LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 Februari 1 KUNST EN LETTEREN. SPORT. BUITENLAND. EERSTE LEIDSCHE E. H. B. O. BRIGADE Propaganda-feestavond. In „Zomerlust", waarvan de zaal feeste lijk versierd was. vereenigden zich gister avond vele leden der Eerste Leldsche E. H. B. O. brigade met hun gezinnen ter bijwoning van den feesteiyken propa- ganda-avond, waaraan medewerkte het Jazz- en Cabaretgezelschap „Tempo". Er heerschte een opgewekte stemming bij de talloozen, die de zaal geheel vulden. De avond werd geopend door den voor zitter dr. Renaud,, die allen uit naam van de eerste gediplomeerde E. H. B. O. brigade hartelijk welkom heette. Spr. ging de ontwikkeling der brigade na, memoreerde het Initiatief van den heer van Ingen Schenau en hoe men zich tot dr. Horst, directeur van den geneeskundigen dienst gewend had om advies. Deze wees er toen op, dat voor de vorming van een brigade de leden in het bezit moesten zijn van een Bondsdiploma: tevens zou men zich moe ten schikken in een straffe organisatie. Deze wenschen zijn nu verwezenlijkt en spr. is dankbaar voor deze solide basis. Begonnen met 12 cursisten, is de toeloop .steeds grooter geworden. 12 November 1932 kon de eerste Leldsche E. H. B. O. brigade gesticht worden. 6pr. bracht dank aan den heer v. d. Mark Sr., die het reglement samenstelde en aan den examinator dr. Boonacker. Over eenige weken, wanneer de vijfde mannengroep afgeleverd wordt, zal men over ruim 100 gediplomeerde leden beschikken. De brigade heeft zich hier reeds burgerrecht verworven: bij optoch ten, tjsongelukken etc. wordt haar werk zeer op prijs gesteld. Dag en nacht staat men klaar om bij eventueele gevallen hulp te verleenen. Men heeft geen subsidie of steun noodig: alles geschiedt uit eigen middelen. In het bestuur zijn alle functies dubbel bezet: met het beste wil men •slechts tevreden zijn. Voortdurend wordt hard aan de uitbreiding gewerkt en in ver band met de in elk opzicht gunstige resul taten wordt nu feest gevierd. Na een opwekkend woord om zich aan te sluiten, bracht spr. uit naam van de aanwezigen dank aan de leden der Feest commissie, die zorgde voor een programma vol verrassingen, speciaal aan den sous chef den heer Rietbergen, die zich avond aan avond uitsloofde om deze bijeenkomst te doen slagen. In een vlot tempo werd hierop het veel- verscheidene programma afgewerkt: daar waren de muziek van Tempo, een zange res, de humorist Louis Zitman, de accor deonvirtuoos Jan Galjaard en nog vele andere medewerkenden, die allen de stem ming buitengewoon geanimeerd maakten. Een prachtig verzorgde tombola met mooie prijzen, die gewonnen konden worden door middel van het kienspel van „Nut en Vermaak" en waarvoor de prijzen welwil lend beschikbaar waren gesteld door Leld sche winkeliers, deed velen met een waar devol artikel huiswaarts gaan. 't Was een gezellige avond, die zeker tot 't doel. meerdere bekendheid te geven aan het nuttige werk der brigade, in hooge mate heeft bijgedragen! VER. „VEILIG VERKEER. Leerzame tentoonstelling in het Volkshuis. In het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdljk is gisteravond de reeds meermalen door ons aangekondigde ten toonstelling. uitgaande van de Ver. „Vei lig Verkeer" afd. Lelden geopend. Bij verhindering van den burgemeester wegens een lichte ongesteldheid, geschied de zulks door lr. A. G. Bosman, die er zijn leedwezen over uitsprak, dat mr. v. de Sande Bakhuyzen niet aanwezig kon zijn om door zijn tegenwoordigheid blijk te geven van ziln sympathie met het stre ven van hen, die ijveren voor veilig ver keer. Het verkeersvraagstuk is inderdaad een moeilijk probleem, dat nog steeds in omvang toeneemt. Er zijn vele maatre gelen noodig om alles in goede banen te lelden en spr. juicht