LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 19 Februari LEIDSCHE SCHOUWBURG. LAATSTE BERICHT BINNENLAND. TOONEELVEREEN. „DOOK OEFENING BETER". Uitvoering in „Concordia". Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond in de uitsteltend bezette zaal van Concordia" haar vierde uitvoering gege ven. hetgeen een prestatie op zich zelf mag heeten, wanneer men in aanmerking neemt, dat de vereeniging eerst in Mei één Jaar bestaat. De voorzitter, de heer C. J. van Bemme- Jen schetste in zi|n openingswoord den snellen groei der vereeniging, welke thans 174 leden, donateurs en donatrices telt, Van een opgewekt clubleven getuigt voorts het feit. dat een commissie, bestaande uit de heeren de Roo, van der Lelie en van Leeuwen sedert eenigen tijd met succes jrogingen in het werk stelt om het bestuur ■erlang een vaandel te kunnen aanbieden Ten slotte zeide de heer van Bemmelen, dat het doorgaan van deze ultvoerlne ernstig bedreigd was geworden door de vele ziektegevallen onder de werkende leden en hü bracht ln dit verband dank aan den heer W. Schouten, die te elfder ure bereid werd gevonden de plaats van den ziek ge worden regisseur in te nemen. Nadat „The Roto-Coleur Players" onder leiding van den heer I Coster eenige num mers hadden ten beste gegeven werd op gevoerd .Prins Chauffeur", vroolijk spel in drie bedrijven door J. Grosfeld. De rollen zaten er over het algemeen goed in al viel er op het spel wel het een cn ander aan te merken. Hinderlijk was bijvoorbeeld het overmatig gebruik dat verschillende spelers bij het spreken van hun banden maakten. De regisseur moge hieraan eens zijn bijzondere aandacht chenken! Maar overigens viel er veel goeds te waardeeren hetgeen tot uiting kwam door veel en hartelijk applaus na eik bedrijf en tal van „open doekjes". Na de pauze volgde nog een klucht „Een vreemd geschenk", welke eveneens veel succes oogstte. Zooals te doen gebruikelijk werd de ge slaagde uitvoering besloten met een bal. ditmaal onder leiding van den heer A. N. v an WUk „The Roto Coleur Players" zorg den voor goede dansmuziek. In den loop van den nacht deed zich nog een incident voor. De 21-jarlge L. H. uit Rijswijk kwam n.l tijdens het dansen te vallen en kwam met zijn hoofd oo een tafel terecht, waar door hij het bewustzijn verloor. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongeman naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat hii een lichte hersenschudding had bekomen. Het ongeval temperde begrijpelijkerwijze even de feestvreugde op dezen overigens zoo gezelllgen avond. CHR. WIJKVER. „LEVENDAAL'. Dc ziekenverpleging in 1933. Het Bestuur van de Ziekenverpleging kon in het afgeloopen Jaar uitreiken aan haar zieken: 2160 liter melk: 312 liter melk 's morgens aan zwakke kinderen aan 't Wljkgebouw; 485 eieren; 206 maaltijden; de vier wintermaanden wekelijks 20 por ties soep en eenige keeren levensmiddelen. Het Bestuur was daartoe in staat door den steun, die het van verschillende kan ten mocht ontvangen en waarvoor het dan ook bij deze gelegenheid nog eens hartelijk dank zegt. Wat kleeren aangaat, aan ieder die daarvoor in aanmerking kwam kon een pakje gegeven worden; heel veel is er niet meer tn de kasten, maar het Bestuur ver- waoht dat ztj, die iets voor de Ziekenver pleging voelen, wel zullen zorgen, dat er weer voorraad komt. Wat 't werk van de Zuster aangaat, daarin kwam weinig verandering en het ging alzoo zijn gewonen gang. Van de hoogte-zon wordt steeds door oen aantal patiënten gebruik gemaakt; daartoe bestaat Dinsdag- en Vrijdagmid dag gelegenheid. De busjes van de kleine verzamelaar- sters brachten op f. 142 27 en de