wat een pijn.' Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Januari 1934 Derde Blad No. 22656 UITDE RAADZAAL. LAND- EN TUINBOUW. OP DEN GOEDEN WEG! Wtceen in langen tijd niet is gelukt, ls naai klaar gespeeld: de begrooting is eens in een week afgehandeld! Eren vorig jaar toen trouwens de be ndeling al zeer merkwaardig met ruk- en stooten plaats vond 13 Febr. be nnen pas 8 Maart klaar! 15 zittin- n noodig. in 1932 12, dit jaar 9. Dit is een reden tot verheugenis en wij >n gelet op hetgeen ook de heer van zelfs zeide, dat het begrip, dat de Imocratic bezig was zich zelf te ver orden algemeen ingang gaat vinden en hetgeen wij reeds jaren, jaren lang jen verdedigd, tot,alle ernstige par- J nader is gekomen. Tijd is kostbaar en Eral de tijd voor regeeringscolleges. Aan aten heeft men niets, op daden komt aan. Dat is te veel uit het oog verlo- dóch begint langzaam maar zeker te keeren. Mede onder drang der jjeurtenissen buiten onze grenzen. De Voorzitter was bijzonder gelukkig in liri Nieuwjaarsspeech, toen hij wees op de Inheid van ons volk, al mogen daarin dan [verse politieke stroomingen zijn. Zoo is inderdaad: gezocht moet worden in ae crisis-tijden naar wat samenbindt, naar wat verdeelt. Daarop dient aller teven in de eerste plaats gericht. Alleen i eendrachtig volk is in staat het hoofd bieden aan de harde werkelijkheid dezer mbere dagen. ai de behandeling der begrooting heeft jaar in dit teeken gestaan. Hulde aan i voorzitter, die door zijn bemiddeling j paar malen voorkwam, dat de goede I derailleerde en hulde aan de fractie- bders, die daarbij alle medewerking ver- n. Speciaal aan den heer van Eek, uit den aard der zaak het meeste lede had om de fractie onder den duim houden, doch over 't geheel daarin agde. Alleen de heer Schüller sprong uit a band, speciaal bij de replieken, i Het begin was veel belovend, later bigde een terugslag, tenslotte zelfs zoo- 'g, dat er gevaar dreigde van niet ge- te komen, doch toen kwam te hulp besluit van Ged. Staten om na 1 de gemeente geen uitbetalingsvol- ...t te verleenen, zoo voordien de be- jotlng niet was ingediend. De admini- atieve rompslomp, die daarvan gevolg i zijn geweest, moest voorkomen en is, tenk zij een nachtzitting tot 2'/! uur, voor- limen. Hoelang er gesproken is, volge uit on- 'erstaand lijstje: le dag: de heer v. Eek 1 uur 4 min., de jer v. Es 15 min., de heer Wilbrink 38 m„ heer de Reede 41 min., de heer Bos- jan 22 min., de heer Verweij 42 min., de leer Wilmer 32 min., de heer v. Stralen 6 min., de heer Beekenkamp 27 min., de jeer Vos 12 min., de heer Wilbrink 4 min. L2e dag: de heer Coster 5 min., de heer leigers 12 min,, de heer v. Weizen 34 min., 'e beer Kooistra 40 min., de heer Groene- jeld 40 min,, de heer Schüller 59 min,, de r Kuipers 23 min. 3e dag: de heer Kuipers 21 min., de heer d. Reijden 3 min., mevr. Braggaar—de >es 44 min., de heer Meijnen 7 min., de er Manders 29 min., mevr. de Clerde vijn 12 min., de heer Eikerbout 14 min., i heer Vallentgoed 5 min., de heer Don ders 31 min,, de heer v. Rosmalen 3 min. De voorzitter 54 min., wethouder Tepe [uur 31 min., wethouder Romijn 49 min. wethouder Goslinga 1 uur 56 m., jetbouder Splinter 1 uur 44 min. De heer v. Eek 46 min., de heer van Es 1 minde heer de Reede 30 min., de heer 19 min., de heer Bergers 13 min., de r Wilmer 14 min., de heer v. Weizen 26 binde heer Groeneveld 20 min., de heer leekenkamp 20 min., de heer Verweij 15 tninuten. 