Bezuiniging op leger en vloot. Rapport der commissie-ldenburg. fWWt ia KW eensf LEÏDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 19 Februari Opheffing Vooroefenings-lnstituut, Korps Mariniers, Muziekkorpsen Den Helder en Soerabaja. INVOERING CAPITULANTEN- STELSEL VOOR ONDER OFFICIEREN. SAMENSTELLING ZEEGAANDE VLOOT VERMINDERD. Aan het rapport der commissie Idenburg (bezuiniging op leger en vloot) ls het vol gende ontleen:1. Het ls Ingedeeld in een inleiding, waar na volgen de hoofdstukken I, n en UI, behandelend onderscheidenlijk de Land macht (het Leger hier te lande), de Ma rine en het Indische Leger, dan een hoofd stuk TV. samenvatting, en een hoofdstuk V. betreffende de verdeeling der vloot- l-.osten tusschen de Rijks- en de Indische begrootingen. Aan het verslag zijn toege voegd 44 bijlagen. In de inleiding heeft de commissie, na vermelding van haar opdracht, luidend, a. een organisatie te ontwerpen van de weermacht ln Nederland en in Neder- landsch-Indlë, welke met handhaving van hare tegenwoordige doelstelling leiden kan lot aanzienlijke besparingen zoowel op de Rijksbegrooting als op die van Nederlandsch-Indlë; b. een nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de begrootingen van Nederland en van Nederlandsch-Indlë. en samenstelling en na weergave van de bij haar Installatie uitgesproken redevoeringen, haar werk wijze uiteengezet. Volgens van Regeerlngs- wege gegeven mondelinge toelichting moest ervan worden uitgegaan, dat van de in de installatierede als totaal te bezuinigen be drag genoemde som van f. 25 a f. 30 mil- lioen ongeveer f. 6'/i mlllioen moest wor den gevonden op de kosten van elk der belde legers en ongeveer f. 13 mlllioen op de vlootultgaven. Mochten die bedragen niet ten volle door wijzigingen in de per soneelsvoorziening kunnen worden bereikt, dan zou worden gegrepen naar het eenig overblijvend middel, n.l inkrimping van de organisatie der weermacht, zij het ook, dat inkrimping daarvan, na de in de laat ste jaren plaats gehad hebbende aanzien lijke bezuinigingen op dë weermachtsuit gaven. noodzakelijkerwijze ertoe moet leiden de weermacht minder geschikt te maken voor haar doelstelling. De com missie mocht zich immers, naar de woor den van Minister Coliin in de installatie- rede, op het standpunt stellen, dat haar taak niet verder ging, dan om een orga nisatie te ontwerpen, die voldoet aan den door de Regeering gestelden financieelen eisch. blijvende uiteraard aan de Regee ring de beoordeeling van de vraag, of de door de commissie te ontwerpen organi satie der weermacht berekend zal blijken voor haar tweeledige taak. Bij de keuze van de door haar te volgen wegen naar b"-'iiinl»inE heeft de commis sie zich uitsluitend laten leiden door de overweging of, en in hoever, door het in slaan daarvan het haar gesteld financieel doel zou kunnen worden benaderd; met jxdltleke en andere factoren beeft zij daar bij geen rekening gehouden met name niet met de vraag of de internationale verhoudingen in dezen tijd maatregelen toelaten, die de weermacht van het Rijk ln Europa en overzee verzwakken. DE LANDMACHT. Hoofdstuk I (Landmacht) vangt aan met een Inleiding, waarin de commissie o m. vermeldt, dat zij bij de f. 67» mlllioen, welke op de legeruttgaven 1933 bedra gende ruim f. 51 millioen met en ruim f. 41 mlllioen zonder de pensioenuitgaven moeten worden bezuinigd, heeft opgeteld f. IV» millioen. omdat de leverbegrooting 1933 abnormaal gedrukt is door het tijde lijk achterwege laten van uitgaven, die op den duur niet te vermijden ziin (t.w. uit gaven voor de materieelvoorziening. oefe ningen in grooter verband en herhalings oefeningen. De commissie noemt als bezuinigings mogelijkheden: De invoering van een capitu- lautenstelsel voor onderofficieren. Na te hebben uiteengezet waarom invoe ring van een capitulantenstelsel voor offi cieren bezwaarlijk uitvoerbaar is, neemt de commissie zoodanig stelsel voor onder- ofiicieren in beschouwing. Zij acht dit uit voerbaar. mits voor de capitulanten de overgang in