oning Albert van België verongelukt Namen van de rotsen gestort. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 Februari 1934 Derde Blad No. 22674 België in diepen rouw gedompeld. KUNST EN LETTEREN. Jaargang HERV. KERK TE MUIDERBERG AFGEBRAND. Belgenland is plotseling in diepen gedompeld: zijn algemeen beminde Albert I is Zaterdag op ongelukkige om het leven gekomen bij het be en van eenige rotsen in de omge- an Namen. Gistermorgen hebben bulletin daarvan nog mededeeling zij het dat de oorzaak van den 'es konings onjuist werd weergege- gevolge van de aanvankelijk ver berichtgeving. Belgiè was te zwaar en. blijkbaar, om zich terstond zui- erischap te kunnen geven van het gebeuren! met zijn auto is de koning veron- doch alleen bij het beklimmen van rotsen. Daarvan wordt gemeld: Van de rotsen gestort. Koning is alleen vergezeld van een Vheer per auto van kasteel Laeken 'Brussel vertrokken, om een tocht te naar het gebergte Marche les op eenige K.M. afstand van Na- ls gewoonlijk op dergelijke uitstap- t ZM. zijn kamerheer in de auto en llen het gebergte in. De kamerheer een uur. Toen de Koning toen nog rug was, ging hij er op uit om in- gen in te winnen. Behalve de auto- n namen tal van burgers aan het naar den koning deel. De geheelen "agavond duurde het zoeken voort, dat men een spoor van den Koning uur Zondagnacht vond men het lijk ning Albert aan den voet der rot- r bestaat geen twijfel over dat hij op oet zijn gedood. -eer de Koning in verband met den en toestand geen gelegenheid had, zijn geliefkoosd Zwitserland te gaan, k hij naar het gebergte van Marche es om daar ontspanning te zoeken, was baron Jacq de Dixmude, ordon- -fficier der Koning, die 's nachts de ijke vondst deed, aan den voet der die zich 200 Meter in de lucht ver- daar ter plaatse. -hen Namen en Marche les Dames b ijden oever van de Maas werd het k verminkte lijk gevonden. Van vrij hoogte moet de Koning van de zijn gevallen. Op tal van plaatsen rotsen werden bloedsporen gevon kt hoofd van den Koning was na- geheel verbrijzeld. 'ddeliijk werd het lijk door een -achter en een burger, die bij de aanwezig waren, in een auto ge- welke het stoffelijk overschot naar i overbracht. De plaats van den is juist tegenover het kasteel van Carton de Wiart, aan den anderen tan de Maas, dien de Koning bij zijn in deze streek herhaaldelijk be- Sa het vinden van het lijk werd een te van den weg NamenMarche les afgezet. Zondagochtend hebben t en burgemeester van Marche les rich naar de plaats van den ramp Q om een onderzoek in te stellen, iet onderzoek is komen vast te staan de Koning getracht zou hebben een t rots te beklimmen. Hij zou toen ge- eld zijn over een vastgevroren steen, weggerold zou zijn en later op het d van den koning zou zijn terecht ge- h na zijn val. Het lijk van den koning l in den spleet tusschen twee rotsen den. De rots was niet zeer hoog, doch iik te bestijgen. korten afstand van het lijk vond men et. rugzak en bergstok. De Koning als alpinist. hing Albert was een vurig beoefenaar net alpinisme. Men zag hem op de n van de Mont-Blanc. op de Dolo- n. op de Appenijnen, in een woord, waar men aan bergsport doet. den laatsten tijd had hij zich vooral legd op het bekimmen der Belgische n m de Ardennen. Men weet dat /ten soms heel gevaarlijke kunsttoe- intvoeren, zich vastklemmende aan de kte uitspringende rotsgedeelten van J duizelingwekkende loodrechte berg en. Door des Konings voorbeeld had sport bij de Belgische jeugd veel ngers gevonden. Hiervan getuigde nog de prachtige beklimming van uensori in Belgisch Congo. 