LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 24 Januari I934 Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité VRAGENRUBRIEK. TELEGRAMMEN. FRANKRIJK. Itondom de schandalen Chautemps blijft in de Kamer nogmaals overwinnen. Afgevaardigde Henriot ondernam giste ren in Je Kamer een nieuwen aanval op de regeering vanwege het Stavisky-schan- daal. Toen Henriot de sprekerstribune be klom maakte zich een geweldige opwin ding van het Huls meester. Er werd voort durend geschreeuwd en gefloten. Henriot kondigde aan, dat hij nieuwe belastende documenten zal bekend maken. Hierop werd hem van de banken der radlcaal- oclallsten toegeroepen: „Hoeveel betalen ze Je d'r voor?" Hierop ontketende zich een geweldig fluitconcert op de banken der. rechter zijde. Tegelijkertijd begonnen de commu nisten de Internationale te zingen. Het kabaal was ten slotte zoo groot, dat de plaatsvervangende Kamerpresident de zit ting schorste. De publieke tribunes werden ontruimd. In zijn redevoering heeft Henriot o.a. verklaard dat Chautemps in 1932 rechts bijstand heeft verleend aan generaal Bar bier de Fouton, die lid was van den raad van beheer van een der ondernemingen van Stavisky. Henriot beweerde voorts, dat de minister van Justitie Raynaldy met name wordt genoemd in een der effecten van een onderneming van Stavisky. De rechtzaken stagneerden, omdat Invloeden uit het par lement of uit regeerlngskrlngen de rechts pleging schaadden Deze opmerking van Henriot was het, die den radicaal-socla- listlschen afgevaardigde Boussée de inter ruptie ontlokte: „Hoeveel betalen ze jou er voor?" Na de hervatting der zitting heeft Hen riot zijn aanvallen op de regeering voort gezet. Chautemps antwoordde. Ook de minister-president moest zich in den aan vang van zijn redevoering eenige inter rupties laten welgevallen. Hij bestreed de beweringen van Henriot en verklaarde, dat men het recht zijn beloop moet laten. Tenslotte ging de Kamer tot stemming over, waarbij de minister-president de kwestie van vertrouwen stelde. Met 367 tegen 201 stemmen sprak de Kamer zich uit voor de terugwijzing van een voorstel, daarmede tevens haar ver trouwen in de regeering betuigend Voor het Kamergebouw was het zeer fumoerig Politie te paard patrouilleerde. Bij de kerk St. Germain is het tot bot singen gekomen. Tegen 9 uur gisteravond was de rust in de buurt van het Kamergebouw weerge keerd. De politleprefect had persoonlijk de leiding op zich genomen. De boulevard St. Germain geleek hier en daar op een slag veld. Vele personen zijn gewond De politie heeft een groot aantal arrestaties ver richt. De nieuwe zwendelaffaire, welke heeft geleid tot de arrestatie van Alexandre, schijnt niet in verband te staan met de Stavlsky-affaire. Er wordt beweerd dat tal van bekende personen hebben behoord tot de raden van beheer der elf maatschap pijen, welke Alexandre heeft opgericht. Een intusschen overleden oud-minister van financiën, tal van afgevaardigden en vroegere afgevaardigden zouden bij de aangelegenheid zijn betrokken Niet min der dan drie afgevaardigden, 18 prefecten, 30 hoofdkassiers van verschillende maat schappijen, 12 presidenten van rechtban ken, twee officieren van justitie, twee senatoren. 