burgerlijken dienst na hun militairen diensttijd wettelijk wordt ge waarborgd en indien aansluiting wordt gezocht bij de opleiding tot onderofficier van dienstplichtigen; dezen zouden dan, na voltooide opleiding, nog 4 tot 0 jaar als (ongehuwd) sergeant (wachtmeester-, fourler-) capitulant blijven doordienen op een Jaarwedde van f 750 tot f. 350 (waar van. na de verplichte bijdrage voor voe ding, huisvesting en kleeding, een zakgeld van ongeveer f, 5 tot f. 7 per week be schikbaar blijft). Verlenging van den eerste-oefeningstijd tot één Jaar voor die categorieën van dienstplichtige onderoffi cieren, die thans korter dienen, acht de commissie in dit stelsel noodzakelijk. Van de rond 2500 thans dienende be roepsonderofficieren zouden geleidelijk 1600 door capitulanten kunnen worden vervangen; de overige 900 beroepsonder officieren zouden in de toekomst uit de capitulanten kunnen voortkomen. Voor de jaarlijks benoodigde 320 capitu lanten zullen uiteindelijk 320 x 35 is 11200 plaatsingen in Overheids- en semi-Over- heidsbetrekkingen beschikbaar moeten zijn. Het opdragen van de opleiding van de dienstplichtigen aan het dienstplichtig kader gedurende zijn eerste-oefeningstijd vertoont tegenover het door de commissie voorgestaan capitulantenstelsel zoodanige nadeeien, dat de commissie dien maat regel niet kan aanbevelen. Daartegenover kent zij aan het capitulantenstelsel zoo danige voordeelen toe. dat zij invoering daarvan wel aanbeveelt. De daarvan te verwachten bezuiniging, met inbegrip van de vermindering van den pensioenlast, zal uiteindelijk f. 383 mlllioen 's jaars be dragen. Opheffing van het vooroefenings instituut (V.O.) Het naast elkaar handhaven van twee opleidingsinstituten (leger en V.O.), die beide infanteriesoldaten vormen kan niet economisch zijn. Bovendien geeft het V.O. onvoldoende resultaten, die niet voor ver betering vatbaar zijn. omdat zij uit de eigenaardigheden van het instituut voort vloeien; voorts worden de oefenvoorwaar- den bij de regimenten door het V O. ge schaad. Opheffing daarvan wordt door de commissie aanbevolen, daar dan de waarde van het leger wordt verhoogd en boven dien een belangrijke bezuiniging, bedra gende uiteindelijk f, 958.000 's jaars. wordt verkregen. Wijziging in de opleiding der beroepsofficieren. De commissie volstaat met enkele richt lijnen aan te geven. o.m. het voortbouwen op de bij de opleiding van reserve-offi cieren verkregen resultaten, geschikt ma ken van den a.|. officier voor zijn taak als opleider van de dienstplichtigen, bijbren ging van algemeene militaire en andere kennis op lateren leeftijd tijdens een één jarigen krijgsschoolcursus. Zij schat de met de door baar aanbevolen wijzigingen in vorenstaanrien zin te verkrijgen bespa ring op f. 100 000 en beveelt, mede met het oog op de bij de Koninklijke Militaire Academie betrokken belangen van' het In disch Leger, een afzonderlijk commisso riaal onderzoek terzake aan. Vereenvoudiging der vredessamen- stelling van de regimenten Veld artillerie. Deze vereenvoudiging omvat de terug brenging van het aantal schoolbatterijen per regiment van 3 tot 2. welke maatregel een bezuiniging oplevert van ruim f. 163.000 per jaar en door de commissie aanvaard baar wordt geacht. Opheffing van de Compagnie Torpedisten. De commissie is van oordeel, dat de aan de torpedisten toevallende taak niet van zoodanig belang is. dat daarvoor het in- stanhouden van de huidige, door haar bij zondere organisatie 5 officieren en 30 onderofficieren betrekkelijk kostbare samenstelling gewettigd is. Nagegaan zal dienen te worden of de aan de compavnie opgedragen taak nog vervulling vevelscht, dan wel kan worden RECLAME. 