18 'n den loop van een der oefenin- op de stelle rotsen van Marche-les In de K°ning den dood heeft ge ek In deze kalkrotsen gebeurt het, wngevolge van temneratuursverande- -nn ere der uitstekende rotsdeelen, VP men drukt, bezwiiken. Indien de klimmer er niet in slaagt zich blik- jte Jeen ander uitspringend ge- tliiirt klampen, moet het onver- "U. tot een noodlottigen val komen „.'Vermoedelijk in dergeliike cm- de Hi Seweest, dat Koning Albert st» ,i J5 eestort. Hij is het voor- aa-!h toffer, dat de bergsport ooit keeischt. Algemeene rouw I ?ei<i Koningin Elisabeth op i.daih d van het. noodlottig on- ook hv^er echtgenoot had doen vailen -rlanH°KDrms Leopold, d'e zich in «is devond. werd gewaarschuwd. Karei, die te Ostende ver- a(0 h zijn nogen^l'kkeliik naar niet h d- Prinses Marie José ee- fêite „°en Itaiiaanscben kroonprins "aat de J. verwacht. ermissine van den koning h in a werd bet land gis- 'hriit nlen waren zin des wnords sc dén voi eitra-edhies der bladen h'epe erkooners uit, de banden ge- vaV, ;ers'avenheid maakte zich ftet Belgische volk. Over het gansche land luidden 's morgens de kerk klokken ten teeken van rouw. Te Brussel kondigden om 9 uur 101 kanonschoten de droeve mare af. De vlaggen werden half stok geheschen. Alle schouwburgen blijven gesloten tot na de begrafenis, alle wed strijden werden afgelast, evenals alle an dere vermakelijkheden. Het stoffelijk overschot opgebaard. De lijfartsen van den koning, dr. Nolf en Lebeouf, hebben het stoffelijk overschot van koning Albert in het slot te Laeken opgebaard. Vandaar wordt het vanavond naar Brussel overgebracht. Dit zal worden toe vertrouwd aan de vereeniging van oud- strijders. Vertegenwoordigers van de Belgische en de baitenlandsche pers zijn gisteravond ontvangen in het koninklijk paleis te Laeken door graaf Delannoy en den or- donnance-officier van den koning, die hun toestemming verleenden een laatsten olik te werpen op het stoffelijk overschot van den koning. Zij werden toegelaten in het studeervertrek van den koning, waar de nog open liggende boeken en tijdschriften getuigenis aflegden van de zoo plotseling door den dood onderbroken geestelijke be langstelling van den Belgischen vorst. In de kleedkamer hingen nog de kleeren, die koning Albert gedragen had op het oogen- blik van het ongeluk. Achter deze kleed kamer ligt het slaapvertrek, waar de ko ning gemeenlijk den nacht doorbracht. Hier ligt de koning opgebaard op een bed van citroenhout. In ziin gevouwen handen rust een ivoren crucifix, dat hem tijdens ziin veis door den Congo in 1928 door de inboorlingen ten geschenke was gegeven. Voor het bed staat een tafel met een groot crucifix, twee kandelaars en een schaal wijwater met een palmtak. Op een boe kenkast ligt zijn degen. Op de het kruis omklemmende handen zijn de schaaf- plekken duideliik zichtbaar.. Bij het doodsbed waakt de hofaalmoeze- nier, Trannoy, hierin bijgestaan door twee nonnen. Ook het corps diplomatique heeft een laatsten groet gebracht aan den zoo tra gisch om het leven gekomen vorst. Een necrologie. Koning Albert I was de derde vorst uit het Huis Saksen-Coburg-Gotha, dat in Juni 1831 in België op den kroon kwam. De eerste koning was Leopold I, die re geerde tot 1865. Zijn oudste zoon, Leopold II volgde hem op tot 17 Dec. 1909. Koning Albert was aanvankelijk niet voor den troon bestemd, doch droeve sterf gevallen deden hem tot kroonprins bevor deren. Hij werd geboren 8 April 1875 als tweede zoon van prins Philip van Vlaan deren en prinses Maria von Hohenzollem. Zijn vader was een broeder van koning Leopold II, geboren uit het tweede huwe lijk van koning Leopold I en prinses Louise van Orleans. Door den dood van den eenlgen zoon van Leopold II uit zijn echt verbintenis met groothertogin