Ontwapeningsconferentie. IT5EW VAK HÉT VI1TE „EINDEXAMEN" „EXTASE' LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Februari 1934 Vierde Blad No. 22673 I zevolg van deze precies op den over tomen dag gehouden bijeenkomst tt Kleine Bureau is echter geweest leuw uitstellen van de verdere ont- rtngsgespreklngen binnen het kader [e Ontwapeningsconferentie zelf. Op tuan heette het, na de Geneefsche t van dit orgaan der Conferentie, ieder geval kort na de Londensche ftomst het geheele bureau der Ont- iin»sconferentie zou bijeenkomen. In ([gunstige geval dit wil zeggen wan- Jfje intusschen voortgezette diploma- ïbesprekingen tusschen Berlijn, Lon- Tparijs en Rome nog geenerlei voor- Et op een spoedige overeenstemming gebracht hebben, zou het geheele, Een omvattende Bureau reeds op 16 lari te Genève bijeenkomen voor het <n eener principieele beslissing, of tot fieuwe verdaging der bijeenkomst der ïeene Commissie zou bes'oten worden, Bnde den grooten mogendheden nog |ën tijd voor hun diplomatiek overleg jen, dan wel ln de voortdurende af leid van Duitschland uit de Ontwa- gsconferentie zou worden berust en tede lezing van MacDonald's ontwerp- fotie buiten tegenwoordigheid van thland zou worden afgedaan. In het ïger geval daarentegen, dus wanneer tlomatieke onderhandelingen het uit- I op een spoedigen terugkeer van Ithland naar de Ontwapeningsconfe- It zouden gebracht hebben, zou het ln eerst op ongeveer 20 Februari I bijeenkomen. Het Kleine Bureau bn de week tusschen 13 en 20 Febr. liken voor een nuttige voorbereiding het werk van het gehee'e Bureau, dat pjnerzijds de maand Maart zou heb- besteden, dat na Paschen de Alge- 1 Commissie, waar Duitschland dan INGEZONDEN. EEN SLECHTE SPIJSVERTERING IS ZOO ONTMOEDIGEND! Burgerlijke Stand v. Leiden I Jaargang O onvermijdelijke nieuwe uitstel-besluit. Eden's Europeesche js> Verscherping der koers in Frankrijk? - Een laatste poging in Maart te Lugano GENÈVE, 14 Februari 1934. ■eliik la een voorgenomen bijeen- Ptan een belangrijk orgaan der Ont- ltnèscMif eren tie eens niet uitgesteld: irrr Bureau, bestaande uit voorzitter trson ondervoorzitter Politis, rappor- leneraal Benes en secretaris-generaal is 13 Februari, te Londen bijeen- Bt »eheel overeenkomstig de beslis- 6ie°het to z«n vorige zitting, op 20 te Genève gehouden, genomen weder zou tegenwoordig zijn. de Ontwape ningsconferentie eindelijk tot een bevredi gend slot zou kunnen lelden. Er zal waarschijnlijk wel niemand in de geheele wereld geweest zijn, die gemeend zal hebben dat het Kleine Bureau, in zijn zitting van 13 Februari te Londen, het „gunstiger geval" voor inderdaad aanwezig zou houden en dus besluiten zou. op den ste'ligen terugkeer van Duitschland reke nend, de noodige maatregelen voor een vruchtbare slotzitting der Algemeene Com missie in April te treffen! De nota's-wisse ling tusschen Parijs en Berlijn had den stand van zaken niet veel verbeterd en de bemiddelingsvoorstellen van Londen en Rome waren evenmin door Berlijn en Parijs met een juichkreet als redders uit den nood begroet. Het moest dus als uitge sloten worden geacht, dat het K'eine Bureau tot het tweede, haar op 20 Januari voor oogen staande alternatief zou beslui ten en het Bureau tot een lange voor bereidende zitting op 20 Februari zou bij eenroepen. Het zou dus in de lijn der beraadslagin gen van 20 Januari gelegen hebben, dat het Kleine Bureau het geheele Bureau op 16 Februari te Genève zou hebben laten bijeenkomen, om op dit lichaam de volle verantwoordelijk voor de te nemen bes'is- sing: nieuw uitstel of tweede lezing buiten Duitschland's tegenwoordigheid, te leggen. Vooral Voorzitter Henderson zelf had de vorige maand het standpunt ingenomen, dat, als een nieuw langdurig stelsel wen- schelijk zou zijn, waarvan hij zelf de mo gelijkheid niet betwijfelde, alsdan niet hij en zijn paar medewerkers uit het Kleine