74»te Jaargang ZATERDAG 27 JANUARI 1934 No. 22655 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS ADVERTENTIENs 80 Cta. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen mn ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bareau Noordeinckplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 9 maanden f. 2.36; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd djn, per week „0.18 Franco per post f. 2 35 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Jaarlijksch onderzoek van gewone dienstplichtigen der landmacht. De Burgemeester der gemeente Leiden rengt bij deze ter kennis van de betrok- en verlofgangers, dat, behoudens onvoor- 'ene omstandigheden, in Juni a.s. het aarlijksch onderzoek zal plaats hebben -n de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1922 en 1925. plaats en tijd van het onderzoek zullen ader bekend worden gemaakt. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 27 Januari 1934. 5102 Burgemeester en Wethouders van Lelden engen ter algemeene kennis, dat zij, ten hoeve van den door de St. Vincentius- ereeniging en de St. Elisabeth-Vereeni- glng alhier, in de Stadsgehoorzaal te hou den bazar, voor 26, 27 en 28 Januari a.s. ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen, vervat in art. 2 sub a en b van de Winkelsluitingswet 1930, S 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 5049 BEZOEK ZUID-AFRIKAANSCHE GEZANT AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. van Broekhuizen heeft met mevr. van Broekhuizen en dochter gisteren het aangekondigde bezoek aan de Leidsche Universiteit gebracht. De gasten werden eerst ontvangen door het Senaatsbestuur in de Senaatskamer der Universiteit, waarbij behalve eenige hoogleeraren de secretaris van curatoren, mr. P. j. Idenburg, aanwezig was. De rector magnificus, prof. mr. D. van Blom, verwelkomde den gezant met een toespraak, waarin hij wees op de banden, die Zijne Excellentie aan de Universiteit binden. Niet een vreemde, doch een oud- I student, die een Leidsche doctorstitel [draagt, aldus prof. van Blom, heeft de I Universiteit het voorrecht thans hier te zien. Dr. van Broekhuizen getuigde van de groote beteekenis, die de studie te Leiden in zijn leven heeft gehad en verklaarde een zeer warm voorstander te zijn van de studie van Zuid-Afrikaansche studenten in Nederland. Waar mogelijk bevorderde hij het verblijf van zijn landgenooten aan een Nederlandsche Universiteit. Verster king van de cultureele betrekkingen tus schen Nederland en Zuid-Afrika, waar eenigszins mogelijk, achtte hij van zeer groote waarde. In het bijzonder was het noodig zoodanige betrekkingen te onder houden op het gebied van het recht. Daarom, aldus de gezant juichte hij het Plan, waartoe aan de Leidsche Universi teit het initiatief werd genomen, om een vakantiecursus voor Zuid-Afrikaansche juristen te organiseeren, zeer toe. Dit initiatief is. volgens Zijne Excellentie, dan ook met veel sympathie van de zijde der Zuid-Afrikaansche autoriteiten begroet. Na een rondgang door het Academie gebouw. werd een bezoek gebracht aan den Hortus Botanicus, waarna de Ned er- landsch-Zuid-Afrikaansche Vereen, afd. Leiden de gasten een lunch aanbood in de ambtswoning van den hoogleeraar-direc teur van de Sterrewacht, prof dr W. de Sitter, welke door dezen daartoe ter be schikking was gesteld. In to namiddag werd een bezoek ge bracht aan de Universiteits-bibliotheek, ■waar de bibliothecaris dr. F. C. Wiecxer de gasten een verzameling kaarten betref fende Zuid-Afrika. alsmede enkele andere schatten van de bibliotheek toonde. t -ier?a wa"s de gezant Sast van ^et L<eiasche Stu<fentencorps, terwijl mevrouw p, mejuffrouw Broekhuizen in het club- KS0"* van de Vereeniging van Vrouwe- e Studenten de thee gebruikten. BOND VAN JONGE LIBERALEN. DE STADHUISBOUW. Zooals in het verslag