bus van de Zuster f. 151.45. De zuster legde 3051 bezoeken bij pa tiënten in de stad af, terwijl 4726 patiën ten de kliniek bezochten. Onder de 4726 behandelingen in de kli niek zijn niet begrepen de behandelingen onder de hoogtezon. Voorts werden 17 baden verstrekt HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. Markus. Hooftstraat 19, Alphen a. d. Rijn, vleeschhouwert). Uittredend Eigenaar: J. Markus, Alphen a. d. Rijn, dd. 1 Febr. 1934. M. Kloos, Hoofdstraat 7a, Noordwijk a. Zee c&fé Uittredend Eigenaar: M. Kloos, Noord- wijk a. Zee, dd. 31 Dec. 1933. Wijzlgings handelsnaam in: L. Steen voorde. o VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag hield bovengenoemde vereeni ging haar 5de lezing in dit seizoen. De voorzitter, de heer A, Clarijs, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en in het bijzonder den heer C. J. Nieboer, die ais onderwerp voor zijn lezing had ge kozen „Het meten van electrischen ar beid". De voorzitter dankte nog ir. W. T. H. Stibbe uit Den Haag voor de toezending van enkele lantaarnplaatsjes en eenige metertypen. Hierna was het woord aan den spreker, die allereerst een uiteenzetting gaf van het begrip electrischen arbeid, hoe deze omgezet moet worden in warmte of me- chanischen arbeid om gebruikt te kunnen worden en hoe deze gecontroleerd kan worden. Hierna werden verschillende metertypen besproken, oa. berustend op het magne tisch-, motor- en mechanisme principe en electrolytlsche principe van Edison. Tevens toonde hij met eenige proeven het principe van den Aron Slingermeter en van den Ferrarismeter. Het principe van den Ferrarismeter werd nog met een teekening nader toege licht. terwijl met behulp van eenige dia grammen de Foucoultsche stroomen be sproken werden. Dan volgde een uiteenzetting der tegen woordige meters zelf, o.a. de constructie, het omstellen en het ijken van de meters; terwijl sor. nog meters met 2 telwerken behandelde, die door middel van een klok- omschakelaar, b.v. de zgn. dubbeltarief- meter en zelfs meters met 3 telwerken. In de pauze was er gelegenheid de ver schillende meters, welke uitgestald lagen en waaronder een Slingermetertype van Aron was te bezichtigen. Na de pauze werden lantaarnplaatjes vertoond van de verschillende meter typen en onderdeelen. Aan het eind van de lezing had spreker een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen en sprak de voorzitter woorden van dank tot den heer Nieboer voor zijn zeer leerzame causerie. DE DOOD VAN KONING ALBERT VAN BELGIE. BRUSSEL, 18 Febr. (Reuter) De pro cureurs-generaal van het Hof van Appèl te Brussel en Luik hebben den minister van Justitie het officleele rapport over handigd van het ge&nbteUjk onderzoek, ingesteld omtrent 'skti Ggs dood. In het rapport wordt o->. gezegd: Nadat de koning de rots had beklommen en den top had bereikt, heeft hij, gesteund op ten groot steenblok, dat door zijn omvang zekerheid scheen tc bieden. Het liet echter los en sleurde den koning met zich mede. die op slag werd gedood, waarna het ont zielde lichaam nog 50 meter verder naar beneden rolde. De leider der Socialisten, VanderVeide, zeide tot de journalisten: Ofschoon ik republikein ben. had ik voor den koning gevoelens verre uitgaande boven vriendschap. Hij verklaarde verder: De massa des volks zal diep bewogen zijn door deze ge beurtenis, wanneer men denkt aan den politleken toestand en aan de kritieke uren, waarin de bij de grondwet gewaar borgde vrijheden moeten worden verde- died. Vandervelde is ervan overtuigd, dat de lonprins zal treden in het voetspoor zijns vaders en hij brengt hu'de aan de koningin, wier hart door droefheid is