Die Sonne geht auf, Marie Louise. FRA DIAVOLO. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Maart 1934 Vierde Blad No. 22684 jINNENLAND. HOEST en KEELPIJN [Jaargang 2VVAREN TEGEN HET IUTOMATEN-VERBOD. LfiIXG DER WINKELSLUITINGS WET. |(1pj5 verslas der Tweede Kamer. bet voorloopig verslag dei ^Kamer over het wetsontwerp tot Tan de winkelsluitingswet werd faideelings-onderzoek vrij algemeen L/dzaak instemming met het wets- ro betuigd. ter bestaat naar het oordeel van teden behoefte aan een regeling lie winkelsluiting alleen voor de i te drijven; voor kleine winkels, spe- l_ yeine plaatsen, waar de winke- Jr. klanten zelf bedient en slechts ft" verrichten heeft, wanneer van Ik tijd een klant opdaagt, bestaat behoefte niet. Een wijziging van I in deze richting scheen hun wen- fde artikelen werd o.m. de volgende rjdng gemaakt. iziging. betrekking hebbende op den top van consumptie-ijs, vond bij vele finstemming. i verwonderde zich er over, dat de stelde schrapping van de thans fi opgenomen uitzondering voor ferkoop door middel van automaten We regeering niet nader is toegelicht. Le zou men een uiteenzetting van de Jeen ontvangen, welke deze schrap- |zal medebrengen. Daaromtrent rij- rerschillende vragen. Zoo zou men vernemen of bij verkoop door Ei van automaten art. 7, lid 1, van isdng zal zijn. In dat geval zou buiten [en waarop een winkel geopend mag Joolt de geheele verkoop door middel liutomaten onmogelijk gemaakt wor- Daarmede zouden verscheidene I zich niet kunnen vereenigen. Deze I van verkoop heeft vooral na het tgsuur en op Zondag groote af- Égen aangenomen. Het publiek wordt Koor zeer geriefd. Maakt men hier- >en einde, dan zal dit leiden tot ver- fcnng van den omzet. Jjere leden betuigden instemming ■het voorstel om den verkoop door lel van automaten onder de werking [te wet te brengen. Zij meenden, dat l bijzonder het bijvullen van auto- i op late avonduren en op Zondag jjö is met de bedoeling van de wet. [het onder de wet doen vallen van herkoop door middel van automaten |ok tegemoet gekomen worden aan de [ijkheden van vele kleine winkeliers, lans aandringen op verruiming van [ettelijke bepalingen, omdat zij niet bat zijn automaten aan te schaffen, fcris werd de vraag gesteld, in hoe- t de gemeenteraden voortaan bevoegd zullen zijn, verordeningen omtrent het gebruik van automaten vast te stellen. Eenige leden waren van oordeel, dat onder J, behalve openbare middelen van vervoer en restaurants in stations, ook de zich ln stations bevindende kiosken en kapperszaken moeten worden opgenomen, ten gerieve van het reizend publiek. Met dit denkbeeld konden andere leden niet meegaan. De wet ls h.i. op dit punt al vrij gevig genoeg. Zij staat verkoop in stations restaurants aan reizigers onbeperkt toe. Controle daarop is reeds uiterst moeilijk, daar ieder, die een perronkaartje koopt, tot deze restaurants toegang heeft. Worden nu ook nog kiosken voor den verkoop van chocolade, sigaren en dergelijke artikelen, en kapperszaken in stations opgenomen onder de zaken, waarop de wet niet van toepassing Is, althans in zooverre, dat verkoop aan reizigers onbeperkt is toe gestaan, dan is controle geheel onmoge lijk Doch bovendien zouden deze zaken daardoor in een niet gerechtvaardigde bevoorrechte positie komen ten aanzien van de buiten de stations gevestigde win kels. voor welke de algemeene regeling der winkelsluiting geldt. Opgemerkt werd, dat het wenschelijk is, onder de dagen, waarop banketbakkerijen enz. geopend mogen zijn, ook, indien zij op Zondag vallen, eveneens den St. Nico- laasdag op te nemen. 