mm 50 35 20 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 Februari 1934 Derde Blad No. 22664 lio-rede van minister Marchant. Ovei onderwijs en politiek. BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS LANDDEN TUINBOUW. INGEZONDEN. Jaargang Betoog tegen nationaal-socialisme en communisme. avond, van vijf minuten over acht df negen, heeft minister Marchant, dlorede gehouden over „onderwijs fenzettende, wat onder politiek is te jn herinnerde de minister aan het Ml—'13 hl Duitschland verschenen uch der Politik, welke beginselen onmogelijk door de wetenschap zijn prijsgegeven. Politiek is we- _ap die den weg wijst voor de kunst Set practische handelen. Practisch is S kunst om in het openbare leven het like te doen. Zij heeft rekening te met de verschillende geestes- en, in het volk levende. Politiek is Onmisbaar element in het besturen Ben staat, in het regeeren van een Eij. die de leuze aanheffen „weg met Elitiek", kunnen, al doorgronden zij felf niet. daarmee niets anders uit jen dan de begeerte om de geldende fck te vervangen door een andere Ik. T is niet mogelijk, de verschillen tus- J de godsdienstige, zedelijke en ver- lelijke overtuigingen der menschen ^oorschriften te verwijderen. Wel kan geerder den menschen verbieden, gingen te uiten, welke van de zijne Eén. Maai- dan blijven toch de andere Eigmgen ieven, al heeft de regeerder (fit leven geen last, voor zoo ver zijn [vermogen reikt. in Nederland zijn wij tot dusver Eaar deze on-Nederlandsche en anti- En iie methode geregeerd. In Neder- willen wij, dat elke regeerder, van t overtuiging hij zelf moge zijn, bij de ing van zijn beginsel rekening met afwijkende beginselen van n. (zijn verschillende politieke partijen, de verschillende overtuigingen op Jindig gebied leiden tot het aan- Jen van verschillende regeermethoden. Itau wel het bestaan verhinderen van (en, maar men kan niet de overtui- verwijderen, waaruit zij zijn voor- i. stelsel van evenredige vertegen- liging dient om vast te stellen de ie van den aanhang, dien elke van de [oigingen in het volk heeft. Omdat de lertegenwoordiging wordt samen- 'd naar verhouding van den aanhang trschillende overtuigingen, zijn deze |enwoordiging en dit kiesrecht van ipmsch karakter. Men kan haar ook rafef noemen, al zijn staatkundige llti sociale corporaties de grondslag organisatie heeft leiding noodig, Jol een politieke. De organisaties heb- ide politieke leiding aan politieke lei- igedragen, die zij door andere kun- rvangen. Deze leiders worden thans .bonzen" genoemd. Krachtens hun e hebben zij invloed op de keuze van leerders. De regeeringsfuncties wor- lans veelal „baantjes" genoemd, meer men zegt: „weg met de poli- I re; met de partijen, weg met de Tk: er moet maar één partij zijn en prtij ben ik", beteekenen al deze ft hier met de politiek, hier met de Ben. hier met de macht van de bon- hier met de baantjes". Er zal dan i één bons wezen, met alleen alle J men mocht opmerken, dat er onder [leidend systeem zooveel corruptie en prik zijn (op de vraag in hoeverre [juist is, kon spr. niet ingaan), ant- Jfde spr.. dat elk systeem, om daaraan [eind te maken, beter is dan het tem van den éénigen bons, omdat deze biet den geringsten waarborg kan dat er geen corruptie en geen mis- k zullen zijn; wel zullen zij gemak- |ker verborgen zijn te houden. Beteekenis van de politiek voor het onderwijs. zeide, deze politieke beschouwing te gehouden, om de aandacht sstigen op de beteekenis van de poli- Ivoor het onderwijs. Jcze vroegere onderwijswetgeving, ver- pde hij, ging uit van de gedachte, dat T.net onderwijs de staat zorgt en dat gculier of bijzonder onderwijs niet 01? is. Iele» waren van andere meening. Zij ■houwen het onderwijs als een deel van (Pyoeding. Het was hun niet genoeg, dat °™frwiizer geen aanstoot geeft. Zij centen voor hun kinderen onderwij- die dezelfde overtuiging hadden als •M?iarom §in6en zij hun eigen scholen f miöLen betaalden ze zeiven. Alleen L;Etnbaai' onderwijs werd uit de over las betaald. 