LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 29 Januari 1934 BUITENLAND. LEIDSCHE SCHOUWBURG. TELEGRAMMEN. FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. "VISSCHERIJRERICHTÊN" LEIDSCHE SPEELTUIN-CENTRALE. Op de laatstgehouden vergadering van bovengenoemde vereenlging ts het bestuur als volgt samengesteld: Voorz.: D. Vljlbrlef. Parkstraat 69: Secr.: A. Verlint, Prinsenstraat 106: Penningm.: W. F. Smit, Javastraat 1; 2e Voorz.: A. Lasschult, Bronkhorststraat 57a; 2e Secr.: p. Baart. Pr. Stclnstraat; C. F. Lardee, De Qcnestetatraat 44.1 NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Lezing van den heer R, Ensingh. Zaterdagmiddag j.l. vergaderde de on- derafdeellng Lelden e.o. van bovenge- noemden bond in de gr<x>te bovenzaal van ,jen jjoogen kerkeraad en den daaronder lint f'olo WocthuroDt /"l/v HbrrriAnlft DUITSCHLAND. De kerkstrijd. In zijn functie van landsbisschop van de Evangelische Kerk der Oud-Pruisische Unie heeft de Rijksbisschop een noodverorde ning uitgevaardigd ter verzekering van een uniforme leiding dezer Kerk. In de verordening wordt het volgende be paald: Art. 1. De bevoegdheden van den kerk- senaat der Evangelische Kerk der Oud- Pruisische Unie worden uitgeoefend door den landsbisschop. Art. 2. De landsbisschop is gerechtigd )iet Café Restaurant „de Harmonie' Nadat de Voorzitter, de heer RelUma, Secretaris van Oegstgeest, de aanwezigen welkom heeft geheeten, houdt de heer R Ensingh, hoofdcommies ter Gemeente- Secretarie hier ter stede, een lezing over de Omzetbelasting. Achtereenvolgens werd op duidelijke wijze uiteengezet, aan welke voorwaarden moet zfjn voldaan, wil er aanleiding zijn voor belastingheffing; het begrip „goede ren"; de levering van goederen; ruiling; schenking; wie fabrikant is in den zin dei- wet; eigen verbruik door fabrikanten; wat onder bewerking van goederen moet wor den verstaan; splitsing van het bedrijf in een fabrleks- en handelsafdeellng; wat onder verkoopsprijs is te verstaan; welke kortingen en welk deel van den prijs niet voor belastingheffing in aanmerking komt; levering onder abnormale omstandig heden: door wlen de belasting verschul digd is; verhaal op den kooper; wijze van voldoening van de belasting; verplichtin gen van fabrikant en handelaren; leve ring aan particulieren: welk misbruik soms door fabrikanten, misschien te goe der trouw, wordt gemaakt by het verhaal van de belasting; de invordering; bezwa ren; navordering: vrijstellingen en te ruggaaf van belasting; het inslaan van grond- en hulpstoffen zonder betaling van belasting. De gevallen, waarin de gemeente en hare bedrUven als fabrikant en als consument met de wet in aanraking komen werden meer uitvoerig besproken Dc lezing werd met groote aandacht ge volgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Met een woord van byzonderen dank aan den spieker werd hierna de vergade ring door den Voorzitter gesloten. wy verwyzen naar de advertentie in dit Blad betreffende een door ds. Bikker te houden lezing over den arbeid onder de Toradja's. De politie heeft gisteravond aan gehouden den minderjarige G. H„ uit Am sterdam. die op de Hoogewoerd zonder licht fietste en wiens rywlel van diefstal afkomstig bleek. De jongeman is naar Amsterdam over gebracht NUT EN VERMAAK. Dc Distel, biyspel in 3 bedrijven door Robert Saudek. lessortccrenden instanties aanwijzigingen ie geven. Art, 3. Hetzelfde geldt voor de verhou- d.ng tusschen en bisschop en het consis torie der kerkeiyke provincie. Art. 4. Tegengestelde bepalingen der con stitutie der Evangelische Kerk van de Oud-Pruisische Unie biyven voor den gel digheidsduur dezer verordening buiten wer king. De presbyterlaal-synodale organisatie der kerkelijke