NIPSELPRIJSVRAAG bewaar dus ons blad van dinsdag a.s. Jaargang ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 No. 22673 ieele Kennisgevingen Twee Honderd Gulden aan prijzen Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSGH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DÉR ADVERTENTIENH hm per regel toot advertentiën uit Lelden en plaatsen agentschappen tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentdën nd bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrechrt. Voor eventueele opzending van n 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per I maanden f.235; per week f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. mmer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VERGADERING EN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 19 FEBRUARI 1934. des namiddags te 2 uur, gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). te behandelen: in zake de vaststelling en -g van de voorschotten op de ver- g. bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet -n behoeve van de verschillende bij- scholen over het jaar 1934. (35) borstel tot vaststelling: -■n de vergoeding, bedoeld in aï't. d 1 t/m 7, van de L.O.-wet 1920, et jaar 1930 aan de besturen van lende bijzondere scholen, het alsnog, krachtens het achtste het sub a. genoemd wetsartikel, keeren bedrag over de jaren 1928, n 1930 aan de besturen van ver- e bijzondere scholen, het door de besturen van een bijzondere scholen over de jaren t en met 1930 in de gemeentekas en bedrag, de vergoeding wegens salarieering onderwyzers, bedoeld in het 9e lid t sub a. genoemd wetsartikel, over 1930, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen. (36) c. Voorstel tot verkoop van het perceel Heerengracht No. 15 aan J. v. Iterson q.q. (37) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. J. M. v. d. Horst om vergunning tot het oprichten van een verchroom inrichting en lakkerij in het perceel Rijn- en Schiekade No. 124, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie M. No. 4043; b. P. Verhoef om vergun ning tot het oprichten van een fabriek van fijne vleeschwaren in 't perceel Boer- haavestraat No. 9, hoek Kruisstraat, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. Nis. 2668 en 2925; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 3den Maart 1934 des voormiddags te halfelf uren In het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl ze er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 17 Februari 1934. 6191 Evenals verleden jaar zullen wij ook dit voorjaar een KNIPSELPRIJSVRAAG uitschrijven. De advertenties worden onder het hoofd Knipselprijsvraag afgedrukt in ons Blad van DINSDAG 20 FEBRUARI a.s. en WOENSDAG 21 FEBRUARI a.s. worden de uit deze advertenties geknipte driehoekjes, welke allen van een num mer worden voorzien, gepubliceerd. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad, kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en ziet of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zooeven bij het doorlezen der advertentie zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zal men een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertentie's de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij ditmaal een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs r. 25. 2e prijs 20. 3e prijs 15. 4e en 5e prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs 5. 10e t/m 29e prijs2.50 30e t/m 79e prijs1. Rruu PrÖ2en worden niet uitbetaald in contanten, doch in gNS, in coupures van f. 1.en f. 0.50, welke t/m 31 Maart 34 in betaling worden aangenomen door de zaken welke in "et KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 0 bEBRUARI '34) een advertentie plaatsten. er meer goede oplossingen zijn dan prijzen beslist het Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één ^lossing aangenomen. ~e °plossingen moeten uiterlijk MAANDAG 26 FEBRUARI 5 uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. :;i Aa.men der prijswinnaars zullen uiterlijk V R IJ D A G 'AART a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. PERIODEN EN AARDBEVINGS VERSCHIJNSELEN. Lezing van dr. S. W. Visser. Gisteravond hield dr. S. W. Visser uit Batavia, onder-directeur van het Konink lijk Magnetisch en Meteorologisch Obser vatorium aldaar, in 't Geologisch Museum voor de Geologische vereeniging een voor dracht over „Perioden in aardbevings- verschijnselen". Na een inleiding over wiskundige me thoden tot het opsporen van perioden (harmonische en penodogram-analyse) en de hierbij noodzakelijke criteria naar hun realiteit, behandelde