ue Jaargang MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 No. 22680 immer bestaat nlt DRIE B?aih« EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN g i ots, per regel toot advertentiën nlt Lelden to plaatsen ja: agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Vöor alle •ndere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën itslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. K1 een maximum aantal woorden van 30. 550 volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewljsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per I maanden f. M6: per week «Hti<fcO.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0J« Franco per post f. 2.35 portokosten. DIGING VAN DEN HEER F. BEKKER. iftigd met de bronzen draagmedaille der Orde van Oranje-Nassau. heeft onze trouwe portier F. r zijn veertigjarig jubileum in dienst ons Blad onder groote belangstelling i herdenken. jubilaris werd 's morgens in de tiekamer ontvangen, waar de Direc- heer J. W. Henny hem in het van Commissarissen en van den neester mi'. A. van de Sande Bak- 'nartelijk toesprak. Spr. bracht ede namens Commissarissen dank de wijze, waarop hij gedurende veer- |aren zijn diensten had verricht en ndigde hem een enveloppe met Tevens was het den Directeur een hem het loffelijk getuigschrift Maatschappij voor Nijverheid [andel met de daaraan verbonden draagmedaille te mogen over top voerde de Burgemeester het I, die er op wees, hoe zeer een 40-jarig mm in dezen tijd op prijs wordt ge- Hij had gehoord van de goede ver- j tusschen de Directie en den jubi- en van de wijze, waarop de laatste zijn plichten had vervuld. Hij deelde mede. dat het H. M. de Koningin "d had hem de draagmedaille in der Orde van Oranje Nassau te ver en het was spr. een groot genoegen deze persoonlijk op de borst te mogen ter betoonde zich diep onder den van deze plechtigheid, olgens vond in de zetterij nog een plaats, waarbij de leden der e, alsmede het administratieve en personeel vertegenwoordigd waren, woord werd hier gevoerd door den de Haak die na vele vriendelijke 'en van gelukwensch den jubilaris 'shet geheele personeel een fauteuil Spr. hoopte, dat Bekker daarin zijn dagelijksche werkzaamheden ds nog langen tijd zou mogen uit- Tevens ontving de jubilaris een e bloeiende azalea en een kistje i. s sprak de heer Schouten namens het "oh personeel, in wiens woorden men ns de groote genegenheid beluis- voor den persoon van den zoo zeer deerden jubilaris. enkele woorden dankte Bekker ont- voor de hem gebrachte hulde, jubilaris, die den verderen dag vrij dienst was, ontving nog van vele rn blijken van belangstelling voor zijn waardig jubileum. 10-JARIG jubileum bij w. SIJTHOFF'S UITG.-mij. N.V. Van den heer h. Lokker. den mocht de heer H. Lokker, Chef Tijdschriftenafdeeling van A. W. Sijt- s Uitgeversmij. N.V. alhier, onder tal- -blijken van belangstelling zijn 40- lubileum bij genoemde-Vennootschap enken. enmorgen viel hem en zijn familie kantore der Vennootschap een harte- nuldiging ten deel. In een toespraak, tut hartelijkheid en waardeering je- den jubilaris bleek, huldigde de di- ur den heer Lokker voor diens vele onsten als medewerker der Vennoot- P- Spreker besloot met het aanbie- an het gebruikelijke geschenk en ™ooie palm, daarbij de hoop uitspre- b'1 de heer Lokker nog vele jaren mT. "nchten aan de firma zou mo- i"Wen schenken. Procuratiehouders, chefs en ad- ~iu Personeel sprak vervolgens de e"k p Procuratiehouder, die in harte- tev."l00rdingen getuigenis aflegde van eel a "ehre het administratief per d b«f-ê iPbüaris toedraagt. Als blij- wijs