Pelikaan-Comité Rijnland. 748te Jaargang DINSDAG 30 JANUARI 1934 No. 22657 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Installatie-rede van den heer ten Cate Brouwer. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENH 30 Ots. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bü een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordein dsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 1 maanden 1.2.36; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.14 Franco per post 1.2.35 portokosten. jt nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat bij de a 25 Januari 1934 gehouden uitloting van obligatiën ad 1.1.000 in de 4'/s%> geld- ning der gemeente Leiden van 1928 t 1.2.000.000.de navbolgende obliga- ën zijn uitgeloot: I de nummers 30, 51. 168, 189, 192, 205, 229, 249, 296, 408, 465 473 499 510, 13 561, 641, 650, 686, 746, 766. 790, 796, ■2 855, 946. 998, 1216, 1226, 1247, 1266, 67. 1405, 1465, 1474, 1497, 1532, 1578, 1632, 717, 1730, 1754, 1769, 1806, 1808, 1828, 1888 D 1968. De aflosbaar gestelde obligatiën zullen taalbaar worden gesteld te Amsterdam n kantore der Nederlandsch-Indische -ompto-Maatschappij en der Heeren Mijn, Van Notten en Co., te Rotterdam i 's Gravenhage ten kantore der Neder- -dsch-Indische Escompto Maatschappij te Leiden bij den Gemeente-Ontvanger. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1934. 5222 DRANKWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat: a, H. Bedak, te 's Gravenhage, een ver eis heeft ingediend ter bekoming van n verlof A voor den verkoop van zwak- oholischen drank in het klein in het "tceel Haarlemmerstraat no. 52, alhier; b. l. w. J. Bouhuys, alhier, een verzoek eelt ingediend ter bekoming van een ver- MA voor den verkoop van zwak-alcoholi- "hen drank in het klein in het perceel "penburg No. 47, alhier; c. de Leidsche Voetbal- en Athletiek- reemging „Fides Pacta" een verzoek "ft ingediend ter bekoming van eenver- :I B voor den verkoop uitsluitend van ■ohoiviijen drank voor gebruik in haar ubgebouw staande op het terrein kad. "tie N No. 174, gelegen in den Stads- "lder, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden, 30 Januari 1934. 5221 maan ten deele verduisterd. Heden in den vooravond. Na de mooie maansverduistering op 04 September 1932, zijn er geen eclipsen eer geweest, die in Nederland zichtbaar "hden zijn. Ook in het jaar 1934 is op t gebied slechts weinig voor ons weg- elegd. Het eenige is de partiëele maan- l'Ps van hedenavond. Wanneer de be- olkmg gunstig is, zal deze verduistering den vooravond, omstreeks 17 uur, te zien n. De volle maan komt te 16.34 uur op en is dan reeds verduisterd, d.w.z. onder- an ontbreekt een klein segment-achtig "tukje, doordat de aarde een gedeelte van het zonlicht onderschept, of, anders ge legd, doordat slechts een klein deel van de maan den schaduwkegel der aarde Passeert, terwijl de maan langzaam boven den horizon in het O.N.O. stijgt, wordt het RMuistetde stukje nog iets grooter tot i':°f uur. Daarna gaat de maan weer geleidelijk uit den schaduwkegel van de £1 f fn uur wordt zij weer ge heel door de zon beschenen. Zij is dan nog L?'wilgen tijd in de bijschaduw van de aarde doch dat is practisch niet waar neembaar. v maan staat de aarde tusschen eit maan en wij zien pal tegen den vtLTrf ^9n beschenen kant van de maan ien» 'ggen de drie hemellichamen bij niet in één rechte lijn, waar- lemL» sehaduw van de aarde (het ver- .5?'® de lijn zon—aarde) de maan de de2e laatste dus volop door L?i.,eJrkht wordt- Van tyd tot lÜd- zne d,. een het 6eval is, is de situatie de maan wel ongeveer in het dan d££e ean de !