het van harte toe, dat juist van het publiek het initiatief uitgaat om die medeburgers van de nood zakelijkheid dier maatregelen te overtui gen. Daarom bracht spr. hulde aan het bestuur der jonge vereeniging, welke deze tentoonstelling organiseerde zoomede aan hen, die het bestuur daarbij terzijde ston den. In de eerste plaats aan het bestuur en de directrice van het Volkshuis, aan de heeren Kwint, Kroon. Mante en Ger ritsen. die zich veel moeite gaven om het benoodigde materiaal bijeen te brengen; aan de dames, die de zaal hielpen inrich ten, inzonderheid aan mevr. Doesburg; aan het Verbord der Ver. voor Veilig Verkeer; aan de firma Van Nelle welke een theesehenkerij installeerde en aan den standhouder, den heer D. Teske. Daarop werd gelegenheid gegeven de tentoonstelling te bezichtigen. Zij omvat ln de eerste plaats een kerncollectie van allerlei boek- en Diaatwerk. het verkeers- en liet veiligheidsvraagstuk betreffende, terwill op meerdere maquetten ook de practiik van het verkeerswezen wordt ge demonstreerd. Voorts een aantal toepas selijke teekeningen van den kunstschil der Jan van Anrooy, propaganda-Iectuur van den ANWB., enz. Vrlendelilke jongedames en heeren zijn aanwezig om. waar noodig of gewenscht, nadere inlichtingen te verstrekken of van voorlichting te dienen. Tevens wordt eiken avond omstreeks 9 uur de verkeersfilm van den A.N.W.B. ver toond. welke od pakkende wijze diverse verkeersovertredingen in beeld brengt. Wij kunnen een bezoek oan deze leer- rame tentoonstelling, welke heden en morgen 's middags van 36 en 's avonds van 7.30—10 uur en Vriidag van 36 uur geopend blijft, van harte aanbevelen. O LOGE „LEIDEN VOORUIT." In het gebouw der Int. Orde van Goede Tempelieren. Hooglandsche Kerkkoor- steeg 7. heeft gisteravond mevr. Heuff. presidente der Int. Ver. Bellamy voor een aandachtig gehoor, een lezing gehouden over het interessante werk van Edw. Bel lamy „Een wereld zonder geld Op klare en duidelijke wijze zette zij het denkbeeld uiteen, zooals hij het in zijn boek ,.In het jaar 2000" behandelt. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt welkp vr>eer> aDe door de spreek ster uitvoerig werden beantwoord. Het was al vrij laat geworden toen de voorz. der Tenmelieren. de heer Laterveer. de spreekster dank zegde voor haar interres- sante lezing. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals we in ons vorige overzicht reeds naar voren brachten, moest de overname van versch melkvee, die men den 29sten Januari aanving, in de praktijk op een mislukking uitloopen. De koeien mes ledige uiers voorbrengen leidt tot allerlei onaan genaamheden. De beste vakmenschen kunnen dan ook meermalen geen zekerheid geven omtrent al dan niet versch gekalfd hebbende dieren. Een gedeelte van het aangeboden crisisrundvee werd dan ook deze week op verschillende markten afge wezen. Thans wordt er ook door de CR.C. de de voorkeur aan gegeven de ochtendmelk in de uiers te laten, om althans eenige zekerheid te hebben. De weiders zijn dus in deze zaak eenigszins gerustgesteld. De aanvoeren nemen op de vrije markt gaan deweg toe, doch desondanks valt er nog geen of weinig verandering in de prijzen waar te nemen. De beste melk- en guste- koeien vooral jonge dieren werden gisteren op de Rotterdamsche en Pur- merender markt nog duur verhandeld. Prima melkkoeien f. 200260; Vaarzen f. 140180; Guste koeien voor de weide, prima soorten f. 150170, overigens f 110 145; dito vaarzen f. 100136. De jongveehandel was, nu er niet voor België werd gekocht, zeer stil. Het verloop der onderhandelingen is nog niet van dien aard. dat het te bekijken is, wanneer deze export weer voortgang kan hebben. De exporteursfirma Wlllems en Co. uit Roo sendaal was echter optimistisch gestemd. Wij