LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 5 Maart BOUWKUNSTIG SCHOON. VRAGENRUBRIEK. SPREEKCEL. uw drukwerk speciaal inge richt voor het drukken van N.V. LEIDSCH DAGBLAD gemeenteambtenaren (dus maximum lOVo) De kleedingtoelage werd vastgesteld op 1.75. Eenige wijzigingen van de gemeentebe- grootingen 1933 en 1934 werden zonder be raadslaging aangebracht. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de heer G. v. d. Perk zijn verzoek om reductie van precarlo-rechten heeft Inge trokken in verband met een nader onder houd met B. en W. werd de openbare ver gadering gesloten en ging de Raad over in gheime zitting. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Albertus, zoon van M. van Delft en Joh. den Haan Magdalena, dochter van A. A. de Vlieger en J. C. Kloet Hillebrand, zoon van P. Bosman en T. H. Oudshoorn. Overleden: Maartje Star. weduwe Van J. Heemskerk, 93 jaar. Ondertrouwd: J. Schoneveld, j.m. 28 jaar »n J. van der Niet, Jd. 25 jaar. SASSENHEIM. Ouderavond der Ned. Herv. School. In een feestelijk versierd lokaal van de school werd deze avond gehouden. Door de voorzitter, ds. W. G. Krijkamp. werd de bijeenkomst geopend met het zingen van Ps. 105 5, waarna hij voorging in gebed. Naar aanleiding van Genesius 48 8 hield hij een rede, waarin hij de ouders opwekte met hun kinderen onder het Kruis te komen. Vervolgens gaf ieder lid van het personeel iets ten beste; het hoofd der school, de heer A. den Haan. bepaalde de gedachten door „Terugblik", bij de afgeloo- pen 10 Jaar der school. Mej, C. M. Wilbrink gaf een stukje proza, terwijl mej. Schoum een geestig gedicht voordroeg. De heer Huygens bracht een teer stukje naar voren „Huisbezoek bij zieke kinderen". De heer Geursen nam de gelegenheid te baat, in verband met zijn a.s. vertrek naar Den Haag, afscheid te nemen van de ouders en dankte voor de hem in de morgenuren ge schonken ets met album door de school kinderen en personeel. Hem werd met zijn a.s. vrouw Gods bij- zonderen zegen toegewenscht en dank ge bracht voor al hetgeen hij voor de school heeft gedaan. In de pauze werd met groote voldoening kennis genomen van het werk der kinde ren Ds. Krijkamp sloot deze bijzonder ge zellige avond met gebed, nadat vooraf Ps. 25 6 was gezongen. VALKENBURG. GEMEENTERAAD. Belastingvcrliooging Steun aan Kleine Zelfstandigen. Alle leden waren aanwezig, toen burge meester Lotsy met gebed opende. De notu len der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Alle leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden herbenoemd. Enkele Ingekomen stukken van Ged. Staten die goedkeuring van vroegere raadsbesluiten behelzen, pas seerden de revue. Een verzoek van het Bestuur der Chr. School om voor het ko mende jaar weer een voorschot van f. 11.27 per leerling te mogen ontvangen, werd goedgekeurd. Van Ged Staten was de begooting voor 1934 opnieuw terugontvangen. Naar hun meening zijn gezien de financieele toe stand van de gemeente, de be'astingen nog niet genoeg verhoogd. Zij adviseeren de op centen op de gemeentefondsbelasting van 80 op 100 te brengen en die op de per- soneele belasting van 125 op 175. Burge meester Lotsy adviseerde aan deze eischen te voldoen omdat men anders zeker op de een of andere wijze zal worden gedwongen. De raad zwichtte voor de wenschen van Gedeputeerden en keurde de belastingver- hooging goed. Van de Kamer van Koop handel te Leiden is een telegram binnen gekomen waarin de gemeente gevraagd wordt, bij te willen dragen, In een actie om de Kleine Zelfstandigen te helpen. Het is de bedoeling om deze menschen een renteloos voorschot te geven. Voor tuinders zal maximaal per roe f. 1 worden gegeven, tot een maximum van f. 1500 per bedrijf. De gemeente moet 10 °/o van het benoo- digde kapitaal leveren. De raad besloot haar medewerking te verlcenen tot een maximum van f.2500. Het volgende punt n..1 het vaststellen van een nieuwe bouw verordening werd van de agenda afgevoerd om de raadsleden gelegenheid te geven hier eerst nauwkeurige kennis van te ne men daar zij verschillende belangrijke wij zigingen heeft ondergaan. Bij de rondvraag vroeg de heer de Vries waarom nog niet met het boomenrooien als werkverschaffingsobject