«n zon—aarde staat en eeh<Jï j - aardschaduw gedeeltelijk of O™. ,?rddlstcrd wordt, tusschen n da8en zal de maan iuist teeen £n aal'de staan. Wij zien dan maani v£r donkere zijde aan (nieuwe ondersèwf ean deel der aardoppervlakte Bonecllps 2ieh?h!,dan het 20nlicht (totale ook on Mr °P den stillen Oceaan, Borneo en de Minahassa.). „Hbld." 6e r. v. a. tie H.Ts£h^l. ?.!r 'ulHtalre administra- bevorderd Sf?n het 6e reg- Veld"art- sergeant n ,r,eserve tweede luitenant, piment Hikhoven van genoemd Joor. bevorderd tot sergeant-ma- 't ce Rv'a s A- Colenbrander van Verlot vertrekken^ 31 Januari met groot LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. Demonstratie met de moderne ijzerkernspoel. De zaal van „Oud-Hortuszicht" was gisteravond flink gevuld met leden en introducees, toen de voorzitter, met een woord van hartelijk welkom, de bijeen komst opende. De groote belangstelling was verklaar baar in verband met het onderwerp van den avond nl. „de moderne ijzerkernspoel" waarvoor de heeren Fakkelday en Kau- derer van de firma Amrok te Muiden, naar Leiden was gekomen. Na een korte inleiding van den heer Kauderer, verkreeg de heer Fakkelday het woord voor het houden van een meer technische causerie waaraan we het vol gende ontleenen. Het verkrijgen van goede afstemkringen wordt bij radio beheerscht door de kwali teit van spoelen en condensatoren. Door de weerstandsverliezen bij spoelen zoo klein mogelijk te houden kan een waarde van zelfindustrie worden verkre gen die een dergelijk onderdeel kenmerkt als een goede spoel. Bij toepassing van een ijzerkern kan de zelfinductie worden verhoogd en kan daar door, voor een bepaalde afstemwaarde, worden volstaan met een veel kleiner aan tal spoelwindingen, als bij spoelen zonder ijzerkern het geval is, waardoor de weer standsverliezen in die spoel aanmerkelijk worden gereduceerd. IJzer, zonder meer, is niet geschikt om de functie als kern in een spoel te vervullen. Er zouden z.g. wer- velstroomen kunnen optreden die, vooral in H. F. kringen de goede werking van de spoel zouden teniet doen. In L. F. kringen zien we, bijv. bij trans formatoren, als middel om ontstaan van wervelstroomen te voorkomen, toegepast het gesepareerd houden van de verschil lende lagen waaruit de kern bestaat door dun papier. In H. F. kringen gaat dat niet zoo een voudig en is het maken van een goede ijzerkern een prestatie op zich zelf. De Varley fabrieken zijn er in geslaagd na jaren van proefnemingen een ijzer kernspoel te vervaardigen die alle goede eigenschappen als zoodanig bezit. Tot zelfs de schakelaar voor kort-lang, in de spoel- voet ingebouwd, blijkt tot in alle finesses goed doordacht te zijn. De koppeling van deze schakelaars geschiedt bij meervou dige spoelstellen door een isolatiebuisje ook al om capacitieve koppeling onderling te voorkomen. Aan de goed doordachte en zorgvuldige afwerking kunnen de goede eigenschap pen der Varley spoelen worden toege schreven. Bij een golflengte van 1000 M. bedraagt de H. F .weerstand 50 Ohm, 1200 M. 40 Ohm, 1500 M. 32 Ohm, 1800 M. 25 Ohm, enz. Spreker verduidelijkte een en ander op het zwarte bord en gaf voorbeelden van schakelingsmogelijkheden, waarna de waarde der spoelen in de praktijk getoetst werd door een demonstratie met een 3 lamps-2 krings ontvanger waarbij de kwantiteit en kwaliteit van weergave en groote afstemscherpte bijzonder de aan dacht trokken. Het was een mooie leerzame avond en toen dan ook de voorzitter, na een opwek king aan de leden tot bezoek aan den feestavond op Zaterdag a.s. de heeren Fakkelday en Kauderer hartelijk dank bracht, wist hij zich de tolk der aan wezigen. Een stevig