6207 Geen pijn behoeft U meer te hinderen, als Ge er maar sleeds aan denkl dal er tegenwoordig "AKKERTJES" zijn. Zorg sleeds een doosje in huis te hebben. Ze koslen slechts 50 cent per 12 sluks en kunnen vannacht nog van pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijn, Spierpijn, Vrouwenpijn, Rheumalische pijnen, Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-belasting, Ntdortandich Produet overgenomen door andere Instellingen 'o.v. het Vrijwillige Landstorm Corps Vaartui gen Dienst. Opheffing van de compagnie Torpedisten welke de commissie aanvaardbaar acht, zal leiden tot opheffing van het garnizoen Gorinchem en tot vermindering van den staf van korps Pontonniers en Torpe disten; een en ander zal een jaarlijksche bezuiniging geven van f. 164.000. Verdere inkrimping van dc vredesorganisatie en c.q. van de oorlogsorganisatie. De commissie wijst op de grootc preven tieve waarde van een bepaalde oorlogs sterkte van het leger; met de thans voor ziene oorlogsmacht van harmonische sa menstelling en redelijke getalsterkte kan, naar het oordeel der commissie, worden volstaan, mits in de aanvoering naar be- hooren blijft voorzien en een vlotte en tijdige mobilisatie gewaarborgd blijft. Elke tot een beteekenende besparing van kosten in vredestijd leidende vermindering van de oorlogsweermacht tast de weerkracht aan in een mate. waarbij het optreden van het Veldleger buiten de Vesting Holland niet verantwoord schijnt. De commissie heeft vervolgens de vraag onderzocht, of vermindering van kosten zou kunnen worden verkregen door ver mindering van de lichtingsterkte, gepaard gaande met verlenging van den duur van den dienstplicht; zij beantwoordt die vraag met de meeste beslistheid ontken nend. Daarna is onderzocht of nog verdere be zuiniging zou kunnen worden verkregen door inkrimping van het vredesbedrijf; enkele daartoe leidende stelsels worden achtereenvolgens in beschouwing genomen. Zoo zou een logisch doorgevoerde verdere concentratie leiden tot een samenvoeging van de oefenenheden in brigadescholen, waardoor dus de staven der regimenten zouden komen te vervallen en de voorbe reiding van het op voet van oorlog bren gen van het leger bij de brigadecomman danten zou komen te berusten. Het zoo hooge elschen stellend bevel over vrijwel alle regimentenook die van het Veld leger zou dan moeten worden toever trouwd aan reserve-officieren. Deze samen voeging. welke een bezuiniging geeft van f. 1.230.000. meent de commissie, op twee leden na. die van een tegenovergesteld ge voelen waren, te moeten ontraden, mede omdat de mobilisatieparaatheid daardoor zal worden geschaad. Een minder verregaande concentratie van het vredesbedrijf vormt, de terugbren ging van het aantal Infanterieregimenten per brigade van 3 tot 2, met gelijktijdige verhooging van het aantal oefeneenheden per regiment van 2 tot 3. De door dezen maatregel te verkrijgen „besparing van on geveer f. 370.000 's jaars-..staat, naar het oordeel der commissie, niet in een juiste verhouding tot het aan de weermacht toe te brengen nadeel; waar hiermede boven dien een weg wordt betreden, welke, Indien zij verder zou worden vervolgd, tot be denkelijke consequenties leidt., meent de commissie ook dezen maatregel te moeten ontraden. Verdere concentratie van het vredesleger kan ook worden verkregen door de dienst plichtigen van één divisie te doen opleiden by de overige 3 divisiën; hierdoor zou in liet oorlogsleger één divisiegroep worden vervangen door een „reserve-divisiegroep". Voor het vredesleger zou deze maatregel leiden tot afschaffing van één divisiestraf. twee brigadestaven en zes regimentstaven bij de Infanterie en van één brigadestaf en twee regimentstaven bij de Veldartillerie. Het aantal oefeneenheden per regiments school bij de Infanterie zou dan van twe» op drie dienen te worden gebracht en ai- zoo met zes moeten worden vermeerderd; bij de Veldartillerie zou het aantal oefen eenheden, vergeleken bij den huldigen toe stand. worden verminderd met zes. De commissie is van oordeel, dat ook hier de te bereiken bezuiniging f. 500.000, waa-in begrepen de hiervoren genoemde bezuini ging van ruim f. 163.000 niet evenredig is aan de aan de weermacht toe te brengen schade niet alleen doordat bij mobilisatie voorloopig over slechts 3 volwaardige divi- siegroepen kan worden beschikt, doch ook omdat 't afschaffen van een