ver- ccheurd. j ROME. 18 Febr. (Reutel'). Het bericht van den tragi«chen dood baars vaders w»rd I aan prinses Marie-José. die met den prins van Piemont te Naneis vertoeft, met dc meeste omzichtigheid ter kennis ge- bracht, daar zii binnen een maand een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. SCHADEVAK1NG. Een waarschuwing aan belanghebbenden. Onlangs bracht een schipper met zijn vaartuig schade toe aan een ander vaar tuig. eigendom der gemeente Leiden, het welk in deze stad aan een wal gemeerd lag. De van den schipper gevorderde betaling voor het herstellen der schade werd door hem geweigerd, waarop een rechtsvervol ging werd ingesteld, die, tengevolge van door den schipper opgeworpen moeilijkhe den, eindigde in een betaling van vier-en- een-half maal het oorspronkelijke bedrag. Hieruit is ook voor anderen leering te trekken, te weten: lo. Betaal de niet door assurantie ge dekte schaden, welke ge veroorzaakt hèbt en paai uzelf niet met de gedachte, dat voor een betrekkelijk gering bedrag geen proces zal worden gevoerd', 2o. vraag, alvorens het tot een proces te laten komen, deskundig advies in die gevallen, waarin de schuldvraag u twijfel achtig voorkomt: 3o. betaal, indien ge het proces hebt verloren en laat het niet komen tot be- slag of executie, hetgeen de schuld slechts I verhoogt; 4o, voorkom schade en vaar omzichtig. BIJ DEN DOOD VAN KONING ALBERT VAN BELGIë. Het Japausche Hof drie weken in rouw. TOKIO 19 Febr. (V. D.) Het bericht van den traeischen dood van Koning Albert van België heeft in Japan groot leedwezen veroorzaakt en algemeen betuigt men zijn svmoathie met de Belgische Koningsfami- lie en het Belgische volk. De keizer heeft onmiddellijk een telegram van deelneming gezonden aan Kroonprins Leopold en ge last, dat het Hof met ingang van heden den rouw zal aannemen voor den duur van drie weken. Betuigingen van deelne ming worden ook gezonden door de keize rin en de keizerin-weduwe, alsmede door Prins Takamatsu, den broer van den kei zer. Bii ontstentenis van een Janansche gezant te Brussel door de benoeming van Sato tot ambassadeur te Pariis zal een Janansch ambassadeur in een der Euro- peesche hoofdsteden d"n krizer hii de ter aardebestelling van Koning Albert ver tegenwoordigen. VEREENIGING GRONINGEN. Een welgeslaagde tooneelavond. Een met Leidsche Groningers goed ge vulde Burchtzaal heeft Zaterdagavond ge noten van de opvoering door de Gronin ger Tooneelclub van het tooneelspe! in 4 bedrijven van mevr G. Hamstra—Vos uit Hilversum ,,'t Geluk hangt an ain zieden droatje". Op over-duldelijke wijze doet dit tooneelstuk uitkomen het groote gevaar van kwaadsprekerij, al loopt het nog goed af. Bijkans had het kwaadspreken hier een menschenleven geëischt en een gelukkig gezin in smart gedompeld! Vooral de laatste twee bedrijven zijn krachtig van bouw en geven volop gele genheid tot sterk spel. De Groningers heb ben daarvan dankbaar gebruik gemaakt en hebben het gegeven op bijzonder geslaagde wijze over het voetlicht gebracht. Er werd zeer vlot gespeeld en de diverse karakters kwamen uitnemend tot hun recht. Speciaal de weergave van de zware hoofdrol, Tine, die het slachtoffer dreigde te worden, uit gebeeld door mevr. T. Vriend—van Hoorn, heeft veel bijgedragen tot het doorslaand succes, dat na de welgeslaagde opvoering in Haarlem, het stuk ook hier ten deel is gevallen. Haar vertolking was Innerlijk doorvoeld en zeer suggestief. Maar ook de overige rollen zaten er goed in' noemen willen we nog, zonder de ande ren te kort te willen doen. de kwaad spreekster van mej. M. Boonstra. Na afloop betuigde de voorzitter, de heer H A Vrind, de tooneelclub