zelfbestuursvereenlgingen wordt door deze verordening niet aange tast Art. 5. Deze verordening treedt met den dag van heden in werking. Muller heeft ook verder doorgetast: dr Nlemoeller, de leider van den Pfarrer-Not- bund (voormalig commandant van een onderzeeër) is in arrest gesteld. Alle pre dikanten. die op 14 Januari de bekende verklaring vanaf de kansel voorlazen, zijn geschorst. Müller heeft zich tot dictator geprocla meerd. Het .Deutsche Nachrlchten-Bureau" seint Den laatsten tijd zyn door verklaringen welke door katholieke geestelijken van den kansel zijn gedaan zekere twijfels gerezen onder het volk. Bedoelde verklaringen waren slechts een stelling nemen der Katholieke Kerk, over eenkomstig haar leerstellingen Zij zullen den staat niet verbulderen, de door hem noodig geachte sterilisatie-wet in vollen omvang uit te voeren. Eventueele uitlatingen, welke gelyk zou- j den staan met een oproep tot ongehoor- I zaamheid ten aanzien van die rykswet, I zullen niet worden geduld! By beschikking van den regeermgspresi- dent te Düsseldorf is naar de ..N. Venlo- sche Crt." uit MünschenGladbach ver neemt, het geheele vermogen zoowel gebouwen met volledige installatie en bi bliotheken als alle. op welke wyze ook be legde gelden en vorderingen van de oiksvereenlglng voor het katholieke Duitschland, de uitgeverij der volksvereenl- ging en de Rljnsche drukkerij. A.G. in be slag genomen ten gunste van den Pruisl- schen staat. Deze inbeslagneming, waartegen men niet in beroep kan komen, had plaats op grond van de wet op in beslag neming van volks- en staatsvijandig vermogen. er aan toe: „Ik wensch een goed succes toe aan degene, die zich met de aange name nalatenschap wil belasten." By een beraadslaging der zoogenaamde linlcsche partijen heeft Herriot verklaard dat de toestand zóó ernstig is geworden, dat de Radicaal-Socialistische party alleen niet meer de regeeringsmacht op zich kan nemen; er zouden zooveel mogelyk ünk- sche groepen in de regeering vertegen woordigd moeten worden. Senator Linier verklaarde, by het ver laten van het Elysée, dat de eerste taak der regeering zal moeten bestaan in het bewys van genoeg autoriteit om de onge zonde atmosfeer te reinigen President Lebrun heeft telefonisch een onderhoud gehad met den voormaligen president der Republiek Gaston Dou- mergue. die op het oogenblik geen deel OOSTENRIJK. Dollfuss en de socialisten. In een interview verklaarde Dollfuss in verband met vragen omtrent zekere thans gevoerde onderhandelingen, dat Oostenrijk voor geen enkele hinderpaal zou biyven staan bij de verdediging van zyn onafhan kelijkheid en ter beëindiging van den hul digen stand van zaken in verband met Duitschland. De Oostenrijksche regeering wacht thans op het antwoord van Duitsch land op de stappen van 17 Januari jJ. en zal zeer binnenkort haar houding bepalen, aie uiteraard zal afhangen van dit ant woord. Wanneer dit antwoord echter lang mocht uitblijven, zal Oostenrijk des ondanks zyn houding bepalen; alle even tualiteiten in dit opzicht zijn reeds onder uitmaakt van het parlement en die op 1 oogen gezien. Met voldoening constateerde r.- j» -itaiiJ zyn landgoed in Toürnefeuille woont. Doumergue heeft het hem gestelde ver zoek een kabinet te vormen niet aanvaard, daar hij in verband met zijn gevorderden Dollfuss de toenemende harteiykheid van betrekkingen tusschen Oostenryk en zijn naburen, in het bijzonder Tsjecho-Slowa- küe. Reeds zyn handelsonderhandelingen leeftyd niet meer in staat was een zoo 1 wopend met dit landden de mogeiykheid zware functie op zich te nemen. Vooral de naam Herriot en Daladier is niet uitgesloten, dat de minister van financiën van Oostenryk, die heden naar komen naar