applaus gaf er het bewijs van, en de aanmelding van eenige nieuwe leden deed vermoeden, dat ook bij de introducées het behandelde onderwerp wel in den smaak was gevallen. O De samenstelling van het comité. leidsche kappersclub „hulp en vriendschap". Gisteravond gaf de Leidsche Dames Kap- club, onderafdeeling der Leidsche Kappers club „Hulp en Vriendschap" in de boven- zalen van. café-restaurant de Harmonie" een kapdemonstratie voor leden en ge- noodigden. Te ongeveer 9 uur riep de voorzitter, de heer T. J. Cornelisse de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer H. H. de Weert, directeur der Haagsche Kappers Vakschool, den demon - strateur voor dezen avond. Alvorens over te gaan tot bewerking, gaf deze een inleidend woord over ijzer- en watergolven, waarna drie fraaie kapsels te zien werden gegeven. ..Een van deze kapsels werd vervaardigd door een 17-jarige jongedame, leerlinge der Haagsche Vakschool. Haar prestatie bewees de goede opleiding, welke men aan deze school geniet Al met al stond deze avond in het teeken van opbouw en de voorziter was de tolk der aanwezigen toen hij den heer de Weert e.a. dankte voor deze leerzame uren en hen een tot weerziens toeriep. Onder oianospel en een dansje bleef men nog gezellig bijeen tot het klokje tot heen gaan drong. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie de heeren R. de Jong (Schevenlngen) en Lie Ghlen Ghiam (Leiden); voor het taal kundig doctoraal examen indologie, de heer p. J. Wolhoff (Heemstede) en voor het doctoraal examen geneeskunde mej. J. C. P. Tazelaar (St. Maartensdijk) en de heer Que Keng Lead (Leiden), Hedenmiddag om 4 uur is in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland door den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer het Pelikaan Comité Rijnland geïnstalleerd. De heer ten Cate Brouwer sprak onge veer als volgt: Toen de Burgemeester van de stad Leiden mij als lid van het Algemeen Peli kaan-Comité verzocht de vorming van een Leidsch Comité op mij te nemen en daar aan leiding te geven, heb ik aan dat ver zoek met genoegen gevolg gegeven. Met de heeren Burgemeesters van de Gemeenten Noordwijk, Katwijk, Sassen- heim en Alphen aan den Rijn werd daar na de wenschelijkheid besproken van de vorming van een algemeen Pelikaan- Comité voor het geheele district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, welke bespreking leidde tot de vorming van het Rijnland-Comité, omvat tende 26 gemeenten. Aan het tot stand komen van het Rijn land-Comité heb ik met te meer genoegen mijn tijd en krachten willen geven, omdat daardoor des te beter zou uitkomen dat de ongeëvenaarde prestaties van de Pelikaan- bemanning in hare gevolgen ook van zeer groote economische beteekenis voor ons land kunnen zijn. Niemand zal kunnen ontkennen dat een grootere frequentie-mogelijkheid in het post- en personenvervoer, en een hoogere intensiteit van het verkeer in het alge meen vooral voor ver uiteenliggende en toch op elkander aangewezen landen voor uitbreiding van de handelsbetrekking en krachtige stimulans vormen. De voorheen toegestane en gebruikelijke leverings-termijnen van gekochte goederen worden hoe langer hoe meer verkort. Waar men gisteren over dacht, wil men liefst morgen reeds geleverd zien. Deze veran derde opvatting vraagt van den handel dat zij zoo spoedig mogelijk grondig georiën teerd is van alle fluctuaties van prijzen en kwaliteiten van alle soorten koopmans goederen. De tijden, waarin op aanbiedingen uit het moederland 6 of 8 weken kon worden gewacht, passen niet meer in het tegen woordige handelsverkeer. Telegraaf en telefoon zijn de eersten ge weest. die het