kunnen nog best wat jong vee spuien, gezien de groote kwantums graskalveren, die er thans nog worden aangeboden. Uit een oogpunt van melkproductie- beperking zou de regeering het beste doen een dekverbod op l'/s jarig vee in te stel len. Men zou dan eerder kunnen stoppen met de afslachting, hetgeen tevens een groote besparing van geld zou geven. Het slachtvee bleef ook begin dezer week op prijs: f. 0,450.60. Prima kwaliteit een paar cent hooger. Voor de derde kwaliteit was de handel luier dan vorige week. Vette kalveren konden over de geheele linie bij korte aanvoeren ruim prijshou dend worden opgeruimd: 1830 cent per pnod levend gewicht. De C.R.C. kocht er onder deze omstandigheden minder dan gewoonlijk. Nuchtere kalveren bij seizoen-drukte toenemende aanvoeren en terugloopende prijzen. Met betrekking tot het wolvee moet als gevolg van een zetfout in ons vorig over zicht, hersteld worden dat de opslag vorige week niet was f. 6,00. doch gemiddeld f. 2.- per stuk. Tot nog toe bleven de prijzen deze week dezelfde. Voor de varkens wa ren er algemeen cenfzszins vastere notee ringen. doch hoogerc bleven nog uit. VAN DER S. MONTAGUE GLASS t Te Los Angeles is overleden, 56 jaar oud, de schrijver Montague Glass, hier te lande welbekend door zijn tooneëlstuk ..Potasch en Perlemoer". VOETBAL. OM DEN CONCORDIA-BEKER. Gistermiddag speelde C.G.W. I tegen R K. Nog voor de rust leidde R.K. met 20. Na de pauze kwam C.G.W. opzetten en zij was de geheele tweede helft in de meer- derreid. De keeper van C.G.W. maakte echter vele blunders en zoodoende won R.K. met 8—3. MILITARIA. De dienstplichtigen der lichtingen 1928 en 1930 van het 4e regiment infanterie komen hier ter stede als volgt voor her halingsoefeningen onder de wapenen: uitsluitend van de lichting 1930: 20 solda ten van 27 Aug. tot en met 8 Sept., 20 soldaten (geen Israëlieten) van 20 Sept. tot en met 2 Oct.; van beide lichtingen: de onderofficieren-administrateur van 7 tot en met 26 Sept., de overige onderoffi cieren van 3 tot en met 22 Sept., de kor poraals en de overige soldaten van 10 tot en met 22 Sept. (Israëlieten van 12 tot en met 22 September). De 2de luitenant J. P. F. van der Horst van het 4de regiment infanterie keert 10 dezer van zijn detacheering te Utrecht tot het volgen van een verbindingscursus naar hier terug. Bij de beëediging van de onlangs be noemde reserve-officieren van het 4e re giment Infanterie, welke plechtigheid zal plaats vinden op Zaterdag 10 Februari a.s. op het terrein van de Morschpoort- kazerne alhier, zal het Muziekcorps van het 6e reg Veld-art. haar medewerking verleenen. Van af Zondag a.s. komen de beken de kluchtspelers Mie en Ko in het gebouw „Concordia" aan de Steenstraat, met de groote Iachrevue „Wat zeg je me daar van". Deze revue is in Den Haag drie weken voor uitverkochte zalen vertoond. Wel een bewijs dus, dat ze bij het pu bliek in den smaak valt. Men zie ook de advertentie in dit Blad. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een hier ter stede te ondernemen poging om te komen tot oprichting van een konijnenfokkersclub. Een belangrijke verbetering in de Breestraat is het wegnemen der stoepen en hekken voor de Waalsche Kerk en de Meisjesschool voor U.L.O. Mozen de anderen onstakels sooedig vol gen, zoodat een niet-onderbroken trottoir den voetgangers veiligheid kan geven! DE ALGEMEENE TOESTAND. Trots de overwinning wankelt Daladier. Zooals te voorzien was, men leze het 2e Blad, heeft Daladier ln het parlement den slag gewonnen nu hij den steun der so cialisten had gekocht door de afzetting van Chiappe e.a. Dit trots een ontvangst in de Kamer, zooals nog niet een regee ring ten deel is gevallen: uitgejoeld en uitgejouwd door rechts en het midden Maar heeft hij den slag buiten