0 C Eenige leden verzochten met het oog op het platteland een openstelling van 711 uur in plaats van van 8—12 uur mogelijk te maken voor die gemeenten, die zulks wenschen. Enkele leden zouden naast visch ook vleeschwaren willen zien opgenomen, ten einde in het bijzonder de plattelands bevolking in de gelegenheid te stellen na den kerkgang het een en ander in te slaan, waartoe op Zaterdag wegens den grooten afstand van het dorp vaak de mogelijkheid ontbreekt. Ook zouden enkele leden de slijterijen willen zien genoemd onder de winkels, welke gedurende 4 uren geopend mogen zijn. Deze zaken hebben sterk onder de wlnkelsluiting op Zondag geleden. Andere winkels, welke dien dag wel gedurende eenige uren open zijn, hebben zich toe gelegd op (clandestienen) verkoop van allerlei dranken, welke tot dusverre in het bijzonder door de slijterijen op Zondag werden verkocht, zooals bier en limonade. Ook de clandestiene verkoop in café's is onmogelijk te controleeren. De algeheele Zondagssluiting voor de slijterijen aldus deze leden gaat uit boven wat rede lijkerwijze gevergd kan worden. Tegen de beide hier bepleite verruimin gen brachten andere leden principleele bezwaren in. Sommige leden maakten bezwaar tegen de ontworpen bepaling welke verbiedt onder de 21 dagen, waarvoor een afwij kende regeling van de winkelsluiting kan worden vastgesteld, ook Zondagen te be grijpen. CENTRALE BOEKHOUDING VOOR 's RIJKS SCHATKIST. Nadere uiteenzetting van den Minister. In een nota aan de Tweede Kamer naai aanleiding van het verslag in zake het wetsontwerp, houdende maatregelen in verband met de invoering van een centrale boekhouding voor den dienst van 'sRijks schatkist bij het departement van Finan ciën, geeft de minister een nadere uiteen zetting met betrekking tot de administratie gelijk die tot dusver heeft bestaan, en tot de strekking en den omvang van de nieuwe centrale boekhouding. Hetgeen tot dusver ontbrak was een centrale controle op de 2000 a 2500 comp- tabe'en, die in 's Rijks dienst werkzaam zijn en die tot dusver ieder afzonderlijk werden gecontroleerd, welke centrale controle uit gaat van de Centrale Rijksboekhouding en van de Centrale Rijkskas en die de uitkom sten van de boekhouding met de centrale kas vergelijkt. Deze centrale controle, die aan het eindpunt ligt. waar alle indi- vidueele administraties ten slotte samen komen in een zeer samengesteld apparaat, is nu bij het begin van haar taak voor een belangrijk verschil komen te staan. Een overschot in kas van 11 millioen, gelijk thans is geconstateerd, moet een gevolg zijn van het ontvangen van geld, dat uiteindelijk niet in rekening is geboekt, hetzij van het boeken van uit gaven in de rekening, die per saldo niet zijn gedaan. De fout kan het gevolg zijn van een verkeerde boeking op een totaal onbekend tijdstip, maar zij is waarschijn lijk bet gevolg van duizend k'einere fouten, die in de zeer uitgebreide Rijksadministra tie in den loop eener lange reeks van jaren zijn gemaakt, hetzij door de comptabelen zelf, hetzij bij de tallooze overboekingen in meer centrale admlnlstratiën Bij het zeer omvangrijke geldelijke ver keer tusschen 's Rijks schatkist en de Rijks comptabelen. dat vooral in de latere jaren op enkele milliarden guldens per jaar kan worden aangenomen, is het een onmoge lijkheid om door jaar voor jaar terug te werken en alle gevoerde administratiën opnieuw na te zien. de gemaakte fouten op te sporen Het bedrag van 't verschil (f. 10.906.173.71) moet worden opgenomen in den kapitaal- dienst van den afboekingsstaat. welke zal worden overgelegd bij het wetsontwerp, dat voor de eerste maal ter uitvoering van art. 86 a der Comptabiliteitswet zal worden in gediend DE KWESTIE ABRAHAMS—TREIN 828. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bona is telegrafisch in spoedvergadering bijeengeroepen op mor gen, om twcE uur, in de Commercieele Club aan het Korte Voorhout te Den Haag, ter bespreking van de kwestie Abrahams—Trein 826. VERHOOGING VAN DEN TABAKSACCIJNS. Een sigarenpijpje of een doosje lucifers de eenige „cadeaux." De Minister van Financiën brengt ten vervolge op de mededeeling in de Neder- landsche Staatscourant van 9 Febr. 1934 het volgende ter kennis van belangheb benden: Ingevolge artikel 2 van de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769) zal na vordering van den accijns plaats hebben ten laste van degenen, die