Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Februari 1934 Vierde Blad No. 22678 FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct. PubSek dE snelste in den smaaIï 5tiiVéercie de mode van de slanke IVnaii».tn ^kte hebben de vrouwen SPREEKCEL. De groote muzikale-comedie „42nd Street". Prins Sigvard van Zweden en zijn Verloofde werd met angst in het hart de weegschaal betreden en de aangeboren aanleg om dik ker te worden werd in alle toonaarden bejammerd. De man maakte zichzelf wijs, dat hij echt-vrouwelijke vormen in een vrouw niet waardeerde, en toonde zich warm voorstander van de slanke lijn, omdat hij merkte, dat dat zoo hoorde. En de vrouw liet zich door de voorgewende ap preciatie van den man misleiden, en deed alles wat de onbarmhartige mode voor schreef. Zoo had er een voortdurende wis selwerking plaats, en de menschheid sug gereerde zichzelf een tegennatuurlijk ideaal. Maar plotseling heeft men zijn dwaas heid ingezien. Van Amerika begint dit maal de victorie! Daar geeft men weer openlijk toe, dat de oude Griek, die de Venus van Milo schiep, toch eigenlijk de ideaalvrouw heeft getroffen: de echte natuurlijke vrouw, wier schoonheid door ieder onbevooroordeeld mensch moet wor den erkend. Aan de overzijde van den oceaan, heeft men zich van de slanke lijn afgekeerd, de dames durven weer smullen en aanko men, de heeren moeten van garonne- achtige schepsels niets meer hebben. Men keert zich af van het geraffineerde, het gekunstelde en zoekt een eerlijke levens houding. Waar werd het eerste schot in deze re volutie gelost? Wat was de aanleiding tot deze „roemrijke" onwenteling? Dat was in Hollywood, dat was een film. De Para mount heeft deze beweging in gang ge bracht door het uitbrengen van één film. Dat klinkt ongelooflik, maar wie er even over nadenkt, zal in zien, dat eigenlijk alleen de film, die in woord en beeld in honderden theaters tegelijk en aan mil- lioenen menschen in één week zijn bood schap brengt, in den tegenwoordigen tijd in staat is den stoot te geven tot een der gelijke omwenteling in den pubüeken smaak. In die film dan speelde Mae West haar eerste hoofdrol. Mae West met haar Venus figuur, die nooit van vermageringskuren heeft willen hooren, Mae West, die ten volle de macht van haar sexappeal kent. En met die ééne film bracht zij het tot een zoodanige beroemdheid, dat men haar thans de Koningin van het Witte Doek kan noemen. In Amerika weet reeds iedereen, van hoog tot laag, van jong tot oud, wie en wat Mae West is. De bridge-avondjes, die tot voor kort de groote rage waren, zijn op den achter grond geraakt, en men noodigt elkaar thans op Mae-West-avondjes, waar de tijd niet gedood wordt met kaarten, doch waar men zich weer op conversatie toelegt. Men volgt daarbij Mae in haar zinsbouw na en probeert haar in geestigheid te evenaren; men draagt de stijlvolle Mae-West-toi- KIND IN DE WIEG VERBRAND. Door een noodlottig toeval is het wiegje waarin het drie maanden oude kindje van den heer H. te Olsterwijk, was gele gen, in brand geraakt. De kleine, die ernstige brandwonden had gekregen, is in het ziekenhuis overleden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. WOLVEN DOODEN 600 SCHAPEN. Uit Greus in Spanje wordt gemeld, dat groote troepen wolven doorgedrongen zijn in de bosschen in de buurt van Camba Laza en tot nu toe niet minder dan 600 schapen hebben verscheurd. De bevolking is buitengewoon onrustig en eischt van Madrid, dat hulpmaatregelen zullen wor den