onvoldoende van de oude handels-methoden duidelijk aangetoond hebben. Toch kan langs telegraphischen of tele- fonischen weg niet elk gegeven verstrekt worden, vaak zijn uitvoerige beschrijvin gen noodzakelijk, moeten teekeningen wor- j den verstrekt, ook monsters in natura wor den overgelegd. Wanneer wij dit alles goed realiseeren, dan begrijpen wij, ondanks de moderne middelen voor 't snel overbrengen van het gesproken woord, hoe noodig het is dat er als aanvulling daarop ook tot stand kome een snel postverkeer, voor monsters en toelichtingen. Dan begrijpen wij dat de vlucht van den Pelikaan, die in 8 dagen heen en terug vloog naar Oost-Indië, een groote belofte voor de toekomst voor het handelsverkeer tusschen Moederland en Koloniën in zich houdt. Ook Ned. Oost-Indië maakt thans zeer ernstige tijden door, hulp, vooral finan- cieele, van het moederland is thans drin gend noodig. Deze hulp die verleend moet worden en ook verleend wordt, zal in Indië beter dan ooit gewaardeerd worden. Het saamlioorigheidsgevoel zal een vruchtbare bodem zijn waarop de handelsbetrekkingen die in den loop der laatste jaren zoozeer verslapt waren, tot nieuwe opleving kun- nen komen. t J3.. Nederland kan niet zonder Indie. Indie niet zonder Nederland. De vraag naar Nederlandsche producten moet toenemen. En al zijn de tijden dan daarvoor momenteel ongunstig, aangeno men mag worden dat het zeer groote prijs verschil in voortbrengingskosten tusschen Japan en Nederland in de toekomst zich zal wijzigen. Het is een bekend verschijnsel dat m landen die zich snel en beteekenis-vol ge ïndustrialiseerd hebben; de loonen op den duur stijgen, in Holland streeft men ernstig naar een verlaging van de productie- kosten en wanneer dit streven practische resultaten oplevert., hetgeen een levens behoefte voor ons land is, dan kan het handelsverkeer zich in de eerste plaats met onze eigen Koloniën zeer zeker her stellen Daarbij is echter onder alle om standigheden een snel postverkeer een on misbare voorwaarde Doch niet alleen uit economisch oogpunt ziin de postvluchten voor ons land van net grootste belang. „Boven het materieele doel stond de roem van het vaderland. zei Minister de Wilde. En zoo is het! Deze vluchten vestigden nog weer eens de aandacht van de geheele wereld op des kundigheid, ondernemingszin, en voortva rendheid van het Ned. Volk. Het is dan ook geen wonder dat Regee ring en Volk zich hoe langer hoe meer be wust worden van het feit dat voor Neder land op het wereldluchtverkeer een schoo- ne toekomst is weggelegd. WH men aan ons land thans de kans om op luchtvaartgebied internationaal iets te beteekenen, niet onthouden, dan zal iedere Nederlander, die het met zijn land oprecht meent, daaraan moeten medewerken. Daartoe geinspireerd door de succesvolle vlucht van den Pelikaan is het Pelikaan- Comité opgericht met het doel een lucht vaartfonds te stichten. Dit nationaal luchtvaartfonds heeft ten doel het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaart in den meest algemeenen zin. teneinde de Nederland sche ondernemingsgeest op dit gebied aan te wakkeren en realiseerbaar te maken wat anders zeer tot schade van Neder land zou blijven. En met dit doel voor oogen is door mij, met den gewaaraeerden steun van alle Burgemeesters uit het district van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, dit Comité gesticht. Van harte hoop ik dat voor dit sympathieke, bij uitstek nationale doel ieder zich een offer, klein of groot ge troosten zal. Hartelijk dank ik U allen dat Gij aan mijne uitnoodiging om tot dit Comité te willen toetreden, wel gevolg hebt willen geven. Moge het