Bureau, doch het geheele groote Bureau daarvoor de verantwoordelijkheid zouden hebben te dragen. Desniettemin heeft het Kleine Bureau gisteren besloten van deze voorgenomen gedragslijn af te wijken en op eigen gezag en verantwoordelijkheid een nieuw uitstel tot 10 April, dus bijna twee maanden 'ang, afgekondigd! Deze afwijking van de be slissing van 20 Januari is des te opme-ke- iiiker, omdat toen niet slechts voorzitter Henderson uitdrukkelijk verklaard had niet ianeer vrijwel geheel alléén de verantwoor delijkheid voor een nog langer uitste1 te willen dragen, doch Benes nog heel wat verder was gegaan en zich principieel tegen verder uitstel had verzet. De reden voor deze wijziging van het op 20 Januari door het Kleine Bureau ingeno men standpunt moet de indiening van het Britsche memorandum van 29 Januari worden gezocht. De Engelsche regeering heeft bij dit memorandum wijzigingen van MacDonald's ontwerp-conventie in over weging gegeven. In de hoop daardoor Frankrijk en Duitschland nog tot een ac- coord te brengen. De Engelsche regeering hecht zeer groote waarde aan haar nieuwe bemiddelingsvoorstel en heeft zelfs beslo ten, dat de de vorige maand tot den rang van minister verheven Anthony Eden, die tot dusverre onderminister van buitenland- sche zaken was en thans minister voor Volkenbondsaangelegenheden geworden is, op reis zal gaan naar Parijs Rome en Ber lijn, om in mondelinge besprekingen te trachten de toestemming der Fransche, Italiaansche en Duitsche regeeringen tot dit nieuwe Britsche bemiddelingsvoorstel te verkrijgen. Het Kleine Bureau beschouwde het onder deze nieuwe omstandigheden als vanzelfsprekend, dat de resu'taten van Eden's reis en van de verdere daarop wel licht volgende diplomatieke besprekingen moesten worden afgewacht. Vandaar het uitstel van de bijeenkomst van het Bureau tot 10 April, waarbij Henderson echter ge machtigd werd het Bureau eerder bijeen te roepen, indien een der groote mogend heden dit zou verlangen. Eden zal stellig een zeer moeilijke taak voor zich hebben. Hij zal de derde Engel sche staatsman zijn, die binnen een jaar als „ontwapenings-bemiddelaar" op reis gaat. In Juli is voorzitter Henderson op reis geweest naar de voornaamste Euro peesche hoofdsteden; met Kerstmis en Nieuwjaar was Sir John Simon voor het zelfde doel in Parijs en Rome; thans zal de „mooiste man van Engeland", zooals de populaire Anthony Eden genoemd wordt, een poging wagen. Was in Frankrijk Dala- dier nog minister-president en minister van buitenlandsche zaken, dan zouden Eden's besprekingen wel'icht met een suc ces kunnen bekroond worden. Of Barthou echter zal kunnen inzien, dat het beter is aan Duitschland een bescheiden herbewa pening toe te staan en daardoor de Duit sche bewapening met vrije toestemming van Hitier binnen beperkte grenzen te hou den dan door een mislukking der Ontwa peningsconferentie een tiidperk van onbe perkte herbewapening in Duitschland en in alle andere staten te openen? Als eerste resultaat van Eden's rondreis hoopt de Engelsche rezeering te kunnen bereiken, dat de Europeesche groote mo gendheden, misschien ook in bijzijn van vertegenwoo-digers van Amerika. Janan, Sovjet-Rusland. Po'en en de Kleine En tente. een voorbereidende ontwapenings conferentie in de maand Maart te Lugano zullen houden. Aller goede wenschen mogen Eden bii zijn reis. die wel als de al'erlaatste reddingspoging voor de Ont wapeningsconferentie beschouwd mag wor den, vergezellen! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Katwijk a. Zee, 15 Febr. 1934. HET BADLEVEN TE KATWIJK. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik dit stukje geplaatst als antwoord op het „ingezonden" van den heer v. Duuren. Bij overlezen van het ingezonden stukje van „Belanghebbende" heb ik mij vergeefs afgevraagd wat daarin de aan leiding kan zijn geweest voor den heer v. Duuren met een dergelijk „ingezonden" te antwoorden. „Belanghebbende" constateert het feit dat, wij ook ten onzent van het degelijk ons strand bezoekend publiek, ernstige klachten over het gebrek aan kiesch- heid en zedelijkheid van een deel onzer badplaatsbezoekers moeten in ontvangst nemen". Voelde de heer v. Duuren zich door die klachten over genoemd gebrek zelf getroffen? Wilde hij zich voor dat gebrek nu verontschuldigen door het practische nut der ..damesbroeken" te verdedigen? Kent hij het spreekwoord: „Qui s'excuse, s'accuse"? Of wil hij slechts mededeelen dat hij zoo trotsch is op die z.g.n. uitvin ding der damesbroeken? Verder constateert „Belanghebbende" het feit, dat het overgroote deel van hen, die onze badplaatsbezoekers zijn uit ker kelijke menschen bestaat en spreekt hij de vrees uit dat een groot deel dier be zoekers onze badplaats zal mijden, indien aan degenen, die gebrek aan kieschheid en zedelijkheid vertoonen, geen beper kende bepalingen worden opgelegd. Vindt de heer v. Duuren hierin aan leiding een aanval te doen op „deze Christelijke Katwijkers" door te verwij zen naar diegenen der Katwijkers die zich soms in Lelden misdragen? Ook ik betreur dat laatste, maar zie daarin nog niet de reden van het schrij ven van den heer v. Duuren. Mijnheer v. Duuren indien de Katwij kers moesten gaan schrijven over de misdragingen van sommige Leidenaars, wanneer die zich in ons dorp bevinden 't aantal ingezonden stukken in het Leidsch Dagblad werd minstens verdub beld. Maar zoo verstandig is men hier nog wel om fouten van sommigen, niet aan alle Leidenaars te verwijten. Misschien dat dus de heer v. Duuren wat dat be treft hier nog wel iets zou kunnen leeren. U. M. d. R. beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend Abonné M. Nog ontvingen wij een stuk van „5 Leidsche zwemmers" van dezelfde strek king als het gisteren geplaatste stuk van den heer v. Duuren, zoodat plaatsing daarvan overbodig is. RECLAME- Uw slechte spijsvertering en de maag pijnen die Uw leven zoo smartelijk maken, zijn hoogst waarschijnlijk het gevolg van hypcrchloorhydrie of verhoogd gehalte aan zoutzuur van het maagsap. Maak deze overmaat van zuur onschadelijk en verdrijf daardoor de voornaamste oor zaak van Uw lijden. Met Geblsmureerd Magnesium, dat goed verdragen wordt, zelfs door de zwakste magen, behoeft gij geen uren te wachten alvorens U verlich ting wordt geschonken: het werkt bijna onmiddellijk. Een half theelepeltje ge bruikt in een beetje water na de maal tijden, of wanneer de behoefte daaraan zich doet gevoelen, doet de walging, de zure oprispingen, de opgeblazenheid, en de slechte spijsvertering in al hare vor men, verdwijnen. Gebismureerd Magne sium, dat volkomen onschadelijk is. en zich gemakkelijk laat innemen, is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f. 1.per flesch of f. 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. GEBOREN: Adriana, D. van F. J. W. Mugge en G. v. d. Heuvel Teunie Helena, D. van F. H. van Gorkum en H. Merbis Dirk Chrls- liaan, Z. van D. Chr. Jansen en Z. Laszip Johannes Cornells, Z. van J. J. Smid en J. Kulk Magdalena, D. van D. v. Ge- meren en A. Stapper Christina Petro- nella. D. van P. J. v. 'tWout en M. Raum Abraham David. Z. van H. Schnitzler en L. v. Amerongen Jaeoba Hendrika, D. van D. Stokkel en M. J. Willemse. ONDERTROUWD. T. v. Oudsheuden jm. 27 J. en M. M. Feenstra jd. 22 j. W. A. Smit jm. 27 J. en J. J. Liese jd. 20 j. OVERLEDEN. V. Dirkse, Z. 22 jaar. De Mille's „Het Teeken des Kruises"; als Poppea, vriendin van Nero, droeg zij een exotisch kapsel. In „Nachtclub-Madonna" gaf zij opnieuw vgn haar veelzijdigheid blijk met een toepasselijk kapsel in een zeer zware rol. Zij is nu „Claudette. de veelzijdige" in plaats van „Claudette, het lieve meisje". Mariene Dietrich's eigenaardige wenk brauwen dragen het hunne bij tot het droomerige