vredesdivlsïe naar buiten den indruk van 'n verzwakking van het leger zal maken en aan de preven tieve werking afbreuk zal doen Na vervolgens de mogelijkheid van be zuiniging door verdere mechaniseering van de lichte troepen te hebben uitgeschakeld, oan. omdat in vredestijd niet meer over een behoorlijke cavaleriemacht zou wor den beschikt en ten aanzien van de mili taire muziekkorpsen een vergrooting van het daaraan besteed geld te hebben bepleit door het aantal korpsen, met gebruikma king van het capitulantenstelsel, uit te breiden met 4 fanfarekorpsen, noemt de commissie nog als mogelijkheid van bezui niging de omzetting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen in een gemengd bedrijf, benevens het doorvoeren van detailbezuinigingen op verschillend ge bied, waaromtrent reeds commissoriale onderzoeken hebben plaats gevonden. In een eindbeschouwing van hoofdstuk I wijst de commissie er op, dat, indien wordt aangenomen, dat laatstbedoelde detail bezuinigingen f. 300.000 's jaars zullen op leveren, nog een bedrag van f. 1.2 millioen moet worden gevonden, om tot een totale besparing van f.8 millioen te komen. Die f. 1.2 millioen kan naar het oordeel alleen nog worden gevonden door afkapping van de oorlogsorganisatie, b.v. met éen divisie- groep en zes hooggenummerde regimenten Infanterie In de commissie kwam de mee ning tot uiting, dat genoemd bedrag van f 1.2 millioen zou kunnen worden gevon den door vermindering van het aantal be roepsofficieren, die dan zouden kunnen worden vervangen door zich daartoe vrij willig aanmeldende, c.q. tot die dienstver richting wettelijk verplicht wordende re serve-officieren. Hiertegen werd o.m. aan gevoerd. dat een organisatie niet kan wor den gebouwd op een mogelijkheid, dat zich een voldoend aantal reserve-officieren vrijwillig beschikbaar zal stellen; boven dien moeten de in dienst zijnde reserve- officieren toch worden bezoldigd, zoodat I de bezuiniging hoofdzakelijk in eenige (zeer perspectievische) vermindering van den pensioenlast tot uiting zou komen. Een wettelijke verplichting tot doordienen van reserve-officieren zou zich moeten beperken tot een klein gedeelte van de zeer geschikten onder hen, waardoor al leen op dezen een zware last wordt ge legd; strekt men die verplichtingen tot geheele jaarklassen van reserve-officieren, dan zou uiteraard van bezuiniging langs dezen weg geen sprake zijn. DE MARINE. Ook Hoofdstuk II (Marine) vangt aan met een inleiding, waarin uiteengezet wordt, dat op de Marinebegrootinger. 1933 met een totaal aan uitgaven van ruim f. 45 millioen met en van bijna f. 37 mil- iioen zonder de pensioenuitgaven slechts f. 1.8 millioen is uitgetrokken voor nieuwen aanbouw, terwijl toch voor de in standhouding vau het moderne materieel jaarlijks f.8 millioen voor nieuwen aan bouw noodig is'. Bovendien zijn door tijde lijke maatregelen (als minder varen, vlie gen enz.) welke op den duur niet besten digd kunnen blijven, de exploitatiekosten der vloot abnormaal gedrukt en wel met f. 2 millioen. De commissie heeft daarom, een zeemacht ontwerpend, welke binnen de gestelde financieele limiet normaal ge ëxploiteerd en in stand gehouden kan worden, gemeend haar opdracht zoodanig te moeten opvatten, dat zij een vloot- organisatle moest ontwerpen, welke den lande niet meer zou kosten dan f24 mil lioen 's jaars, zijnde 1.45 (begrootings- ci.ifers 1933), vermind. met (13 4- 2 6 f. 21 millioen. Twee reorganisatieplannen (plan I en plan II) heeft de commissie uitgewerkt, welke de volgende verschillen vertoonen: Twee bezuinigingsplannen Plan I behoudt het stelsel van het beurtelings in Nederland en in Indië (over en weer) dienend beroepspersoneel als noodzakelijke voorwaarde voor de in standhouding van een gevechtswaardige zeegaande vloot in Indlë; hier te lande moet dan gelegenheid bestaan het per soneel op modern materieel op te leiden en te oefenen, waartoe hier beschikt moet worden over 1 kruiser, 2 torpedo- bootjagers en 5 onderzeebooten type C (in Indië blijven; 2 kruisers, 6 jagers