Het Fransche kabinet Daladier overwinnaar gebleven. Groot gejoel in de Kamer. ij*cm Op straat een veldslag geleverd. LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Woensdag 7 Februari Ij AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. O Een Pyrrhus-Overwinning? Zooals wy gisteren voorzagen, is het te Parys een ..warme" dag geweest, zoowel in als buiten het parlement. Er heerschte een nerveuse spanning toen de regeerlng-Oaladler zich aan het parle ment voorstelde. Toen de regeering de zit tingszaal binnenkwam, werd zy door de algevaardigden der linkerzyde toegejuicht, terwyi algevaardigden der recüterzyde luidruchtige uitroepen slaakten en nu en dan lel joelden. Minister-president Daladier betrad di rect het spreekgestoelte in las de regee ringsverklaring voor. Hierby werd hy her- haaldeiyk van rechts geïnterumpeerd, ter- wyi de linkerzyde dan met by val ant woordde. Enkele malen moest Daladier zyn redevoering even onderbreken, éénmaal was het rumoer zells zoo groot, dat de president der Kamer zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen nog voordat de premier zyn verklaring had afgelegd. Na de hervatting der zitting kon de minister-president zyn redevoering be ëindigen. De regeringsverklaring. Over de regeeringsverklaring zelve het volgende: „zy vraagt de oprichting eener onder zoekingscommissie. Terwyi deze commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle partyen, de waarheid op duidelijke wijze -aan het licht zal doen treden, zal het par lement het legistatief werk moeten her vatten, de wetten moeten aannemen tot krachtdadige bescherming der spaarders, tot vaststelling der begrooting vóór 31 Maart 1934, ten einde te beletten, dat de arbeid van 18 maanden, door vyi regee ringen verricht, vruchteloos biyit. Wanneer de begrooting ls afgehandeld, moeten maatregelen genomen worden ter bestryding der werkloosheid en ter bevor dering van het economische leven van het land. Onze handelsbalans moet door een poli tiek van werkeiykheidszin verbeterd wor den, een politiek di^ berust op wederkee- rlge verdragen. Men zal de basis van ons oud belastingsysteem moeten terugvinden en de verouderde en gecompliceerde be- stuursmethoden door een eenvoudig en modem apparaat moeten vervangen. Terwyi nietsdoeners met ongeduld wach ten op nieuwtjes, valsche of ware, over schandalen, en sommigen daarin een revanche meenen te vinden voor eigen mislukking, vraagt de Fransche boer zich af. hoe hy zyn producten zal verkoopen, ziet de arbeider zyn loon verminderen, terwyi ook hem de vrees bekruipt eener dreigende werkloosheid, voert de in dustrieel een stryd op leven en dood tegen de aldoor heviger wordende buitenland- sche concurrentie, dreigt de middenstand te bezwyken onder de duurte, ziet onze jeugd met zorg een onzekere toekomst tegemoet. De afgevaardigden, die het rechtstreek- sche contact met het volk, dat hen ge kozen heeft, niet verloren hebben, kennen dat ïyden en die onrust en die verwach tingen; zy heerschen In alle provincies. Kan ik dan aannemen, zonder u onrecht te doen, dat gy tweedracht en gepassio- neerden stryd verkiest boven de vervulling van den plicht, waartoe het Frarfsche volk u opdracht gaf? Schandalen gaan voorby, de moeilyke problemen biyven, en wil de republiek zich handhaven, dan zal zy die problemen tot een oplossing moeten brengen. Tegenover het onrustige en verdeelde Europa zullen wy opnieuw bevestigen onzen wil tot vrede en veiligheid. Onze buitenlandsche politiek kan in twee woor den worden samengevat: internationale samenwerking en nationale verdediging Wij zullen trouw blyven aan den Vol kenbond, trouw aan onze vrienden. In het bewustzyn, dat