genomen om een einde te maken aan de verschrikkelijke plaag. NOG EENIGE VLIEGONGEVALLEN. Twee Portugeesche militaire vliegtui gen zijn bij een oefeningsvlucht neerge stort en in brand geraakt. Van de inzit tenden konden slechts de verkoolde lij ken geborgen worden. Bij een oefenvlucht is een sportvlieg- tuig bij Muelheim aan de Ruhr veronge lukt. De bestuurder werd gewond, terwijl een tweede inzittende werd gedood. ——o DE BEMANNING VAN „TSJELJOESKIN". Twee Russische watervliegtuigen hebben geprobeerd de bemanning v. d. ijsbreker „Tsjeljoeskin" assistentie te verleenen. De dalingspogingen op het ijs moesten even wel worden opgegeven wegens ongunstige weersomstandigheden. Radiotelefonisch werd geconstateerd, dat het ijs waarop de bemanning van de „Tseljoeskin" haar tenten heeft opgesla gen, is gescheurd. De bemanning moet der halve omzien naar een andere verblijf plaats. Vandaag zullen de vliegtuigen een nieuwe poging ondernemen, om allereerst de zieke leden der bemanning te bergen. o GRENSCOMMISSIE OVERVALLEN. Naar de „Times" uit Port of Spain (Trini dad) verneemt is de comm. tot regeling van de grenzen tusschen Venezuela en Co lumbia door Motilone-Indianen overval len, die met hun giftige pijlen drie amb tenaren doodden en negen arbeiders ver wondden. De Motilonen verzetten zich tot het uiterste tegen het binnendringen van de blanken in hun gebied. RAMON NOVARRO IN EEN INTERNATIONALE ROL. EMENGD nieuws. IjfiBrrrs SMOKKELAFFAIRE .«ruimen tijd was ons bekend, heele kust van ons land werd men het vermoeden had, «he spiritus ingevoerd werd. .gelukte het niet op het een of ie te leggen. week werd te Zandvoort aan fe" tweetal kleine motorschepen ip een kotter gesignaleerd. De !„n waren zoodoende op hun rtpsrias j.l. werd boven aan de hii strandpaal 70 tusschen crt en Noordwijk een achttal blik- ipitus gevonden inhoudende elk 20 Liter. Men bleef den gehee- ,g en den Woensdag de plaats kn doch de smokkelaars lieten W zien Gistermiddag zou men ést blikken vervoeren, maar eerst [steekproeven in de duinreep ge est tot resultaat had, dat nog te [in kwamen 44 blikken van 40 i 11 blikken van 20 liter, tesamen er spiritus. Er waren drie met bespannen wagens noodig om jten naar het politiebureau te ■en Dat de belastingambtenaren den slag hebben geslagen moge uit blijken, dat voor deze spiri- ll£e van een zeer hoog gehalte nJ. jcent was f. 8000.belasting had J worden betaald. fvermoedt, dat de blikken aan een over boord zijn gegooid, omdat leen zeer dik touw van een lengte 1 meter werd gevonden. I OVERREDEN EN GEDOOD. 1 het 21/!-jarig jongetje J. Groen- bnende Floris Vosstraat te Hilver- bstreeks 4 uur zijn woning verliet, Te het onder een zandauto en werd gewond. Men bracht het kind naar i ziekenverpleging, alwaar het kort overleden is. JMAN VAN DE WILLEMSPLEIN OVERLEDEN. familie Klap, te IJmuiden, is uit telegrafisch bericht ingekomen, [heer G. C. Klap, eerste stuurman [ei ss. „Willemsplein" aldaar, ten van typhus is overleden. BRAND. lynandsrade bij Heerlen is de boer- nn den heer Wimmers afgebrand, lunderen kwamen in de vlammen t woonhuis kon door het energiek van de Heerlensche brandweer fen blijven. De schade wordt door gedekt. RECLAME 6525 ARBEIDER ONDER EEN BOOM GEDOOD. Gisterenmiddag had nabij het „Wapen van Hekeren" bij Hummelo een ernstig ongeval plaats, dat den 26-jarigen, onge- huwden voerman D. Hoksbergen uit Wehl het leven heeft gekost. H. was met een tweeden voerman aan het opladen van gevelde boomen. Bij