den hartelij- kén dank voor het gebodene. Aan de da mes werd een kleine tastbare hulde ge bracht. Men bleef voor het doen van een dansje nog geruimen tijd bijeen in de allerge- noegelijkste stemming. Er heerschte een echt gezellige geest van saamhoorigheld. Het was een avond die bij uitstek ge slaagd mag worden genoemd en waarop de Leidsche Groningers met groote dank baarheid kunnen terugzien. Tot assessor I van het Leidsche Studentencorps is heden bij enkele can- didaatstelllng gekozen de heer L. Loopuyt Met ingang van morgen wordt de w&genmeester der Nerierlandsche Spoor wegen J. F. E. Westerdljk overgeplaatst van Alkmaar naar hier. Het ballet Jooss. dat morgenavond ten tweede male in den Schouwburg op treedt, zal dan ter vervanging van het ballet „Dc zeven Helden" het voor Leiden nieuwe ballet „Pavane op den dood van een infante" opvoeren. Zaterdagmorgen ongeveer elf uur is een taxi-auto H. 11525 op de Hooigracht, bij het uitwijken met kracht tegen een boom gebotst. De botsing was zoó hevig, dat de bumper door de lucht vloog en tegen de gevel van perceel Hooigracht 73 terecht kwam, waardoor de ruiten braken en twee paneelen beschadigd werden. Van de auto werd de voorzijde geheel vernield. Nadat de politie procesverbaal had op gemaakt, weid de vernielde auto door een kraauwagen van de firma de Jong weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De 3e der 4 wintel-lezingen over de Remonstrantsche Gedachte In dezen tijd. wordt gehouden Donderdag 22 Febr. te 8.30 in de Remonstrantsche Kerk. Dan spreekt prof. dr. L. J. van Hoik over Eeredienst (God vereeren). Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie betreffende een lezing over Christelijke kunst. De Nederlandsche afdeeling van de commissie voor intellectueele toenadering tusschen Nederland en België heeft, in overleg met de Belgische afdeeling, na raadpleging van de Belgische Universi teiten o.a onzen stadgenoot prof. dr. Keesom aangewezen om in België voor drachten te houden. Door de afdeeling S.D.A.P. en den L BB. wordt morgenavond in de Stads gehoorzaal een openbare vergadering tegen de fascistische en communistische dictatuur gehouden, waarop de heer Kaas Toornstra als spreker zal optreden. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie ln dit nummer. HET KOMENDE RADICAAL-SOCIALIS TISCHE PARTIJ-CONGRES. PARIJS. 19 Febr. (V D.) De „Ere Nou velle" ziet het komende radicaal-socialis tische partijcongres te Clermont Ferrand met bezorgdheid tegemoet. Het blad vreest, dat het congres zou kunnen beslui ten de 3 radicaal-socialistische ministers uit het Kabinet terug te trekken. De ge volgen zouden niet te overzien zijn. De reeeering Doumergue zou zich zonder de radicaal-socialisten onmogelijk kunnen handhaven. Even erg zou het zijn wanneer de drie ministers zouden weigeren de partij-discipline te gehoorzamen. De partij zou er door uiteenvallen. DE BOER—VAN RIJK-ENSEMBLE. Opoe, blijspel in 3 bedrijven Hoe geliefd Esther de Boer—van Rijk is j het is gisterenavond in den overigens slechts matig bezetten schouwburg weer I eens bewezen. Hoe spontaan is zij telkens I en telkens toegejubeid: bij haar eerste I verschijnen bij open doek en na afloop! En wie zou deze onverwoestbaar vitale actrice 1 die pas een prachtige teumée door België I achter den rug heeft, 80 jaar geven'1 Gisteravond was van haar talent te ge- nieten in een blijspel, door Jaap v. d. Poll bewerkt naar George Barr „Opoe". Het is een onschuldig spel, geheel er op berekend om een vroolijke avond van lichte kost op aangename wijze te verschaffen. Men moet geen poging doen om het stuk te ontleden of ernstig aan critiek te