0die jigen scholen hadden, hebben i£e' 1 dat het "jet rechtvaardig ►Ve de ouders, als belastingschul- openbare school medebetaalden, Eïïr 2iJ hun kinderen niet konden iJS?byen- en bovendien de school, tirht en.voor bun kinderen hadden 1 7o„ Cl JT'iOen, dat de staat de kos- leren voor a"e Nederlandsche rt d»S' 200 "big minister Marchant iókiriij0rzaalc van onzen jarenlangen dlcflHo - w1llte is geëindigd door de £d «n 17 in de grondwet vast- w,rW j de lager onderwijs-wet 1920 c van jL, r financieele gelijkstel- te Dj .„.0Pepbaar en bijzonder onder- ^■erwii-- ir eld verzorgt het openbaar Her;: fb controleert of het bijzonder ^■WelHVhïï? de gestelde eischen van BPdc worden y doet. De kosten voor 1??* colorrin- de overheidskas betaald. Nede„"LTa» den schoolstriid is een V waara" nationaal werk ge- Wbcp »eegewertten0eE alle richtinpp" iV/uiniging noodzakelijk t'nancieele moeilijk- W-derwiir!,!. bezuiniging op onze "Vysultg&ven noodzakelijk. Het bedrag onzer gewone jaaruitgaven bestaat voor ongeveer één derde uit rente en af lossing van schuld en uitgaven voor pen sioenen De bezuiniging moet dus worden gevonden op 2/3 van onze uitgaven, een kleine 400 miliioen. Daarvan komt alleen voor het ééne departement van onderwijs 150 miliioen, belangrijk meer dan 1/3. Het spreekt vanzelf, dat onderwijs een belang rijk deel van de bezuiniging moet dra gen. Maar de aangegeven grondslag van ons onderwijs zal moeten blijven gehand haafd. In dezen moeilijken tijd, aldus de mi nister. is noodig samenwerking van allen, in vrijheid. Ook op het terrein van het on derwijs moge de noodzakelijke samenwer king worden bevorderd door eerbiediging van elkanders overtuiging. De voorstan ders van de openbare overheidsschool moeten erkennen, dat voor de Nederland sche kinderen van de bijzondere school deze school hetzelfde recht van bestaan heeft. En aan de ouders, die niet de bij zondere school verkiezen voor hun kinde ren, moet geen reden worden gegeven, waardoor hun vertrouwen in de openbare school zou kunnen worden verzwakt. De voorstanders van de bijzondere school moeten de waarde en de noodzakelijkheid van het openbaar onderwijs erkennen voor allen, die niet van confessioneel on derwijs zijn gediend of die op een bepaalde plaats te zwak zijn om hun eigen confes- sioneele school te stichten. De overheid kan, doordat zijzelve met het beheer van de openbare school is be iast, daarin de bezuiniging aanbrengen, die zij verkiest. Voor zoo ver deze bezui niging betreft de exploitatie van de scholen werkt zij ook door voor de bijzondere scholen, omdat haar vergoeding van die kosten door het bedrag, voor de openbare school uitgegeven, wordt bepaald. Tot het benerken van de mogelijkheid, om nieuwe bijzondere scholen te stichten, hebben de voorstanders dier scholen loyaal medegewerkt. Zij zullen in dezen tijd dezelfde loyaliteit moeten toonen om, waar het mogelijk is, tot een doelmatiger distributie van de scholen mede te werken. Zoo kan. in onderlinge samenwerking, de organisatie van ons onderwijs in zijn ge heel worden verbeterd en zullen wij eener- ziids de kosten kunnen drukken, ander zijds door verbetering van de grondslagen en van de aaneensluiting der onderdeeien het nuttig rendement kunnen verhoogen. Dit alles zai alleen mogelijk zijn