op 1 Juni a.s. nog sigaren, belast met een accijns van 17l/s pCt., en'of sigaretten, waarvoor de verhoogde accijns niet is voldaan, elders dan in entrepot of ln een pand. waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitge oefend. voor zich zelf of voor een ander ten verkoop in voorraad hebben. De hiervoor na te leven voorschriften zullen te zijner tijd in de Nederlandsche Staatscourant worden bekend gemaakt. Behalve voor accijnszegels, aangebracht op verpakkingen van tabaksfabrikaten, vóór 1 Maart 1934 in fabrieken voorradig, is ook vernietiging onder toezicht van ambtenaren der accijnzen met verreke ning van de accijns- en opcentenwaarde toegelaten van aangebrachte zegels voor tabaksfabrikaten, welke nog vóór 1 Juni a.s. weder in fabrieken uit het vrije ver keer worden ingeslagen; de vernietiging zal vóór laatstgenoemden datum moeten hebben plaats gehad. Verzoeken liiertoe moeten gericht worden tot de inspecteurs der accijnzen. Door de nieuwe hefffngspcrcentages voor sigaren van l2'/s en 17'/- pCt. kan het voorkomen, dat de berekening van den wegens een aanvrage van zegels verschul- digden accijns tot moeilijkheden aanlei ding geeft. In afwachting van het weg nemen van die moeilijkheden moet de accijns in de aanvrage als volgt worden uitgetrokken. De accijns wordt berekend naai 10 pCt; bij het aldus berekende „totaal-generaal" wordt voor de met een acijns van 12Vt pCt. belaste sigaren 1/4 van het berekende „to taal-generaal" en voor de met een accijns van 17'/; pCt. belaste sigaren 3/4 van het „totaal-generaal" opgeteld. Op grond van artikel 4, letter c., van ge noemde wet is het van 1 Maart 1934 af aan fabrikanten verboden in verpakkingen van tabaksfabrikaten eenig artikel bij te pakken. In den kleinhandel mag slechts een si garenpijpje of een doosje lucifers aan de klanten als toegift worden verstrekt. Indien zich gevallen voordoen, welke de wenschelijkheid medebrengen voorraden tegen lageren prijs dan den kleinhandels prijs uit te verkoonen of aan anderen over te doen (bijv. faillissement, staking van bedrijf, overlijden), kunnen belangheb benden zich met een schriftelijk verzoek wenden tot den inspecteur der accijnzen. RECLAME- mTddeI Gorgel 3 x per dag met warm zoutwater. Voor het naar bed gaan flink Vicks op keel en borst wrijven en met warm flanel bedekken. Is de keel erg pijnlijk of het hoesten veelvuldig, smelt dan wat Vicks ln heet water en adem den stoom met de dampen goed in. Deze uitwendige behandeling is vooral bij kinderverkoudheden aan te bevelen, om dat ze de maag der kinderen niet van streek brengt, zooals bij overmatig gebruik van Inwendige medic lj n e n vaak het geval ls Work» direct op 2 manieren tegelijk. MINDER EERSTE KLASSE-PLAATSEN IN DE TREINEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Wegens het verminderd gebruik van dc lste klasse bij de Ned. Spoorwegen en hei- toenemend vervoer der 2de klasse, zal de lste klasse nog wel niet geheel afgeschaft worden, maar wel dit Jaar het aantal zit plaatsen lste klasse belangrijk verminderd worden (Bij de Diesel electrische treineu is de lste klasse vervallen). Een aantal to klasse coupé's zullen tot 2de klasse wor den omgebouwd, zoodat de 2de klasse zit plaatsen belangrijk uitgebreid zullen Worden. o DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" (thuisreis) ls gisteren van Merzamatruh te Rome aangekomen. De „Pelikaan" (uitreis) is gisteren te Rome gearriveerd. HANDELSOVEREENKOMST MET ITALIË Reuter seint d.d. gisteren uit Rome. dat dc dezer dagen tot stand gekomen han- delsovereenkomst tusschen Nederland en Italië door den minister-president van Italië Mussolini en den Nederlandschen gezant, mr. J. A. N. Patijn. is onderteekend zijn lichaam niet met teveel kleeding moet verwennen, en draagt zelf dan ook zoo weinig mogelijk, en Iaat indien eenigszins mogelijk, haar hoed en handschoenen thuis. De bekende Paramount-acteur Gary Cooper gaat een dag of langer uit lijden wanneer hij zich vermoeid gevoelt