74,te Jaargang MAANDAG 29 JANUARI 1934 No. 22656 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEI DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DÉR PRIJS AD VERTENT1EN 3 30 Ots. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2i35 4* portokosten. it nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. bond van jonge liberalen Voortzetting der 8ste algemeene vergadering. In de Zaterdagmiddag voortgezette -[vergadering van den Bond van Jonge beralen werden de verslagen van den -retaris, mr. A. B. Adrian en van den nningmeester, den heer J. D. Huibers, jnveranderd vastgesteld. 1 In de feestelijke propaganda-vergade- g welke des avonds eveneens in „Den Brcht" werd gehouden, sprak prof. dr. 1. J. Polak uit Rotterdam over: Gemeenschap, Individu Staat. Het volgende is er aan ontleend: Spr. achtte de geestdrift van de hier rgaderde jonge liberalen voor de libe- le denkbeelden eenerzijds een waarborg oor de verjonging, die alle denkbeelden -oral in dezen tijd behoeven, anderzijds -n logenstraffing van de van vele zij- en zoo vaak geuite frase, dat het libe- -lisme niet meer in onzen tijd past. Zij, die deze frase uiten, maken eerst t liberalisme tot een caricatuur van de erale gedachte en hebben dan gemak- -lijk spel om het onwerkelijke van die ïcatuur in het licht te stellen. Het is rekers bedoeling, de waandenkbeelden, e over de liberale wereldbeschouwing "om worden verbreid, zoo veel mogelijk "ht te zetten. Men verwijt den liberalen gebrek aan meenschapszin, verheerlijking van het oïsme, ongebonden vrijheidsverlangens, ardoor de zwakke aan den sterkere "rdt overgeleverd, waardoor onzedelijk- eid en tuchteloosheid hebben kunnen "rtwoekeren. Gebrek aan gemeenschapszin leidt men an af uit den afkeer der liberalen tegen atsingrijpen, uit den voorrang, dien zij ven aan het particulier initiatief, dat aak door eigenbaat der initiatoren wordt -dreven. Dien persoonlijken eigenbaat •it men dan als liberaal beginsel tegen- er de sociale bedoelingen van de in- ipende „gemeenschap". Deze redeneering vereenzelvigt staat meenschap, zooals men deze beide be- 'ppen zoo vaak met elkander verwart, k de liberaal van den ouden stempel aakt zich aan een dergelijke verwar- ng schuldig als hij de bekende, onjuiste ase uitspreekt, dat de individuen er niet zijn voor den staat, maar de staat voor de individuen. Noch het een, noch het ander is waar, want beide, staat èn indi- 'duen, zijn er naar liberale opvatting voor de gemeenschap. Voorop moet staan de gemeenschap, de welvaart, de materieele en geestelijke bloei van de samenleving in haar geheel, in al haar geledingen. Die gemeenschap is een samengestelde eenheid, een organisch geheel. Maar niet elke samenstelling is een ge meenschap in onzen zin. Slechts de sa mengestelde eenheid, waarin de samen stellende deelen door onderscheiden func ties elkander aanvullen. Slechts in een organisch, harmonisch, evenwichtig sa mengestelde eenheid is voor ieder der samenstellende deelen een functie weg gelegd. De Sociaal-democraten, die zoo hoog opgeven van hun gemeenschaps-ldeaal, bevorderen laag bij de grondsch egoïsme In vereenigingen van gelijkbelanghebben- den, die geen gemeenschap vormen. Zij zien groepsegoïsme aan voor gemeen- schapstreven. En de velen, die een bepaal de politieke partij overheerschende macht Willen geven met belemmering van elke minderheidsuiting, bevorderen eveneens slechts de doeleinden van gelijkdenken- oen, maar niet van een gemeenschap. Een onderdeel van het geheel is in de samenleving, het individu, een centraal 9Ffaan is de staat. De staat is niet iden tiek met de gemeenschap, hij is het cen- D„K„.j}r^aan van de gemeenschap. Hij kan vnïïi de gemeenschap besturen, ™ra hij een concreet, buiten de ge- VR^Ohsp liggend .doel voor oogen heeft, daarop ïlfkt geVa' 111 °°rl0SstÜd of wat waar doeleinden moeten worden l.die grootendeels binnen