en exotische van haar per soonlijkheid, welke thans zeer sterk ver schilt met die welke zij als cabaretière in Duitschland had. En zoo denken wij nog aan Dorothea Wieck, die haar blonde Gretchenpruik ver. wisselde voor haar eigen, bruine, zachte haar en zoo 't meeste succes had, of aan Jean Harlow die pas triomfen vierde met haar platina-blonde lokken DE MOEILIJKE WEG. Hoe brengt men het tot scenario-schrijver? Froelich verfilmde het veelbespro- schrijnende conflicten en psychologische Weistuk „Reifende Jugend" (Eind- verstrikkingen uitbeelden, over deze film schreven wij "-*• "taf- tot it n 2iet hier Hertha Thiele en -Ue,en, die met Heinrich George, Carl Froelich, wiens eerste film .Meisjes in Uniform" reeds sterk de aandacht trok, lllcu U5V.6„ weet deze met „Eindexamen" in hooge «iin Paul Henckels. Marie Louise i mate te hernieuwen, vs en Sabine Peters, dit verhaal van OPMAAK EN OPGANG. CC5. die door wijziging harcr coiffure tot „ster" werden. I^^.OP het oogenblik in Hollywood ies ^ngryk artikel. Want het schil- |h in',wenltbrauwen, lippen en haren iii-J?. gevallen voor de carrière van 1 een mS* beslissend te zijn. En zij, nionnJ eele boog of krul in haar »0strne?ïeD', uPPen of haren weet te pe eischeil3" i daarmee plotseling aan f Worden vo'd°en om een beroemdheid dect Sf? bruinharig meisje, met het I het otj bunnen huilen net wanneer pon,.,™' "erd ln haar bakvischrollen Ngeverirt u nadatzy haar haar 'lie mt D ad- Het was Clara Bow, het Brooklyn, die altijd een on- ■Viende ingenue gebleven zou DJ met haar van nature bruine lokken tevreden geweest was. Zij veran derde echter in een schitterende uitda gende persoonlijkheid, toen zij heur haren een lichter, vlammender kleur gaf. De Norma Shearer, die jarenlang onopvallende rolletjes speelde en de chique, slanke vrouw, die zij tegenwoordig voor stelt, zijn twee geheel verschillende per sonen. In haar geval was het niet zoo zeer een verandering van kleur, als wel in den vorm van haar coiffure, die zoo suc cesvol bleek. Met haar vroeger, donzig krulhaar was zij éép uit velen, maar als de gladharige, keurig gesoigneerde, mo derne dame heeft zij zich ontwikkeld tot een van de prachtigste comédiennes van dezen tijd. Claudette Colbert met haar eenvoudige coiffure, met de zachte bruine oogen en de fraaie glimlach, leek in close-ups zulk een lief persoontje, dat men zich haar moeilijk als een verleidster kon denken. Toen kwam echter haar metamorfose in De kans die een outsider heeft om het in de wereld van de film tot iets bijzon ders te brengen is altijd een zeer geringe geweest; het overgroote deel van acteurs, schrijvers, regisseurs en technici die in de groote studios werkzaam zijn hebben een jarenlange leerschool doorgemaakt alvorens zij gelegenheid kregen van hun talenten te doen blijken. Voor de duizend tallen liefhebbers die in den loop der jaren naar Hollywood of Neubabelsberg trokken in de hoop op een snelle en winstgevende carrière is het uiterst geringe succes dat zij behaalden een groote teleurstelling ge weest die hen deed twijfelen aan de be kwaamheden, die zij meenden te bezitten. In hun teleurstelling verbreidden zij dan al gauw de mare dat de filmindustrie be- heerscht wordt door coterieën van vriend jes, die elkaar de hand boven het hoofd houden en geen buitenstaander een kans willen gunnen. Niets is minder waar dan dat. De groote studios zijn voortdurend op zoek naar nieuwe, jonge, frissche krachten in alle branches van het sterk gespecialiseerde filmbedrijf, en het geringe aantal van hen die werkelijk van gen uitgesproken talent blijk geven is voor niemand een reden tot grooter wanhoop dan voor de producers zelf. Nergens komt dit duidelijker tot uiting dan in het moeilijke werk van den scena rioschrijver. Scenarios stammen uit een van de volgende drie bronnen: het zijn bewerkingen van succesvolle tooneelstuk- ken