Maria Hen- riëtte van Oostenrijk op jeugdigen leeftijd, werd Philip van Vlaanderen erfgenaam van den troon en daar diens oudste zoon, prins Boudewijn in 1891 overleed, gingen de rechten weer over op prins Albert en hij werd regelrecht kroonprins, toen in 1905 zijn vader kwam te overlijden. De prins genoot in de bijna burgerlijk eenvoudige huishouding zijner ouders een even eenvoudige, doch bijzonder zorgvul dige opvoeding. Een bijzondere voorliefde legde hij aan den dag voor het militaire beroep, al was hij natuurlijk onkundig hoe hem dit later nog eens te stade zou komen. In 1909 beklom hij. die zich reeds nu groote populariteit had verworven door zijn rechtschapen levenswandel, in overeen stemming met den eenvoud van zijn op voeding, den troon. Aanvankelijk bleef de koning wat op den achtergrond als con stitutioneel vorst temidden van de hevige twisten tusschen liberalen en R.-K.; in den kamp tusschen Walen en Vlamingen trad hij op als bemiddelaar, vasthoudend aan de Belgische eenheid. Het leverde hem vele moeilijkheden op, evenals de schen king door zijn voorganger van de Congo aan den Belgischen staat, daar zijn zus ters Louise en Stephanie schadevergoeding eischten. In begin 1914 werd deze kwestie afgedaan bij vergelijk. In 1914 brak voor België de groote ramp spoed aan van den Duitschen inval. De koning stelde zich persoonlijk aan 't hoofd van het leger, dat slechts achter den Yzer nog een klein stukje van het vaderland kon redden voor bezetting. In dezen oor log werd echter de kiem gelegd voor de groote. ware liefde van het Belgenvolk voor den reeds algemeen geachten mo narch! Hoe vol waardigheid was het ant woord oo het Duitsche ultimatum, dat de wereld deed s'dderen Een der meest heroieke figuren uit den wereldkrijg zou koning Albert worden, ko ninklijk in handel en wandel. Nog versch in het geheugen ligt zijn svmpathiek optreden in deze benarde tijden. Hii was inderdaad een leider en bezielde zijn leger met groote wilskracht en volhardingsvermogen. Hij leefde geheel mede met zijn soldaten in den rechtvaar digen strijd voor de onafhankelijkheid, hij deelde hun ontbering en ellende in de loopgraven' Hoezeer toen de banden tus schen volk en monarch nauw ziin toege snoerd. d<> Piëteitsvolle schilderijen van kpnjne Albert In het Oorlogsmuseum te Brussel leggen daarvan een getuigenis af, dat voor zich zelf spreekt. Zij snreken van een vaderlijke zorg en van een kinderlijke liefde! i Onbeschrijflijk was het enthousiasme toen de koning aan het hoofd van zijn leger terugkeerde te Brussel na de neder laag der Dultschers. Koning Albert had zich een eereiufl veroverd in het hart van zijn volk en deze heeft hij altijd weten te behouden door zijn wijs en gematigd beleid, ook toen de crisis België teisterde. Ook toen toonde hij zich een bekwaam vorst. Zooveel te zwaarder is echter de slag, die het Belgische volk heeft getroffen, nu in de kracht van zijn jaren nog koning Albert zoo noodlottig is weggerukt! De politieke ontwikkeling van België in de laatste jaren had de volle belangstel ling van Koning Albert, die bij tal van gelegenheden in het openbaar uiting gaf aan zijn meening, zonder nochtans de verantwoordelijkheid van zijn ministers aan te tasten. Zoo gaf Koning Albert min of meer de richtlijnen aan voor de latere overeen komst van Ouchy door den brief, die hij in Juni 1932 zond aan den Belgischen pre mier Renkin, toen deze België vertegen woordigde op de herstel-conferentie te Lausanne. In denzelfden geest liet Koning Albert zich uit in een tafelrede tijdens een feest maal, dat hij op 29 Maart van het vorige jaar te Brussel den vice-president der Ar- gentijnschen Republiek Julia