5e dag: de heer Wilbrink 40 min., de leer Bosman 15 min., de heer Vallent- teoed 7 min., de heer Schüller 1 uur 28 m., de heer Eikerbout 5 min., men. Braggaar 1 min., de heer v. Stralen 31 min., de heer Kuipers 14 min., de heer Kooistra 28 min., heer Donders 8 min., wethouder Gos- ga 3 min., mevr. de Cler 4 min. In eerste instantie hebben 27 sprekers woord gevoerd. Alleen de heeren van ike, Huurman, Koole en v. Tol niet. In weede instantie spraken er van de 27 nog "eer 22! Toen zwegen de heeren Coster, d. Reijden, Meijnen, Manders en van Rosmalen. In totaal is gesproken: RECLAME 5144 Neem daar nu loch eens een paar "AKKERTJES" voor en lol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen,wam AKkER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumatische zenuwpijn, Lendenpijn Spil, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. "AKKERTJES" kosten slechls 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaarI Direct zij hierbij evenwel aangeteekend. dat de heer Beekenkamp in zijn repliek zich tegenover de S.D.A.P. liet gaan, het geen hem een alleszins verdiende afstraf fing door den heer Verwey bezorgde. Bovendien was de kool de sop niet waard, omdat practisch nakeuring geen zin heeft, daar de bestaande filmtheaters hier ter stede daar toch niet onder zouden kunnen vallen. En wat blijft er dan over? Ook tegen B. en W. was de heer Groe neveld grievend, en dat is hem door den voorzitter raak verweten. Met recht mocht gelden: die straf was ver diend! Wie het sectie-verslag had gelezen en het antwoord van B. en W. door ons uit voerig vermeld had ongetwijfeld zeer felle debatten verwacht en volkomen te recht! Maar voor de zooveelste maal is weer eens bewezen, dat de soep niet zoo heet wordt gegeten, als zij wordt opge diend. Ei" was over en weer tusschen raad en college van B. en W. meer inzicht ge komen en wij mogen constateeren, dat de verstandhouding tusschen beide momen teel niets meer te wenschen overlaat. Eenige soepelheid van weerskanten heeft alle onweer doen afdrijven. Daarover ver heugen wij ons oprecht, daar conflicten tusschen raad en B. en W. altijd gaan ten koste van het gemeentebelang, dat het loodje pleegt te leggen in dergelijke om standigheden. Voor zoover persoonlijke critiek is ge oefend heeft dit jaar alleen wethouder Tepe daarvan last gehad. Scherp is zijn beleid van eenige zijden afgekeurd, doch even scherp heeft hij zijn aanvallers te woord gestaan. LUCHTHAVEN IN FRIESLAND. VICE-ADMIRAAL MAC LEOD OVERLEDEN. In den ouderdom van 96 jaren. Te 's-Gravenliage is Zaterdag overleden de heer Norman Mac Leod oud 96 jaar, oud-vice-admiraal, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau enz. De teraardebestelling zal morgen ge schieden om 2 uur op de Algemeene Be graafplaats te 's-Gravenhage. Norman Mac Leod weid geboren 18 Sep tember 1837. Zijn vader was inspecteur der infanterie hier te lande. Zelfs voelde hij zich het meest tot de marine aangetrok ken. Reeds in 1850 kwam hij bij de Kon. Militaire Academie met bestemming voor de marine. In 1853 werd hij tot adelborst le klasse benoemd. In 1856 volgde zijn be noeming tot luitenant ter zee 2e kl. Na bevordering tot luit. ter zee le kl. in 1866 voerde hij het bevel over verschillende schepen in onze Oost, waar hij ook tijde lijk adjudant was van den Gouverneur- Generaal. Vice-admiraal Mac Leod was de nestor van onze weermacht en behoorde tot de zeer weinige oud-zee-officieren, die onze zeilvloot nog in al haar glorie bij de marine hebben gekend. Hij was ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de 4de klasse met de ster van de Kroonorde van Pruisen en drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp „Atjeh 1873—74", alsmede van de Kra tonmedaille. Na zijn benoeming tot schout-bij-nacht werd hij in 1884 chef der afdeeling materieel van de zeemacht ten departemente van marine, wat hij bleef tot 1889, toen de zee hem weer riep en hij het bevel over Hr. Ms. ramschip „Buffel" op zich nam. In 1890 volgde zijn benoe ming tot schout-bij-nacht en tot waar nemend directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis; met ingang van 1 Mei 1892 