50 rechters, 12 commissarissen van politie en niet te schatten aantal offi cieren en lagere ambtenaren hebben den bedrieger- hun spaarpenningen toever trouwd Stavisky is eenige jaren geleden werkzaam geweest in een der ondernemin gen van Alexandre. Gisteravond is in verband met een tele fonische opdracht uit Bayonne, Guebin, dc directeur van de verzekeringsmaat schappij „La Confiance", in zijn woning gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van heling. Er zijn een aantal cheques op zijn naam gevonden, onderteekend door Sta visky. Voorts had hij o.a. een rekening loopen op een bank waarop door Stavisky gelden waren gestort. Het zijn 1200 en niet 150 stukken, die aan het Stavlsky-dossier ontbreken. Men verzekert echter dat het proces toch op 26 Jan. voorkomen zal. Al wat men weet, is, dat op 19 Febr. 1932 het dossier-Stavisky compleet was. ■O OOSTENRIJK. Plaatsvervangend burgemeester gearresteerd. Gisteravond is op bevel van de bonds- polltie de Groot-Duitscher plaatsvervan gend burgemeester van Innsbruck, dr. Wal ter Pembauer gearresteerd. Omtrent de '.edenen dezer arrestatie, die in Innsbruck groot opzien heeft gebaard, is nog niets bekend. ■o- SPANJE. Wijziging in het kabinet. De Spaansche minister van Binnen- landsche Zaken Rico Avello is afgetreden. Hiermede is ccn reconstructie van het kabinet ingeleid. Avello had bij de laatste verkiezingen geen mandaat gekregen. Slechts uit motleven voor de handhaving van de openbare veiligheid was hij in functie gebleven. .Het verluidt, dat Lerroux den staats president de volgende oplossing zal voor stellen Tot minister van Binnenlandsche Za ken zal worden benoemd de minister van Oorlog Martinez Barrios, die zal worden opgevolgd door den afgevaardigde der radicale partij Diego Hidalgo. Avello wordt Hooge Commissaris in Spaansch Marok ko. Ten aanzien van Pita Romero, den minister van Buitenlandscbe Zaken, is nog geen beslissing genomen. Vast staat, dat voor hem agreatie is gevraagd ais ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Ler roux zou eventueel zelf de portefeuille van Buitenlandsche Zaken nemen. ENGELAND. Een rede van Mc Donald De conferentie te Singapore. Mac Donald heeft gisteravond een rede te Leeds gehouden en daarmede een cam pagne ingezet ter verdediging van de na tionale regeering. De premier werd met applaus, gepaard met eenige afkeurende kreten, ontvangen. Later werd hij ver scheidene keeren in de rede gevallen. Wij moeten, zei MacDonald, onze schoo- ne serie van handelsverdragen uitbreiden. Wij moeten ook ons best doen, internatio nale overeenkomsten tot stand te bren gen, die althans tusschen de groote lan den de tegenwoordige handelsbarrières weg nemen, welke niet noodzakelijk zijn voor de nationale bescherming. Een essentieel punt is, dat de groote mogendheden het eens worden over de internationale waarde van hun munt soort. De Engelsche regeering is bereid de taak. die op de economische conferentie is afgebroken, te hervatten, maar niet eerder dan dat de totstandkoming van een overeenkomst waarschijnlijk is. In tusschen besloot MacDonald moeten wij onze binnenlandsche markt beschermen. De nationale regeering, voegde hij er aan toe, is een regeering van internationalen vrede. MacDonald zeide, voorts, dat de regec- ring trouw den Volkenbond steunt. Zij hoopt met andere landen, zooals Italië, Frankrijk en de kleinere mogendheden middelen te vinden, om den Volkenbond hechter tc maken dan ooit, teneinde aan de moeilijke problemen het hoofd te bie den. Ik heb, zei Mac Donald, zeer zeker niet de hoop opgegeven, dat de ijsbarriére doorbroken zal worden en den goeden wil in staat zal stellen zijn weg te vervolgen om de naties te helpen een eensgezinde overeenkomst tot stand te brengen. De Britsche vlootconferentie in de ha ven van Singapore aan boord van den kruiser „Kent", is geopend. Er waren strenge voorzorgsmaatregelen genomen om de besprekingen geheim te houden. Zeven oorlogsschepen, kruisers, een vlieg kampschip en een kanonneerboot zijn in de haven van Singapore voor dat doel bijeen. De belangstelling voor deze confe rentie wordt verhoogd door de verklaring van den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken Hirota, en het Ameri- kaansche voorstel voor den bouw van 120 nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen. Het program der conferentie omvat, naar men aanneemt, niet slechts een uit breiding van de haven van Singapore als vlootbasis, doch den geheelen toestand in het Verre Oosten. De aanwezigheid van vertegenwoordigers van Australië en N.