gaan onderwer pen. men moet zich laten ontwapenen door de vlot-aanslaande luchtige dialoog en een dosis goedlachsheid meebrengen. Doet men dit, kan kan men het wel ap- precieeren in zijn soort. Van welke soort wij overigens geen groote liefhebbers zijn. Heel oppervlakkig is het gegeven gehou den. Men ziet hoe Opoe. Jim en Heieen, die scheidingsplannen hebben, weer tot elkaar brengt en tevens zorgt voor het geluk van haar kleinkind Mary, die huwt met Tom Moody, den zoon van de vrouw, waarmede Jim plan had in het huwelijk te treden na zijn scheiding. De rol van Opoe is voor Esther de Boer bijzonder geëigend, is haar als op het lijf geschreven; zii biedt onze kranige artiste alle gelegenheid om haar gaven te ontplooien en geeft tevens van die inslaande zetten, die haar per soonlijk raken en het natuurlijk schitte rend doen bij de enthousiaste bewon deraars. Feitelijk telt de rest niet mee, het gaat alleen om Opoe! Toch gaven Hein Harms als opa. Jaap v. d. Poll als Jlm, Lize v. d. PollHamakers als Heieen (al was zij verkouden), Mieke FlinkVerstraete als Mary. Fie de Vriesde Boer als mevr. Moodv, AdolDhe Hamburger als Tom geen slecht spel. Maar Opoe is de figuur waar alles om draait! Zooals gezegd, er is bijzonder gesmuld door de aanwezigen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 12 Febr. 54 volwassen personen. Dinsdag 13 Febr. 57 volwassen personen. Woensdag 14 Febr. 60 volwassen personen Donderdag 15 Febr. 60 volwassen personen Vrijdag 16 Febr. 60 volwassen personen. Zaterdag 17 Febr. 59 volwassen personen RONDOM OOSTENRIJK. WEENEN. 19 Febr. (Reuter) De bonds- commissaris voor Weenen heeft 8 direc teuren van hoogere scholen uit hun ambt ontzet, in verband met hun politiek op treden. Zij hebben bevel gekregen Maan dag niet meer in hun betrekking te ver schijnen. PARIJS, 19 Febr (Reuteri De ver tegenwoordiger van de Petit Parisien te Belgrado heeft een onderhoud gehad met Titulescu. den Roemeenschcn minister van buitenlandsche zaken, die verklaarde, dat dé Kleine Entente de gebeurtenissen in Oostenrijk met bezorgdheid gadeslaat. Het einde van de straatgevechten betee- kent nog niet. dat thans de Oostenrljksche kwestie is opgelost: integendeel, de voor naamste strijd moet nog geregeld worden. Degenen, die Dollfuss geholpen hebben in den strijd tegen de sociaal-democraten, zullen thans de beloouing hiervoor eischen Volgens de opvatting van de Kleine En tente is de verklaring van de Drie Groote Mogendheden inzake de onafhankelijkheid van Oostenrijk niet voldoende om den toestand op te helderen en de loop der gebeurtenissen te regelen. WEENEN, 19 Februari. (V.D.i Het j hoofdbureau van politie te Weenen heeft heden tegen den middag telegrafisch be- j richt ontvangen, dat op den hoogspan- ningskabel Weenen-West een dynamiet- aanslag is gepleegd. De dader is onbekend. I Nadere bijzonderheden ontbreken nog. WEENEN, 19 Februari. (V.D.) Giste- ren is de speciale correspondent van de Münchener Neueste Nachrichten, Kneissel, gearresteerd. Heden bevond hij zich nog j steeds in bewaring. Kneissel is Oosten- rijksch onderdaan. Naar verluidt, zou het j in de bedoeling liggen hem tot een hech- j tenisstraf te veroordeelen wegens het verspreiden van gruwelberichten tijdens den opstand in Weenen. HOFBERICHTEN. H.M. de Koningin heeft hede 12 uur generaal Higgings van h# des Heils ontvangen. Wegens het overlijden van Koniu van België zal het Hof met morgen gedurende één week hali0 en gedurende één week lichten rou* nemen. H.M. de Koningin heeft telegj. van rouwbeklag doen toekomen ningin Elisabeth van België eu den opvolger Prins Leopold. Van het tement van buitenl. zaken is