der gemeenteraads- Zh ,^S is gem€ld- heeft de raad vannacht en \\t een sP°ed€ischend voorstel van B. van aan§enornen strekkende tot aankoop pe.rceelen Breestraat 114 a. b en c ten io a) voor ie somma van f45.000 Naa^ va? het Stadhuisfonds. bedoehn»n^ °°re kwam hgt h*t in de de winkeiw6 panden aa" te bieden aan Starihtiieif' 1 Wler Perceelen door den -bouw gedoemd zijn te verdwijnen. BE PETRUSKERK. die van de St. Petruskerk. Plaats aan niet meer op de oude Lammen^ohinc ngebrug' maar aan den gewezen de arrh£g *al verrijzen, zÜn aan" H- van Oerlef A' J' K^ho\lei en Achtste algemeene vergadering. De Bond van Jonge Liberalen houdt vandaag en morgen in „Den Burcht" zijn achtste algemeene vergadering, welke werd geopend met een rede van den voor zitter, mr. dr. F. Hollander. Hieraan is het volgende ontleend: Voor de eerste maal in de geschiedenis van den bond hebben wij het verlies van een tweetal leden te betreuren, die ons door den dood zijn ontvallen: de heeren J. H. Eggens, voorzitter van de afd. Zutfen, en K. H. Scholte Ubing, eere-lid, oud hoofdbestuurslid en -redacteur. Ook dit jaar kan weer niet worden gezegd, dat de algemeene toestand rooskleuriger is ge worden. Integendeel, het schijnt wel, of de perspectieven steeds slechter worden. Wij mogen echter niet bij de pakken gaan neerzitten of de regeling van alle zaken aan een met dictatoriale macht bekleed gezag overlaten. Er zijn toch enkele licht punten te signaleeren, zoodat men de stille hoop kan gaan koesteren, dat wij door het diepste punt van de crisis heen zijn. Zoo is volgens de jongste gegevens betreffende in-, uit- en doorvoer een aanzienlijke toe neming van de bedrijvigheid in de bouw vakken af te leiden uit de vermeerdering van den invoer van naaldhout van 1517 x 1000 M3 in 1932 tot 2279 x 1000 M3 in 1933. Ook het aantal ingevoerde auto's en autochassis, dat vermeerderde van 15000 stuks in 1932 tot 17000 stuks in 1933 wijst er op, dat er van een zekere opleving sprake is, zooals dat ook het geval is ten aanzien van den invoer van petroleum- producten, die van 688 milüoen K.G. in 1932 steeg tot 779 millioen K.G. in 1933. Opvallend is. dat de sterke vermindering van den invoer van stoommachines, krachtwerktuigen, landbouwmachines, e. d. m. in 1933 tot staan is gekomen. Doen we daarnaast enkele grepen uit de uitvoer-statistiek, dan constateeren wij, dat de export van zwavelzuur steeg van 61 millioen K.G. in 1932 tot 89 millioen K.G. in 1933: de export van stroocarton van 181 millioen K.G. in 1932 opliep tot 208 millioen K.G. in 1933 en de export van witsuiker en basterd van 27 millioen K.G. in 1932 vermeerderde tot 47 millioen K.G. in 1933. Toch is de toestand verre van roos kleurig. In de eerste plaats heeft die ver meerderde uitvoer meestal niet meer geld in het laad je gebracht: in vele gevallen werd zelfs meer uitgevoerd tegen een to tale lagere prijs dan de mindere uitvoer in het voorafgaande jaar opbracht. In de tweede plaats is ten aanzien van een groot aantal goederen de export niet alleen naar de waarde, maar ook naar de hoe veelheid gedaald; het sprekendste voor beeld hiervan is wel de daling van den ex port van katoenen weefsels (in 1929 nog ongeveer 40.000 ton) van ongeveer 14.000 ton in 1932 tot ongeveer 9000 ton in 1933. In Twente zal men daarvan trouwens meer weten te vertellen. Met terzij delating van monetaire kwes ties zijn er twee hinderpalen, die op zeer ernstige wijze een economisch herstel in den weg staan: ten eerste, woidt ons ver mogen om te concurreeren met het buiten land sterk belemmerd door de opschroe ving van de kosten van levensonderhoud o.a. ten gevolge van „het kweeken van kunstmatige schaarschte". Gemiddeld draagt ieder Nederlandsch gezin voor steun aan landbouw en veeteelt per jaar een bedrag bij, dat niet heel ver meer van 100 gulden afligt. Hierdoor