- Zeeland doet vermoeden, dat ook de ont wikkeling in den Stillen Oceaan ter sprake zal komen. Van officieele zijde wordt echter ver klaard, dat men hier te doen heeft met een gewone conierentie, die blijft binnen het kader der totdusver gevoerde politiek. ■O- TS JECHO-SLO W AKI JE. Een corruptie-schandaal. De autoriteiten te Praag zijn een uitge breide corruptie-affaire op het spoor ge komen. Bij het nazien der boeken der bouwondernemers Pittel en Brause- wetter werd geconstateerd, dat tal van ongemotiveerde uitgaven onder niets zeggende hoofden waren geboekt Aange zien de verdenking opkwam, dat hier sprake zou kunnen zijn van steekpen ningen voor staatsambtenaren, die belast zijn met het gunnen van openbare wer ken, werd een nader onderzoek ingesteld. Dit leidde tot de arrestaties van eenige personen. Een hunner heeft toegegeven, dat de firma gratificaties heeft gegeven aan ambtenaren bij de sectie Brunn der spoorwegen, welke in enkele gevallen 50.000 kronen bedroegen. Op grond van deze verklaringen zijn vier ambtenaren der spoorwegen gearresteerd. Zij hebben reeds bekend steekpenningen in ontvangst te hebben genomen. Het onderzoek wordt voortgezet ESTLAND. De nieuwe grondwet van kracht. In den nacht op heden om middernacht kondigden 21 kanonschoten het van kracht worden van de nieuwe Estlandsche grond wet aan, die bij volksreferendum in Oc tober 1933 is aangenomen. Het kabinet heeft een plechtige zitting gehouden. De minister-president aanvaardde op grond van de nieuwe wet de voorloopige presi- dentieele waardigheid, die hij zal uitoefe nen tot het oogenbllk, waarop door het volk de president der republiek zal zijn ge kozen. De minister-president kriigt hier mede de volmacht het parlement te ont binden. verordeningen en wetten uit te vaardigen en tegen wetten, die door het parlement zijn aangenomen een veto uit te spreken, dat uitstellende kracht heeft. Heden vinden in alle kerken des lands plechtige godsdiensten plaats. Alle steden vlaggen en zijn feestelijk versierd. o CHINA. Turkestan onafhankelijk verklaard. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt uit Tasjkent, dat te Kasjgar de zelf standigheid van Chineesch Turkestan is geproclameerd onder leiding van Sabi de Moe 11a. Volgens een nader bericht heeft de le geering verklaard, dat alle Chineezen het land moeten verlaten. De regeering heeft een deputatie naar Kaboel gezonden om te trachten de Afgaansche regeering te bewegen den nieuwen staat te erkennen. De deputatie zal later ook naar Indië gaan. Naar het Russische telegraafagentschap voorts meldt zouden tal van Turksche emigranten in dienst der nieuwe regeering van Kasjgar zijn getreden. Deze Turken zouden als tegenstanders van Moestafa Kom ii Turkije hebben moeten verlaten, NOORWEGEN. Waarom Mohwinkel bleef. De huidige liberale regeering heeft aan het 8torting een verklaring doen toekomen waarin de positie van het parlement van het standpunt der regeering uit wordt om schreven. De regeering zegt hierin, dat Indien de verkiezingen van 16 October 1933 een meerderheid zouden hebben opgeleverd voor een nieuwe regeering. de