rondom de ontwapening. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 Februari 1934 Derde Blad No. 22659 engelsche en italiaansche voorstellen. BINNENLAND. vijf jaren radioraad. ———O Het Engelsche standpunt. I Bisteren is in den vorm van een Witboek st memorandum gepubliceerd, waarin de fitsche regeering haar standpunt uiteen- I in de ontwapeningskwestie. Het is een verdere positieve bijdrage ter Bordering van de overbrugging der ver tillende geschillen en het geeft de lijnen L welke volgens de Britsche regeering kemeen aanvaardbaar zouden zijn. Tjet memorandum verklaart, dat erkend Irdt dat de hervatting der onderhande lgen te Genêve zonder nieuwe dirictieven verdere teleurstelling zou leiden en dat ■reenstemming te bereiken valt op een ■ede basis, welke de regeling der wape ngen combineert met de verzekeringen i politiek gebied, e discussies welke sedert Maart j.l. heb- plaats gehad, hebben doen zien. dat fËritsche ontwerp-conventie hier en daar iet worden gewijzigd. Daarom zal de re- ring steeds werken aan een overeen- mming hoewel zij er oog voor heeft, dat J principe van gelijkheid van rechten fammige kwartieren aanleiding geeft L herbewapening in andere voor ver- Eidering van bewapening [Britsche regeering heeft meer dan eens (klaard, dat internationale overeenstem- gebaseerd op het principe van gelijk- ïd van rechten noodzakelijk maakt dat Ipensoorten welke den eenen staat wor- ji toegestaan andere staten niet kunnen Cden onthouden. De regeering is er van Jertuigd. dat het beste vooruitzicht op een ekomstigen vrede, welke een gelijkheid i behandeling erkent en regelt, terwijl afschaft of tot een zoo laag mogelijk Eeau vermindert alle wapens van een jciaal offensief karakter en een grooter ligheid waarborgt door geschikte midde- L Voor zoover Europa betreft, is een ver lening der standpunten van Frankrijk en ptschland een essentieele voorwaarde een algemeene overeenkomst. Indien ■en weg zal worden gevonden om hun Iderscheidene standpunten aan elkander j te passen zal deze grootere veiligheid jet worden bevorderd en hier zonder is istantieele ontwapening onmogelijk. Aan anderen kant zou een dergelijke over- ikomst een hechte basis kunnen vormen verdere overeenkomsten van meer |rattenden aard. !In het tweede deel van het memoran- worden de wegen daartoe uitgestip- bd. Er moet worden voorzien in veilig- (d, rechtsgelijkheid en ontwapening. BJ Be regeering is van meening, dat de pdige vorm waarbij de veiligheid wordt geld, en welke vervat is in de eerste vier ikelen va nde Britsche ontwerpconven- I ran zeer groot belang is, doch dat zij Irenboven drie nieuwe artikelen zou stellen, waarvan een zou zijn het hui fee ar' 89 der ontwerp-conventie. waarin dl verklaard dat de loyale ten uitvoer- feme der conventie een zaak is van ge- lenschappelijk belang der onderteeke jus; ten tweede een artikel, dat voor- let in een direct overleg ingeval de per- rtnente ontwapeningscommissie meldt, leen der partijen in gebreke blijft de |nntie loyaal uit te voeren en ten derde aangegeven dat de bedoeling van i dergelijk overleg is van gedachten te solen over de stappen, welke genomen leien worden om den toestand te her- lier. Rechtsgelijkheid: De Britsche regee- lü verklaart, dat practische toepassing a het principe van rechtsgelijkheid niet hder essentieel is dan dat van het prin- der veiligheid. |3l Ontwapening: De aandacht wordt Tvestigd op het feit dat de Rijkskanselier I de recente besprekingen vrijwillig heeft [gezien van offensieve wapens, hoewel de Jaavbewapende staten niet bereid zullen Bn hun bestaande bewapeningen prijs te ■ven. Daaruit volgt, dat een