voren als toekomstig premier. vei^'-ekt me' Tsjecho-Slowaak- 7.a hprri a „ür? ,„i sche regeering overleg zal plegen over de Zaterdagavond en nacht zyn nog tal van demonstraties gehouden. Tal van vermakelyke Incidenten zijn voorgevallen vooral toen er waterslangen van de brandweer werden doorgesneden en zich ware watervallen over de menschen uitstortten. Ruim 400 personen zyn gearresteerd, die allen tot Zondagmiddag 12 uur In de poli- tiebureaux werden vastgehouden, zy. emissie van de Tsjechische tranche van de laatste internationale Oostenrijksche lee ning. Ten slotte wees Dollfuss er op dat de economische en financieele toestand des lands sinds een jaar ten zeerste is ver beterd en dat hy hoopte met succes zyn streven in deze richting te kunnen voort zetten. De socialistische partijraad heeft in ver band met den oproep van Dollfuss tot DE ONTWAPENING. LONDEN. 29 Jan. (Reuter). De Da», l Telegraph verneemt by geruchten dat d, I publicatie van het Witboek over de ontwa. pening in verband met de Fransche kabi- netscrisis eenige dagen is uitgesteld. Ook acht men het niet waarschijnlijk dat Sir John Simon heden de wyziginger van het plan Mac-Donald tot overbrug, ging van de tegenstelling Duitschland- Frankrijk nader uiteen zal zetten De Times schryft .dat het ontwapening vraagstuk thans in een stadium is gCk0. men, dat Engeland in moet grijpen. Het is zeer verheugend, dat Duitschland thans door het sluiten van een verdrag met Polen den wensch tot vrede te kennen heeft gegeven. Het is evenwel te betreuren, dat Frank- rijk thans op een kritiek oogenblik weer zonder leider is. De hoofdzaak voor Engeland is evenwe! dat de regeering een verklaring inzake 6 ontwapening tot stand heeft gebracht Hierin wordt een antwoord gegeven op de Duitsche vragen men moet dus de Duit- sche regeering eenigen tijd laten het do cument te bestudeereif. Ook de andere mogendheden, die de ontwapenings-besprekingen deelname: zal het document worden overhandigd. waarvan is aangetoond dat zy met voor- i medewerking aan den nieuwen opbouw wprruan van nnpnrwnr r*/ii-vtity hshrns ja_v_i i. j Nieuw was het blyspel zeker niet, waarop Nut en Vermaak zijn keus had laten val len. het is hier reeds veel vroeger ge speeld, doch een aardig blyspel is het wel; zoo'n echt onschuldig vermaak-gevend J blyspel, dat een gezelllgen avond geeft. Zonder eenige pretentie. Nu. een genoeglyke avond is liet gewor den door de wyze. waarop de leden der Tooneelafdeeling zich van hun taak heb ben gekweten. We kunnen wei haast zeg gen zonder uitzondering. De biyspel-trant werd prachtig volgehouden, misschien zelfs wel eens ietwat te strak, waar een kleine neiging naar de klucht niet zou hebben misstaan. Doch hoe het ook zy. het is een keurige opvoering geweest, waarmede Nut en Vermaak alle eer heeft Ingelegd en waarmede wy de vereeniglng. die juist dit jaar het 80-jarig bestaan zal vieren, van harte gelukwenschen. Zonder overdryving, leutig en pittig speelde de heer A. van Egmond de rol van Pietje den landlooper. die zich zyn Kiaartje imej. M. Verhoorn) verovert. Dat was prachtig van toon en vorm! En dan mevr. W. MooyWaasdorp als Ica-teleinske! Voor deze guitige rol bracht zü alles mede. Voorts de heer J. W. Boom als de oude Kok, de heeren J. Snel en Th. Werther als de ruziënde zoons een goed drietal, waarvan speciaal de eerste twee dienen geprezen. En tenslotte dc heer A. Waasdorp als Hendrik, Geesjes' man, even eens goed getypeerd. Een succes over de gansche linie is onder de leiding van den heer Cor Dommelshui- zen behaald. De vrijwel tot de laatste plaats toe be zette Schouwburg heeft oprecht genoten en luids geanolaudisseerd. Na afloop kregen de dames bloemen en wekte de