"°VTVÏASTHMA BDUS/ROOP mentair overzicht LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Maart 1934 Derde Blad Ilo. 22684 tweede kamer. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité VRAGENRUBRIEK. GEMENGD NIEUWS. Hoest- Or iep -Bronchitis -Asthma LAND- EN TUINBOUW. ;:3e>"doe ze. FRIESCHE BAA110,13 M15 ct Jaargang INDISCHE BEGROOTING. r nam eerst de nog resteerende en der Indische begrooting uake de Defensie met de stem- le socialisten, de communisten ren Arts en Van Houten tegen. INTERPELLATIE-AANVRAAG. deed de Voorzitter het voorstel, Interpellatie-aanvraag van den tam over de in-hechtenis-neming rs der Partij National Indo- toe te staan. Er is nog pas uit- pet beleid der Indische Regee- •èbatteerd en bovendien kan de stam schriftelijke vragen stellen, i de heer Roestam tegen dit voor- I geprotesteerd, werd het met 57 "stemmen aangenomen. Tegen de communisten en de soclalis- lve de heer K. ter Laan, die, juist mend toen zijn stem werd afge- onder groote vroolijkheid bij ver roer stemde. WIJZIGING VAN DE WONINGWET. roer heeft zich vervolgens geamu- -et het wetsontwerp tot wijziging 'ningwet. ntwerp is voor het .grootste deel r technischen aard en bedoelt een aanpassing te geven aan de et van verschillende raadsbeslui- ie uitbreidingsplannen, monumen- rdeningen, enz. Een van de voor- bepalmgen is verder deze, dat traal toezicht wordt ingesteld in- dsbesluiten ten behoeve van de '-vesting. Dergelijke besluiten, die ■rdig de goedkeuring van Gedepu- Staten behoeven, zullen voortaan rpen zijn aan de goedkeuring der n» (ook wanneer het Rijk zélf er rschot voor geeft) en de Regeering mat verschillende factoren reke- uden. o.a. met den financieeien en met het economische beleid kken gemeente. r Vliegen heeft verklaard, dat hij bedenkelijk wetsontwerp acht, dat entebesturen nu ook op het gebied lkshuisvesting geheel en al in de van het. hooger gezag brengt. Ook r Smeenk zag dit bezwaar wel in; ende dat de Regeering in staat is toestanden te overzien en zag noemde bepaling dan ook wel een van de autonomie, maar als -atregel wilde hij haar aanvaar dt dezelfde conclusie kwam de heer hij vroeg of de nieuwe bepaling den teruggenomen, als er beter 'n aangebroken, en of de Minis- onnoodig-scherpe toepassing zal en. Ook mej. Katz verklaarde zich met het oog op de tijdsomstandig- W. oiVn.orri te aanvaarden heer Vervoorn echter bleek een siast voorstander van het ontwerp, het hoog ti.id wordt dat de Regee- het gebied van den woningbouw grijpt. Maar nauwelijks waren deze vernomen, of er kwamen weer t. die de voorgestelde centralisatie ;te betreurden en die er op wezen heer Kooiman) dat het tijde- kter, het erisiskarakter, van het fit geen enkele bepaling blijkt; of ;nden fzooals de heer Steinmetz) t beoogde doel nog wel op andere an worden bereikt. Dat de commu- zouden tegenstemmen, bleek uit de van den heer de Visser maar de spreker, de heer Wendeiaar óe centralisatie toe, omdat hij ze (lijn der Woningwet achtte, tgelijkheid van huurverlaging werd iele sorekers aangevoerd. ,"«t Slotemaker de Bruine heeft dat de centralisatie van het rp niet is doel, maar middel. Het ie komen tot den bouw van ar- oningen met lagere huren, welke naging dan o.a. bereikt zal worden wlaging van het rente-type der ?tten. Dit doel aldus de Minis- is hoofdzaak en dit doel is sym- f Zoo krachtig en zoo spoedig mo ral naar huurverlaging die in stemming is met de lagere loonen «n gestreefd. Juist uit dit karakter dat het ontwerp een crisis-maat- jls. Het is niet de bedoeling riep de uit om een nieuwe woning- P te voeren (maar alleen om een te regeling te treffen, die thans is. Dit karakter blijkt wel niet uit maar wè] uit de Memorie van Toe- De Minister beloofde een soepele ."w van óe nieuwe bepaling. Feite- 1 a'ieen bij excessen worden opge- roover wat de algemeene beschou- °ver het ontwerp betreft. behandeling der artikelen is het fbaak geloopen. De heer Vliegen 'Welgk twee amendementen voorge- «n betreffende de voorwaarden net verleenen van bijdragen en de taling van voorschotten (dat met ben !"en werd verworpen) en één pepalen, dat