levert verdere ongetwijfeld noodzakelijke verlaging van loonen en salarissen moeilijkheden op. Ten tweede ontstaat ook ten onzent meer en meer de neiging den import dienstbaar te maken aan den export, zoodat wij zon digen tegen het aloude principe, dat men moet koopen. waar men dat het beste en goedkoopste kan doen. De vrijhandelsgedachte moge hier en daar nog in het verborgene leven, de pu blieke belangstelling ervoor is helaas op sterven na dood. Hoe diep wij al, zij het voor een deel buiten onze schuld, gezon ken zijn, blijkt uit de opzettelijke vernieti ging van kostelijke producten, een han delswijze. waartoe wij slechts enkele jaren geleden alleen zekere Zuirï-Amerikaansche renublieken in staat achtten Aan verandering is helaas ook onder hevig de waardeering voor de democratie en het parlementaire stelsel Te zeer stel len velen zich op het standpunt, dat men den zieke d.w.z. ons grondwettelijk stelsel, maar moet afmaken in plaats van te trachten hem te genezen. Men staart zich blind op den corporatieven staat, waarvan men zelfs in Italië nauwelijks de werking kent. en vergeet, dat men zonder ingrij pende wijziging van ons historisch ge groeide parlementaire stelsel en binnen 't kader van het thans bestaande reeds be langrijke verbeteringen zou kunnen aan brengen door art 78 in verband met art. 194 van de Grondwet meer in toepassing te brengen. Den toch zal het mogelijk zijn verordenende bevoegdheid toe te kennen aan in te stellen vaste colleges van advies en bijstand aan de Regeering. Mogen, aldus eindigde sprde jongeren steeds meer blijk geven te begrijpen, dat volgens het liberalisme een der eerste na tionale goederen is een democratie met een krachtig gezag als kernpunt hetgeen in Nederland medebrengt dat men zich schaart om het Huis van Oranje. Op het vervolg der vergadering komen wij Maandag terug. SELSKIP „FRYSLaN". Geslaagde bijeenkomst. Gisteravond hielden de Leidsche Friezen een „leden-gearkomste" in café „De Har monie". De voorzitter, de heer W. J. Nijholt opent de vergadering en herinnert met 'n kort woord aan de benoeming van prof. dr. Gosses als buitengewoon hoogleeraar in 't Friesch aan de universiteit te Amsterdam en zegt dat deze benoeming zeker een ge- lukwensch waard is. Verder deelt hij nog mede, dat op uit- noodiging van de Studintenstüdzjerounte „Leyen" en het Selskip „Fryslan" de heer Fedde Schurer, bekend Friesch dichter en vooraanstaand man in de Friesche bewe ging, uit Amsterdam, een vijftal lezingen zal houden over ..De wei fen Fryslan yn wird en beweging" in het Nutsgebouw al hier. De eerste lezing wordt gehouden op Dinsdag 30 Januari en zoo vervolgens iederen Dinsdag. Hij wekt alle Friezinnen en Friezen op deze lezingen bij te wonen; men zie ook de advertentie in dit Blad. Dan heet hij alle aanwezigen welkom, in zonderheid den heer ds. E. Janzen als spreker en den heer Wesselink, arts als gast, beiden uit Den Haag. Hierna wordt staande het Friesch volkslied gezongen. Nadat dan door den secretaris, den heer B. v. d. Burg Wz de notulen zijn gelezen, wordt het woord gegeven aan ds. E. Janzen, emer. Indisch predikant, uit Den Haag, voor zijn causerie over Indië. Op zeer duidelijke en meermalen humo ristische wijze vertelt ds. Janzen ons dan het een en ander over Indië. Eerst worden de flora en fauna van dat mooie land met een kort woord besproken, waarna over gegaan wordt tot de bewoners zelf. Spreker heeft eerst als standplaats Ter- nate gehad, daarop eenige jaren in Ambon en vandaar gegaan naar Solo (Soerakar- ta). In Ambon was de predikant tevens zendingsbisschop. Vooral als zoodanig is het in de allereerste plaats noodzakelijk dat men de Maleische taal goed machtig is, om eenigszins met vrucht bij de in boorlingen werkzaam te kunnen zijn. Verder moet men zich niet op het standpunt stelle:», dat deze niets