positieve bij- »ge tot de ontwapening zou zijn, wan- |u de zwaarbewapende staten zouden Tlpen het niveau over de geheele linie te brengen, waardoor logischerwijze »e eischen van Duitschland zouden wor- |den verminderd. De voorstellen. ■De regeering zou derhalve de volgende foorstellen willen doen, mits de overeen- P"f tien jaren zou duren. Itnectieven: De suggestie der ontwerp- «nventie was 200.000 man met een dienst- i oïv uaT acllt "manden als gemiddeld da- HS r. effectief in Frankrijk, Duitsch- talie en Polen. Duitschland eischt woooo man met 12 maanden diensttijd. De «nische regeering is van meening. dat «ei principe der pariteit van meer belang r,™ °e cijfers en zij gelooft dat het niet moeilijk zal zijn deze cijfers aan te pas ten tusschen 200.000. dat door de meeste ÏOOOOO wordt seprefereerd en ifeaï-S.1 ,?een. 'angerer. diensttijd worden ffcenfS indieh zulks de algemeene iino -ü. T Het Proces der standardisee- ttofken 'n Vler 'aar mop-'cn worden vol- mann!ïlre 'raining buiten het leger van ter looi\rS o°?r militairen dienst geschik- het oorwio beii°ort te worden verboden en Kermai,o moet w°rden gehandhaafd door BrWatSe en„ automatische controle, betroii 'materiaal voor den landoorlog he'' feit dlt'fn £e. aandacht gevestigd op 'effenrto j o et ontwerp-conventie be- B"d inzakoeof Perklngen voor Guitsch ol vorsmii geschut kanonnen zou- mSv™'J"ln',.,do<;h voorgesteld wordt rnianentè vron V00r kanonnen °P ldiêinessvst?oi?zei?.cn ln het vestingsver- hkom-t m dl) internationale over- wyrdt' voorèostoi!f oSte.llen Inzake tanks P1 ion te verruit' tanks van meer dan J?1 frtste iaar ig6n tegen het elnde van gtsen het le van meer dan 20 ton Jan meer dm it™." 1101 derde jaar en die 5*t vijfde iaao t, togen het einde van K.derzoek ipliived verder internationaal *tikel 2i'v|n hlidlt overwogen werd in «orden ondemüü. or|twerp-conventie moet Jode van het inf-l en. voltooid tegen het tSierin8 zou DuiSm )a2r' De Engelsche 'oettaan met k„i?chland een leger willen wrten diensttijd, uitgerust met tanks tot zes ton, welke, naar Duitsch- land staande houdt, noodzakelijk zijn voor I defensieve doeleinden. Wat het veldge- i schut aangaat zou de Engelsche regeering nog steeds de voorkeur geven aan een maximumlemiet van 115 m.M., gelijk ont- i worpen werd in het conventie-ontwerp artikel 19, doch zij is bereid, teneinde een snelle en algemeene overeenstemming te verzekeren accoord te gaan met een nieuw Duitsch leger met korten diensttijd, uitgerust met 155 m.M. kanonnen, die vol gens Duitsche opvatting noodzakelijk zijn voor de defensieve bewapening. Geschut boven de 350 m.M. moet worden vernie tigd tegen het einde van het eerste jaar, boven de 220 m.M. tegen het einde van het vierde jaar en boven 155 m.M. tegen het einde van het zevende jaar. De Engel sche regeering is bereid accoord te gaan met overeenkomstig» regelingen voor Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije met be trekking tot veldgeschut en tanks. De re geering is voorstander van een maximum limiet van 5 ton voor militaire vliegtuigen, gelijk is vastgelegd in 't conventie-ontwerp artikel 37 en voorstander van de andere voorzieningen vervat in de artikelen 34 tot 41. Dit fluit in geen verdere aanbouw van militaire toestellen, afgescheiden van vlieg- booten en troepentransporttoestellen boven drie ton ongeladen gewicht en de vernieti ging van 50 °!o van de bestaande militaire vliegtuigen boven 3 ton tegen Juni 1936.. terwijl de andere helft tegen het einde van de conventie vernietigd moet zijn. Artikel 35 eischt, dat de permanente ontwape ningscommissie zich onmiddellijk zal wij den aan het uitwerken