hunner sympathie deed het Cennon--,- - - - ?ressoir aan te bieden |on°egen den heer Lokker een b het »^etoi8d en verraste den jubilaris 'ent ti«0ole rookfauteuil. Vermelding et album, waarin de namen der eeWu typograaf Hes weder oc 1 «lome verzorgd. dezer huldiging, waarvoor de tien dp °Prechten dank betuigde, iubihr Jkhec1'en ten huize van ander5IS ..voortgezet, waar hem ook telling be?0 ktV8^e l3ew^zen van ^e~ V0OR VRB. ONTWIKKELING. Ss tttpnf6 'wePde filmvoorstelling i&$"Ik heb een mensch r "Jf^rmorgen in het Trianon- Tevn» OV€rwoldigende belang- ^bricag draaide 6611 film over PORTRET PROF. DE SITTER. Het aan prof. dr. W. de Sitter bij diens 25-jarig professoraat in Ooctober jï. aan geboden en daarna door den kunstenaar Jan Sluijters geschilderde portret, zal van heden tot en met a.s. Zaterdag in een der lokalen der Sterrewacht voor belang stellenden geëxposeerd zijn. ZIEKENVEREENIGING „ONDERSTEUNING ZIJ ONS DOEL". Het 40-jarig bestaan herdacht. In de goed gevulde Stadsgehoorzaal is Zaterdagavond met een vlot verloopen en goed geslaagden feestavond het 40-jarig bestaan herdacht van de ziekenvereeni- ging „Ondersteuning zij ons Doel". De voorzitter, de heer S. P. Strijk, opende den avond met een hartelijk woord van welkom tot de afgevaardigden van het Sanatoriumfonds, het Hoofd- en het Ge westelijk bestuur en de zustervereenigin- gen en in het bijzonder tot den contro leerenden geneesheer dr. Veldhuyzen. In het kort schetste spr. de beteekenis der vereeniging, zijn mede-bestuursleden dankend voor de hem verleende mede werking en in den loop der jaren bewezen vriendschap. De voorzitter van het Sanatorium-fonds, de heer C. Blanken, uit Rotterdam, hul digde „Ondersteuning zij ons Doel" en wees op de groote plaats, welke het Sana toriumfonds zich in den loop der jaren heeft veroverd. Met kracht wekte spr. allen op het fonds te steunen en de kin deren zoodra zij den vastgestelden leeftijd hebben bereikt te doen toe treden. Het verdere gedeelte van den avond werd. gevuld door Joop van Leeuwen met zijn gezelschap. En als conferencier én als humorist èn als medespeler in een blij spelletje, oogstte de leider van het gezel schap veel succes. De verdere leden: Rie- nus de Wilde, die optrad als imitateur en buikspreker en ook aan het tooneelstukje medewerkte en mej. Miep Francken, die als cabarettière ernstige en luimige liedjes bracht en mevr. L. de WildeMooy deden voor den leider niet onder. Al met al werd het voor het Rotterdam- sche Gezelschap een succesvolle avond. In de pauze hield het bestuur een receptie, welke door de vertegenwoordigers der zustervereenigingen en de afgevaar digden van het Hoofdbestuur en Sanato riumfonds was bezocht. Fraaie bloemen werden het bestuur aangeboden en in har telijke bewoordingen werd het nuttige werk der vereeniging in het juiste licht ge steld. Antoine Werry luisterde met zijn man nen den vooravond op en verzorgde de muziek voor het intieme bal, dat onder leiding van den heer Evert Castelein dezen goed geslaagden feestavond besloot. 10-JARIG BESTAAN NATUUR- VRIENDENGROEP. Hedenavond herdenkt de Leidsche Na- tuurvriendengroep van het Inst; v. Arb. Ontwikkeling het feit, dat 10 jaar geleden de organisatie te dezer stede tot stand kwam. De heer M. Borsje van Den Haag, oud voorzitter der Natuurvriendenbeweging in Nederland zal een toepasselijk woord spreken. Voorts zal een interessante natuurfilm gedraaid worden en zal tevens de uitslag van den fotowedstrijd bekend gemaakt worden. Het ingezonden werk der fotografeerende leden zal tentoongesteld worden, terwijl een muziekgezelschap voor muzikale opluistering zal zorgdragen. UITVOERING ,HET NIEUWE TOONEEL.' rei j Een mooie avond. Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond in de goedbezette zaal van „Zomerlust" haar reputatie hooggehouden door de vertooning van een aantrekkelijk programma, waarvan het drama „Als de zee roept" de hoofdschotel vormde. Drama's vragen altijd van de spelers en speelsters meer toewijding en ernstiger studie dan kluchten en blijspelen, waar mede veel eerder succes te behalen is. De regisseur was zich daarvan blijkbaar bewust geweest en had er voor gezorgd, dat alle rollen er uitstekend in zaten. Al leen hadden wij het tempo graag iets sneller gezien. Door de te lange onder brekingen tusschen de zinnen had de dia loog aanmerkelijk te lijden en werd de spanning niet zóó hoog opgevoerd als mo gelijk geweest zou zijn. Overigens hebben wij voor hetgeen „Het Nieuwe Tooneel" geboden heeft, niets dan lof. pe heer J. van Es zegde de proloog op prijzenswaardige wijze en de rolbezetting vertoonde geen zwakke plekken. Ook het kapwerk van den heer P. van der Pijl, was goed verzorgd. Na de pauze werd nog een klucht ten beste gegeven „Verhuisd", waarmede veel eer werd ingelegd. De avond werd verder aangevuld door eenige liedjes van mej. PiketCarton en muziek van „The Dutch Players". De heer Van Rosse, die als humorist medewerking zou verleenen, was daarin, zooals voorzit ter P. van Egmond in zijn welkomstwoord mededeelde, door ziekte verhinderd. Tot besluit van den welgeslaagden avond werd onder leiding van den heer C. N. Bink een dansje gemaakt. NED. VER. VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF. Lezing van den heer D. J. Buijs. In hotel „Centraal" heeft het district Leiden van de Ned. Vereeniging van chefs in het Grafisch bedrijf een geslaag de vergadering gehouden. De heer D. J. Buijs van Driehuis hield een tweede causerie over verschillende drukmethoden. In aansluiting op de eer ste lezing sprak de heer Buijs ditmaal inzonderheid over vlakdruk en speciaal over steendruk. Eerst werd nagegaan de historische ontwikkeling en groei van deze drukmethode. Het te drukken beeld wordt op een spe ciaal soort steen gebracht door copieeren of afdruk. Hierna volgt een behandeling met salpeterzuur en Arabische gom, waar door later bij het afdrukken de steen al leen daar inkt aanneemt, waar dit noo- dig is. Niet alleen steen-, ook zinken of aliminium-platen worden gebruikt voor vlakdruk. Met voorbeelden van lithografiesteenen en zinken platen, waarop de teekeningen waren aangebracht, verduidelijkte spr. zijn betoog. Niet minder door de tentoon stelling van fraaie afdrukken van pen en krijtteekeningen. Deze voorbeelden wa ren zoowel van Hollandsche als buiten- landsche bedrijven. In het tweede gedeelte van deze lezing werd gehandeld over een ander vlakdruk procédé n.l. de lichtdruk. Ookh ier werd het gesproken woord met interessante voorbeelden toegelicht. Door meerdere aanwezigen werden vragen gesteld. Met een woord van dank aan den heer Buijs werd deze leerzame vergadering door den voorzitter gesloten. Vermelden we nog. dat de heer Buijs een derde en laatste lezing zal houden over diepdruk. VER. „SCHOONHEID IN OPVOEDING EN ONDERWIJS". De Grafische tentoonstelling in de Lakenhal, gehouden vanwege de afd. Lei den der Ned. Ver. „Schoonheid in opvoe ding en onderwijs" is een groot succes ge worden. Nagenoeg 700 personen, onder wie 600 betalenden, bezochten de leerzame en interessante expositie, waarop de afdee- ling met voldoening kan terug zien. In het Bestuur der afdeeling is eenige wijziging gekomen, zoodat dit als volgt zal zijn