Roca aan bood, bij welke gelegenheid hij de econo mische autarchie door de ervaring veroor deeld noemde en schadelijk zoowel voor den socialen als voor den internationalen vrede. Bij verschillende gelegenheden pleitte Koning Albert tegen de handels belemmeringen en voor het herstel van den vrijen handel. In een antwoord op 2 brieven van den Belgischen Bond van Dienstweigeraars wegens gemoedsbezwaren in Juli jj. zette Koning Albert uiteen waarom hij de lands verdediging voor België en voor de Bel gen de hoogste Vaderlandsche plicht achtte. Toen in December j.l. door meenings- verschillen in het Belgische Kabinet een regeerlngscrisis dreigde uit te breken, die niet gemakkelijk op te lossen zou zijn ge weest en voor België groote moeilijkheden tengevolge zou kunnen hebben gehad, was het uitsluitend het persoonlijk ingrijpen van den Koning, waaraan een bevredigen de oplossing was te danken en door een wijziging van het Kabinet een minister- crisis kon worden vermeden. Dapper is hij bijgestaan door zijn echt- genoote Elisabeth van Beieren (geboren 25 Juni 1876). met wie hij 2 Oct. 1900 huwde. Hoe leefde zij mede met haar nieuwe vaderland! Tijdens den oorlog in de hospi talen, daarna na iederen ramp, die België trof, was zij een van de eersten, die troost wist te brengen. Samen waren zij inder daad de vader en moeder van hun volk! Drie kinderen kwamen uit hun gelukkig huwelijk voort: Leopold, geboren 3 Nov. 1901, Karei geboren 10 Oct. 1903 en Malie José geboren 4 Aug. 1906. Zij zijn even eenvoudig opgevoed als hun vader het was, die slechts noode zich on derwierp aan grootsch ceremonieel, het liefst eenvoudig kwam tot zijn volk. De sport vond in-den Koning een warm beschermheer; zëlf beoefende hij met voor liefde de bergsport, speciaal in Zwitser land. Daarvan is hij thans slachtoffer ge worden Een der meest populairste vorsten van Europa, waarschijnlijk wel de populairste in binnen- en buitenland, is heengegaan! Een jonge koning nadert als Leopold III den troon. Vol verwachting hoopt men, dat hij de voetstappen van zijn roemruch- ten vader zal drukken, wiens nagedachte nis hem tot stut en steun zal zijn. Hij is reeds eenige jaren gehuwd met prinses Astrid van Zweden en samen genieten zij door hun eenvoudige beminnelijkheid reeds groote sympathie in breede lagen des volks! De uitvaart. In den ministerraad, welke om twaalf uur gistermiddag werd gehouden onder voorzitterschap van graaf de Broqueville en waarbij alle ministers aanwezig waren, werd besloten dat de begrafenis op Don derdag a.s. zal plaats vinden. De oud-strijders zullen met hun vlaggen de haag vormen langs den weg. welke de stoet zal volgen. Aan het graf van den Onbekende Sol daat zal de lijkstatie stil houden en één minuut volledige stilte in acht nemen. Het stoffelijk overschot van den vorst zal op een affuit van een kanon worden vervoerd. Alle vaandels en standaarden der regimenten, ook die der ontbonden regi menten. welke in het Legermuseum zijn ondergebracht, zullen worden meegevoerd in den lijkstoet.. Verdere bijzonderheden over de indeeling en samenstelling van den stoet zullen later worden medegedeeld. Het stoffelijk overschot zal worden bij gezet in den grafkelder in de groote kerk van Laeken. Vermoedelijk door vonken uit een kachel. Gistermiddag te kwart voor drie ont stond brand in de Hervormde Kerk te Muiderberg, welke dateert uit het jaar 1316. Ondanks krachtige pogingen van de brandweer van Muiderberg en Muiden om dit historische gebouw te behouden kon niet verhinderd worden, dat het vrijwel geheel uitbrandde. Gisteravond te zes uur stonden alleen de muren nog overeind Gistermorgen was er nog dienst geweest ln de