van zoo goed moge lijke schema's, waarin voorzien wordt in den volledige afschaffing van militaire en marine-vliegtuigen, hetgeen afhankelijk moet worden gesteld van daadwerkelijke controle der civiele luchtvaart. Wat de vlootbewapening aangaat houdt de Engelsche regeering zich aan het marine-hoofdstuk van de conventie, doch is bereid voorstellen te doen inzake een eenvoudiger regeling, wanneer dit noodig geacht mocht worden met het oog op de spoedige nadering van de vlootconferentie. Wat de controle ten slotte betreft wil de regeering instemmen met de toepassing van een systeem van permanente en auto matische controle wanneer overeenstem ming op alle andere punten is bereikt welke van kracht zou worden tegelijk met de verplichtingen van de conventie. In een slotparagraaoh wordt dan nog den nadruk gelegd op de meening van de Engelsche regeering. dat 't terugkeeren van Duitsch land naar Genève en den Volkenbond een essentieele voorwaarde moet zijn van de overeenkomst. Italiaansch memorandum. Bij de besprekingen, welke op 3 en 4 Januari j.l. te Rome hebben plaats gehad tusschen Mussolini en Simon, heeft de leider der regeering den minister van Bui- tenlandsche Zaken van Groot-Brittannië mededeeling gedaan van een document, dat gisteren is gepubliceerd en dat het Italiaansche standpunt over den stand der ontwapening en haar perspêctieven weer geeft. In de inleiding wordt geconstateerd, dat men het doode punt moet overwinnen en wijst men op de noodzakelijkheid, dat iedere regeering haar verantwoordelijkheid inziet, door een definitieve houding in te nemen en deze bekend te maken. De Ita liaansche regeering stelt voor: 1. Afschaffing van den chemischen oor log 2. verbod van bombardement op burger bevolkingen in afwachting van meer radi cale maatregelen; 3. beperking der militaire uitgaven van de mogendheden, die niet door overeen komsten zijn gebonden, tot het huidige niveau. Ten aanzien van de effectieven is Italië bereid te handelen op de basis van den status quo en de beperking, welke in de Duitsche voorstellen is vervat. De herziening der vlootbewapening en de eventueele status van de Duitsche vloot zal op de volgende vlootbijeenkomst moe ten worden behandeld. Ten slotte herinnert het document aan het Pact van Vier en het Pact van La- carno in verband met de veiligheidsga ranties. Het Pact van Vier behoudt zijn waarde door de hierin vervatte perma nente en methodische samenwerking der groote mogendheden. Andere diplomatieke garanties tegen aanvallen zijn niet nood zakelijk, tenvijl de terugkeer van Duitsch land te Genève een bijdrage zou zijn voor de veiligheid. Tenslotte wijst de Italiaansche regee ring op de noodzakelijkheid, dat de ge- dachtenwisseling. welke thans wordt ge voerd, eindelijk zooveel voortgang zal maken, dat een bijeenroepmg der mi nisters van Buitenlandsche Zaken of re- geeringsleiders der vier groote mogend heden gerechtvaardigd zou zijn. eventueel met deelneming van vertegenwoordigers van andere belanghebbende landen. Bij Overwegen FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN DEN haag. Gistermiddag heeft te Den Haag in de groote vergaderzaal van het departement van binnenlandsche zaken ter herdenking van het eerste lustrum van den radio- raad een gecombineerde vergadering plaats gevonden van den radioraad, de algemeen programma-commissie, de ra- dio-omroep-controle-commissie en de In- dië-programma-commissie. Ter vergadering waren mede aanwezig de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde; de secretaris-gene raal van het departement van binnen landsche zaken, mr. dr. K. J. Frederiks: de algemeen secretaris