Frankrijk te dui- deiyke bewyzen van zyn vredelievendheid heeft gegeven, dan dat het 't oordeel dei- volkeren te vreezen zou hebben, zullen wy, noch uit verblindheid, noch uit zwakheid de verantwoordeiykheld op ons nemen, ons land met ganscb Europa ln een nieuwe catastrophe te laten weggiyden De vrede is een ideaal. Maar het is niet voldoende, slechts wenschen te formulee ren ln de richting van dat ideaal; men moet dat ideaal verwezenlyken met eer lijke middelen, niet in ydelen sclüjn, noch met gevaariyke dubbelzinnigheid. Voor dit. werk heeft de regeering een meerderheid noodig. De regeering doet derhalve een beroep op het souvereine parlement, om het vertrouwen te herstel len, het regime te verdedigen, de wet en het parlement, dat de wetten maakt, naar bulten weer te doen eerbiedigen. In moeilyke tyden hebben onze groote voorvaderen de energie gehad, de demo cratische orde te handhaven. Thans moe ten de vereenigde republikeinen hun voor beeld volgen, indien zy de welvaart willen verzekeren van een der weinige nog ln vrijheid geregeerde landen. Op hun eens gezindheid doe ik een beroep, in het be lang van het vaderland". De interpellaties weggewerkt. Nadat de regeeringsverklaring was voor gelezen maakte de president van de Kamer bekend, welke interpellaties waren inge diend. De minister-president verklaarde accoord te gaan met de directe behandeling der interpellaties van Dommenge, Ybarnegary, Frank! n Bouillon en een communist, ter- wyi hy de verdaging eischte van alle an dere interpellaties. Aan dit voorstel ver bond Daladier de kwestie van vertrouwen De Kamerpresident kondigde hierop aan, dat een voorstel was ingediend ter zake van hoofdehjke stemming. Aangezien hy evenwel de voor dit voorstel vereischte handteekenlngen niet kon lezen, moest de zitting even worden onderbroken. Na de hervatting der zitting verklaarde Boulsson, dat het voorstel reglementair was en om vier uur begon de stemming, welke ongeveer 45 minuten in beslag nam. Nog nimmer is een regeeringsverklaring onder zulke onrustige omstandigheden voorgelezen als die van Daladier. Eenlge afgevaardigden hebben geroepen; „Vive Chiappe", terwyi de socialisten en communisten zyn arrestatie eischten. Tenslotte bleek Daladier met 300—217 stemmen in de meerderheid te zyn ge bleven. Na de redevoeringen van eenige afge vaardigden legde Daladier den nadruk op zyn vast besluit het regime te beschermen tegen demonstraties. Hy twyfelde er aan of deze betooginge nvan zekere oud-strij ders werkeiyk in overeenstemming waren met den wensch van hen, die den oorlog hebben meegemaakt. Van de gearresteer den zyn de meesten geboren na 1900. „Ik wil niet," aldus Daladier, „dat in Frankrijk een vierde macht opkomt ln den vorm van straatbe toogingen". Ten slotte stelde hy een korte onder breking der zitting voor. opdat de fracties het eens zouden kunnen worden over hun sprekers. Dit voorstel verwekte een groot kabaal, zoodat de Kamerpresident met moeite de orde kon herstellen. Toen vervolgens algevaardigde Henri Haye persisteerde by zyn voorstel hoofde lijk te stemmen over de toelating van zijn interpellatie, doch Da'adier ter vermyding van overbodig tydsverlles voorstelde de be handeling van alle Interpellaties te verda gen brak een ontzettend rumoer uit. Tardieu betrad hierop het spreekgestoel te. doch hli kon niet aan het woord komen. Den president bleef niets ander over dan de zitting opnieuw te schorsen. Na 'n korte pauze werd de zitting voort gezet. Tardieu protesteerde tegen de door den minister-president voorgestelde verdaging van alle interpe'laties Hij werd tijdens zyn toelichting voortdurend geïnterrumpeerd. Hierop werd overgegaan