kerk Hiervoor was de ruimte ver warmd door middel van een kachel. Deze kachel is waarschijnlijk na den dienst blij ven branden in verband met het feit, dat des avonds wederom een dienst zou plaats vinden. Vermoedelijk zijn er vonken uit de kachel gesprongen, in ieder geval is het houten schot bij de kachel in brand ge raakt met het gevolg, dat weldra het kerkje vol rook stond en de vlammen zich steeds meer verspreidden Toen men den brand ontdekte werd onmiddellijk de brandweer van Muiderberg gewaarschuwd, die met een motorspuit zeer spoedig op het terrein verscheen. De brandweer van Muiden werd even eens gewaarschuwd, doch deze kon pas om kwart over 4 water geven. Met drie stralen werd het vuur aangetast, doch men kon niet verhinderen, dat het kerkje ge heel verloren ging- Het dak storte in. Het orgel, dat betrekkelijk weinig waard was twee jaar geleden was het daarin geplaatst ging mede in de vlammen op. Aan de kerk zit de bekende steenen to ren vast. doch de vlammen hadden op deze steenklomp geen vat. Deze toren, die tevens als uitzichttoren dienst doet, kon dus behouden blijven. In den toren bevinden zich eenige schil derijen, voorstellende den moord op Floris V. Deze zijn geheel onbeschadigd. Gisteravond omstreeks tien uur ont dekten voorbijgangers brand in den win kel van ongeregelde manufacaturen van den heer v. d. Z. te Oss waarin tevens een ojjslagplaats van marktkramen is geves tigd. Een timmerfabriek, die naast het brandende pand is gelegen liep nog even gevaar, doch kon behouden blijven. De winkel brandde geheel uit. De schade weidt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Zaterdagavond is omstreeks 8 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een schuur, behoorende bij de kapitale boerderij van den heer Arts, Op de Hoeve onder Uden. De brand breidde zich zeer snel uit en weldra stond ook een tweede schuur en de boerderij zelve in lichter laaie. Een knecht die reeds te bed lag kon gewekt worden en met groote moeite het brandend perceel verlaten Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond deze machteloos en kon zij niets uitrich ten. De geheele boerderij benevens twee schuren en alle daarin aanwezige voorra den en landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Het vee kon met uit zondering van één varken, gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. ETALAGE WERD TE VOL. Een agent van politie te Rotterdam ont dekte in den nacht, dat iemand bezig was een etalageruit te forceeren van de tijde lijke uitstalkasten in de schutting van het in aanbouw zijnde nieuwe warenhuis van de firma Gerzon aan den Schiedamsche- dijk. Hij nam den man mee naar het politie bureau aan de Groote Pauwensteeg, waar hij bij ondervraging als motief van zijn daad te kennen gaf: „Die etalage was veel te vol; daar moest wat uit." De politie was het daar allerminst mee eens en sloot den man, die al eens meer een gedwongen be zoek bij de inspecteurs had afgelegd, op. Proclamatie der Regeering. De Belgische regeering publiceert de vol gende proclamatie aan het volk: De Koning is dood. Bij den aanvang van zijn 25e regeerings- jaar, op het oogenblik, dat hij het minst kon worden gemist door het Vaderland, dat hij heeft gered en dat hem omringde met een verdubbelde genegenheid en eer bied en meer dan ooit rekende op zijn kalme en heldere wijsheid, te midden van dc gevaren van het oogenblik, kon een vreeselijk ongeluk België berooven van een staatshoofd, waarop het trotsch was. De droefheid der natie zal groot zijn. Haar eerste gedachte zal een gedachte zijn van onbegrensde dankbaarheid jegens den koning, die. waardig opvolger van zijn grootvader en van zijn