De uitvaart van het stoffelijk overschot van Koning Albert van België. Een grootsche plechtigheid L»te Jaargang DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 No. 22677 cieele Kennisgevingen FINANCIEN. pSCHERIJBERICHTEN. P-O 5? 1,3515, Tongen per K.G. i b.-oote Schol per kist van 50 lJ~l Mldldelschol f16.50—14, I Ev 7 - 15 »0. Kleine Schol f. 21— Tscha- 203 50. Schar f. 9.50—5.80, Het voornaamste Nieuws van heden.' EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN.rj I nis. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle „jere adrertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. asso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ■ven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.S5; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.36 portokosten. immer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KIEZERSLIJST 1934/1935. lemeester en Wethouders van Leiden In ter algemeene kennis: Jjat de door hen op heden vastge- fkiezerslijst 1934/1935 van 23 Febr. |t en met 16 Maart d.a.v. voor een Ier secretarie dezer gemeente (Stille bo. 3) ter inzage is nedergelegd en, [betaling der kosten, stemdistricts- uittreksel verkrijgbaar gesteld; fiat tot en met 9 Maart a.s. een Bevoegd is bij het gemeentebestuur blijk verbetering van die lijst te j, op grond dat hijzelf of een ander Jjd met de wet, daarop voorkomt, jorkomt, niet behoorlijk voorkomt, Jan niet voor eenige verkiezing aan- |ér. is als bevoegd bü volmacht te in; lat eventueele verzoeken om ver- b van de kiezerslijst met de bij- \6t bewijsstukken tot en met den (iaart a.s. voor een ieder ter Ge- !-Secretarie (Rapenburg 12) ter in- Jlen worden nedergelegd en in lit tegen betaling der kosten ver- lar zullen worden gesteld; fiat een ieder uiterlijk tot en met pn 1934 bevoegd is tot tegenspraak sub 3e. bedoelde verzoeken, welke |pmk schriftelijk bij het gemeente- moet worden ingediend. I A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. L 22 Februari 1934. 6509 fiOE.MING leden van den gemeenteraad. wrzitter van het Centraal Stem- i voor de verkiezing van de leden p Raad der gemeente Leiden maakt dat ter secretarie der gemeente jen ieder ter inzage zijn nedergelegd «sluiten tot benoeming van twee [van den gemeenteraad, noodzake- worden door het ontslagnemen als pig van de heeren mr. H. F. A. Don- H M. Simonis. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 22 Februari 1934. 6508 6HRIJVING schatkistpapier. plireven f. 123.350.000 en toegewezen f. 35.863.000. |fe Bisteren gehouden inschrijving patkistpapier werd als volgt inge- ttands promessen f. 26.550.000, 6 B-promessen f. 18.230.000, 2<hV« s-biljetten f. 24.825.000, 3'/i 5 jaars 1 53.745 000. totaal f. 123.350.000. pe*ezen werd als volgt: paands-promessen f. 8.700.000 A maands-promessen f. 5.550.000 2'/= »/o 1 jaars f. 8.925.000 a K'™- 5 jaars f. 12.688.000 a totaal f. 35.863.000 IJMUIDEN. 22 Febr. VISCUPRIJZEN. I*r K.G. f. 0.90—0.66, Griet per pot I7an ein vr J-u.cuu.uu, uiico pci I'saj-a50-15' R°z?en pof 20 I- PiebeT^ Vieeten per stuk f. 3.10 KG qS?11 en Poontjes per kist van K5 Uilj '■50, Groote Schelvisch O Schelvisch f. 27.50—23, Flfch f 17lelvisch f-21.50—14. Kleine [12ö üp' 5 50. Kabeljauw per kist (■0- lei49-"21 Gullen per kist van Heiibn, 7 Lengen per stuk f. 1 82 - Por KG. f. 0.80—0.58. Wij- I 3 W 5»ïK,1 °-72—oil", "Makreel" per Ib'jJ t G t. is. ¥-i^enS£h£.harlll« f-4-70 r*1" kist' 3757 Stoomtrawlers: I-™- 196 50 K.G. f.6 50—1 Kool- "UlV rSf-J® met f.1416 196 IJM. 4 |.