tot stemming over 't voorstel tot verdagen. D? minister president had opnieuw de kwestie van ver trouwen gesteld. Met 302 tegen 204 stemmen sprak de Kamer zich daarop uit voor het sluiten van het debat over de agenda. Vervolgens werd overgegaan tot hoofdelUke stemming over het voorstel der regeering om alle inter pellaties te verdagen. Nogmaals ste'de de regeering hierby de kwestie van vertrouwen. Om 20.30 uur werd het voorstel der regeering met 360 teven 220 stemmen aangenomen. De Kamer werd tot Donderdagochtend verdaagd. In den Senaat. In den Franschen Senaat heeft minister Penancler der regeeringsverklaring voor gelezen. welke toegejuicht werd door de linkerzyde en door de rechterlyke en het Centrum met ironische uitroepen ontvan gen werd Vervolgens werd de zitting op geheven. Op straat een veldslag. Intusschen was het op straat tot gewel dige betoogingen gekomen. Vooral op de Place de la Concorde en op de Champs Elysée in de buurt van de Madeleine. Al krachtiger drong de menigte op in de rich ting van het parlementsgebouw, waar de toegang krachtig was afgezet Het rumoer was ontzettend. Er was een kolossale poli- tie-macht op de been! Op de Place de la Concorde hebben de betoogers een autobus in brand gestoken. De ruiten van de autobus werden ingesla gen en de glasscherven benut als projec tielen tegen de politie Aan beide kanten vielen gewonden. Verschillende manschap pen van de garde républicaine moesten zich met ernstige hoofdwonden onder ge neeskundige behandeling stellen. Ook ver schillende paarden werden gewond. Ver scheidene malen chargeerde de bereden politie met blanke sabel. Op de Champs Elysées richtten demonstranten, die lid zyn van de vereeniging van oud-strijders, barricades op van banken en hekken, zy hadden werktuigen meegebracht, waar mede zy het asfalt stuksloegen. De métro stations in deze buurt zijn afgezet en de treinen passeerden de stations zonder stoppen. Over de geheele linie werd de politie eerst teruggedrongen. Teneinde de me nigte te beletten de brug. die naar de Quay d'Orsay leidt te overschryden en zich naar de Kamer te begeven, bood deze echter de opdringende massa krachtig tegenstand en zag zich ten slotte genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Tegen acht uur werden een honderdtal schoten gelost. Afgevaardigden en voet gangers vluchtten achter de groote yzeren hekken van het Kamergebouw, welke on- middeliyk gesloten werden. Vele nieuws gierigen namen de wijk in het ministerie van buitenlandsche zaken. Volgend beeld van den strijd wordt ons nader gemeld: Voortdurend suizen steenen, flesschen en staven yzer langs de ruiters, wanneer zy op de betoogers inrijden. Het aantal ge wonden aan beide kanten neemt toe. Op de Place de la Concorde heeft de politie bevel gekregen eenige salvo's ln de lucht te lossen teneinde de massa schrik in te boezemen. Verscheidene schoten troffen het hotel Crillon. Een Ameri- kaansch dienstmeisje werd in het hoofd getroffen en op slag gedood. Op de straten en pleinen, die het tooneel der betoogin gen hebben gevormd, ziet men hier en daar groote plekken bloed van de zwaar gewonden. In de Rue de Rivoli is een kleine barricade opgeworpen, die echter door de politie is genomen. Vooral aan het aantal ingeslagen ruiten ziet men, dat de betoogers ook hier huis gehouden hebben. Tegen 21 uur 30 liepen de betoogingen op de Place de la Concorde geleidehjk af. De demonstranten trokken in lange ryen langs de Madeleine, waar bereden garde républicaine verscheidene malen op de menigte inreed om deze te verspreiden. De Place de la Concorde biedt het uiter- iyk van den daar geleverden strijd. Op drie plaatsen branden