der P.T.T., mr. J. F. van Royen. die den directeur-generaal der P.T.T., ir M. H. Damme, verving, wel ke laatste door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn; de referendaris der P. T.T. de heer P. A. Engerinck; de direc teur der A.V.R.O., de heer W. Vogt, de algemeen secretaris der A.V.RO., de heer F. P. A. van Gheel Gildemeester; de voor zitter der K.R.O., pastoor L. H. Perquin; de 2de voorzitter der N.C.R.V., ds. Van Leeuwen; de omroepleider der N.C.R.V., de heer P. C. Tolk; de heer Zwertbroek, secretaris van de VARA.: de voorzitster van den V.P.R.O, mej dr. N. A. Bruining; de secretaris van den V.P.R.O., ds. E. D. Spelberg; de vertegenwoordiger der Phohi mr. A. J. Guépin; de voorzitter van den bond van exploitanten van radiocentrales de heer C. J. P. Kuipers, met mr. H. J. Hellema, vertegenwoordiger van genoem den bond; de voorzitter van de vereeni- ging van leiders van gemeentelijke radio- distributiebedrijven. ir. H. W Snijders, met den heer Reher, vertegenwoordiger van genoemde vereeniging; de radio-om- roepcontroleurs. de heeren G. J. Land weer, W. J. M. Linde, J. J. Robitsch en R. D. Bouma; de heer P. A. M. Speet, alge meen bedrijfsleider van den KRO.; en de heer Van Heyningen sous-chef van het bureau Rodi van de P.T.T. De voorzitter, de heer H. van Boeyen opende deze 78ste vergadering van den radioraad met een woord van welkom. Vervolgens hield de plaatsvervangend voorzitter van den radioraad, mr. B. de Gaay Fortman, een rede. Hij zeide, dat het vijfjarige kind. dat de radioraad is, geen verwijten bespaard zijn gebleven. Hij antwoordde er niet op, niet uit onaan- doenlijkheid, maar doordat hij tengevol ge van een behandeling, die men hem heeft doen ondergaan, het spraakvermo gen goeddeels verloren heeft, zocdat hij zich alleen in den kleinen familiekring kan uiten, waar men met instemming luis tert naar wat hij stamelt. (Gelach). Spr. vestigde er de aandacht op, dat het publiek zoo weinig weet van het werk van den radioraad. Een dagblad heeft ter gelegenheid van dit lustrum geschreven, dat de radioraad eigenlijk nooit een goede pers had gehad en niet populair was, maar spr. vestigde er de aandacht op, dat dit lichaam geen gelegenheid heeft, aan de vox populi een juiste voorstelling- van zijn taak te geyen. De radioraad, eindigde spr.. heeft nog vele moeilijke vraagstukken te behande len maar de leden zetten zich na hun herbenoeming voor vier jaar weer met opgewektheid aan hun taak. (Applaus). Hierna sprak minister De Wilde, die o.m. verklaarde, dat gelukkig beschaamd is de vrees, dat ds. De Visser, de aller wegen hooggeachte voorzitter, onvervang baar zou blijken. De minister huldigde den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Boeyen. Hij merkte op, dat ons volk elke serieuze meening tot haar recht wil laten komen, wat mogelijk is, als elke strooming in haar bedding blijft en niet buiten haar oevers treedt. Spr. bad den radioraad toe. dat zijn arbeid zou mogen strekken tot goede voorlichting der re geering en tot het waarachtig welzijn van alle groepen der bevolking. (Bijval). Mr. Van Royen las een toespraak voor, welke directeur-generaal Damme had willen houden en waarin werd verklaard, dat de samenwerking tusschen radioraad en P.T.T. zeer aangenaam is en den laat- sten tijd nog is verlevendigd en ver sterkt, in verband met de vraagstukken nopens verdeeling der golflengten, den zenderbouw en de regeling van den draad omroep. Mevrouw B. Boon—Van der Starp,, plaatsvervangend voorzitster van de al gemeen programma-commissie, zeide, dat daar alle menschenwerk onvolmaakt is, zeker ook genoemde commissie met de beste