het par lement niet verloren, nu daar dooden en honderden gewonden zijn gevallen? Wij vreezen, dat zijn Kamer-overwinning een Pynhus-overwinning zal blijken te zijn! Het Fransche volk is in een dusdanige beroering gekomen, dat dit onafwendbaar gevolgen zal moeten hebben; het volk en niet alleen in Parijs, doch ook daar buiten heeft genoeg van den zuiver politieken strijd der partijen, waarbij het partybelang in hoofdzaak op den voor grond staat. Dit afgezien van de politiek, die door zekere richtingen wordt beoefend om de volksmassa's op te drijven voor hun politieke bedoelingen! Bovendien, al heeft Daladier nu een meerderheid verworven, deze meerderheid is toch te heterogeen om er op te kunnen bouwen, zy moet uiteenspatten en waar schijnlijk zelfs zeer sooedig, al weet de premier zelfs de onlusten, die gisteren tot een veldslag in Parijs leidde, te over winnen. In het belang van Frankrijk zal ge streefd moeten worden naar een nationale regeering, waarbij Kamer-ontbinding on afwendbaar schiint te worden. Te midden van dit Fransche rumoer schu'lt h"t debat over de ontwapening in h°t Engelsche Lagerhuis men zie het 3e B'ad biikans geheel weg. Op onge legener coeenblik kon dit ook niet komen, nu Frankrijk geen reveering heeft, waarop eenige staat is te maken. Eden mag ziin b-zoek aan Parijs voorloopig wel uit stellen! De Oostenriiksche gezant is door Mus solini in aud'ëntie ontvangen. Men neemt aan, dat hü den steun van Mussolini kwam inroepen voor de staDDen, die Oos tenrijk wenecht te doen. Echter wordt het grootste stilzwijgen bewaard omtrent de houding, welke Italië ten opzichte van deze stappen zal aannemen. DUITSCHLAND. Nieuwe besprekingen met het Vaticaan Nieuwe bepalingen van dr. Frick. Gisteren zijn onderhandelingen tusschen den Heiligen Stoel en den vertegenwoor diger der Duitsche regeering, Buttmann, begonnen over de toepassing van het con cordaat en de uitwerking van nadere be palingen. BU de besprekingen zijn een aantal ge vallen, die nauwkeurig omschreven zijn, voorgelegd, waarin volgens de opvatting van den Heiligen Stoel het, concordaat niet is nageleefd. De ontevredenheid ten Vaticane over de toepassing door Duitschland van het concordaat is zeer groot. Ook de rede van rykskanselier van 30 Januari heeft wat het gedeelte betreft, dat op de sterilisatiewet betrekking had. in het Vaticaan een ongunstigen indruk ge wekt. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Frick op grond van artikel V van de wet op de reconstructie van het Rijk een verordening heeft uitgevaardigd, waarin wordt bepaald dat het onderdaan- schap van Duitsche landen vervalt. Van nu at aan bestaat nog slechts Duitsch staatsburgerschap (Rijksonder daan). De regeeringen der landen treffen iedere beslissing op dit gebied van nu af aan namens en in opdracht van het Rijk, waarbij evenwel het Duitsche staatsbur gerschap slechts mag worden verleend met toestemming van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken. Frick heeft voorts tot de hoogste Rijks- autoriteiten, de Ryksstadhouders en de landsregeeringen een schrijven gezonden, waarin hij constateert dat de Duitsche Arier-wetgeving uit volks- en staatkun dige overwegingen noodzakelijk is. Aan de andere zyde heeft de Rijksregeering zich zelf zekere grenzen gesteld. De Duitsche Arier-wetgeving zou in binnen- en buiten land juister worden beoordeeld, wanneer deze grenzen overal in acht zouden worden genomen. In het bijzonder is het onge- wenscht, ja zelfs bedenkelük, wanneer de principes der z.g. Arier-paragraphen in de Rijkswet tot herstel van het Beroeps ambtenarencorps. dat veelal als voorbeeld werd gesteld, zouden worden uitgebreid tot gebieden waarvoor zij geenszins zijn be stemd. Dit geldt in het bijzonder voor, zooals de