de overblyfselen van omgegooide auto's. Een soort barricade, die de betoogers gevormd hadden met uitge trokken boomen en andere voorwerpen strekt zich uit tot dicht by de brug. Af en toe ziet men een Roode-Kruis-wagen met gewonden over het plein rijden. Een paar ruiterlooze paarden galoppeeren zonder zadel en teugels voort, totdat zy door de politie gevangen worden. Het plein ligt be zaaid met stukken ijzer, glassplinters en steenen, die tot projectielen hebben ge diend. Een lid van de bereden garde répu blicaine loopt langzaam naar de verband- plaats. Hij draagt een helm in de hand. Hy vertelt hoe hy van zy'n paard gevallen is doordat hy door een naar zyn hoofd geworpen projectiel getroffen is. In zyn helm zit een groot gat. Op de brug naar de Kamer is een politie auto verschenen, die naast de reeds aan wezige is gaan staan, zoodat passeeren daar onmogeiyk is. Het ministerie van ma rine op den hoek van de Place de la Con corde en de rue Royale vertoont nog de sporen van een bestorming; verscheidene ruiten zyn vernield. Terwyi een golvende menigte de politie handen vol werk geef op de Place de la Madeleine rukt van de groote Boulevards een nieuwe stoet oudstrijders op. wier vlaggen door de massa juichend worden verwelkomd. Luid schallende spreekkoren juichen ononderbroken; „Vive Chiappe". Voor het Théatre des ambassadeurs is weer een autobus in brand gestoken. Op de Champs Elysées demonstreeren oud- stryders en camelots du roi, de eersten dra gen blauw-wit-roode vlaggen en opschrif ten mee. 'n Straatredenaar verklaart: „Wy willen geen partijen meer, wy willen geen bedriegers in de Kamer, wy willen slechts één éénig Frankryk zyn, zooals wy zouden zyn, wanneer het tot een oorlog tegen de „boches" zou komen. Wij kunnen onszelf reeeeren. Naar de Kamer!" Na beëindiging van dè Kamerzitting was het Kamergebouw byna aan alle kanten door betoogers omringd. Hierop werd be vel gegeven de wandelgangen en de zit tingszaal te ontruimen. Alle lichten aan de voorkant van het gebouw werden gedoofd en de vooringangen naar de Kamer werden gesloten. De afgevaardigden, toeschouwers en journalisten, die deelgenomen hadden aan de zitting, moesten het gebouw aan den achterkant verlaten. Voor de woning van den voorzitter van de Kamer werd een afdeeling brandweer geposteerd om zoo spoedig mogelyk te kunnen ingrijpetl, wan neer zulks noodig mocht zyn. De leden der regeering zyn onmiddellyk na beëindiging van de zitting in kabinets raad byeengekomen om den toestand te bespreken en te onderzoeken. Slachtoffers. Verscheidene honderden arrestaties zyn verricht. Een groot aantal personen is ge- wond. het juiste aantal is nog niet bekend. Ook zyn er dooden gevallen. Officieel I werden reeds deze cyfers gegeven: 3 doo- j den, 200 gewonden en 90 gewonde politie- j mannen, doch van andere zyde verluidt, dat er zeker 15 dooden zyn. In de eerste nachtelyke uren kwaim het opnieuw tot ernstige botsingen. Bereden garde républicaine chargeert herhaaldelyk en wordt door de betoogers bekogeld met alle mogelyke projectielen. 1 Op de groote boulevards is het tot bot singen gekomen tusschen een communisti- schen stoet en een afdeeling oudstrijders. De communistische betoogers schreeuw den: „Daladier moët neergeschoten wor den". Op verschillende plaatsen in de stad wordt geschoten. Onder de gewonden be vindt zich ook de directeur der stedelyke politie. Volgens een mededeeling van de politieprefectuur zijn de oudstrijders en de leden der vaderiandsch gezinde orga nisaties de kem der betoogingen. In totaal zouden een 6000-tal hunner op straat zyn. Na den kabinetsraad verklaarde de minister van justitie, dathy een onderzoek zou