huidige re geering zou zijn afgetreden. De verkiezingen hebben echter geen meer derheid voor 'n nieuwe regeering in 't Stor ting opgeleverd en daarom zal de regeering aanblijven totdat het nieuwe Storting ge legenheid krijgt zijn wenschen in een for- meele stemming tot uiting te brengen. Men zal zich herinneren, dat bij de verkiezingen van 16 October de Noorsche arbeiderspartij een groot succes behaalde en haar mandaten zag vermeerderen van 47 tot 69; het Storting heeft in totaal 150 zetels. Na de verkiezingen verzocht de arbei derspartij, de liberale regeerlng onder lei ding van Mohwinkel om af te treden, doch deze weigerde dit Tot voorzitter van het Storting is geko zen de candidaat van de arbeiderspartij Nygaardsvoid. met 71 tegen 57 stemmen. Hij was minister van Landbouw in de arbeidersregeering van 1928. De conservatief Hambro. die jaren lang voorziter is geweest, werd thans vice- voorzitter In het Odelsting zijn gekozen: tot voor zitter de liberaal Eiesland. vice-voorzitter de arbeiderscandidaat Bergersen. In het Lagtlngtot voorzitter de conser vatief Aas, tot vice-voorzitter de agrariër Moseid. o— CUBA. Erkenning door de Ver. Staten. De Vereenigde Staten hebben de Cu- baansche regeering-Mendiet-a erkend. In verband met de verbetering van den toestand zijn tien van de zestien Ameri kaansche oorlogsschepen uit de Cubaan- sc'ne wateren teruggetrokken. Ook Italië heelt de nieuwe regeering van Cuba erkend o JAPAN. Een deficit van 881 millioen yen. De minister van financiën heeft ln den Landdag de begrooting ingediend voor het komende belastingjaar, dat op 1 April a.s. ingaat. De begrooting voorziet in uitgaven ten bedrage van 2.112 millioen yen. waarvan 110 millioen voor het leger, 190 millioen voor de marine, 163 millioen voor Mand- sjoerije en 125 millioen voor onvoorziene uitgaven. In verband met de crisis zullen de ont vangsten een deficit laten bestaan, dat gedekt zal worden door nieuwe leeningen ten bedrage van 881 rüithoen. Er zal geen enkele niéuwe belasting wor den geheven. VEREENIGDE STATEN. De Senaat en Roosevelt's goud-wet De Werkloosheid. De Senaatcommissie voor het bankwezen heeft gisteren het wetsontwerp betreffen de de valuta-hervorming bestudeerd en daarbii den duur van het stabilisatiefonds vastgesteld op twee jaren. Ook de vol macht aan Roosevelt de waarde van den dollar te verlagen werd door de commissie tot twee jaren beperkt. Deze beide wijzi gingen werden evenwel aangenomen met dt beperking. dat de periode van 2 jaren ol ten gunste van Roosevelt kan worden verkort, of een jaar zal kunnen worden verlengd. De commissie, heeft het ontwerp vervolgens in den gewijzigden vorm goed gekeurd. Vermoedelijk zal de Senaat tot den oor spronkelijker vorm terugkeeren. Te beginnen met 15 Februari zullen er van de personen, die te werk waren gesteld door de Civil Works Administration, elke week 500.000 worden naar huis gezonden. Bovendien worden de loonen voor degenen die nog aan het werk worden gehouden, verlaagd. Hetgeen er in den Staat New York aan openbare werken ter werkver ruiming wordt uitbetaald, wordt van 5 millioen dollar tot 4'/t millioen dollar te ruggebracht. De waarheid is, dat de mid delen van het C.W.A. vrijwel zijn uitgeput en dat de president spoedig genoodzaakt zal ziin, opnieuw 350 millioen dollar aan het Congres te vragen om daarmee de steunwerken aan den gang te houden tot 1 Mei. De regeering is blijkbaar van mee ning, dat het gewone bedrijfsleven thans zooveel is verbeterd, dat het 500.000 arbei ders per week kan opnemen Tal vqn be oordeelaars van den toestand achten dit een fantastische meening. Tusschen 15 Februari