de vla; .stok geheschen. J. M. F. L. STEGER, t DE BESPREKINGEN TUSSCHEN EDEN EN BARTHOU. LONDEN, 19 Febr. (V.D.). De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat Barthou zich na afloop van hun bespre king ten zeerste voldaan toonden over het resultaat. Van den aanvang af was men zich ervan bewust, dat Eden's bezoek meer ten doel had kennis te nemen van de meening der Fransche regeering over het Britsche ontwapenings-memorandum dan in het huidige stadium bepaalde geformu leerde voorstellen te doen. Het tweede doel was opheldering te krijgen over het Fran sche antwoord aan Duitschland. Dat het Britsche memorandum aanvankelijk zeer koel is ontvangen, is geengeheim. Deze omstandigheid heeft aanleiding gegeven tot de beweringen in de pers. dat het me- randum geen kans maakt als basis voor de komende besprekingen te dienen. Deze op vatting zou volgens den „Times"-corres- pondent echter onjuist zijn. Eden zou ver klaard hebben, dat het Britsche memo randum ten aanzien van de veiligheid aan zienlijk verder gaat dan alle tot nog toe gedane concessies, doch dat Engeland in geval van schending der ontwapenings overeenkomst toch den voorkeur geeft aan de consultatieve clausule. Hierdoor blijft Engeland echter nog een stuk onder dat gene waar Frankrijk tevreden mee zou zijn. Eden werd opmerkzaam gemaakt op de resolutie van de Fransche Senaatscommis sie voor buitenlandsche zaken, waarin ver klaard wordt, dat Frankrijk verdere ver minderingen van een reeds gevaarlijk ge ringe bewapening niet kan toestaan. Ook het voorstel om een kleinere conferentie van acht of negen mogendheden op een andere plaats dan Genève te houden wordt in vooraanstaande Fransche kringen niet gunstig ontvangen. De „Daily Telegraph" wijdt een be schouwing aan het voornemen van Eden om na zijn bezoek aan Berlijn en Rome opnieuw naar Parijs te gaan en schrijft, dat het interessant zou zijn te weten of Eden dan beter in staat zou zijn Frankrijk van Duitschland's vreedzame bedoelingen te overtuigen. Mussolini heeft zich daar omtrent zijn oordeel reeds gevormd, dat ook te Londen bekend is. Naar de over tuiging van den Duce is het Duitschlands oprechte wensch den vrede gedurende de komende tien jaar te handhaven. Deze periode heeft Duitschland noodig om al zijn krachten te gebruiken voor den bin- nenlondschen opbouw. Hedenmorgen is te Den Haa» langdurige ongesteldheid in den ou van 62 jaar overleden de heer J, m. Steger, directeur der stenograf» richting van de Staten-Generaal. Een veertigtal jaren heeft de thans gegane bij de stenografische inrlch werkt. De heer Steger is op 1 Jan onderdirecteur geworden, als opvol den heer Lampe, en op 1 November directeur, als opvolger van den heer hart. Hij heeft ook de leiding geh den stenograflschcn dienst van meenteraad van 's Gravenhage en v der provinciale staten van Zuld-H Tientallen jaren is hij voorts wei geweest als stenograaf bij den geit raad van Nijmegen. CRISIS-ARBITRAGE-COMMISS De Staatscourant van hedenavond de benoeming en indeeling van de Arbitrage-Commissie. Gevormd zullen worden twee Kamer I en Kamer II. Tot voorzit» Commissie is benoemd: Mr. \V. advocaat en procureur te Rottecd" onder-voorzittermr. F. M. West van Meeteren, advocaat en procut 's-Gravenhage; tot leden: mr. A. C. cie Groot, advocaat en procur 's-Gravenhage; jhr. mr. H. de Rani vocaat en procureur te 's-Gravenha; W. G. Borgerhoff Mulder, rechter- vervanger te 's-Gravenhage en mi, Bakhuizen v. d. Brink, advocaat en cureur te Heemstede. Kamer I zal bestaan uit den v en de leden mrs. De Groot en jhr. nitz; Kamer II uit den onderv- cn de leden mrs. Borgerhoft Mn Bakhuizen v. d. Brink. Als