de goedkeuring door de n? niet noodig zou zijn. wanneer issi betrokken raadsbesluit geen in h steun van het Rijk noodig c °ete gevallen zou dus de goed- "Ij Gedeputeerden blijven be- RECLAME- 6894 n'Vhegen betoogde, en vond daar- - "ji andere sprekers (mr. Wen- oemde het stelsel van het ontwerp j.. Juridisch monster") dat, wan- 'j t. n'eb behoefde bij te dragen trfi scbieten, de goedkeuring van Vinht ook niet noodig was. "end hi' het amendement krachtig "leef van een ander gevoelen, iffi nogmaals de stelllnsr, dat -test-noodige type van goedkoope n iJn00r arbeiders) alleen zouden hield het centrale gezag toe- de de gemeentelijke besluiten ,,"s volkshuisvesting. de Minister verloor het pleit, t v,arii'endement-VUegen werd net "''Sen a'' 33 tegen 32 stemmen, de iv Voorstemmers waren de ui .„halve de plattelander mr. b twee katholieken, de heeren d»! v dteelmuiden. v! beslissing werd aan de voor- ïaïi u van het ontwerp een on haar beteekenis ontnomen. 'an den Minister werd de be- a" het ontwerp dan ook ge- ai bi) doen? FOLTERENDE PIJN IN DEN ARM. Na 5 dagen hielp het juiste middel reeds. Een dankbare brief u!t Den Helder. „Ongeveer een jaar had ik geen leven door de vreeseltjke pijnen, die ik leed in den arm. Onder mijn werkzaamheden ging t eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit te houden van de pijn en omdat het mij eenigszins verlichtte hield ik mijn arm in de hoogte. Zoo zat ik steeds bij de tafel te kreunen, maar als de nacht kwam dan begrijpt U, dat dit een moeilijke houding was. Met mijn arm, geheel in de wol gepakt, omhoog, ging ik den nacht in. Maar o ais die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pijn. Aan uitgaan was geen den ken: in kerk of gezelschappen kon ik toch slecht den verkeersagent spelen. Alles heb ik geprobeerd. Niets hielp. Steeds werd mij Kruschen Salts aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou baten. Nu, dat dan ook nog maar eens geprobeerd. En werkelijk, na 'n dag of vijf zei ik tegen mijn man: „Nu, of dat nu van Kruschen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch." Steeds is het beter ge worden tot ik een week of zes nadien ge heel beter was. Nu neem ik het al een maand of negen in en ben weer zóó flink en gezond! Ik weet mijn geluk niet. 's Morgens een halven theelepel in een kopje thee is mij onmisbaar en ik zou het voor geen geld willen missen. Ik heb het al menigeen aangeraden. Men had gezegd, dat het zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders." Mej. M. O., Den Helder. Origineele brief ter inzage. Wat Kruschen Salts deed voor Mej. M. O. was; het kwaadaardig urinezuur verdrij ven, dat de kwellende rheumatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal haar ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelijksche dosis" zal haar organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stof fen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. 6894 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. A. H. te L. Het R. V. C.-terrein is ge legen achter het A.D.O.-veld in het Zui- dersportpark te Den Haag. D moet dus de stad geheel doorkruisen; iedere politie agent kan u den weg naar het A.D.O.-ter- rein wijzen. A. O. te L. Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden, Utrecht, Soesterberg. Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk. Nunspeet, EIburg. Oldebroek, Wezcp, Zwolle, de Lichtmis, station Dedemsvaart, de Hulst, Balkbrug, Dedemsvaart. Totaal 176 5 K.M. Leiden, Utrecht, Zeist. Pyramiae, Wou denberg, Scherpenzeel. Renswoude, Ede, Arnhem. Totaal 113 K.M. J. J. S. te L. Leiden, Utrecht, de Bilt, Bilthoven. Totaal 57 K.M. L. te L. De kleermaker is in geval van levering van een gereed gemaakt cos- tuum omzetbelasting verschuldigd ove den prijs, die in totaal voor stof en verdere benoodigdheden èn voor den geleverden arbeid is bedongen. P. Q.. te L. Voor zoover bekend, zijn daaraan geen kosten verbonden. Omtrent eischen voor de veiligheid informeere u bij de politie. WEREN VAN VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN. De Kamer heeft zich