Kruschen Haar Knieën waren als ISTER VERSCHUUR OVER CRISIS-WETGEVING. versteend. #5 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Februari 1934 Zesde Blad No. 22675 .OOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. 10 jaar lang rheumatiek. RECHTZAKEN. UIT RUSLAND. RAGENRUBRIEK. Burgerlijke Stand v. Leiden KERK- EN SCH00LNIEUWS. aargang 7.morie van Antwoord aan de er betreffende de begrooting ische zaken, doet de Minister welke een tekort aanwezig het beramen van maatregelen tionaal gebied, opmerken, dat nc in monetair en handels- 'cht steeds het uiterste heelt bh voortduring doet, om den !en economlschen toestand, r zij daarop invloed kan ult- nstig te beïnvloeden. De hand den gouden standaard is el een der belangrijkste voor- wijl genoegzaam, bekend mag -cht. welke bijdragen Neder- geleverd om een uitweg te t het moeras der internationale mmeringen. waarin de wereld er dreigt te verzinken, t innig contact, dat tusschen ment en het bedrijfsleven be et mogelijk de gestie van trusts van nabij te volgen en even assen binnen zekere grenzen Of en zoo ja, op welke wijze '-komst van Regeeringswege en op dit gebied moeten wor- en, zal van de verdere ont- afhangen. Daarbij zal ook het der verplichte registratie zoo n punt van overweging kun- en- nbllk, waarop het geheele aat op goed geformuleerde zal steunen, is zeer nabij ge- r de uitvoeririg van de Land wet 1933, welke de gelegenheid s crisiswetgeving van een cen- Lt te regelen op den grondslag afgerond systeem. Geleidelijk e crisismaatregelen op die wet en en zal de inrichting van lensten, overeenkomstig de in geven richtlijnen worden inge- Minister rekent er op, dat zulks n loop van dit jaar geheel zijn hebben gekregen. ders heeft de Minister de op- eerlegd, dat het beleid van de te zeer was gericht op het ver- steun aan den landbouw, en op de instandhouding van de -nnen van volkswelvaart, den e scheepvaart en de industrie en van de vraag of het Juist is rleenlng aan den landbouw af naar het bedrag, hetwelk op de van het landbouwcrisisfonds fcken, schijnt het niet voor vatbaar, dat een groot ge- van langs indlrecten weg goede komt aan bevolkings- iie rechtstreeks hun inkomen handel en Nijverheid, ds schijnt het onbillijk, hetgeen doet ten bate van de nijver- eën geringe hulp aan te mer- iteun welken de nijverheid on- tan de toepassin? der crislsln- naar de Minister herhaal- '1 kunnen vaststellen in de allen van veel beteekenis. Ook lf aansporing tot het gebruik 'rhndsch fabrikaat is voor Wrijf stak een welkome hulp la dit opzicht kunnen worden "eer de bereidheid tot samen werking van bedrijf sgenooten sterker wordt en men de juiste vormen vindt om overbodige en economische concurrentie te weren, zonder het algemeen belang in ge vaar te brengen. De minister kan hierbij aanteekenen, dat hij een zeer nauw con tact onderhoudt met de verschillende be drijfstakken, die in deze richting werk zaam zijn en dat zijn bemoeiingen bij voortduring zijn gericht op het bevorderen van gezonde samenwerking en op het lei den daarvan in juiste banen. Indien het algemeen belang dit mee brengt, zal de minister niet aarzelen mede te werken aan de oprichting van nieuwe industrieën. Tegen bevordering van de werkgelegenheid bij den scheepsbouw be staat het zeer ernstige bezwaar, dat deze de overvloedige tonnage nog verder zou opvoeren. Met het vraagstuk van steun aan de veenderij is de minister opnieuw doende. In velband met de handelsbetrekkingen met Duitschland merkt de minister op, dat de verbeteringen verkregen, vergeleken met het oude verdrag niet uit het oog mogen worden verloren. De minister heeft met afkeuring kennis genomen van het besluit der Deutsche Reichsbank inzake de betaling van renten door Duitsche schuldenaren. Den leden, die in overweging geven, gebruik te maken van de clearingwet, merkt de minister op, dat zoolang het nog mogelijk blijkt, met Duitschland regelingen te treffen, die een betrekkelijk bevredigende tranfer van rentebetalingen waarborgen, het de regee ring voorkomt, dat van dit scherpe middel geen gebruik