«58*1^M 78 met f.2348 IJM. 155 I mTt t159 met f-1097; 9 loggers: l 5 64' Kw 105 met f. 768, 151 aw ,?19 KW. 69 met f. 585, 1Ko 1 t ,1092- Kw- 154 met f. 687', met 5 313. Kw. 29 met f. 656, Aan den vooravond. Eerst in den loop van den avond is gister aan het défilé van het publiek voor. bij de lijkbaar van koning Albert in het paleis te Brussel, welk défilé den heelen nacht en ook den heelen dag door onafge broken had voortgeduurd, een einde ge steld. Hoewel nog duizenden personen een file vormden, heeft men noodgedwongen de deuren van het paleis moeten sluiten daar vele te Brussel gearriveerde vorsten en delegaties in den loop van den avond het stoffelijk overschot van koning Albert nog een laatste maal wenschten te groeten. Het corps diplomatique heeft een laat ste bezoek gebracht aan den dooden ko ning. De diplomaten in groot uniform werden ontvangen door den hofmaar schalk Graaf de Pathui en begaven zich groepsgewijze naar de chapelle ardente waar zij bloemen neerlegden. Na eenige minuten in de doodenkamer te hebben vertoefd gingen de diplomaten geleidelijk heen, niet echter dan nadat zij zich nog een allerlaatste maal voor den koning hadden gebogen. Het is op bevel van prins Leopold dat het défilé van het publiek tot bij het vallen vah den avond mocht worden voortgezet. Om 3,45 uur is de Prins van Wales op het militaire vliegveld te Evere geland. Hij had het particuliere vliegveld te Wind sor om 2 uur verlaten, 11 bombardements vliegtuigen vergezelden het prinselijke toestel. Boven Brussel vlogen de toestel len in A-formatie, zijnde de beginletter van Albert. Het was prins Karei van België die den prins van Wales, zijn persoon lijken vriend, bij het uitstijgen begroette. De beide prinsen waren zeer bewogen. De Britsche prins is onmiddellijk, samen met prins Karei, naar het paleis Laeken ge reden, waar hij de innige deelneming van de Engelsche koninklijk familie aan ko ningin Elisabeth en prins Leopold en prinses Astrid heeft betuigd. Prins Axel van Denemarken en Prinses Martha van Zweden zijn eveneens aange komen. De Koning van Siam is niet ge arriveerd, wel echter Prins Chula van Siam Met den zelfden trein uit Parijs arriveer den de Oostenrijksche gezant in Frankrijk de gezant van Haiti te Parijs, de Portugee- sche minister van buitenlandsche zaken, de Portugeesche minister van koloniën, de Poolsche gewezen president Paderewsky en een delegatie van Poolsche oud-strijders. Ook Prins Nicolaas van Roemenië bevindt zich reeds te Brussel. Von Keiler, gewezen gezant van Duitschland te Brussel, gede legeerde van de Duitsche regeering, is eveneens aangekomen. Naar het voorbeeld van den Prins van Wales legde de Hertog van Nemours, ko mende uit Parijs, de reis naar Brussel langs den luchtweg af De Hertog van Ne mours is de zoon van de Hertogin van Vendóme, zuster van Koning Albert. De president van de Fransche republiek ar riveerde vanmorgen. Al de winkels blijven heden tot in den middag gesloten. Men verwacht een onbe- schrijfelijken volkstoeloop. Gisteravond zag men reeds op vele plaatsen menschen staan, die vast besloten waren niet voor hedenmiddag, wanneer de plechtigheid zal zijn afgeloopcn, de baan te ruimen. Het valt te voorzien, dat honderden menschen den nacht onder den blooten hemel zullen doorbrengen, ook omdat alle hotels meer dan vol zijn en nergens nog een kamer is te krijgen. Het belooft dan ook heden een dag te worden als Brussel nog nimmer zal hebben beleefd. Vliegverbod. Bepaald is dat heden van 9 uur af tot het einde van de uitvaartplechtigheid van koning Albert geen enkel vliegtuig op eenig Belgisch vliegveld mag opstijgen of landen, uitgezonderd lijntoestellen. Bij het aanbreken van den dag Reeds in de zeer vroege ochtenduren toonde de Belgische hoofdstad een onge woon beeld: in alle richtingen trekken menschen door de stad, in ongeordende drommen of in gesloten gelederen, met nog in de hoezen verborgen of reeds uit gedragen, met rouwfloers omhulde vaan dels. Er heersch geroezemoes van stemmen, er is af en aanrijden van taxi's en par ticuliere auto's autobussen uit alle deelen van België, maar ook van over de Neder- landsche en de Fransche grens zoeken naar geschikte en door de politie aange wezen parkeer-gelegenheid, maar al deze drukte, al dit vertier is dof en mat, zonder het rumoerige, zonder de uitbundigheid, die de prettige gemoedelijkheid van onze Zuidelijke buren kenmerkt. Op de boulevards zijn alle groote maga zijnen en verreweg de meeste winkels ge