secretaris is aan de Commissi gevoegd: mr. H. M. Zwart, tiideliji' tenaar bij het Landbouw-Crisii- van het Departement van Ecm: Zaken te 's-Gravenhage. BIETENSTEUN. In verband met den in uitzit stelden steun aan de bietenculb 1934 vernemen wij nader van ts zijde, dat het de bedoeling is denj in 1934 uit te strekken over 90 hoeveelheid bieten welke in 1933 gesteund. Deze hoeveelheid bedroeg millioen K.G. bieten. DE BEWERKING VAN DE JON" DIAMANT. Vermoedelijk in Nederland Men meldt ons uit Kaapstad: De onlangs gevonden reusachtige ker-diamant, die door den heet Lo"', penhelmer tijdens een bezoek George den prins is getoond, is tna derweg naar Londen, waarvoor w eischte uitvoer-premie is betaal». acht het zeer waarschijnlijk. mant in Nederland bewerkt zal W» DE SMID VAN GRETNA GREEN OVERLEDEN. LONDEN. 19 Febr. (V.D.). Zaterdag is op I 85-jarigen leeftijd overleden Hugh Mackle i de beroemde smid van Gretna Green, die de bevoegdheid had in zijn smederij huwe lijken te sluiten, waarvan door gemiddeld 300 weggeloopen paartjes per jaar gebruik werd gemaakt. BLOEDIGE BOTSING IN PORTUGAL. LISSABON, 18 Februari. (Reuter) De arbeiders aan een conservenfabriek te Setubal, die een geschil hadden met de delegatie der conservenfabrikanten, heb ben gisteren den zetel dezer delegatie aangevallen, zoodat de politie te hulp moest komen. Deze werd door de arbeiders met stee- nen geworpen, waarop zij het vuur op de menigte opende. Zes personen werden gedood en verschei dene gewond. Later keerde de rust weer en naar gemeld wordt, zal de arbeid worden hervat. Dank zij het bemiddelend optreden van den civielen gouverneur en de ministers van openbare werken is de aangelegenheid thans geregeld. DE DRIE RUSSEN-BULGAREN. BERLIJN. 19 Februari (VD.J Naar verluidt heeft het Rijksministerie van buitenlandsche zaken den Rijksminister van binnenlandsche zaken het verzoek doen toekomen der Sovjet-regeering tot invrijheidstelling van Dlmitroff, Popoff en Taneff. opdat dezen zich naar Rus land zullen kunnen begeven, van welk land zij thans onderdanen zijn geworden Voor zoover bekend is. is omtrent hun lot nog geen besliss'ng genomen. Het meest waarschijnlijk is, dat zij als onge- wenschte vreemdelingen zullen worden uitgewezen. WET OP DE RIJKS VERZEKERING EN DE RADEN VAN ARBEID, Op 1 Maart as. zal de Wet op de veizekeringsbank en de Raden van in werking treden. Gevolg hiervai' met ingang van genoemden datum zekcringsraad ophoudt te besta?"( taak wordt overgenomen door net der Rijksverzekeringsbank. In verband daarmede benoo 1 Maart a.s. af alle stukken. welke i ver aan den Verzekeringsraad wei" zonden, te worden geadresseerd Bestuur der Rijksverzekeringsbaia. de Hoochstraat 55, Amsterdam Intusschen zal het echter zijn, van 21 Februari a.s. af zoo gelijk voor den Verzekeringri'aad stukken te verzenden en deze reeds dan te adresseeren aan nci der Rijksverzekeringsbank DE UNIE VAN WATERT0EBISl „De Unie van Watertoerisme haar algemeene vergadering ..Atlanta" te Rotterdam. „.Hra3il In het afgeloopen jaar leden-winst ruim 50 'It. „—jjnj De rekening en verantwoo -j den penninemeester, den nee Nahuiys te Rotterdam, sjort yj en met een spaarbank-® f- 742.59. 0jn I Het toerprogramma omva' Juni, reünie 's Moienaarsbrug mermeer. 21—22 Juli. ReuJJ„r, (Bu? De heeren J. H. Bergmann - N. J. van Nahuys (Rotterdam^, Rodenhuis (Hendrik Ido A»Ltttr. den respectievelijk als Voo ningmeester en Commissary De Jubileum-herdenking (C April te Amsterdam woiden rr^T^voTgende^aarrergaden^ "eHetebestuur werd E^er'ri gewenscht een bureau oei te Amsterdam te vestlgeh-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2