moet worden gemaakt. De bevrachtingscommissies werken be vredigend en voor de binnenschipperlj is een niet onbelangrijke verbetering bereikt door de wet inzake evenredige vrachtver- deeling voor de binnenvaart. De minister kan zich niet vereenigen met die leden, welke van oordeel zijn, dat zonder meerin sterker mate de invoer zou moeten worden beperkt. Wat de organisatie van de crisiszorg be treft, merkt de minister o.a. op, dat voor terzijdestelling van de organiasties aller minst vrees mag worden gekoesterd. Door een eenigszlns ruimere steunver lening in dit voorjaar op basis der pro ductiecijfers van 1933, hoopt de minister aan den momenteelen nood van vele tuin bouwers eenigermate tegemoet te komen. De noodlottige algemeene toestand zal, naar hij hoopt, door uitvoering van een in ''studie zijnd beperkingsplan aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. Een kleine commissie om op korten ter mijn van advies te kunnen dienen over het suikervraagstuk heeft de minister inge steld. Zij beraadt zich over de vraag, of t behoud van den omvang van de huidige teelt de richtlijn van beleid op dit punt voor den eersten oogst al dan niet zal moe ten aangeven. Zoolang een geschikte functionaris voor directeur-generaal van den landbouw niet is gevonden, meent de minister, in de thans gevolgde lijn te moeten doorgaan. De minister is ook van meening, dat handhaving van het tegenwoordige bacon- contract niet gewenscht .is. Het loopende contract is daarom opgezegd. RECLAME. „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden," schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijk rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze ver steend waren. Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel voL Toen de flacon op was zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een flacon. Geef het den tijd op Je bloed in te wer ken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwe lijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hulp. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Ik voelde me verplicht dit alles te vertel len, opdat het ook anderen goed kan doen. Mevr. E. A." Wat hoeft er nog meer gezegd te wor den om andere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a Fl, 0.90 en Fl. 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de fliesch, zoowel als op de bui- tenverpakkiirg de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. 6372 KANTONGERECHT TE LEIDEN. B. te N, Indien uw vader ook "huldig is en geen meerdere "huldigen met u in gezins- samenwonen dan zal uw aanslag «btefondsbelasting f. 5.16 be ll. te b De kosten voor onder- meerderjarige behoeftige kin- "nen in mindering worden ge- dien de verplichting tot alimen- J Mei van het belastingjaar be de toestand na 1 Mei ingetreden, 't reclame geen zin. Indien uw j; anders dan met groot bezwaar run belasting geheel te betalen, hij gedeeltelijke afschrijving J; p. te L. 1. Tot grondslag «rekening van het vermogen omen de toestand bij den aan- ■het belastingjaar (dit is 1 Mêi). Pwaarde zal moeten worden be- oe som die een onroerend LjPehhare veiling onder normale °eaen zon kunnen opbrengen. In tde »es«lde geval ls o.l. de ver- onh ^"-000. dor,rngst van de onroerende goe- ™r u nog niet over een vol t Le-noten' zoodat zij in reke- U kï' n gebracht tot haar be- - oogrooten jaarlijks zuiver be- uorengst van onroerende goe- -• aan te merken de huur- of bed«„ berekening van haar 1 mei sWordt de opbrengst ver- "uOud hosten van verzekering n,,!'1 de op de onroerende oude belastingen. ;;,Lnr Indien u op 30 April ver- l50?eslaetEemeente van vestiging h,tUcm<«t uw radiotoestel aan- Postkantoor alhier. te R me: j.a Z. tie vlek vochtig ketti water, leggen op warme ,,.!n bestrooien met een 111 trout; men voorrichtt? wriiven met imciL Vdawbeentje of penhouder hert j warm water. Zuring- S vezel aan. M. de j P Secretaresse der M j p i „Luctor et Emergo" is aat uyn Katwijkde Rijk, A. Cr. te L. Beter is geen verschil lende rassen in één hok te huisvesten. U noemt Witte Leghorns