voorzitter, de heer v. d. Steen, na spelleider en spelers te hebben gehul digd, op tot toetreden als lid met het oog op den komenden tooneelwedstrijd, uitge schreven ter eere van het 60-jarig feest. FRANKRIJK. Het kabinet Chautemps gevallen. Hetgeen zich Zaterdag reeds deed aan voelen is geschied; het kabinet Chau temps is na 2 maanden aan het bewind te zyn geweest, over de Stavisky-affaire gestruikeld en heeft het veld moeten rui- men. Nadat eenigen tyd geleden Dalimicr had moeten aftreden, volgde Zaterdag Raynaldy en tot overmaat van ramp werpen van openbaar belang hebbe ge gooid of het verkeer verstopt, zullen voor de justitie worden geleid. Voortdurend kwam het tot botsingen met de politie en er ontstond een ontzag- lyke spanning. Dan weer werden kreten voor de monarchie dan weer voor het com munisme gehoord. De Place de l'Opera werd fel door zoeklichten beschenen en achter de Opera stonden de brandweer wagens met groote waterslangen gereed. Op de terrassen van eenige café's wer den stoelen en tafels omvergeloopen en de ruiten ingeslagen. Op den Boulevard des Italiens en rondom de ..Madeleine" was de drukte enorm. Hier wisten de betoogers een kiosk omver te v-erpen. Naar de politle-agenten werd gegooid met kopjes en schoteitjes van café-ter- rassen. 68 politic-agenten hebben min of meer ernstige kneuzingen opgeloopen en twee beambten zyn in vry ernstigen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Vier leden der „Garde Républicaine" zyn gekwetst en een hunner heeft een vrij ernstige verwonding aan het hoofd. en __c__ werd ook de minister v. financiën Bonnet i der Sovjelregeering onvoorwaardeiyk de RUSLAND. Stalin op het partycongres Op liet 17de congres der communistische party der Sovjet-Unie heeft Stalin als se cretaris-generaal der partij een redevoe ring gehouden over den geheelcn binnen- cn bultenlandsche politleken toestand. Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling der economische wereld crisis, ontwikkelde Stalin tot in bijzonder heden de bekende Sovjet Russische econo mische theorieën. De geheele economische crisis in Europa, Azië en in de Voreenigde Staten heeft aangetoond, hoe ziek het ka- i pitalisme is. De opleving, welke men in de tweede helft van 1933 heeft kunnen waar nemen. is. aldus Stalin, het gevolg van een vermeerdering der bewapeningen. In het verdere verloop van zijn uiteenzettingen legde_ Stalin den nadruk op den wensch in de zak genoemd. Toen is Zaterdag middag de beslissing gevallen Officieel werd dit aldus gemotiveerd: vredesbetrekkingen met de geheele wereld te bandhaven, hoewel er volgens Stalin, i mogendheden zijn, die een conflict met In verband met de door het aftreden Je Sovjet Unie willen provoceeren. De her van Reynaldy geschapen politieke situatie verklaarde Chautemps, dat zyn regee- ringsbeleid in de laatste dagen meerma- vatting der betrekkingen met Amerika noemde Stalin een belangryke internatio nale daad. Daardoor is de basis geschapen van den staat vastgesteld, dat de sociaal democratische party reeds in vroegere be raadslagingen hare bereidwilligheid tot j uiting heeft gebracht mede te werken aan j een vreedzame en grondwettige ontwar ring van de politieke crisis. De partyraad verklaarde dat de soc dein. arbeiders ook thans te allen tyde bereid zyn tot deze samenwerking, maar dat de afbraak van de vryheidsrechten des volks en de sociale rechten der arbeiders die innerlyke be reidwilligheid der arbeiders tot de mede werking, die de bondskanselier vraagt, niet tot ontwikkeling deed komen. De sociaal democratische arbeiders en bedienden zijn 1 vóór de onafhankelijkheid van Oostenrijk I en zijn bereid deze met alle middelen te j verdedigen. De partyraad heeft ten slotte besloten lot uitvaardiging van instruc- ties betreffende de voortzetting van den afweerstryd tegen alle fascistische streven. De instructies zyn aan de organisaties toe gezonden. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's goudwet Versterking der luchtmacht. De Senaat heeft het monetaire wetsont werp van Roosevelt, met 6623 stemmen aangenomen na een amendement Pittman te hebben goedgekeurd, dat Roosevelt machtigt de pariteit tusschen den gouden en den zilveren dollar te handhaven door het gewicht van den zilveren dollar met 60 pet, te verlagen en voorts tot uitgifte van zilvercertificaten. Het ontwerp is thans naar het Huis teruggezonden ter behan deling van de amendementen. De „Pan-Pacific Association" te Tokio heeft op haar gehouden vergadering een stemmig een resolutie aangenomen, waarin een uitnoodiging wordt gericht aan presi dent Roosevelt, om by zyn voorgenomen bezoek aan Honoloeloe ook Tookio met een bezoek te vereeren, zulks in zijn hoeda nigheid van eere-voorzitter van de „Pan- Pacific Association" Indien Roosevelt deze invitatie zou aan nemen, zou hij de eerste Amerikaansche I president zijn, die een bezoek brengt aan het Verre Oosten en de eerste sinds Wiison die een buiteniandsche hoofdstad bezoekt. De Amerikaanche minister van Oorlog heeft een nieuw vyfjarenplan voor de uit- i breiding der luchtstrydkrachten van het landleger bekend gemaakt. Dit plan zal zoo spoedig mogelyk aan de militaire com missies der beide Huizen worden voorge legd. Het aantal vliegtuigen, dat thans 1800 bedraagt zal met 1000 worden ver- DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS. 29 Jan. (Reuter). Uit de ver schillende vergaderingen, welke gisteren zyn gehouden blykt, dat de partyen mi geneigd zijn een eenheidsfront te vor men. Over het algemeen schynt men een regeering te verlangen, waarvan de pre sident moet worden gezocht in de oude meerderheid van de Kamer en de overk leden onbesproken leden van de goedwil lende partyenz yn, die aan de zoo noo dige saneering van het land willen we ken. PARIJS. 29 Jan. (V.D.). Hedennior gen te tien uur arriveerde Daladier op he Elysée. Algemeen verwachtte men da Lebrun hem de vorming van een nieu» kabinet zou opdragen. Veertig minuten later verliet Daladier het Elysée. Hy verklaarde tegenover de vvachter.de journalisten, dat de preside»: hem de vorming van een nieuw kabinet had opgedragen, doch dat hy vanavond een nieuw bezoek by Lebrun zal aflegger en hem. na gelegenheid te hebben gebsa overleg te plegen met zijn politieke vrien den, zyn definitief antwoord op de vraag geven. Daladier verklaarde verder, dat het bedoeling was een regeering te benoemej van energieke achtenswaardige mannen die vast beslotn zyn het gezag van des staat en het vertrouwen in de republiet te herstellen. DE CONFERENTIE TE SINGAPORE. SINGAPORE. 29 Jan. (Reuter). - De Britsche marine-conferentie is gistere; beëindigd. Een officieele mededeeling hif omtrent is niet gepubliceerd. DE FRANSCHE SCHANDALEN. len was goedgekeurd door een groote 1 voor een vruchtdragende samenwerking, meeiderhoid in beide Huizen De regee- qc betrekkingen tot Japan verdienen stcri: ring blyft dus meester van haar beslis- r,„ sing. Het openbare leven staat echter op de aandacht. De Japansche weigering met ilt op de Sovjet Unie een niet-aanvalspact te het oogenblik onder den invloed van de sluiten is een vyandige daad geweest. Het zelfde geldt van de onderhandelingen In de week van 22 tot en met 27 Jan. weiden in Nederland 114 faillissementen uitgesproken. M. C. te O. Vraag u dat eens, gelet op de waarde, aan een by uitstek deskundige. verwarring, die het financieele schandaal heeft veroorzaakt en die bovendien is ge