en zich ongerust over hem maakte. Costes is voornemens hedenmid dag tusschen 11 en 12 naar Kopenhagen te vertrekken. DE FRANSCHE SCHANDALEN. PARIJS, 5 Maart. (Reuter). De och tendbladen melden, dat de gerehabili teerde inspecteur van politie Bony, die ge zorgd heeft, dat de zoekgeraakte Stavisky- cheques terecht kwamen, op last van minister van justitie Cheron belast is met de leiding van de nasporingen tot ophel dering van den moord op den raadsheer Prince. Inspecteur Bony is hiervoor naar Dijon vertrokken. o NORMAN O'NEILL f LONDEN, 5 Maart (Reuter). - De be kende componist en orkest-dirigent Nor man O'Neill is in een verkeersongeluk om het leven gekomen. O'Neill heeft verschil lende theater-stukken getoonzet. STAHLHELMLEIDER AFGE BERLIJN, 5 Maart. (V.D.). - De voeging van de Stahlhelm met stuit in sommige deelen van Duï nog herhaaldelijk op verzet, wa~ verkapte ontevredenheid onder derheid der voormalige Stahlhe doch ook onder eenige conservatie menten in de leiding blijkt. De Sta leider in Silezië, Graaf Pückler. strijd met het bevel van Seldte de helm in de geheele provincie S plaats van bij de S.A. gevoegd, cr waarop Pückler onmiddellijk wert en Seldte de leiding nam van i sohe Stahlhelm-organisatie, die bevel moest blijven voortbestaan. DREIGENDE REGEERINGSC OP CUBA. HAVANNA, 5 Maart (V.D.). Te van onderlinge geschillen in de N listische Unie op Cuba, tot welke ook de president der republiek Mendieta behoort, dreigt een t crisis, die gemakkelijk zou kunnen tot een militaire dictatuur. De organisatie A. B. C. eischt dat lende onbekwame personen in 1 functies zullen worden afgezeten' gen door bekwamere krachten, verband eischen zij ook reorgan het Kabinet en dreigen hun st Mendieta te staken indien deze zijn ring niet reorganiseert. HET FASCISME IN ENGELA! LONDEN, 5 Maart (Reuter). Het gere Labourlid John Beckett is lid den van de Britsche Fascisten-Urn Hij motiveert deze partij-wisse de „verwording" van de Labour waarvan hij de leden gem baantjesjagerlj en slapheid verwijt. Beckett heeft in 1930 naam gem een incident in het Lagerhuis. Speaker een van zijn partijleden net ontnam, maakte hij zich meester voorzittershamer, waarmede hij zien voeten wilde maken. Hij werd evenwel gegrepen en a Lagerhuis uitgesloten. CHINA EN JAPAN. PEKING, 5 Maart (Reuter) De koe-pas de voornaamste weg o Grooten Chineeschen Muur Japanners aan de Chineezen gegeven. De Japanners houden even politie-post ten zuiden van de p MINISTERS GEREHABILITEE TOKIO, 5 Maart. zoek heeft uitgewezen, dat oe van spoorwegen en opae*7p soetsji en Hatoynsa, die j* werden onregelmatigheden te pleegd bij het beheer van de Seijoeksl-partij onschuldig zij hen ten laste gelegde. De politieke storm, welke Februari in verband hiermede thans gekalmeerd. HET GRAN CHACO-CO>TE' PARIJS, 5 Maart. (ReuterL de moeilijkheden van de commissie tot regeling o, van den Gran Chaco verneem de commissie reeds morgen o de terugreis zal oanvaardem Paraguay eischte o.a. s» vijandelijkheden, terugtrekken u gers, waarbij de P<>utl pfSjiiif Gran Chaco alleen door worden waargenomen. rin Verder moet de kwestie w legd aan het Permanente n». nationale Arbitrage te s'„„V» Ten slotte moet worden schuld draagt aan den oorws

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2