van het vele werken in de studio onder het felle licht van de schijnwerpers. Hij houdt ver scheidene paarden op zijn nieuwe „ranch", die op een afstand van twintig mijlen van Hollywood ligt. De eigenlijke reden waarom hij zich deze ranch aanschafte, was ook eigenlijk de goede gelegenheid die de omgeving bood om door de wildernis en over een paar weinig bezochte bergen te rijden. Gary trekt er op zulke dagen alleen of met een vriend voor uren te paard op uit. Hij was dat gewend toen hij nog bij zijn ouders woonde op hun boerderij in Wyo ming en doet het nu weer geregeld omdat het hem blij en gezond maakt. o KUNSTZINNIGE BABY'S. Baby Leroy's succes werkt eleetriseerend. Zonder ophouden kloppen op het oogen- blik baby's bij HolUwood's filmpoorten aan. De directeuren der grootste maatschappijen verklaarden onlangs dat zij in de laatste zes maanden meer moeders en baby's op bezoek hebben gehad dan in eenig ander tijdperk van de filmgeschiedenis. - Sommige moeders probeeren ook buiten de aanmeldingsbureaux om hun doel te bereiken; zij trekken hun kinderen een of ander fraai pakje aan en zetten ze op de stoep der groote studiogebouwen, in de hoop dat zij de aandacht zullen trekken van een of andere regisseur of directeur. De oorzaak van die heele beweging is: Baby Leroy. Sinds Paramount negen maanden geleden deze blonde baby ont dekte en een populaire filmheld van hem maakte door hem achter elkaar in vijf films te laten optreden, zijn andere film maatschappijen op zoek naar nieuwe talentvolle zuigelingen. En dat is blijk baar zeer snel bekend geworden bij de moeders, het heele land door, met de bovengenoemde verschijnselen als gevolg. Honderden foto's worden dagelijks in de diverse studio's ontvangen, doorgaans met een briefje er bij om te wijzen op de groote ge'ijkenis met Baby Leroy! En zelfs Leroy's eigen maatschappij wordt bestormd door vaders en moeders, die kinderen meenen te hebben welke Leroy in zijn genre kun nen evenaren. Tot nu toe zijn alle aanbiedingen echter door de maatschappijen afgeslagen en de kleine knaap, die onbewust van dit alles de oorzaak ls. staat intusschen op het punt om met zijn nieuwe hoofdrol in „Miss Fane's Baby is Stolen" nieuwe successen te behalen. o IETS OVER FILMROEM. Over de vergankelijkheid van het succes is reeds veel gezegd en geschreven, maar het ontstaan van het succes, dat is de groote strijdvraag waarover zelfs de be trokken personen het niet eens kunnen worden, Veel artisten heb ik, zoo vertelt Adrian, die de costuums voor de nieuwe Metro- "^ende humoristen Stan Laurel en Oliver Hardy zijn bier deze week te zien ln htm eerste groote komische film „Fra Dlavolo", Hierboven een grappige soène uit de film „Die Sonne geht auf" met Reva Holsley als Marie Louise, de nieuwe zanger Charles Kullmann. Fritz Kampers en Jacob Tiedtke De tenor Kullmann, die hier voor 't eerst in een film optreedt, is verbonden aan de Staatsopera te Berlijn en de Metropo'itan Opera te New York; tot nu toe had hij alle filmaanbiedingen afgeslagen. Hij is in Amerika geboren, doch een zoon van Duitsche ouders. Meer dan tot de studie der medicijnen voelde Kullmann zich aange trokken tot die voor zang en opera. Reva Holsey speelde eerst ln een theater te München, doch de aandacht trok zij pas na langen tijd in „Robinson soli nicht sterben". Als eenvoudig kantoormeisje draagt zij er in deze film toe bij. dat uit een onbekende arbeider op een autowerk plaats, een wereldberoemde tenor groeit. film „Om acht uur aan tafel" ontwierp, bij mij zien komen als ik costuums voor hen moest ontwerpen; velen heb lk reeds leeren kennen toen niemand bun namen ooit gehoord had; later kwamen zij terug en waren wereldberoemd en nog later kwa men ze, terwijl de wereld hen reeds ver geten was. De roem der artisten duurt slechts kort. En als tien jaar lang dezelfde mate van succes gehandhaafd kan blijven, is reeds oneindig veel bereikt. Het publiek is ondankbaar. Nieuwe gezichten komen naar voren, dringen zich