nationaal socialistische regeering steeds weer heeft verklaard, voor het vrije bedrijf. Minister Frick verzoekt overtredingen op dit gebied met alle beslistheid tegemoet te treden en de autoriteiten er od te wy- zen, dat zij hun maatregelen en beslissin gen slechts mogen baseeren op de gelden de wetten. De Pruisische minister van Binnenland sche Zaken heeft de aan hem onder geschikte autoriteiten aangeraden dit standpunt van den Rijksminister nauw keurig na te leven. DANZIG. Nazi-dictatuur. Daar het Danziger stadsparlement niet uit leden samengesteld is, die de noodige maatregelen ter voorziening in den nood van volk en staat in Danzig weten door te voeren, heeft de senaat, teneinde dezen politieken toestand uit den weg te rui men, den nationaal-soclalist Hans EggerL tot staatscommissaris voor het stadspar lement benoemd. De staatscommissaris heeft tot taak, ln plaats van het stadsparlement de anders door dit parlement te nemen besluiten vast te stellen. Door deze benoeming wordt snel en zonder wrijving het bestuur der stad Dan zlg vrij van parlementaire uitwassen in den nationaal-socialistischen geest, waar aan het zich tot nu toe vaak onttrokken heeft, verzekerd. Zoo wordt officieel van Nazi-zijde ge meld. DE OPSCHUDDING IN FRANKRIJK. STUGEND AANTAL SLACHTOFFERS. PARIJS, 7 Febr. iReuter). Volgens het jongste bericht van de prefectuur van politie zijn bij de demonstraties van gis teren en vannacht 600 personen gewond en 6 gedood. Deze officieele opgave is evenwel niet in overeenstemming met de berichten in de bladen. De „Action Francaise" schat het aantal dooden op 60, hetgeen waarschijnlijk veel te hoog is. De Echo de Paris" komt tot meer aan nemelijke cyfers. Het blad telde heden morgen om twee uur: 20 dooden in het ziekenhuis Bichat, 6 dooden in het ziekenhuis Beaujon en 3 dooden in particuliere woningen, dus in totaal 29 dooden. In de ziekenhuizen zijn talrijke gewon den met revolver- en machinegeweer- schoten gebracht. Onder de gewonden bevinden zich tal rijke hooge politiemannen. Het aantal zwaar gewonden, wier toe stand zorgwekkend is, bedraagt volgens de „Petit Parisien" honderd. Volgens een mededeeling van de politie waren op het Place de la Concorde ruim 50.000 betoogers aanwezig. Wanneer men er rekening mede houdt, dat ook op tal van andere punten in de stad groote volks verzamelingen plaats hadden, kan men eenigen indruk krijgen van den omvang der betooging. Ofschoon de politiemacht versterkt was. zou men niet zonder de hulp der militaire vereenigingen den toestand meester ge worden zijn. Naar Le Journal bericht, werd Herriot gisteravond bij het verlaten van het Ka mergebouw door een gToep betoogers her kend en terstond omringd en gestompt en geschopt. Het duurde enkele oogenblikken, eer de politie hem kon bevryden. De bekende chocolade-fabrikant en Se nator Manier is door de menigte aangeval len en later zwaar gewond in het zieken huis gebracht. PARIJS, 7 Febr. (Reuter). De besprekin gen in het ministerie van binnenlandsche zaken, welke om half twee vannacht be gonnen, waren tegen kwart over drie be ëindigd. De deelnemers aan deze conferentie, waaronder minister-president Daladier, weigerden aan de pers mededeelingen te doen. Slechts de minister van binnenland sche zaken verklaarde dat de autoriteiten over alle middelen beschikken om de orde verstoorders in bedwang te houden. Havas verneemt, dat besloten is de strijd krachten te Parijs opnieuw te versterken en dat een groot aantal arrestaties aan staande is. Koloniale troepen zijn gearri veerd. Eenige bladen, waaronder de „Echo de Paris" en „L'Ordre" melden dat minister president Daladier president Lebrun een decreet heeft doen onderteekenen, waarbij het bevel over de politie in handen van den minister van