ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 No. 22679 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN eerste blad. CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD ADVERTENTENb CB. pér «gel root aüvertentfën uit Lelden, én plaatsen spmteohappen ma ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Te adverteqttën 86 Cts. per regel. Kleine Advertentiën dtend bl) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum. aantal •woorden van 30. volgens postrccht. Voor eventueele opzending van 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cte. Noorcfeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Roetcbèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 4 Voor Lelden per I maanden t. 2.35; per week ..'évv.1.018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.85 portokosten. mmer bestaat uit VIER bladen HINDERWET. meester en Wethouders van Leiden; het verzoek van Jac. Raar, om -g tot het oprichten van een druk- t perceel Levendaal no. 25, kada- bekend Gemeente Leiden, Sectie 1354 op 'de artikelen 6 en 7 der Htnder- n kennis aan het publiek, dat ge- verzoek met de bijlagen op de e dezer gemeente ter visie gelegd is; 1e dat op Zaterdag, den 10 Maart voormiddags te half elf uur in -rceel Breestraat 125 (Bureau van ntewerken) gelegenheid zal worden om bezwaren tegen dit verzoek in gen. terwijl zij er de aandacht op dat niet tot beroep gerechtigd die niet overeenkomstig art. 7 der -et voor het gemeentebestuur of leden zijn verschenen, ten einde waren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. A, 24 Februari 1934. TRAM EN AUTOBUS. r samenwerking wenschelijk. r den gemeenteraad dezer dagen lde Verordening op het Rijden ..t wederom een belangrijke schrede "ts op den in onze stad zoo moei- reg, welke leidt naar oplossing van teersprobleem. heffing van de autobuslijn Station- est getuigde eveneens van het streven naar vereenvoudiging van eer. J, deze dienst was uitermate gerief- r de bewoners van Hoogerbeets- en naaste omgeving, doch in een uken verkeersbehoefte voorzag die 'ing niet. i een tijd, waarin alle vervoersin- s klagen over dalende opbrengsten, logisch, dat ook het publiek een ge iler brengt, in casu zich de kleine getroost om zich te begeven naar nsburgerweg en gebruik maakt van "idien bestaande vervoermiddel, de .kan dan ook niet zeggen, dat het k door de opheffing van de auto- binding rechtstreeks werd gedu- (i aan den anderen kant kan toch et worden beweerd, dat de conse- es van die opheffing strooken met ngen van het reizend publiek, ets die opheffing had overleg tus- de directies van N.Z.H.T.M. en de he Autoboxengarage tengevolge, J een aantal maatregelen werd ge- welke voor het publiek de moge- h openden zich te voorzien van ge- ,ee,rde, tram- en autobuskaartjes. erviakkig beschouwd derhalve een «t van vruchtbare samenwerking, dat h consequenties echter voor het pu- .z°° voordeelig is als het op het gezicht lijkt. De autobusdienst toch net instituut van tienrittenkaarten net gereduceerd tarief van 75 cent; 7„ handhaafde bij haar 10-ritten- ,n net gebruikelijke tarief van 10 et. men dus thans bijvoorbeeld per tram ,'ai) Oegstgeest naar Tuinstadwij k reizen> dan kost zulks 10 cents '°eSez alleen per bus Th cent. ™en denzelfden rit maken op een eliiv kaart, dan blijkt zulks -rwii aansezien op een dergelijk ?Ierstappen op de bus niet is Hetzelfde geldt ook voor de - Jehon van 15 cents, waarop men Wam, doch niet per bus mag ■h'de gevallen laat dus de samen- -yi® wen5Chen over tot ongerief van hd^tnt1 ons met bovenstaande klacht 101 de directies van L.A.B. en waar men ons mededeelde, dat Me doorvoering van gecombi- .