aanvaardde hij een gelijke functie te Amsterdam. Op 16 Juli van dat jaar volgde zijn benoeming tot vice- admiraal. Op 1 Augustus 1894 verliet de heer Mac Leod 's lands dienst met pensioen, doch als voorzitter van den Zeemansbond heeft hij nog vele jaren het contact met de zee vaart onderhouden. De FTiesche Luchtvaartvereeniging opgericht. Te Leeuwarden is Zaterdag opgericht de Friescjje Luchtvaartvereeniging met het doel de stichting van een luchthaven in Friesland te bevorderen. Het initiatief tot de bijeenkomst was genomen door een comité bestaande uit de heeren ir. S. Kramer, J. D. Dresselhuys. Jhr. H. van Smlnia en Tltus Hoogslag, allen te Leeuwarden en D. Matak Fontein te Har- lingen. Nadat de heer Kramer het doel der ver- eeniging had uiteengezet en een gedach- tenwlsseling was gehouden verklaarden alle aanwezigen zich bereid de vereeniging met hun lidmaatschap te steunen. Het initiatief-comité werd tot bestuur der nieuwe vereeniging benoemd, uitgebreid met. de heeren Jhr. J. M van Beyma, bur gemeester van Leeuwarden, K Eriks, voorzitter van den K, v. K voor Friesland, Wulte, burgemeester der gemeente Smal- lingerland, en mr. P. D. Poelstra. notaris te Leeuwarden. Aan den commissaris der koningin in Friesland ml". P. A. V. baron van Harlnxma thoe Slooten zal het eere-voorzitterschap worden aangeboden. Hbld. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. S D. A. P. Chr. Hist R. K A. R Communist Vrijh. Bond. Vrijz. Dem. B. en W 1934: 11 u. 11 m. 2 u. 46 m. 2 u. 24 m. 1 u. 29 m. 1 uur 37 m. 31 m. 6 u. 57 m. 1933: 20 u. 8 m. 3 u. 17 m. 3 u. 40 m. 2 u. 29 m. 2 u. 34 m. 1 u. 23 m. 25 m. 7 u. 50 m. We mogen dus dankbaar zijn, doch vol daan zijn we nog niet! El" kan nog meer bezuinigd worden op den openbaren tijd zonder schade voor de stadsbelangen en voor de partijbelangen. Speciaal bij de replieken wordt nog veel te veel monni kenwerk gedaan, waarbuiten het even goed kan Zie, hoe B. en W. van dupliek plegen ei te zien J™11 er vorige jaren 80 voorstellen in- geuiend, thans heeft men het tot een kleine u gebracht en nog is dit aantal de helft rim?rootiIeder iaar in een niet verander- k faa? met oude voorstellen aan te Bomt1-' j, 11 tdeh geen baat geven, zoo er u verMidering van omstandig- immi,., l)laats gehad en daarvan was indio-f ®e5n sPrake. En wil men ze dan mins i8? bePale men zich tot stem- •tritdinï?^ verdediging, zoowel als be voeren 15 h niets llieuws meer aan te geveest'lii-f0.1'?.0610011 der debatten goed incident deed^^ onverkwikkeliik Groenevefd no voor' 10611 n I" de heer va'i den h»v b a?rüeiding van aandrang van films b,L®fkenkamp op nakeuring teenpartij tot?-,de p?rke>1 SÜng en de ligc gevoelènf overbodig, trof in hei- rnonstratief -L?10?,^ de rechterzijde de- I kamer tennrtoÜ? J"lna geheel in de koffie- Woots bli d? uSr Pat was de steen des aan leer Groenevew^ü e=n '4 speet ons-dat de I Wist op te ln rijn repliek niet Reuses, slechts voi-u?' het aaoP'^en van te hebben aarde niet de bedoe- «eogen ggnad je kraajseo. Wat de begrooting op zichzelf betreft, och, deze was als steeds gesneden koek en B. en W. hebben het niet moeilijk gehad. Gelukkig is door een uiterst voorzichtig financieel beleid de positie onzer gemeente nog niet direct verontrustend, al doet zich de crisis natuurlijk zwaar voelen. Belas- tingverhooging was daarom niet noodig en aan sociale zaken behoeft ook niet te wor den getornd. Dubbel jammer daarom, dat men de subsidie voor de vereeniging Sehoolkindervoeding en -kleeding met f 10.000 verminderde, aldus een maatregel treffend, die zwaar zal neerkomen op het arme kind, daar deze sympathieke veree niging nu genoodzaakt zal zijn om de voe ding eenige maanden stop te zetten, bul ten de voeding tijdens Paasch- en Zomer- vacantie om, destijds op verzoek van B. en W. zelf ingevoerd. Mevr. Braggaar heeft, goed gedocumenteerd, deze verla ging van subsidie bestreden, doch 't mocht niet baten. Vergeten werd. dat de stijging- der uitgaven hier ook een volledig gevolg is van de crisis-toestanden. Of de R.