en Barnevelders. Geef uw hoenders, die waarschijnlijk een nachthok en een gesloten uitloop tot be schikking hebben, een bak met droog ochtendvoeder, zuiver en versch drink water, grit en wat groen ter beschikking. Omstreeks 12 uur 's middags strooit u wat graan, bestaande uit gerst, haver, tarwe, zonnepitten, boekweit en gebroken maïs, in den loop. Het graan moet met een hark worden ondergeharkt, zoodat zij zoeken moeten, hetgeen meerdere lichaamsbewe ging bevordert, 's Avonds, voordat uwe hoenders op stok gaan geeft u ze wedei- om graan, zooals aangegeven, en juist zooveel, dat iedere krop goed gevuld is en geen enkel korreltje graan In den loop achterblijft. Koop vooral ochtendvoeder en graan van prima kwaliteit, belde ziln verpakt en Juist gemengd in den handel en zorg er voor dat zij niet duf of met schimmel worden. U kunt. door uw hoen ders van tijd tot tijd in de handen te nemen, bespeuren of zij juist gevoederd worden. Zij mogen niet te mager, maar vooral niet te vet zlin. Tenslotte is een kip een alleseter en is tafelafval, in niet te groote hoeveelheden, een dankbare afwisseling. D. A. te A. Paschen viel fcn 1894 op 25 en 26 Maart. GEBOREN: Geertruida Anna Cornelia, dr. van M. L. v. Beusekom en S. Chr. Oudshoorn An- drles, zn. van H. de Wit en M. Pardon Dietrich Gerhard, zn. van D. H. Aal en M. G. v. Amerongen Jan, zn. van H. Bekoolj en G. M. v. d. Hoogt Cornells Johannes, zn. van M. Zaal en M. Chr. v. Bemmelen Willem, zn. van H. Meijer en Z. Koning Wilhelmina, rir. van H. Blok en W. Haze- leger Roerof, zn. van R. Roodenburg en M. C. v. Santen Catharina Sophia, dr. van C. G. Onvlee en G. Veen Maria Fre- derika Sophia, dl', van H. Karreman en M. P. Vorst Geertruida Johanna Maria, dr. van J. C. Bruné en M. A. F. Jasperse, OVERLEDEN. W. G. A. V. Veen, zn., 2 j. J. A. Vossen, zn., 8 mnd. G. v. d. Eng, ongeh. m., 56 J. N. Libochant, wedn. 69 j. C. Veefkind Meyl, vr. 75 J. Verkeersovertredingen. Gistermorgen werden voor het Kanton gerecht verschillende verkeersovertredin gen behandeld, waarbij de overtreders tot liooge geldboeten werden veroordeeld. De heer W, da G., alhier had op 28 Dec. van het vorige jaar op het Stationsplein, niet aan het stopteeken van den verkeers agent voldaan en was doorgereden. Ver dachte was niet verschenen en tegen hem werd verstek verleend. Nadat de verkeers agent was gehoord, die verklaarde dat hij aan verdachte een duidelijk stODteeken had gegeven, eischte het O.M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f.20 boete of 10 dagen hechtenis. j De heer A. B. had met zijn auto te Oegstgeest het verkeer in gevaar ge bracht en was daardoor in botsing ge komen met een personenauto. Nadat de chauffeur was gehoord, die in de auto had gezeten, eischte het O. M. f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde ver dachte tot f.25 boete of 15 dagen hech tenis. De heer A. P. had op 13 Januari, des avonds te 11.40 uur. bij de Blauwpoorts- brug-Haarlemmerstraat het rechtsche verkeer niet den voorrang verleend en daardoor het verkeer in gevaar gebracht. De chauffeur, die met een auto van de Haarlemmerstraat kwam, had op t laatste oogenbllk een aanrijding weten te voor komen. De agent van oolitie, die ver dachte had zien rijden, had ook geen signalen gehoord. Het O.M. eischte hierop f. 20 boete of 10 dagen hechten's. Over eenkomstig den eisch van het OM. ver oordeelde de Kantonrechter dan ver dachte, d'e niet verschenen was, tot f.20 boete of 10 dagen hechtenis. Voorts werd behandeld de zaak teeen den heer M. uit Den Haag. die op 22 Oct. van het vorige jaar te Oegstgeest had deelgenomen aan een puzzle- of dobbel- steenrit met motorrijwielen. Aangezien verdachte geen toestemming had van den Minister van Waterstaat was door de po litie te Oegstgeest proces-verbaal opge maakt. De heer M. had vooraf schriftelijk aan het O.M. uiteengezet hoe de wed strijd had plaats gevonden. De rit ging van Den Haag over Lelden naar Mole- naarsbrug en Bodegraven Er was ook een verrassingsrit aan varbonden: vooraf moesten de deelnemers een speelkaart trekken