sloten, althans tot één uur in den namid dag. Van huis tot huis verkonden de half stok geheschen en omfloerste vlaggen, dat België rouwt om zijn vroeg gestorven vorst. Het mocht dan. nadat de eerste ver pletterende tijding everr alle leven in dit land had lamgeslagen, in de achter ons liggende drie dagen even lijken alsof het leven weer zijn gang ging op de groote bou levards, in de drukke zakencentra van daag ziet men. hoezeer deze gebeurtenis zijn stempel heeft gedrukt op alle leven in België, op het geheele maatschappelijke gebeuren. Reeds vanmorgen vroeg begon het, als men tenminste geen rekening houdt met de vele duizenden, die reeds gisteren en de dagen daarvoor in Brussel zijn aange komen om in het Koninklijk Paleis te defi- leeren langs het stoffelijk overschot van den Koning, in een stoet, die tot gisteren zwijgend en onafgebroken voortstroomde, dag en nacht, zich scharende in de vele straten lange, onafzienbare rij, die voetje voor voetje voortschuifelt, de hekken van het Paleis binnen, ,de voorportalen door en langs de breede marmeren trappen door de in schemerlicht gehulde chapelle ar dente, waar de Koning in generaals-uni- form rust. weer naar buiten. Vanmorgen van vijf uur af voerden de vele extra-treinen, die voor deze gelegen heid een verlaagd tarief heffen, de dui zenden uit alle hoeken van het land aan. Voortdurend komen nieuwe menschen- massa's uit het Gare du Nord. het Gare de Midi, het station Léopoldsville. Langs den Mechelschen-, den Namenschen-, den Wa- terlooschen Steenweg komen in schier on afgebroken file de auto's en autobussen binnen, en de politie, bijgestaan door de gendarmerie, heeft handen vol werk om het verkeer in goede banen te leiden. Herkenbaar aan hun onderscheidingen en helaas al te vaak aan hun verminkin gen zijn de oud-strijders, die biina allen één doel hebben, waarheen zij zich haas ten. Bijna alle Vereenigingen en Broeder schappen der verschillende voormalige oorlogsregimenten komen op verschillen de, voor elke broederschap van tevoren in dagbladen en per radio aangekondigde plaatsen, meestal in de buurt van het Ko ninklijk Paleis of ergens nabii de route, die de rouwstoet zal volgen, bijeen. Vóór het Paleis. Reeds zeer vroeg hadden zich duizenden langs den weg geschaard, die de rouwstoet zou volgen en vooral langs de korte route van het Paleis naar de St. Gudule is het zwart van de menschen. De politie heeft voor zeer strenge afzettingsmaatregelen gezorgd maar de eigenlijke afzetting wordt gevormd door verschillende troepenafdee- lingen, die van het Paleis naar de St. Gu dule en vandaar langs den geheelen weg naar Laeken geschaard staan, één gesloten cordon vormend. Reeds lang voor zeven uur begonnen de officieele delegaties der oud-strijders, die voor den aanvang der eigenlijke begra fenisplechtigheid den Koning de laatste eer zouden mogen bewijzen door langs de baar te defileeren, zich op te stellen, te beginnen vanaf de Place du Tröne langs den Boulevard du Régent en bijna den ge heelen Boulevard de Waterloo. Van elke oud-strijdersorganisatie zal aanstonds een uit drie man bestaande de legatie in den rouwstoet meeloopen, maar het aantal-oud-strijders, dat zich opstelt om aan het défilé deel te nemen, kan ge voegelijk op 20.000 worden geschat, In diepe stilte worden de gelederen gevormd en wachten de duizenden tot het oogen- blik, waarop de stoet zich in beweging zal zetten. Tegen half acht werd het stoffelijk overschot van den Koning, dat tot dan toe in de chapelle ardente ten Paleize had ge rust, naar buiten gedragen en in de kist opgebaard voor het Paleis. Een eerewacht schaarde zich om de kist. aan weerskan ten waarvan eenige flambouwen brand- den. en toen werd op de Place du Tröne het teeken gegeven, dat de stoet van oud strijders zich in beweging kon zetten om een laatste blik te werpen op hun vroege- ren aanvoerder en Koning. Zwijgend trek ken zij voorbij, eerst de vertegenwoor digsters der moeders en oorlogsweezen, dan de rijtuigen der zwaarst