-K. fractie de gevolgen dezer bezuiniging niet rigoureus oordeelde? Overigens is al heel weinig nieuws naar voren gebracht. De vraag toch of uit de reserves mag worden geput, mits de be drijven, waaruit wordt geput, gezond zijn, is toch geen vraag meer na de vroegere gestes in dezen. Dientengevolge was de mededeeling van den heer Donders inzake de Duinwater- Mij. eerst een evenement, doch na de ver klaring van wethouder Goslinga bleef er van de „ontstelling", waarmede direct werd geschermd, niet veel meer over. Het nieuwe rapport geeft reden tot voorzichtigheid, doch daarmede is alles gezegd. De heer Donders zelf trok zijn voorstel, om uit de reserve der Duinwater-Mij. te putten dan ook in. nadat de wethouder had verklaard, dat daarmede inzake ver dere reserveering niets werd gezegd, dat reserveermg in de toekomst zelfs wen- schelijk was. Nieuws hebben we verder niet gehoord, slechts oude geluiden en deze hadden na tuurlijk geen uitwerking. De begrooting is er doorgegaan zonder verandering van eenige beeekenis. Want de enkele aanvaarde voorstellen hebben op de Leidsche begrooting geen gevolgen van eenig belang, en de wethouder van finan ciën had te dien aanzien dan ook vrijheid van beslissing verleend, We zijn op den goeden weg laat ons hopen, dat in dezelfde richting zal worden voortgegaan! Getuigend van een kleine opvatting was de verklaring van den heer Van Eek inzake het Wilhelmus. Waar ter wereld gaat de S.D.AP. op den loop voor het volkslied? Het is wel een specifieke houding die de I leider der Leidsche socialisten aankon- digde, toen de burgemeester, wat wonder, ronduit we'gerde hem ook maar iets te- gemoet te komen. Boven alles zijn we toch één volk, één I land! De minister vraagt nog 5 verlaging per 1 Januari 1935. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft aan den personeelraad mee gedeeld dat de Minister van Waterstaat haar bericht heeft, dat zij bereid is maar- uitsluitend terwille van het overleg, de voorgestelde loonsverlaging van 4 °,'o goed te keuren, doch zich bij uitstel tot 1 Juli a.s„ lettende op voormeld percentage van 4 niet kan neerleggen. De regeling zal in geen geval later behooren in te gaan dan 1 Mei 1934. Bovendien zal volgens den Minister de met ingang van 1 Mei as. goedgekeurde regeling niet langer behoo ren te gelden dan tot einde 1934, zoodat de geldigheidstermijn van het reglement dienstvoorwaarden tot 1 Januari 1935 ver lengd dient te worden. Verdere verlenging zal zoo eenigszins mogelijk vermeden be hooren te worden. De herziening van de toonregeling zoo noodig gepaard met die van het reglement dienstvoorwaarden zelf zal dus naar het oordeel van den Minister in het loopende jaar moeten worden ondernomen. Hij acht het onvermijdelijk deze aldus voor te bereiden, dat de nieuwe loonregeling bij een gelijk aantal perso neelleden althans vijf procent minder zal kosten dan die ingaande op 1 Mei a.s. Het schijnt den Minister toe, dat bij de her ziening o.m. aandacht zal moeten worden geschonken aan het naar zijn meening te geringe verschil in bezoldiging, tusschen de duurste en goedkoopste standplaatsen en eveneens aan de volgens hem te hooge loonen in de werkplaatsen. HET 40-JARIG BESTAAN VAN DEN ZOUAVE NBOND. Feestelijke bijeenkomst te Hillegom. Gisteren is te Hillegom het 40-jarig be staan van den Nederl. Zouavenbond ge vierd. Vóór en in do St. Josephkeik was verslering aangebracht. Van de 97 in Ne- I deriand nog levende Zouaven waren er 16 aanwezig, waarvan 2 in uniform. Zij waren gekomen uit Amsterdam, den Haag. Gouda