dr. Visser een aantal perioden in aardbevingsverschijnselen. De kortste periode, 21 minuten, van den Engeischen seismoloog Turner, heeft geen stand kunnen houden tegenover de kri tiek. Veel interessanter zijn de jaarlijksche en dagelijksche perioden. Deze komen merkwaardigerwijze voornamelijk uit in macroseismische berichten (gevoelde aard bevingen) maar veel minder in sterke of verwoestende aardbevingen en microseis- mische gegevens (geregistreerde aard bevingen). Men verklaart deze eigenaar digheden door een zuiver menschelijk, een „psycho-physiologisch" effect: 's nachts schijnen meer aardbevngen voor te komen dan overdag, eenvoudig omdat de mensch dan in rust is en daardoor gevoeliger dan overdag in zijn werk. Ook in de jaarlijksche periode speelt dit gevoelseffect ons parten ten gevolge van de lange nachten. In den dagelijk- schen gang blijken echter ook nog andere effecten op te treden. Voor hun verklaring is men aangewezen op meteorologische invloeden. Zoo heeft men voor Europa een duidelijke afhankelijkheid vastgesteld met luchtdrukverschillen tusschen het vaste land en den Atlantischen Oceaan en in Noord-Amerika een overeenkomstig effect. Over den invloed van den regen zijn de meerlingen sterk verdeeld. Taber vond, dat o.a. in Panama aardbevingsmaxima één maand na de regenmaxima voorkomen en meent hierin een invloed van den grondwaterspiegel te kunnen constateeren. Schommelingen van de aardas vertoonen volgens Chandler een periode van veer tien maanden en kunnen tengevolge van daardoor optredende krachten aardbevin gen inleiden. Conrad vond inderdaad voor aardbevingen in de buurt van West-Java een aanduiding van het optreden van een periode van veertien maanden en een dui delijker bevestiging bij zeer diepe aard bevingen in den Stillen Oceaan. Enkele onderzoekers hebben de zonnevlekken- periode in aardbevingsverschijnselen mee- nen terug te vinden. Volgens waarschijn lijkheidsbeschouwingen houden de con clusies echter geen stand. Voor langere perioden is alies onzeker; dat bijv. Chineesehe aardbevingen even goed als Nijl-vloeden en Californische dikke boomen-perioden van 100, 240 en 280 jaren zouden vertoonen, is twijfelachtig. Een bijzondere beteekenis hebben de getijden, zoowel van het zeewater als van de vaste aardkorst. Men vindt duidelijke getijdeperioden in aardbevingen, maar lang niet overal en altijd op dezelfde plaats. Interessant zijn de theoretische beschouwingen van Cotton over de getij- krachten en hun werking in verband met den geologischen bouw. Hun toepassing strandt echter op de klippen van onze geringe kennis van de geologische krach ten. die aardbevingen veroorzaken. Een onderzoek naar het verband tusschen aardbevingen en getijden in Ned. Indië leidde tot de conclusie, dat in betrekkelijk korte tijdvakken dit verband zich geheel kan wijzigen. Zoo vertoonden nabevingen van den zwaren schok van 10 September 1932 op Amboina gedurende 9 dagen een sterke voorkeur voor afloopend water, daarna gedurende 9 dagen een even sterke voor rijzend water. Dit wijst onmisken baar op richtingsveranderingen van de werkende geologische krachten, waarover echter niets naders te zeggen is. Als algemeene conclusie kunnen wij vaststellen, dat er wel degelijk perioden in aardbevingsverschijnselen optreden, die wijzen op uitwendige oorzaken. Hun in vloed op tectonische bewegingen is echter zoodanig, dat over korte tijdvakken en in verschillende gebieden geheel tegengestelde effecten kunnen optreden. Hierdoor wordt het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt en kan men slechts onder bijzondere om standigheden sprekende resultaten ver wachten. VEREENIGING VOOR CHR. GEZOND HEIDS- EN VAC. KOLONIES IN NEDERLAND (AFD. LEIDEN). DAJOS BELA IN ZOMERZORG. Velen zullen zich nog het groote suc ces, dat Dajos Bela in de Stadsgehoorzaal oogstte toen hij in zijn A.V.R.O.-tour- née enkele jaren terug hier optrad nog herinneren. Deze herinnering en de radio uitzendingen van den laat-sten tijd zullen voor velen een aanleiding temeer zijn om, met dit orchest dat in „Zomerzorg" op treedt het is heden de laatste dag! de kennismaking te vernieuwen of aan te knoopen. Hoewel ook dit ensemble aan gaan en komen onderhevig is geweest, geldt nog steeds de oude roem van een samenspel en vooral een keurige vertol king der tango's. De bijval welke Dajos Bela dan ook in Zomerzorg oogst is groot en bovenal wel verdiend. 