of met dobbelsteenen gooien. Op verschillende controle-posten werd de tijd van het passeeren opgenomen. Het O.M. had eerst de zaak niet willen vervolgen, maar daar het hier een prln- clpleele kwestie betrof, was op verzoek de zaak vervolgd om een gerechterllike uit spraak u't te lokken of toestemmine van den M'nister van Waterstaat noodig is. Nadat verschillende getuigen gehoord wa ren, die aan den wedstrijd hadden deel genomen. achtte de Ambtenaar van het OM, dat hier toch een strafbaar feit ge pleegd was on grond van een arrest van den Hoogen Raad van Anrll 1933. In ver band met de uitgelokte hesUscine eischte het. O.M. een kleine geldboete van f 1 of I dag hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch van het O. M. tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis. DE REORGANISATIE VAN DE REGEERENDE PARTIJ. (Nadruk verboden). Het dictatoriale regime van onzen tijd ls gebaseerd op het bestaan van één partij In Rusland z|jn het de communisten, ir. Duitschland de nationaal-socialisten, in Italië de fascisten, in Oostenrijk wordt nu ook een dergelijke monopolistische partij opgericht. Alle overige partijen worden ontbonden en verboden. Wie geen lid van de regeerende partij is, heet „partijloos", al is het iemand met uitge sproken politieke overtuigingen (die hij evenwel verstandig doet geheim te hou den). Het feit, dat de regeerende partij de eenige organisatie in het land is en, ln nog sterkere mate, de omstandigheid, dat het lidmaatschap van die partij zekere voordeelen oplevert, leidt er toe, dat honderdduizenden menschen zich plotse ling tot die partij aangetrokken voelen. Indien Hitier wilde, kon zijn partij nu vele millioenen leden tellen. Dit geldt ln even sterke mate ook voor Italië, Rusland en de overige dictatorial bestuurde landen. Geeft de regeerende partij hieraan toe dan krijgt ze veel heterogene elementen. Het gevolg hiervan is, dat er al spoedig allerlei stroomingen, fracties, opposities enz. ontstaan. De dictatuur kan zich ech ter alleen dan handhaven, wanneer de partij, waarop zij steupt, een „monoliet" is, wanneer de dictator op de absolute trouw van alle leden der partij kan reke nen. Begint het spelletje van opposities, fracties e.d., dan begint tevens de afbrok keling der partij. De „partijloozen" wor den dan bij den strijd ln de monopolisti sche partij betrokken, het ontzag voor de regeerende partij neemt snel af, en de dictatuur kan dat ontzag niet missen. Rusland het land met het oudste dicta toriale regime in Europa, heeft in den loop der laatste jaren eenige keeren een dergelilken verbitterden strijd in den boe- I zem van de partij gekend, waarbij oogen- blikken waren, dat een openlijke burger oorlog onvermijdelijk scheen. Had de bol sjewistische partij als leider niet den ijzer- sterken Stalin, maar een zwakkeren man, dan was de ineenstorting al lang gekomen, maar Stalin, de sterkste persoonlijkheid onder de tegenwoordige dictators, wist telkens weer den storm te bedwingen, waarna hij alle tegenstanders uit de partij en zelfs uit het land zette (men denke bijv. aan het geval Trotsky) en de eenheid her stelde. Na eenigen tijd ontbrandde echter de strijd opnieuw. Er vormden zich nieuwe oppositiegroepen, er ontstonden nieuwe stroomingen, groepen ontevredenen. Stalin liet daarom van tijd tot tijd een „zuive ring" houden, waarbij alle onbetrouwbare (van zijn standpunt, natuurlijk) elemen ten uit de partij werden gezet. Zulk een „zuivering" vindt nu alweer plaats. Het is de grootste zuivering, die de bolsjewisti sche partij ooit gekend heeft. Ze duurt al eenige maanden en er wordt aangenomen, dat ze nog eenige maanden duren zal. Spe ciale commissies trekken door het land en onderwerpen elk lid der bolsjewistische partij, zonder onderscheid van rang uf positie, aan een minutieus verhoor. In zijii tegenwoordigheid wordt het verleden van dien persoon uitvoerig beschrevenen en dien persoon uitvoerig besproken, en de delinquent moet op alle vragen en be schuldigingen, die aan den dag komen, uitvoerige toelichtingen geven. Worden zijn antwoorden onbevredigend geacht of komen er dingen aan het licht, die er op wijzen, dat hij (of zij) niet altijd abso luut gehoorzaam aan de bevelen van de partijleiding (d.w.z. Van Stalin) is ge weest, dan wordt hij (zij) geroyeerd met alle zeer onaangename gevolgen hiervan. Tegelijkertijd vond Stalin het noodig een reorganisatie van de partij door te voeren om de mogelijkheid van het ont- PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn): Nam. 8 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht VOOR WOENSDAG. