Jaargang DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 No. 22665 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENE Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD pts. për regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen -r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle "ere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën "Uitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. sso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van -en 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. PRIJS DEZER COURANTs Voor Lelden per t maanden l. 2.35; per week ■■■m.. 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. «meester en Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis, dat door •e beslissing op het verzoek van D. ongeren, om vergunning tot net op- n van een koek. en banketbakkerij t perceel Hoogewoerd No. 53, kadas- bekend Sectie D. No. 899, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, n, 8 Februari 1934. 5701 DE LEIDSCHE ACADEMIE. 1806 1815. "cieele opening der tentoonstelling. tegenwoordigheid van een aantal gden is hedenmiddag de gisterer. ons besproken tentoonstelling in het eb Historisch Museum geopend, n de openingsrede van dr. P. C. Mol- S is het volgende ontleend Fransche tijd heeft ons land veel Ie bezorgd, maar ook veel goeds na- Ti. Voor de Leidsche Universiteit hij weinig opgebouwd, maar heel afgebroken, dat reeds lang vergaan en dringend om verbetering vroeg en een grondslag gelegd, waarop de ;e Universiteit kon worden opgetrok- de bevoorrechte positie dier Uni- t heeft hij een einde gemaakt, wat 1 noodig was, want de toestand i deugde niet meer voor 1795. En t toenmaals ook betreurd en ten bij de herstelling onzer onaf- jkheid velen in Leiden tot den toestand te mogen terugkeeren, wij er ons slechts in verheugen, dat 'et gebeurd is en dat de herstelde rsiteit zich breed heeft kunnen ont- len. tentoonstelling betreft ditmaal het gedeelte van dien Franschen tijd: Diversiteit onder het Koninkrijk en Keizerrijk, een korte maar moeilijke e, doch die juist daarom herdacht vorden, omdat het tevens een tijd tatering is. 'Kit hier langs de wanden portretten, let meerendeel u allen wel bekend; 0 een keur van documenten en voor- D, stempels, boeken, platen, herinne- "1 aan het kruitschip, portretten van iie een rol in de geschiedenis der ersiteit in die jaren gespeeld hebben. 1 is er voor het oog minder aantrek- jt, maar de catalogus onzer tentoon- ng moet niet enkel als een gids bij bezoek maar ook als handleiding bij bestudeeren van die jaren beschouwd in. Hij is het werk van onze secre- mevrouw Idenburg en ons lid, den van der Bijll, wien alle lof voor de instelling toekomt. nachtig aan het vers van Horatius, hetgeen men ziet meer indruk maakt wat men hoort, zal ik uw aandacht Lt langer in beslag nemen. Een woord □ank alleen nog aan de personen, in- _ngen en lichamen, die hun kostbaar- "1 voor onze tentoonstelling hebben 1 afstaan; aan het Leidsch Universi- fonds, dat ons wederom geldelijk de en aan de secretaresse, conserva- ,a? ons museum, die met onvolprezen ditmaal weer alIes heeft bijeen zit en bijeengebracht en hier zoo keu- heeft gerangschikt. j. heer nar. J. Limburg, curator der H h.' nam hierna het woord, waar- en ei ^.hhhden van dank sprak tot -nitiuf de inrichting van deze ten- hebben bijgedragen. Spreker a™e de tentoonstelling ten slotte REVUE „O BEDOEL JE DAT?" aUonafe e£ Maandae a-s- zal de N V- tee in d« Stadsgehoorzaal -te rstehmgen komen geven van de fcaarln ï"esrivue „O.... bedoel je dat", s tritïi in de groote steden De rel en vlerde- Amswi»"0 bedoel je dat" maakte li tls m Theater Carré gedurende terdam. J1 record-recettes, trok in het d 4' onna Grand Theatre in 14 dagen sag girt,,.ezo?ker3; was in Scala, Den °oti "JJi Juli en Augustus het loop j.. had daar een dusdanigen 'iidiven ,d're<itie besloot, na het 5,irdam v serle voorstellingen te niellinvén n tot 15 December reprise- _F het rls,Vu,m.de Residentie te geven, pidg overtmtf dat aHe verwachtingen „De Sleï,mraen. Kireldstad nJïn:ales' als Revueparade, ftofch ep de groote creatie #iten en sterl