gelooft, doch door vragen trachten te weten te komen hoe hij zich de godheid voorstelt. Vooral de booze geesten spelen bij deze volkeren een groote rol; er moet daaraan steeds geofferd worden om ze gunstig te stemmen, daar ze anders misgewas, ziekten als de pest enz. veroorzaken zullen. Op aangename wijze vertelt ds. Janzen hierover nog verschillende bijzonderheden, doch daar het inmiddels halfelf is ge worden moet hij eindigen. De voorzitter betuigt ds. Janzen zijn hartelijken dank voor zijn prettige en leerrijke lezing en roept hem een „tot weerziens" toe (applaus). Na de pauze werd door den heer J. Bijlsma, penningmeester, nog een luimige bijdrage gegeven, getiteld „De Skinke fen Baes Flip", welke veel bijval oogstte. I Te circa half twaalf sloot de voorzitter met epn woord van dank aan alle aanwe zigen «circa 40 personen) deze gezellige vergadering. DE E.L.V.I. GEOPEND. Onder vrij groote belangstelling en in tegenwoordigheid van enkele R K. geeste lijken is gisteravond in de Stadsgehoorzaal de E.L.V.I., een fancy-fair ten bate der St. Elisabeth- en St. Vincentius-vereeniging alhier geopend. Namens het E.L.V.I.-co mité voerde de heer H. J. Hoekstra het woord, die den wensch uitsprak dat de uitkomst der fancy-fair in evenredigheid mogen zijn met de verwachtingen. Mej. Coebergh en de heer Creighton voerden het woord namens beide vereenigingen waarvoor de fancy-fair is georganiseerd. De grootsch opgezette fancy-fair biedt alle mogelijke gelegenheden tot vermaak en bevat niet alleen de gebruikelijke ver koopstands. maar ook de onmisbare attracties, waarvan vele nieuwe, waardoor het haast onmogelijk is, dat de fancy-fair welke heden en morgen nog geopend is, niet zou slagen. SCHLEIERMACHER-HERDENKING OP 12 FEBRUARI 1931. Den 12en Februari van dit jaar zal het een eeuw geleden zijn dat D. F. E. Schleier- macher, de groote Duitsche theoloog, te Berlijn overleed. Het Instituut voor systematische theo logie wil dezen datum gedenken, niet al leen uit piëteit voor wat Schleiermacher beteekend heeft, maar ook voor wat hij in den strijd der geesten in onzen tijd te zeggen heeft tot theologen en wijsgeeren. Daartoe zal een bijeenkomst worden ge houden op Maandagavond 12 Februari a s. in het Klein Auditorium van het Acade miegebouw. Daar zal gesproken worden door Prof. Dr. Korff over: „Schleiermacher in de lijst van zijn tijd", door Prof. Dr. Heering over „Schleiermacher als dogma ticus" en door Prof. Dr. Kristensen over: „Schleiermacher's opvatting van gods dienstgeschiedenis". ALGEMEENE NEDERLANDSCHE GEHEELONTHOUDERSBOND. De afdeeling van bovengenoemden bond heeft zijn eerste propaganda-avond ge houden in lokaal Van Mastricht (Mo- riaansteeg). Nadat de voorzitter de flink bezette vergadering geopend had, speeldè de mandolinclub „Steeds Beter", op zeer verdienstelijke wijze een paar nummers. Daarna droeg mevr. Riek Martinus eeni ge gedichten voor, o.a. uit werk van haar vader. De bondssecretaris de heer van Eijkern uit Haarlem sprak op de hem eigen manier een rede uit. Scherp laakte spreker het alcoholisme, zooals dit zich in alle lagen der maatschappij vertoont. Na de rede speelde de muziek nog een paar nummers en declameerde mevr. Martinus nog eenige gedichten. Ook een dochtertje van een der leden zegde een paar prachtige liederen op. Toen de voor zitter de bijeenkomst sloot, kon hij uit I naam der aanwezigen allen bedanken voor het mooie en leerzame wat dezen avond te genieten was. LEIDSCHE KANARIE-VEREENIGING „DE ZANGER". Zangwedstrijd. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van bovengenoemde vereeniging wordt vandaag en morgen in „Concordia" een nationalen zangwedstrijd van kanaries en kleurvogels gehouden. De uitslag was als volgt: Zang-kanaries klasse A 4 vogels, eigen kweek 1933: J. W. van Hees, Leiden, 1ste prijs, 299 punten; H. L. v. Rooyen, A'dam, 2e prijs, 294 punten; Klasse B 2 vogels, eigen kweek 1933: J. W. v. Hees. Leiden, 1ste prijs, 162 punten; H. L. v. Rooyen. A'dam, 2e prijs. 