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Bethel: Nam. halfacht, ds. J. Schone- veld. NIEUW-VENNEP. I Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. de heer Aangeenbrug. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. P. G. de Veil Mesdagh van R'dam. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. de Jong. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sttjgerda (toez.) J. v. d. Touw te Terkaple. Aangenomen: Naar Brielle C. Hooykaas te Uitwijk. Naar Akker en Murmerwoude T. Jonker te Marum. Bedankt: Voor Paesens C. Hooykaas te Uitwijk. Voor Workum L. Knier te Birdaard GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Bezum J. J. Oranje cand. en hulpprei. te Den Oever en W. Wiersma cand. te Sneek. Te Gorinchem G. van Dui nen. leger pred. te Magelang (Java) en H. Th. van Munster te Drachten. Aangenomen: Naar Amsterdam Zuid (3e pred. plaats) dr. K. Sletsma te Eindhoven. GEREF. GEM. Beroepen: Te Werkendam W. C. Lamain te Rotterdam. CHR GEREF. KERK. Bedankt: Voor 'sGravenzande C. Smits te Nleuwpoort, - staan van dergelijke opposities te voor komen. De meeste aandacht wordt daarbij aan de voorwaarden gehecht, welke ge steld zullen worden bij het aannemen van nieuwe leden. Tot Juli, d.w.z. zoolang de nu plaats vindende „zuivering" niet vol komen geëindigd is, worden geen nieuwe leden toegelaten. Wie lid worden wil, moet dus eenige maanden wachten. Eerst in Juli kan hij een desbetreffend verzoek bij de partijoverheid indienen. Het gebeurde vaak, dat alle arbeiders van een fabriek, alle ambtenaren van een bureau enz. na een meeting een motie aannamen, waarbij zij zich bij de partlj aansloten. Zulke massale toetredingen tot de partij zullen in het vervolg verboden zijn. Elk verzoek om lid te mogen worden zal afzonderlijk ingediend en afzonderlijk behandeld worden. Daarbij zal de can- didaat eenige betrouwbare communisten moeten aanwijzen, die borg voor hem willen zijn. De candldaat moet iemand zijn, die door zijn gedrag getoond heeft, de regeerende partij trouw te zijn, een „activist"'te zijn, iemand, die doortastend optreden kan, van aanpakken weet. Toekomstige leden van de partij zullen op de volgende wijze gekweekt worden. Bij elke „cel" van de bolsjewistische partij zullen groepen van „sympathiseerenden" opgericht worden. De leden dier groepen zijn verplicht alle voorschriften van de partijleiding op te volgen; zij zijn aan alle plichten van een communist onder worpen, zonder de voordeelen van het lid maatschap te genieten. Na een proeftijd kunnen de leden van zulk een groep een verzoek Indienen om op de lijsten der candidaten voor het lidmaatschap dei- partij geplaatst te worden. Dan begint voor hen een nieuwe proeftijd. Al dien tijd worden zij natuurlijk bespied, elk huuner handelingen wordt genoteerd, zij krijgen opdrachten hun trouw wordt op de proef gesteld. En eerst na afloop vau dien tweeden proeftijd mogen zij een ver zoek indienen om tot het „allerheiligste" de bolsjewistische partij toegelaten te worden. Op deze wijze hoopt Stalin een selectie door te voeren, die hem mannen en vrouwen zal opleveren, op wier trouw hij volkomen rekenen kan. die al zijn bevelen blindelings zullen gehoorzamer., die geen oppositiegroepen zullen oprich ten, een keurkorps. Bijzonder streng zijn de voorschriften wat gewezen sociaal-democraten en sov.