en Mei zullen er op zijn minst 4 millioen werkers worden geschrapt van de Histen der C.WA. De arbeidsmarkt zal dus geweldig overvoerd worden en de koopkracht des volks moet dalen B W. te N. Het is ons niet mogelijk u al deze adressen te verstrekken. Wendt u zich tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hier ter stede. L. S. Als handleiding voor kunst rijden op het ijs kunt U gebruiken een boek van Robert Holletschek „Kunstfer- tigkelt im Elslaufen", uitgegeven door Bergverlag Rudolf Rothe, te München. Het is in ons land verkrijgbaar bij de firma Carl Denig Weteringschans 113, te Am- sterdam. ENGELAND EN OOSTENRIJK. LONDEN, 24 Jan. (Reuter). De Oos- tenrijksche gezant heeft gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht aan Sir Simon Eenige dagen geleden had de gezant een memo randum over de handelsbetrekkingen tus schen Engeland en Oostenrijk ingediend en thans verluidt dat de bespreking van gisteren betrekking heeft gehad op deze kwestie. o DE ONTWAPENING. LONDEN, 24 Jan. (V.D.) Omtrent de wijze, waarop Engeland de verschillende problemen zal hebben op te lossen, loo pen de meeningen in de Engelsche bladen nogal uiteen. De diplomatieke medewer ker van de „Daily Telegraph" staat op het standpunt, dat het slechts noodig is in de Engelsche ontwerp-conventie eenige wijzigingen aan te brengen om de Duitsch Fransche meeningsverschillen over de kwestie van den proeftijd op te lossen. De buitenland-redacteur van de „Mor ning Post" meent te weten, dat het Brit sche Kabinet een geheel nieuwe ontwerp- conventie zal uitwerken. Dit nieuwe ont werp zou rekening houden met de wen schen van Duitschland. O.m. zou men Dultsehland waarschijnlijk eenige verde digingswapenen en verkenningsvliegtui gen toestaan. Het probleem van den proeftijd zou men eventueel kunnen ver mijden door de reorganisatie van de Rijksweer te koppelen aan de gelijdelijke afschaffing van de aanvalswapenen der andere mogendheden. o DE DEMONSTRATIES IN FRANKRIJK. PARIJS. 24 Jan. (Reuter). Als gevolg van de betoogingen die gisteravond hier hebben plaats gehad, zijn 300 personen gearresteerd. Vannacht hebben opnieuw hier en daar betoogingen plaats gehad. Óp het plein voor de kerk van St. Germain en op den Boulevard Saint Germain moest de politie vannacht herhaaldelijk samen scholingen uiteendrijven. Op den Boulevard Raspail hadden de demonstranten van banken, boomroosters en ander materiaal een groote barricade gemaakt, waardoor het verkeer in deze straat volkomen gestremd was. De politie slaagde er tenslotte in de betoogers terug te drijven en de barricade zooveel mogelijk te verwijderen. Op de Place Danton hadden eveneens onlusten plaats. Hier was ook een barri cade opgericht en toen de politie deze trachtte te verwijderen, ontstond een ge vecht. waarbij aan beide zijden talrijke gewonden vielen. Op den Boulevard Montparnasse poog den communisten, die uit een vergadering kwamen, een optocht door de stad te houden. De politie ontbond evenwel den stoet en dreef de communisten uiteen. o WOELIG SPANJE. PARIJS. 24 Jan. (Reuter). - Naar Havas uit San Sebastian meldt hebben de arbei ders en douane-beambten aldaar besloten tot een 48-uurs-staking om te protesteeren tegen het verplaatsen van de grens-con- trole op postpakketten van Irun naar Madrid. BARCELONA. 