daarna nog bezig gehouden met het wetsontwerp tot rege ling van den arbeid, door vreemdelingen in loondienst:. een regeling, die den arbeid van buiten landers voortaan bindt aan een speciale vergunning. Tegen het denkbeeld van dit ontwerp is bij het debat geen verzet gerezen. Wel waren er eenige afgevaardigden, die meenden dat de regeling te laat kwam en onvoldoende is. Er werken ruim 100.000 buitenlanders in ons land zei de heer Kupers en dit terwijl er 375.000 werk- loozen zijn. Het aantal Nederlanders elders is veel geringer. Men wees in het bijzonder op de musici, de kappers en de dienstbo den. Waarom doet de Regeering daar niets tegen? vroeg men. En waarom heeft zij het ontwerp alleen bepaald tot vreemde lingen in loondienst en niet ook de buitenlanders er in betrokken, die zich zelfstandig vestigen in beroep en bedrijf? Minister Slotemaker de Bruine heeft in zijn antwoord op de moeilijkheid van deze zaak gewezen, ook in verband met het asylrecht en evenzeer omdat buitenlan ders nu eenmaal niet altijd gemist kunnen worden. Intusschen verklaarde hij zich be reid. om zich nog eens te beraden over een amendement-van Dijken, om ook de zelf. standige personen in de regeling te be trekken. zoodat ook deze voor het uitoefe nen van bepaalde beroepen en bedrijven een vergunning noodig zullen hebben. Over dit denkbeeld gingen Minister en Kamer een nachtje slapen. HAGENAAR. WRAAK. Men meldt uit Rotterdam aan het „Hbld.": Toen een dezer dagen een 76-jarige al leenwonende weduwe, wonende Laven delsstraat 44, omstreeks elf uur in den avond ter ruste wilde gaan, ontdekte zij, dat haar bed kletsnat was ten gevolge van een waterstraal, die door de zoldering kwam. Boven haar. In een kamer op de eerste verdieping hoorde zij een donde rend geraas. De weduwe waarschuwde een agent van politie. De agent waarschuwde den op zichter van het woningblok. De opzichter waarschuwde den eigenaar. Gevieren zijn deze toen een onderzoek gaan instellen. Het bleek, dat de kraan in de keuken van de sedert eenige dagen leegstaande bovenwoning openstond. De waterstraal werd via twee aan elkaar geplakte fiets banden naar een tusschenkamer geleld tot boven het bed der weduwe. De kamer stond reeds blank en het sijpelde door den vloer. Gevraagd naar haar verhouding tot haar gewezen bovenbuur vertelde de oude vrouw, dat er wel eens oneenigheid was geweest. De man had bij het vertrek gedreigd met wraak. In hoeverre wraak hier gegrond was worde in het midden gelaten. De politie wist door deze aanwij zing in welke richting zij den bedrijver der baldadigheid moest zoeken. Zij zocht en vond al spoedig iemand, die zij van het opendraaien der kraan verdacht. Zij had reeds uitgemaakt, dat opzet in het spel was. De schade bedraagt ongeveer honderd gulden. o REVOLVERS IN BESLAG GENOMEN. Op 't Zuider Buitenspaarne te Haarlem is aangehouden de 33-j. slager v. d. L. uit Roosendaal. Hij was in gezelschap van een Haarlemmer en had een koffer bij zich met 20 revolvers en 500 scherpe pa tronen. De aangehoudene werd naar het politiebureau overgebracht, waar proces verbaal tegen hem is opgemaakt wegens het zonder vergunning, vervoeren van vuurwapenen. Koffer met inhoud is in be slag genomen. Naar de N.R.Crt. verneemt, betreffeit het hier revolvers, die uit België gesmok keld zijn. De bedoeling van den slager was deze te Haarlem te verhandelen. Daar het niet uitgesloten is, dat reeds eerder door L. revolvers verhandeld zijn en door hem aan de politie mededeeling gedaan werd in welke kringen hü dacht zijn re volvers te verkoopen. stelt de politie een onderzoek in naar de relaties van L HOLLEND PAARD DOOR TREIN GEDOOD. Op de spoorlijn tusschen Maasbracht en Echt werd gisteren een paard van den landbouwer J., dat met een kar op hol geslagen was. door een goederentrein aangereden. Het paard werd gedood, de kar werd aan stukken gereden. Het ver keer ondervond geen noemenswaardige vertraging. CLANDESTINE DRANKVERKOOP OP GROOTE SCHAAL. De politie te 's Hertogenbosch is een clandestiene drankverkoop op groote schaal op het spoor gekomen. Het was opgevallen dat er in de