is begonnen. De reden hiervan is, dat ondanks herhaalde aanvrage de goedkeuring van den Minister nog niet is afgekomen. Hierna sloot de voorzitter met gebed. Jaarvergadering „Wilhelmina". In de zaal van den heer Ramp hield de Oranjever. „Wilhelmina" haar Jaarverga dering. De voorzitter de heer J. v. d. Zwart, opende met een hartelijk welkom. De secretaris de heer A. v. Delft, las de notu len en het Jaarverslag, welke onder dank werden goedgekeurd. De penningmeester de heer A. Oosterlee, gaf een overzicht der financiën. De in komsten met inbegrip van het batig saldo 1932, bedroegen f.253.72; de uitgaven f.190.31, batig saldo f. 63.41. De heeren N. Ouwersloot en N. v. Egmond controleerden de rekening en stelden voor deze onver anderd vast te stellen, waartoe besloten werd. Het agendapunt, bespreking feestelijk heden, maakte de tongen los. Vele nuttige wenken werden gegeven; de conclusie was echter, dat het o zoo moeilijk is, met iets nieuws te komen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren A. Oosterlee, P. Koot, L. Rhijns- burger en J. K. v. Leeuwen, die met groote meerderheid van stemmen herkozen wer den en hun benoeming aannamen. De heer Oosterlee stelde aankoop van enkele vlaggen met stokken voor. Dit werd aangenomen en zal op de voordeeligste wijze worden uitgevoerd. Hierna volgde sluiting. VEUR—LEIDSCHENDAM. Feestavond „Het Groene Kruis". De plaatselijke afd. van ..Het Groene Kruis" gaf in Hotel de Zwaan een goed geslaagde feestavond. Medewerking verleenden het Leidschen- damsch sextet, een toonee'vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, een mond harmonicaclub. een dames zangkoortje en de tenor A. Vermeer. De pianomuziek werd uitstekend verzorgd door den heer L. J. Oudshoom. Een flinke tombola besloot den avond. Stremming der scheepvaart. Donderdag a.s. van 8 uur v.m. tot 4 uur nam. zal de scheepvaart voor de sluizen gestremd zijn in verband met 't leggen van een nieuwe zinker ten dienste van het ge meentelijke gasbedrijf. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Wilson te den Haag. Ten nadeele van L. v. d. Zalm is een voor zijn huls aan den Oost-Vlietweg lig gende vlet ontvreemd. Politie stelt een on derzoek in. Het bestuur van de afd. van het „Groene Kruis" heeft tot zuster-enquè- triee benoemd mej. H. Bekker uit Veenen- daal. De benoemde heeft haar opleiding genoten in het Dialonessenhuis te Arnhem VOORHOUT. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donder dag 8 Maart a.s. in openbare vergadering bijeen, des nam. te 8 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven en eventu- eele installatie van het nieuw benoemd raadslid F. M. Angevaare; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken en mededeelingen; 4. Stemming omtrent het verzoek der orga nisaties nopens verlaging toeslag op werkloozenkas uitkeeringen (wegens sta king van stemmen in vorige vergadering); 5. Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim we gens niet aannemen der benoeming doo- den heer G. Hoogervorst. B. en W. bevelen aan C v. d. Tang en G. J. van Rheenen; 6. Voorstellen van B. en W. inzake nieuw bouw R.K. Jongensschool; 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van voorschotten op de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet over 1934; 8 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de voorwaarden en het tarief voer waterlevering; 9. Voorstel van B en W. tot vaststelling eener nieuwe verorde ning tot heffing van besmettelijke ziekte- gelden; 10. Rondvraag. VOORSCHOTEN. Gisterenmorgen is de wielrijder J. L. uit Den Haag met zijn rijwiel over de tramrails in de Schoolstraat geslipt en ge vallen. Hij bekwam verschillende verwon dingen aan beenen en handen en is na voorloopig te zijn verbonden naai' zijn woning vervoerd. Het rijwiel was gedeelte lijk vernield. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren; Theodoras Fredericus Cornelis, z. van C. van Rossenberg en J. J. Könst. ZOETERWOUDE. Ledenvergadering R. K. Volksbond. Alhier werd in het patronaat door den R.K. Volksbond een ledenvergadering ge houden. Door den voorzitter den heer van Haastregt werd met gebed geopend; hij heette speciaal de heeren Lansing en van Hattum resp. inspecteur en propagandist van „Concordia" welkom. De penningmeester van Hulp in Nood bracht verslag uit van het afgeioopen jaar: het werk dat deze instelling heeft verricht kwam hier duidelijk naar voren, ondanks alles kon dit fonds toch een batig saldo van f. 24.24 boeken, het verslag der con trole-commissie werd bij monde van den heer C. van Leeuwen uitgebracht en luide boeken en bescheiden waren allen in orde bevonden. De voorzitter gaf hierna het woord aan den heer Lansing, spreker laat hierna eerst al'e instellingen van het groote werklieden verbond de revue passeeren, om ten slotte een duidelijke uiteenzetting te geven van de groote voordeelen welke aan de eigen levensverzekeringmaatschappij verbonden zijn. Na mededeelingen en rondvraag volgde sluiting. Collecte voor hef Crisiscomtic. Deze week zal door de leden van het plaatselijk crisiscomité persoonlijk eene collecte worden gehouden langs de huizen der ingezetenen. Aangezien de geldmidde len van het comité uitgeput zijn. terwijl nog dagelijks steunaanvragen inkomen, bevelen wij deze collecte ten zeerste aan. Bij het agentschap der arbeidsbemid deling werden gedurende de maand Febr. j.l. 105 aanvragen van werkzoekenden in geschreven, verdeeld als volgt: 103 mannen boven de 18 jaar; 1 beneden de 18 jaar en 1 vrouw boven de 18 jaar. Op het einde der maand stonden nog ingeschreven: 82 mannen boven 18 jaar, 1 beneden 18 jaar en eene vrouw boven de 18 jaar. De heer J. P. van Loon te Leiden is toegelaten als kweekeling met akte aan de R.K. School aan den Hoogen Rijndijk al hier. o DE LAKENHAL. vn. Zooals we reeds opmerkten, was in vroe- geren tijd, toen de Lakenhal nog dienst deed voor haar oorspronkelijke bestem ming, de trap naar de bovenverdieping in de hal. Natuurlijk was er geen statietrap zooals in andere barokgebouwen van den zelfden tijd. Daar was, zooals we reeds vroeger in herinnering brachten, het trap penhuis het centrum, het centrale orgaan van den geheelen bouw, waarom alle ver trekken in organisch verband waren ge groepeerd. De Lakenhal was evenwel geen vorstelijke behuizing, zooals b.v. het Mau- ritshuis of het Paleis in 't Noordeinde te 's-Gravenhage. Toen in 1869 de Lakenhal verbouwd werd tot Stedelijk Museum had architect Schaap de gelukkige gedachte, het trappenhuis te plaatsen midden tusschen de beide achter vleugels, waarmee hij, zij het op beschei den schaal, handelde in den geest van Fransche voorbeelden uit het begin der 17de eeuw. Toen echter in 1889 de nieuwe Harteveld- zaal achter het oude gebouw werd opge richt, moest het onderste gedeelte van die trap weer verdwijnen. De toegang van de grondverdieping naar de pers werd toen op minder gelukkige wijze tot stand ge bracht. We weten, dat dat nu weer geheel veranderd is en de oplossing voor de trap naar de pers is nu op uiterst gelukkige wijze gevonden. De hal is volkomen intact gelaten, wat haar ruimtewerking slechts ten goede komt. Betreedt men uit de hal de gang naar de Harteveld-zaal. dan vindt men links, na het muurtje met de bekende schilderij van Susanna van Steenwyck ge casseerd te zijn, de trap. In de ruimte er naast vinden we een fraai hardsteenen wasbekken aangebracht uit de 18de eeuw, kennelijk aan de over- zwenkende krulletjes van het beeldhouw werk in stijl Lodewijk XV. Men lette op het geestige koperen kraantje. De trap is weer een museumstuk, dat hier weer zijn organische plaats vond, en afkomstig is uit een perceel aan de Hoo- gewoerd. Dit trappenhalletje wordt verlicht door drie gebrandschilderde ramen van Wil helm Thybaut, vervaardigd in het midden der 16de eeuw. Deze glazenier vervaardigde in dien tijd een collectie van 36 ramen voor de St. Jorisdoelen. In hoofdzaak sier den deze de groote burgerzaal van dit ge bouw. Van al deze ramen zijn nog teeke- ningen bewaard in het Gemeente-archief, doch 12 origineelen zijn gelukkig bewaard gebleven in de Lakenhal, waar zij nu uit nemend tot hun recht komen. Intusschen blijft het jammer, dat de fraaie Doelen gebouwen in vroegeren tijd zijn gesloopt. De gravenramen en verschillende andere dingen, die in 't Museum worden bewaard, leggen er getuigenis van af, dat de binnen architectuur verrassend mooi