24 Jan. (Reuter). Gis teravond is hier een geheime vergadering van vakvereenigingsleden ontbonden. Drie en twintig personen, waaronder verscheidene bekende anarchisten, werden gearresteerd. o DE VERBROKKELING VAN CHINA. SJANGHAI, 24 Jan. (Reuter) - Op het oogenbllk vertosven vele Mongoolsche ver tegenwoordigers te Nanking, die naar ver luidt, de regeering aldaar den eisch heb ben gesteld den Mongoolschen staat on afhankelijk te verklaren. Meer dan 100 van hen hebben in een vergadering te Nanking geëischt, dat de regeerlng het verdrag over de autonomie van Mongolië ongeldig zal verklaren en volledige onafhankelijkheid zal toestaan. De Mongoolsche vertegenwoordigers ver klaren, dat de heerschende politieke situatie de volledige zelfstandigheid van den Mongoolschen staat vordert, omdat anders de Japanners Mongolië van China zouden afscheuren. De beslissing der Chi- neesche regeering is nog niet bekend. o TEGEN POLITIEKE AVONTURIERS. NEW-YORK. 24 Jan. (Reuter) Volgens de correspondent der New-York Sun heeft Roosevelt een massalen aanval op louw gezet tegen politieke bedriegers en kon kelaars, die hun persoonlijk voordeel ten koste van het algemeen zoeken. Volgens het blad is deze beweging op touw gezet omdat de corruptie bij open bare werken de Nira e.a. herstel-organi saties vormen van een nationaal schan daal dreigt aan te nemen. o BOTSING TUSSCHEN SOCIALISTEN. PARIJS. 24 Jan. (Reuter). Tusschen socialisten en Neo-socialisten hebben te Nancy ernstige botsingen plaats gehad. De socialisten drongen een vergadering der neo-socialisten binnen en trachtten "deze uiteen te drijven. Daar de neo-socialisten minder in getal waren, konden zij zich niet voldoende te weer stellen. De politie greep daarop in en ontruimde de zaal. COMPLOT IN MEXICO ONTDEKT. MEXICO CITY, 23 Jan. (Reuter). - De autoriteiten hebben een complot tegen de Mexicaansche regeerlng-Calles in de kiem kunnen verstikken. Tien personen werden gearresteerd. De raddraaiers hadden de bedoeling den vroegeren candidaat voor het presidentsschap Vasconcelos aan de macht te helpen. Het signaal voor den opstand zou de moord zijn op den gou verneur van Soaoro, Rodolfe Calles, LOODSBOOT TOT ZINKEN GEBRACHJ CUXHAVEN, 24 Jan. (D.N.B.). in I Elbe-monding is hedenochtend een onWl kend stoomschip op een loodsboot gevare-1 De loodsboot werd zoo ernstig bescsil digd dat het schip zinkende is. De fcl manning heeft het schip verlaten. o HET CONCENTRATIEKAMP TE WILS I VERPLAATST. WEENEN, 24 Jan. (V.-D.) De Bonds-I regeerlng heeft het doorgangskamp <lt| Wils opgeheven en de aanwezige arres- tanten laten overbrengen naar Kaiser, steinbruch aan de grens van Burgenland en Hongarije. Voor het kamp te Wils \vas het eenige malen tot nationaal-sociallsj.. sche demonstraties gekomen en ook bij 'i vertrek der gearresteerden kwam het tot incidenten, waarbij de orde echter handhaafd kon worden door troepen, dit uit Linz naar Wils waren gezonden. Te Steyr kwamen vier bommen tot om. ploffing. waardoor eenige materieele schade werd aangericht. De daders kon den nog niet ontdekt worden, doch 32 ver dachte personen werden gearresteerd o DE NIEUWE VOLKENBONDSCOMMISSARIS TE DANTZIG AANGEKOMEN. DANTZIG. 24 Jan. (V. D.i. De nieuwe Hooge Commissaris van den Volkenbond te Dantzig. Dean Lester, arriveerde heden morgen uit Genève te Dantzig. Tal van autoriteiten van den Dantziger Senaat, personeel van het Volkenbondscommissa- rlaat en leden van de Poolsche diploma tieke vertegenwoordiging te Dantzig waren aan het station aanwezig om hem te ver welkomen. o POOLSCHE MIJNWERKERS WEIGEREN UIT PROTEST DE MIJN TE VERLATEN WARSCHAU. 24 Jan. (V.D.) Te Nivlu hebben 200 mijnwerkers van de Helena- mijnen nu al 6 nachten na elkaar onder den grond geslapen. Zij weigeren de mijt te verlaten uit protest, dat men hun nie de toegezegde loonen uitbetaald. Ingenieur! en politie hebben op herhaalde klopsigna len geen antwoord gekregen, zoodat meo zich ongerust maakte over den toestanc der 200 man. die nu al 6 dagen het dag-1 licht niet hebben gezien. De politie heef- verboden levensmiddelen of carbiet voor de lampen naar beneden te laten zoo lang de mijnwerkers zich niet bereid hebben verklaard tot onderhandelen. DE POOLSCHE HANDELSPOLITIEK IN DE BEGROOTINGSCOMMISSIE VAN DE SEJM. WARSCHAU. 