resultaat van Uwen ar beid ons voldoening schenken. Hiermee verklaar ik Uw Comité gein- stalleerd. Leden van het eere-comité zijn de hee ren Burgemeesters van de volgende ge meenten: Ter Aar, Alkemade, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen Hazerswoude, Katwijk, Kou dekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noord wij kerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven, Zoeterwoude. Eere-Voorzitter werd Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden. In het comité hebben verder als wer kende leden zitting: Voor de gemeente Leiden de heeren: F. H. Ansingh, dr. P. C. v. Arkel, ir. A. C. Binnendijk, prof. mr. D. van Blom, S. J. C. Dunïop, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer, ir. F. H. E. Guljé, J. A. van Hamel, J. E. Haitsma Muliër, J. W. Henny, J. Heringa, ir. J. J. G. van Hoek, mr. P. J. Idenburg, dr. P. G. Knibbe. P. C. Labrijn, L. de Lange, mr. G. H. E. Nord Thomson, D. Parmentier, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, J. v Seventer, J. F. X. Sanders, H. Tiele- man, mr. F. F. J. Trapman, E W. Wichers Rollandet, Th. B. J. Wilmer. GemeenteAlphen aan den Rijn: J. L. H. Boeren, J. A. Bos. H. van Kleef, A. den Ouden, L. Sprey, Jzn., mevr. W. van Wer- meskerken-van Julsingha. Gemeente Ter Aar: J. Bilars, jhr. E. L. W. M. Hoeufft van Velsen, J. Hogenboom, P. Kroon, J. Post Uiterweer, A. Quartel, D. Warnink. Gemeente Alkemade: C. Bontje, dr. A. van der Bijl, G. W. A. Gründemami, K. Hoff, J. van Iterson, C. E. M. Jagers, P. de Jong Cz., C. van Lent, J. S. Pennings, S. Strijk, J. P. Uljee. Gemeente Benthuizen: J. v. d. Berg, W. C. Diephout, C. v. d, Knijff, A. Paul. Gemeente Hazerswoude: F. C. Engel- berts, F. Wezelenburg, D. de Bruyn Gemeente Katwijk: D. F. E. Meerburg, H. Eerdbeek, H. Ouwehand, D. van Riessen. Gemeente Koudeker:k A. Mieog, D. Vlaanderen, J. Wille. Gemeente Leiderdorp: M. P. L. Aukes, B, G. Oorts. A. van Klaveren. E. B Koning, L. A. J. Koning. J. M. de Koning, H. J. Lamers, J. Peerenboom, M. Splinter MPzn., P. E. Viervant Tukker. Gemeente Leimuiden: K. Breedijk. J. Maar-se. dr. D. Stapensea. E. P. Vroonland. Gemeente Nieuwveen: ds. H. Brink, M. Karsemeyer, dr B Nout, W. Panman. J. J. Roovers, A van Scherpenzeel. ds. J. D. Speelman P Sprey. Gemeente Noordwijk: G. Aten, N. van Beelen A. H. M. Eyken. Gemeente Noordwijkerhout: dr F. J. Kerstens. Gemeente Oegstgeest: J. A. W. Aalbers- berg. J W Bonda, A. H. Dros, J. den Ouden. J. P. C. Sen tel, dr. K. Simon Tho mas, mr. L. Sprey Gemeente Rijnsaterwoude: W. Timmers. Gemeente Rijnsburg: S. Schoneveld, v. d. Vijver Wethouder; T. Kralt, J. Krom hout, ontvanger. Gemeente Sassenheim: J. F. de Gruy- ter, Jac. van Reisen, A. Vogelaar. Gemeente Valkenburg: D. Bol, A. C. de Wilde. Gemeente Voorhout: W. v. d. Laan, J. W. van Reisen, F. van Reisen. Gemeente Voorschoten: Chr. Eggink, J. A. Hens, A. P. Schram de Jong. Gemeente Warmond: J. Neitlager, mr. H. E. Menten. Gemeente ZevenhovenDr. A. Lucardie, C. A. Moona, ds. Ubbink. Gemeente Zoeterwoude: Th. Bergers, C. Hendriksen. BINNENLAND. Naar krachtige gezagshandhaving; geen revolutionairen meer in vertegenwoor digende lichamen? (3e Blad). Beschouwing over de handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Indië. (3e BI.) Twee jongens te Joure door het ijs ge zakt cn verdronken. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Een Engelsch memorandum inzake do Ontwapeningsaangelegenheden. (Buitenl., 2e Blad). Daladicr aanvaardt dc opdracht een Fransch kabinet samen te stellen. (Bui tenland, 2e Blad en Tel. le Blad). Heden is het de eerste verjaardag van de komst van Hitier aan het bewind. (Buitenland, 2e Blad en Tel., le Blad). Nog steeds onlusten in Frankrijk in verband met de financieele schajidalcn. (Buitenl., 2e Blad en Tel. le Blad). Actie tegen de vreemdelingen in West- Australic. (Tel., le Blad). Een nieuwe Russische stratosfeervlucht. (Tel., le Blad). De Pruisische premier Goering kondigt ontbinding aan van alle monarchistische bonden en organisaties. (Tel., le Blad.) Een collecte langs de huizen zal In het geheele district der Kamer plaats vinden op: Woensdag, 7 Februari 1934. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter. D. ten Cate Brouwer, alhier. Vice-voorzitter: Ir. F. H. E. Guljé, alhier. Penningmeester: P. A. de Gooyer, direc teur Rott. Bankver. Rapenburg, alhier. Seer.: Mr. G. H. E. Nord Thomson, advo caat-procureur, Turfmarkt 8, alhier. gem. dienst voor sociale zaken. S, A. j Jaarverslag over 1932. Blijkens het jaarverslag van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken over 1932 werd via de organisaties aan steun uitgekeerd f. 630.882 80. Aan diverse steunbedragen, hieronder grootendeels te verstaan vergoeding, klee ding. schoeisel, verhuiskosten enz., werd uitgegeven f. 5155,10. Van dit bedrag is evenwel terugbetaald f. 1894.24, alsmede f.400 (emigratie Canada) zoodat blijft een uitgave van f. 2860,86. Er werden 17935 brandstoffenbons inge leverd, hetgeen een bedrag vorderde van f. 12.500.75. Het geheele jaar 1932 werd 50% subsidie toegekend in de kosten der steunverlee- ning aan metaal- en textielarbeiders, ter wijl voor de bouwvakarbeiders een gelijk i subsidie werd toegezegd van 17 October j 1932 af. Aan de metaalbewerkers werd in 1932 uitgekeerd: I Uitgetrokkenen f. 83.871.32; 50% subsidie j Rijk f. 41.935.66; dubbel uitgetr. f. 43.123.60, I 50% subsidie Rijk f. 21.561.77. Aan de textielarbeiders werd in 1932 I uitgekeerd: Uitgetrokkenen f. 41.588.17; 50% subsidie Rijk f. 20.794.06; dubbel uitgetr. f. 13.270.75; 50% subsidie Rijk f. 6.635.35. Aan de Bouwvakarbeiders werd van 17 October tot en met ultimo December uit gekeerd: Uitgetrokkenen f. 29.977.80; 50% subsidie Rijk f. 14.988.90; dubbel uitgetr. f. 23.219.93; 50% subsidie Rijk f. 11.609.96. In de kosten va nde brandstoffenver- strekking aan de bovengenoemde drie groepen werd eveneens 50% subsidie ver leend. Dit subsidie bedroeg in totaal f. 2672,24. Arbeidskaarten werden uitgegeven aan; jeugdige mannelijke arbeiders 1433 ongehuwde jeugdige vrouw, arbeiders 1223 e n aan gehuwde vrouwelijke arb. 147 De toename van het aantal verzeker den in het jaar 1931 zette zich ook in het jaar 1932 onverminderd voort. Waren op 31 December 1931 6742 hoofd en handarbeiders tegen werkloosheid ver zekerd, op 31 December 1932 telden de werkloozenkassen 7278 leden; een toename dus van 536 leden of pl.m. 8%. Aan bijdragen werd door de kassen een bedrag van f91.373,24 ontvangen. Aan de werkloozen werd in 1932 f. 373.289.85 uitgekeerd tegen f 303.785.90 In 1931. Over de afd. Arbeidsbemiddeling het volgende: Het totaal-aanbod van mannen en vrouwen (hierbij is het aantal gedeelte lijk- en vorstwerkloozen. benevens de over geblevenen op 31 December 1931 buiten beschouwing gelaten) bedroeg 16939, te gen 13505 in 1931; een vermeerdering dus van 3434. In het afgeloopen jaar kwamen 3897 aanvragen van werkgevers binnen, waar van 3369 tot plaatsingen leidden, zoodat 528 aanvragen derhalve onvoldaan bleven, o a wegens gebrek aan geschikt aanbod en het intrekken van aanvragen. In 1931 bedroegen deze cijfers respectie velijk 4824, 4128 en 696. In 1932 werden 3369 personen geplaatst, of 766 minder dan in 1931.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1