0 Jaarverslag over 1933. In 1933 werden uitgezonden 47 kinderen (21 jongens en 26 meisjes) met 1830 ver- pleegdagen, waarvan 1519 verpleegdagen, door de afdeeling bekostigd. In „Bethanië" te Zeist werden 10 kinde ren verpleegd, in „Onze Woning" te Nun- speet 37 kinderen; 3 meisjes waren daar geheel op kosten van „Draagt Elkanders Lasten en 2 jongens op kosten van „Jeugdhulp". Het resultaat der uitzending was over het algemeen bevredigend, maar voor velen bleek een tijdsduur van 5 A 6 weken te kort, zoodat in sommige gevallen ver lenging werd toegestaan of heruitzending plaats had dan wel beloofd werd, zoodra de kas het zou toelaten. Met dank memoreert het bestuur de medewerking, van verschillende zijden ondervonden, nl. die van het publiek, dat gaf als er gevraagd werd (de verloting bracht f. 25 meer en de collecte f. 178.58 meer op dan in 1932), die van de collec tanten en houders van verjaardagbusjes en die van den directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, dr. M. D. Horst en de huisartsen, die de kinderen keurden voor de uitzending. Verder werd financieele steun ontvan gen van de gemeenten Leiden en Oegst- geest (waar vandaan 3 kinderen werden uitgezonden) en bij uitzending subsidie toegekend voor 1934 door de gemeente Zoeterwoude. De ouders droegen zooveel als in hun vermogen was. meest wekelijks, iets bij in de verpleegkosten. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der afdeeling circuleerde eenigen tijd een inteekenlijst. Tenslotte een kort financieel verslag over 1933: Ontvangsten: subsidies (Leiden en Oegstgeest f. 645.25. contributies f. 272.25, collecte (netto) f 621.01, verloting f. 100, steunfonds „de Verjaardag" f. 85.86. in teekenlijst f 53.50. giften f. 61.26. bijdragen ouders f. 137, bijdragen vereenigingen f. 217.50. Uitgaven: verpleeggelden f. 1998.40. extra voeding (in het Koloniehuls) f.5 60. kos ten vervoer. advertenties, drukwerk f. 144.10, kleeding f 3.80. Het bestuur kan dus met voldoening terugzien op het afgeloopen jaar en hoopt van harte, dat 1934 geen achteruitgang zal brengen. In dezen moeilijken tijd kan door middel van uitzending vooral in de gezinnen, die door werkloosheid in bij zondere mate worden getroffen, veel ver lichting geschonken worden. Met het oog daarop is voor dit jaar een 10 cents actie op touw gezet, waarbij bon netjes a f 0.10 ten verkoop worden aan geboden. In het bestuur kwam eenige wijziging door het aftreden van mevr. Streeder. In haar olaats werd benoemd mej. T. van Ingen Schenau. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. „Extase", de film walrover wij ook in onze filmrubriek schrijven, zal men zonder twijfel willen volgen. Te weinig zien wij een film als deze. waarin op het uiterlijk effect geens zins wordt gespeculeerd. De inhoud? Het jonge meisje Eva trouwt met een veel ouderen man. Emil, maar onmiddellijk reeds komt de désillusieZij keert naar het ouderlijk huis terug; nu volgt de kennismaking met den jongen inge nieurGe voelt reeds waar het heen gaat: twee jeugdige menschen spreken tenslotte hun liefde voor elkander uit. De oudere man ontdekt, wat zich tusschen hen heeft afgespeeld. Met den ingenieur, dien hij wil dooden beleeft hij een spoor wegongeluk, maar heiden worden gered. Tóch: de oudere man is gebroken Plotse ling hoort men in de hotelkamer, waar heen hij werd gebracht, een revolver schot en men vindt Emil dood op den vloer Eva herkent haar man. zij vlucht en ver dwijnt uit het leven van den ingenieur. Een eenvoudig verhaal, zonder psycholo gische problemen, het noodlot treft hier deze menschen en men heeft het zoo te accepteeren. Anderen zouden het wellicht anders gedaan hebben, maar zij deden het zóó en dus ontstond de situatie, waarin het noodlot hen trof. Ragfijn wordt deze simpele handeling gespeeld: veel woorden moet men er niet aan wijden, hier dient men te gaan zien. Voor de pauze „De duivel van U 69" met den van uit „Het Teeken des Kruises" bekenden Charles Laughton, Tallulah Bankhead en Cary Cooper. Luxor-theater. Het groote succes van Max Dreyer's tooneelstuk „Eind-Examen" heeft de Ufa geïnspireerd tot een bewer king voor de film en wij stellen ons voor dat menigeen voor deze rolprent belang- stelliri hebben zal. Een vergelijking met de schitterende vertolking door het Am- sterdamsche Tooneel (enkele maanden geleden in den Leidschen Schouwburg) is daarbij alleen in zeer algemeene trekken door te voeren. Voor die vertooning op de planken had een Hollandsche regisseur de figuren zooveel mogelijk bij onze Holland sche begrippen aangepast; hier, op de film. heeft men te aanvaarde hoe de Duitsche regisseur Carl Froeiich zich die personen in een Duitsche entourage heeft gedacht. Overigens moge vastgesteld worden dat het tooneel het wint aan diepte, daar waar schrijnende zielscon flicten te schetsen waren, doch dat de BINNENLAND. Geen revolutionairen in vertegenwoor digende lichamen; een staatscommissie ingesteld. (Binnenland. 