naar den nationalen Nederlandschen geest, in dien de vrijheid van overtuiging blijft ge huldigd en de samenleving niet wordt be schouwd als een geüniformeerde weer macht, waarin de levende menschen als menschenmateriaal worden beschouwd on behandeld. Elk soortgelijk systeem zou voor het Nederlandsche volk een ramp zijn. Wie de waarde van het vrije onder wijs voor ons volk erkent, zal inzien.dat het van zijn waarde zou worden beroofd, indien men overging tot een politiek sy steem. dat deze vrijheid zou uitsluiten. Gevaar van twee kanten. In onzen tijd dreigt dit gevaar van twee kanten; van het communisme en van het nationaal-socialisme. Ons volk zal nim mer zich het juk van één van beide laten opleggen. Maar in een tijd, waarin velen wanhopig zijn, zou elke propaganda, die in normalen tijd zelfs geen kans krijgt op aanvankelijk succes, zoo ver kunnen vorderen, dat zij tot ernstige moeilijkhe den kan aanleiding geven. In zoover kan de propagandist zich verheugen over het feit, dat anderen hem beschouwen als ge vaarlijk. Maar 'n gewapende moordenaar is ook gevaarlijk en een kina, dat met lucifers speelt, ook. Zoo is de propagandist van een verderfelijke staatsleer gevaarlijk, vooral wanneer hij over de geldmiddelen beschikt voor een kostbare actie. Communisme en nationaal-socialisme beschouwen elkaar als doodsvijanden, maar zijn beide even gevaarlijk voor ons onderwijs. Beide leiden ons terug naar de uitslui tende staatszorg, beide kennen slechts één overtuiging, die van den regeerder. Beide staan vijandig tegenover de be moeiing van kerk en godsdienst met de opvoeding. De één voert openlijk strijd tegen den godsdienst, dien hij beschouwt r'.s een middel tot onderdrukking van de opstandigheid. De ander slaat de kerken in boeien onder het voorwendsel, dat zij den godsdienst misbruiken voor politieke doelemden. Beide stellen ons het Neder landsche volk voor als een zedelijk gezon ken natie en zijn regeerders als een cor rupte bende. Beide kweeken paniek. Elk misdrijf, elk ongeluk schrijven zij toe aan de overheid, die zij bestrijden, zelfs mis drijven, die nog niet zijn gepleegd. Beide beoefenen den cellenbouw om het over heidspersoneel onbetrouwbaar te maken. Beide eischen trouw aan zichzelf en on trouw aan de overheid, als deze anders wil dan zij. Beide richten hun propaganda bij voorkeur op de jeugd, werken in het geheim, vormen knokploegen en zeggen, dat er voor alles geld is. Belde eindelijk gronden hun propagan da op het vooropgestelde alternatief: de toekomst is óf aan de communisten óf aan de nationaal-socialisten. Een derde heeft geen kans Het griezelige alternatief is Goddank fantasie. Deze enge geestverwantschap van de beide strijdende bewegingen verklaart, waarom lieden van de eene beweging zoo gemakkelijk overgaan in de andere. Men pronkt zelfs met den bekeerde, die in de gevangenis, waar hij wegens opruiing verbleef, tot inkeer kwam en daarna met een tot prooagandist werd benoemd. Wonneer men het Nederlandsche volk voorstelt als een bedorven, baatzuchtige bende, doet men een verderfelijk werk. Dit volk. met al zijn gebreken, staat mo reel, Intellectueel, In gerechtigheid en in HANDELSBETREKKINGEN' MET BELG IE Een voorloopigc overeenkomst getroffen. De sedert enkele weken tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie afwisselend te Brussel en te 's-Graven- hage gevoerde besprekingen hebben ge leid tot een overeenkomst ter regeling van de handelsbetrekkingen tusschen belde landen. De parafeering geschiedde op het Ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage door de voorzitters van de beide delegaties, te weten van Nederland