en 12 o.z. booten, type K>. De hier te lande dienstdoende kruiser en jagers worden jaarlijks vervangen door materieel uit Indië. Opleidingen v.z.m. hier te lande medenèmen van de gezinnen voor Lands- rekening naar Indië slechts in bijzondere gevallen. Plan II gaat uit van den gedachten- gang, dat de zeegaande vloot in haar ge heel daar moet zijn, waar haar oorlogs- taak ligt, derhalve in Indië; het uit Nederland te betrekken beroepspersoneel moet op Indische voorwaarden in dienst komen (dus geen over en weer dienen) met detacheeringeen naar Nederland voor zooveel als voor de maritieme diensten hier te lande noodig is. De oo- leidingen moeten voor zooveel mogelijk in Indië plaats hebben. Het behoud van 5 onderzeebooten type O hier te lande is bij plan II niet noodig; de zeegaande vloot in Indië telt: 3 kruièers, 8 jagers, en 12 o.z.booten tvpe K. Beide plannen hebben het volgende ge meen; Uitgebreid gebruik van militie, zoowel Nederlandsche als Indische voor wat be treft de eerste categorie met een eerste- oefeningstijd van 14 maanden voor den dienst op de schepen te lande en in Curacao en van 2V; jaar, voor zoover de dienstplichtigen bestemd zijn om dienst te doen op de vloot in Indië (bij plan I voor één jaar. bij plan II voor ruim 2 jaar;) de Indische dienstplichigen (alleen Nederlanders) zouden een eerste-oefe ningstijd van 14 maanden op de vloot in Indië moeten doorloopen. Het Inlandsch beroepspersoneel wordt alleen gebezigd in eenvoudige functies, waarvoor geen dure opleidingen noodig Zijn. Ruimer gebruik van reserve-officieren, waardoor vermindering van de sterkte der korpsen zee-officieren en officieren M.S.D. mogelijk is. Aanpassing van de marine-opleidingen bij de inrichtingen van onderwijs buiten de marine. De sterkte van het beroepspersoneel wordt ongeveer gehalveerd (ruim 3200 tegen thans 6700 man). Opheffing van: het Korps Mariniers, de muziekkorp sen te Den Helder en te Soerabaja, de ondercommandanten der Marine te Am sterdam en te Vlaardingen, het Depar tement der Marine te Batavia: de Dienst van Scheepvaart gaat over naar een ander Departement: Soerabaja wordt de standplaats van den Commandant der Marine in Ned. Indië; het landvliegtuig- kamp „de Kooij" (in plan II ook „de Mok"). Concentratie van alle marine-bedrijven opleidingen en inrichtingen hier te lande in Den Helder. Vereenvoudiging der administratie. Herziening der rangsverhoudingen in de personeelskorpsen beneden den rang van officieren. Geen geldelijke huwelijksvoordeelen op te jeugdigen leeftijd. Compensatie voor de zeemilitie met een eerste-oefeningstijd van 2'i- jaar (geen herhalingsoefeningen, wettelijke waarborg op plaatsing ln een Overheids- (semie-Overheids) betrekking hier te lande. De maritieme verdediging van Neder land zal bestaan uit mijnversperringen beschermd door batterijen aan den wal zoomede een onderzoekings- en bewa kingsdienst; afvoering van het oude materieel, zoowel hier te lande als in Indië. De conclusie der commissie ten aan zien van de plannen I en n is, dat of schoon met het oog op de voornaamste doelstelling der vloot een concentratie van het operatief orgaan in de Indische wateren (zooals plan II aangeelt), veel aantrekkelijks heeft, de voorkeur wordt gegeven aan plan I. omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat in een organisatie als in plan I, de materieel- en personeel- voorziening gewaarborgd is. Na de berekening bleek plan I (plan II) de gestelde limiet van i. 24 millioen te overschrijden met f. 3 (5) millioen. Om ook dit bedrag te vinden, zou, bij behoud van de samenstelling volgens plan I. de zeegaande vloot moeten worden verminderd met 1 kruiser en 1 jager, dus teruggebracht worden tot 2 kruisers, 7 jagers en 17 oz. booten (12 K en 5 O), HEDEN. Concordia. Cabaret voor 8 uur nam. Volkshuis: Filmavond over Zuid. Spr. dr. v. d. Sleen. 81/4 uur natn. Dinsdag. Pniël: Vragenavond te 81/4 ut; Schouwburg: Ballet Jooss. 