instellen tegen onbekenden wegens benadeeling van de veiligheid van den staat, ophitsing tot moord, tot handtaste lijkheden en brandstichting. De directeur van de Action Franfaise, Charles Maurras, de geestelijke leider dezer beweging is aangeklaagd wegens „opruiing tot moord". De nieuwe prefect van politie van Parijs, Bonnefoy. die het optreden van de politie leidt, verklaarde: ,Jk heb vandaag 10.000 man ter bescherming van Parys tot mijn beschikking. Ik zal nog meer manschap pen oproepen, wanneer dat in de eerst volgende dagen noodig ?al zyn. De politie macht moet meester blyven van het ter rein." Om 10 uur werd voor het Kamergebouw een afdeeling infanterie opgesteld om voor alle gevallen gereed te zyn. De incidenten hebben reeds tot protesten van Kamerleden en stedelyke afgevaar digden geleid. De kamerleden, die Parys in het parlement vertegenwoordigen zyn, vergezeld door eenige gemeentelyke afge. vaardigden, naar den minister president gegaan, teneinde by hem stappen te doen ln verband met de onlusten. In het ver loop van de botsingen zyn n.l. 2 gemeen teraadsleden gewond en deze gewonden. evenals 6 andere gemeenteraadsleden zyn door de politie weggeleid. Verscheidene gemeenteraadsleden waren n.l. uit het af gezette raadhuis vertrokken en hadden zich aan het hoofd gesteld van een optocht van de patriottische jeugdvereeniging. Tegen VU uur was de rust eenigzins teruggekeerd. Daladier tot de pers. Om kwart voor twaalf heeft Daladier voor de pers de volgende verklaring af gelegd: „De oproep tot rust en koelbloe digheid, welke de regeering vanmorgen vroeg in de pers heeft uitgevaardigd, is door de voormalige oud-strijders gevolgd, die geweigerd hebben zich by beroepsop ruiers aan te sluiten. Daarentegen heb ben bepaalde patriotische vereenigingen steeds weer naar opstand gestreefd en naar een gewelddadigen stryd tegen het republikeinsche regiem en zyn met mes sen en revolvers tegen de regeering op getreden. De republikeinsche garde en de bereden garde zyn overvallen. Aan den kant van de verdedigers van de orde zyn talrijke beambten gewond. Door de identificatie van de gearresteer de betoogers is het bewys geleverd, dat het een gewapende aanslag op de veilig heid van den Staat gold. Dank zij de rust en koelbloedigheid van de bewaarders van de orde zyn deze aanvallen afgeslagen en de onruststich ters hebben hun doel niet bereikt. Ter stond zyn de noodige maatregelen geno men om iedere nieuwe poging te fnuiken. De regeering is zich haar plicht tegen over het land. de orde en de vrijheid be wust. Zy is besloten met alle middelen die de wet haar toekent, de veiligheid van de bevolking en de onafhankelijkheid van het republikeinsche regime te ver- zckcrciii" Daladier rekent voor de ondersteuning by al deze takken op de medewerking van het Fransche volk, dat er verre van is voor de aanspraken van een minder heid te bulgen en vastbesloten is vast te houden aan zyn vrije instellingen. Ook de provincie in beweging. Uit de provincie komen geleideiyk be richten binnen, die er op wyzen, dat de oproerige stemming niet beperkt is ge bleven tot de hoofdstad, maar het geheele land aangetast heeft. Te Nantes hebben zoowel links- als rechts georiënteerde, vereenigingen gede monstreerd tegen de op het Marktplein samengetrokken bereden politie. Ver scheidene paarden werden door de menigte, toen de politie op de betoogers inreed, zwaar verwond. In Nancy trokken aanhangers van de Action Fransaise en van patriottische jeugdbonden door de straten. Ook hier werd de bereden politie tegen de betoogers in het veld gebracht, hetgeen door de demonstranten beantwoord werd met een regen van projectielen van allerlei