sche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van den Economischen Voorlich tingsdienst, van Belgische zijde door den heer Suetens, directeur van de Handels verdragen aan het Ministerie van Buiten- landsche Zaken te Brussel. In afwachting van de definitieve rege ling van enkele punten, welke, mede om redenen van technischen aard. nog niet definitief konden worden vastgesteld, draagt het arrangement een voorioopig karakter. Wanneer ook deze kwesties defi nitief zullen zijn geregeld, zal het arran gement een algemeene regeling vastleggen voor de wijze, waarop beide landen elkan der gedurende het jaar 1934 op het gebied der contingenteering zullen behandelen en zullen tevens verschillende, den laatsten tijd door den handel in elk van beide lan den in het andere ondervonden moeilijk heden, tot een oplossing ziin gebracht. De tekst wordt aan de betrokken reeeeringen ter definitieve goedkeuring voorgelegd: de onderteekening mag binnen korten tijd worden tegemoet gezien. HANDELSBETREKKINGEN MET FRANKRIJK. Een Nederlandsche delegatie naar Parijs vertrokken. Gisteravond is een Nederlandsche dele gatie naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen betreffende de economische betrekkingen tusschen Ne derland en Frankrijk. De delegatie staat onder leiding van den heer A. Th. Lam ping, directeur van den economischen voorlichtingsdienst en bestaat verder uit de heeren H. A. Hooft, referendaris aan „Buitenlandsche Zaken", ir. R. P. Bont huis. inspecteur van den landbouw en dr. A. Sevenster, Rijkslandbouwconsulent en wnd. handelsattaché aan Hr. Ms. ge zantschap te Parijs. Als secretaris is aan de delegatie toege voegd de heer E. Star Busman, gezant schapssecretaris 2e klasse. Tevens zijn naar Parijs vertrokken de heeren mr. P. W. J N. Cort -'an der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Neder landsche Werkgevers en mr. H. van Haastert, secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. als vertegenwoordiger der drie centrale landbouworganisaties, welke beide heeren aan de delegatie voor lichting zouden bunnen verschaffen, inzake de belangen van de nijverheid, resnectievelijk van den land- en tuinbouw. SAMENWERKING VAN TRAMWEGEN. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp ter bevordering van de samenwerking van tramwegen in den Achterhoek van Gelderland zonder debat en z h. st. aangenomen. SNELLER GOEDERENVERVOER BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Door de Ned. Spoorwegen is een belang rijke verbetering in het vervoer van vrachtgoederen gebracht, door groepwa- gens in te voeren, die niet alleen met snelgoederentreinen maar ook met som mige reizigerstreihen vervoerd worden, waardoor de bestelling en aflevering van vrachtgoederen belangrijk versneld wordt. Tn aansluiting hiermede heeft ook de directie van Van Gend en Loos A.T.O. een groepage-dienst ingevoerd voor vlugger doorzending van de vrachtgoederen der Ned. Spoorwegen. vrijheid, onder de volken der wereld in de eerste rij, Voor een goed deel heeft hel.' dit aan ons onderwijs te danken. Wij hebben een onkreukbare rechter lijke macht. Wij kennen geen buitenge wone rechtsmachten, geen parate execu ties, geen geregelde mishandelingen en levensberooringen, door onverantwoorde lijke en onbeheerschte organisaties, geen vrijheidsbeneming buiten de wet. Ieder, die regeeringsfuncties uitoefent, wordt gecontroleerd, op zijn vingers gekeken en in het publiek besproken. In Nederland hebben wij een in overgroote meerder heid onkreukbare pers. Er is verantwoor delijkheid en verantwoording van het be gin tot het einde. Een gelijkgeschakelde eenheidspers van een niet verantwoorde