81/4 Stationsweg 12; Buitenger. t aandeelhouders L. D. W. M. li nu, Stadsevangelisatie Zeevaartschol gang Weddesteeg)Samenkomst t,' ■namiddag. StadszaalL.B.B. en S.D.AP, Toornstra, 8 uur nam. Katwijk: „Irene": Ned. Chr. v bond. 8 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst v Praeventleve kunde' Consultatiebureau vnoi kinderen. Halfdrie tot halfvier. tegen diphterle 45 uur nam Woensdags: Inst. v. Praeventlere nerssunde Consultatiebureau tooi holisten. 7 uur nam- Vrijdags: lnst v. Praeventleve kimde. Consultatiebureau voor keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-ThPater stationsweg, 8 urn „Reifende Jugend". woensoag tn saterdag nam 2 o Zondag nam 2 uur 4 uur 30 en Tnannn-Theater, Breestraat, 8 un „Extase". Woensdag en Zaterdag nam 2 Zondag nam 2 uur 4 uur 30 en Roxy-Theater, Haarlemmer/u 8 uur nam. „Mata-Hari". Woensdag en Zaterdag nam. 2 Casino-theater Hoogewoerd 49, a „De Spaansche Vlieg". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en ZondagsoY apotheken wordt van Maandag 19 met Zondag 25 Februari a.s. waar door apotheek P. du Croix, Rapen Telef. 807. Voor plan II zou de samenstelling 2 kruisers, 4 jagers en 12 oz. boo' Bij aanvaarding van deze verin' gen zou de doelstelling met minder kunnen worden nagestreefd. Een andere wijze om de hie genoemde bedragen uit te sparen losiating van de huidige wijze van stelling der zeegaande vloot, uite'" kunnen zijn de vervanging van kr' jagers door flottielje-leiders; de stelling zou dan worden: bij plan I: 8 flottieljeleiders en 1 booten; bij plan II; 6 flottieljeleiders en I booten. Bij zoodanige samenstelling fé# tiori hetgeen zooeven werd i trent het met minder kracht 1 streven van de doelstelling, omdat de artillerietische kracht der geheel ontbreekt. Indien de regeering de door de c sie bij de bezuiniging in reken' brachte verm' .-ring van den last (f. 4.7 mill.oen bü plan I ent.Kl lioen bij plan II), om haar perspee" karakter, niet in het verband van dracht der commissie zou aar zullen in den oorspronkelijken or plan I (II) 3 kruisers en 8 jagers worden vervangen door 4 (3) 0 leiders. In dit geval zal met deie sterkten niet aan de bestaande r ling kunnen worden voldaan Een mogelijkheid om met de also schikbaar blijvende fondsen een M rendement van de maritieme wee in Indië te verkrijgen, biedt we"' terugbrenging van de zeegaande vl een duikbootvloot met gelijktijdige sterking van de luchtmacht, in In®, commissie heeft dit vraagstuk door militaire luchtvaartdeskundigen onderzoeken, uit wier rapport de sie valt te trekken, dat voor f. 1911 meer dan thans aan de militaire diensten in Indië wordt besteed, 81 taire oorlogsvliegtuigen in eerste U)n beschikbaar zouden komen. I De commissie onthoudt zich van een uitspraak, maar beveelt de ring aan, om. z.n. dit vraagstukoooi| speciaal daarvoor samengestelde missie nader te doen onderzoeken, a HET INDISCHE LEGER- Dan volgt Hoofdstuk III (Indisch Bij het op de begrootingsepter» (f. 50,6 millioen aan zuivere Sev/^e uitgaven, zonder pensioente oer» bedrag van f. 6.5 millioen heeft w missie f. 1.3 millioen opgeteld, om bedrag aan jaarlijksche uitgaven begrootingen van de laatste JJ"" moeten zijn gebracht en voor komst zal zijn op te brengen hoeve van de verdedigingsmaatre» de strategisch meest gewichtige v Ten aanzien van de secundaire w het leger, t.w. de neutraI!teitsMn°^ acht nl. de Commissie den null's stand onbevredigend. Voor at y taak, t.w. handhaving van orae acht zij de huidige Infanterieste doende; vermindering daarvann vervulling van de primaire taak uj brengen. Achtereenvolgens zijn als mogelijkheden in beschouwing De invoering van een c-.ip'"1'1' stelsel. De commissie acht die tojSffni lijk voor een deel der uit Nwe 5 gezonden beroepssoldaten, cue u - dienst ln Indlë In Overheids pi heidsbetrekkingen hier te tt" kunnen worden geplaatst. g Aangezien niet voor alle wro soldaten plaatsingen beschik", t edach' zijn .heeft de commissie keering aan de niet capituR® een geldelijke tegemoetkoming het eerste jaar van bun Indië. Van den maatregel wor

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6