het laden was een der boomen op de tramrails terecht ge komen, kort voor het moment, dat een goederentrein uit de richting Zutfen arri veerde. Toen men de tram hoorde naderen liep de kameraad van H. de tram ter waar schuwing tegemoet. Ondanks krachtig remmen slaagde de machinist er niet in de tram tijdig tot stilstand te brengen, zoodat de machine tegen den boom op reed. Ongelukkigerwijze stond H. juist aan het andere einde van den boom, die door de botsing aan het rollen ging, met het gevolg, dat H. er onder raakte en vele meters werd meegesleurd. Hij was direct dood. Den machinist treft blijkens het ingesteld onderzoek geen schuld. TWEE ARBEIDERS AANGEREDEN. Een personenauto, bestuurd door den heer H. B. uit Bolsward heeft bij het plotseling uitwijken voor een vrachtauto die uit een laan kwam op den Frieschen Straatweg onder Zuidhorn een tweetal arbeiders aangereden. Een van hen, zekere C. uit Groningen, werd met een gebroken sleutelbeen op genomen en naar een ziekenhuis te Gro ningen overgebracht; de andere arbeider was niet ernstig gewond. Het ongeval is aan een samenloop van omstandigheden te wijten. REVOLUTIE IN AMERIKA. ktrice veroorzaakt omwenteling in vrouwelijk ideaal. tte-i Hi i0n van llaar opzienbarende i de nieuwe modellijn ten volle Hm tv é1 en waarin men haar in de K "en geen engel" kan zien. ifcïjj? V0ltrekt zich een revolutie! I de,ér0 revolutie, want met politiek "HnT ?een enkel opzicht iets uit ij „rf" een revolutie van den t jaren is men gekomen l tot aanbidding van het gekun- üiiiriiit!11. ?eforceerd doorvoeren van a 011I„ Moedeloosheid, tot het met ities Sakken van natuurlijke ap- t yanv aPs heeft men daarvan eOavaK 8enoeE gekregen, en de Nnn f. 0011 reeds voorstander en n net ronduit bekennen van f "'W, 'Mbtlijke gevoelens. En daar- en -Zi. een der grootste omwen- f 'kstteiT.i met het voorgeschreven |8h u-Pj; als ze thans hun natuur den v,.kUcn8erdieetjes en vermage ren aangevallen. Wekelijks EEN JAPANSCH MARINE VLIEGTUIG VERONGELUKT. Naar uit Seoel (Korea) wordt gemeld, is een Japansch marinevliegtuig tengevolge van zwaren mist tegen een rots gevlogen. Van de uit zes marine-officieren bestaan de bemanning zijn er vijf gedood en een ernstig gekwetst. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Een der nieuwsgierigen, die, om de uit vaartplechtigheid van Koning Albert beter te kunnen aanschouwen, in een van de boomen van het tegenover het Paleis te Brussel gelegen Koninklijk Park geklom men was, is daaruit gevallen. Hij was op slag dood. GEVAARLIJK SPELEN OP HET LEVE ND AAL. Een chauffeur vestigt er de aandacht op, dat de leerlingen van de R.K. School aan het Levendaal gedurig na schooltijd vlak voor het gebouw blijven spelen, waardoor het autoverkeer ter plaatse niet dan met de allergrootste omzichtigheid kan plaats vinden. Hij verzoekt den rijweg vrij te houden. o letten, die iets heel bijzonders zijn, en pro beert dat even gracieus te doen als Mae zelf. En thans is het oogenblik gekomen, dat ook wij met Mae West kennis kunnen maken, en wel deze week in haar film: „Ik ben geen engel." Deze is door Wesley Ruggles in scène gezet naar het door Mae zelve geschreven scenaria. Zij speelt haar rol met een bijna brutale ongegeneerd heid, doch haar medespelers Cary Grant en Kent Taylor verklaren dat zij in 't werkelijke leven veel zachter en vrien delijker is In zijn nieuwe film „Een nacht in Cairo" spreekt Ramon Novarro zes verschillende talen. Dit is op zichzelf reeds iets