Leiden, Hillegom, Voorburg en Alphen a. d. Rijn. De jongste van hen is 81 de oudste 95 jaar. De plechtige Hoogmis werd opge dragen door pastoor Wils uit den Haag. Deze hield ook de feestpredikatie. Na den H. Dienst hield pater dr. Kleintjes, secr. van Mgr. Schioppa. Pauselijk Nuntius te den Haag, een toespraak. Aan den Bonds voorzitter. den heer J. Harkx te Vuglit is het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifix uitgereikt. In Hotel Sistermans werd door de Zouaven, het Bondsbestuur en het On dersteuningsfonds de lunch gebruikt: daar werden toespraken gehouden, terwijl de oud-Zouaaf Slootjes uit Leiden een gedicht voordroeg. Daarna vond de jaarvergade ring plaats. Er worden 51 van de 97 oud- Zouaven ondersteund; de bond keerde tot nu toe f, 50.000 uit. Het aantal donateurs slinkt, waarom sterke propaganda noodig is. De penningmeester van het Ondersteu ningsfonds ontving f. 3740.68 en had een batig saldo van f. 868.53. Het saido van de bondsrekening was f. 6.25. De voorzitter dankte tenslotte allen, die hebben meege werkt aan het welslagen van dit feest DLTTSCHE EX-KEIZER 75 JAAR. Vele bloemstukken en gelukwcnschen. De ex-keizer heeft Zaterdag zijn 75sten verjaardag te Doom gevierd. Ei- bestond om het kasteel weinig be langstelling. Alleen eenige journalisten lieten zich zien. In de omgeving viel, nadat de gasten waren afgestapt om hun op wachting te maken, weinig bijzonders waar te nemen. Hier en daar zag men vlaggen; op het poortgebouw de zwart-wit-roode vlag, op het kasteel zelf de Hohenzollem- vlag en op de Orangerie de vlag van Prinses Hermine. Nu en dan begaven zich inwoners van Doorn, die het slechte weer trotseerden, naar het poortgebouw om de registers te teekenen. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen zijn er zeer veel telegrammen en schriftelijke gelukwenschen bezorgd, zooveel als nim mer te voren. De meeste kwamen uit Duitschland. Vele honderden bloemstukken werden eveneens afgegeven; een tiental auto's arriveerde er mede. Zij werden in de dienstgebouwen naai" rangorde van de gevers opgesteld. Ondanks het groote aan tal bloemstukken hadden ditmaal velen uit de naaste omgeving van den keizer de bloemen achterwege gelaten en vervangen door een gift voor het winterhulpwerk van Prinses Hermine. De viering van den verjaardag ving des morgens te halftien aan met een gods dienstoefening in de hall van het kasteel, welke geleid werd door Pastor Schnellen, uit Keulen, en die door alle familieleden en een groot deel van het huispersoneel werd bijgewoond. Na de godsdienstoefening kregen de aanwezigen gelegenheid den keizer geluk te wenschen. Vele van de cadeaux beston den uit bijdragen voor het nieuwe Pinetum van den ex-keizer. De zoons boden schil derijen aan en de kleinkinderen zelf-ver- vaardigde cadeaux. Zaterdagmiddag te 1 uur verzamelden de familieleden zich aan de lunch. Des avonds om 8 uur is er een feestdiner gegeven, waaraan alle heeren in gala-uniform ver schenen. De dag is besloten met de vertooning san de Bali-filffi- UITREIKING VAN KRUISEN. Aan deelnemers Vicrdaagsche Afstandsmarschen in 1913. Een bijzondere plechtigheid, waarvoor veel belangstelling bestond, heeft Zater dagochtend in het kamp bij Waalsdorp. de legerplaats der Grenadiers en Jagers, plaats gehad; de uitreiking n.l. van kruisen vanwege den Bond van Lichamelijke Opvoeding aan een groot aantal deelne mers van een vier-daagschen afstands marsen. die van 1619 Juni 1913 door een toenmalige compagnie Jagers onder leiding van kapitein 'thans reserve-generaal- majoor) Wagner werd ondernomen, doch waarvan gelijk onlangs werd gemeld, de belooning door een samenloop van om standigheden steeds was uitgebleven. De compagnie, bestaande uit miliciens van de voorjaarsploeg 1913, had op kranige wijze haar taak volbracht. Den