de toreadors, Pla- Pet<iin uitpp„„ Goud aller Landen, ,Pascaud m door de Parijsche hui- iiers Voor i Weldy, décors op eigen °r werden m ij,® 'De bruid door alle 70.000 spiegelfacetten ge- Voor verde baar de JJLji'Jzonderheden verwijzen advertentie in dit Blad. GENERAAL HIGGINS IN LEIDEN. Generaal Higgins, de internationale lei der van het Leger des Heils, zal, zooals ge meld, tijdens zijn tournée door ons land, op Maandag 26 Februari onze stad be zoeken. De tegenwoordige generaal staat bekend als een „kind van het regiment". Op 18- jarigen leeftijd besloot hij bijna gelijk tijdig met zijn vader, in wiens zaken hij werkzaam was. zich geheel te gaan wijden aan den arbeid van het Heilsleger. Dit was in 1886, juist op een tijd, dat onder de krachtige leiding van den Stichter, de arbeid van het Leger des Heils zich ge weldig uitbreidde, doordat het zich ook in andere landen en wereiddeelen vestigde en daar eveneens snel tot grooten bloei ge raakte. Generaal Higgins heeft in den loop der jaren al de verschillende rangen van het Leger des Heils doorloopen. Hij was spoedig een krachtige steun en door zijn onkreukbare rechtvaardigheid, ijver en organisatietalent genoot hij reeds spoedig het voile vertrouwen van de opperste legerleiding. Hij heeft William Booth meermalen op diens wereldreizen vergezeld. Gedurende 10 jaar was hij als algemeen secretaris werkzaam in het allerbelangrijkste Terri- torie van het Leger des Heils buiten En geland: namelijk: de Ver. Staten van Amerika. Verder arbeidde hij in China, Canada en in verschillende Europeesche landen. Tijdens den wereldoorlog stond hij aan het hoofd van het Evangelisatiewerk in Engeland. Schotland en Wales, in welke landen toen onder zijn energieke leiding zeer veel tot stand werd gebracht. Duizen den kwamen naar zijn toespraken luis teren. In 1919 werd hij als Chef van den Staf benoemd in de hoogste aanstelling van het Leger des Heils onder den generaal. In 1929 zag hij zich onder de moeilijkste omstandigheden, die het Heilsleger ooit beleefde, de geheele verantwoordelijkheid voor deze wereld-organisatie op de schou ders gelegd. Onder zijn leiding werden tal van hervormingen ingevoerd, hetgeen de stabiliteit van deze organisatie gedurende de laatste jaren zeer ten goede is gekomen. Generaal Higgins wordt in zijn werk zaamheden getrouw door zijn echtgenoote terzijde gestaan. Reeds op 17-jarigen leef tijd arbeidde thans mevrouw Higgins in het Leger des Heils. Vooral heeft zij zich verdienstelijk gemaakt ten onzichte van den arbeid onder huismoeders, welke ge organiseerd is in den z.g. Gezinsbond. Zij vergezelde den generaal op al zijn inspannende inspectietochten door Afrika. Amerika, Canada. Britsch-Indië en Europa Ook zal zij thans met den generaal een bezoek aan ons land brengen. De belangstelling voor het komende be zoek is naar wij uit welingelichte bron vernemen, zóó groot, dat de leiding van het Leger des Heils druk doende is. om ook hier ter stede bijzondere voorzieningen te treffen. DE PELIKAAN-COLLECTE. De opbrengst van de collecte en van den verkoop der speldjes ten bate van het Pelikaancomité bedraagt hier ter stede de somma van f. 604.97. J. Bs. WESTERDIJK t OUDERAVOND MOND ACCORDION-VEREEN. „BRAVO". Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging in het gebouw der „Int. Orde van Goede Tempelieren" haar ouderavond, welke werd opgeluisterd door het orkest „Bravo" onder leiding van den heer J. J. v. d. Reijden. Te acht uur opende de voorzitter, de heer J. van Egmond dezen avond met een kort welkomstwoord aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan „De jongens van Bravo" en hun dirigent, en gaf direct daarop den heer v. d. Reijden de gelegen heid zich te doen hooren. Het ensemble ontwikkelde een goeden klank en oogstte hartelijk en welverdiend applaus, hetgeen ten deele ongetwijfeld ook de keurige uniform-kleeding der jongens gold. Na verscheidene verdienstelijk gespeelde nummers ten gehoore te hebben gebracht, volgde de pauze en was het muzikale ge deelte van dezen avond ten einde. Na de heropening werd door den heer v. Egmond een algemeen verslag uitgebracht van het 1.1. gehouden