soort. In Boulogne sur Mer vormden 500 tot 600 werkloozen een stoet, die door de straten trok onder gezang van de Inter nationale en geroep om Arbeid en Brood. Een commissaris van politie, die de demonstranten wilde tegenhouden, werd tegen den grond geslagen. Eén persoon werd gearresteerd. Voorts betoogingen in Rijssel, Lyon en Rouaan! Zelfs in Algiers is het tot botsingen ge komen tusschen patriottische jeugdorga nisaties en de politie. Aan beide kanten zijn hier gewonden gevallen. By al deze demonstraties zyn talrijke arrestaties verricht. Meening van Doumergue. De voormalige president van Frankryk, Doumergue, heeft aan een vertegenwoor diger van het politiek weekblad „1934" een onderhoud toegestaan en zyn meening ge zegd over den binnenlandschen poHtieken toestand. De diepste oorzaak van de huidige poli tieke verwarring in Frankryk ziet Dou mergue ln het gebrek aan discipline der I Fransche staatsburgers, i „Wat Frankrijk momenteel de wereld te aanschouwen geeft", aldus de oud-presi dent. „is geen democratie. In zekeren zin zou men van een dictatuur kunnen spre ken, als 600 afgevaardigden vier jaar lang niemand verantwoorde'ijkheid verschuldigd zyn en ieder contact met het volk verlie zen Slechts daardoor is het mogelyk ge weest, dat zy zich in dienst van particu liere belangen stelden. De ware democratie bestaat ln evenwicht van parlement en be stuur. waarvan thans echter geen sprake kan zyn". Doumergue zeide voorstander te zyn van grondwetsherziening: „Het recht tot ont binding van het parlement wordt overigens reeds in de Fransche grondwet erkend, en het zou wenscheiyk zyn, dat men in Frankryk er aan wende, dit recht toege past te zien. Wanneer er tusschen de regeering en het parlement een conflict bestond, dien den nieuwe verkiezingen te worden uitge schreven. De afgevaardigden zouden zich dan wel eenige ma'en bedenken, voor ze een regeering ten va! brachten". Doumergue heeft dezer dagen een lang durig onderhoud gehad met den tegen- woordigen staatspresident. Lebrun. Oordeel der „Paris Soir." Tegen middernacht gaf de „Paris Soir" een extra-editie uit, waarin o.a. gezegd wordt: De gebeurtenissen, die Parys in bloed gedompeld hebben zullen zekeriyk tot in het parlement doordringen en diegenen inlichten, die niet hooren willen en naast het leven van het land staan. Wy hebben verklaard, dat de verontwaardi ging des lands ontzaggeiyk was. Het is treurig te moeten constateeren, dat deze vaststelling nog beneden de waarheid is gebleken. Men kan zich geen hartver- scheurender schouwspel denken dan het ons gebodene: mannen, die de Marseil laise zingen en wier borst versierd wordt door oorlogsmedailles van alle soorten, worden door paarden vertrapt, grijsaards door de garde mobile neergeslagen. Dat alles schijnt er op te wyzen, dat de poli tiek, die het land in bloed dompelt geen stand kan houden. De Kamer heeft een tooneel van de grootste verwarring gebo den. In het ontzaggelyke lawaai is geen enkel man opgestaan, die de voor den tragischen toestand passende woorden gevonden heeft. Gelukkig zyn er in Frankryk nog persoonlykheden van hoo- ge moreele autoriteit, die kalmeerend kunnen ingrijpen. Men moet hen onmid dellyk te hulp roepen. HEDEN. Hoogl. Kerkgracht 40: Stadsevai tie te 8 uur nam. Leger des HeilsSpr. kol, 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk): 8u| A. R. Rutgers van R'dam, 8 uur na®, Donderdag. Leger dés Heils: Spr. majoor Bult 8 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkom! 8 uur nam. K a t w y k-a a n-Z e e (Gemeente Spr. ds. Vroeg-in-de-Wey van vql 7'U uur nam. Vrydag. Rehoboth: H. G. S. Spr. ds. Linjb 8 uur nam. Stadszaal: Jaarl. uitvoering Chr. Hsl Vereen. 