bijzon ders, maar het interessante is, dat hij de uitspraak van deze talen van nature goed aanvoelt en zijn accent absoluut niet opvalt. Hij krijgt van alle artisten de meeste brieven uit landen buiten Amerika. Reeds elf jaar is Novarro een der meest bekende sterren en hij is niet alleen bij zonder populair in Amerika, maar ook in de andere werelddeelen. Waarschijnlijk ligt in zijn Spaansche afkomst de verkla ring van zijn groote populariteit in Zuid- Amerika en andere Spaansch sprekende landen. Maar hij ontvangt ook steeds een groot aantal brieven uit Duitschland, Frankrijk, Holland en Italië. De reden voor zijn internationale popu lariteit ligt ongetwijfeld in zijn enorme veelzijdigheid. Hij is niet het type van een Amerikaan, maar kan zich aanpassen in rollen van figuren uit de meest uiteenloo- pende landen. Vele andere artisten hebben in rollen verschillende nationaliteiten gespeeld, doch geen van hen heeft daarmede zoo'n wereldsucces gehad als Ramon Novarro. Hij zelf voelt zich in zijn liefhebberijen, lectuur en bij het aanknoopen van vriend schap een cosmopoliet. In „Een nacht in Cairo" spreekt hij Engelsch, Spaansch, Duitsch, Fransch en Italiaansch, welke talen hij allen zelf be- heerscht en bovendien heeft hij nog een Egyptisch inboorlingendialect voor deze film, waarin hij de rol van een gids ver vult, moeten leeren. DE GROOTE MUZIKALE COMEDIE „42nd STREET". Eenige maanden geleden werd plotse ling de filmindustrie verrast door een mededeeling van Warner Bros, dat zij een groote muzikale film gereed had, waarvan men zich zeer veel voorstelde. Aanvanke lijk stond men sceptisch tegenover deze berichten, maar toen de film in Amerika werd uitgebracht en een buitengewoon succes bleek te zijn, vroeg men zich af. of dan de muzikale film toch niet dood was en daarop kwam het antwoord: Zij is niet dood, mits zij nieuwe wegen bewan delt en mits zij van de allerbeste kwa liteit is. De film, waarover het hier gaat was „42nd Street", waarin behalve Warner Baxter, Bebe Daniels, George Brent, Ruby Keeler en Una Merkel een tiental andere min of meer bekende artisten optreden, benevens tweehonderd girls. film ,.42nd Street." den filmregisseur Lloyd Bacon een prach tige gelegenheid was om zijn heele film met grandioze revue-scènes te doorspek ken. Integendeel, wij merken van deze revue-scènes alleen iets aan het einde van de film, maar deze zijn dan ook geperfec- tionneerd en geraffineeerd en afwijkend van vroegere gemaakt. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de nieuwe stroo mingen zich sindsdien in Amerika hebben gemanifesteerd en dat op het gebied van regie, van fotografie, van amusements muziek etc. iederen dag nieuwe paden be wandeld worden. Behalve Warner Baxter heeft ook Bebe Daniels een hoofdrol ifi deze film. Zij is de groote revue-ster, die dank zij den machtigen financleelen beschermer telkens opnieuw de hoofdrol krijgt. De meest opvallende verschijning in deze film is echter Ruby Keeler, reeds hier bekend uit haar tweede film „Golddlggers van 1933", die met het leeuwendeel van de lauweren gaat strijken. Ruby Keeler, de vrouw van Al Jolson, was vroeger vartété- artiste, maar zij sloeg op verzoek van haar man alle filmaanbiedingen af, totdat Warner haar een nieuwe kans gaf in „42nd Street". Het was geen hoofdrol maar zij accepteerde deze aanbieding en haar optreden werd in Amerika een sen satie. Radio en gramophoon hebben zich van de song-hits dezer film reeds meester ge maakt, maar de