op en de oude, die toch zooveel ontspanning brachten, zijn gauw vergeten. Toch is het goed. dat het zoo is, want juist deze kunst, die zoon diepen Indruk op de toeschouwers maakt, is meer dan welke andere ook aan tijd gebonden en vereischt een veel grooter mate van be weeglijkheid en afwisseling dan dichtkunst, schilderen, muziek of wat ook. De groot ste onderscheiding die een acteur en spe ciaal een filmacteur kan verwerven ls „star" te worden. Als ergens in een bios coop de eerste aankondigingstitel van een film op het doek verschijnt en men leest bijvoorbeeld: Jan Jansen in „De moord op het vlotje" dan weet men, dat Jan Jansen een „star" is, want zijn naam is voor den titel gekomen. Een „star" worden is het doel van allo artisten, die het nog niet 0jn. Het betee- kent de erkenning van hun uitbeeldings talenten, een soort verhooging in den adel stand der filmkunst. Veel artisten be reiken hun doel plotseling door een onver wacht succes. Slechts weinigen weten zich te handhaven, de meesten zijn een jaar later reeds weer „gewone" medespelenden. Het leven der sterren ls onzeker. Heb toeval is wispelturig. De leeftijd heeft met het succes niets te maken. Jackie Cooper werd star op zevenjarigen leeftijd Marie Dressier op zestigjarigen leeftijd. Films, die thans in Hollywood opgenomen worden zijn bevorderlijk voor de verheffing van artisten tot star. Een bekend voorbeeld is .Menschen in 't hotel", waarin voor de eerste maal in de filmgeschiedenis zes we reldberoemde artisten in zes groote rollen spelen en nu komt „Om acht uur aan tafel", waarin wederom de groote rollen door de populaire artisten vervuld worden, oa. Marie Dressier, John en Lionel Barry- more, Wallace Beery, Jean Harlow, Jeart Hersholt, Lee Tracy, Madge Evans, Phil lips Holmes. Karen Morley etc. Toch moet men uit de kortstondigheid van het filmsucces niet de conclusie trek ken, dat de artisten. die zich hiervan be wust zijn zich temeer gedrukt voelen, in tegendeel juist dit bewust zijn spoort de spelers steeds opnieuw aan het beste te brengen, wat hij geven kan om zijn roem zooveel mogelijk te handhaven. maakt een lange wandeling door het mulle zand van het strand. Voor de lunch gaat hij zwemmen en daarna volgt een siesta van een paar uur waarbij hij als het weer goed is. buiten gaat liggen lezen. Den middag brengt hij door hetzij met golfspelen, hetzij met ten nis of nog eens een bad in Zèe Om tien uur is het in de villa bedtijd. Miriam Hopkins, een der Paramount- sterren. zegt dat zij de meeste waarde hecht aan tennis. Het houdt haar gewicht nofmaal en bezorgt haar een goeden eet lust. Het brengt een blos op haar wangen en maakt haar huid gebruind. Ais het eenigszins mogelijk is. trekt Miriam (in een kort broekje) naar de tennisbaan. Bovendien gelooft zij in de heilzame werking van zonnebaden, waarvoor ze zelfs het dak van haar huis op speciale wijze heeft doen inrichten. Miriam houdt ook van zwemmen, maar vindt niet dat het zoo'n goede uitwerking op haar heeft als tennis. Ze houdt zich aan geen enkel dieet en eet wanneer en zooveel als ze wil. Tenslotte is ze van meening. dat men OM FIT TE BLIJVEN. Hoe sterren zich ontspannen. tennis en paardrijden. March, een der grootste Para liet een kleine villa bouwen strand van Laguna met de bedoe- met het buitenleven zijn gezond- peil te houden. Hij ondervond na dat, wonend in de stad, het erg was om bepaalde uren voor licha- oefeningen te reserveeren en daar bij zich ver van Hol'ywood een aan te schaffen om er de week-ends te brengen. Iedere Zaterdag en Zon en, indien hij niet met een film bezig heele weken, brengt hij door in Mine, maar gezellige villa, waar hij dajen wijdt aan balspel op het strand baden in het water en in de zon. 'n het hartje van den winter (die in natuurlijk heel wat zachter is m Holland!) Hü staat om half zeven Te:richt dan een half uur lichaams- in den voortuin, die uitziet op oceaan. Vervolgens ontbijt hij en

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13