bruikt als voorwendsel voor een politieke propaganda. Het aftreden van den minis- ter van Justitie maakt de regeering het vervullen van haar plicht in een rustige atmosfeer nog moeilyker. Minister-presi dent Chautemps heeft daarom zijn colle ga's voorgesteld, den president der repu bliek het collectieve ontslag der regeering aan te bieden, om het een nieuwe regee ring mogelyk te maken, het voort te zet ten. De Kabinetsraad heeft dit voorstel eenstemmig aangenomen. Chautemps. President Lebrun is onmiddellyk met dc gebruikelyke consultaties begonnen. Hy heeft nog een poging gedaan. Chau temps te bewegen, opnieuw als kabinets formateur op te treden en hem er op ge wezen, dat hy over een meerderheid in beide huizen van het parlement beschikt. Chautemps heeft echter bedankt, „om den president algeheele vryheid van han delen te laten." „Ik wil solidair bhjven met myn col lega's. die gisteren nog aan myn zyde stonden, verklaarde Chautemps aan de journalisten, die by het Elysée de wacht hielden, en cenlgszins ironisch voegde hi) over den Chineeschen Oosterspoorweg. Japansche agenten hebben ongelooflyke daden begaan jegens Sovjet-Russische em ploye's en schendden voortdurend de re glementen van den Chineeschen Ooster spoorweg Een deel der Japansche militaire party, aldus vervolgde Stalin, wekt openlyk op tot de in bezit neming van het Russische kustgebied en de Japansche regeering acht het niet eens meer noodig deze lieden tot de orde te roepen. Wij willen den vrede, aldus verklaarde Stalin met nadruk, en wij zyn bereid tot alle maatregelen om een normale situatie tot stand te brengen. Wij kunnen evenwel in deze richting niets meer doen. Wy moe ten het land beschermen tegen verrassin gen en op onze hoede zijn voor een aanval. groot. De kosten vo: r ieder nieuw vliegtuig worden geraamd op 40.000 dollar Verder ligt het in de bedoeling, een vliegend ..Hoofdkwartier-eskader" in te stellen, dat uit 9C0 vliegtuigen zal bestaan. I Deze vliegtuigen zullen onmiddellyk ter i beschikking van tien generalen slaf staan 1 i.n zoowel in verbinding met de land- of zeestrijdkrachten, als voor bijzondere opdrachten. Het eskader zal i verder worden gerequireerd, wanneer een aanval op een landsgrens een geconcen- treerden verdedigingsmaatregel noodzake- lyk maakt. Volgens verklaringen van het ministerie van oorlog zal Amerika hier mede het grootste luchteskader ter wereld bezitten. PARIJS, 29 Jan. (Reuter). De Matin bi- richt. dat ex-minister en Senator Serü verwikkeld is in een kwestie, welke dof den rechter van Instructie wordt ondei- zocht, n.l. de zaak van de anthracie:- maatschappy Laval, die de wet op het NV. j heeft overtreden. Deze maatschappy heeft haar aandeel» doen uitgeven door de Bank Gulet en Co. j welke in 1931 wegens bedrog tot een be drag van 35 millioen franc is gesloten. Welke rol Serre hierby heeft gespeeld staat nog niet vast. PARIJS. 29 Jan. (V.D.). Te Nancy ei) I te Nice heeft in de afgeloopen week een run op de spaarbanken plaats gehad, waarby per dag gemiddeld ongeveer een millioen franc door de spaarders werd op genomen. De filialen van de Bank van Frankrijk moesten bijspringen om de spaarbanken in de gelegenheid te stellen aan de aanvragen te voldoen. IJMUIDEN, 29 Jan. Tarbot per kilo f. 1.551.30. griet p. kist van 50 kilo f.32—15. tongen per kilo f. 1.10 tot f. 0.53. groote schol per kist van 50 kilo f 1410, middelschol f. 20—13, zet- schol f. 1916, kleine schol f. 1911, bot wy zijn niet bevreesd voor bedreigingen en j 7.50—5.70. schar f. 12—3.40, tongschar - U—(J „1~~ - wy zijn bereid lederen slag met een tegen slag te beantwoorden. Wie den vrede wil en economisch betrek- te t k 70 nieterman"én"nnnrTtfes ."lgi.n 3 