eenige wijze om ze volop te waardeeren is om deze film zelf te gaan zien, die beheerscht wordt door muziek, tempo en rhythme. Prins Sigvard van Zweden, die in begin van de volgende maand te Londen in het huwelijk zal treden met Erika Patzek, heeft, naar thans vernomen wordt, eerst getracht zijn huwelijk in Berlijn te doen plaats hebben. Hij was er evenwel niet in geslaagd, in het bezit te komen van alle documenten, die een vreemdeling noodig heeft om in Duitschland te trouwen. Daarom zal hij naar Engeland gaan, waar huwelijksverbintenissen gemakke lijker gesloten kunnen worden. Een vertegenwoordiger van de Zweed- sche koninklijke familie heeft prins Sig vard nog te Berlijn opgezocht om hem te overreden, niet met zijn familie te breken, doch de prins verklaarde, dat hij bereid was alles in de wereld op te geven voor zijn aanstaande bruid. De neef van prins Sigvard, prins Len- naart, die door zijn huwelijk met mejuf frouw Karin Nissvandt in Maart 1932 eveneens met zijn familie gebroken heeft, was reeds lang er van op de hoogte, dat prins Sigvard Erika Patzek beminde en dat hij haar zou trouwen. Prins Sigvard is steeds onafhankelijk in zijn denkbeelden geweest. Hij heeft te Upsala gestudeerd en promoveerde in 1920 tot doctor in de philosofie. Daarna volgde hij lessen van de kunst academie en toonde grooten aanleg voor tooneelspeler. Zijn aanstaande echtgenoote heeft hij bij de Ufa leeren kennen en hij werd daar dikwijls in haar gezelschap gezien. Verwacht wordt, dat de prins in Zwe den een eigen filmmaatschappij zal op richten, na zijn oefening bij de Ufa. De toekomstige schoonvader van den prins Anton Patzek is een rijk koopman in Berlijn die talrijke bezittingen heeft in het Noorden en Westen van Berlijn. Hii is van nederige afkomst en heeft zich zelf opgewerkt en zelfs nu, terwijl hij een rijk man is, schaamt hij zich niet zijn vracht wagens zelf te besturen. Hij woont in een eenvoudig huis te Wil- mersdorf in het Westen van Berlijn. 42nd Street is de groote New-Yorksche boulevard, waar het hart van het Amerl- kaansche amusementsleven klopt. De be roemdste nummers van zang, dans, revue, radio en gramophoon hebben slechts één verlangen: op te treden in een theater aan de 42nd Street, omdat dit het neusje van de zalm is, het centrum van het Amerikaansche theater-bedrijf! De film „42nd Street" is niet allereerst revuefilm. Het is een film, met een logisch en knap scenario, dat ons verhaalt van de zorgen en de moeilijkheden, die een regis seur ondervindt bij het opzetten van een nieuwe revue, zorgen van financieelen aard, maar bovenal zorgen van moreelen aard. Warner Baxter, die de rol van dezen regisseur speelt, zegt het enkele malen heel duidelijk: „Deze revue kan ons straat arm of steenrijk maken. Succes beteekent een jaar lang werkals de revue valt, beteekent dit de ellende voor ons allen. Daarom repeteeren repeteerenen nog eens repeteeren, 's morgens, 's mid dags, 's avonds en als het moet ook 's nachts. Alle andere dingen moeten ver geten worden, alle persoonlijke belangen opzij gezet worden, want het gaat om onze revue en ons bestaan". Wij zien dan, hoe zoo'n revue ontstaat, het eindelooze trainen van de chorus- girls, het voortdurend repeteeren van songs en dansen, de besorekingen over den financleelen opzet en de organisatie, kortom het geheele bedrijf in een kort be stek weergegeven. Nu moet men niet denken, dat dit voor Een der scènes uit de

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13