bedoelingen wel eens gefaald zal hebben. Mr. W. H. M. Werker, plaatsvervangend voorzitter van de radio-omroep-controle- commissie, stelde de noodzakelijkheid in het licht van preventieve radiocontrole, gewagende van de criteria, veiligheid van den staat, openbare orde en goede zeden. Daar prof. dr. J. Schmutzer, plaatsver vangend voorzitter van de Indië-program ma-commissie, verhinderd was aanwezig te zijn. voerde namens deze commissie dr. Kleyn het woord, hulde brengende aan radioraad en regeering voor de wijze, waar op zij de onderscheidene corporatiën doen werken. Melis Stoke (de heer H. Salomonson, lid van de Indië-programma-commissie) droeg vervolgens een gedicht voor. De toehoorders applaudisseerden har telijk nadat Melis Stoke zijn gedicht had gereciteerd. De heer E. P. Weber, secretaris van den radiaraad, herinnerde aan de installee- ring van den raad door minister Van der Vegte en merkte op, dat de verhouding tusschen voorzitter en leden en spr., al tijd is gekenmerkt door saamhoorigheid. Voorts hebben nog de vertegenwoordi gers van de omroepvereenigingen het woord gevoerd. De voorzitter van den radioraad, de 'heer H. van Boeyen, dankte voor de ge- lukwenschen. luitenant-generaal r. dufour overleden. In den ouderdom van 71 jaar. Op 71-jarigen leeftijd is gisteren te 's Gravenhage overleden de gepens. luit.- generaal R. Dufour. Aan het „Vad." ont- leenen wij de volgende bijzonderheden: Raimond Dufour werd 23 Juli 1862 te Gorincbem geboren. Hij doorliep de lagere school en de H.BS. te Dordrecht en stu deerde vervolgens aan de Kon. Mil. Acade mie te Breda, alsmede aan de tweede af- deeling der Krijgsschool te Den Haag. In 1882 werd hij 2e luit. der infanterie en in 1887 eerste luitenant Zijn benoeming tot kapitein volgde in 1899. terwijl hij in 1908 werd beiorderd tot majoor. Twee jaar later werd hij luitenant-kolonel en m 1914 kolo nel Zij benoeming tot generaal-majoor volgde in 1917; hij trad toen tevens op als commandant van de vierde divisie. Bij zijn pensionneering in 1920 werd de heer Dufour benoemd tot luit.-generaal. o DE WET OP DE ARBEIDS OVEREENKOMST. Heden 25 jaar in werking. Op 1 Februari 1909 is de Wet op de Arbeidsovereenkomst ingevoerd. Nu reeds 25 jaar werkt deze Wet, welker vooront werp was van de hand van prof mr. L. H. Drucker, en haar werking heeft den rechtstoestand van een belangrijk gedeelte der arbeiders aanzienlijk mee versterkt. De rechtsbetrekkingen tusschen werkge vers en arbeiders hebben zich in deze 25 jaar belangrijk ontwikkeld, vaak ook ten gevolge van de gunstige werking van deze wetgeving. DREIGEND CONFLICT IN DE KXEEDINGINDUSTRIE. Afwijzende houding der bonden tegenover de voorstellen der werkgevers. Naar wij vernemen dreigt een ernstig conflict in de Kledingindustrie uit te bre ken. De maatpatroons wenschen in het nieuw te sluiten collectief contract een loonsverlaging van 12'/i "/o vast te leggen, hetgeen door de personeelsbonden wordt afgewezen. De werknemers zien geen aanleiding om het uurloon der kleermakers beneden dat van de vakarbeiders te brengen. Een andere groep van werkgevers (die in het maat- annex confectiebedrijf) wenscht naast een verlaging van 5 cent van het uurloon, een speciaal stukloon onder den naam ..crisismaatloon" voor te stellen. Dit beteekent bij de thans geldende stukloonen een verlaging van 25 °/o. De bonden staan ook tegenover dit voorstel strikt afwijzend, vooral ook omdat daarvan een daling van alle loonen gevreesd wordt. RECLAME. 