binnenlandsche zaken wordt gelegd en waarbij het uitoefenen van censuur wordt toegestaan voor bladen die verontrustende berichten publiceeren. Het communistische blad de „Humanité" verspreidt een bericht, dat premier Dala dier voornemens is den staat van beleg af te kondigen en een dictatoriale regeering met steun van eenige generaals te vormen. PARIJS, 7 Febr. (Reuter). Minister president Daladier heeft de volgende pro clamatie afgekondigd: In verband met de betoogingen, die de orde ernstig hebben verstoord en de openbare veiligheid in gevaar gebracht hebben, bepaalt de polltie-prefect, dat alle optochten en byeenkomsten in de openbare straat verboden zijn. Deze verordening geldt voor Parijs en het Seine-departement. PARIJS. 7 Febr. (Reuter). Echo de Paris schrijft o.a.: Ten overstaan van de dooden en gewonden wenschen wij, dat de eenige kaart, welke Frankrijk nog in handen heeft, werd uitgespeeld, n.l. de nationale eenheid. In de Victoire vergeiykt Gustave Hervé Daladier met Koning Lodewijk XVI. Om de parlementariërs te beschermen hebben de troepen met mitrailleurs op de burgerij geschoten. Het blad van Herriot, de Ere Nouvelle spreekt van een door de rechtsche partijen geprovoceerde muitery. De socialistische Populaire schrijft, dat de groote slag van de Fascisten mislukt is. De rechtsche bladen, die den minister president verwyten dat hij een burgeroor log uitlokt, eischen het aftreden der regeering. De Unksche bladen daarentegen raden de regeering aan met vaste hand te blijven optreden, daar de gisteren in de Kamer gehouden stemmingen, de sterkte der lïnksch-republikeinsche meerderheid heeft bewezen. De wijze waarop de verdaging der inter pellatie-debatten heeft plaats gehad, HONGARIJE. Betrekkingen met de sovjets hersteld. Gisteren is te Rome een overeenkomst onderteekend, waarbij de diplomatieke betrekkingen tusschen Hongarije en de sovjet-unie worden hersteld. De overeenkomst werd door den Hon- gaarschen vertegenwoordiger, Jungerth, namens Hongarije en door den sovjet ambassadeur te Rome, Potemkin, namens de unie der sovjet-republieken, geteekend. noemt de .Martin" zonder voorbeek h parlementaire geschiedenis Het nieuwe ministerie, aldus dit heeft aan de Kamer een motie va trouwen ontwrongen, zonder leitela verklaring af te leggen. Het blad stel, volgens de vraag of dit het einde s> regiem beteekent. In ieder geval bek het het einde van de Kamer. PARIJS. 7 Febr. (Reuter). De Pop-, publiceert een oproep aan de leden t;. socialistische partij op Donderdags' 7 uur byeen te komen op de Place Bastille, teneinde aldaar een oper betooging te houden, gericht tegB poging van de Fascistische reactie cc van de macht meester te maken. Het blad kondigt verder aan, dat, daag alles zal worden gedaan om accoord te bewerkstelligen tusschec proletarische vereenigingen, te wetë. Socialistische en Communistische t, met de vakvereenigingen van beider tingen PARIJS, 7 Februari. (V.D.). Parijs waakte van morgen in een dichte mi heerschte een trieste stemming en c pleinen, waar tot laat in den nacht schermutselingen plaats vonden si; honderden menschen de resten der c caden. de uitgebrande autobussen gade. De Place de la Concorde heen aanzien van een slagveld, arbeiders ra stadsreiniging zijn sedert den vr ochtend bezig het mooie plein eenlg zijn gewone uiterlijk te hergeven. Elysee en de belangrijkste strateg punten staan onder scherpe politiek king. Het aantal dooden bedraagt naar se' ting 35 a 40 en de gewonden ruim 500. nog toe zijn de namen van 12 doodei kend. Officieel doet men nog slecht; gave van 8 dooden en 182 gewonden, lichtgewonden zyn nadat een noodveri was gelegd uit de ziekenhuizen naar gegaan. Onder de gewonden bevinden 200 politieagenten en leden van de re blikeinsche garde) leden