153 pt.; F. J. Buis, Den Haag. 3e prijs, 129 p.; Klasse C 1 vogel, eigen kweek 1933: Nieuwenhuizen. Den Haag, le prijs. 82 p.; J. Brouwer, A'dam, 2e prijs 81 p.; H. L. v. Rooyen, A'dam, 3e prijs, 80 p.; Nieuwen huizen, Den Haag. 4e pr„ 72 p.; idem 5e prijs, 72 p.; J. Baander, A'dam, 6e pr. 69 p. Klasse D 1 vogel, overjarig, eigen kweek F. J. Buis, Den Haag, le pr.. 90 p.; R. Jonker, A'dam, 2e prijs. 84 p.; F. J. Buis, Den Haag. 3e prijs. 81 p Klasse E: F. J. Buis. den Haag. le prijs 87 p.; J. Brouwer, A'dam, 2e prijs, 84 p.; R v. Drumpt, Leiden, 3e pr., 82 p Klas--1 kleurvogels in verschillende varië teiten: Schouten, Leiden, Duitsch wit, le prijs, 86 p.; idem 2e prijs, 84 p.; Wansink, Leiden, bont Duitsch wit, le prijs, 87 p.; L. H. L. v. Herp, Den Haag, Goud feuille mort, le prijs 38 p.; Chatenier, Den Haag, Bruinbont, le prijs, 85 p.; L. H. L. v. Herp, Den Haag, Border fancy, le pr. 74 p.; id. Blauwbont, le pr. 89 p.; idem Yorkshire, eereprijs: idem putter en kanarie, eere- prijs; Schouten, Leiden, vlucht met pop pen. le prijs. Een collectie opgezette vogels was ter opluistering ingezonden door den heer Cossee, Morschsingel alhier. DE BIOSCOPEN. JEUGDIGE BOEFJES. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen zeven jongens van ongeveer 13 jaar. die zich in de laatste weken heb ben schuldig gemaakt a*n dief stallen uit een tiental clubhui:>.s van voetbalver enigingen hier ter stede. Trianon-theater. Hoe een regisseur haar ook beziet: Lilian Harvey blijft toch maar een der liefste, meest charmante actrices van het witte doek! Haar fijn- besneden gezichtje, haar sprekende en guitige uitdrukking, haar ongelooflijke j lenigheid en gratie: zij pakken evenzeer als I in den tijd toen zij in „Die drei von der I Tankstelle" triomfen vierde! Maar het spreekt vanzelf, dat een Amerikaansche regisseur een actrice weer met andere oogen bekijkt, dan dat men 't in Europa deed: Lilian zweeft nu langs een achter grond van weelderige décors, zij beweegt zich tusschen enorme figuren van de reus- acntige soldaten der lijfwacht van Koning Rupert, die ook een flinke, robuste kerel is, zij zit schuw en kleintjes gedoken in diens fenomenale, weelderige 200 P.K. auto, waarin wel tien Leidsche taxitjes geborgen kunnen worden, in één woord, de regisseur John Blystone ziet haar héél klein, héél teer. accentueert haar slankheid en fijn heid. maakt van haar een allerbeminne lijkst „kindvrouwtje", dat door een zeer toevallige aardig gevonden samenloop van omstandigheden de echtgenoote wordt van den muzikalen heerscher van een of ander fantastisch koninkrijk. Hoe Lilian het klaar speelt om voor diens „favorite" door te gaan. zonder dat zij hem kent, en daar mee het hééle wonderlijke rijkje op stelten zet, totdat het meiske op 't laatste oogen- blik pas tot de ontdekking komt, dat de liedjeszingende officier die haar weet in te palmen, zélf de Konin? is. verklappen wij u niet: het onwaarschijnlijke, maar vroolijke geschiedemsje wordt de moeite waard, door Lilian's geestig spel, gesecon deerd door haar partner den donkeren John Boles (het tegenbeeld van Willy Frltschen zijn komischen chauffeur El Brendel. Er zijn veel grappige situaties. Lilian boeit en bekoort als voorheen en men ziet een auto die de Leidsche straten niet zou kunnen doorkomen, voorzien van radio, film. een „bar" ja wat niet al: een merkwaardigheid apart! Lilian spreekt even goed Eneelsch als Duitsch en schiint zich in Amerika best thuis te voelen' Zij huppelt vroolijk, door dit Amerikaansche romannetje, men verheugt zich voortdu- BINNENLAND. De Leidsche begrooting voor 1934 bij kans ongewijzigd aanvaard. (3e Blad). Een uiteenzetting van minister Oud