het krlnht hggen, zijn het vooral de reactie- en aanpassingsver- rltke «i»8? d? onderdeelen, van de tal die functioneerende organen, be tin,t j doen ontwikkelen. Centraal bassenrt ,an.l<: traag. te weinig aan- Passenrt "aa6' te weinig aan- en reeei I bekend met de prikkels vêréa^ïf'iï6 zeer verrast door het on- van bedrfi'f.aa?daar de m°derne stelsels verdwbne Ï!er' gebaseerd op functie- deliikhpia zehsta.ndigheid en verantwoor- dat de de liberale gedachte. tegenereeretïriï11^6' de ontwikkelende, de schaDnii mi^et krachten in de maat- indiv.d,: r,nrtienj omen van het strevende kende tegen vee f bevorderende en beper- Wakende reaew ünng van het evenwicht trale orgaan a r den staat, het cen- Hlemlt ™iiera kenteenschap. waarin de int, Fik de verhouding, vidu en staat vi Semeenschap, indi- Primair, althan. gemeenschap is toeven den htLi21?1111® het staatkundig - der gemeenschap als doel voor oogen houdt, zoolang de gemeen schap geen werktuig, geen wingewest, geen exploitatie-voorwerp van een despoot is. Het krachtigste agens voor den bloei der gemeenschap is het strevende individu, dat echter in zijn streven wordt geprik keld, geregeld en beperkt door het centrale orgaan der gemeenschap, den staat. Deze opvatting leidt tot tweeërlei stel regels voor de politieke. Daar het individu van zoo groote functioneele beteekenis is voor de ontwikkeling en den bloei der ge meenschap, moet het individu worden ge bracht tot de hoogste trap van geestelijke, zedelijke, stoffelijke ontwikkeling, die hij vermag te bereiken. Dit mag niet gaan ten bate van andere individuen of groepen van individuen, hoe talrijk of machtig ook, doch slechts ten bate van de gemeenschap. Ten bate van de gemeenschap is niet hetzelfde als ten bate van den staat en kan tevens zijn ten bate van individuen. Sociale voorzorgen tot behoud van de volksgezondheid, tot handhaving of ver sterking van de volkskracht, tot vergroo ting van de volksontwikkeling komen ten goede aan de zwakkere individuen. Maar die verzorging van de zwakke individuen is slechts middel, geen doel. Daarom zorgt de liberaal alleen dan voor het individu, wanneer daardoor de gemeenschap wordt gebaat, daarom laat hij den sterken, die de gemeenschap niet schaden, vrij baan. Is het voor de gemeen schap noodzakelijk om de vrijheid van het individu zelfs in sterke mate te beperken, dan schroomt de liberale geenszins dat te doen (vaccinatiedwang, leerplicht); nimmer ligt hier een verlangen of een be lang van personen of groepen aan ten grondslag, doch enkel en alleen het heil der gemeenschap in al haar geledingen. Zoo staat de liberaal dichtbij en in het centrum van hen, die begrijpen, dat een natuurlijk organisme natuurlijke ontwik kelingskansen behoeft, dat de beste krach ten van dit organisme moeten worden ge bruikt. tot heil van het geheel en van alle, óók van de zwakkere samenstellende deelen; in het centrum dus van de natio naal denkende, de od de eenheid en de welvaart van ons volk het oog richtende Nederlanders, om het even of zij zich libe raal, Christelijk-Historisch. Anti-Revolu- tionnair, RoomschKatholiek, Vrijzinnig democraat. Socialist, Nationaal Hersteller of hoe ook noemen. Resumeerende paste spr. zijn stellingen toe op verschillende actueele vraagstukken Daarna hield de penningmeester van het hoofdbestuur, de heer J. D. Huibers. een rede over Liberalisme in moeilijke tijden. Na het nationaal-socialisme in Duitsch- land en het fascisme in Oostenrijk te heb ben besproken, zeide spr., dat het fascisme nog niet getoond heeft tot meer geluk te leiden dan de democratie. Een regeering die waarlijk regeert is punt I van ons program en wij zijn er ons van bewust, dat in eiken staatsvorm een krachtige regeering noodig zal zijn en dat dit de democratie niet uitsluit, integen deel. Oranje is ons symbool van gezag, van nationale eenheid, maar ook van de vrij heid. Spr. bepleitte