vierden dag teruggekeerd op de binnenplaats van de Oranjekazerne ontving de compagnie hulde van den toenmaligen kolonel, brigade commandant Weber. Zaterdag waren 30 van de ruim 60 oud gedienden of nog in dienst zijnde beroeps militairen, met aan het hoofd hun toen maligen commandant, res, gen. majoor J. C. Wagner, in het kamp bijeen Jhr. mr. G. C. von Weiier, de voorzitter van den N.B.L.O., bracht hulde aan degenen, die aan den marsch hadden deel genomen. Aan den tegenwoordigen commandant van de Jagers, overhandigde spr. aller eerst de korpsmedaille. Daarna is gespro ken door den commandant van de Jagers, luit.-kol. Phaff. Luitenant-generaal Roell, commandant veldleger, sprak woorden van dank en gelukwensch. Generaal Weber, haalde oude herinne ringen op. Generaal Wagner, die persoonlijk alle kruisen bij zijn mannen van destijds op de borst had gehecht, sprak vervolgens zijndank uit voor de verleende onder scheidingen. HET 150-JARIG BESTAAN VAN VAN GELDER ZONEN. Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan der N V. Verecnigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen hebben commissarissen en directeu ren een boekwerk doen verschijnen, waarin de geschiedenis van hun onderneming over het afgetoopen tijdperk is be schreven. Het boek. dat op prachtig zwaar papier, speciaal hiervoor in de fabrieken van de firma vervaardigd, is gedrukt en voorzien van vele fraaie illustraties, is uit typogra fisch gezichtspunt een lust voor het oog en vormt tevens een belangrijke bijdrage over de ontwikkeling der papierindustrie ir. ons land. Het is samengesteld door dr. Jane de Jongh, die, naar uit het voor woord blijkt, volgens den wensch van de directie in de eerste plaats die bijzonder heden vermeld heeft, welke voor de kennis der economische geschiedenis van belang konden worden geacht, waartoe het in de archieven aanwezige materiaal ter be schikking was gesteld. BEZWAREN TEGEN EEN BENOEMING. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Braambeek, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant tot voorlooplg commis saris der op te richten N V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusdiensten heb ben benoemd den heer J. J. P. Nivard, te Vught. doch door Zijne Excellentie tegen deze benoeming bezwaar is gemaakt op grond van het feit, dat benoemde, hoewel thans geen deel meer uitmakend van het spoorweg- en tramwegpersoneel, daaruit is voortgekomen? Wil de minister, indien het antwoord op deze vraag bevestigend mocht luiden, nader uiteenzetten, welk bezwaar er in ge legen kan zijn, dat betrokkene die oud spoorwegambtenaar is en niet bij een tram- of autobusdienst werkzaam was als commissaris der provincie Noord-Bra bant optreedt, meer in het bijzonder belast met de behartiging der personeelbelangen? Is de minister niet van oordeel, dat juist het feit, dat benoemde ais oud-spoorweg ambtenaar met verkeersvraagstukkert eenigszins op de hoogte is, diens geschikt heid voor de te vervullen functie verhoogt Is de minister bereid mede te deelen. op grond van welke bepaling der Algemeene Overeenkomst of Statuten Zijne Excellen tie bevoegd is deze benoeming te keeren? VERSPREIDE BERICHTEN. De Nederlandsche première van de film „De Jantjes" zal op 9 Februari in het Theater Tuschinski te Amsterdam plaats vinden. (Tel.) Met ingang van 15 Februari is be noemd tot burgemeester der gemeenten Hedel en Kerkwijk H. Dronken,", met ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Veere. DE SLACHTOFFERS VAN DE „OAKLAND". Met de vlag half stok is het motorschip dat de slachtoffers van het Engelsche stoomschip „Oakford" aan boord had. Za terdagmiddag van de Willemsluis te Am- sterdaam allereerst opgevaren naar de „Vechtstroom" aan de Handelskade Kransen van de English Association, van den Engelschen consul-generaal, het ge meentebestuur van Texel en van de N.