van den gem teraad liepen evenals de directeur der delyke politie verwondingen op. Duitsch journalist geraakte gewond, gearresteerd, met vele anderen naar politie posthuis overgebracht, doch is dig weer vrijgelaten. Met instemming van Daladier heeft besloten de krachtigste maatregelen treffen om verder bloedvergieten te komen; bij herhaling zullen ook mill troepen worden gebruikt. De gemeen de afgevaardigden van het Seine- en de senatoren van Parijs komen h op het gemeentehuis bijeen. Heden wacht men geen, morgen wel nieuwe toogingen. o NIEUW SCHANDAAL IN FRANKR PARIJS. 7 Febr. (Reuter). Op van een deelnemer tegen twee tr ders van de maatschappij „France tualiste" heeft het parket den r van Instructie met een onderzoek bi De gepleegde verduisteringen ug tweehonderd mlllioen bedragen. HET 2e VIJFJARENPLAN DER SOV MOSKOU, 7 Febr. (Reuter) - Hf, Congres der Communistische Part) het 2e vijfjaren-plan aangenomen komt terstond in uitvoering. DE OOSTENRIJKSCHE KWESTL LONDEN. 7 Febr. (Reuter). De did tieke correspondent van de „Daily B bericht, dat dr. Schuier, die door 01 naar Londen was gezonden om de Bn regeering te raadplegen over de we" lijkheid van de kwestie om de W Oostenrijksche geschillen voor den V bond te brengen, onverrichterzake is tf gekeerd. Van Britsche zijde werd dr. Schuier degedeeld, dat de Britsche regeering kan afkeuren, noch kan goedkeuren o» kwestie voor den Volkenbond te bre UIT HET VERRE OOSTEN. Pan Aziatisch congres. Vertegenwoordigers van Afghanistan, Annam. Indie, Japan Perzle, Phillppynen, Mongolië en Turkije zijn gisteren bijeen gekomen ter bespreking van schikkingen voor het Pan-Azlatische congres, dat op 11 Februari te Dairen zal worden geouend. De congresleuzen zijn o.m. Azie voor de Aziaten, Aziatisch economisch blok en defensief verbond tusschen de Aziatische naties. VREDELIEVEND JAPAN. TOKIO, 7 Febr. (Reuter) InterpeHs in het Hoogerhuis over de militaire gaven van Japan hebben opnieuw ding gegeven tot de verzekering vredelievendheid. Een van de leden achtte deze uitg». veel te hoog, waarop van regeeringsj werd medegedeeld, dat dit niet moet den beschouwd als een uiting van vfr gen naar oorlog. DE AMNESTIE IN JAPAN. TOKIO. 7 Febr. (V.D.). Het Japan Kabinet besloot gisteren den keizer verzoeken de groote amnestie ter gel beid van het jubileum van het Jap keizerrijk op 11 Februari a.s af te digen. Onder deze amnestie vallen gevangenen, onder wie Tomeo Sago»»' moordenaar van wijlen minister-pre™ Hamagoetsji, wiens doodstraf in 'e» lange gevangenisstraf wordt verano terwijl de kadetten, die hebben deek men aan de onlusten van 15 Mei n» den moordaanslag op minister-pre- Inoekai hun gevangenisstraffen met kwart verminderd zien. Vijf en twu duizend personen, die van de burge eererechten vervallen waren ver zullen weer in eer hersteld worden STUDENTEN-ONLUSTEN OF Cl BV HAVANA, 7 Febr. (Reuter). In f f geioopen nacht hebben hier ernstig denten-onlusten plaats gehad. 3000 studenten, die gedemonstreer den tegen de afschaffing van j straf, kwamen in botsing mot ue rgj. die de demonstranten uiteenjoeg ei bij van de vuurwapens gebruik m Acht studenten en zes politie werden gewond. Een voorbijgang"; door een verdwaalde kogel gedoov Vol! BRAND IN CHINA SJANGHAI, 7 Febr. (Reuter), een bericht uit Hankau is in het o r pinligin brand uitgebroken in een waarin 100 arbeiders woonden. 3" F werden gedood, terwUl 41 andere brandwonden opliepen. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESl0 NEW YORK, 7 Febr. (VJ5-)- Antonio in den staat Texas, sw Amerlkaansch legervliegtuig, twee cadetten een oefenvluent 3 neer De tweed»kker werd geneei terwijl de cadet Harold Wells wer en Lawrence Warner ernstig wer

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2