samengesteld: A. J. M. van Dijk Azn., voorzitter; Mej. M. H. Nederburgh, 1ste secretaresse; Mevr. J. van Rijnbachvan Gelder, 2e secreta resse; W. H. Hulstijn, penningmeester; Mevr. J. HannivoortAdriani en Mevr. Prof. B. Kromv. d. Plas, leden. Tevens berichten wij nog dat de heer A. J. M. van Dijk tot lid van het te Den Haag zetelende Hoofdbestuur der Vereeni ging is gekozen. SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Zaterdagavond heeft de Leidsche speel- tuinvereeniging „Zuiderkwartier" voor een geheel bezette zaal van „Concordia" een propaganda-feestavond gegeven ten bate van haar speeltuin. Bij de opening van den avond sprak de voorzitter der vereeniging, de heer Pee man, een kort woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de afge vaardigden der zustervereenigingen en bracht hij dank aan allen, die hebben medegewerkt om dezen avond mogelijk te maken. Hierna kwam het trio van der Woerd voor het voetlicht, dat met aantal kleine schetsjes de aandacht der aanwezigen opvroeg. Dat zij daarin ten volle geslaagd zijn, kunnen we moeilijk zeggen, doch de keuze der stukken zal hieraan wel mede schuldig geweest zijn. Voor zulk een geva rieerd gezelschap van kinderen en volwas senen is het niet gemakkelijk een juiste keus te doen, maar dramatisch getinte voordrachten eigenen zich niet voor een feestavond. Tijdens de pauze tusschen de verschil lende nummers werd den voorzitter bij monde van een jong lid der vereeniging een aandenken overhandigd, hetwelk met eenige waardeerende woorden werd aan vaard. In de pauze was er voor de aanwezigen gelegenheid op verschillende wijze hun ge luk te beproeven, door loterij, tombola enz. Alles bijeen mag worden gezegd, dat de aanwezigen zich goed hebben geamuseerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Fabriek en groothandel „Menthol", Nieuwe Rijn 57a, Leiden. Handel in drops, suikerwerk, menging en verpakking van voetbadzouten. Vennooten: C. de Geus, Leiden en M. de Nie, Leiderdorp. Wijziging. Fabriek van wollen dekens en duffels „De Blauwe Klok", Oude Singel 174, Lel den. De N.V. is met ingang van 20 Februari 1934 in liquidatie getreden. .Vere ff.; F. C. Zuurdeeg, Wiesbaden. HERVORMDE JONGEREN-ORGANISATIE Karaktervorming door Zelfopvoeding. Zaterdag jj. vervolgde de heer A. van der Baan voor de Herv. Jon geren-Organisatie zijn lezing over „Karaktervorming door Zelfopvoeding" in verband met Künkels theorieën, Spr. merkte allereerst op, dat in het achter ieder karakter verborgen levens plan van den mensch twee factoren aan wezig zijn. n.l. die der „Ichhaftigkeit" en der zakelijkheid. Bij de laatste houding stelt men zich in dienst van de gemeen schap, van het leven, en tenslotte in dienst van God; terwijl de ikzuchtige zichzelf juist tot heerscher over het leven wil maken Hij leeft ln voortdurenden angst het even wicht niet te kunnen bewaren tusschen zijn minderwaardigheidsgevoel en de be hoefte zich te laten gelden, en die schom melingen brengen een groote mate van prikkelbaarheid met zich mede: de kleinste aanleiding is voldoende zijn humeur te be derven, of ook omgekeerd, weer op peil te brengen. Tenslotte kijkt de ikzuchtige door een sterk gekleurde bril. d.w.z. hij ziet slechts, wat in zijn eigen levensplan past en kan dat altijd wel op zichzelf toepas sen. Zoodoende draait hij in een vicieusen cirkel rond: het leven behandelt hem zóó, omdat hij zus is, en hij is zus. omdat hij zóo behandeld wordt. Vaak tfijft hij alleen staan in het leven; hij wordt ongeduldig en het verbodene lokt hem sterk aan. Im mers moet hij zich haasten, zijn minder waardigheidsgevoel