wijnhandelzaak van den heer S. een buitengewone drukte heerschte in den verkoop van sterken drank bij geringe hoeveelheden. De politie had reden aan te nemen, dat deze handel clandestien geschiedde, om dat de firma niet in het bezit was van een slijtvergunning. Eenigen tijd werden de gangen van den firmant nagegaan, waarbij bleek, dat hij in onderscheidene plaatsen in de omgeving alcoholische dranken bij hoeveelheden minder dan 10 liter afleverde. De hulp van de politie in die gemeenten werd ingeroepen, terwijl tevens de adres sen in die plaatsen werden genoteerd. Op een gegeven oogenblik is overal tegelijk een inval gedaan en werden de dranken in beslag genomen en haar 't hoofdbureau van politie te 's Hertogenbosch overge bracht. Ook werd op alle nota's „en reke ningen beslag gelegd. Meer dan 60 per sonen zijn aan een verhoor onderworpen, waarbij bleek, dat zij te goeder trouw waren. De heer S. werd ontboden en hij bekende sedert ruim een jaar sterke drank clandestien tc hebben verkocht. Twintig processen verbaal zijn opgemaakt. MISDRIJF. In het huis van bewaring te Leeuwar den is opgesloten de 37-jarige P. J. v. C„ wonende te Midsland op Terschelling, die verdacht wordt zijn vrouw in eer sloot te hebben geduwd. Na gered te Zijn. is de vrouw eenigen tijd later overleden DRAMA TE WOLVEGA. Te Wolvega heeft zich een drama af gespeeld. Toen gisterochtend de ambte naar ter secretarie J. N., wonende aan den H< erervcenschestraacweg aldaar, niet ten gemeentehuize verscheen, werd een onderzoek naar zijn afwezigheid in gesteld. De deur van zijn woning bleek gesloten. Met behulp van een ladder ver schafte men zich toegang. Bij het bin nentreden in de slaapkamer heeft men een ontstellende ontdekking gedaan. Men vond N. voo'rrer op zijn bed liggen met een browning in zijn onmiddellijke nabij heid. Het bleek, oat de levensgeesten reeds waren geweken. Naast hem lag znn vrouw niet bebloed gelaat 'a hoogst zorgwek- kenden toestand, zoodal onmiddellijke overbrenging naai het ziekenhuis noodig bleek. Men vermt.fdt dai de man eer-t zijn vrouw van h'-( lev n hepft willen be- rnoven en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen Omtrent de aanleiding tot dez- h.andciw jzs tast mer. in het duis ter. De woning is in afwachting van een nader ondencek door de justitie verze geld. RECLAME- 6876 Als Gij 's nachts niet slaapt, als Gij een gevoel hebt alsof Gij stikken moet, Uw ademhaling moei lijker en pijnlijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdij siroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zonder pijn of moeite loskomen. Hoestbuien, die benauwdheid veroorzaken, worden dan voorkomen. Vanaf den eersten lepel begint de ver lichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal ver dwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borstbcnauwdheid bemerken. Neem bij: AKKERS Overal verkrijgbaar Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzet-belasting. BUITENLANDSCH GEMENGD. TWEEDE RUSSISCHE PLANETARIUM. Men is te Leningrad begonnen met den bouw van een tweede groot planetarium (het eerste is in Moskou gevestigddat uitgerust zal word"en met de modernste astronomische instrumenten en op 700 be zoekers is berekend. Het planetarium krijgt een bibliotheek van 1 millioen deelen en een geluidsfilm theater voor 1200 toeschouwers. De bouw kosten zijn in totaal beraamd op zeven millioen roebel GRANAAT-ONTPLOFFINGEN. Dezer dagen vond een dorpsbewoner in de nabijheid van Pnisckow bij Warschau in een sloot een granaat, .welke hij mee naar huis nam. Thu.s gekomen, probeerde hij het projectiel uit elkaar te halen. Plot seling echter ontplofte de granaat en doodde den man en vier kinderen, die om hem heen stonden. Negen andere kinderen liepen zware verwondingen op. Bij een inspectie van het zevende regi ment infanterie te Ploesti (Roemenië) ex plodeerde in de hand van een onderoffi cier een granaat. De onder-officier werd letterlijk in stukken gereten. Verder wer den een majoor, een luitenant en negen soldaten ernstig gewond. VAI.SCHE MUNTERS. Gisteren hebben beambten van de „Falschgeldstelle" in de Dasselstrasse te Keulen een valsche-munters-werkplaats ontdekt en drie valsche munters gearres teerd. Dezen hadden twee markstukken met de afbeelding van Luther zeer nauw keurig nagemaakt, zoodat men slechts moeilijk kon zien, dat de munten valsch waren. Volgens bekentenis van de daders zijn on geveer duizend vtm dergelijke valsche munten te Keulen in omloop gebracht. VERGIFTIGING DOOR PADDENSTOELEN Naar uit San Luis Obispo gemeld wordt, zijn negen op een farm bij Arroyo Grande (V. St.) werkzame Filipino's na het gebruik van een paddenstoelmenu gestorven. Twee en twintig andere personen zijn ernstig ziek geworden. EEN MAHARADJA, DIE VOEDSEL WEIGERT. De Maharadja van den Staat Dewar, zoo wordt uit Madras gemeld, die uit protest togen het optreden van de Indische regee ring, om hem te dwingen naar zijn land terug te keeren en rekenschap af te leggen van zijn bestuur, reeds sedert 64 dagen ten deele voedsel weigerde, verkeert thans, volgens zijn geneesheer, m een uiterst, verzwakten en uitgeputten toestand. De Maharadja is echter vastbesloten zijn voedselweigerlng voor te zetten, daar de Indische regeering nog steeds niet bereid is van gedachten te veranderen. De zesjarige zoon van den Maharadja en zijn naaste familieleden hebben zich bij deze voedselweigering aangesloten. De Indische regeering had ingegrepen in het bestuur van den Dewar in verband met den gedesorganiseerden toestand van 's lands financiën en het wanbeheer Zij noodlgde den Maharadja uit naar zijn land terug te keeren en rekenschap van zijn bestuur te geven, hetgeen deze even wel weigerde, daar hij het ontreden der regeering als een inmenging beschouwde in de blnnenlandsche aangelegenheden 1 van zijn Staat. RUSSISCHE AMBTENAREN UIT HUN FUNCTIE ONTZET. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het Russische commissariaat voor de zware industrie een aantal directeuren en inge nieurs in Siberië, met name in het Koes- neck-bekken, uit hun ambten ontzet, daar zij niets hebben gedaan togen de slechte productie in hun fabrieken. Zij zullen al len ter verantwoording worden geroepen. DE PRIMAVERA. Reeds eerder maakten wij melding van de fraaie inzending waarmede België op de vierde „Primavera" te Rotterdam zal uitkomen. Gedurende enkele weken is men met man en macht bezig om de groote tentoonstellingshal in gereedheid te bren gen en zienderoogen ziet men den aanleg vorderen. Behalve de Belgische collectie planten en bloemen, zal ook de Japan- sche Tuin een attractie op zichzelf vor men. Deze tuin zal een oppervlakte be slaan van 60 bij 15 Meter. Op den mooien achtergrond zal de bekende „Witte Berg" niet vergeten worden. Daarvoor vinden de bezoekers Japansche huisjes en natuur lijk zullen de pittoreske beekjes, bruggen en poortjes niet ontbreken. Daartusschen brengen de bekwame tuinarchitecten dan een beplanting aan van hooge dubbele rose kersen, die door hun bloemenrijk- dom zeer de aandacht zullen vragen. Daarvoor krijgen de Acers, zoowel die met bruine, als met groene en witte bladen een plaats. Japansche Azalea's in ver schillende soorten en variëteiten worden mede gebezigd om het aanzien van dezen sprookjestuin te verhoogen. In het bijzon der zullen de kroontjes op hoogstand vanzelf opvallen door hun vorm en kleur. En voor zoover men thans kan nagaan wordt op de „Primavera" een aantal mooie exemplaren van deze Azalea's ge- exposeerd. Daarbij komen dan nog de Japansche coniferen in groote verschei denheid. De entree van den Japanschen tuin wordt iets verhoogd, zoodat de bezoekers van de voorjaarsbloemententoonstolling dadelijk een mooi gezicht op den tuin krijgen. Het geheel komt dan beter uit. Drie Hollandsche firma's, namelijk van Wezelenburg uit Hazerswoude. Dijkhuis uit Boskoop en Hartlieb uit Rotterdam hebben op zich genomen voor de beplan ting te zorgen. Het ligt mede in de bedoeling de aan grenzende vakken met Boskoopsche arti kelen te beplanten, te meer omdat die van oorsprong verreweg het grootste deel van Japanschen oorsprong zijn. RECLAME 687 ÜneoV _e it l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9