8859 VACATURE GEMEENTESECRETARIS TE 's GRAVENHAGE. B. en W van 's Gravenhage hebben ter vervulling van de betrekking van ge- meente-secretaris ln de vacature van mr. Ter Pelkwijk de volgende aanbeveling op- zemaakt: 1 J. R M van Angeren referen daris van het departement van Justitie; 2. mr. A, Koelma. gemeente-secretaris van Alkmaar. SANEERING IN HET BAKKERSBEDRIJF. 30 APRIL NATIONALE FEESTDAG? Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den minister president verzocht, in verband met het feit, dat de a.s. verjaardag van H K. H. Prinses Juliana op 30 April a.s. een kroon jaar is, dezen dag dit Jaar een Nationale Feestdag tc yerklaren. Moeilijkheden tussehen bakkers en meelfabrieken. De vereenigde bakkersorganisaties, welke gisteren te Utrecht vergaderden, hebben het volgende telegram aan den minister van economische zaken verzonden: Alle Nederiandsche bakkersbonden, om vattende 8000 bakkei s te Utrecht in ver gadering bijeen, vestigen de aandacht van uwe excellentie op den ernstigen toestand in de bakkerij. De saneering wordt onmo gelijk door het optreden der meelfabrieken, die clancristienen handel dulden en elke redelijke oplossing weigeren en een conflict schijnen te willen forceeren. Gevolg zal zijn. dat de strijd tusschen een deel der meelfabrikanten en anderzijds bakkerij met andere belanghebbenden zal worden ge bruikt om de regeering te bewegen tot in grijpen ten behoeve der meelfabrikanten, die contingenteering afdwingen. Wij zijn overtuigd, dat daardoor mede werking aan saneering van bakkerij zal worden geweigerd en dat prijsverhooging en kwaliteitsvermindering daaruit zullen voortvloeien. In het belang van deze duizenden mid denstanders en het broodetend publiek ver zoeken wij audiëntie op heden en roepen de hulp der regeering voor sancerlng bak kerij in. DE BURGEMEESTER VAN AMSTENRADE KRIJGT EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 26 Januari 1934 is aan M. V. H. E. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg. met ingang van 15 Febr. 1934, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Amstenrade. Gelijk onlangs werd gemeld, heeft de burgemeester onlangs met den minister president dr. Colijn een bespreking gevoerd over het feit, dat hij bovendien kringleider^ was van de N. S. B. in Zuid-Limburg. Naar1 aanleiding van dit onderhoud heeft hij toen geen ontslag genomen doch de be slissing gelaten aan de Kroon, doordat hij aan HM. de Koningin zijn ontslag aan bood. Uit boven vermeld Kon. besluit blijkt derhalve, dat de Kroon het samengaan van beide functies onvereenigbaar acht. GRAFISCHE TENTOONSTELLING TE UTRECHT. De contouren dezer tentoonstelling, die onder den verkorten naam van „Grato" te Utrecht gehouden zal worden van 24 Oct. tot 10 Nov. in dit jaar, beginnen zich nu scherp af te teekenen. Deze expositie wordt opgezet ter gelegenheid van het zilveren jubileum van dc Federatie der Werk- gevers-organisatiën in het Boekdrukkers- bedrijf. Tijdens de tentoonstelling wordt tevens het vierde internationale congres gehou den. Na Duitschland en Engeland voor het eerst in Nederland. De belangstelling gaat ver boven de verwachting. De inzen ding voor drukwerk moest reeds gesloten worden. Er is alle reden om te verwachten dat de kwaliteit van het drukwerk verre uit zal gaan boven die van de reeds ge houden tentoonstellingen. Het zal te Utrecht een waardige plaats vinden in de groote zalen, welke tot een sprookjestuin zullen worden omgetooverd Ook op tech nisch en mechanisch terrein zullen de nieuwste snufjes te bewonderen zijn De Nederiandsche drukker geeft hier wel blijk yan kracht en durf. COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Blijkens de „Staatscourant" van gister avond is thans met ingang van 1 Maart op verzoek en op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan dr. H. T. s'Jacob als Commissaris der Koningin in Utrecht, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan den lande be wezen. o HET VERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK De B B. N.. Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft in een adres aan Hare Majesteit de Koningin verzocht wel te willen bevorderen, dat het verkeer over den weg langs den Zeedijk, van den Af sluitdijk der Zuiderzee tot Makkum (ln beheer bij het Waterschap der Vijfdeelen Zeedijken Buitendijks), welke weg bij be sluit van Gedeputeerde Staten van Fries land gesloten is verklaard voor motorrij tuigen en aanhangwagens, waarvan de grootste wielbelasting meer bedraagt dan 1400 KG. niet aan een bepaalde wielbe lasting zal worden gebonden en voor het geval de weg zal worden verbeterd, de ver betering in dien zin zal worden uitge voerd, dat het verkeer, zij het ook in eenigszins stremmenden zin. toch over be doelden weg zal kunnen plaats vinden De bedoelde gesloten-verklaring brengt mede, dat de bedrijfsautohouders in Zuid- Friesland, komende van en gaande naar den Afsluitdijk, een omweg van 20 K.M. over Hardingen moeten maken. In verband met het sterk toegenomen verkeer tusschen Zuid-Friesland en Noord- Holland brengt het geregeld maken van een omweg van 40 KM. op de heen- en terugreis groote kosten en tijdverlies me'de. KON. NAT. VER. TOT STEUN AAN MILICIENS. De Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Mili ciens hield in het Carlton Hotel te Am sterdam haar jaarlijksche bijeenkomst, welke een bijzonder karakter droeg in verband met de herdenking van het 30- jarig bestaan. De vergadering stond on der leiding van den heer M. C. Koning, directeur der Stoomvaart Mij. Nederland, die een kenschetsing gaf van den arbeid gedurende het laatste lustrum. Warme hulde werd gebracht aan de oprichters der Vereeniging, luit.-gen. A. Hoogebcom, en mr. J. H. Telders, van wie eerstgenoemde ter vergadering aanwezig was. Het schonk groote voldoening, dat de propoganda-actie van den heer P. v. Raamsdonk bijna 700 nieuwe leden had opgelevpid. De scheidende voorzitter, ba ron van Omphal Mulert, die om gezond heidsredenen te Lugano verblijft, werd tot eere-lid en de heer F. J. G. v. d. Kroon te Den Bosch, tot lid van verdienste be noemd. Na de bijeenkomst vereenigden de aan wezigen zich aan een noenmaal. NOTARIS UIT ZIJN AMBT GEZET. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij zijn arrest notaris M.. die in April 1933 was veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf in verband met de bekende aandeelen-zwendel, thans ontzet uit zijn ambt van notaris. VERSPREIDE BERICHTEN. Herbenoemd is tot burgemeester van Gorssel: L. R. Wentholt; van Aalten A. J. W. Monnik: van Vlaardingen A. van Wal- sum, van Krimpen aan de Lek G. J. van Oordt. van Poortugaal F van der Poest Clement; van Leimuiden en Rijnsater- woude J. A. Bakhuizen; van Nieuw Helvoet F. W. van Driel, van Sybekarspel G. Stapel; van Baarland J. Ermerius: van Arnemui- den H. G. Horninge; van Zuidzande F. H. van Vessem; van Barradeel B. Anema; van Aduard J. van Barneveld: van Venray O. L P. van de Loo Bij K B. is aan R J. F. A. M. Stael, op zijn verzoek, met ingang van 5 Februari 1934, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te Oss. De .Staatscourant" van gisteravond bevat het bericht, dat op zijn verzoek met I Mei eervol ontslag is verleend met dank voor de vele en belangrijke diensten aan dr. J. H. Schuurmans Stekhoven als in specteur van het Staatstoezicht op krank zinnigea en krankzinnigengestichten, te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9