24 Jan. (V.D.). In de be- grootingscommissie van de Sejm bracht de Poolsche minister van Handel Zarzyek: rapport uit over de begrooting van het ministerie van handel. Deze begrooting is de eenige. waarbij de meeste posten ver hoogd zijn. Voor de uitgaven wordt een bedrag van 39 millioen zloty geraamd, ter wijl de inkomsten worden geraamd op 16.8 millioen zloty. Polen heeft een Itallaansche scheepswerf opdracht gegeven voor den bouw van eènige groote zeeschepen, waar voor de bouwkosten ongeveer 60 mülioen lire bedragen, die in den loop van een periode van 6 jaar afbetaald kunnen v.-or den door Poolsche kolenleveranties. In het jaar 1945 zal te Warschau eet groote wereldtentoonstelling worden ge houden. Bij de debatten keerden zich verschil lende sprekers tegen een al te groote staatsinmenging en bepleitten een zeke evenwicht tusschen industrie en landbouw De Poolsche buitenlandsche handel wii achteruitgegaan en het werkloozencijf-' had bijna de 400.000 bereikt. Eenige spa- kers verklaarden, dat de Geneefsche a- ventie een noodlottigen invloed op to economischen toestand van Opper-Sil® uitoefende. Te Dantzig was de atmospheer ook n» de overeenkomsten tusschen Polen sa Dantzig geenszins verbeterd. Polen moeit er voor zorgen, in geen enkel opzicht vsn Dantzig afhankelijk te zijn. o— BEURSSTAK1NG IN ALEXANDRIE. ALEXANDRIE, 24 Jan. (Reuter), f beurs is heden gesloten tengevolge van een staking van de makelaars, uit protest tegen een rede van den minister van fi nanciën gisteren in het parlement, waar in hij de makelaars een bende bandieten noemde, vier voornaamste bezigheid be staat in het uitzuigen van de Egyptische boeren. Op het oogenblik vergadert een beurs- commissie, teneinde te bewerken, dat (Je minister officieel zijn verontschuldigin gen aanbiedt. o DE ARBEIDSDIENST AAN HET GRAF VAN FREDERIK DEN GROOTE. POTSDAM, 24 Jan. (V.D.). Ter gelegen heid van de herdenking van den geboorte dag van Frederik den Groote hield de Ar beidsdienst in de Garnizoenskerk te Pots dam en vervolgens aan het graf van Fre derik den Groote een herdenkingsdienst De leider van den arbeiders- dienst. staatssecretaris Hierl, inspec teerde een eerewacht van leden van der- Arbeidsdienst en hield vervolgens een her denkingsrede naar aanleiding van de woorden van Frederik den Groote: ,.»lf bewerkt dat daar, waar een halm groeide thans twee halmen groeien, heeft meer voor een volk gedaan dan een veldheer, die een slag won." Deze woorden hebben vooral waarde omdat zij niet komen van een pacifist maar van den grootsten veldheer ajjer tijden, den grootsten koning. In 'n periode toen andere vorsten leefden volgens hei beginsel „l'Etat c'est mol", koos Frederik den Groote zich tot beginsel: „Ik ben de eerste dienaar van den Staat" en volgen* dit beginsel heeft hij geleefd." Terwijl de vaandels neigden en de mu* ziek den marsch ..Frederikus Rex" speelde, legde Hierl een krans op het graf. DRIE GEESTELIJKEN TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. MÜNCHEN, 24 Januari i Wolff). De drie Katholieke geestelijken, die terecht stem den wegens het vertellen van gruwelW" richten en dus overtreding van de veror dening van 21 Maart j.l., zijn door de bui; tengewone rechtbanken veroordeeld tot s maasden gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2