moet zijn geweest Over de St. Sebastiaansdoelen met haar Gothischen voorbouw en achter- bouw in Hollandsche renaissance hebben we hier indertijd een artikel gepubliceerd. In de traphal bemerken we benevens verschillende andere decoratieve museum stukken, die we niet alle noemen, een prachtig gobelin, dat juist weer het ge- heele muurvlak vult. Het is een min of meer arcadische voorstelling van 'n bosch met wilde dieren en omstreeks het midden der 16de eeuw geweven door den Leidenaar Willem Andries de Raedt. De trap voert ons naar de Pers, van ouds de voornaamste verdieping van de Lakenhal, waar de keuring en stempe ling der stoffen plaats vond. Deze ruime zaal komt in haar barokke statie nu weer volkomen tot haar recht. De hooge zolde ring wordt hier nog gedragen door de oor spronkelijke zware eikenhouten moerbal- ken met kinderbinten. Door de drie hooge vensters met kruiskozijnen valt overvloedig licht. En de bogen, die toegang geven tot de vertrekken van voor- en achtervleu gels hebben zoodanigen invloed op de ruimte-werking van het geheel, dat de zaal nog ruimer, weidscher en imponee render schijnt. Het ruimte-gevoel der barok komt zoo weer geheel tot zijn recht. Denk u de bogen afgesloten door portieres en ineens is dat gevoel van uitdijen en grootscher worden verdwenen. De vloer wordt thans in het c, dekt door een zeer groot aattL Hierop staat een 17de eeuwscbj tafel, die als waardige verg enorme Statenbijbel draagt. Langs de wanden staan kist uit de 16de eeuw, versierd brande voorstellingen en een 17de eeuw met paneelwerk; in,' een oude hoekspinde. Verder hangen hier zes schutte van Joris van Schooten, in de et der 17de eeuw geschilderd en l, afkomstig uit de burgerzaal tat1 Jorisdoelen. Van de zoldering hangen eet j antieke koperen lichtkronen, ta zaal verder gedrapeerd is met èeni vaandels, terwijl de wimpel, vertr, een der schepen van de Armada h, een plaats vond. In de breede reus sen vonden enkele baardmanló tinnen kannen een plaats. Aan het Westeinde der zaal is I binnenarchitectuur een schouw nomen, die nog uit den chaos vri verbrande Stadhuis is te voorschi komen. Het is een fraai stuk werk vlakke, gecannuleerde pilasters i geestig Jonisch kapiteeltje, alles 1 Bentheimer zandsteen. De gebeëldl eiken kap maakt een statigen tadn Beneden is een oude haarplaats aangebracht en verder vindt mea boven in den muur een aantal tegj terra cotta met fijne voorstelling. relief, alle uit het einde der I6del Een groote geelkoperen doofpot dito vuurpot met haardbenoodlgl vullen hier de oude verwarmm»,". latie aan. Overziet men nu de pers met haarl en deftige meubileeimg, die vrijaf heel in vroeg 17de eeuwschen stijl houden, dan komt men alweer tot hl sluit, dat hier met zorg en smaak kozen en gegroepeerd en alles adf komen aansluit bij de statie rt groote ruimte. Het museumac'ntlgL gewoonlijk gekenmerkt wordt als| plaats van oude dingen, is zooveel aif vermeden, ten einde een statig enJ geheel te verkrijgen. Er is een rustige en voorname r.feJ op den duur haar invloed doet seldj de bezoekers, die we er vele wenschi Steunt, bij gelijken prijs en De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw M| En bestrijdt gij de werkloi C. v. d. V., te V. Automarkti Den Haag gehouden op de lederen Vrijdag van 1823 uur en t terdam op de Meent iederen Dinsd 9 tot I3V- uur. N. N. Katwijk aan Zee, Leiden. Alphen. Bodegraven, Wo^ Utrecht Soesterberg. Amersfoort, 1 huizen, MiUigen, Apeldoorn, Twello, 1 ter. Holten, Goor. Delden, Hengei«( schede. Totaal 200 K.M. MEER POLITIE-TOEZICHT GEV8 Een aantal bewoners van de 1 markt omgeving stempellokaal van I vraagt meer politie-toezicht, omdf werkloozen vóór en nó hun stempell zich niet ontzien de omwonenden ie gen door zich daar in den zon te ko ren, lang uit in de vensterbanken en de deuren liggen en zoodoende na bewoners dier huizen zeer lastig mal Kan de politie hieraan niets doen DEN HAAG TQ6S rusthuis „zonneweelde" oranjepark, oegstgi tel. 2380, voor inwoning en verpleging van bejaarden en zie directie: c. j. coster; zuster b. coster-' LD HET ADRES VOOR PERIODIEKEN CONCURREERENtfj PRIJZEN NOORDEINDSPLEIN - TELEFOON

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 12