jaarfeest gevolgd door het verslag van den penningmeester, dat door alle aanwezigen werd goedgekeurd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: le voorz. J. v. Egmond, 2de voorz. J. Rietber gen, le secr. Uljee, 2e secr. Sip, le pen ningmeester J. Rijsdam, 2e penningm. Kui- venhoven. In de kascommissie werden gekozen de heeren Rijsdam, v. d. Maden en v. d. Wal, als commissarissen de heeren Uljee, Tholen en Frank. Hiermede was deze ouderavond ten einde. Rest ons nog te vermelden dat „Bravo" zich binnenkort zal doen hooren voor de aangeslotenen bij het Gem. Radiodistributiebedrijf. Wij wen- schen haar veel succes. FILM-VACANTIEKINDERFEEST. A.s. Zaterdag 10 Februari vertoont de Jubileum-commissie van den Bond van Nederl. Onderwijzers een film over een Vacantiekinderfeest. Het ligt in de bedoe ling der commissie aan het hoofdbestuur van den B. v. N. O. bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan dier organisatie een Centraal Vacantie-Kinderhuis aan te bieden. Van dit tehuis zulien in de toe komst alle plaatselijke afdeelingen, die vacantie-kinderfeesten organiseeren, tegen matige prijzen gebruik kunnen maken, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt dat ook kinderen uit kleinere plaatsen dan Amsterdam. Rotterdam en Den Haag deel kunnen nemen aan een meerdaagsch feest. De jubileumcommissie trekt nu met. deze film het geheele land door om propaganda te maken voor de verwezenlijking van deze idee. De gelden, bênoodigd om te komen tot stichting van dit gebouw, worden bijeengebracht door de leden van den Bond van Nederl. Onderwijzers Ten einde de belangstelling te wekken van de Leidsche burgerij, heeft het be stuur der afd. Leiden van den B. van N. O. gemeend deze film te moeten ver- toonen, ook aan anderen dan aan onder wijzers. Daartoe heeft het uitnoodigingen gezonden aan enkele autoriteiten, aan alle leerkrachten bij het Openb. Lager Onderwijs, aan den Centralen Ouderraad, aan de oudercommissies en aan de be sturen der moderne arbeidersorganisaties, bij welke laatste nooit tevergeefs om financieelen steun gevraagd werd. De vertooning heeft plaats in „Het Nut", 's avonds om 8 uur. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Naar wij vernemen zal door het G. R. D. morgenavond tusschen 20 en 23 uur een locale uitzending worden verzorgd, waar aan medewerken: Het Kernkoor (35 jongens) o. 1. v. den heer M. L. Opdam; de heer M L. Opdam (piano): The Rhythmics o. 1. v. den heer Henry A. J. Frank (amusementsmuziek). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: P. van der Luyt en Zoon, Trompstr. I, Noordwijk aan Zee. Rietmeubelmakerij en mandenmakerij. Vennooten: P. van der Luyt, Noordwijk aan Zee en C. van der Luyt, Noordwijk. Mijnprodueten Goris—van der Reyden, van der Werffstraat 69, Leiden. Brand stof fenhandel. Vennooten: J. A. van der Reyden, Leiden en H. J. Goris, Voorburg. Wijzigingen Zuivelfabriek „De Hoop". Kerkstraat 16 Katwijk aan den Rijn. Vestiging filiaal: de Waal Malefijtstraat 113, Katwijk a. Zee Wed. E. Schoneveld. Burgersdijkstr. 5, Katwijk aan Zee. Schilders- behangers- bedrijf; glazenmakerij. Uittredend Eige naresse: Wed. A. SchoneveldKuyt. Kat wijk aan Zee, d.d. 17 Jan. 1934. Wijziging handelsnaam in: C. Hoek. Pension „Panorama", Oude Zeeweg 56, hoek Prins Hendrikstraat. Noordwijk aan Zee. Overleden Eigenaar: C. van den Boom d.d. 5 Mei 1933, Nieuwe Eigenaresse: Wed. C. van den BoomNoppen, Noordwijk aan Zee. FILMLIGA LEIDEN. De Filmliga Leiden heeft gistermiddag den leden in het Luxor-Theater een on smakelijk programma aangeboden. Bezien uit het oogpunt der foto- en filmtechniek boden de vertoonde Fransche films veel goeds, de op een wellustige wijze behan delde inhoud was echter van dien aard, dat de vraag rijst of de films niet beter besteed hadden kunnen worden! De fragmenten welke vertoond werden uit de film „Madame Bovary" en waarbij de productieleider Robert Aron een inlei ding gaf, waren niet in staat ons een denkbeeld te geven of de verfilming van Gustav Flaubert's roman op de Juiste wijze is geschied. De heeren J. J. v. Weerlee, Chr. Riet kerken, Joh. Bey en B. A. Harteveld. mr. Schilders, alhier, hebben den dezer dagen in Schoonhoven gehouden Hasconeer-cur- sus gevolgd, waarvoor aan hen krachtens beslissing van de Commissie en van de Jury het „Diploma Hasco-Relief" is uitge reikt. met respectievelijk aanteekening uit muntend (3 X)) en zeer goed. Ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid vroeger predikant bij de Geref. Gem al hier, staat op het tweetal te Werkendam. Mej. L. de Vliet alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Leidschendam. Met ingang van 1 April a.s. is mej. H. B. A. Heyse benoemd tot adjunct-direc trice aan de Openbare Leeszaal en Biblio theek „Reuvens" alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een door ds. Ling- beek voor de afd. Leiden der Herv. Geref. Staatspartij te houden spreekbeurt. Gistermiddag is de 24-jarige J. F. v. K. bij het zandscheppen op het Utrecht- sche Veer zoodanig door 'n schop getrof fen, dat hij vrij ernstig aan het hoofd werd verwond en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht, LID DER EERSTE KAMER. J. Bs. Westerdijk. In den ouderdom van 74 jaar is gister avond te Uithuizermeeden (Gr.) overleden het Eerste Kamerlid, de heer J. Bs. Wes terdijk. De begrafenis vindt plaats Maandagmid dag te Uithuizermeeden. De heer Jan Berends Westerdijk werd den 14en Januari 1860 geboren en vestigde zich na in Groningen de H.B.S. te hebben bezocht in 1880 als landbouwer te Ooster- wijtwerd en in 1896 te Uithuizermeeden. In 1891 werd de overledene lid van de Provinciale Staten van Groningen en was achtereenvolgens burgemeester van 't Zandt en Uithuizermeeden. In 1903 werd de heer Westerdijk lid van het College van Gedeputeerde Staten van Groningen en was van 19161919 en se dert 1922 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Tevens was de overledene voorzitter van den Groningschen Landbouwbond en van de Groningsche Maatschappij van Land bouw. was medelid van de Staatscommis sie voor den Landbouw voor 1906, van het College voor de Visscherijen, van de Staatscommissie Vissering, van de Staats commissie voor uitgifte der Zuiderzee- gronden. van het Dagelijksch Bestuur van het Koninkl. Ned. Landbouw comité, der commissie van advies voor de Rijks land- bouw-proefstations en der Centrale Com missie voor de Drinkwatervoorziening en Rijksbemiddelaar voor het eerste district. DE ALGEMEENE TOESTAND. Doumergue weer op het tooneel. Daladier heeft in de Fransche Kamer inderdaad een Pyrrhus-overwinning be haald. Nog geen 24 uur later moest hij heengaan! Als hij dit eens Maandag had gedaan' Misschien zou Frankrijk dan veel ellende zijn bespaard! Hij heeft de neder laag op straat geleden In de huidige omstandigheden, nu dui delijk bleek hoezeer het volk in breede lagen genoeg heeft van het huidige Fransche parlementairisme is opnieuw een beroep gedaan op den grijzen oud-presi dent Doumergue en in het belang van zijn land heeft déze 70-jarige toegestemd om een soort nationale regeering te vormen van oud-premiers. Zelfs Herriot. gaat mede. Over het afgetreden kabinet wordt dan ook door geen blad een traan gelaten', zelfs de radicale pers acht het onder de bestaande omstandigheden beter Dou mergue te begroeten, omdat men hierin toch nog steeds een betere waarborg ziet voor het handhaven van de grondwet, dan in een verder doorvoeren van de experi menten De socialistische pers is evenwel zeer ontevreden. De Populaire verwijt de afgetreden re- geermg, dat deze niettegenstaande de ondersteuning van de socialisten de regee ring overlevert aan den Nationale Een heid en dat zij gezwicht is voor de „fascis tische muiterij". Van die zijde schijnt ernstig verzet te mogen worden verwacht, zoodat, helaas, nog geen opheldering in den toestand blijkt. De zuivere politieke elementen van uiterst rechts en links trachten natuurlijk daarnevens in troebel water te visschen, zoodat ook gisteren te Parijs weer ettelijke botsingen plaats hadden Toch mag verwacht worden, dat Dou mergue olie op de golven zal weten te storten en de storm zal doen bedaren Een van de voorwaarden, waaronder hij de regeeringsopdracht aanvaardde, schijnt te zijn Kamer-ontbinding en ook dit zal ongetwijfeld bijdragen om de rust te her stellen. Deze Kamer is onhoudbaar geble ken en de consequenties worden daaruit getrokken. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana wenscht geen huldebctooging op haar 25sten verjaar dag. (Laatste Berichten, le Blad). De 359ste dies natalis der Leidsche Hoo- geschool. (3e Blad). Ons parlementair overzicht, (le Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot alge meene verlaging der loodsgelden met 20 pCt. (Binnenland, 3e Blad). De loop der bevolking in ons land. (Binnenland, 3e Blad). De Zwaluwen verloren den voetbalwed strijd tegen de Roode Duivels met 63. (Sport. 3e Blad). Een voorbeschouwing over de R.A.I. (3e Blad). Overleden is te Uithuizermeeden (Gr.) het Eerste-Kamerlid J. Bs. Westerdijk. (le Blad). De wegenbelastingkaart; vereenvoudi ging in de wijze van administratie (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na Daladier's aftreden is een beroep gedaan op oud-president Doumergue. Deze wil een kabinet vormen van oud- premiers. (2e Blad en Tel., le Blad). Gisteren nieuwe onlusten te Parijs, nu van uiterst rechts en links georiënteer- den. (2e Blad en Tel., le Blad). De Oostenrijksche bondskanselier Doll- fuss te Boedapest. (Buitenl., le Blad). De Poolschc minister Beek zal een be zoek brengen aan Moskou. (Buitenl., le Blad). ENGELAND. De ontwapeningsdebatten. In het Lagerhuis zijn gisteren de debat ten over de Ontwapening voortgezet. Aanleiding hiertoe gaf een motie van den conservatief Clarry, die naar voren bracht, dat de verdediging van het Brit- sche rijk onvoldoende is, daar Engeland ter zee te land en in de lucht te zwak is. De liberaal Evans verklaarde, dat on der alle omstandigheden de vereeniging van Oostenrijk en Duitschland verhinderd moet worden. Het is nutteloos Oostenrijk nog langer als overwonnen natie te be handelen en te verlangen, dat het econo misch onafhankelijk blijft, nadat 't alles is ontnomen, wat het zou hebben kunnen helpen. Churchill was van meening, dat een onderzoek moest worden ingesteld naar verdediging ter zee. te land en in de lucht. De fabrieken moeten zoo gereor ganiseerd worden, dat zij zonder verwijl zouden kunnen werken voor oorlogsdoel einden. Verder moet Engeland van het vlootverdrag van Londen dat het ter zee insnoert, af. Bovendien moet Engeland zijn luchtstrijdkrachten zoo sterk maken als de luchtstrijdkrachten van lederen anderen staat zijn, die in aanmerking zou kunnen komen aanvaller van Enge land te worden. De regeering doet in de landsverdediging niet haar plicht. Baldwin antwoordde daarop, dat er drie redenen voor oorlog zijn: dynastieke, re ligieuze en die, welke grenzen betreffen. Dynastieke en religieuze oorlogen zal wel niemand meer verwachten. Er blijven dus alleen oorlogen over de grenzen en wel in den meest uitgebreiden zin van het woord. Het zou dus ook een economische grens kunnen zijn. Bovendien kan een grens door het aangroeien van een be volking onder zoo r. druk komen, dat een breuk ontstaat. De regeering gelooft ech ter en hoopt, dat alle meeningsverschil- len tusschen de naties door middel van het verstand zullen kunnen worden opge- lost De Britsche regeering doet thans 'n laatste poging tot oplossing van het vei ligheidsvraagstuk. Binnen zeer korten tijd zal men weten of men een succes zal kunnen verwachten of niet. De heerschap pij van het recht sluit sancties in. Wan neer het niet tot een overeenstemming komt zal Europa zich voor een buitenge woon moeilijken toestand geplaatst vin den. Wanneer 't gelukt een conventie in den geest van het Witboek tot stand te brengen moet hij een algen.eene rechts gelijkheid de kans voor allen om dat te krijgen wat ailen willen vee! beter zijn. Taak van den Volkenbond is het de mee- ningsverschillen 'usschen de volkeren op te heffen en aldus een oorlog te verhin deren. Spr. is er volkomen van overtuigd, dat deze regeering en iedere andere re geering alles zal doen om den Volken bond te behouden. Wanneer wijzigingen noodig mochten zijn, die een grootere harmonie onder de naties zouden kunnen scheppen, kunnen zij aangebracht worden

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1