oom, alle krachten van zijn hooge intelligentie en alle bron nen van zijn groot hart heeft gewijd aan den dienst van België. Het land heeft een gids verloren, een steun, een onvergelijkelijk dienaar, die. in vrede en oorlog alleen gedacht, gewerkt en geleefd heeft voor het land. De dank baarheid van zijn volk omringt zijn stoffe lijk overschot en bereidt zijn naam een aureool. Albert I was een staatsman en soldaat. Belgie zendt H. M. de Koningin, de hulde zijner diepe bedroefdheid als de eenige verzachting voor haar droefheid Het stelt zijn hoop op den prins-erfge naam der drie groote koningen, die het vaderland gesticht, vergroot en gewaar borgd hebben; hij zal met de hulp der Voorzienigheid het werk van zijn door luchten vader willen voortzetten en de taak tot een goed einde brengen, die deze zoo prachtig vervolgd heeft in de eerlijke uitoefening zijner rechten en plichten vol gens de grondwettelijke prerogatieven." Inhuldiging van den nieuwen vorst Ook werd in den ministerraad vastge steld dat de inhuldiging van den nieuwen vorst, Koning Leopold in Vrijdag as. zal plaats vinden. Tot zijn eedsaflegging zal het uitvoerend bewind worden waarge nomen door de ministers. Bewijzen van rouwbeklag. Van alle regeeringen Koningin WU- helmina behoorde tot de eersten kwa men reeds gisteren bewijzen van deelne ming in over het smartelijk gebeuren. De koninklijke familie van Engeland zond een persoonlijk telegram van deel neming aan koningin Elisabeth, evenals rijkspresident von Hindenburg, terwijl staatssecretarie dr Melssner den Belgi schen gezant te Berlijn condoleerde. Baron v. Neurath heeft zijn ambtgenoot Hymans een hartelijk telegram gezonden, terwijl van het ministerie van buitenland- sche zaken te Berlijn, de rijkskanselarij en het Rijksdaggebouw de vlaggen halfstok zijn gehangen. Z. H. de Paus wiens genegenheid voor den overleden koning algemeen bekend was heeft eveneens een hartelijk telegram van deelneming aan koningin Elisabeth gezonden. De president van de Fransche republiek Lebrun heeft te kennen gegeven, dat hij de begrafenisplechtigheid te Brussel as. Donderdag persoonlijk zal bijwonen. Van alle Fransche openbare gebouwen hangt de vlag halfstok. Doumerguc komt heden te Brussel en voor een maand is rouwbeklag afgekondigd Minister van Cauwelaert heeft voor den Vlaamschen omroep een herdenkingsrede gehouden en minister Pierre Lot voor den Franschen omroep. De minister van landsverdediging De- vèze heeft een dagorder uitgevaardigd ge richt aan alle m'üta'ren. waarin medege deeld werd. dat de off'cieren rouwstnk'es moeten dragen, terwijl de generaals een rouwband om den arm zullen dragen In enkele gemeenteraden, als b.v. te Antwerpen, is de dood van den koning reeds herdacht. Kamer en Senaat komen heden bijeen. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN. Het rustige dorpje Den lip, gemeente npendam, is Zaterdag het tooneel ge weest van huiszoekinggen op groote schaal. Het parket uit Amsterdam, onder leiding van den officier van Justitie, mr. D. Reiling, vergezeld van den rechter commissaris, Dl' de Villebols. den burge meester van npendam en dien van Landsmeer heeft ln een tiental woningen huiszoeking verricht Hierbij was de hulp gerequireerd van een detachement rijks veldwachters. 