7 3/4 uur nam. DAGELIJKS. Kunstzaal De Ploeg (Breestvaat 3); l toonstelling van werken van Heijne;, Lakenhal: Tentoonstelling Ned. G:J sche Kunst (tot 17 Febr.) BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur i ,:,Das Lied einer Nacht". Woensdag en Zaterdag nam 2 uur I Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en Trianon-Thpater, Breestraat. 8 uui i „Don Quichotte". Woensdag en Zaterdag nam 2 um Zondag nam. 2 uur 4 uur 30 en 8q Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 8 uur nam. „Kozakkenliefde." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uw, De avond-, nacht- en Zondagdienst aptotheken wordt van Maandag 5 I met Zondag 11 Febr. a.s. waargenoa| door de apotheken: G. H. Blanken. Hm woerd 171, telef. 502 en D. J. van Drien Mare 110. telef. 406. RECLAME Te9^RuweHuiim 20-30-' AALSMEER. Het zoutgehalte van het boezemviltrl Reeds gedurende enkele jaren wxij door het RykstulnbouwconsuIentsctojJ hier tweemaal per week monsters uit de Ringvaart genomen in de om:f der Ringvaartsbrug. die ln het labtra::"! worden onderzocht ter vaststelling elf zoutgeha'te. De laatste dagen is t:J opgevallen, dat het zoutgehalte" water zich blykbaar weer in stijgeiM i beweegt. Was het op 29 Januari 0.34 tr per liter, op 1 Februari was het ftd! tot 0.40 en op den 5den da.v. 0.47 r' per liter. Omtrent de oorzaak of oora der verzouting van het boezemwater, el] vooral in het Oostelijk deel dezer geW meermalen sterk optrad. <tn het Wtói deel wordt, waarschijn'yk door den tflj penseerenden invloed van den nabij r legen Westelnderplassen veel minder," zouting geconstateerd) is de laatste i" heel wat te doen geweest. Het meest f de hand liggend is wel, dat de verzouta van het water uit de richting van de Mg stad komt; zy neemt met aanhouien-Cj bovenwind toe, terwül met benedenrij het zoutgehalte afneemt. Intusschen 1st zeker, dat een te hoog zoutgehalte van s water van zeer schade'iiken invloed w] zijn op verschillende cultuurgewassen hier meermalen is geconstateerd. Pb™ in de nabyheld der slootkanten r" kwynen en stierven af. De opbrengst der verschillende l lecten in de Ned. Herv. Kerk te dom Oostelnde over de maand Januari aas a volgt: voor de Diaconie ln totaal f.-3j voor de Kerk f200.55, totaa' f. 453» 1 zendingsbusjes in de kerk oo het dorp vatten een bedrag van f. 22.95. HAARLEMMERMEER. Gearresteerd. In verband met de naby den I*1®» derdijk gepleegde inbraak niet dien vernemen we dat de vermoedelijke door de politie is gearresteerd en ter schikking van de Justitie zal worden i steld. Feestavond van „Concordia De vereeniging „Concordia" hield in Landbouw" te Hoofddorp onder veel langstelling een feesteiyke bijeen8" waarin door de tooneelvereeniging van Lennep" uit Haarlem werd opg® het tooneelstuk in drie bedrijven zoekt ietsEr werd door de poP® vereeniging ook nu weder vlot en spel geleverd en dat de aanwezigen kosteiyk amuseerden bleek uit het haald applaus aan het einde van - bedrijf. De goed geslaagde avond wer een gezellig bal besloten. Schandelyke daad. DV" A vil 1WUCC1C van UCII - y nende te Zwanenburg naby Hau»vs hier die by de werkverschanW| den Bennebroekerweg een stand njjj, den verkoop van koffie ZUn *5 oDt- lende ingrediënten van waarde vreemd. Deze diefstal kan als een - delijke daad worden aangemerkt. 50-jarige EchtvereeniginE- Gisteren was het 50 jaren Sele°ne';V-j het echtpaar Willem Wamsteeker en Oosterom, wonende aan den Slotei Hoofddorp, in het huweiyk trad. va schillende zyden mochten de no= oudjes blyken van belangstelling vinden. De burgemeester heeft ne sooniyk gelukgewenscht. jj

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6