verminkten en daarachter de minder ernstige invaliden van den Bond van Oorlogs-invaliden Ach ter den Nationalen Oud-Strijdersbond komen de officieren en dan de oud-strij ders van den IJser, de dragers van het i IJzeren Kruis, verschillende groepen en Wijlen Koning: Albert van België. regimenten van oud-frontstrijders, oud- corlogsgevangenen, politieke veroordeel den enz. Het voorbijtrekken der oud-strij ders duurt bijna 2uur. Van elke groep begeeft zich de vaandeldrager met twee gedelegeerden, alle drie in het zwart ge kleed en getooid met alle verworven eere- teekens, naar de straat tegenover het Koninklijk Paleis, waai' deze vaandel delegaties opnieuw worden opgesteld om aanstonds hun plaats in de rouwstoet in te nemen. Het vertrek van het Paleis. Tegen tien uur verzamelden de Minis ters, de leden van den Staatsraad, de leden van de beide Kamers, de generaals en de leger-oversten zich in het Paleis, waar tegen kwart over tien Kroonprins Leopold zich bij hen voegde om hen te begroeten. Hier verzamelden zich ook de buitenland sche staatshoofden met hun gevolg, tenv'jl een deel van de leden van het diplomatieke corps eveneens in het Paleis bijeenkwam, een ander deel, de hooggeplaatste func tionarissen der legaties en ambassades, zich rechtstreeks naar de St. Gudule had den begeven. Inmiddels hadden zich binnen de afzet ting de verschillende troepen, die deel van de rouwstoet uitmaken, in volgorde opge steld. gereed om hun plaats in te nemen. Het was ongeveer halfelf toen, nadat eenige hooge geestelijken de laatste cere moniën hadden verricht, de met zes zwarte paarden bespannen affuit voor reed en onderofficieren van verschillende wapens de kist op de affuit tilden. Op hetzelfde oogenblik rolde het eerste schot van het salvo van 101 kanonschoten, dat tijdens den tocht naar de St Gudule werd afgevoerd, en even later zette de stoet zich langzaam in beweging. Koning Albert had voor goed het Paleis te Brussel verlaten en ving zijn laatsten tocht door de Bel gische hoofdstad aan. Er heerschte langs den weg een schier ademlooze stilte, slechts verbroken door het stappen der paarden, het geschuifel der voetstappen en tusschen de menigte hier en daar door het snikken van een vrouw, dikwijls ook van een man, wiens uiterlijk elke sentimentaliteit vreemd is. En deze stilte vol van geluiden wordt als het ware geaccentueerd door de regel matige, sombere dreun der kanonschoten, die uit de verte aanrolt. De rouwstoet. De stoet werd geopend door een peleton bereden gendarmerie, gevolgd door de muziekkapel der bereden gidsen. Dan komt de opperbevelhebber der Belgische troepen, Generaal Van Emelen met zijn staf, en hierachter de buitenlandsche leger-delegaties. Drie landen hebben delegaties van het leger gezonden, n.l. Italië, Engeland en Frankrijk. De Italiaansche leger-afdeeling opent de rij. Zij worden gevolgd door een afdeeling van 7 officieren en 100 man schappen van het Britsche Innskilling- Dragonderregiment onder bevel van lui tenant-kolonel Wiley. De Britsche vloot is vertegenwoordigd door een afdeeling van honderd matrozen, die achter de dragon ders voortschrijden. Het Fransche leger is vertegenwoordigd door een afdeeling artillerie van het 6e legercorps, een afdee ling ruiterij van het le regiment en vier afdeelingen infanterie van het 9e linie- regiment met vaandel en muziekkapel. Achter de Fransche troepen heeft men de uit drie leden, in het zwart gekleed en met alle oorlogsonderscheidingen op de borst, bestaande vaandeldelegaties van BINNENLAND. Een btxlrijfsraad voor de typografie?; aan den minister zal advies worden uitge bracht. (Binnenland. 