lijke regeering kennen wij niet. Spr. wees voorts op de in ons land bestaande vrij heid van openbare geloofsbelijdenis, van opvoeding en onderwijs. Ons Volk blijve zichzelf. Zoo sprak minister Marchant. die nog opmerkte, dat er ook in Nederland werk loosheid en ellende zijn, maar dat ner gens Ier wereld grootere offers zijn ge bracht. om deze ellende te verzachten, en dat, wie deze ellende aan den regeerings- vorm toeschrijft, er niets van begrijpt. De toestand is moeilijk, doch zou nog veel erger kunnen zijn Wij lezen, aldus spr., dagelijks, hoe erg moreel en materieel, naar recht en- vriiheid, naar zekerheid en naar zelfbeschikking. hoe erg het ook hier zou kunnen worden. Het Nederlandsche volk blijve in de zen bangen tijd zichzelf. Het heeft geen behopfte aan imnort van zedeliike en staatkundige mode-artikelen uit den vreemde. Het vervalle niet tot defaitisme, beware zijn zelfbewustzijn en handhave zijn Dlaats aan de spits. „Ons vo'k." besloot minister Marchant .heeft veel moeten lijden en het zal nog meer te lijden krijgen Het heeft dit alles tot dusver gedragen met een waardigheid, die eerbied afdwingt. Zoo moge het blij ven. Zoo alleen kunnen wij de moeilijk heden overwinnen,'1 CONGRES R.K. .MIDDENSTAND. Een resolutie vastgesteld. Aan het s'.ot van het gisteren te 'sGra- venhage gehouden congres van den RIC Middenstand is de volgende resolutie vast gesteld De Nea R.K. Middenstandsbond, op Dinsdag 6 Februari te Den Haag in buiten gewoon congres bijeen ter behandeling van zijn program tot ordening saneering en bescherming van het middenstandsbedrijf. gehooid dc sprekers: stelt vast, dat de huidige crisis ook op het middenstandsbedrijfsleven in buiten gewone mate haar ontwrlchtenden invloed uitoefent, en dat door de ontwikkeling der economische en maatschappelijke verhou dingen de ordening en saneering in de diverse takken van middenstandsbedrijf, meer nog dan vroeger en minstens even sterk als in andere bedrijfstakken, tot een dringende noodzakelijkheid is geworden in het belang der bedrijfsgenooten en in het algemeen economisch be'ang; spreekt zich andermaal uit voor publiek rechtelijke organisatie van het bedrijfs leven op den grondslag van zelfbestuur en als inzet tot een volledige corporatieve herordening der maatschappij, en ver werpt met de meeste beslistheid iedere poging tot fascistische of nationaal-socia- iistisehe partijdictaïuur in staat, maat schappij en levensbeschouwing: verlangt van de vereeniging in nauwe samenwerking met het georganiseerde be drijfsleven een doelbewuste en positieve midenstandspolitiek. :n den zin van het ordenings- saneermgs- en beschermings program van den N. R K. M mede door tijdelijk vestigingsverbod, vaststeling van vestigingseischen en afdoend optreden te gen de concurrentie-excessen, en verlangt daarnaast rechtsstreeksche maatregelen om met gezonde kleinbedrijf, speciaal in den detailhandel, te behoeden tegen onnoodige verdere verdringing door grootbedrijf en coöperatie in het algemeen belang der maatschappij verwacht daartoe de medewerking van de Rli. Staatspartij in den zin van haar Manifest: roept den katholieken middenstand op, om in volledig besef van zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid, bij voortdu ring te streven naar de meest volmaakte vervulling zijner economische taak, en ook zijnerzijds door principieele vakorganisa ties de ordening der bedrijfstakken zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Besluit deze resolutie ter kennis te bren gen, overal waar het behoort, en gaat over tot de orde van den dag. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LISSE. Geref. Gem Nam. 7 uur, ds. Verhagen van Middelburg. NOORÜWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht. prof. di-. A. H. den Hartog van Amsterdam VOOR DONDERDAG 8 FEBRUARI. ALPHEN AAN DEN RIJN Gebouw Jonathan: Nam. halfacht, ds. Schoneveld. Ver.geb. Julianastraat: Nam. halfacht, ds. J. W. van Lokhorst. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. K. Groen van Rotterdam. KATtVI.IR AAN ZEE. Geref. Gem. iRemisestr.)Nam. half acht, de heer Wijting van Rijssen. LISSE Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht. ds. A. Bikker, zendeling. NIEUWE-WETERING. Chr. Schooil:: Nam. halfacht. ds. Buf- finga van Rotterdam. RIJNS «TER WOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 6 3/4 uur, ds, Heerma van Aalsmeer. WADDINXVEEN. Geref. Kerk: Nam. halfacht, N. Baas van A'dam en ds. Smidt. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk iPolder)Nam 6 3/4 uur. ds. D. Driessen van A'dam. Ds. B. OOSTHOEK t GEZINDHEID VAN DEN AMBTENAAR. Naar wij vernemen aldus het Hbld. heeft H. M. de Koningin op 26 Januari j.l. te Unterwasser het besluit geteekend, waarbij het ambtenaren-reglement voor de provincie Utrecht in overeenstemming is gebracht met de rijksregeling, zoodat ambtenaren, wegens hun politieke gezind heid kunnen worden ontslagen. Met name is in dit reglement thans de mogelijkheid van eervol ontslag opgenomen op grond van revolutionnaire gezindheid en voorts van het lidmaatschap of het steun ver- leeneu aan een vereeniging, die naar het oordeel der overheid een behoorlijke plichtsvervulling in verzaak kan brengen of schaden. DE POSTVLUCHTEN. De Ijsvogel (uitreis) vloog gisteren van Bagdad naar Djask en de Rijstvogel (thuisreis) van Bagdad naar Rutbah Wells. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon besluit is met 15 Februari benoemd tot burgemeester van Helvoirt mr. E. J. J. M. Bloemen. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot lid en voorzitter van den Onderwijs raad prof. dr. R. H. Woltjer te Amster dam en zijn benoemd tot leden van ge noemden Raad: prof. dl'. W. J. Aaiders te Groningen; dl" L. Alma te Amsterdam; nrej. M. A. Bonneke te Amsterdam, ir. R. Drucker te 's-Gravenhage. dr. C. Hentzen te Maastricht; mevr. W. Mansholt Andreae te Glimmen, A. Oosterlee te Nij megen. prof. G. Scheltema te Groningen, W. Toose te Doom, P. Voogd te Haarlem en dr. H. A. Weststrate te Zeist. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is: I. aan den heer R. W, H. Hofstede Crull. oud-voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arn hem en Omstreken, te Doctinchem, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Spoorwegraad. met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten: II. tot lid van den Spoorwegraad benoemd tot 15 Februari 1936 de heer W. Engelberts, Algemeen Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Anrhem en Om streken. te Arnhem. RECLAME. 5629 NU goedkooper! TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 11 tot en met 17 Februari 1934, de prijs voor het taxe-ge- deelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk. is vastgesteld op 61/4 61/2 en 6 3/4 cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld on 2 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". Na een ernstige ongesteldheid is te Kam pen in den ouderdom van 38 jaar overleden ds. B. Oosthoek, predikant bij de Chr. Ger. Gemeente aldaar Bastiaan Oosthoek werd 21 Sept. 1895 te Ridderkerk geboren en ontving zijn op leiding aan de Theo!. School der Chr. Ge reformeerde Kerk te Apeldoorn. In 1926 candidaat geworden, aanvaardde hij 24 Oct. van dat jaar het predikambt bij de Chr. Geref. Gem. van