hierna het vrije ruilver keer, nationalisme dat niet mag leiden tot nationaai-egoïsme enz. Ook in 1934 be hoort propganda gemaakt te worden voor een spoedigen terugkeer tot het vrije ruil verkeer. tot spoedig herstel van het oeeo- nomische liberalisme. Bij ons bestaat het besef, dat elke nieuwe belemmering in het ruilverkeer, dus ook een belemmering van Nederlandsche zijde, het herstel uit dit moeras, welke depressie heet, moet tegen houden. Laten wij niet meegaan met hen, die monetaire experimenten bepleiten en ons voor oogen houden, dat een inflatie juist hen benadeelt, die steeds een gezond financieel beheer nastreefden. Houdt uw goud, is ook wat Van Nierop zeer terecht heeft opgemerkt. Corporaties, waarin juist het egoïsme van den mensch naar voren komt, veel sterker dan in welk parlement ook. houdt men alleen in evenwicht door een dictator. Een dictatuur is slavernij, slavernij eco nomisch, maar vooral slavernij van den geest. Spr. betoogde vervolgens, dat pro tectie leidt tot fascisme en fascisme weer tot protectie, een draaikolk waar wij bui ten moeten blijven door een besliste af wijzing, dus „Vrijhandel ook nu". Wat moeten wij jongeren, die uit alle oorden van het land bijeen zijn. doen met onze zwakke krachten tegen zulke gewel dige gevaren? Ik antwoord u, aldus spr.: zoekt in ons land alle jongeren, die even als wij denken, en vereenigt hen onder de leus: vrijzinnige jongeren, uw plaats is in den Bond van Jonge Liberalen. Spr. eindigde met een variant op een bekend spreker: Hier komt geen fascisme zoolang er jonge liberalen gereed zullen staan om dezen Burcht te verdedigen. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan muziek en dans, met mede werking van het gezelschap Els Keezer en I muzikale medewerking van „The Blue Lyres". Huishoudelijke vergadering. In de huishoudelijke vergadering van den Bond van Jonge Liberalen is het be leid van het Hoofdbestuur en den redac teur met algemeene stemmen goedgekeurd. In de plaats van den aftredenden voor zitter mr. dj. Hollander, werd tot voor zitter gekozen mr. H. L. van Zanten uit Rotterdam. De aftredende hoofdbestuurs leden mevr. Jeanne Fortanierde Wit en ds. J. Luchies stelden zich niet herkies baar De aftredende hoofdbestuursleden mr. A. B Adrian te Utrecht en J. D. Hui bers te Nijmegen werden herkozen. Als nieuwe hoofdbestuursleden treden op de heeren J. L. Verhagen te Rijswijk en B. W. Haveman te Delft. De aftredende re dacteur de heer A. J. Tom te Arnhem stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd ds. J. Luchies te Walthermond tot redacteur gekozen. Dr. F. Hollander en de heer A. J. Tom werden tot eere-leden be noemd. Op den feestavond heeft prof. mr. C. W. de Vries zijn critiek op het hoofdbestuur in het openbaar geuit, toen dit het lid maatschap van de Nationale Unie onver- eenigbaar verklaarde met dat van den Bond van Jonge Liberalen, ook in het openbaar ingetrokken. Onder groot ap plaus bood prof. De Vries daarna den voor zitter een bestuurslint aan in de nationale kleuren. In de Zondagochtendzitting werd met algemeene stemmen een motie van het hoofdbestuur aangenomen, waarin als overtuiging uitgesproken werd. dat het be lang van den vrede en van de goede zeden een internationaal en nationaal verbod van alle particuliere wapenfabricage. on danks de daaraan verbonden bezwaren, dringend noodzakelijk maakt. Vermelding verdient nog, dat de voorzit ter van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond", mr. W. C. Wendelaar in zijn begroetingsrede op de vergadering van Zondagmorgen op den voorgrond heeft ge steld. dat de Nationale Gedachte in de naaste toekomst op den voorgrond bij de liberalen zal komen te staan. Wij moeten aldus de heer Wendelaar deze regee ring zooveel als eenigszins mogelijk is, steunen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij het in alle bijzonderheden met de regeering