of romans, of zij worden geschreven door aan de studios verbonden auteurs, die van dit werk een specialiteit gemaakt hebben. De scenarios van amateurs, die op het witte doek een behoorlijk succes behaald hebben, zijn op de vingers van één hand te tellen. Reeds jaren geleden zijn de studios er dan ook al toe overge gaan de tienduizenden manuscripten die jaarlijks door het publiek worden in gezonden ongeopend te retourneeren, aan gezien de praktijk heeft uitgemaakt dat om één gegeven te vinden dat werkelijk een origineel en bruikbaar idee bevat een staf van verscheidene personen maanden moet doorbrengen met het doorworstelen van de onmogelijkste fantasieën. Men heeft geredeneerd dat een schrijver die over nieuwe, oorspronkelijke ideeën be schikt deze wel in den vorm van een roman of tooneelstuk zal uitwerken, in welk geval de stof automatisch onder de aandacht van de producers komt. Maandelijks worden honderden werken onder de loupe genomen, die in Amerika of Europa uitgegeven of ten tooneele ge bracht zijn. De nimmer eindigende stroom van materiaal wordt allereerst in New- York doorgewerkt, en al dadelijk wordt alles terzijde gelegd wat gedecideerd on geschikt is voor verfilming. De rest wordt naar Hollywood doorgezonden, waar ver dere schiftingen ten slotte alleen die ge gevens doen overblijven die waardevol filmmateriaal vormen. Dit zijn gewoonlijk niet meer dan drie of vier stukken of romans per maand. Deze worden aan de producer voorgelegd, die in laatste in stantie zijn keuze doet. Het grootste deel van bijv. de Para- ïnount's productie wordt echter geschre ven door de vele auteurs die vast aan het studio verbonden zijn, en meestal van on dergeschikte posities in de scenario-afdee- ling opgeklommen zijn. Zij hebben zich een enorme ervaring eigen gemaakt, een routine die slechts verkregen kan worden door het schrijven van ontelbare draai boeken. Vele van deze scenarios worden speciaal geschreven voor een bepaalde ster of combinatie van sterren, terwijl deze schrijvers verder moeten zorgen voor de noodige afwisseling in het programma der filmmaatschappij. Vele van de te verfil men romans en tooneelstukken zijn drama's die met revue- en operettefilms en avonturengeschiedenissen moeten wor den afgewisseld. Verschillende regisseurs zijn ook gewoon hun eigen scenario's te sohrijven of althans een belangrijk woord mee te spreken bij het tot stand komen hiervan. De nog jonge Tsjechische filmindustrie ontwikkelt zich meer en meer: in het vorig seizoen werden door haai' niet minder dan 40 films gemaakt. De film ..Extase" biedt een uitnemend voorbeeld, van hetgeen zij vermag. Dit werk, naar het scenario van Gustav Machaty en Frans Horky, waarvan de eerste ook de regie voerde, trok overal groote bewondering, niet slechts door de simpele handeling, die ragfijn wordt ge speeld, maar ook door de vertolking van de drie kunstenaars Hedy Kiesler, Zvonimir Rogoz en Aribert Mog, namen die U nü nog niet veel zeggen, maar na het volgen dezer film, lang in de herinnering zullen blij ven De muziek van dr. Guiseppe Becce sluit zich in volkomen harmonie bij het verhaal aan. Deze film is zoo goed als geheel zwijgend, zonder dialogen, die de sfeer zouden kun nen verbreken. Maar zij behoort tot een der gaafste, die sinds de komst der ge luidsfilm vervaardigd werden. De boei ende, krachtige beelden, de geestelijke fijnheid, de voortreffelijke fotografie en de zuivere, subtiele behandeling van een moeilijk thema, waarin de opmerkelijke creatie's ontroering schenken, maken haar tot een der puurste, die men zag en waarbij het woord ook waarlijk overbodig schijnt. Een belangwekkende compo sitie, waarvan de velerlei kwaliteiten haar tot kunstwerk bestempelen. Hierbo ven Hedy Kiesler, schoon cn treffend in haar vreugde, verlangen en extase, met Aribert Mog.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13