uit den weg te ruimen, en zich tot de hoogte van zijn ideaal op te werken? De zakelijke mensch daarentegen ken merkt zich door een groote dosis moed en vertrouwen en tevens aanpassingsvermogen Hij laat zich niet door de geringste moei lijkheid uit het veld slaan en weet altijd, weer een nieuwe mogelijkheid te vinden. Künkel zegt in tegenstelling echter met wat de Bijbel ons leert dat het pasge boren kind volkomen zakelijk is en ook van zijn omgeving hetzelfde verwacht. Doch spoedig komt het in aanraking met de menschelijk ikzucht en wordt daardoor gedwongen zijn eigen zakelijkheid met ik zucht t« gaan mengen. Dan komt de om buiging in het karakter, het zich instellen op de omgeving en het oordeel van ande ren. De spontaniteit maakt plaats voor de berekenende houding en het jagen naar effect heeft onwaarachtigheid, ja. levens verminking ten gevolge. Tenslotte kunnen wij volgens Künkel twee soorten van karakters onderscheiden: de actieve en de passieve. De eerste groep wordt weer verdeeld in het fimstertype met de verwende houding die zich wel genadig wil laten bedienen en het Caesar-genre, dat zich verzet tegen alle bestaande orde en andere menschen als zijn natuurlijke vijanden beschouwt Daartegenover kunnen we de passieve karakters onderscheiden in het krekelteype dat bang is voor de ruwheid van het leven, graag met anderen meeloopt en onderwijl toch zijn eigen omgeving tyranniseert en de sufferds die het leven wel als hun vijandig beschouwen doch de wilskracht missen er tegenop te komen Vanzelfsprekend worden de gevolgen van deze verschillende karakterhoudingen in het leven zichtbaar En dan komt de vraag aan de orde, of die gevolgen nu niet zijn te voorkomen, en of men dus de karakter trekken niet kan wijzigen. K^n de zelfop- voeder na verkregen zelfkennis zijn karak ter vormen en vervormen? Over deze vraag hoopt de heer van der Baan od 10 Maart a.s. te spreken en daarmede zijn serie lezingen voor de H.J.O. te besluiten. Onze stadgenoot de heer A. G. Hooijer is herbenoemd als herschatter der Drank- localiteiten te Warmond. De alhier tot arts bevorderde semi- arts H. Navis is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. bij het reserve- personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Zaterdagavond omstreeks halfvier is de 13-jarige wielrijder Ben B. op den Morschweg aangereden door een personen auto, bestuurd door P. H. H. De jongen be kwam snijwonden aan het achterhoofd en is door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De politie onder zoekt de schuldvraag. Wij vestigen nogmaals de aandacht op een in dit Blad voorkomende adver tentie betreffende een door de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te houden rei zende tentoonstelling. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillisse ment L. G. Schrijvers h. o. de firma P. J. Hueber en Schrijvers, koopman alhier. Deze lijst telt 31 crediteuren met een totaal passief van f. 42.502.48 waarvan preferent f. 277.75. De baten zijn nog niet volledig bekend. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 19 Febr. 53 53 Dinsdag 20 Febr. 56 56 Woensdag 21 Febr 62 62 Donderdag 22 Febr. 62 62 Vrijdag 23 Febr. 63 63 Zaterdag 24 Febr. 63 63 BINNENLAND. Het conflict in de Weeding-industrie (Binnenland, 3e Blad). Buitenlandsche revolutionnairen aange houden op een bijeenkomst te Larcn« (Binnenland, 3e Blad). De zaak-Onnes van Nijenrode; Koning op vrije voeten gesteld. (Rechtzaken, 3e Blad). Het hoofdbestuur der Pendidikan Na tional Indonesia gearresteerd. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad.) De muiterij op de De Zeven Provinciën; uitspraak betreffende de groep Boshart. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad.) I BUITENLAND. Eden te Rome, waar Suvich na zijn be zoek aan Wecnen is teruggekeerd. (Bui- tenl., le Blad). Groote Nazi-beëediging in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Geladen atmosfeer in Oostenrijk. (Bui tenl., le Blad). De amnestie in België (Buitenl., le Blad) Duitsche repressaillemaatregelen tegen Tsjecho-Slowakijc (Buitenl., le Blad). De zes door Mandsjoekwo gearresteerde Russische trein-beambten in vrijheid ge steld. (Buitenl., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De reizen van Eden en Suvich. De Lord-grootzegelbewaarder Eden heeft nog geen voeling gehad met politieke Ita- liaansche kringen, doch zich slechts ter Britsche ambassade op de hoogte laten stellen van de opvattingen te Rome en zich gewijd aan de bestudeering van het uit Londen ontvangen materiaal. Hij zal he denmiddag om vijf uur door Mussolini worden ontvangen. Tevoren zal hij waar schijnlijk evenwel eerst een bespreking hebben met staatssecretaris Suvich. Zooals bekend, komt het Italiaansche standpunt in hoofdzaak hierop neer: Daar op het oogenblik moet worden afgezien van een werkelijke ontwapening is het eener- zijds zaak, te verhinderen, dat Duitsch land onbeperkt herbewapent en anderzijds te voorkomen, dat bepaalde mogendheden haar groote bewapening nog vermeerderen Een wedloop in de bewapening zou kun nen worden verhinderd, door Duitschland een zekere bewapening toe te staan. Suvich is intusschen te Rome terugge keerd, na incognito eenige uren te Weenen te hebben vertoefd. Dollfuss bezocht hem op de Italiaansch ambassade. Er had een conferentie plaats, welko eenige uren duurde. Zaterdagavond is Su vich per auto uit Weenen vertrokken en is onderweg gestapt in den sneltrein van Weenen naar Rome, daar hij een officieel afscheid aan het station wilde vermijden. Over deze conferentie is geen officieele mededeeling uitgegeven. Aan Italiaansche zijde betoogt men, dat hiermede het zuiver particuliere karakter van dit bezoek op elke wijze is getoond. Suvich heeft geen be sprekingen gevoerd met vice-kanselier Fey en den leider der Heimwehr Prins Star hemberg. Bondskanselier Dollfuss, zoo wordt nader gemeld, heeft er prijs op gesteld, om Su vich in te lichten over de oorzaken en de gevolgen van den opstand en over den toe- komstigen koers der regeering. Men neemt aan, dat bij de besprekingen ook het program is behandeld van de bij eenkomst tusschen Mussolini, Goemboes en Dollfuss, die midden Maart te Rome zal worden gehouden. Volgens persberichten heeft Suvich te gengesproken, dat te Boedapest een orga nisatie-statuut tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije is gesloten, naar voorbeeld van de Kleine Entente. Het zou slechts een uitgebreid consul tatief pact betreffen, dat de gemeenschap pelijke belangen van Italië, Oostenrijk en Hongarije organisch in een gemeenschap pelijke lijn brengt. De drie landen zouden voortaan in hun economische en politieke kwesties slechts handelen na wederzijdsch. overleg. UIT HET VERRE OOSTEN. Sovjet-onderdanen in vrijheid gesteld. Volgens een bericht uit Charbin heeft de regeering van Mandsjoekwo besloten, de zes Sovjet-onderdanen, wier gevangenhou ding sedert 24 September van het vorige jaar tot een opschorting van de onderhan delingen over den verkoop van den Chl- neeschen Oosterspoorweg heeft geleld, ln vrijheid te stellen. Het ls waarschijnlijk, dat deze onder handelingen nu spoedig hervat zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1