3e Blad.) Minister Slotcmaker de Bruine verklaart dat huurverlaging zeer noodig is. (Binnen land, 3e Blad.) Ons parlementair overzicht. (3e Blad.) Roofoverval te Udcn; de daders nog onbekend. (Gemengd, 3e Blad. Het proces tegen den commandant van dc „De Zeven Provinciën"; behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof- (le Blad). Onnes van Nijenrode voor de Amster- damsche Rechtbank. (Rechtzaken, 2e BI.), BUITENLAND. DE PLECHTIGE BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONING ALBERT VAN BELGIË, (le Blad.) De Italiaansche onder-staatssecretaris Suvich te Boedapest. (Buitenland, 3e BI.) Een opzienbarende moord op een rechter in Frankrijk in verband met het Stavisky- schandaal. (Buitenl., 3e Blad en Tel., le Blad.) Na de opheffing van het standrecht in Oostenrijk. (Buitenland, 3e Blad.) oud-strijders, die na het défilé der oud strijders tegenover het Paleis bij het Wachthuis waren opgesteld, hun plaats in de stoet aangewezen. Hun vaandels zijn alle met rouwfloers omhangen. Dan volgen de delegaties van het Bel gische leger zelf. Elke leger-eenheid is vertegenwoordigd door den corps-com mandant, een officier van elke lagere rang, een onder-luitenant, een sergeant, een korporaal en een soldaat, zoodat van elk corps elke rang vertegenwoordigd is. Achter deze delegaties schrijden alle offi cieren van den generalen staf en hier achter de vaandels van alle Belgische regimenten, zoowel de bestaande als de inmiddels ontbonden regimenten Herin nerde het rouwfloers niet aan het droeve doel van de aanwezigheid van deze vaan dels. het zou een kleurrijk schouwspel zijn. De vlaggen worden gedragen in gelederen van acht, en elk vaandel wordt begeleid door een onderofficier van het regiment, die naast de stoet loopt. Dan volgt de geestelijkheid. De kardinaal Aartsbisschop Van Roey, begeleid door de bisschoppen en zijn assistenten, onder wie Mgr. Marinis, Deken van de Kerk van St. Gudule. en de veertien pastoors van de stad Brussel. De lijkbaar. Voorafgegaan door een bereden offi cier, die het bevelhebberslint des Konings draagt, volgt dan de lijkbaar, met de Belgische kleuren bedekt. De kist is ge plaatst op een kanonaffuit van het 14e Artillerie Regiment, getrokken door zes zwarte paarden. De rouwlinten worden vastgehouden door den President van den Senaat Digneffe, den President van de Kamer Poncelet. minister-president Graaf de Broqueville, den minister van justitie Janson, den minister van blnnen- landsche zaken Pierlot en de generaals Biebuyck en De Ceuninck. Het affuit was omgeven door de leden van het Militaire Huls van den koning en links en rechts door een haag van soldaten, bestaande uit een afdeeling van het 13e regiment Grenadiers, die het geweer aan den riem droegen. Onmiddellijk achter de lijkbaar werd het lievelingspaard van koning Al- bert aan den teugel geleid. Dan volgden de leden der Koninklijke familie, in de eerste plaats Prins Leopold en prins Karei, graaf van Vlaanderen, de overige familieleden en de leden van het Burgerlijk Huis van den koning. Dc buitenlandsche staatshoofden. Sommigen in uniform, velen ook in civiel gekleed, schrijden achter de baar de buitenlandsche staatshoofden of hun vertegenwoordigers. Er is een regee- rende koning in den stoet, nl. koning Boris van Bulgarije, die vergezeld wordt door prins Cyril, den Bulgaarschen gezant te Parijs en eenige leden van zijn gevolg. Voorts een neef van de koning van Siam, die uit 't Zuiden van Frankrijk, gistermid dag te Brussel is aangekomen. Ook een staatshoofd is de president der Fransche Republiek Lebrun, die vergezeld is door den Franschen minister-president Dou- mergue, minister Barthou, maarschalk Pétain en eenige leden van zijn gevolg. Toekomstige regeerende vorsten in den stoet zijn in de eerste plaats koning Al berts schoonzoon, de prins van Piemont, die zijn vader, den koning van Italië ver tegenwoordigt, de prins van Wales, die vergezeld is o.a. door Lord Allenby en admiraal Sir Roger Keyes, kroonprins Olaf van Noorwegen en de zoon van den Zweedschen kroonprins Gustaaf Adolf, alsmede prins Karei van Zweden. HM. de Koningin der Nederlanden is vertegenwoordigd door haar gemaal, Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, die verge, zeld wordt door Vice-Admiraal Rambonnet, Baron van Hardenbroek tot Hardenbroek

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1