- en Z -Holl. Reddingmaatschappij werden meegevoerd. I Het scheepje werd voorafgegaan door een boot van den havendienst met haven- I meester v. d. Poll aan boord. Op de „Vechtstroom" waren aanwezig de Engel sche consul-generaal en de Engelsche con- I sul. benevens de onderhavenmeester, de heer De Ruiter. Vijf van de kisten werden hier aan boord gebracht, o.a die waarin het stoffelijk overschot van den gezag voerder van de „Oakland" rustte Ze werden geplaatst op het bruggedek achter de brug. Twee van de vier kransen werden hier achtergelaten. Vervolgens ging het scheepje met zijn droeve last naar do .Mavis" .waar de overige slachtoffers wer den neergezet. De kosten vonden een plaats in het ruim voor de brug. De twee I laatste kransen werden er bijgelegd. Des middags nog hebben beide schepen hup rela nuAT Engeland aanvaard. UIT NED. OOST-INDIE. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. BATAVIA. 27 Jan. (Aneta). De Straits- bladen en de Indische pers hielden zich de laatste dagen bezig met het onver klaarbare uitblijven van verdere bijzon derheden over het verloop van de reis van den gewezen Britschen Hoogen Commis saris van Egypte, lord Allenby, die 8 Jan. j.l op Java arriveerde, door den G.-G, in audiëntie werd ontvangen, daarna Bail zou bezoekendoch omtrent wien daarna niets meer wordt vernomen. Uitteraard brachten de bladen, die deze aangelegenheid op prominente plaatsen op de voorpagina's bespraken, de klaar blijkelijk plotselinge reisplan-verandering waaromtrent de meest strikte geheimhou ding in acht was genomen, in verband met de vlootconferentie, welke momenteel te Singapore aan boord van den Britschen kruiser „Kent" wordt gehouden. Aneta is thans ln staat hieromtrent de volgende bijzonderheden te brengen, welke om begrijpeiyke redenen tot dusver niet voor publicatie konden worden vrijgegeven. Tijdens het verblijf van lord Allenby op Java ontving de Indische recherche een telegram van den polltieken inlichtingen dienst uit Washington, waarin werd ge meld, dat op het leven van lord Allenby door een aantal lieden van buitenlandsche. niet-Nederlandsche nationaliteit een aan slag was beraamd. In dit telegram was het signalement der verdachten meege- seind. De procureur-generaal trof onmiddel lijk alle noodzakelijke maategelen en liet lord Allenby en zijn gezelschap os. voort durend door een gewapende politiemacht „schaduwen". Dat de uit Washington verkregen waar schuwing niet voorbarig was, zou o.a. uit het feit zijn gebleken, dat ln het hotel in Buitenzorg, waar het hooge gezelschap logeerde, een drietal buitenlanders van de door Washington opgegeven nationaliteit, hun intrek namen, die onmiddellijk door de politie werden verwijderd. Hoewel lord Allenby er oorspronkelijk op stond, om zijn reis conform het uitge stippelde reisplan voort te zetten, is de hooge gast later van meening veranderd op grond van het hinderlijke, dat gelegen is in het reizen onder voortdurende politie bescherming. Daarom is hij in het geheim, incognito, per K.N.I.L.M.-toestel naar Medan ge vlogen. vanwaar hij verder is doorgereisd, zoodat hij thans Indië heeft verlaten. Omtrent de momenteele reisbestem- ming, reisgelegenheid en andere bijzon derheden, zijn geen inlichtingen verkrijg baar. STEUN AAN GEWASSEN. Het Tweede-Kamerlid de heer Lovink heeft aar. den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij de landbouwers, in verband met het opmaken van het zaaiplan, groote behoefte bestaat, de regelingen te kennen ten aanzien van den steun aan de gewassen en de voor waarden waaronder die steun zal worden erioend? Is de minister bereid die plannen met Oen meesten spoed bekend, te moten?

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9