v'indeii^rapeenM! ,visch f 35S4. middel schelv. f.36—29. f. 32—27, roggen per 20 stuks f. 9—8, vlee- per kist van 50 kilo f. 118.50, groote schel- steeds steun by ons vinden. Diegenen evenwel die zouden probeeren ons te over vallen zouden een afstraffing krijgen, dat hun de lust zal bekruipen hun „zwyne- snoeten" nog eens te steken in den Soviet- moestuinl Stalin behandelde nog even kort de be trekkingen met Duitschland. waarby hy beweerde, dat in Duitschland thans anti- Sovjetkrachten aan het werk zijn. De Sov- jetregeering, aldus Stalin, streeft niette min naar de handhaving der vriendschap pelijke betrekkingen met Duitschland AFGHANISTAN. Connecties inet Japan. Een Japansch diplomatieke missie is in Kaboel aangekomen om de vestiging voor te bereiden van een permanente legatie. Tevens wordt de mogelykheid onder zocht om den Japanschen invoer in Af- phanistan uit te breiden. De Afghaansche regeering heeft reeds een gezant in Tokio benoemd. kleinmiddel schelv. f.37—21.50. kleine schelv. f. 226.50. kabeljauw per kist van 125 kilo f.3821. gullen per kist van 50 kilo f. 14.505.50, lengen per stuk f. 2—0.65 heilbot per kilo f 1—0.75. wijting per kist van 50 kilo f.71.80. koolvisch per stuk f. 0.73—0.16. Levende kabeljauw I. 4.501.10 per stuk. levende leng f. 2.50 p st. Doode kabeljauw f.2815 de 125 kilo Aangekomen 10 stoomtrawlers: IJM 50 met f. 1600. IJM 21 met 1.1300. IJM 18 met I f. 3230. IJM 155 met f. 1240. IJM 1 met f.1150. IJM 176 met f.1090. IJM 24 met f 2920. IJM 125 met f.3440. IJM 130 met f. 1590. IJM 183 met f. 1980, vier beugers: VL 197 met f. 250. VL 3 met f. 520, VL 80 met f.720, VL 86 met f.360 en 24 loggers: KW 175 met f610, KW 89 met f. 670. KW 162 met f. 560. KW 4 met f. 760, KW 5 met f. 890, KW 68 met f. 540, KW 134 met f. 720, KW 67 met f.710. KW 42 met f.760. KW 130 met f.560. KW 127 met f.950. KW 110 met f. 690, KW 158 met f. 830. KW 159 met f. 1220, KW 19 met f. 520. KW 69 met f 930, KW 91 met f 800. KW 154 met f. 510, KW 05 met f. 610, SCH 297 met f. 750. SCH 35 met f.800, SCH 196 met f.830, SCH 341 met f920 en SCH 402 met f. 740 besom- mlsg. PARIJS. 29 Jan. (V.D.). Te Nice orga niseerde de organisatie van belastingbets; Iers gisteren een demonstratie tegen de t'J het Stavisky-schandaal betrokken perso nen. De betoogers zagen kans door het aanvankelijk zwakke politie-oordon heen te breken en konden pas, nadat verster king was aangerukt uit elkaar gedreven worden, waarby druk van den gummi knuppel gebruik moest worden gemaakt. Ook te Rouen werden gisteren betoo; gnigen tegen „de vrienden van Stavlsky gehouden, voornamelyk door de leden der verschillende ambtenaren-organisaties. Te Nantes kwam het tot botsingen tus schen jong-patriotten en politieke tegen standers waarby de politie moest ingrijpen AARDBEVING IN MEXICO MEXICO CITY, 29 Jan. (Reuter). - Gc' heel Zuid-Mexico is door een aardbeving geteisterd. De bevolking vluchtte de stra3 op: vele personen werden in het gedrang gewond. Tot nu toe is vanuit de hoofdstad nog geen materieele schade gemeld. Daaren tegen bleef te Acapulco geen huis onbe schadigd de bevolking bracht den nacn door in de open lucht. Te Amecameca. dat benoorden den vul kaan Popocatepetl ligt is in den avond eeu vuurbal in de lueht gezien, vermoeden)' een meteoor. GODSDIENSTWAANZIN. NAIROBI, 29 Jan. (Reuter). In Nooro- Kavirondo (Oost-Afrika) zijn verschein- ne Inlanders gedood als gevolg van gons' dlenstwaanzin. Een secte met aan n« hoofd een inlander, die zegt de "iaën te hebben om dooden tot leven te ken. is in conflict geraakt met bekeorfl Protestanten. Twee dorpen der Christenen zyn aff£' brand. De kalmte is thans weergekeerd

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2