Soest. In 1928 ver trok hij vandaar naar Dokkum om zich 5 Febr. 1931 aan de gemeente van Kampen te verbinden als oovoleer van ds. K. G. v. Smeden, thans te Enschedé Ds. Oosthoek- was een hekend voorstander van de Staatk. Geref. Partij. Hij maakte deel uit van haar hoofdbestuur en was voorzitter van de afd. Kampen. Ook heeft hij bij de jongste Kamerverkiezingen een groot aantal spreekbeurten voor deze partij vervuld. Zijn stoffelijk overschot zal as. Vrij dagmiddag te Kampen worden teraardebe- steld. Tevoren zal om 2 uur in de Chr. Geref. Kerk een rouwdienst worden ge houden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE VERGADERING DER FASCISTEN. Wilt U zoo vriendelijk zijn en het vol gende in uw Dagblad opnemen. Bij voor baat onze dank. In het Leidsch Dagblad van Dinsdag avond komt om, voor een verslag van de vergadering der Nationaal-Socialistische- Bcweging. gehouden op Maandag 5 Febr. j.l .in de Burchtzaal. De spreker van dien avond de heer Overwijn heeft onder meer beweerd, na de gebruikelijke vriendelijkheden aan het adres van de S.D.AF., dat wij verantwoor delijk zijn voor het pamflet, dat de vorige week is verspreid. Althans het verslag vermeldt hieromtrent het volgende: „In scherpe bewoordingen hekelde de spreker vervolgens het pamflet, dat van de zijde der SXJ.A.P. dezer dagen in Leiden werd rondgestuurd en het ad vies gaf bij de vermelde fascistische win keliers niet te koopen". Wat deze heer heeft beweerd, is een leueen. We verklaren hier, dat dit pamflet niet door of vanwege de S.D.A.P. is uit gegeven. Wanneer deze politicus een klein beetje met de strijdwijze der S.DA.P. op de hoogte was. dan zou hij moeten weten, dat door de S D.A.P. nimmer, maar dan ook nimmer kranten, manifesten, vlug schriften enz worden uitgegeven, zonder dat de naam der S.D.A P. er op voorkomt. Naast de naam wordt altijd het adres van het secretariaat vermeld en dikwijls ook de namen van voorzitter en secretaris. Wanneer we iets laten verschijnen, dan dragen we daarvoor de volle verantwoor delijkheid De strijdwijze zooals die in het bedoelde manifest tot uitdrukking komt. is niet de onze. Wij bestrijden niet de winke liers, maar we zeggen tegen de menschen, kooot geen Duitsche waren. Trouwens in het avondblad van de Vooruit van Zaterdag 3 Februari j.l. is reeds bekend gemaakt, dat het niet van onze zijde is. Nochtans verhindert dit de heer Overwijn niet. om het toch maar de S.D A.P in de schoenen te schuiven. Misschien ongewild heeft de heer Over wijn de Politie een groote dienst bewezen. Voor zoover het me bekend is. is de Politie op zoek naar de daders. Welnu zil kunnen bil den heer Overwijn terecht, deze weet precies wie de daders zijn. Alleen ik ben bang als de heer Overwijn bij de Politie moet verschijnen, hij niets zal weten. A. J. JONGELEEN. Secr. Afd Leiden der S.DA.P, Javastraat 56 Van de zijde der NSB. verzoekt men ons om opname van het volgende: In het verslag van de vergadering van de N.S.B. is een kleine onjuistheid ge slopen. In het verslag wordt ni. gesproken van een pamflet dat van de zijde der S.DA.P. dezer dagen werd rondgestuurd enz. Dit is niet juist. Soreker heeft gezegd van marxistische zijde. Later heeft hii ook nog een partij genoemd, echter niet S.D.A.P. Het DamUet is nl. niet onderteekend bü- gevolg bestaat er wel een vermoeden maar echter geen bewijs van welke Dartij dit moois afk'mstie is. U zoudt ons zeer verplichten met een kleine rectificatie, waarin dan gerust ge sproken kan worden van .marxistische zijde" want cllt is gezegd en in ieder ge val juist. Met Hoogachting, Uw dw, J. WOLTERS,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9