20 man sterk De aanleiding tot deze huiszoekingen was hei feit. dat sedert eenigen tijd in Landsmeer en om streken het communistische boerenblad Het Compas werd verspreid en men ver moedde dat dit door een aantal personen te Den np werd gedrukt. In dat blad was de toon van dien aard, dat de Justitie het noodig vond in te grijpen, meer in het bijzonder naar aanleiding van een fel artikel tegen de wet op de teeltregeling. De communist de V. werd gearresteerd. Do huiszoekingen leverden weinig resultaat op. Enkele pamfletten en geschriften zijn in beslag genomen. Zooals men kan be grijpen heeft een en ander in het rustige plaatsje, dat anders slechts door Amster dammers wordt bezocht om te gaan vis- schen, groote consternatie verwekt. NEDERLANDSCH MOTOR-KUSTSCHIP BIJ AANVARING BESCHADIGD. Men meldt ons uit Londen: Het Nederlandsche motor-kustvaartuig „Nejaco" uit Groningen, eigendom van den schipper J. Oorburg, die zich met vrouw en kind aan boord bevond, is zwaar be schadigd het haventje Salcombe aan de kust van Devonshire binnengeloopen. Het is Vrijdagnacht tijdens een dichten mist; in het Kanaal vermoedelijk met een licht schip in aanvaring gekomen. De „Nejaco". die 227 ton bruto meet, werd in 1931 gebouwd. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE HANNOVER. Zaterdagochtend is te Hannover in een huis van twee verdiepingen een ongeluk geschied met ernstige gevolgen. Door uit stroomend gas Is in den kelder brand uit gebroken. De direct ontboden brandweer begon, gesteund door personeel van de gasfabriek de blussching. Plotseling was een groote steekvlam te zien en even later volgde een ontploffing, waardoor de ge heele voorpui van het huis instortte. De politie heeft het huis en den omtrek afgezet. Drie brandweerlieden zijn zwaar en vijf licht gewond. Van de bewoners van het huis zijn drie vrouwen en een meisje ge wond, terwijl ook twee beambten van de gasfabriek gewond zijn. Er zijn geen men sehen om het leven gekomen. De huizen welke tegenover het geteister de zijn gelegen, zijn ten deele beschadigd. Tal van ruiten zijn vernield. BRAND IN EEN WOONKAZERNE. Bij een brand in een woonkazerne te New-York zijn zeven menschen. van wie drie kinderen, in de vlammen omgekomen. 100 BOERENHOFSTEDEN AFGEBRAND. Naar uit Rotwno (Wolhynië) gemeld wordt is het plaatsje Kontary door een groote brand geteisterd. In totaal zijn 100 boerenwoningen in de asch gelegd. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. MOEDER- EN ZUSTERMOORD. Een verschrikkelijk drama heeft zich gisteren te Metz afgespeeld, waar een man in een vlaag van waanzin zijn moeder, een vrouw van 57 jaar, en zijn twee zusters, van 28 en 26 jaar, heeft gedood en ver volgens getracht zich zelf van het leven te berooven. Deze poging tot zelfmoord is echter mislukt, de man leeft nog. De man stond bekend als iemand, die niet wel bij het hoofd was. SAMUEL INSULL. In tegenstelling met vroegere berichten heeft Maximos, de minister van Buiten- landsche Zaken, thans aan Amerikaansche journalisten verklaard, dat Insull binnen veertien dagen Griekenland moet verlaten. WEEKBLADEN, De „Wereldkroniek" brengt eenige foto's van de Parijsche opstootjes en wijdt een artikel aan het begin van de luchtvaart in 1783. In zijn serie „Dingen op komst" be spreekt S F. van Oss thans in de „Haag- sche Post het groot-kapitallsme en het winstmotief. Diplomaticus beschrijft den huidigen toestand in Frankrijk en de militaire medewerker de kwestie van de eventueele opheffing van het vóór-oefe- nlngs-lnstituut. M Kann bespreekt in „De Groene Am sterdammer" den Weenschen burgeroorlog onder den titel „v.h De Erven Selpel Max Lamberts het Belgische plan voor den arbeid. Otto van Tusschenbroek wijdt een artikel aan de schoonheid der auto's. Het carnaval neemt een groote plaats in ln de aflevering van „Het Leven" dezer week. Foto's uit alle deelen des lands too- nen de feestvreugde die er vaak in ver ulteenloopende omgevingen heerscht. Het Onnes van Nijenrode-proces is tevens door foto's vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9