^"Pus-kaarten in de praktijk l,,rrMhistratieve bezwaren ople- j zou een systeem te beden- t' „ffdcior aan deze bezwaren oinv "'-h'-'men, doch in verband letlp h ten aanzien van de 8 "plo'tatic der buslijnen door ®ant® de Hhrectie der N.Z.H. zich "ÏÜk er001? daaraan momenteel be te leggj° tinancieele offers ten ijï?en. afzienbaren tijd geen 'ik JSj'hE inzake het tram-bus- w'-tden verkregen daarover eSnj gen met het gomeente- ier""un dan verklaarde de gempm zicl1 bereid de hier- moreerde wenschen ernstig "kachtin 2ien- besta van de komende gebeur- i pe; ,aat r-r dus bij gecombineerd ikheid en autobus geen andere teis.biiT?S gnbruik te maken van zoowel ia iten ad 10 cents, verkrijg- oc tram als in de autobus. VEERTIG JAAR BIJ HET „L. D* Onze trouwe portier F. Bekker. Maandag a.s. hoopt onze trouwe portier F. Bekker zijn veertigjarig jubileum in dienst van ons Blad te herdenken. Toen Bekker zijn intrede deed in ons be drijf destijds nog gevestigd aan de Doezastraat was hij belast met het toe zicht op een aantal instrumenten, welke in de vestibule stonden opgesteld en die wij tegenwoordig „kijk-automaten" zouden noemen. Nadat deze van het tooneel wa ren verdwenen, werd hij door wijlen den heer G. Henri Sijthoff aangesteld als por tier om na eenige jaren deze functie weer te verwisselen met dat van quitantielooper en courantenbezorger. Ongeveer twintig jaar lang bezocht hij in de laatste kwaliteit dagelijks de Haar lemmertrekvaart en omgeving, totdat hij, circa negen jaar geleden, weer tot zijn oude functie van portier terugkeerde. Zij, die geregeld onze Bureaux bezoeken, ken nen zijn hulpvaardigheid en bereidwillig heid om anderen van dienst te zijn. Typeerend voor zijn beminnelijk karak ter is ook het feit, dat hij zich de vriend schap heeft verworven van geheel de jeugd van Witte Singel en omgeving. Voor en na schooltijd kan men hem dan ook herhaaldelijk in zijn portiersloge vin den in gezelschap van een of meer van zijn vriendjes of vriendinnetjes. Wij wenschen hem vanaf deze plaats toe, dat hij nog menig jaar de vriend schap van oud en jong moge genieten. „DENNENHEUVEL". Jaarvergadering. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van „Dennenheuvel", Vereeniging tot het exploiteeren van Herstellingsoorden en Sanatoria voor Handels- en Kantoorbe dienden, Handelsreizigers en Handels agenten, haar jaarlijksche algemeene ver gadering onder presidium van den heer Joh. Brouwer. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat met algemeene stemmen tot vice- voorzitter werd gekozen de heer Nie. A. Kriek. Het afdeelingsbestuur is thans samengesteld als volgt: Joh. Brouwer, voorzitter; F. W. Kooning, secretaris; mej. B. C. van Halderen, pen ningmeesteres; Nic. A. Kriek, vice-voor- zitter; L. Segaar, 2de secretaris-penning- meester. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Hoewel in 1933 het aantal contribuanten van 94 terugliep tot 89, werd dit verlies ruim schoots gedekt door de opbrengst van den, 3 Juni 1933 gehouden „bloempjesdag". Het bestuur brengt zijn oprechten dank aan allen, die aandeel hebben gehad in het bereiken van het fraaie resultaat, in het bijzonder aan het Hoofd der Gemeente Leiden voor de verleende toestemming. Dat de gevoerde propaganda-actie niet het resultaat had, dat het bestuur ervan had verwacht, vindt zijn oorzaak in een totaal gebrek aan medewerking der leden. Hoe wel het steunen van zieke en zwakke col lega's op den voorgrond staat, dienen zij ook te bedenken, dat de mogelijkheid be staat dat zijzelf verpleging gaan behoe ven. Aan het lidmaatschap wordt het recht ontleend van verpleging tegen zeer matigen prijs. Hoe grooter het aantal leden dus wordt, des te lager zal de ver- plegingsprijs worden voor de leden. Mede werken aan de uitbreiding van het leden tal is dus ook een zaak van eigenbelang. Het verslag besluit met den wensch, dat 1934 de zoozeer verlangde algemeene op leving zal brengen tot heil van het philantropisch instituut, de alom bekende en gewaardeerde vereeniging „Dennen heuvel". Dit jaarverslag, alsmede de rekening en verantwoording van de penningmeesteres werden onder dankbetuiging goedgekeurd en de penningmeesteres op voorstel van de kascommissie gedéchargeerd De agenda werd vervolgens op vlotte wijze afgewerkt, waarna de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord en dank voor de opkomst sloot. PORTRET WIJLEN PROF. HEERES. Mevrouw de weduwe prof. mr. J. E. Heeres heeft aan den Senaat der Rijks universiteit alhier, ter plaatsing in de 'senaatskamer, het portret van wijlen ha ren echtgenoot, geschilderd door J. L. Kleintjes, aangeboden. De Senaat heeft dit geschenk aanvaard. LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. Commissie van Uitvoering. De Universiteitsraad van het Leidsch UniversiteitsTönds heeft benoemd tot le den de heeren jhr. mr. A. Röell te Haar lem, mr. J. B. W. H. baron van Hugenpoth te 's Hertogenbosch, dr. J. Schoemaker te 's Gravenhage, jhr. mr. A. C. D. de Graeff te 's Gravenhage, dr. F. C. Molhuysen te 's Gravenhage, N. Rutgers van der Loeff te Lausanne, mr. A. baron van Haersolte te Amsterdam, mr. S. J. R. de Monchy te Arnhem, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan te 's Gravenhage, mr. S. N. B. Halbertsma te Rotterdam, jhr. mr. C. C. de Jonge te Zutphen. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Kralingen, dr. J. H. F. Umbgrove te Wassenaar en tot leden van het college van gecommitteerden de hee ren jhr. mr. A. Röell en mr. K. P. van der Mandele. o CHRISTELIJK HISTORISCHE KAMER- KRINGVEREENIGING LEIDEN. A.s. Woensdag 28 Februari des nam. vier uur komt de Chr. Hist. Kamerkringveree- niging „Leiden" in jaarvergadering bijeen. Deze vergadering is alleen toegankelijk voor leden der Chr. Hist. Unie. Te zeven uur wordt een gemeenschappe lijke koffietafel gehouden, terwijl des avonds acht uur een groote openbare pro- pagandavergadering zal worden gehouden. Deze propaganda-vergadering is voor ieder toegankelijk. Ook de vrouwen worden in grooten ge tale verwacht. De heer Jac. Wilbrink, de voorzitter van den Kamerkring, zal een openingswoord spreken, terwijl verder als sprekers zullen optreden de leden van de Tweede Kamer mej. mr. C. Frida Katz en de heer J. Bakker. Het mandoline-gezelschap „Kunst en Genoegen" onder leiding van den directeur den heer H. Leegstra Jr. zal haar zeer ge waardeerde medewerking verleenen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. MET DE N.C.R.V.-FAMILIE IN DE STADSZAAL. Een nationale avond. Het was gisteren weer één van die echte familie-avonden, zooals wij die in den loop der jaren al meer met de Ned. Chr. Radio- Vereeniging hebben medegemaakt. Er hing in de Stadszaal een intieme sfeer, niettegenstaande er ruim 1000 menschen aanwezig waren. Dat er bij die sfeer ook het enthou siasme was, laat zich begrijpen, als men zich realiseert, dat behalve de vertooning van de film van den glorieuzen landdag te Apeldoorn, met zijn 65.000 bezoekers, ook werd vertoond de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion op 9 Septem ber en de opening der Staten-Generaal in 1933. Het was dus wel bij uitstek een avond, waar het enthousiasme voor Ko ningin en N.C.R.V. hand in hand ging. Ds. J. de Wit, Herv. pred. alhier, sprak een openingswoord, dat spr. een woord van constateerenden aard wilde noemen, omdat de volle zaal een duidelijk beeld van het groote enthousiasme geeft, dat er leeft in allen voor hetzelfde doel. Na nog gewezen te hebben op de groote saambindende factor, welke de N.C.R.V. gevormd heeft .eindigde spr. met op te wekken stille, doch actieve propagandisten te zijn voor den omroep met den Bijbel. Ds. C. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer en van het H.B. der N.C.R.V., sprak hierna de propaganda-rede uit. Na herinnerd te hebben aan de eerste radio-uitzendingen in 1919 stond spreker enkele oogenbhkken stil bij de eerste uit zending van de N.C.R.V. op 24 Dec. 1924. Uitvoerig en met klem van argumen tatie wees spr. voorts op de groote saam- bindende kracht die er van de N.C.R.V. is uitgegaan en nog steeds uitgaat. Voorts teekende ds. Van der Zaal, dat het Christendom wekt tot actie en dat Christenen een eigen levens- en wereld beschouwing hebben. Wij eischen alles voor ons op, ook de Chr. radio. Wij willen en zullen uitdragen het verlossend Evan gelie van Jezus Christus ook door middel van de radio. Zei eens een oude kluizenaar: „God wil het", spr. gelooft vast, dat wij ook deze woorden tot ons devies kunnen rekenen ten opzichte van de Chr. radio. Laten wij dan onze roeping verstaan en de N.C.R.V. met onze gaven steunen! Het Geref. Zangkoor „Hosanna", onder leiding van den heer G. de Wolf, zong hierna vier-stemmig enkele vaderlandsche liederen, waarna eenige groote gebeurte nissen, zooals de afsluiting van de Zuider zee en de aankomst van de „Graf Zeppe lin" op Waalhaven werden vertoond. Na de pauze werden nog vertoond de huldiging van de Koningin in het Stadion, de opening van de Staten-Generaal en de N.C.R.V.