eens moeten zijn. Spr. deelde mede, dat hij b.v. thans teleurgesteld was door het antwoord van Minister Colijn op de vraag van den heer Duys betreffende het verbod van den N.S.B. De thans ge nomen maatregel lijkt volgens den heer Wendelaar veel op willekeur. Deze is voor een liberaal moeilijk te aanvaarden. De vergadering werd o.a. nog bijge woond door mr. Harm Smeenge, mejdr. E. C. van Dorp. prof. dr. B. D. Eerdmans, mr. M. H. de Boer, wethouder van Utrecht, mr. M. J. Rutgers, secretaris van de Libe rale Staatspartij, mej. F. L. Josephy na mens de Engelsche Jonge Liberalen en mej. dr. M. J Baale namens de vrouwen groep der L. S. PROPAGANDA-FEESTVERGADERING L. G. V. De Leidsche Geitenfokkers-Vereeniging, had j.l. Zaterdag voor leden een dona teurs, een propaganda-feestvergadering belegd, in ..Oud Hortuszicht". Te even acht uur, opende de voorzitter, de heer v. d. Broek, de bijeenkomst met een kort woord. Spr. heette allen harte lijk welkom, met name ook de genoodig- den van zustervereenigingen; hij deed mededeehng van berichten van verhin dering, die waren ontvangen en sprak er zijn leedwezen over uit dat de heer J. M. v. d. Moolen, secretaris, die, zooals steeds, weer de organisator was geweest van de zen avond, door familie-omstandigheden niet in staat was aanwezig te zijn. Spr. reikte met een toepasselijk woord aan de leden Bekooy en Holswilder, de medaille uit van den Provincitalen Bond. welke door deze leden op de gehouden ten toonstelling was verworven. Vervolgens hield de heer H Roest, land en tuinbouwleeraar te Brielle. een lezing. Hij schetste het nut en voordeel van de geitenhouderij en den veredelenden in vloed. welke uitgaat van den omgang van den mensch met het dier en de waarde van geitenmelk voor de volksgezondheid. De rede werd met een dankbaar ap plaus beloond, hetgeen de voorzitter mot woorden van dank onderstreepte. De heer Spaanderman deed hierna de aanwezigen gieren van 't lachen. Een kluchtig tooneelstukje van „Entre Nous" verwekte een lach-epidemie in de zaal. In de pauze waren er eenige attractie's, welke gretig aftrek vonden. Even voor twaalf uur gaf de heer Spaanderman zijn laatste nummertjes, waarbij de uit volle borst meegezongen refreintjes bewezen, hoezeer hij, samen met den pianist, den heer v. Wel, er de stemming in had gebracht. De voorzitter verklaarde daarmede de vergadering officieel gesloten, maar deel de mee, dat er nog gelegenheid was voor een onderling, gezellig samenzijn, waar van nog zeer velen gebruik maakten. Resumeerend kan worden gezegd, dat de L.G.V. een uitnemend geslaagden pro- paganda-feestavond achter den rug heeft HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Haarlemsche Boterhandel (f.), Oude Rijn 178 a, Leiden. Hoofdzaak: Zomervaart 26, Haarlem. Margarinehandel Het filiaal te Leiden is opgeheven. Het Tegelhuis. Wilhelmlnastr. 60. Alphen a. d. Rijn. Fabriek van verglaasde wand- tegeis en geperste vloertegels. Opheffing filiaal: Noordeinde 89 a, Den Haag, LUSTRUMCOMMISSIE L.S.C. De Lustrumcommissie van het L.S C. is voor het jaar 1935 als volgt samengesteld: M. Hudig, Praeses: G J. ter Poorten, Ab-actis; R. Hoegen. Quaestor; L Loopuyt, Assessor I; R. A. Levlsson Assessor II. Dr. BOERSEMA. Sinds begin Januari wordt dr. K H. Boersema ln het Diaconessenhuis ver pleegd. Een operatie werd door den patient goed doorstaan: toch zal hij nog e enigen tijd in deze inrichting moeten blijven. De algemeene toestand is bevredigend. Ds. JOH. JANSEN. Gisteravond, na afloop van den dienst, maakte ds. Jansen, Chr. Geref. pred. al hier bekend, dat hij voor het beroep, dat door de gemeente Amersfoort op hem was uitgebracht, heeft bedankt. De zegenbede uit Psalm 134 werd hem hierop door de gemeente toegezongen. ELISE SOER. 1854 30 Januari 1934. Aan de velen, die Elise Soer tijdens haar verblijf te Leiden hebben leeren kennen, niet het minst aan die vrouwen