3e Blad.) Heden uitsluiting in de kleeding-in dustrie. (Binnenland, 3e Blad.) Bijzonderheden omtrent den bietensteun voor 1934. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad.) De Volksraad in Indië heeft de nieuwe bezoldigingsregeling verworpen. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad.) BUITENLAND. Besprekingen te Parijs over de Oosten- rijksche kwestie. (Buitenland, le Blad.) De Ontwapening. Eden te Parijs. (Buitenland, le Blad.) In Oostenrijk blijft het rustig. (Buiten land en Tel., le Blad.) Engeland sluit een handelsverdrag met de sovjets. (Buitenland, le Blad.) film naar de andere zijde een aanmerke- lijken voorsprong had door haar veel grootere technische mogelijkheden, haar ruimeren wiekslag, haar snellere wisseling van decors, scènes en personen. Daardoor werd toch een boeiende film tot stand gebracht, waarin de elkaar tegenstre vende conflicten op scherpe wijze worden belicht en het gave spel der hoofdfiguren de volle aandacht eischt. Hertha Thiele is prachtig en overtuigend als Elfriede, het jonge, ietwat weemoedige en overge voelige meisje, dat te kiezen heeft tus schen de liefde van den leeraar, dr. Ker- ner, of van den leerling, Knud. Hein rich George is de beminde, begrijpende en diep-menschelijke rector ten voeten uit, terwijl Peter Voss, Paul Henckels, Albert Lieven en vele anderen zich daar uitste kend bij weten aan te passen. Men heeft deze film genoemd het lof lied op de rijpere jeugd, die overal de zelfde vreugden en nooden kent. En als zoodanig mogen wij er ongetwijfeld een woord van warme aanbeveling voor schrijven. Luxor's bijprogramma bevat een grap pig verhaal van een gestolen race-boot, van een tweetal vermakelijke matrozen en oen opwindende snelheidswedstrijd. „Vlug van Stapel" heet deze film, met William. Haines en Cliff Edwards in de hoofd rollen. In het journaal ziet men de Leid- sche Diës-viering. Roxy-theater. Greta Garbo in „Mata Hari"! Wie herinnert zich deze prachtige film, die eenigen tijd geleden reeds hier ter stede werd vertoond, niet meer? Velen zullen dan ook de gelegenheid, welke het Roxy-theater thans biedt om dit film werk nogmaals te aanschouwen, met graagte aangrijpen en <ullen dan zeer zeker niet minder genieten van het fraaie spel van Greta Garbo dan de eerste maal. Een afwisselend voorprogramma vult den avond aan. Casina-theater. Er is wel geen tweede klucht aan te wijzen, die zoo dóór en dóór geestig is als „de Spaansche Vlieg". Iedere komiek heeft het befaamde „Hiep hiep hoera, hier ben ik, papa!" reeds uit geroepen. Meermalen heeft men het stuk gezien en opnieuw blijkt, hoe onweer staanbaar grappig de intrige is van een misstrap. die geen misstap is, en als een drukkende last op de zedelijkheidsaposte len van een klein stadje blijft rusten. Daar is in de eerste plaats Ralph Arthur Roberts, grootsch van mimiek en oorzaak van de „schandaaltjes"; en dan verder Oscar Sabo, even voortreffelijk in zijn „schuldbewustzijn", vanwege een avon tuurtje met een Spaansche danseres! En met de gecompliceerdheid van het geval, nemen ook de lachsalvo's in aantal toe. Tot een perfectie van amusement en humor is „De Spaansche Vlieg" geworden, waarin iedere rol zóó goed bezet is, dat wij de namen van deze staalkaart der aller beste Duitsche acteurs niet verder be hoeven opnoemen. Of moeten we Fritz Schulz nog extra vermelden? Kan men zich herinneren, dat er ooit zóó smakelijk gelachen is in Casino, als om deze klucht van Arnold en Bach? Van niet mindere kwaliteiten is „Peter Vos, de millioenendief". het fantastische verhaal met Willy Forst. Met zijn onver gelijkelijk air van kalmte en zijn benij denswaardige onverschilligheid, die men ook in zijn stem vermag te hooren, wan delt hij langs het witte doek. van het ééne avontuur in het andere vallend, meester lijk van houding, evenals trouwens de detective van Paul Hörbiger in één van zijn genoeglijkste rollen. Men mnet hem champagne zien drinken! Dat stukje is van de allerbeste soort; doch de heele film blinkt uit door een brillante vertel trant, waarin de snelle, virtuose regie van E. A. Dupont te bewonderen valt. Derhalve een tweetal uitmuntende films, dat. met een actueel journal, waarin om. de DiësvieHng aan de Leidsche universiteit en Dajos Bela met zlin orkest, volle zalen zal trekken. Een dergelijk programma verdient het ten volle!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1