-Landdag-film te Apeldoorn. De avond werd met een kort woord ge sloten door ds. Bouwman. Geref. predikant alhier. VAKSCHOOL VOOR MEISJES RAPENBURG. 17de Jaarverslag. Aan het zeventiende jaarverslag der Vareenigng Vakschool voor Meisjes voor Lelden en omstreken te Leiden. Rapen burg 23, ontleenen wij het volgende: In de samenstelling van het Bestuur kwam in 1933 geen wijziging. Aan Mej. A. M. L. Bolleman van der Veen werd met ingang van 1 Mei 1933 eer vol ontslag verleend als directrice. In haar plaats werd met ingang van 1 September 1933 benoemd mej. C. H. Hoy tink. Een nieuwe schoolgeldregeling kwam tot stand. Voor de voorbereidende en vak klassen werd deze progressief. Uitgereikt werden 10 diploma's aan huis houdkundigen; 6 aan kinderverzorgsters; 11 aan hulpen in de huishouding; 8 aan leerlingen der costuumklasse, en 11 getuig schriften voor hulp in het gezin (dienst boden). Tot September waren in volledige oplei ding 227 leerlingen en voor de cursussen 139 leerlingen. Vanaf September 243 leer lingen; cursussen 169. Totaal aantal leer lingen over 1933: 778. Afdeelingsschool Alphen: volledige oplei ding 31 .cursussen 37. De gebruikelijke excursiën hadden plaats, terwyl 12 van de beste leerlingen der voorbereidende klassen door het „Over- voordefonds" in staat werden gesteld een prettige vacantieweek door te brengen. De leerlingen uit de verschillende klassen spaarden ook in dit jaar voor haar uit stapjes die onder leiding der leeraressen plaats vonden. DE STOEPEN AAN DE BREESTRAAT. Van de zijde van den Dienst van Ge meentewerken is dezer dagen een circu laire gestuurd aan de eigenaren van pan den met een stoep aan de Breestraat, waarin een beroep wordt gedaan op hun medewerking teneinde te komen tot uit voering der plannen om de Breestraat te verbeteren en een doorgaand trottoir aan te leggen. Laat ons hopen, dat nu spoedig alle be letselen voor deze zeer noodzakelijke ver betering zullen zijn opgeruimd en de Breestraat in de naaste toekomst haar naam waardig mag worden! TENTOONSTELLING „NED. FABRIKAAT". Woensdag. Donderdag en Vrijdag a.s. wordt in „Den Burcht" de reizende ten toonstelling „Nederlandsch Fabrikaat" opgesteld, uitgaande van de vereeniging van dien naam. Als inleiding tot deze expositie, welke zal worden geopend door den burge meester, wordt Maandagavond in „Den Burcht" een filmvoorstelling gegeven. Men zie ook de advertentie in dit Blad. NED. NATUURHISTORISCHE VER. AFD. LEIDEN. De afdeeling Leiden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging heeft dezer dagen haar maandelijksche ver gadering gehouden. Naar aanleiding van de ingekomen stukken werd een excursie naar het planetarium in Den Haag be sproken. Nadat een begin gemaakt was met het verkoopen van een gedeelte van de bibliotheek, wat op volgende vergade ringen zal worden voortgezet, waarbij bleek dat de leden hiervoor veel animo hadden, werd gepauzeerd. Na de pauze ontvouwde de voorzitter de plannen voor de groote Pinksterex cursie naar Winterswijk en omgeving. Vervolgens demonstreerde Dr. Groene- wegen een fasciatie van de Kardinaals muts. waaraan zich een discussie vast knoopte over misvormingen. De heer Cossee liet enkele, door hem opgezette vogels rondgaan, die door hun natuur lijke houding weer zeer de aandacht trokken. Mej. Dr. Timmermans vertoonde neushoornkevers, die gekweekt waren uit larven, die in mest gevonden waren en die op de Mei-vergadering van het vorig jaar waren gedemonstreerd. Dr. Henrard liet een mosdiertjeskolonie (Flustral rondgaan en demonstreerde fossiele koralen en zeeëgels Dr. Koumans vertelde over den lichaamsbouw van ver schillende dieren van onze kust en de monstreerde hiervan materiaal. Om 10 uur sloot de voorzitter den zeer geslaag den avond. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma P. Schrier, Molenstr. 12/14, Noord wij k-Binnen; loodgietersbedrijf; handel in verlichtings- en sanitaire artikelen. Ven- nooten P. Schrier en D. Schrier, Noordwijk. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duinwater Maatschappij". Stationsweg 17, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Th. Burgerhout, Nieuwe Mare 5, Leiden; loodgietersbedrijf. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: toonkamer van sanitaire arti kelen. BINNENLAND. Rapport der commissie-Bruins inzake economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië. (Ie Blad). Oud-minister De Geer over nieuwe krachten in ons volksleven (Binnenland1, 3e Blad). Onjuiste belastingopgaventermijn van straffeloosheid tot 1 Mei verlengd. (Bin nenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (2e Blad). Auto bij Heilo door een trein gegrepen; één doode en één gewonde. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Na de troonsbestijging van Leopold III. (Buitenl., Ie Blad). koning Suvich te Boedapest. (Buitenl., Ie Blad), Bezoek van koning Boris van Bulgarije aan Parijs. (Buitenl., Ie Blad). OPENB. SCHOOL VROUWENKERKSTEEG A. Ouderavond. Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal een Ouderavond gehouden. Het hoofd der school heette de aanwezigen van harte welkom namens de oudercommissie en drong er op aan, toch vooral door trouw bezoek van de ouderavonden blijk te doen geven van belangstelling. Dit ver stevigt den band tusschen school en huls. De kinderen varen er wel bij, wanneer er een goede verstandhouding, een geest van vertrouwen heerscht tusschen de ouders en het onderwijzend personeel. Spreker hoopte, dat ook deze avond daartoe mocht bijdragen. De heer Riks hield vervolgens een cam- serie over oude volksgebruiken en volks gewoonten. Allereerst de Nieuwjaarsviering: op 1 Ja nuari of Nieuwjaarsdag, die reeds van oudsher een heidensehe feestdag was, die met veel drukte, lawaai en overmatig veel eten en drinken werd gevierd. In vele plaatsen bestaat nog de gewoonte van de kinderen, om huis aan huis hun veel heil en zegen te wenschen aan milde gevers en geefsters met de kennelijke bedoeling een gave in den vorm van koek, „oude wijven", ander lekkers, of geld in ontvangst te nemen. Gezellig vooral zijn In vele huis kamers de Oudejaarsavonden met z'n olie bollen, „knijpertjes", wafels en soms, helaas, veel sterke drank. De opgeschoten belhamels bezorgen de vredige dorpsbewoners een slapeloozen nacht, ondanks het verbod van den burge meester door het afschieten van het deksel van oude carbid- of melkbussen, 't Is een gebulder of er kannonen worden afgeschoten. In het plaatsje Helium, bij Slochteren in de provincie Groningen be staat nog de gewoonte, om van 8 uur 'av. tot 8 uur 's morgens de klok te luiden. Ook hierbij wordt door de boerenknechts over vloedig gedronken, hiertoe in staat gesteld door het „klokkesmeer", dat bij verschil lende ingezetenen was opgehaald. Ook Paschen brengt zijn eigenaardige gebruiken mee, als eieren eten, noten spelen, Paaschvuren branden, het loopen in de week voor Paschen met de foeke rom melpot. 11 November viert men de herden king van den geboortedag van den heiligen Sint Maarten, wat langzamerhand over gaat in de herdenking van den wapenstil standsdag 11 Nov. 1918. Het is een fantas tisch gezicht die lange rijen kinderen, elk met hun „Sinte Maarten", meestal zelf vervaardigd van uitgeholde mangelwortels rapen, pompoenen of dergelijke vruchten. Na nog gewezen te hebben op de viering van het Sint Nicolaasfeest en het Kerst feest. vertelde spreker verschillende bij zonderheden over oude wijven, heksen en andere geheimzinnige wezens. Voor en na de pauze gaven de leer lingen der 6e klasse een aantal meer stemmige liedjes ten beste, wat zeer in den smaak viel. De jongens en meisjes werden voor hun medewerking beloond met een reep chocolade en een sinaasappel. De ouders gebruikten een kopje thee met een koekje en bezichtigden het schriftelijk werk der leerlingen.. Nadat de voorzitter der oudercommissie namens een der ouders den heer Riks een prachtig bouquet seringen en tulpen had aangebo den, sloot deze den zeer geslaagden ouder avond. nj .-van den worderen worderen LEIDSCH DIERENASYL. De penningmeester van het Leidsche Dierenasyl deelt ons mede, dat door on volprezen medewerking, de opbrengst van den liefdadigheidsavond in den Leldschen Schouwburg op 19 Februari ten bate van het Leidsche Dierenasyl, aangeboden door TOVOLIDO, met welwillende medewerking van Mevr. Maartje Offers na aftrek van schouwburghuur, stedelijke belasting en verschillende andere onkosten ruim f. 450 bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1