over de omzetbelasting. (4e Blad). Verklaring van minister Colijn over het verbod der Nat. Soc. Beweging. (Binnen land, 3e Blad). Overzicht der Noordzeevisschcrij in 1933 (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Tusschen Duitschland en Polen is een soort Kellogg-pact voor 10 jaar gesloten. (Buitenl., le Blad). Het Fransche Kabinet Chautemps ern stig in gevaar. Minister van Justitie af getreden. (Buitenl., en Tel., le Blad). Zuivering van het Oostenrijksche amb tenaren-corps. (Buitenl., le Blad.) Opening van het Zuid-Afrikaansche Parlement. (Buitenl., le Blad). Het Bulgaarschc koningspaar in Roe menië en het Balkanpact. (Buitenl., le Blad). rend over dit luchtige, bevallige wezentje, dat innemend is als weinig anderen! Lilian's eerste Amerikaansche verschij nen in ,,My Lips betray" zal men zeker gaarne willen zien! Voor de pauze o.a. een charmante Johann Strauss fantasie en de geestige Amerikaan sche film „Beste Vijapden" met Buggy Rogers en Marion Nixon, vol Amerikaan sche humor! Luxor-Tlieatcr. De medewerking van het Weensch Philharmonisch orkest aan de film „Leise flehen meine Lieder" is een sensatie geweest in filmland. Het was een zeldzame eer bovendien voor Willy Forst, die hier voor de eereste maal als regisseur optrad, en die door de mu zikale illustratie van dit befaamde orkest een cachet van voornaamheid en smaak aan zijn werk verleend zag! Deze film is een Schubert-film, een romantisch ver haal van het leven van den reeds in 31- jarigen ouderdom gestorven musicus en componist Franz Schubert. Zij schetst ons z'n sympathie voor het knappe dochtertje van den pandhuishouder, de stijgende publieke belangstelling voor z'n compo sities en het geheim van z'n onvoltooi de symphonie in b-moll, die door den vrijmoedigen, ontijdigen lach. van een verwende jonge vrouw onvoltooid is ge bleven voor het nageslacht. De film draagt heel sterk het persoon lijk karakter van den regisseur, die in „Leise flehen meine Lieder" groote be kwaamheden demonstreert. Hij, de Wee- ner-artist, wist op treffende wijze de goede sfeer te scheppen en hij zocht zijn medewerkers in het land zelf. Kwistig verdeelde hij de vele fragmenten uit Schubert's klassieke muziek-oeuvre over deze film, maar met grooten tact wist hij de juiste oogenblikken te kiezen, daar bij ook het prachtige knapenkoor in het spel brengende. Forst heeft tal van wer kelijk uitnemende vondsten en de beste is wel het schooltafreel, waar op het zwarte bord, tot stomme verbazing der jeugdige toeschouwers, de tafels van ver menigvuldiging zich werktuigelijk omzet ten in muziekteksten. Hans Jaray geeft een prachtige creatie van den droomeri- gen componist, vol ingetogenheid en beel dende kracht. Z'n beste spel ontwikkelt hij in de slot-scène in het Hongaarsche kasteel, als het meisje, waarmee hij dacht te trouwen, op last van haar vader met een man van stand in het huwelijk is getreden en hij in diepste vertwijfeling de laatste deelen uit de partituur zijner sym phonie scheurt om haar in dien vorm aan het nageslacht over te latenMartha Eggerth, met haar melodieuze stem, weet zich volkomen bij de weemoedige sfeer aan te passen; Louise Ullrich speelt de rol van de dochter van den pandhuishou der vlot en met gevoel, terwijl Hans Mo- ser, Raoul Asian en Otto Tressler resp den pandhuishouder, den kapelmeester en graaf karakteristiek weten te typeeren. Zoowel muzikaal als filmisch is „Leise flehen meine Lieder" daardoor geworden tot een uitzonderlijke prestatie op film gebied, die de groote aandacht waard is, welke er allerwegen aan geschonken wordt! Ook Luxor's bijprogramma Is met smaak samengesteld en wij mogen daar bij speciaal wijzen op het ontroerende spel van twee kinderen: Betty Jane Gra ham en Dickie Moore, In het drama „No greater love.'!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1