- revolutionnairen betreft. De practljk heeft geleerd, dat deze elementen steeds een actieve rol hebben gespeeld bij 't ont staan van allerlei oppositie-groepen. In principe mogen nu gewezen sociaal-de mocraten of sociaal-revolutionnalren geen lid van de bolsjewistische partij worden. Alleen in exceptioneele gevallen, voor menschen die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt, wordt een uitzon dering toegelaten. Elk dergelijk geval moet afzonderlijk behandeld worden. Een dergelijke candidaat moet bovendien min stens vijf oude bolsjewikl, welke een voor aanstaande plaats in de partij innemen, aanwijzen, die borg voor hem willen zijn en bereid zijn, in het geval het nieuwe lid zich misdraagt (d.w.z. oppositie tegen Stalin voert), de gevolgen ervan (dientet malsch zijn) te dragen. Bij het algemee ne wantxouwen ln tegenwoordig Rusland ls de kans, dat 5 communisten zich be reid zullen verklaren zulk een risico op zich te nemen, zeer gering. Daar Stalln een menschenkenner is en weet, dat zelfs bij een dergelijke selectie de kans bestaat, dat er op den duur op- postitie ontstaat, wordt een speciale con trole-commissie ingesteld met afdeelin- gen in alle plaatsen van het land, die toezicht zullen hebben uit te oefenen op de gedragingen van elk Ud der partij. Elke bolsjewiek zal voortaan niet alleen voortdurend bespied worden. Hü zal tevens elk oogenbllk bereid moeten zijn om rekenschap te geven van al zijn ge dragingen, zelfs de meest intieme. Bil de minste overtreding van de voorschriften, bij elke verdachte handeling kan het lid uit de partij gezet worden, kunnen sanc ties toeggDast worden. Het is begrijpelijk, dat bij een derge- lilke straffe organisatie de partij niet tal rijk kan zijn. Dat hoeft ook niet. Partijen, die vele millioenen leden tellen ,zijn tï logge lichamen. Stalin geeft terecht ds voorkeur aan een betrekkelijk kleine partl;, doch bestaande uit menschen, op wier trouw hij ten volle rekenen kan. Het moét een soort leger worden, dat elk oogenbllk gemobiliseerd en naar de meest bedreigde punten gezonden kan worden. Lenin, de stichter en leider van de bol sjewistische partij was voorstander van da z.g. „democratie binnen de partij", hij duidde tegenspraak, had er niets tegen, wanneer sommige leden zijn meeningen niet deelden. Als uiting van die „demo cratie binnen de parti)" golden de partij congressen, waarbij elke groep in de ge legenheid werd gpsteld haar hart te luch ten. Lenin riep die congressen minstens een keer per Jaar biteen, soms vaker. Sta lin is tegen deze „democratie". Ofschoon de vrije verkiezingen van de leden van het congres reeds lang afgeschaft zijn en in plaats daarvan benoeming van het centrum uit is ingesteld, vindt Stalin toch beter het congres niet al te vaak biieen te roepen. Het laatste congres kwam bijv. 3 Jaar geleden bijeen. Het ligt nu in de bedoeling van den dictator dit als regel in te stellen, d. w. z. slechts om de drie jaar het congres bijeen te roepen, dat bo vendien een zuiver decoratieve instelling ls en op alles, wat Stalln voorstelt, ja en amen zegt. De op deze wijze gereorganiseerde partij, die alle bevelen van de leiding (d. w. z. van Stalln) blindelings gehoorzaamt, krijgt nu een zeer bevoorrechte positie In den staat. De rijkscontrole wordt afgeschaft. In plaats daarvan treedt de controle van de partij. Zelfs de regeering der Unie zal ln het vervolg onder toezicht geplaatst wor den van een speciale controle-commissie, die de bolsjewistische partij (d.w.z. Stalln) Instelt. Vertegenwoordigers van die cen trale controle-commissie zullen ln alle hoofdsteden van de bondsstaten, auto nome gebieden enz. zetelen en daar voort durend controle uitoefenen op de regee ringen van die republieken of gebieden. Op die manier worden de laatste resten van de onafhankelijkheid van de staats lichamen van de bolsjewistische partij af geschaft. Het proces, dat reeds onder Le nin was begonnen, wordt nu voltooid. Officieel moeten al die reorganisatie- voorsteilen door het congres van de bolsje wistische partij goedgekeurd worden Doch het congres is slechts facade, het bestaat uit door Stalin vooraf aangewezen perso nen, die elk bevel van hem uitvoeren. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19