van heden, die als meisjes in de laatste jaren van de vorige en de eerste van deze eeuw leerlingen waren van de H. B. S. voor Meisjes alhier, zal het beeld van de sym pathieke vrouw .van de geliefde leerares, die zoo heerlijk kon vertellen, dat men geboeid aan haar lippen hing. nog leven dig voor den geest staan, en het zal hun interesseeren te vernemen, dat de oud docente, de bekende schrijfster Elise Soer, morgen 30 Januari, haar 8Qsten verjaar dag in gezondheid en nog jong van hart en geest (deed zij nog niet verleden jaar een nieuw werk verschijnen?) hoopt te vieren Voor hen, die op dezen dag aan de jubi- leerende hunne waardeering voor de mensch, de schrijfster, de docente willen toonen, deelen wij mede, dat het adres van Elise Soer. die sinds een tiental jaren te Lochem woont, is: Haitsma-Mulierlaan 13, aldaar. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERSè Voordracht van den heer p. Zijlstra. De Vereeniging van Chr Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten, afd. Leiden, hield Zaterdagavond in het Nut haar eerste bij eenkomst in dit jaar. Een verblijdend teeken was het, dat velen aan den oproep gevolg hadden gegeven. De voorzitter, de heer Bakema, las na opening Matth. 18 16. waarna hij allen hartelijk welkom heette en een goed Jaar 1934 toewenschte. De heer P Zijlstra, oud-voorzitter der Vereeniging, verkreeg, nadat de notulen waren gelezen, gelegenheid zijn onderwerp „Van spelen tot leeren", zulks in verband met de vragen door het H.B. gesteld, naar aanleiding van Het onderwijs in de eerste twee leerjaren" in te lelden. Nadat spr. het tiental vragen, door het H B. gesteld, had voorgelezen, kwam spr. lot de vraag of het onderwijs in de lagere klassen ook gegeven kan worden door on derwijzeressen, die dit geven op de be waarscholen. In den breede ging spr. na den speel- en leerleeftijd, waarbij hij aantoonde, dat er een groot verschil bestaat tusschen den speelleeftijd 137 jaari en den school leeftijd (714 jaar). Bij het spelen is het een bezig zijn om het genot, dat bevre diging vindt in zichzelf De eerste spelen, (een eenvoudig spel met verschillende voorwerpen) zijn spelen van de pas ont waakte vermogens. Uitvoerig werd ver volgens door den heer Zijlstra st'lgestaan bij de biologische spelen, omdat daarin juist de houding van het schoolkind ten opzichte van de buitenwereld uitkomt Het kind. dat alles opneemt op zijn wijze, geeft ook alles weer op zijn wijze. Als voorbeeld hiervan noemde spreker het spelen van het meisje met haar pop Alle begrippen omtrent het spel van het kind vormen een grondslag voor zijn latere ontwikkeling. Dat het kind op dezen leeftijd geheel egocentrisch leeft, komt ook duidelijk in zijn taal uit, hetgeen door spr. met eenige voorbeelden werd geïl lustreerd. In het laatst van den kleuter leeftijd zien wij bij het kind de primitieve discussie, welke vaak uitloopt op vechten of schelden. Sprekende over de teekenende zeven- jaars verschijnselen, wees spr. er op. dat organen en spierstelsel zich dan uiter mate uitzetten; ook het hersengewicht neemt op zevenjarigen leeftijd toe en bereikt bijna dat van een volwassene Ook treedt een andere persoonlijkheid bij het kind op De houding wordt meer zelf bewust. De meeningen, vaak gewaagd, zijn niet meer ongegrond. Te midden van het drukke verkeer kan ook de zevenjarige zich vaak alleen redden. Bezigheden van VToeger hebben geen bekoring meer voor het kind. De mentali teit is geheel verandrrd Het kind. dat. eerst egocentrisch dacht, ziet nu dat de werke lijkheid gansch anders is. Het kind wordt BINNENLAND. De loonsverlaging bij de spoorwegen; de minister vraagt nog 5 pCt. per 1 Juni 1935. (Binnenland, 3e Blad). Vice-admiraal Mac Leod in den ouder dom van 96 jaar te 's-Gravenhagc over leden. (Binnenland), 3e Blad). De verjaardag van den Duitschen ex- keizer. (Binnenland, 3e Blad). Sportvliegtuig bij Heinenoord veron gelukt; de bestuurder zwaar gewond. (Gemengd, 3e Blad). Muur ingestort tc Veghel; een arbeider gedood. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Fransche kabinet Chautemps is afgetreden. (Buitenl., le Blad), Bisschop Müllcr treedt op als kerk-dic- tator. (Buitenl., le Blad). Een rede van Stalin. (Buitenl., le Blad) Dollfuss en dc Oostenrijksche socialis ten. (Buitenl., le Blad). ook critlsch, objectief waarnemend. Op zevenjarigen leeftijd leert het rustig toe zien, maar wil het hoe en waarom weten. Het is volkomen in de periode, dat het vraagt om leiding. In het zevende jaar komen ook in den denkvorm groote veranderingen. Eersto proeven van het komend intellect doen, zich op dezen leeftijd voor. Ook het be wustzijn van de klaarblijkelijkheid open baart zich; een nieuwe vraag-periode is aangebroken. Spr. waarschuwt om de kin deren, indien zij gaan vragen, niet met een kluitje in het riet to sturen. Met het kluitje stuurt men ook het kind van zich af. Bij het leeren moeten wij ons aanslui ten bij den geestesgroei van het kind. Ontwikkelt het geheugen tot het zevende jaar zich langzaam, wij zien dat in den schoolleeftijd de groei van het geheugen snel toeneemt. De eerste biologische eisch is dan nu ook, dat veel kennis in woorden wordt opgenomen en vastgelegd. Heeft het speelkind het karakter van den natuurmensch, het zevenjarige kind wordt, door den omgang met de cultuur, cultuurmensch. Het onderwijs van het kind behoort aan te vangen in het zevende leerjaar, terwijl het onderwijs in de eerste klassen geen radicale wijzigingen behoeft te ondergaan. Elke onderwijzer (es) moet de gave bezitten zich op het standpunt te stellen van den onwetende. De onderwijzer moet zLch ge heel geven aan zijn werk en dan zal er ook zeker een sterke suggestieve werking van hem uitgaan. Een van de mooiste dingen in het onderwijs voor het kind is ook. dat de onderwijzer de gave bezit van de juiste beoordeeling van de geestesver- houding van het kind. Bij monde van den voorzitter werd de heer Zijlstra bedankt voor zijn inleiding waarna een onderhoudende bespreking volgde. Hierna werden nog eenige huishoudelijke zaken afgedaan en werd door den secre taris. den heer de Maaker het jaarverslag voorgelezen. o EERSTE JAARFEESTVIERING DER L. M. T. C. Zaterdagavond vierde de Leidsche Motor-Toering Club haar eerste jaarfeest in de met tal eitjes en bloemen gezellig ingerichte zaal van den heer W. F. van Wijk aan de Hoogewoerd. In een korte openingsrede heette de voorzitter, de heer D. A. Cooiman alle aanwezigen welkom en gaf daarna het woord aan den heer Alb. Gerritsen, die met zijn band „The Dutch Players" de taak had het talrijke publiek dien avond aangenaam bezig te houden, van welke taak zij zich uitstekend gekweten hebben. Een viool-solo van den heer Kleuten en een saxophoon-solo van den heer Koren- hoff, werden door het publiek naar waarde geapprecieerd, terwijl de heer Gerritsen met zijn repertoire het grootste deel van den avond de lachers op zijn hand had. Jammer alleen dat hij wel eens een tikje te veel daarop speculeert. Een prettige onderbreking in dezen avond vormde wel een causerie door den heer G. J. Bosch uit Leiden, lid van ver dienste der K. N. M. V., die ons op vlotte, pittige en vaak geestige wijze het een en ander vertelde over „Motortoerisme in het 1 Buitenland". Door eenige staaltjes en voorbeelden trachtte hij de belangstelling vóór en de liefhebberij in de motorsport te vergrooten en hij wees op de vele voordee- len en de prettige wijze van reizen per motor, wat blijkbaar door velen nog niet genoeg of naar waarde begrepen wordt. Na afloop van het officieele programma werd onder leiding van den heer v. Wijk nog tot aat in den nacht gedanst, terwijl het „vroolüke rad van avontuur" velen nog met een moolen prijs naar huis deed gaan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1